Teleskop para mijėra vjetėsh…?

Shko poshtė

Teleskop para mijėra vjetėsh…?

Mesazh  Odin prej 26.11.12 20:54

Teleskop para mijėra vjetėsh…?Teleskopi ishte i njohur qė nga kohėt e lashta.

Por, pėr herė tė parė u pėrshkrua nė shekullin e 13-tė nga Roger Bacon dhe jezuiti gjerman Athanasi Kirtser rreth viti 1650.
Por, Muzeu Britanik ruan nė koleksionin e tij njė lentė me moshė katėr mijė vjeēare e zbuluar nė rrėnojat e Ninivės. Njė pllakė gjigante ishte zbuluar nė Palestinė me pasqyra konkave, tė cilėt sipas specialistėve ishin pjesė e organeve optike, madje zbulime tė ngjashme, pra teleskop, pasqyra dhe shumė objekte tė tjera tė paimagjinueshme pėr ato epoka janė zbuluar edhe nė Afrikėn e Jugut, nė Afrikėn e Veriut dhe nė Irak.

Madje, Aristoteli kishte referuar nė lashtėsi objektet qiellore observoheshin nėpėrmjet tubave zgjatės. Eyklidi (shekulli tretė para erės sė re) kishte aplikuar rregulla pėr krijimin e gjyzlykėve, ndėrsa Straboni nė fillim tė eposit kristian e njihte shumė mirė teleskopin.

Sipas arkeologut dhe profesorit tė shkencave tė pėrparuar, Jean de Kerntelant (Jury point 7, n ° 750), kur Cezari kishte planifikuar pėr tė pushtuar Britaninė, ai e kishte vėzhguar atė qė nga pėrtej bregdetit, pra nga brigjet e Francės.

Pa u zgjatur, shikoni kėto fotografi tė ardhura nga thellėsia e kohės, tė cilat dėshmojnė ekzistencėn e teleskopėve nė lashtėsi.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi