Hipnoza ne Kirurgji

Shko poshtė

Hipnoza ne Kirurgji

Mesazh  Admin prej 18.06.08 0:11

Hipnoza nė kirurgji

Hipnoza ėshtė njė terapi e pėrdorur prej kohėsh. Por tani disa kirurgė po e pėrdorin atė edhe kundėr dhimbjeve dhe ankthit gjatė disa lloj operacionesh, pėrfshi operacionin nė tru. Hipnoza ka qėnė prej shekujsh njė mjet terapie. Pėr herė tė parė ajo filloi tė pėrdorej nė shekullin e 18.

Doktor David Spigel pranė universitetit Stanford, thotė se hipnoza ėshtė thjesht njė pėrqėndrim vemendjeje. “Hipnoza ėshtė njė mėnyrė pėr forcimin e kontrollit tė njeriut ndaj trupit dhe vetėdijės se tij”, thotė ai.

Sipas revistės Discovery, doktor Spigel e pėrdor hiponzėn pėr tė ndihmuar njerėzit qė tė kontrollojnė dhimbjet dhe ankthin gjatė disa lloj operacionesh. Ai ka kryer prova klinike me hipnozė nė sallėn e operacionit dhe thotė se rezultatet janė dramatike.

Njė numėr studimesh tregojnė se hipnoza pakėson dhimbjet dhe ankthin, si dhe sasinė e ilaēeve qė marrin tė sėmurėt. Hipnoza gjithashtu pakėson komplikacionet dhe e bėn procedurėn e operimit 17 deri 20 minuta mė tė shkurtėr. Hipnoza mund tė pėrdoret gjatė operacioneve tė tilla ku pacienti duhet tė qėndrojė zgjuar pa humbur ndjenjat, si nė rastet e stimulimi tė thellė tė trurit pėr pacientėt qė vuajnė nga sėmundja e parkinsonit.

Gjatė njė ndėrhyrjeje tė tillė kirurgėn vendosin nė trurin e pacientit elektroda pėr tė nxitur zonat e trurit qė kontrollojnė lėvizjet. Kirurgu Michael Kaplit pranė qėndrės mjekėsore Kornell nė Nju Jork kryen shpesh procedura tė tilla.

Ai thotė se ideja e pėrdorimit tė hipnozės i pėlqen, por do tė dėshironte qė nė kėtė fushė tė kryeshin studime tė tjera.

Ndėrsa doktor Spigel thotė se hipnoza mund tė pėrdoret pėr ēdo procedurė ku nuk pėrdoret narkoza apo anestezia, pėr t’i ndihmuar pacientėt tė operoheshin me sa mė pak vėshtirėsi apo komplikime.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi