Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Shko poshtė

Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Mesazh  Odin prej 28.11.12 20:30

Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė MinistraveQeveria shqiptare pėrdor si simbol nė mbledhjet e saj, njė shqiponjė e cila nuk ėshtė simbol shqiptar. Denoncimi vjen nga historiani Pėllumb Xhufi.

“Ne shohim qė ėshtė shtrembėruar shqiponja me dy krerė tė cilėn Ismail Qemali dhe partizanėt na e lanė ndryshe dhe tani na kanė bėrė atė shqiponjėn qė ju shihni ēdo mbledhje qeverie tek ato lap top-ėt qė ministrat mbajnė bashkė me shefin e vet”, u shpreh Xhufi.

“Ajo shqiponjė padyshim nuk ėshtė shqiponja as e Ismail Qemalit as e Skėnderbeut, po ėshtė tjetėr”, vijon historiani i njohur. “Ky shtrembėrim qė kap dhe simbolet kombėtare, po prek sot dhe momentin simbol qė ėshtė Vlora si vendi ku u mblodhėn tė gjithė patriotėt shqiptarė nga tė gjithė krahinat e Shqipėrisė dhe shpallėn pavarėsinė”, ėshtė shprehur Pėllumb Xhufi.

Ndėrkohė qė Flamujt qė valėviten nė dritaret dhe ballkonet e qindra mijėra familjeve, apo bluzat qė ata mbajnė veshur me shqiponjė, nuk pėrfaqėsojnė flamurin dhe shqiponjės sonė kombėtare tė pėrcaktuar me ligj. Flamujt qė po shiten me rastin e 100-vjetorit tė Pavarėsisė nuk pėrfaqėsojnė flamurin tonė kombėtar, shkruan “Gazeta Shqiptare”.

Flamuj, bluza, shalle, kapele kuq e zi po tregtohen nė ēdo cep tė kryeqytetit dhe jo vetėm. Por fatkeqėsisht shqiponja e ngjitur mbi to nuk ėshtė autentike, por ėshtė njė falsifikim i shqiponjės sonė kombėtare, e cila sipas ligjit, duhet tė ketė nė krahė 9 pendė dhe nė bisht shtatė pendė.

Ky mutacion i shqiponjės, siē e quan e pėrditshmja “Zėri”, shto dhe atė shqiponjėn klandestine nė logot e Kėshillit tė Ministrave, mė e pakta tregon mungesė pėrgjegjshmėrie, qė nė rastin e simbolit kombėtar nuk mund tė kalohet me njė buzėqeshje…

Duke parė papėrgjegjshmėrinė nė ēdo element tė lidhur me historinė, dikush duhet tė shkojė tė numėrojė dhe eshtrat e ish-mbretit.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Mesazh  Flavius prej 29.11.12 20:36

Duket si shqiponje SLLAVE...!!!
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Mesazh  Tanki prej 30.11.12 0:39

flakon shkruajti:Duket si shqiponje SLLAVE...!!!
Te gjitha Shqiponjat kan nje Origjine !!!? .

Dhe kete mund ta zbulojm qe nga ANTIKA pra nga Shqiponja e arte nje Krenare e Romake - ve e deri te ajo Shqiponja Dy Krenare e Bizantit qe nga ajo e kan origjinen kryesore te gjitha Shqiponjat e shteteve Ballkanike ....
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

185


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 01.12.12 20:29

KJO TEME NUK ESHTE HAPUR PER ORIGJINEN E SHQIPONJES POR PER SHTREMBERIMIN E SAJ.KY SHTREMBERIM ESHTE BERE PIKERISHT NGA PERFAQESUESIT E SHTETIT NEPERMJET SHPERNDARJES SE NJE FLAMURI ME SHQIPONJE QE NUK PERFAQESON ATE TE PERCAKTUAR NGA KUSHTETUTA E SHTETIT SHQIPTAR.
NE NJE KAPITULL TE VECANTE PER SIMBOLET E SHTETIT FLAMURI KA PERMASAT E SAKTA SE BASHKU ME SHQIPONJEN.KUR SHTREMBERIMI ZE FILL KETU,NE KUSHTETUTEN SHQIPTARE,LIGJI THEMELTAR I SHTETIT,E AQ ME TEPER NE PERVJETORIN SUBLIM TE 100 VJETORIT C'PRITET PER TE TJERA RASTE E TE TJERA LIGJE TE KUSHTETUTES.
SEGMENTET PERGJEGJESE KRAHAS VETENDESHKIMIT DUHET DETYRIMISHT TE DALIN PUBLIKISHT E TE KERKOJNE NDJESE PER GAFEN E BERE NE MOS PO NGA HESHTJA E GJATE QE PO PASIN VEME RE SE KJO SITUATE ESHTE E GATUAR ME DASHJE.
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shqiponjė jo shqiptare nė logot e Kėshillit tė Ministrave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi