Spiunėt e Millosheviēit ne Shqiperi

Shko poshtė

Spiunėt e Millosheviēit ne Shqiperi

Mesazh  xxxadixxx prej 16.11.12 16:11

Spiunėt e Millosheviēit, Klosi:
Dhjetėra zyrtarė tė lartė agjentė tė Serbisė, Balla: Berisha spiun i UDB
Lajmi se, kasapi i Ballkanit, Sllobodan Millosheviēi, ka pasur rreth 2100 agjentė nė tė gjithė vendet e Ballkanit, ka trazuar jo pak ujėrat nė politikėn shqiptare. Rrjeti shtihej nė Kroaci, Slloveni Maqedoni, Bosnjė-Hercegovinė, Kosovė, Bullgari, Greqi, Shqipėri, Rumani, Qipro, Hungari, Austri etj. Po kush ishin spiunėt dhe kryespiunėt e Millosheviēit nė Shqipėri?

Ish-kreu i Shėrbimit Informativ Shtetėror, Fatos Klosi, deklaroi dje, pėr gazetėn “SOT”, se Sllobodan Millosheviēi ka rekrutuar me dhjetėra agjentė nė Shqipėri tė niveleve tė ndryshme, deri tek zyrtarėt e lartė. Duke mos preferuar tė lakojė emra, Fatos Klosi, pohoi gjithashtu se ish-Jugosllavia ka pasur njė potencė tė madhe dhe njė ndikim tė padiskutueshėm nė Ballkan, ēka i ka krijuar mundėsitė pėr tė rekrutuar shumė agjentė.

“Ish-Jugosllavia ka pasur njė potencė tė madhe dhe njė ndikim tė padiskutueshėm nė Ballkan. Sigurisht qė regjimi i diktatorit tė Serbisė, Sllobodan Millosheviēit, ka pasur agjentė edhe nė Shqipėri. Madje, mund tė them se ishin me dhjetėra. Duke pasur njė pushtet tė madh ekonomik dhe politik, Millosheviēi ka rekrutuar agjentė nė tė gjitha vendet e Ballkanit, pėrfshi edhe Shqipėrinė.

Sigurisht qė agjentėt e Sllobodan Millosheviēi nė Shqipėri kanė qenė tė niveleve tė ndryshe, pa pėrjashtuar as zyrtarė tė rangut tė lartė. Shėrbimi Informativ Kombėtar, sot Shėrbimi Informativ i Shtetėror, i ka ndjekur njė pjesė tė kėtyre personave”, theksoi Fatos Klosi. Ndėrkohė, deputeti socialist Taulant Balla, ka shprehur edhe njė herė bindjen se kryeministri Berisha ka qenė agjent i UDB, -shėrbimit sekret jugosllav. Balla pohoi se Berisha e ka vendosur Shqipėrinė dhe Kosovėn nėn varėsinė ekonomike tė Serbisė. “Sali Berisha ėshtė spiun i UDB jugosllave. E ka vendosur Shqipėrinė dhe Kosovėn nėn varėsinė energjitike tė klaneve mafioze serbe”, pohoi Balla.

Nė kėtė kuadėr, dyshohet se kryeministri i ka ruajtur lidhjet e tij me tė gjitha pushtet qė janė instaluar nė Serbi, pėrfshirė edhe atė tė Millosheviēit. Pra, dyshimet tė ēojnė vetėm drejt njė njeriu, i cili dominon prej 20 vitesh politikėn shqiptare falė mbėshtetjes qė gėzon nga qarqet e fuqishme serbe. Dyshimet tė ēojnė drejt njeriut qė theu embargon e naftės ndaj Serbisė, qė futi biznesin serb nė Shqipėri, qė akuzohet pėr zhdukjen e biznesmenit

Lajmi

Lajmi ėshtė bėrė publik nė forumin pėr rolin e ish-shėrbimeve sekrete nė Ballkan, forum i cili zhvilloi punimet nė Bruksel. Ekspertėt qė kanė bėrė investigime mbi ish-Sigurimin e Shtetit nė Jugosllavi, qė nga pėrfundimi i Luftės sė Dytė Botėrore deri nė vitin 2010, thanė qė diktatori serb kishte njė rrjet agjenture edhe nė Shqipėri.

Pjesėmarrėsit qė diskutuan nė Bruksel, ishin tė prerė nė mendimin se autoritetet e Beogradit, menjėherė, brenda 100 ditėve, duhet tė hapin dosjet e ish-Sigurimit tė Shtetit, nė qoftė se duan sinqerisht tė pėrballen me tė vėrtetėn e zymtė. Gjatė debateve, Zoran Petroviē i organizatės joqeveritare “Koop i Kapiniē”, paraqiti tė dhėna me interes mbi agjenturėn e Shėrbimeve Sekrete Serbe nė Ballkan dhe qė pėrdorej nga regjimi i Millosheviēit.

Rrjeti i agjenturės sė Sllobodan Millosheviēit

Kroaci, 450
Slloveni,150
Maqedoni, 150
Bosnjė-Hercegovinė, 350
Kosovė, 700
Shqipėri
Bullgari
Greqi
Rumani
Qipro
Hungari
Austri

Ja firmat serbe qė kontrollojnė Shqipėrinė

Biznesi dhe trafiqet serbe njohėn lulėzimin mė tė madh nė historinė e Shqipėrisė pas ardhjes sė kryeministrit Berisha nė pushtet nė 2005. Biznesi serb ka hyrė nė Shqipėri. Nėpėrmjet sekserit serbo-boshnjak, tė famshmin, Damir Fazlliē. Firmat serbe sot nė Shqipėri ndėrtojnė veprat e mėdha publike, pasi janė tė lidhura me kryeministrin Berisha dhe oborrin e tij.

Firma qė sjell energji me eksport nė Shqipėri quhet “Rudnap” dhe ėshtė kompani serbe, pronari i sė cilės ėshtė mik i Damir Fazlliē. Vetė kompania “Rudnap” qė sjell energji elektrike me eksport edhe nė Shqipėri, ėshtė e pėrfshirė nė afera korruptive dhe pronari i saj ka njė lidhje tė veēantė me Fazlliē.

Skandali thellohet kur nė 1999 kjo kompani u vendos nė listėn e kompanive qė u vendoset embargo nga administrata e SHBA. Sipas shtypit boshnjak, Damir Fazlliē ėshtė ndėrmjetėsi i mikut dhe ortakut tė tij nė biznes, Vojin Llazareviē, pronar de facto i Rudnap-it, qė prej njė kohe tė gjatė. Ai ėshtė i njohur, sidomos, nė pėrpjekjet pėr tė blerė kompaninė energjetike tė Bosnjės, por, Sarajeva zyrtare ka dhėnė refuzim tė prerė pėr kėtė transaksion.

Nė rastin e Shqipėrisė, duket se ai e ka pasur situatėn shumė mė tė thjeshtė, si pasojė e lidhjeve personale, qė ka lidhur ndėrkohė me familjen e kryeministrit Berisha. Ndėrkohė, lidhjet e Berishės me firmat serbe i ka forcuar mė shumė ish-ministrit i Jashtėm Ilir Meta, me vizitėn e tij tė famshme nė Serbi, nga ku shėnoi edhe skandalet e radhės, duke pranuar njohjen e minoritet serb nė Shqipėri, nė kushtet kur njė gjė e tillė nuk e ekziston. Pėrveē skandalit tė minoritet, vizita e Metės u konsiderua edhe si njė mbėshtetje ndaj pazareve tė Berishės me firmat serbe.

Lidhjet e Berishės me qarqet serbe

Pas fakteve tronditėse qė konfirmuan se Sali Berisha ishte rekrutuar nga ish-sigurimi jugosllav i UDB, zbardhen lidhjet e tjera tė shumėfishta tė kryeministrit Berisha me bizneset serbe, trafikantėt dhe sekserėt serb. Sipas komenteve tė zbardhuara nga arkiva serbe, Berisha rezulton tė ketė qenė agjent i UDB qė nga 1987. Mė tej, Berisha ėshtė akuzuar pėr furnizimin e Millosheviēit me armė dhe naftė, pėr takime me Millosheviēin si dhe pėr thyerjen e embargos.

Berisha akuzohet aktualisht drejtpėrdrejt nga Ardian Hoxha pėr zhdukjen Remzi Hoxhės, pasi i ndjeri kishte parė Berishėn tė takonte Millosheviēin. Mė tej, nė vitet 2008-2010, mediat e huaja zbardhėn lidhjet e kryeministrit me trafikantin e armėve Slopodan Tesiē, i cili kėrkohej ndėrkombėtarisht pėr trafik armėsh drejt Libisė dhe Jemenit. PO ashtu, njė histori mė vetė janė lidhjet e kryeministrit Berisha me sekserin Damir Fazlliē.


“Alpine Mayereder”, fiton tė gjitha tenderat e rrugėve nė Shqipėri

Tė gjithė tenderėt pėr ndėrtimin e akseve rrugore nė Shqipėri janė fituar nga firmat serbe. Tė gjithė tenderėt pėr rrugėt nė ndėrtim e sipėr janė fituar gjithashtu nga firmat serbe. Mė konkretisht, kryeministri Berisha i ka dhėnė tė gjitha tenderėt firmės serbe me origjinė austriake “Alpine Mayereder”. Firma austriake “Alpine Mayereder”, por me emėr tė ndryshuar tashmė, nė “Alpine Bau Deutschland Shpk” ėshtė fituese e disa tenderėve nė Shqipėri, fill pas ardhjes sė Berishės nė pushtet, ku mė tė bujshmet dhe abuzivet ėshtė fitimi i tenderėve pėr ndėrtimin e akseve tė rrugėve Levan-Tepelenė, Levan-Vlorė si dhe tė mbikalimit gjigand te “Kthesa e Kamzės”, nė hyrje tė Tiranės. Pėrfaqėsuesja zyrtare e kėsaj firme, referuar faqes sė internetit tė kėsaj firme ėshtė ish-Sekretarja e Pėrgjithshme e Ministrisė sė Kulturės. Pėrfaqėsuesit shqiptarė tė kėsaj firme austriake janė njerėz tė afėrt tė pushtetit tė Berishės.

Shėrbimet tregtare, nė duart e firmave serbe

Mbikalimin nė mes tė Tiranės e bėri "Alpine", dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan - Vlorė, dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan-Tepelenė sėrish kompania "Alpine", dega e saj po prapė nė Serbi. By Pass-in e Fierit, e bėri SCT e me degėn e saj nė Serbi, rrugėn Milot-Rrėshen pjesė e korridorit Durrės-Kukės po prapė dega e saj nė Serbi, terminalin e pasagjerėve nė Portin e Durrėsit po prapė dega e saj nė Serbi.

Gati 200 milionė euro punė, tė gjitha para tė marra borxh nė emėr tė qytetarėve shqiptarė nga banka tė huaja kanė shkuar pėr firmat serbe. Gjithashtu, edhe rrjeti mė i madh i shėrbimeve tregtare nė Shqipėri ra nė duart e serbėve dhe ky rrjet zotėron gati 45% tė kėtij tregu. Dhe faji pėr tė ėshtė i Sali Berishės
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi