Trupi mund tė parashikojė tė ardhmen

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Trupi mund tė parashikojė tė ardhmen

Mesazh  Zattoo prej 15.11.12 13:16

Trupi mund tė parashikojė tė ardhmenDéją vu, rrėqethja e pashpjegueshme nė pjesėn e fundit tė shpinės, rrėqethja e qimeve nė qafė... Njerėzit kanė besuar gjithmonė qė trupi ka shumė mėnyra me tė cilat na tregon se ēka do tė na ndodhė nė tė ardhmen.

Shkencėtarėt tė cilėt kanė kryer hulumtimin pohojnė se si trupi ynė me tė vėrtetė mund tė parashikojė tė ardhmen, tė parashikojė ndodhitė ose tė kuptojė qė do tė ndodhė diēka, por pa shenja qė do ta tregonin kėtė.

Shkencėtarėt kanė bėrė 26 teste tė ndryshme, me tė cilat i kanė dėshmuar kėto pohime. Pjesėmarrėsve nė hulumtim u kanė treguar fotografi tė rastėsishme nga tė cilat disa kanė qenė neutrale, ndėrsa disa tė dizajnuara pėr stimulim.

Kanė zbuluar qė disa sekonda para ndodhisė shfaqet efekti i parandjenjės – eksitimi fiziologjik i cili shfaqet 10 sekonda para ndodhisė. Zemra fillon tė rrahė mė shpejt, rritet shpejtėsia e qarkullimit tė gjakut dhe aktiviteti i trurit.

Ky zbulim tregon qė trupi njerėzor nėnvetėdijshėm parandien se cilat gjėra tė rėndėsishme do tė na ndodhin nė tė ardhmen edhe pse shumė njerėz mendojnė qė nuk e dinė kėtė, shkruan revista Live Science.

Hulumtuesit kanė theksuar se si nuk besojnė qė ky ėshtė fenomen mbinatyror, por rregulla tė bazuara shkencėrisht tė cilat askush nuk i kupton akoma.

Hulumtimin e kanė kryer Julia Mossbridge nga Universiteti Northwestern nė Illinois, Patrizio Tressoldi nga Universiteti Padova dhe Jessica Utts nga Universiteti California.
avatar
Zattoo

696


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

tung

Mesazh  fitnete sh prej 16.11.12 6:29

zattoo shkruajti:Trupi mund tė parashikojė tė ardhmen
Sa shume perseriten gjerat vetem me shprehje dhe ilustrime te ndryshme ,xxx shkenctaret qe na bejn instrumenta te tyre ,deri nje kjo eshte qujt parapsikologji,parandjenje ,shkencatret ben luft per ta hjekur nga perdorimi ,dhe sot papritmas dolenme teza banale skan nevoje te flasin boqukulla keta sepse shume mire e thojn librat e shenjetDéją vu, rrėqethja e pashpjegueshme nė pjesėn e fundit tė shpinės, rrėqethja e qimeve nė qafė... Njerėzit kanė besuar gjithmonė qė trupi ka shumė mėnyra me tė cilat na tregon se ēka do tė na ndodhė nė tė ardhmen.

Shkencėtarėt tė cilėt kanė kryer hulumtimin pohojnė se si trupi ynė me tė vėrtetė mund tė parashikojė tė ardhmen, tė parashikojė ndodhitė ose tė kuptojė qė do tė ndodhė diēka, por pa shenja qė do ta tregonin kėtė.

Shkencėtarėt kanė bėrė 26 teste tė ndryshme, me tė cilat i kanė dėshmuar kėto pohime. Pjesėmarrėsve nė hulumtim u kanė treguar fotografi tė rastėsishme nga tė cilat disa kanė qenė neutrale, ndėrsa disa tė dizajnuara pėr stimulim.

Kanė zbuluar qė disa sekonda para ndodhisė shfaqet efekti i parandjenjės – eksitimi fiziologjik i cili shfaqet 10 sekonda para ndodhisė. Zemra fillon tė rrahė mė shpejt, rritet shpejtėsia e qarkullimit tė gjakut dhe aktiviteti i trurit.

Ky zbulim tregon qė trupi njerėzor nėnvetėdijshėm parandien se cilat gjėra tė rėndėsishme do tė na ndodhin nė tė ardhmen edhe pse shumė njerėz mendojnė qė nuk e dinė kėtė, shkruan revista Live Science.

Hulumtuesit kanė theksuar se si nuk besojnė qė ky ėshtė fenomen mbinatyror, por rregulla tė bazuara shkencėrisht tė cilat askush nuk i kupton akoma.

Hulumtimin e kanė kryer Julia Mossbridge nga Universiteti Northwestern nė Illinois, Patrizio Tressoldi nga Universiteti Padova dhe Jessica Utts nga Universiteti California.
avatar
fitnete sh

dua gjithqka eshte e mire

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi