Masoneria nė Suedi

Shko poshtė

Masoneria nė Suedi

Mesazh  Odin prej 28.11.12 20:23

Masoneria nė SuediSuedia me njė histori masonike 226-vjeēare, tė sistemit si kushtetuta sociale, filozofike, dhe e religjioze pėrfshin traditat dhe vlerat e kėti vendi ku ėshtė praktikuar me dekada nė kėtė pjese tė Skandinavisė.

Masoneria nė Suedi ėshtė e veēantė nga kushtetutat e tjera si dhe nga ritet masonike . Frutet e para tė Masoneris nė Suedi ishin Vitet 1730 nga fisnikė suedezė duke filluar se pari nė Francė.

Suedezėt e kuptojnė dhe vleresojn vėllazėrimin me njė shoqėrie qė nxit miqėsinė, moralin,vetbesimin,ngritjės shpirterore dhe intelektuale ,rritjen personale,ngritjen e fondeve pėr dobi tė pėrgjithshme,ndersa antarsimi ne lozhat masonike nė Suedi ėshtė i kufizuar vetėm pėr meshkuj dhe burra tė moralshem me kapacitet dhe ngirtje intelektuale dhe shoqėrore.

Ritet Suedeze, jane tė ndryshme nga kushtetutat tė tjera masonike nė botė, kėtu ka njė komponent tė fortė shpirtėrorė dhe kėrkohet qė anėtarėt tė cilet jane religjioz tė jenė tė pėrpikėt nė religjionet e tyre dhe tė pėrmbahen nė mėnyrė tė vendosur ne besimin e tyre,

Deri nė vitin 2000, besimi i Shtetit tė Suedis ishte Lutheran(Lutheranism ėshtė njė degė e madhe e krishtėrimit perėndimor qė i identifikon meteologjinė e Martin Luther, njė reformator gjerman).

Njė tjetėr ndryshim ėshtė se ndryshe nga emblema ndėrkombėtare masonike tė kompasit dhe vizore , Masoneria suedeze pėrdor Kryqin e Kuq Maltese tė Kaloresve Templar.

Karl Friedrich Eckleff i parė eshte projektues i sistemit suedez nė 1756 me nėntė gradė.

Kushtetuta Masonike Suedeze ėshtė ndryshuar me vone nga Mbreti Carl XIII dhe shtuar nje grad pra gjer mė gradėn e 10.
Nė vitin 1801, Mbreti Karl redizajnone Ritin Suedez dhe me nje shaklle tė shtuar tė njėmbėdhjetė qė jepet vetėm te porositur nga Oficeret e Lart.

Sot ky sistem mbetet praktikisht i pandryshuar dhe pėrfshin nivelet te mėposhtme Gradave nė Lozha Masonike Suedeze :

(Mjeshtėri) i Shėn Gjonit

I Nxenes
II Shokė i Artizanatit
III Mjeshtėr

Gradė (Skoceze) Shėn Andrew

IV-V Nxėnės-shoku i Shėn Andrew
VI Mjeshtėr i Shėn Andrew


Kapitulli (Templar) – Gradė

VII Vėllau shumė i shquar, Kalorėsi i Lindjes
VIII Vėllau mė i shquar, Kalorėsi i Perėndimit
IX Vėllezėrit e shkolluar te Lozhes se Shėn Gjonit
X Vėllezėrit shume te shkolluar te lozhės se Shėn Andrew
XI Vėllezėrit mė tė ndriēuar, Kalorsi Komandant i Kryqit tė Kuq
Masonėt Suedez e mbrojė vlerėn e njė orientim tė fortė shpirtėrorė.

Pjesa mė e madhe e arsimit masonike bėhet pėrmes lojės sė moralit alegorik, me theks tė veēantė nė simbolikė, prezantim solemne teatrale, dhe njė dinamik tė fortė shpirtėrore.

Tempulli Masonik i Ritit Suedeze tė urdherit Freemason, me seli nė Pallatin Baat nė Stokholm, ofron sfond pėr funksionet e lozhes dhe ritualeve.

Ky Pallat i ndertuar me1660 ofron hapėsirė pėr zyre dhe dhoma aktivitetit, pret darka formale dhe njė koleksion masonik arti.Nese nuk je shpirtėrisht i fortė mbi orientimin filozofikė dhe moral, nese nuk ke njohuri tė pėrgjithshme nė masoneri, dhe nėse nuk beson tek Arkitekti i Madh i Univerzit ėshtė e vėshtirė pėr t'u bashkuar Ritit Suedez.

Shumė klerikė janė gjithashtu Mason dhe shkalla e pranimit ėshtė rreth njė nė tre kandidatėve.

Demografika e anėtarėsimit e pėrfshinė njė grup te moshės: nė mes tė njėzetat e deri nė mesin e viteve tetėdhjetė, me moshė mesatare rreth mesit tė dyzet.

Sot Riti Suedeze ka pothuajse gjashtė mijė anėtarė. Ai ėshtė i vlerėsuar nga qytetari i thjesht suedez, dhe vazhdon tė rritet nė mėnyrė tė qėndrueshme dhe te besueshme .

Burim Broya
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi