Ēka ėshtė Hipnoza?

Shko poshtė

Ēka ėshtė Hipnoza?

Mesazh  Admin prej 18.06.08 0:13

ĒKA ĖSHTĖ HIPNOZA?

Hipnoza ėshtė njė gjendje e ngjashme me gjumin. Pra, nuk ėshtė gjumė i vėrtet! Hipnoza ėshtė njė koncentrim ekstrem, i pavetėdijshė nė hipnotizuesin, ku tė gjitha shqisat (gjatė hipnozės sė thellė) flejnė dhe vetėm vėmendja nė hipnotizuesin forcohet.

Hipnoza ėshtė njė gjendje natyrore. P.sh. kur e lexon njė libėr me vėmendje tė plotė dhe thellohesh nė ngjarje, kalon pa vetėdije nė njė gjendje hipnotike (hipnoz tė lehtė).

Me hipnozė unė nėnkuptoj njė gjendje gjumi tė arritur nė mėnyrė artificiale. Si tė doni; njė gjendje gjumi me koncentrim tė plotė nė diēka tė pėrcaktuar.

Stundimi i hipnozės nėpėrmjet ushtrimeve, ju mundėson shumė mundėsi si: Pėrparim nė jetė, jetė tė shėndetshme, regresim e shumė gjėra tjera.

Mund ta pėrdorni edhe si mjet eksperimentimi nė parapsikologji.Tė mėsohesh tė hipnotizosh d.m.th. tė pėrfitosh mė shumė dije se sa kam menduar.

Hipnotizim ėshtė vetėm teknike, tė cilėn mund ta mėsoj secili.

Tė gjithė qė e mėsojnė kėtė teknik janė nė gjendje tė hipnotizojnė tė tjerė dhe t’i zgjojnė mediumet e tyre pa kurrfarė rreziku. Para se tė mėsoni tė hipnotizoni veten dhe tė tjerėt duhet ti njifni disa rregulla.

Sipas pines dhe pėrvojės time shumė vjeēare kam parė se thuaja se nė qfare gjendje kam qene une po ashtu ne hipnozė mediumi e ka ndje veten.

Nese une kam qeshur pėr ndonje rast, mediumi njejt ka qeshur, nese une kam qene i shqetesuar ku kjo rrall mė ka ndodhur, edhe mediumi ka qenė i shqetesuar, po edhe kėtu pėrvoja mė ka mėsuar qė ta pyes mediumin se ēka ka qė ėshtė i shqetesuar dhe gjithnjė ka dhane pėrgjigjen negative dhe nuk e ka ditur pėr ēka ėshtė ėshtė i shqetesuar.

Une menjihere i kam dhane sygjestione pozitive dhe mediumi ėshtė normalizuar.

Ēfarė ndiej unė nė tė vėrtet nė hipnozė?

Hipnoza ėshtė njė gjendje shumė e kėndshme. Ēdo stres largohet, ju keni plotėsisht qetėsi dhe kėnaqėsi tė plotė. Ngarkesat e ditės largohen; tė gjitha mendimet e mėrzitshme pėr ju gjithashtu largohen.

OSHO MBI HIPNOTERAPIINĖ

Hypnoterapija ėshtė njė medicine shume e thelle. Ajo e arrin vigyamayakos, trupin e katėrt, trupin e vetėdijės.
Hypnoterapija nuk pėrdor barna medicionale. Nuk pėrdore asgjė pėr veq sygjestionit. Kjo ėshtė e tėra.

Mendjes suaj thjesht ia hedhni njė sygjestion, ta quajm kete gjendje magnetizem shtazarak, mesmerizem, hipnozė, apo pa marrė parasysh si ta quajm, por ajo ndikon nėpėrmes forcės sė mendimit, jo nėpėrmjet forcės sė materjes.

Deri edhe hemopatija ėshtė forcė e materjes nė masė shumė subtile tė imė. Hipnoterapija plotsisht e hedh anash materjen sepse sado qė ėshtė subtile kjo prap ėshtė materje.

Nė potencionin dhjetmijt, por prap, kjo ėshtė potencion i materjės. Kjo thjesht ėshtė kėrcim nė energjin mentale, vigyanmayakos-it : trup i vetėdijės.
Nė qoftė se vetėdija e juaj e pranon iden e caktuar, kjo fillon tė funksionoj.

Hypnoterapija e ka njė ardhmėri tė madhe. Kjo ka me qenė medicina e ardhmėrisė sepse nėse me nderrimin e kuptimit apo formes mendore tė juaj mund tė ndrrohet mendja e juaj, nėpėrmes mendjes ndrrohet trupi energjetik, dhe nėpėrmes ndrrimit tė trupit energjetik ndrrohet trupi mendor, e atėher ēka na nevoiten helmet (barnat medicionale), pėr se po mirreni medicinen e trupit? Pse nuk po punoni nėpėrmjet tė fuqise mendore?

Osho pėr Hypnozė

„Nė hypnozė ndodh kjo: Imagjinata fillon tė ndikoi plotsisht, kurse gjykimi plotesisht bjen, sepse nė hypnozė gjykimi bie nė gjume. Hypnoza nuk ėshtė asgjė tjetėr pėr veq se fjetje e gjykimit i cili dyshon; atėherė imagjinata ndikon pėrsosshmėrisht, atėherė nuk ka frena,vetem ekcelerator, vetem shkoni pėrpara, nuk ka frena“.
Osho

Autohipnozė

Para se ta provoni vet tė futi nė Autohypnozė duhet ta gjeni nji vend tė qete ku askush nuk ju pengon, as telefon, as dere , agjė mos leni tė hapur dhe uluni apo shtrihuni diku po me kusht mos tė ju merr gjumi dhe lshojeni trupin aq shume sa tė filloni me humb ndjenjat se keni trup fizik afer jush.

Me anė tė imagjinatės mundemi ta thellojmė Autohipnozėn. Nė veten tone duhet ta „shihni“ apo imagjinoni si disi po hyni thelle e ma thelle ne vete ose se si po thellohemi thelle e ma thelle dhe po fundosemi nė hypnozė.

Pastaj „shtiheni“ se nuk po mundemi t'i hapni sytė, para kėsaj i japmi sygjestione se si sytė po mbyllen dhe kapakt nuk po mundemi me i hap dhe kėshtu forcohet besimi dhe nuk mundesh me i hap sytė. Pastai e provojmė se si dora po shtangohet dhe nuk po ngritet kėshtu gjithnji duke e pėrserit sygjestionin me imagjinat.

Ndėrdija nuk e dallon imagjinaten prej tė vėrtetės ajo e bėn ate qka e ka pa. Psh. i sygjerojm nderdijes se ne doren e majt ma nuk po e ndiem dhimbjen dhe kėtė sygjestion e pėrsėrismi disa here dhe presim pak deri sa te realizohet sygjestioni.

Pastai e pickojm doren e majt apo tė djatht pėr ta ndi dhimbjen dhe a ka ndikuar sygjestioni.

Nese nuk ndin ma dhimbje veē je ne autohypnozė po nese ndin dhimbje duhet ta pėrsėrisish sygjestionin deri sa realizohet qėllimi pa e humbur as durimin as besimin.

Nėse nuk keni sukses atė dite vazhdoni ditėve tjera pa prites as mos i humbni durimin dhe besimin nė ju.

Dalje prej Autohipnozės

Kur don me dal prej autohipnozes i sygjeron vetit apo tjetrit kėshtu: „Une po kėnaqem me kėtė ndjenjė tė mrekullueshme dhe falenderoj ndėrdijėn time pėr ndihmėn qė ma dha. Shumė mirė po e ndij veten si nė shpirt, mendje dhe nė trup timin fizik.

Paramendimet dhe mendimet e mija dhe dėshirat kane me u realizu nga universi. Une po marre frymė thelle dhe po e nxjerre frymėn.

Po e ndij se si forca ime po rritet dhe fuqija po mė kthehet , po marr frym thelle edhe njė here dhe po e nxjerre frymen dhe pėr ēdo frymėmarrje po marr forcė dhe energji.

Une jam i mbushur me energji tė freskėt nė shpirt, mendje dhe trup fizik.

Tash po numroi deri nė tre dhe te numri tre une po i hapi syte dhe po zgjohem plotsisht dhe kam me e ndi veten mrekullueshem.

1. Une po marr frymė thelle dhe po e nxjerre frymen, tere trupin dhe shpirtin tim kjo frymarrje po e mbush me fuqi dhe fillova me u zgju.

2. Tash po mė lirohet tėr trupi im, po i lėvizi duert dhe kamt dhe ma shum po zgjohem dhe po kthjellohem.

3. Un po i hapi syte e mi dhe jam plotsisht tash dhe ketu i zgjuar dhe i kthjellt ne mendje dhe me vetėdije tė plote. Tash une jam zgju dhe i kthjellt dhe po e ndi veten shum mire“.

Hypnozė- Duhani dhe largimi i shprehisė pėr pirje tė ti

Nė Hipnozė duhet dhanė sygjerim se:
„Gjatė pirjės sė duhanit apo cigareve po ndin gėrditje“.
Nė raste tė rėnda ata qė pin shumė gjatė cigare thuhet: „Veē si tė mendon pėr duhan ke me ndje gėrditje“.

„Pėr ēdo cigare qė po e pin po ndjen gėrditje“. „Ti po heq dore prej pirjes sė duhanit“ (disa here e pėrsėrit) dhe kėte 7 – 10 dite duhet nė hipnozė kėto fjale me ja pėrsėrit dhe me e urdhru me marrveshje tė tij.

Nga Salih Basha

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi