Chupacabra - Ēupakabra

Shko poshtė

Chupacabra - Ēupakabra

Mesazh  Odin prej 29.11.12 22:27

ChupacabraPer ata qe nuk kane dijeni, Chupacabra (ose El Chupacabra) e ka marre kete emer nga vendasit ne Porto Rico (ku eshte hasur dhe per here te pare ne vitin 1995) megjithese ka deshmi qe kjo qenie eshte hasur dhe me pare.

Chupacabra do te thote thithes (ngrenes) dhish ose dhingrenes. Deshmite per kete qenie e cila ne pjesen me te madhe te rasteve klasifikohet si kafshe, jane disi kontradiktore duke filluar nga madhesia ashtu dhe paraqitje.

Por ka nje gje te perbashket, menyra sesi sulmon kafshet (gjedhet e imta) shpezet shtepiake dhe nganjehere dhe njeriun.

Tipike per kete qenie eshte menyra sesi i ngul dhembet kafsheve ne gryke duke ju thithur komplet gjakun dhe duke lene shenjen e dy vrimave te vogla.

Ka deshmi qe e pershkruajne me nje pamje te ngjashme me cakallin por shume here me te madh ne trup, me nje konstrukt fizik paksa te pazakonte per kafshet toksore dhe me nje sjelle inteligjente gje qe e ka bere te shpetoje pa u kapur ose vrare per shume vite. Disa here jane dhene deklarata se persona private kane vrare ndonje chupacabra por asgje nuk eshte bere zyrtare.

Figura e meposhtme eshte nga pershkrimet me klasike te ChupacabrasMendohet se kjo kafshe jeton nentoke neper shpella dhe guva te panjohura nga njeriu. Po ashtu ka dhe ide qe kjo eshte nje kafshe e nje dimensioni tjeter sic ka dhe ide qe mund te jete rezultat i ndonje eksperimenti sekret, programet e buxhetit te fshehte amerikan ose dhe nderhyrje gjenetike aliene per te pershtatur forma jetesore ne toke.

Zyrtarisht kjo kafshe nuk ekziston dhe shkenca nuk e njeh. Vetem ne kriptozoologji mund te marresh informacion po sic e thashe me siper ato jane kontradiktore dhe variojne ne madhesi, forme dhe sjellje.

Foto e meposhtme eshte nje tjeter pershkrim i Chupacabras nga deshmitaret okulare (te cilet jane te shumte pasi dhe gjeografia e vezhgimeve te kesaj kafshe eshte e shperndare gjeresisht neper kontinentin Amerikano Jugor e ate Verior)Ndersa sipas rastit me te fundit ne Texas, kjo eshte pamja per te cilen mendohet se paraqet nje chupacabra.Studiuesit mendojne se mund te behet fjale per Chupacabran por askush nuk mund ta thote me siguri.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Chupacabra - Ēupakabra

Mesazh  Luli prej 24.01.14 14:53

Chukopabra fut tmerr nė fshatra jo larg Moskės

Banorėt e fshatrave periferike tė Moskės kanė frikė tė dalin natėn jashtė shtėpisė pėr shkak tė thashethemeve nė qarkullim pėr dukjen nė fshatin Bjelloomut.

Chukopabra (Ēukopabra), njė kafshės mistike qė mbyt pulat dhe kafshėt shtėpiake (bagėtinė e imėt).Ka dėshmitarė okularė, tė cilėt gjoja kanė arritur ta shohin nga afėr kėtė krijesė me pamje monstruoze, tė ngjashme me njė kryqėzim mes qenit dhe kangurit. 

Mėnyra e veprimeve tė kėsaj kafshe ėshtė gjithmonė e njėjtė: pėrbindėshi i pin gjakun kafshėve shtėpiake pa lėnė kurrfarė gjurmėsh gjatė kėsaj.

Siē shkruan gazeta "Komsomolskaja Pravda" (russ. "Комсомольская правда"), qė nga viti 2011 Chukopabra ėshtė parė nė 4 fshatra nė veri, lindje dhe jug-lindje tė Moskės. Viktima tė saj janė bėrė tashmė disa dhjetėra pula, lepuj dhe dele.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Chupacabra - Ēupakabra

Mesazh  Berti69 prej 02.09.15 13:53

Njė familje nga Teksasi e zė Ēupakabran?

Jackie Stock dhe burri i saj, Arlen Parma, kanė zėnė njė kafshė tė ēuditshme, pa qime, nė vendbanimin e tyre, nė Retklif. Ata e zunė kėtė kafshė, tė ngjashme me qenin, pasi qė Parma e pa nė pronėn e tyre, nė Teksas. "Ai mė thirri qė ta shikoja, kurse unė i thashė se krijesa ngjante me ēupakabran”, thotė Stock.

Agjencitė lokale tė lajmeve mezi pritėn ta transmetonin lajmin se ishte zėnė njė krijesė, qė mund tė ishte ēupakabra legjendare, njė katėrkėmbėsh mishngrėnės qė konsiderohet pėrgjegjės pėr masakrimin e shumė kafshėve tė blegtorėve gjatė disa dekadave tė fundit.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė raportohet zėnia, apo vrasja e njė ēupakabre. Nė rastet e deritashme, mė pas ishte parė se bėhej fjalė pėr qen, mace, apo krijesa tė tjera, tė cilave u kishin rėnė qimet pėr shkak tė sėmundjes.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Chupacabra - Ēupakabra

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi