Qė ėndrrat tė kujtohen

Shko poshtė

Qė ėndrrat tė kujtohen

Mesazh  Odin prej 02.12.12 22:19

Qė ėndrrat tė kujtohenBananet dhe arrat janė burim i vitaminės B6 pėr tė cilėn besohet qė “zgjon” trurin gjatė fazės REM, tė lėvizjeve tė shpejta tė syve, kėshtu qė edhe ėndrrat janė mė tė gjalla dhe mbahen mend mė lehtė.

Personat qė konsumojnė sasi mė tė mėdha tė vitaminės B6 kanė ėndrra mė piktoreske dhe shpesh i kujtojnė edhe nė mėngjes, pohojnė shkencėtarėt britanikė tė cilėt kanė analizuar studimet e mėhershme pėr ndikimin e ushqimit nė gjumė. Vitamina B6 e cila gjendet nė mish, drithėrat e papėrpunuara, perime, fruta arrore dhe banane mund tė rrisė luciditetin e ėndrrave, bėn tė ditur Daily Mail.

Nė studimin nga viti 2002, vullnetarėt kanė marrė sasi tė ndryshme tė vitaminės B, ndėrsa tė tjerėt placebo. Ata qė kanė marrė sasitė mė tė mėdha tė vitaminės kanė pasur ėndrra mė tė gjalla, mė emocionale dhe mė lucide.

Shkencėtarėt shpjegojnė qė vitamina B6 ka ndikim tė tillė nė ėndrra, sepse shndėrron aminoacidet nė serotoninė, e cila zgjon trurin gjatė fazės REM me lėvizjet e shpejta tė syve, stadin e gjumit nė tė cilin mė sė shpeshti ėndėrrohet.

Megjithatė, me vitaminėn B6 nuk duhet tė teprohet, sepse dozat e mėdha mund tė shkaktojnė pagjumėsi, ngėrēe, rritjen e tensionit tė gjakut dhe probleme tė zemrės, paralajmėrojnė shkencėtarėt.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qė ėndrrat tė kujtohen

Mesazh  Zattoo prej 10.06.13 0:33

Si t'i mbani mend Endrrat?Shume flasin per enderrat, efektet e tyre, dhe pergjithsisht per to, e megjithate e dime se ndodh shume shpesh qe kur te zgjohemi te harrojme ate qe kemi enderruar. Do te mundohemi te ju japim disa keshilla te cilat do te ju ndihmonin te i mbani ne mend enderrat, dhe te kujtoni sa me shume detaje nga to.

Merrni nje vendim te vetedijshem per te mbajtur mend enderrat. Ne rrast se krijoni nje bindje ne veten tuaj qe te mbani ne mend enderren keni gjasa me te mira per ta kujtuar.

Alarmin per zgjim nga gjumi vendoseni sa me afer shtratit. Ne rrast se ju del gjumi pa alarm me mire, por ne rrast se ju duhet patjeter nje alarm, vendoseni sa me afer shtratit, sepse ne rrast se koncentroheni me pare ne gjera tjera(ne kete rrast gjetjen e alarmit), ateher ka gjasa qe shpejt te ju largohet nga koka enderra.

Shkruani nje shenim ne ore: “cfare ke enderruar”, ose dicka te ngjajshme ne shkronja te medha, keshtu qe kjo do ishte gjeja e pare qe do shihnit pas te zgjoheni nga gjumi.

Shkoni ne gjume ne kohe. Ju duhet te gjeni nje gjume te mire qe kur te zgjoheni te jeni te kthjellur dhe te perkujtoni mjaft enderren. Gjithashtu nese fleni me pak eshte me e mundur qe te enderroni me pak.

Mendo per ndonje problem te madh apo emocional qe ju brengos. Mos mendoni per zgjidhjet, thjesht per problemin, dhe kjo ndikon ne mbajtjen ne mend te enderres.

Degjoni ate qe ndodh gjate dites. Eshte shume e mundshme qe gjerat qe i degjoni te ju perkujtojne ne enderrat tuaja, keshtu qe regjistroni cdo gje qe degjoni apo shihni, dhe pastaj analizoni ato e ne kete menyre mund te ju kujtohet enderra.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi