Intuita mund tė ndihmojė nė marrjen e vendimeve

Shko poshtė

Intuita mund tė ndihmojė nė marrjen e vendimeve

Mesazh  Odin prej 02.12.12 22:26

Intuita mund tė ndihmojė nė marrjen e vendimeve tė duhuraMarrja e vendimeve ėshtė pjesė e pashmangshme e jetės njerėzore dhe ėshtė ndėr mė misteriozet.

Tashmė me shekuj shkencėtarėt tentojnė tė kuptojnė pse njerėzit zgjedhin njė rrugė nga njė tjetėr dhe si nė mes numrit tė madh tė zgjedhjeve bėjnė atė pėr tė cilėn konsiderojnė qė ėshtė mė e mira. Shkencėtarėt po ashtu pėrpiqen tė kuptojnė edhe se ēfarė roli luajnė instinkti dhe intelekti gjatė bėrjes sė zgjedhjeve.

Gjatė njė hulumtimi, profesor Marius Usher nga Universiteti nė Tel Aviv ka zbuluar qė intuita ėshtė armė jashtėzakonisht e fuqishme dhe precize. Kur ėshtė dashur tė bėjnė zgjedhjen nė mes dy opsioneve duke u mbėshtetur vetėm nė instinkt, vullnetarėt kanė bėrė zgjedhjen e duhur nė madje 90 pėr qind tė rasteve.

Madje edhe nė nivelin intuitiv njė nga pjesėt mė tė rėndėsishme tė procesit tė marrjes sė vendimit ėshtė integrimi i vlerave ose marrja parasysh e tė gjithė faktorėve pozitiv dhe negativ tė ēdo opsioni pėr t’u krijuar pamja komplete.

“Hulumtimi ka treguar qė njerėzit kanė aftėsi tė jashtėzakonshme pėr t’i vlerėsuar intuitivisht opsionet, ēka ēon deri te pėrfundimi qė truri ka sistemin i cili specializohet pėr vlerėsimin e vlerės”, ka thėnė Usher.

Eksperimenti ėshtė pėrbėrė nga ndryshimi i shpejtė i numrave nė pjesėn e majtė dhe tė djathtė tė monitorit. Numrat kanė paraqitur fitimet nė tregun e aksioneve. Vullnetarėt ėshtė dashur tė zgjedhin grupin me pėrfitimin mė tė madh. Pasi qė numrat kanė ndryshuar shumė shpejt, vullnetarėt nuk kanė pasur kohė pėr tė mbajtur mend shumėn e parave tė fituara por ėshtė dashur tė mbėshteten te instinkti gjatė vendimit.

Vullnetarėt kanė treguar aftėsi tė jashtėzakonshme tė llogaritjes instinktive dhe saktėsia e tyre ėshtė rritur proporcionalisht me informatat qė i kanė marrė.

Kur u janė treguar vetėm gjashtė ēifte numrash, saktėsia e tyre e zgjedhjes sė shumės mė tė madhe tė parave ka pėrbėrė 65 pėr qind, ndėrsa kur u janė treguar 24 ēifte numrash, saktėsia ka qenė 90 pėr qind.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi