Lumturia551

Lumturia

Faqja 5 e 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 02.05.09 21:59

Lumturia ėshtė e lindur…


… por dhe ekstaza qė mund ta shpikėsh vetė!

Si tė ushqesh harmoninė shpirtėrore. Nuk bėhet fjalė pėr ndonjė filozofi tė madhe. Mund tė mendosh pėr tė tjerėt se janė fatlumė, tė tjerė mund tė mendojnė pėr ty. Dhe a e dini pse?! Sepse nė tė vėrtetė nuk dimė se ē’ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund tė jetė e lindur por dhe sekreti, qė shpiket dhe pastaj pasurohet.

Psikologėt mendojnė se lumturia nuk ėshtė ekstazė e pėrkohshme por ėshtė gjenetike. Pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė jetėn tonė, ne do tė jemi tė lumtur aq sa ajo “ėshtė e shkruar nė genet tona”.

Sipas psikologut Dejvid Liken, qė ka publikuar dhe njė libėr mbi kėtė temė: “ėshtė shumė mirė qė shumica e njerėzve nė thelb janė tė kėnaqur me jetėn e tyre sipas njė konceptimi personal tė kėnaqėsisė”.

Sipas tij “te shumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhe lumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita janė vendimtaret, qė mund tė bėjnė njeriun tė lumtur. Por kujdes! Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė!

Nėse ndihesh gjithnjė e mė shumė pėrtokė ndiq kėto kėshilla:
1. Punėso mendjen !
Njerėzit fatlumė kanė mendje krijuese dhe aktive

2. Mendo me optimizėm
Gjithė njerėzit e lumtur janė optimistė. Optimizmi mund tė kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet pėrderisa optimizmi pėrqėndrohet nė zgjidhje tė problemit.

3. Qesh!
Ėshtė fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.

4. Fantazo!
Imagjinata ėshtė njė nga mėnyrat e mira pėr tė mashtruar trurin

5. Shpėrfill mendimet negative!
Pėrpiquni qė ēdo mendim negativ ta shndėrroni nė atė pozitiv. Mendimet negative sjellin apati dhe gjendje depresioni.

6. Zgjidh shoqėrinė
Ekzistojnė shokė tė gabuar pėr gjendjen tuaj shpirtėrore. Ata vazhdimisht ankohen pėr diēka, vazhdimisht ju kritikojnė.Largohuni nga njerėzit qė veēse u kujtojnė se jeta ėshtė e vėshtirė.

7. Rregulli i artė!
Mbani mend kėtė fakt. Edhe pas ngjarjes mė tė keqe tė mudshme qė mund t’u ndodhė rikthimi nė normalitet vjen pėr gjashtė muaj apo njė vit.

8. Bėj atė qė tė pėlqen
Merruni me gjėra tė vogla qė ju kėnaqin dhe relaksohuni.

Po si?

* Pushoni para se tė lodheni
* Qetėsohuni edhe nė punė
* Femrat duhet ta kenė parasysh se relaksimi i shpeshtė i bėn tė duken tė reja.

Ja dhe disa sekrete tė vockla pėr tė ndjerė lumturi dhe nė punė:

* Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetėm ato qė kanė tė bėjnė me punėt e ditės.
* Kryeni punėt sipas rėndėsisė.
* Mėsohuni ta organizoni punėn, t’u japėsh detyra bashkėpunėtorėve dhe tė dish tė mbikqyrėsh punėn e tyre.
* Punoni me entuziazėm. Entuziazmi nė punė tė bėn ta lėsh mėnjanė lodhjen dhe brengėn.

Spekter

Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 11.11.09 0:21

KU FSHIHET LUMTURIA?Kėrkimi i lumturisė ėshtė po aq i vjetėr sa njerėzimi. Poetė, filozofė dhe teologė kanė vrarė mendjen prej shekujsh pėr tė pėrcaktuar ēfarė ėshtė lumturia. Tani shkenca ėshtė pėrqendruar nė tė dhe ėshtė duke kėrkuar pėrgjigje pėr pyetjet: Ēfarė ėshtė lumturia? A matėt ajo? A ėshtė diēka e mėsueshme aftėsia pėr tė qenė i lumtur?

Studimet moderne nuk e pėrcaktojnė lumturinė si njė ēast euforik qė kalon shpejt. Pėr to lumturia ėshtė mė shumė njė jetė e mbushur. Dhe kjo nuk ėshtė ēėshtje talenti. Strategji si meditimi, mirėnjohje pėr atė ēka ke arritur, tė mėsosh tė falėsh, tė vendosesh synime tė arritshme, marrja e jetės me optimizėm, tė gjitha kėto mėsohen dhe kontribuojnė nė tė ndjerit i lumtur.

Studime sistematike pėr gjendje shpirtėrore pozitive janė duke u bėrė prej dhjetė vitesh. Kjo e ashtuquajtur psikologji pozitive ka shėnuar njė moment kthese. Sepse tradicionalisht psikologėt merren me anėt e pakėndshme tė jetės, si neuroza, frika dhe depresioni.

Mihaly Csikszentmihalyi, i cili ka nxjerre koncepton "flow", tė pėrfshirjes totale nė njė aktivitet, shpjegon pse ėshtė popullore psikologjia pozitive: "Ekziston njė lloj urie, nevojė pėr t'u marrė me anėt e bukura tė jetės. Jo vetėm diskutim gjithė kohen se si shėrohen neurozat, se si mėnjanohen burnout ose se si ulet stresi. Kėto gjėra janė pa dyshim tė rėndėsishme. Por ato nuk i japin njeriut ndjenjėn se jeta ėshtė e rėndėsishme".

Shumė studime pėr lumturinė botohen nė "Journal of Happiness Studies". Kjo revistė botohet nga "World Database of Happiness". Kjo ėshtė njė banke tė dhėnash mbi lumturinė e cili ndodhet nė Institutin e sociologjisė nė Universitetin Erasmus nė Roterdam.

Ruut Veenhoven e krijoi atė nė vitin 1990. Ai shpjegon reaksionet nė Universitetin Erasmus: "Koleget ishin skeptikė, por kėtu kushdo mund tė bėjė ēfarė tė doje. Vetėm se nuk merr ndihmė financiare, por kohėn mund ta shfrytėzosh nė atė mėnyre qė tė thuash se kėshtu ėshtė mirė. Kurse tani ata thonė se, po, vėrtet qė ka diēka nė kėtė mes".

"Si e gjeta lumturinė"

Tal Ben-Shahar ka studiuar Filozofi dhe u specializua nė kėrkimin e lumturisė. Me kėtė ai jo vetėm qė lumturoi veten e vet, por edhe shumė nga studentėt e tij. Leksionet e tij janė mė tė preferuarat nė Harvard. "Herėn e pare qė mbajta leksione erdhėn vetėm tetė studentė. Dy u larguan, pra nė fund mbetėn vetėm gjashtė. Vitin tjetėr erdhėn papritur 300 studentė. Dhe nė vitin e tretė 900 tė tjerė. Leksionet u benė shumė tė preferuara sepse studentėt i tregonin shokėve se ata e gjetėn lumturinė", pohon Shahar.

Ai tregon dhe si e gjeti rrugėn drejt lumturisė. Fillimisht pranon se ajo ēka pėrfundoi nė sallėn e leksionit nė Universitetin e Harvardit, filloi me shumė stres nė njė gare tenisi. "Unė mendoja se nėse do e fitoja garėn ose kampionatin atėherė do tė isha i lumtur. Sa herė qė fitoja, vėrtet qė lumturohesha. Por kjo nuk zgjaste mė shumė se dy ditė, ose njė jave. Pastaj bija sėrish nė lojėn e mėparshme midis lumturisė dhe trishtimit. Nė fund m'u bė e qartė se diēka qė vjen nga jashtė ose nuk ndikon fare ose tė lumturon pėrkohėsisht".

Ku gjendėn mė tė lumturit e botės

Banka e tė dhėnave tė lumturisė ėshtė njė arkiv pėr tė dhėna empirike. Kėtu gjenden edhe krahasimet midis vendeve tė ndryshme. Por nė cilin vend tė botės jetojnė njerėzit me tė lumtur? Vendi i pare ėshtė Danimarka, e pasuar nga Austria dhe Zvicra.

Disa rezultate studiuesi Ruut Veenhoven nuk mund t'i shpjegoje, pėr shembull qė fėmijėt i dėmton lumturia individuale. Ose qė pėr shembull disa ndikime tė ndjenja e lumturisė nuk mund tė matėn. Ka vende qė zotėrojnė artin e tė jetuarit, pėr shembull diēka si ajo e amerikano latinėve. Kualiteti i poezisė, letėrsisė, kjo nuk mund tė matet me shifra prandaj nuk mund tė llogaritet as efekti i tyre".

A jam e lumtur? Pyesni tim shoq

Psikologu amerikan Ed Diener nga Universiteti i Illinois, ka pyetur njerėz nga kultura tė ndryshme se si e ndiejnė ata lumturinė. Ai ka qenė nė shumė vende, qė nga Massai nė Kenia deri nė banorėt e lagjeve tė varfra tė Kalkutės. Dr. Diener ka arritur nė pėrfundimin se ajo, lumturia varet edhe nga kultura pėrkatėse dhe nga shoqėria. "Djali im pyeti njė grua nė Indi. Pėr pyetjen e tij tė pare se a ėshtė e lumtur, ajo u pėrgjigj: Burri im e di. Ai mund t`ju thotė nėse jam unė e lumtur apo jo".

Shkencėtari thekson se "pėr veshėt tanė diēka e tille ėshtė e pazakontė" dhe vijon tė citoje: "Pastaj djali im e pyeti pėr ndjenjėn e vlerėsimit tė vetvetes, a e vlerėson ajo atė. Nė perėndim diēka e tillė ėshtė shumė e rėndėsishme. Por ajo tha: Pėr mua kjo ėshtė njė gjė dytėsore. Unė mund tė gatuaj dhe tė bėj gjerat qė bėn njė shtėpiake. Pėr mua ėshtė e rėndėsishme se si i kanė punėt djemtė e mi".

Ēfarė kuptojmė me lumturi

Por ndryshimet kulturore venė edhe mė tej. Studiuesit e Universitetit Standford nė Kaliforni tė Shteteve tė Bashkuara, shtrojnė pyetjen, nėse njerėz nga kultura tė ndryshme thonė se janė tė lumtur, a ndjejnė ata njė gjė ose diēka tė krahasueshme?

Rezultati i papritur ėshtė se amerikanėt dhe evropianoperėndimoret kuptojnė me lumturi njė gjendje tė animuar dhe ngacmuese. Kurse kinezet kuptojnė me tė njė gjendje tė qetė, paqėsore dhe krejt tė ē'tensionuar tė shpirtit.

Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Analise prej 14.11.09 11:29

Nuk eshte kaq e thjeshte te ndjekesh keshilla se si te arrish te jesh i lumtur...
Njeriu ka nevoje per te plotesuar gjerat me utilitare, nevojat e perditeshme, materiale dhe shpirterore e nuk mund te mendoje ne menyre kaq abstrakte.
Lumturia eshte rjedhoja e realizimit te tyre.

Analise

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te mesojme te jemi te lumtur

Mesazh  Trigon prej 15.01.10 16:14

Kerkimi i lumturise eshte po aq i vjeter sa njerezimi. Poete, filozofe dhe teologe kane vare mendjen prej shekujsh per te percaktuar cfare eshte lumturia. Tani shkenca eshte perqendruar ne te dhe eshte duke kerkuar pergjigje per pyetjet: Cfare eshte lumturia? A matet ajo? A eshte dicka e mesueshme aftesia per te qene i lumtur?

Studimet moderne nuk e percaktojne lumturine si nje cast euforik qe kalon shpejt. Per to lumturia eshte me shume nje jete e mbushur. Dhe kjo nuk eshte ceshtje talenti. Strategji si meditimi, mirenjohje per ate cka ke arritur, te mesosh te falesh, te vendosesh synime te arritshme, marrja e jetes me optimizem, te gjitha keto mesohen dhe kontribuojne ne te ndjerin i lumtur.

Studime sistematike per gjendje shpirterore pozitive jane duke u bere prej dhjete vitesh. Kjo e ashtuquajtur psikologji pozitive ka shenuar nje moment kthese. Sepse tradicionalisht psikologet merren me anet e pakendshme te jetes, si neuroza, frika dhe depresioni. Mihaly Csikszentmihalyi, i cili ka nxjerre koncepton “flow”, te perfshirjes totale ne nje aktivitet, shpjegon pse eshte popullore psikologjia pozitive: “Ekziston nje lloj urie, nevoje per t’u marre me anet e bukura te jetes. Jo vetem diskutim gjithe kohen se si sherohen neurozat, se si menjanohen burnout ose se si ulet stresi. Keto gjera jane pa dyshim te rendesishme. Por ato nuk i japin njeriut ndjenjen se jeta eshte e rendesishme”.

Shume studime per lumturine botohen ne “Journal of Happiness Studies”. Kjo reviste botohet nga “World Database of Happiness”. Kjo eshte nje banke te dhenash mbi lumturine i cili ndodhet ne Institutin e sociologjise ne Universitetin Erasmus ne Roterdam. Ruut Veenhoven e krijoi ate ne vitin 1990. Ai shpjegon reaksionet ne Universitetin Erasmus: “Koleget ishin skeptike, por ketu kushdo mund te beje cfare te doje. Vetem se nuk merr ndihme financiare, por kohen mund ta shfrytezosh ne ate menyre qe te thuash se keshtu eshte mire. Kurse tani ata thone se, po vertet qe ka dicka ne kete mes”.

“Si e gjeta lumturine”

Tal Ben-Shahar ka studiuar Filozofi dhe u specializua ne kerkimin e lumturise. Me kete ai jo vetem qe lumturoi veten e vet, por edhe shume nga studentet e tij. Leksionet e tij jane me te preferuarat ne Harvard. “Heren e pare qe mbajta leksione erdhen vetem tete studente. Dy u larguan, pra ne fund mbeten vetem gjashte. Vitin tjeter erdhen papritur 300 studente. Dhe ne vitin e trete 900 te tjere. Leksionet u bene shume te preferuara sepse studentet i tregonin shokeve se ata e gjeten lumturine”, pohon Shahar.

Ai tregon dhe si e gjeti rrugen drejt lumturise. Fillimisht pranon se ajo cka perfundoi ne sallen e leksionit ne Universitetin e Harvardit, filloi me shume stres ne nje gare tenisi. “Une mendoja se nese do e fitoja garen ose kampionatin atehere do te isha i lumtur. Sa here qe fitoja, vertet qe lumturohesha. Por kjo nuk zgjaste me shume se dy dite, ose nje jave. Pastaj bija serish ne lojen e meparshme midis lumturise dhe trishtimit. Ne fund m’u be e qarte se dicka qe vjen nga jashte ose nuk ndikon fare ose te lumturon perkohesisht”.

Ku gjenden me te lumturit e botes

Banka e te dhenave te lumturise eshte nje arkiv per te dhena empirike. Ketu gjenden edhe krahasimet midis vendeve te ndryshme. Por ne cilin vend te botes jetojne njerezit me te lumtur? Vendi i pare eshte Danimarka, e pasuar nga Austria dhe Zvicra. Disa rezultate studiuesi Ruut Veenhoven nuk mund t’i shpjegoje, per shembull qe femijet i demton lumturia individuale. Ose qe per shembull disa ndikime te ndjenja e lumturise nuk mund te maten. “Kualiteti i kultures ne nje vend. Ka vende qe zoterojne artin e te jetuarit, per shembull dicka si ajo e amerikano latineve. Kualiteti i poezise, letersise, kjo nuk mund te matet me shifra prandaj nuk mund te llogaritet as efekti i tyre”.

A jam e lumtur? Pyesni tim shoq

Psikologu amerikan Ed Diener nga Unioversiteti i Illinois, ka pyetur njerez nga kultura te ndryshme se si e ndiejne ata lumturine. Ai ka qene ne shume vende, qe nga Massai ne Kenia deri ne banoret e lagjeve te varfra te Kalktutes. Dr. Diener ka arritur ne perfundimin se ajo lumturia varet edhe nga kultura perkatese dhe nga shoqeria. “Djali im pyeti nje grua ne Indi. Per pyetjen e tij te pare se a eshte e lumtur, ajo u pergjigj: “Burri im e di. Ai mund t`ju thote nese jam une e lumtur apo jo”.

Shkencetari thekson se “per veshet tane dicka e tille eshte e pazakonte” dhe vijon te citoje: “Pastaj djali im e pyeti per ndjenjen e vleresimit te vetvetes, a e vlereson ajo ate. Ne perendim dicka e tille eshte shume e rendesishme. Por ajo tha: “Per mua kjo eshte nje gje dytesore. Une mund te gatuaj dhe te bej gjerat qe ben nje shtepiake. Per mua eshte e rendesishme se si i kane punet djemte e mi”.

Cfare kuptojme me lumturi

Por ndryshimet kulturore vene edhe me tej. Studiuesit e Universitetit Standford ne Kaliforni te Shteteve te Bashkuara, shtrojne pyetjen, nese njerez nga kultura te ndryshme thone se jane te lumtur, a ndjejne ata te gje ose dicka te krahasueshme? Rezultati i papritur eshte se amerikanet dhe evropianoperendimoret kuptojne me lumturi nje gjendje te animuar dhe ngacmuese. Kurse kinezet kuptojne me te nje gjendje te qete, paqesore dhe krejt te c’tensionuar te shpirtit.

Burimi: Koha Jone

Trigon

479


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SI TE MESOJME TE JEMI TE LUMTUR ?!?

Mesazh  protoni prej 09.02.10 8:39

-Keto jane mendime te mija, te bazuar ne praktiken time jetesore, ne te kaluaren time, te embel, te hidhur, te kuptimt dhe te pakuptimt !!!
- Bazuar ne te gjitha keto, une kam ardhur ne perfundim se nuk mund te jetohet neser, ose t'i themi vetes sone, sot kalova keq, por neser e di qe kam per te kaluar mire!
-Kjo eshte absurde, apo vetmashtrim, sepse kemi para nesh nje jete, dhe si e tille duhet ose bile duhet te mundohemi qe ta pershkojme apo kalojme ashtu si duhet ose ashtu si ne ndjehemi me se miri, kete segment kohor te quajtur jete!
Cdo sekonde jetesor te cilin e kemi para nesh, duhet ta respektojme, sepse krijojme nderlidhje kohore pozitive, krijojme nje agjende joformale.
-Ajo qe na shkakton prishje te disponimit, eshte mosplanifikimi i duhur i kohes apo edhe joplanifikimi absolut i synimeve, ose qellimeve tona, resepktivisht aktiviteteve permes te cilave ne do te verpojme apo do te gjendemi ne kohe!
-Une besoj ne thenien se "Rasti apo spontaniteti eshte mbret i botes", por ekziston edhe nje thenie tjeter se "Mosplanifkimi eshte planifikim i vetedijshem per deshtim" !
-Pra, per mendimin tim, njeriu duhet para vetes te parashtroje synime, dhe ato mund te jene ditore, javore, mujore, vjetore, apo me nje fjale njeriu duhet t'i parashtroje vetes, obligim moral qe kohen ta menaxhoje ne menyren me te mire te mundshme, sepse pikerisht ketu edhe lind dhe qendron problemi te mosmenaxhimi i duhur i kohes.
-Ne anen tjeter qendron edhe nje problem tjeter, psh.mund te jemi te kenaqur por, kenqesia e jone mund te shkel norma, prej atyre joformale e deri tek ato formale shoqerore, kesisoj qe te jemi te kenaqur ose te lumtur, medeosmos qe duhet veprimet tona ti harmonizojme me Arsyen, nga se ne te kunderten mosfunksionimi i Arsyes tek njeriu, mund te shkaktoje kenqesi apo lumturi te perkohshme besa edhe te rrejshme!
-Qe te ekzistoje apo qe te jete e pranishme ne shpirtin tone lumturia, duhet qe gjerat dhe fenomenet qofshin ato natyrore apo edhe shoqerore, t'i perceptojme normalisht pa u shtrydhur ne vetvete, t'i pranojme si te tilla, ti konceptojme si ekzistente dhe te bindemi se ne shumicen e rasteve te caktuara ne jemi nje mikroelement, qe do te "Ndikonte apo Mosndikonte ne rrjedhen, dhe intenzitetin e ketyre dukurive"!
-Te jetosh ne lumturi te plote, eshte e pamundur sepse lumturia e plote nuk ekziston realisht ne rrethane te ketilla, politike ekonomike dhe shoqerore boterore, bile as qe ka ekzistuar ndonjehere.
-Te jetosh i lumtur, duhet te gjesh modulin adekuat, permes te cilit do t'i shkakosh vetes lumturine, si shkallen me te larte emocionale pozitive, ne te kunderten veshtire eshte te jetohet i lumtur sepse lumturia e jone shpesh here varet nga lumturia e tjetrit, nese ne ndjehemi njerez ne kuptimin e plote te fjales, dhe me njerezi po mendoje me humanizem, e qe nderlidhet me kontekstin social, pasi qe ne edhe jemi qenie sociale.
-Ajo qe na privon nga liria per te perzgjedhur Lumturine Jetesore, eshte Ankthi.
-Te gjithe ne e dim se Ankthi vjen prej asgjeje, por qe shkakton roberim te personalitetit origjinal te njeriut, kesisoj ai na pushton brenda nje kulle konfuze psikologjike, dhe na ben qe te viktimizohemi ne kohe dhe hapesire si rezultat, i gjenerimeve te pakontrolluar te gjendjeve subjektive emocionale, pra shkakton nje crregullim te sistemit percepues konkret, dhe thjesht degjeneron proceset reale njohese apo konjuktive, po mendoje ne sfreren e logjikes dhe te gjykuarit te drejte. Truri eshte edhe shpirti yne, truri eshte vetja e jone, por ndonjehere njeriu di aq keq ti drejtoje disa procese trunore, apo njohese( ndijimet, perceptimet, te menduarit, perfytyrimet-imagjinata, kujtesa, harresa, te mesuarit...) sa qe edhe truri bie ne dilema te cilat mund te shkaktojne edhe crregullime psikosomatike, apo edhe te natyrave tjera fiziologjike ose psikofiziologjike, shembull konkret Ankthi i vazhdueshem nje dite do te ndikoje, ne crregullimin e sistemit endokrin/hormonal, si psh semundja e sheqerit apo diabetit si rezultat i crregullimit te gjendres endokrine hormonale-metabolike, qe gjendet ne pankreas...pastaj edhe semundjet tjera si te Thatit ne Lukth.... etje.
VAZHDON.

protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te mesojme te jemi te lumtur?

Mesazh  protoni prej 09.02.10 10:53

Vazhdim...
Trupi i shendoshe, shpesh here eshte rrjedhoje e mendjes se shendoshe, ashtu sikur qe mendja e shendoshe eshte rrjedhoje e trupit te shendoshe...
Dua te them se lumturine mund qe te na grabisin shume faktore, si ata natyror, psikosocial, autopsikik, psikofiziologjik, politk, ekonomik, te sigurise etje.
Lumturia nuk eshte fenomen i pavarur, por ajo eshte e kushtezuar nga mikro dhe makrofaktore...
Veshtire eshte te gjendet mesi i arte, sepse mesi i arte eshte synonim i lumturise, rehatise dhe komoditetit shiprteror te njeriut. Populli thote: "Buke e kripe, e rehat"! sepse ata me rehati nenkutpojne lumturine, e cila nuk blehet me para, por ajo lind si rezultat i kushteve dhe parametrave ekzistues momental apo periodik, qe e favorizojne Dukurine Psikike, Lumturi!
-Te jesh, apo ndjehesh i lumtur, don te thote te nivelizohesh ne shkallen me te larte te mundshme te nje vetedije sspecifike, te nje vetedije qe shpirtin ta ngacmon pozitivisht, dhe si e tille nuk do te varej shume prej, stereotipeve dhe paragjykimeve qe burojne nga te tjeret, tek te fundit te jesh i lumtur per mendimin tim eshte injorim total, i rrethanave ekzistuese, qe e prishin lumturine... Ose ndoshta do te ishte nje lloj jete e strukur, nen pushtetin e vetknaqesise reale ose jo reale, e qe ajo mundet me qene natyrore apo artificiale, e imponuar apo e lindur, e kushtezuar nga dkush tjeter apo e perfituar nga shpirti i lire, nga shpirti sovran i njeriut.
-Nuk eshte e lehte te ndjehesh i lumtur, sepse lumturia eshte nje shkendije zjarri qe ta pushton shpirtin dhe qenien totale, dhe kjo nuk ngjan shpesh sepse dinamika jetesore, ne te shumten e rasteve shkakton deshprime neuroza dhe ramje rapide te disponimit dhe motivacionit pozitiv, jeta eshte e atille dhe duhet pranuar te papriturat e saja, qofshin ato befasuese per te mire apo per te keq!

protoni

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 13.03.10 13:31

Sekrete pėr tė qenė mė tė lumtur


A nuk do tė donit qė tė kaloni mė shumė ditė nė jetėn tuaj duke u ndjerė tėrėsisht tė plotėsuar? Ju ka ndodhur tė pyesni veten pse nuk ndiheni tė lumtur pavarėsisht gjėrave tė mira qė iu ka ofruar jeta?

Nėse lejoni ofendimet dhe kritikat t'ju mėrzisin, duke i pėrsėritur ato si njė monolog i brendshėm negativ pasi momentet e kėqija kanė kaluar, ju jeni nė tė vėrtetė si tė gjithė tė tjerėt, sė paku si shumica e njerėzve.

Por, ekzistojnė disa taktika tė thjeshta qė mund tė jenė me tė vėrtetė tė afta tė vėnė njė buzėqeshje nė fytyrėn tuaj. Ju mund tė rrisni ndjeshėm nivelin e lumturisė, jo detyrimisht duke zbuluar se keni fituar llotarinė apo njė trashėgimi nga njė i afėrm i vjetėr qė nuk e dinit qė ekzistonte, por thjesht duke adoptuar mėnyra tė reja tė tė menduarit.

Ndėrkohė qė rreth 50 pėrqind e aftėsive tona pėr tė qenė tė lumtur ėshtė e pėrcaktuar nga ajo qė studiuesit e quajnė si "thirrje natyrore" pėr lumturi dhe 10 pėrqind varet nga rrethanat e jetės sonė, njė pjesė e konsiderueshme prej 40 pėrqind ėshtė plotėsisht nė dorėn tuaj, pra nga mėnyra se si ju zgjidhni tė reagoni ndaj ngjarjeve, si pėrballeni me stresin, si zgjidhni tė kaloni kohėn tuaj dhe mė shumė.

Fakti se ne mund tė influencojmė gati gjysmėn e kėnaqėsisė tonė ėshtė njė zbulim mahnitės dhe ndėrgjegjėsimi mbi rolin qė njeriu mund tė luajė nė nxitjen e lumturisė dhe gėzimit, e ka bėrė eksperten e Shėndetit Vetjak Mendor, Catherine Birndorf, qė tė shkruajė librin e saj tė ri "Nėntė Dhomat e Lumturisė".

Ajo qė ka analizuar me kujdes situata tė ndryshme qė ndikojnė nė pėrkeqėsimin e humorit dhe mėnyrėn se si njerėz tė ndryshėm reagojnė nė situata tė njėjta dhe ka gjetur metoda tė ndryshme qė mund tė konsiderohen secila si sekreti i fshehtė i lumturisė: duke ndryshuar qasjen tuaj ndaj situatave tė ndryshme, mund ta bėni zėrin tuaj tė brendshėm mė pozitiv, duke iu gėzuar pasionit tuaj (qoftė ai pasioni pėr lulet, sportin apo udhėtimin) apo duke gjetur njė sens tė qėllimit qė iu ndihmon tė jeni mė tė lumtur nė secilėn nga "dhomat" e shtėpisė tuaj emocionale.

(Metafora qė pėrdoret pėr jetėn duke e krahasuar atė me njė shtėpi bėhet pėr efekt qė t'ju lejojė t'i shihni fushat e ndryshme tė jetės tuaj si dhoma: dhoma e gjumit pėr romanca, zyra pėr punė dhe ēėshtje financiare, dhoma e ndenjes pėr shoqėrinė, etj).

Ashtu si ēdo gjė tjetėr e vlefshme pėr shėndetin tuaj apo sigurinė tuaj financiare, pėrmirėsimi i lumturisė tuaj ėshtė njė ēėshtje pėr tė bėrė alternime tė vogla nė vendimmarrjen tuaj, por qė kanė shpėrblime tė mėdha dhe afatgjata. Kthejini kėto katėr zakone nė njė pjesė tė rregullt tė ditės suaj, nė mėnyrė qė tė ndiheni mė tė plotėsuar, tė vetėkėnaqur dhe tė lumtur sot dhe ēdo ditė tė jetės tuaj.

1. Gjėrat e tepėrta, edhe kur janė tė mira bėhen tė kėqija

Kompanitė ajrore kanė plotėsisht tė drejtė kur iu kėshillojnė qė nė raste emergjence tė vendosni nė fillim maskėn tuaj tė oksigjenit pėrpara se tė ndihmoni personin e ulur pranė jush. Kjo kėshillė nuk ėshtė aspak egoiste, ėshtė thjesht tė kesh kujdes pėr veten. E njėjta gjė vlen edhe nė jetėn e pėrditshme kur na duhet tė ndihmojmė njerėzit pėrreth nesh.

Sigurisht, ėshtė e mrekullueshme tė jesh person bujar dhe dashamirės sidomos kur bėhet fjalė pėr t'i kushtuar pak kojė tė tjerėve, por nė njė moment tė caktuar mund tė ndodhė tė japėsh nga vetja mė tepėr se sa duhet. Kjo ėshtė rraskapitėse dhe nuk i bėn mirė askujt.

Kur arrin nė njė pikė tė tillė tė ngjashme kur tė duket se po vetėsakrifikohesh, tė duhet tė mėsosh t'i thuash jo personit tjetėr qė tė kėrkon ndihmė shpirtėrore, financiare apo fizike. Ndonjėherė ėshtė legjitime qė edhe t'i vetė tė kėrkosh ndihmė nga njerėzit e afėrm, miqtė apo kolegėt.

Nė kėtė mėnyrė, do tė kesh mė shumė mundėsi tė kujdesesh pėr interesat e tua personale dhe tė ushqesh anėt pozitive tė karakterit tėnd qė tė bėjnė tė ndihesh mė i lumtur. Duke u ndjerė mė mirė dhe mė nė paqe me veten dhe duke rifituar energjinė e nevojshme, do tė jeni tė aftė tė tregoheni edhe mė tepėr bujarė dhe dashamirės me tė tjerėt.

Nė kėtė mėryrė, duke ndjekur njė pjesė teatrale qė ju pėlqen, duke dalė pas darke pėr njė shėtitje, duke notuar nė mėngjes, duke lexuar nė kolltukun tuaj tė rehatshėm ose duke bėrė ēfarėdolloj gjėje qė iu pėlqen dhe entuziazmon, do tė shikoni se si dita juaj e lodhshme dhe e mėrzitshme do tė mbushet me dėshira nė vend tė detyrimeve.

Mundohuni ta shihni nė kėtė mėnyrė: tė duhet tė jesh i fortė pėr t'i ndihmuar tė tjerėt. Tė kujdesesh pėr pamjen tėnde tė brendshme ėshtė po aq e rėndėsishme sa tė kujdesesh pėr atė tė jashtme. Mėsohu tė njohėsh limitet e tua dhe qėndro i lumtur pėr tė qenė i shėndetshėm.

2. Tani ėshtė momenti! Shijoje atė!

Kur je fėmijė, kėnaqesh me pasditet e gjata dhe argėtuese me shokėt dhe shoqet nė parkun e lojėrave, ndėrkohė qė nėna jotė tė ruan nga larg. Ke nė dispozicionin tėnd orė tė tėra tė gjata pėr tė eksploruar ēdo metėr katror tė vendit dhe ndihesh tėrėsisht i lirė. Kur i rikujton kėto momente tė fėmijėrisė me nostalgji, nuk ėshtė ēudi tė tė duken perfekte.

Por, kur tashmė ka ardhur koha qė tė shoqėrosh fėmijėt e tu pėr tek parku i lojėrave, gjithnjė i nxiton ato pėr t'u kthyer sa mė parė nė shtėpi. Ndonjėherė nuk tė bėn keq tė ndalesh dhe tė mendosh: Ēfarė do tė mbajnė mend ato? Ty qė u bėrtet‚ "nxitoni ėshtė shumė vonė", duke u kthyer pėr nė shtėpi?

Fėmijėt zakonisht i gėzohen shumė shėtitjeve. Ata kėnaqen mė shumė duke u endur rrugėve, duke ndaluar para ēdo vitrine dhe duke parė shatėrvanin qė nxjerr ujė pa pushim se sa duke luajtur nė shtėpi me vidiolojėra. Tė duhet tė ndalosh bashkė me ta dhe tė mendosh: kujtimet e tua janė tė mbushura me parqet e lojėrave dhe tė kthehen shpeshherė nė mendje si njė film, por ndoshta filmi i tyre nuk do tė jetė aq interesant sa i yti.

Ndoshta mendimet e tua duhet tė ndryshojnė nga "do t'ju ēoj nė park qė tė luani" nė "le tė luajmė tani, kėtu ose kudo qė tė jetė e mundur". Kjo ėshtė e gjitha. Mjafton tė kalosh kohė me fėmijėt e tu dhe ndihesh mė i lumtur.

Mos kėrko njė shkak, njė kohė apo njė vend tė caktuar pėr tė luajtur. Ky ėshtė momenti! Shijoje! Ky mund tė jetė njė moment perfekt pėr fėmijėt e tu, qė do ta kujtojnė gjatė gjithė jetės sė tyre, sigurohu qė edhe ti tė jesh pjesė e kėtij momenti.

3. Gjej "strofullėn" tėnde!


Sado njeri i shoqėrueshėm dhe social tė jesh, ēdokush ka nevojė tė kalojė disa momente vetėm ēdo ditė pėr t'u rikarikuar. (Po ta mendoni, edhe telefoni juaj ka nevojė tė karikohet). Koha ėshtė dhurata mė e ēmuar qė mund t'i bėni vetes ēdo ditė pėr tė qenė mė i lumtur, pėr tė shkarkuar energjinė negative dhe pėr tė ndryshuar humorin e keq dhe qė nuk tė kushton asgjė (as nuk iu detyron tė shkoni asgjėkundi).

Megjithatė, kur jetoni me njė shok nė dhomė, kur keni fėmijė tė vegjėl ose jeni tė zhytur nė njė mal me punė dhe njė afat tė shkurtėr pėr ta pėrfunduar atė, tė kėrkosh pak kohė tė lirė pėr veten mund tė duket si njė mision i pamundur.

Fatmirėsisht, nuk tė duhet tė fluturosh drejt njė ishulli tė shkretė tė mbushur me palma dhe ujvara gjigante (edhe pse kjo do tė ishte ideale) ose tė flesh jashtė shtėpisė (gjė qė tė tundon gjithashtu), nė mėnyrė qė tė fitosh atė pak kohė tė ēmuar pėr ta kaluar me veten.

Kur vajza ime ishte 3 vjeēe, kishte zakon qė tė fshihej nė "strofullėn" e saj, njė hapėsirė e vogėl midis dollapit dhe krevatit nė dhomėn e saj, tė cilės i kishte vėnė sipėr njė mbulesė dhe merrte me vete albume fotografish apo kafshė tė ndryshme pėr tė luajtur nė vetmi.

Kur e kėrkoja mė thoshte: "Nuk mund tė futesh kėtu brenda, kjo ėshtė strofulla ime dhe vetėm mua mė nxė". Urtėsia e saj fėminore ishte shumė e qartė: edhe njė fėmijė ka nevojė pėr kohė dhe hapėsirė personale ku tė mbyllet, duke lėnė tė gjithė botėn jashtė dhe tė mendojė nė qetėsi.

Unė zakonisht e gjej kohėn dhe hapėsirėn time kur notoj ose kur vrapoj, larg gjithēkaje. Kujtohu se ku ndihesh mė i relaksuar, qoftė duke pirė kafe nė njė lokal nė periferi tė qytetit, madje edhe duke palosur rrobat me qetėsi nė dollapin tėnd. Gjej ato momente qė tė bėjnė tė ndihesh nė paqe, ato endje tė shkujdesura nėpėr qytet pa patur asnjė destinacion dhe shkarkoji aty tė gjitha shqetėsimet. Mendo thjesht pėr atė qė tė bėn tė jesh e lumtur.

E rėndėsishmja ėshtė qė tė kuptosh se ēfarė ėshtė dhe mė pas tė sigurosh kohėn pėr ta bėrė atė mė shpesh. Nuk ka rėndėsi nėse bėhet fjalė pėr njė shėtitje nė natyrė, pėr shkėmbim eksperiencash me miqtė apo pėr tė ndihmuar tė tjerėt tė gjejnė kėnaqėsi shpirtėrore, ēfarėdo qoftė do tė ndihesh mė mirė, madje edhe kur mendon pėr tė.

Pas kėtij pushimi tė vogėl ėshtė e garantuar qė do tė ndiheni mė mirė dhe mė mirėnjohės kur tė riktheheni nė "shtėpinė" tuaj tė ēmendur emocionale dhe nė jetėn e ngarkuar qė iu pret atje.

4. Edhe konfliktet tė ndihmojnė!

Ka diēka qė tė gjithė ne duhet tė mėsojmė. Kur njė mik ėshtė i xhindosur me ty ose ti me tė (ose nuk gjeni dot njė gjuhė tė pėrbashkėt me kolegėt dhe rrezikoni mbarėvajtjen e projektit), gjėja mė e vėshtirė ndonjėherė ėshtė t'i telefonosh kėtij personi pėr tė diskutuar problemin.

Por, nė momentin qė e bėn, gjithmonė ndihesh mė mirė. Shanset mė tė shumta janė qė mund tė keni kontradikta pėr gjėra tė vogla dhe keni mė shumė gjėra tė pėrbashkėta se sa tė ndryshme me njėri-tjetrin, por tė duhet ta diskutosh situatėn nė mėnyrė qė tė zbulosh se ku mund tė bini dakort dhe ku jo.

Nė rastet mė tė shumta gjėja e duhur ėshtė t'i telefonosh mikut tėnd dhe tė organizosh njė takim pėr t'u sqaruar. Nuk ėshtė edhe aq e vėshtirė t'i tregosh tė tjerėve se sa tė rėndėsishėm janė pėr ju dhe se doni qė ta kapėrceni murin qė ėshtė krijuar mes jush dhe mė pas t'i shpjegoni kėndvėshtrimin tuaj tė gjėrave.

Nė vend qė tė merreni me ngarkimin e fajit, tregojini tė tjerėve qė iu vjen keq pėr shqetėsimin qė mund t'u keni shkaktuar ose nė rast tė kundėrt tė shpjegoni pse ndiheni i lėnduar.

Studimet tregojnė se ruajtja e lidhjeve, veēanėrisht me miqtė ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme pėr lumturinė tuaj afatgjatė. Ndėrkohė qė nuk ėshtė aspak e nevojshme qė tė jeni tėrėsisht tė njėjtė pėr tė patur gjėra tė pėrbashkėta apo thjesht pėr tė kaluar momente tė bukura sė bashku, e nevojshme ėshtė qė tė komunikoni dhe tė anashkaloni mosmarrėveshjet e vogla.

Mundohuni tė gjeni edhe anėt e ndryshme tė karakterit tuaj dhe tė mėsoni sa mė shumė nga njėri-tjetri, nxirrini nė pah ndryshimet tuaja dhe ndonjėherė qeshni me to. Mund t'i thoni vetes: edhe pse jemi tė ndryshėm dhe nuk biem dakord nė ēdo detaj, nuk do tė thotė qė nuk mund tė jemi miq.

Mund tė jemi miq dhe tė kemi mosmarrėveshje nė aspekte tė caktuara gjithashtu. Mund tė kemi konflikt pėr njė kategori tė caktuar gjėrash, por megjithatė tė jemi miq tė pėrjetshėm. Konflikti ėshtė i shėndetshėm. Nė fakt ėshtė njė pjesė e pandashme e jetės.

Lucy Danziger

Jon

1315


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

12 veēori pozitive pėr Lumturi dhe Sukses!

Mesazh  Elizza prej 13.04.10 17:55

12 veēori pozitive pėr Lumturi dhe Sukses!


A keni menduar ndonjėherė pse ėshtė aq e vėshtirė pėr ta krijuar lumturinė dhe tė jeni i suksesshėm nė jetė? Kėtu po paraqesim dymbėdhjetė tipare themelore dhe vlera qė mund t'ju ndihmojnė si njė individ, pėr arritjen e lumturisė dhe suksesit qoftė nė vendin tuaj tė punės ose nė jetėn tuaj nė pėrgjithsi.

1. Njihe veten!

Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė t'i dini anėt tuaja tė forta dhe dobėsitė, si dhe mundėsitė dhe kėrcėnimet nė mėnyrė qė tė pėrballeni me problemet rreth vetes. Njihni prioritetet tuaja dhe pėrqėndrohuni nė ato pėr tė shmangur ndėrprerjet nė arritjen e produktivitetit dhe suksesit. Ju duhet tė pranoni realitetin nė lidhje me veten para se tė menaxhoni veten dhe njerėzit rreth jush. Tė jeni i vetėdijshėm pėr potencialin tuaj unik, kjo do t'ju ndihmojė pėr tė ecur pėrpara nė jetė. Shkruani tė gjitha pikat kyēe nė lidhje me fortėsinė tuaj, mundėsitė, pėrparėsitė, potencialin dhe veqantinė si dhe arritjet tuaja pėr ta mbajtur veten nė rrugėn e duhur. Gjithashtu shkruani edhe dobėsitė tuaja nė mėnyrė qė t'i kapėrceni ose tė gjeni zgjidhje pėr to.

2. Vetėbesimi

Vetėbesimi ėshtė tipari mė i vlefshėm dhe mė i nevojshėm qė sjell besim nė veten tuaj dhe aftėsitė tuaja. Do tė ketė njerėz qė mund tė mos ju kuptojnė dhe tė mos ju vlerėsojnė . Megjithatė, nuk ėshtė e nevojshme tė reagoni apo t'ju pėrgjigjeni kėtyre, as tė jeni tė demoralizuar ose tė pikėlluar pėr atė qė tė tjerėt mendojnė pėr ju. Mos harroni ju s'mund t'i pėrmbushni kėrkesat e tė gjithėve. Nė fakt kėto mund tė pranohen pozitivisht si njė kontribut pėr t'ju ndihmuar tė bėni mirė apo tė bėni ndryshimet e nevojshme pa prekur vetėbesimin tuaj. Vetėbesimi do tė jetė i nevojshėm qė t'ju ndihmojė pėr tė kapėrcyer dobėsitė tuaja.

3. Pėrgjegjėsia

Pėrgjegjėsia konsiderohet njė vlerė shumė e lartė. Kjo do tė thotė se ju duhet tė jeni pėrgjegjės pėr veprimet tuaja, dhe nė qoftė se ju keni vendosur pėr diēka, atėherė ju duhet tė jeni tė gatshėm pėr tė menaxhuar pasojat apo efektet negative qė mund tė dalin. Megjithatė rivlerėsoni veprimet dhe merrni vendimet e nevojshme pėr ndryshimet pėr tė parandaluar pasojat e padėshiruara.

4. Jeni kategorik

Tė qenit kategorik ėshtė i nevojshėm. Ju duhet tė jeni i fortė me prioritetet tuaja dhe qasjet tuaja. Fleksibėl dhe tė hapur pėr gjėra tė reja. Kėmbėngulsia duhet tė praktikohet me vetėbesim dhe pėrgjegjėsi.

5. Urtėsi dhe respekt pėr tė tjerėt

Ėshtė e rėndėsishme tė praktikoni urtėsinė nė veprimet dhe vendimet tuaja. Tė jeni i pėrgatitur pėr tė gjitha reagimet dhe vėrejtjet. Trajtoji ato me kujdes dhe urtėsi dhe tregoni respekt pėr mendimet dhe ndjenjat e tė tjerėve. Ankesat janė pjesė e ēdo sistemi, kėshtu qė mėsoni t'i menaxhoni ato pa u frikėsuar. Ne s'mund t'i kėnaqim tė gjithė, por mund tė bėjmė mė tė mirėn brenda kapaciteteve tona.

6. Menaxhoni mirė konfliktet

Konfliktet mund tė lindin, tė jeni tė pėrgatitur pėr tė dėgjuar tė gjitha palėt. Mos merrni vendim duke dėgjuar vetėm njėrėn palė. Tė ketė njė diskutim tė hapur ose privat nė varėsi tė situatės pėr tė trajtuar konfliktin.

7. Zgjidhni problemet

Ēdo problem ka njė zgjidhje tė pėrshtatshme. Tė merrni nė konsideratė tė gjithė faktorėt e nevojshėm rreth jush. Nėse ju lini njė problem tė pazgjidhur, ju mund tė krijoni mė shumė probleme dhe njė situatė tė tensionuar. Kėrkoni kėshilla prej ekspertėve nėse ėshtė e nevojshme.

8. Vetėkrenaria

Tė qenit krenar ėshtė mirė, mund tė nxis respekt pėr veten tuaj dhe vetėbesim, mirėpo mos u bėni arrogant.

9. Mėsimi i vazhdueshėm dhe pėrmirėsimi

Rritja e njohurive tuaja dhe aftėsive janė tė rėndėsishme si njė ēelės pėr lumturi dhe sukses. Praktika vazhdon tė mėsuarit dhe ndėrmarrjen e hapave tė nevojshėm pėr tė pėrmirėsuar veten.

10. Tė pasurit njė shumėllojshmėri tė shkathtėsive

Tė pasurit e njė pėrzierje tė mirė ndėrpersonale, teknike dhe tė aftėsive menaxhuese ėshtė e rėndėsishme pėr zgjidhjen e problemeve, tė merrni vendime, tė kryeni detyrat tuaja dhe tė merreni me tė gjithė rreth jush. Ka mėnyra tė ndryshme pėr arritjen e kėtyre, ndoshta nėpėrmjet trajnimeve pėrkatėse dhe praktikė, udhėzime, lexim apo ndoshta nėpėrmjet seminareve/kurseve.

11. Qėndroni tė aftė dhe tė shėndetshėm

Ėshtė shumė e rėndėsishme tė qėndroni tė aftė dhe tė shėndetshėm pėr tė shmangur stresin. Tė merreni me aktivitete qė do t'ju ndihmojnė, poashtu edhe tė praktikoni Joga. Nga kjo pėrfitoni nė shumė mėnyra. Ajo kujdeset pėr tė gjitha sistemet nė trupin tuaj tė tilla si pėrmirėsimin e qarkullimit te gjakut, parandalon nga problemet e tretjes dhe ju ofron kthjelltėsi mendore dhe aftėsi pėr tė kryer detyrat dhe punėt tjera tė pėrditshme. Nėpėrmjet aktiviteteve tuaja ju mund tė gjeni edhe miq.

12. Balanconi jetėn tuaj

Eshtė e nevojshme tė balanconi jetėn tuaj. Merruni me disa aktivitete qė mund t'ju sjellin kėnaqėsi. Duke qenė njė rob i punės nuk mund tė jeni i mirė dhe mund tė krijoni pakėnaqėsi dhe stres nė marrėdhėniet tuaja personale dhe tė ndikojnė nė kualitetin e pėrgjithshėm tė jetės. Pra, merrni pak pushim ose gjeni kohė pėr t'u ēlodhur, pėr tė shmangur presionin dhe pėrgjumjen qė do tė ndikojė nė produktivitetin tuaj, kėnaqėsinė dhe lumturinė.

Elizza

"Komplimenti mė i madh ėshtė tė tė quajnė Qenie Njerezore"

1083


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

15 sekretet e lumturisė

Mesazh  FAtossi prej 30.04.10 22:59

15 sekretet e lumturisė

Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona, dhe do tė shikoni qė do tė jeni mė afėr lumturisė nė ēift...

1. Jini i/e buzėqeshur

Problemi mė i shfaqur nė jetėn martesore, ėshtė fytyra e ngrysur e njėrit prej bashkėshortėve dhe sjelljet qė pajojnė atė. Kjo sjellje, nxit konflikt dhe mosmarrėveshje nė ēift. E kthen shtėpinė nė njė ambient tė vėshtirė pėr tė jetuat. Pėrkundrazi, buzėqeshja ėshtė burim i harmonisė dhe i bashkėbisedimeve nė ēift. Njė buzėqeshje nuk duhet tė jetė shumė e vėshtirė...


2. Shtrėngojini duart bashkėshortit/bashkėshortes tuaj

A e dini se qėndrimi dorė pėr dore midis bashkėshortėve ul stresin e tyre? Sipas njė studimi tė bėrė mbi ēifte tė martuar amerikanėsh, rezulton se bashkėshortėt tregohen mė tė qetė dhe mė racional nė pėrballimin e problemeve. Shtrėngojini edhe ju dorėn bashkėshortit/bashkėshortes tuaj dhe do tė shikoni qė me kalimin e kohės ndjenjat tuaja do tė dalin nė pah akoma mė shpejt.

3. Dashurinė qė ndjeni shpreheni me fjalė

Pėr burrat ėshtė mė e vėshtirė se sa tek gratė shprehja e dashurisė me fjalė. Burrat nuk e shprehin lehtė dashurinė. Pse duhet qė tė humbasim njė dashuri qė e kemi nė zemėr, pėr hiē gjė?

4. Lutuni sė bashku Zotit

Uluni tė dy sė bashku dhe lutuni me zė pėr njėri tjetrin. Renditini fjalėt e lutjes ashtu siē ju vijnė nga brenda. Mos vallė nuk jeni tė sigurtė nėse dėshironi tė luteni? Atėherė, uluni dhe falėnderoni Zotin pėr tė mirat qė ju ka dhuruar. Shkruani ēdo ditė tre nga gjėrat e mira qė ju ndodhin dhe pyesni se pse mė ndodhi kjo gjė e mirė. Studimet tregojnė se ata persona qė e bėjnė diēka tė tillė, pas njė periudhe jo mė tė gjatė se tre muaj, janė ndier shumė mė tė lumtur. Pas njė studimi mėse 30 vjeēar mbi lutjen, shkencėtari amerikan nė Universitetin e Harvardit, Herbert beson, shprehet se tė gjitha mėnyrat e lutjes, qetėsojnė stresin dhe trupin e njeriut.

5. Mos ndėrroni veshjen sapo tė ktheheni nė shtėpi

Njerėzit vishen bukur sa herė qė dalin pėr tė shkuar nė punė apo pėr tė shėtitur. Por, kur kthehen nė shtėpi, menjėherė kėrkojnė tė vishen mė komod. Ka nga ata bashkėshortė qė kalon kohė e gjatė dhe nuk e shikojnė njėri tjetrin tė veshur bukur. Bashkėshortėt duhet tė vishen e tė mirėmbahen mirė jo vetėm pėr miqte dhe kolektivin, por edhe pėr njėri tjetrin. Zonja, po ju pse nguroni tė zbukuroheni nė shtėpi kur bashkėshorti juaj kthehet nga puna?

6. Mos harroni ditėlindje e bashkėshortes tuaj apo pėrvjetorin e martesės

Gratė kryesisht janė mjaft tė ndjeshme pėr datėlindjet, pėr pėrvjetoret e martesės apo pėr data tė caktuara. Madje, ato mund tė pyesin edhe pėr ditėn kur jeni njohur pėr herė tė parė, pėr ditėn e fejesės, apo pse jo edhe pėr ditėn kur keni vendosur tė martoheni. Por ju, tė paktėn mos harroni ditėlindjen dhe pėrvjetorin e martesės.

7. Lini shėnime dashurie

Shkruani shėnime dashurie dhe lėrini nė vende qė edhe bashkėshorti apo bashkėshortja juaj tė mund ti shikojė. Nė fletushka tė vogla, shkruani fjalė tė bukura. Kjo do tė ndihmojė nė atė qė bashkėshortėt tė kuptojnė akoma mė mirė dashurinė pėr njėri tjetrin.

8. Vishuni sikur do tė shkoni nė shėtitje dhe uluni nė shtėpi

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė bashkėshortėt tė vishen bukur dhe tė bėjnė njėri tjetrin tė ndihen tė vlerėsuar nė ambientin familjar. Kjo gjė sot duket se nuk funksionon. Ata vishen bukur pėr tė shtiru apo pėr tė takuar miqtė e shokėt, dhe nuk vlerėsojnė njėri tjetrin. Edhe ju, tė paktėn njė ditė nė javė vishuni bukur, por mos dilni nga shtėpia. Qėndroni dhe kaloni kohėn me njėri tjetrin.

9. Mos flisni me urdhra por me mirėsjellje

Kur njė person flet me tone urdhėruese, patjetėr qė do tė pėrballet me kundėrshtimin e atij qė ka pėrballė. Kjo bėhet akoma mė e hidhur nė marrėdhėniet nė ēift. Nė vend tė saji duhet tė flitet me tonė mirėsjelljeje. Kjo nuk tė cenon ty ndonjė tė drejtė, pėrveē se kthehet nė njė investim harmonie dhe lumturie. Nė kėtė mėnyrė, ti do tė tregosh bashkėshortit/bashkėshortes se jeta ėshtė e pėrbashkėt dhe pėr tė dy.

10. Mėngjesin hajeni sė bashku

Kur nė jetėn e ēiftit pėrzihen fėmijėt dhe puna, takimi dhe ndarja e halleve midis tyre duket sikur merr fund. Ju, tė paktėn duhet tė pėrpiqeni qė kur tė jeni sė bashku me familjen, tė shfytėzoni mė sė miri kėtė kohė. Kjo mund tė jetė edhe koha e ngrėnies sė mėngjesit. Pse jo, mund tė lini disa minuta nga gjumi i mėngjesit pėr tė pėrgatitur sė bashku mėngjesin dhe pėr tė gjetur kohėn pėr tė biseduar kokė mė kokė.

11. Hani darkė kokė mė kokė jashtė

Mos mendoni se tė bie mė lirė nė shtėpi veēanėrisht tek ēiftet qė kanė fėmijė, problemi mė i madh qė shfaqet ėshtė mos gjetja e kohės pėr tė qenė vetėm pėr vetėm. Angazhimi me fėmijėt i lodh si nėnėn ashtu edhe babain. Qoftė edhe njė orė tė vetme, ju mund ti lini fėmijėt tuaj tek njė i besuar, dhe tė dilni pėr tė ngrėnė diēka sėbashku kokė mė kokė. Kjo do ti jepte mė shumė forcė lidhjes tuaj. Ajo pėr tė cilėn ju keni nevojė, nuk ėshtė darka qė do tė hani, por situata qė ju lė tė bisedoni pėr disa minuta rreth atyre qė keni pėrjetuar, apo pėr planet nė tė ardhmen.

12. Pėrcilleni bashkėshortin tuaj me lutje

Ata gra tė cilat nuk punojnė dhe i pėrtojnė tė ngriturit herė nė mėngjes kur burrat e tyre shkojnė nė punė, duhet tė ulen dhe tė mendojnė edhe njė herė. Tė pėrcjellėsh burrin pėr nė punė, do tė thotė ta bėsh atė tė ndiejė se ka lėnė nė shtėpi gjysmėn e zemrės sė tij. Madje, t’i thuash burrit “ne nuk duam tia dimė pėr uri e varfėri, neve na duhesh vetėm ti”, kjo do ta motivonte atė akoma mė shumė.

13. Silluni mirė me familjen e bashkėshortit tuaj

Fjalėt e rėnda qė bashkėshortėt mund tė thonė pėr familjet e njėri tjetrit, ndikojnė shumė nė marrėdhėniet nė ēift. Ju nuk duhet tė minoni dashurinė tuaj duke folur pėr tė tjerėt. Respekti qė bashkėshorti i tregon familjes sė bashkėshortes apo anasjelltas, do tė shtoje edhe dashurinė dhe respektin e ndėrsjellėt nė ēift.

14. Pėrdorni fjalė tė bukura kur i drejtoheni njėri tjetrit

Ironizimet qė bėhen nė jetėn nė ēift, ftohin marrėdhėniet midis tyre. Madje, ajo ndikon edhe nė besimin tek njėri tjetri. Nė momentin kur nė martesė humbet besimi, atėherė nis edhe humbja e lumturisė.

15. Mos mbani asgjė tė ndarė, gjithēka tė jetė e pėrbashkėt

Ēiftet, kur martohen duhet tė dini qė gjithēka kanė ėshtė e pėrbashkėt. Si e mira, ashtu edhe e keqja, si nė tė sėmurė, ashtu edhe nė tė shėndoshė, ata duhet tė jenė tė bashkuar. Kurrsesi nuk duhet qė pasuria e njėrit tė ndikojė nė marrėdhėnie. Nėse burri punon dhe fiton mė shumė, kjo nuk duhet tė ndikojė. Madje, gjėja mė e mirė qė duhet tė bėhet, ėshtė bashkimi i tė ardhurave tė tė dyve, vendosja nė njė vend tė caktuar dhe secili tė marrė sipas nevojės. Nė njė ēift, nuk mund tė ketė aspak gjėra tė tilla si kjo ėshtė e imja dhe kjo ėshtė e jotja. Nė momentin qė pranohet tė vihet kurorė, atėherė ēdogjė ėshtė bashkuar nė njė.

FAtossi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 30.07.10 12:23

Psikoterapia pozitive, si na e ndryshon cilėsinė e jetės

Tė jesh pozitiv nė jetė dhe t’i shohėsh gjėrat me mė shumė dritė dhe shpresė ėshtė plotėsisht e mundur. Kjo edhe pse shpesh mund tė tė duket se bota qė jetojmė zotėrohet nga errėsira dhe pesimizmi.

Pėr tė ardhur nė njė gjendje tė tillė, njeriu duhet tė punojė me veten dhe veē kėsaj e rėndėsishme ėshtė qė tė ndjekė edhe kėshillat e duhura nga njerėz dhe mendje qė kanė studiuar dhe kanė arritur rezultate nė kėtė fushė.

Njė nga shkollat qė tė mėson se si tė orientohesh drejt nė njohjen e vetes dhe pėrdorimin e aseteve pozitive brenda saj nė pėrfitim tė njė pozitiviteti nė qenien tėnde ėshtė ajo e Psikoterapisė Pozitive.

Sipas profesor Ceskos, trajner i kėsaj psikoterapie, Psikoterapia Pozitive u vjen nė ndihmė njerėzve pėr tė gjetur dhe pėrmirėsuar kualitetin e jetės, ristrukturimin e balancės sė modelit nė jetė, si dhe qasjen e tėrėsishme nė konflikte, probleme dhe simptoma shėndetėsore.

“Psikoterapia Pozitive ėshtė njė perspektivė humanistike me karakter psikodinamik nė psikoterapi, qė tė gjitha problemet, konfliktet, simptomat dhe ērregullimet i trajton nga njė kėndvėshtrim gjithėpėrfshirės.

Prandaj vetė fjala “pozitive”, rrjedh prej fjalės latine, “positum” qė do tė thotė “e tėrėsishme, faktike”. Prandaj, ēdo problem apo ērregullim, nėse shihet dhe trajtohet nga tė gjitha kėndvėshtrimet e duhura, atėherė klienti apo pacienti jo vetėm qė do tė gjejė shėrimin, por edhe do tė vetėdijesohet pėr problemin, simptomėn apo ērregullimin e vet.

Sot njerėzit janė lodhur tė marrin informata vetėm pėr gjendjen aktuale tė tyre, duke diagnostifikuar me diagnoza ”fantome”, por njeriu, pėrveē diagnozės, ka nevojė tė dijė pėr prejardhjen dhe gjetjen e rrugėve drejt arritjes nė zgjidhjen e problemit apo konfliktit.

Prandaj, ajo qė dallon nga format tjera tė psikoterapisė, ėshtė se Psikoterapia Pozitive ēdo problem apo ērregullim duhet tė shikohet edhe nė aspektin e pozitiv, atė qė ka tė bėjė me vetėdijesimin e aftėsive tė vetė klientit nė gjetjen e rrugėve pėr tė zgjidhur problemin.

Ēdo njeri ka aftėsi pėr tė gjetur zgjidhje pėr problemin e vet, e qė kėto aftėsi burojnė nga dy aftėsi kryesore. E para ėshtė aftėsia primare qė zhvillon aftėsinė pėr tė dashur dhe aftėsia pėr tė ditur. Prandaj, a ka mė mirė se tė flasim dhe tė rikujtojmė te njerėzit kėto dy aftėsi qė janė burime kryesore tė jetės”, thotė Cenko.

Objektivat

Psikoterapia Pozitive zhvillon konceptin humanistik tė njeriut, duke marrė parasysh aspektet transkulturale tė njeriut nė zgjidhjen e konflikteve.

“Pozitive” nuk do tė thotė se ēdo gjė duhet tė shikohet pozitivisht, por qasja ndaj problemit duhet shikuar nga tė gjitha format, aspektet dhe qėndrimet.

Qėllimi kryesor nė Psikoterapinė Pozitive ėshtė zhvillimi dhe aplikimi sistematik i metodologjisė sė strukturuar mbi kualitetin e jetės.

Psikoterapia Pozitive ėshtė afatshkurtėr, ku trajtimi kryhet mė shkurt se nė qasjet tjera psikoanalitike.

Ērregullimet dhe konfliktet nuk janė vetėm faktografike, por njeriu, nė tė njėjtėn kohė, posedon kapacitete pėr tė pėrballuar me ato.

Psikoterapia Pozitive vėrteton se njeriu posedon dy lloj kapacitetesh
 - kapacitetin pėr tė dashur
 - kapacitetin pėr tė ditur

Nė Psikoterapinė Pozitive, klienti dhe pacienti mėsojnė dhe arrijnė qė tė ndryshojnė rolin e tyre nga pacienti te terapisti.

Psikoterapia pozitive ofron mundėsinė e koncepteve themelore nė trajtimin e tė gjitha sėmundjeve dhe konflikteve. Kjo qasje pėrfshin konceptet nė tė cilat mund tė pėrdoren metodat e ndryshme tė shkollave dhe drejtimeve tė shumta psikoterapeutike.

Zattoo

684


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 5 e 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi