Misteri i maleve me ngjyrė!

Shko poshtė

Misteri i maleve me ngjyrė!

Mesazh  Luli prej 12.11.12 12:20

Misteri i maleve me ngjyrė nė Kinė!Qyteti Zhangye, ėshtė njė zonė e prefekturės Gansu, qė ndodhet nė kinėn veriperėndimore.
Para mijėra vjetėsh,ishte njė nga qytete mė tė pasura tė vendit, pasi pėr shkak tė rrugės sė mėndafshit me mijėra njerėz nga e gjithė bota e vizitonin ēdo ditė pėr tė blerė dhe shitur aty mallrat e tyre.

Kur rruga e mėndafshit u braktisė, filloi dhe rrėnimi i gjithė rajonit. Por, me kalimin e kohės, banorėt e qytetit Zhangye braktisėn tregtinė dhe filluan tė merreshin ekskluzivisht me bujqėsinė dhe blegtorinė.

Megjithatė, vitet e fundit kjo duket se po ndryshon. Zona pėrreth, u bė e njohur nė tė gjithė botėn pas realizimit dhe shfaqjes tė njė filmi, skena tė cilit u realizuan aty. Thjesht, panorama mbresėlėnės e maleve me ngjyra, tėrhoqi vėmendjen e njerėzve me ato peizazhe mahnitėse…

Ky fenomen i pazakontė gjeologjik, citon alb-observer.com, ėshtė i njohur si “Formacioni Danxia” dhe ėshtė shkaktuar pėr shkak tė akumulimit tė sasive tė mėdha tė gurėve ranor dhe sedimenteve tė tjera nė sipėrfaqe.

Kėto sedimente me kalimin e miliona vjetėve oksidohet nga kontakti me ajrin dhe tė marrin ngjyra aq tė gjalla.

Kina ėshtė vendi i vetėm nė botė, nė tė cilin janė zbuluar deri mė tani “Formacione Danxia”. Gjenden e dhe nė rajone tė tjera tė vendit, por zona nė fjalė pranė qytetit Zhangye, sipas specialistėve pėrbėnė vendin mė mbresėlėnės dhe tė vetėm tė kėtij fenomeni gjeologjik.

Kėshtu, me mijėra vizitor udhėtojnė pėr tė “shijuar” pamjet e mrekullueshme tė kėtij fenomeni tė rrallė, qė nuk e ndesh askund tė nė gjithė botėn.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi