Interneti mund tė na skllavėrojė

Shko poshtė

Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  Zattoo prej 29.11.12 10:40

Interneti mund tė na skllavėrojėThemluesi i WikiLeaks-it, Julian Assange, mendon se bota ndodhet para njė vendimi shumė tė rėndėsishėm: Nėse Interneti do tė na ēlirojė apo do tė na skllavėrojė. Njė mendim tė tillė ai shpreh nė librin me titull “Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet’.

Nė libėr cypherpunks pėrshkruhen si avokatė tė qytetarėve nė komunikimet elektronike ndaj pėrpjekjeve pėr spiunim nga qeveritė dhe korporatat. Diskutimit kryesor ėshtė se interneti mund tė jetė instrument i lirisė por edhe i tiranisė.

“Cypherpunks: ekzaminohet si ēėshtje qė qeveritė dhe korporatat mbikėqyrin njerėzit dhe nė libėr thuhet se komunikimi elektronik mund tė na emancipojė apo na skllavėron.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  Jetmira prej 16.09.13 17:14

Interneti skllaveron rinine

Nuk eshte me habi qe adoleshentet shqiptare preferojne me shume internetin sesa librat, gazetat apo edhe televizionin.
Kjo tendence eshte konfirmuar edhe nga sondazhi i fundit i kryer nga Instituti i Medias dhe i mbeshtetur nga UNICEF, ku jane pyetur 500 femije te moshave 13 deri ne 18 vjeē.

Persa i perket librit, nga 500 te anketuar, 105 prej tyre thane se nuk lexojne fare, nderkohe qe 395 thane se lexojne por theksuan se nuk lexojne aq sa do te donin, kryesisht per mungese kohe. Ne pergjithesi duket qe ka nje preference te qarte per sektorin e kultures dhe te sportit me 210 dhe 206 persona qe kane preferuar kulturen dhe sportin ne shtypin e shkruar. Me pas, si preference renditen faqet sociale dhe kronika roze nderkohe qe analiza dhe kronika e zeze jane ato qe jane me pak te preferuara nga femijet”, thote Ilda Londo nga Instituti i Medias.

Perfaqesuesi i UNICEF-it, Detlef Palm eshte ndalur ne programet televizive te cilat nuk i pergjigjen kerkesave te ketyre femijeve. Ata preferojne shume informacione mbi sportin, kulturen, problemet sociale apo kroniken roze, ēka i ndeshin pak ne televizione.

“Femijeve, mbase dhe ne na duket mediat e merziteshme ne Shqiperi. Te njejtat fjalime, te njejtat shfaqje, ai tha, kjo tha, te njejtat fjalime dhe pak fakte dhe kjo nuk eshte ajo qe ne duam te degjojme. Ndaj dua te transmetoj disa mesazhe per drejtuesit e programacioneve: duhet nje qasje me shume transparente, me e besueshme dhe me me shume etike per femijet”, thote perfaqesuesi i UNICEF, Detlef Palm.

Femijet kane nisur te qendrojne gjate ne internet, persa kohe ata kane akses. Te pakten 3/5 e te pyeturve thane se e perdorin internetin disa here ne dite.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  Hagel prej 24.09.15 0:53

Internetin dhe Informatiken, njerezimi e ka "dhurate" nga djalli (demonet).

Interneti eshte nje arme e shkaterrimit masiv te njerezimit.Por per te qene nje arme efikase duhet qe ajo te jete edhe pozitive dhe e kendeshme perndryshe nuk funksionon.

Ne cdo lufte ku raportet e forcave jane te pafavorshme, , sidomos ne lufterat e "rezistences", ju duhet te perdorni armet e armikut per te luftuar kunder tij.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  syri i art prej 24.09.15 10:48

Qellimi i tij mund te jet skallaverimi,por njeriu ka intelegjenc,mund ta perdore ate me shfrytezu per te perfitu sa me shum ..por nese mungon intelegjenca, po ndodh skllaverimi ...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  The Punisher prej 26.09.15 11:02

Nuk jam dakord qe interneti i skllaveron njerezit ,perkundrazi interneti i iluminon njerezit i ndricon ata me dije ,sepse ndryshe nga media televizive ,radio ,gazeta edhe revistat qe manipulohen nga elita dhe mundohen te skllaveorjne njerezit interneti nuk eshte i censuruar dhe atje gjen nje lume informacjonesh .pastaj varet nga natyra e njerezve se cfare bejne ata kur futen ne internet .imagjinojeni kete bote pa internet sot ,eshte e tmershme,pa tv eshte ok por pa internet eshte cmenduri
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Interneti mund tė na skllavėrojė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi