Lumturia

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Lumturia

Mesazh  Jon prej 19.07.08 21:23

LumturiaLumturia ėshtė njė ndjenjė ose gjendje kėnaqėsie, gėzimi i madh qė pėrjetohet nga njeriu.

Njeriu qė nga krijimi i tij kėrkon kėtė gjendje mirėqenie. Lumturia ėshtė ajo tėrėsi ndjenjash e emocionesh tė trupit dhe mendjes qė krijojnė mirėqenie dhe gėzim nė njė ēast pak a shumė tė gjatė nė jetėn tonė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 19.07.08 21:38

Rezervoari i lumturise

Krishna - Ky zė ėshtė transcendental.

Krishna domethėnė kėnaqėsia mė e madhe. Tė gjithė ne, sikur qenje tė gjalla, kėrkojmė kėnaqėsi. Por, pėr fat tė keqė nuk dimė se si,sa mė pėrsoshmėrisht ta kėrkojmė atė.

Me konceptin materialist tė jetės frustrohemi nė ēdo hap pėrderisa i kėnaqim dėshirat tona, sepse nuk kemi dituri pėr nivelin e vėrtetė, nė tė cilin mund tė kemi kėnaqėsi tė mirėfilltė.

Nga shkrimet e shenjta " Veda-t" javėve tė fundit kemi mėsuar se ne nuk jemi ky trupi; por vetėdija. Nė tė vėrtetė jo plotėsisht vetėdija, sepse vetėdija ėshtė simptom i personalitetit tonė tė vėrtetė shpirtit tė pastėr i cili tani ėshtė i vendosur nė kėtė trup material.

Shkenca moderne materialiste nuk e thekson kėtė; prandaj shkencėtarėt nganjėherė janė tė hutuar nė kuptimin e tyre mbi shpirtin. Mirėpo, shpirti ėshtė i pranishėm dhe ēdokush mund ta njohė atė nėpėrmes tė vetėdijes.

Ēdo fėmijė mund tė kuptoj se vetėdija ėshtė simptom i shpirtit.
E tėrė procedura tė cilėn sprovojmė ta mėsojmė nga Bhagavad-gita (kėngėt e Perėndisė) bazohet nė njohjen e sė vėrtetės qė nuk jemi ky trup i vrazhdė material.

Poqėse do tė vepronim nė nivel tė tillė tė vetėdijes ne nuk do tė binim pėrsėri nė konceptin trupor; dhe po tė vazhdonim tė vepronim nė nivel tė tillė tė vetėdijes, atėherė, nė mbarim tė kohėzgjatjes sė kėti trupi material, do tė jemi tė liruar nga ndyrėsira e materjes.

Jeta jonė shpirtėrore do tė ringjallet, dhe rezultati pėrfundimtar do tė jetė se pasi qė ta lėshojmė kėtė trup material, ne do tė kemi jetė tė plotė e tė amshuar shpirtėrore, nė botėn tjetėr qė pason. Shpirti siē e dimė tashmė, ėshtė i amshueshėm.

Pasi qė tė asgjėsohet ky trup, vetėdija nuk ėshtė e asgjėsuar. Ajo ėshtė e bartur nė lloj tjetėr tė trupit dhe sėrish na bėn tė vetėdijshėm pėr konceptin material tė jetės. Kjo ėshtė gjithashtu e pėrshkruar nė Bhagavad-gitė.

Nė ēastet e vdekjes, nėse vetėdija jonė ėshtė e pastėr mund tė jemi tė sigurtė se jeta jonė e ardhshme nuk do tė jetė materiale por shpirtėrore. Mirėpo, nėse vetėdija jonė nuk ėshtė e kthjellėt nė momentin e vdekjes, atėherė pas lėshimit tė kėti trupi duhet tė pranojmė trup tjetėr material. Ky ėshtė proces qė vazhdon. Ky ėshtė ligj i natyrės.

Tani kemi trup jetėshkurtėr. Trupin tė cilin e vėrejmė ėshtė i vrazhdė. Ai ėshtė mu sikur kėmisha, e palltoja: Nėn pallto gjendet kėmisha, ndėrsa nėn kėmishė gjendet trupi.

Ngjashėm me kėtė, shpirti i pastėr ėshtė i mbuluar me kėmishė e pallto. Veshėmbathja ėshtė mendja, inteligjenca, dhe egoja e rrejshme.

Egoja e rrejshme domethėnė kuptim i gabuar se unė jam materja,produkt i botės materiale. Ky parafytyrim i gabuar njeriun e bėn tė kufizuar. P.sh, njeriu i lindur nė Indi mendon se ėshtė indus.

Njeriu i lindur nė Amerikė mendon se ėshtė amerikan. Mirėpo unė jam vėrtet shpirt i pastėr. Tė gjitha tjerat janė vetėm emėrtime; amerikan apo indus, gjerman ose anglez; qen apo mace, bletė ose lakuriq, mashkull apo femėr.

Nė vetėdijen shpirtėrore jemi tė liruar nga emėrtimet e tilla. Kjo liri mund tė arrihet atėherė kur jemi nė kontakt tė vazhdueshėm me shpirtin suprem, Zotin Krishnėn.

Shoqėria e vetėdijes pėr Krishnėn thėnė thjeshtė, ka pėr qėllim qė tė na mbajė ne kontakt tė pėrhershėm me Krishnėn. Krishna mund tė jetė gjithnjė nė shoqėri me ne sepse ėshtė i plotfuqishėm.

Pėr kėtė arsye, Ai mund tė jetė plotėsisht nė kontakt me ne me anė tė fjalėve tė Tij. Fjalėt e Tij nuk ndryshojnė nga vetė Ai. Kjo ėshtė plotfuqi. Plotfuqi domethėnė se gjithėēka qė ka lidhėshmėri me Te, posedon fuqi te njėjtė.

P.sh, kėtu nė botėn materiale, nėse kemi etje dhe dėshirojmė tė pimė ujė, pėrsėritja e njėtrajtshme: " Ujė, ujė, ujė, ujė " , nuk do ta shuaj etjen tonė, sepse kjo fjalė nuk ka fuqi tė njėjtė sikurse vetė uji.

Na nevojitet uji i vėrtetė dhe atėherė etja jonė do tė shuhet. Por nė botėn (transcendentale) absolute, nuk ka dallime tė tilla, emri Krishna, veēorite e Tija, fjalėt e Tij - tė gjitha janė Krishna dhe japin kėnaqėsi tė njėjtė. Ca njerėz thonė se Arjuna biseda me Krishnėn sepse Ai ishte prezent para tij, deri sa nė rastin tim Krishna nuk ėshtė prezent. Prandaj, si mund tė marr udhėzime?

Por kjo s`ėshtė ashtu. Krishna ėshtė i pranishėm nė fjalėt e Tija nė Bhagavad-gitė. Nė Indi kur flasim pėr Bhagavad-gitėn apo Srimad Bhagavatamin, rregulisht u shprehim admirim kėtyre shkrimeve tė shenjta; me lule apo gjėra tjera tė nevojshėme pėr adhurim.

Nė religjionin e Sikhėve edhe pse nuk kanė asnjė lloj tė murtij-ve, ata e adhurojnė librin Granthasahib. Ndoshta ndokush nga ju lexues tė nderuar ėshtė i informuar pėr kėtė bashkėsi Sikhe.

Ata e adhurojnė Granthėn. Kėshtu dhe muslimanėt e adhurojmė Kur`anin, ndėrsa krishterėt Biblėn. ėshtė e vėrtetė se Zoti Jezu Krishti ėshtė i pranishem me fjalėt e Tij. Po kėshtu dhe Perėndia Krishna ėshtė i pranishėm me fjalėt e Tij.

Personalitetet e tillė qoftė Perėndia apo biri i Tij, tė cilėt vijnė nga bota shpirtėrore, transcendentale, i pėrmbajnė vetitė e tyre hyjnore duke qenė tė liruar nga ndyrėsira e botės materiale. Kjo ėshtė plotfuqia e tyre. Ne e kemi shprehi tė themi se Perėndia ėshtė i plotfuqishėm .

I plotfuqishėm domethėnė se Ai nuk dallonė nga emėri i Tij , veēoritė e Tij, argėtimet dhe udhėzimet e Tij. Pranadaj biseda pėr Bhagavad-gitėn ėshtė po aq e vlefshme sikur dhe biseda me vetė Krishnėn.

Krishna gjendet nė zemrėn tuaj dhe nė timen. Isvarah sarva-bhutanam hrd-dese 'rjuna tisthati [Bg.18.61]. Perėndia ndodhet nė zemėr tė tė gjithėve. Perėndia nuk ėshtė larg nesh.

Ai ėshtė i pranishėm. Ai ėshtė aq miqėsor sa qė mbetet me ne edhe nė lindjet tona tė sėrishme. Mirėpo, Ai pretė ta shohė momentin se kurrė do t'i drejtohemi , Ai ėshtė aq i mėshirshėm sa qė kurrė nuk na harron edhe pse ne Atė mund ta harrojmė.

Nėse i biri e harron tė atin, i atin kurrė nuk e harron tė birin. Po kėshtu, Perėndia - i ati suprem i tė gjithėve, kurrė nuk do tė na braktisė. Ne mund tė kemi forma trupore tė ndryshme, mirėpo ato janė vetėm palltot dhe kėmishat tona. E tėrė kjo nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me personalitetin tonė tė vėrtetė.

Personaliteti ynė i vėrtetė ėshtė shpirti i pastėr dhe ky shpirt i pastėr paraqet grimcė e pjesėz pėrbėrėse tė Perėndisė. Ekzistojnė 8,400,000 lloje tė jetės. Biologėt dhe antropologėt nuk mund te tė na thonė saktesisht se sa lloje tė gjallesave jetėsore kemi, por nga shkrimet e shenjta autoritative i pranojmė kėto tė dhėna.

Ekzistojnė 400,000 llojė tė krijesave njerėzore ndėrsa 8000,000 janė lloje tjera. Mirėpo Krishna Personaliteti Suprem i Perėndisė thotė se tė gjithė : kafshėt, njerėzit, gjysmėzotėrat dhe zotėrat tė cilėt e kontrollojn kėtė botė materiale si dhe gjithė gjallesat e tjera janė bijtė e Tij.

I ati e jepė farėn ndėrsa e ėma e pranonė atė. Trupi atėherė merr formė sipas trupit tė sė ėmės. Dhe kur trupi ėshtė plotėsisht i formuar, ai lirohet - qoftė nga macja, qeni, apo njeriu. Ky ėshtė proces i lindjes.

I ati e jep farėn dhe ajo bashkohet me dy lloje tajimesh nė mitren e s'ėmės; natėn e parė trupi shndėrrohet nė formė tė kokrrės sė bizeles. Pastaj, ai gradualisht zhvillohet. Zhvillohen nėntė zgavra : dy veshė, dy sy, zgavra e hundės, goja, kėrthiza, penisi dhe anusi.

Sipas karmės sė tij te fundit (ligjit tė veprimit dhe tė kundėrveprimit), personi pranon trup qė tė kėnaqet apo tė vuajė. Ky ėshtė proces i lindjes dhe i vdekjes.

Dhe pasi qė te shuhet kjo jetė, trupi pėrsėri vdesė ndėrsa shpirti ėshtė i detyruar qė tė hyjė nė mitėr tė njė nėne tjetėr. Atėbotė krijohet nje lloj tjetėr i trupit. Procesi i tillė quhet reinkarnim.

Duhet tė jemi shumė tė zellshėm sa i pėrket mundėsisė qė ta ndėrpresim procesin e lindjes dhe tė vdekjes sė sėrishme si dhe tė ndėrrimit tė trupit. Ky ėshtė privilegji i krijesės njerėzore.

Procesin e vazhdueshėm transformues tė lindjes dhe tė vdekjes mund ta ndalim. Dhe sėrish tė fitojmė formėn e vėrtetė shpirtėrore, pėrplotė lumturi, bekim, dituri dhe pėrjetshmėri. Ky ėshtė caku i evolucionit. Rasti i tillė nuk guxon tė humbet. I tėrė procesi i lirimit nga prangat e botės materiale fillon po kėshtu siē filluam ne me kėndim dhe dėgjim.

Dua tė theksoj se ky proces i kėndimit dhe intonimit tė emrave tė Perėndisė (Hare Krishna Hare Krishna, Krishna Krishna Hare Hare, Hare Rama Hare Rama, Rama Rama Hare Hare) dhe dėgjimi i shkrimeve tė shenjta Bhagavad-gitės ėshtė po aq i vlefshėm sikur dhe shoqėrimi trupor me Krishnėn.

E tėrė kjo ėshtė e cekur nė Bhagavad-gitė. Ky proces i kėndimit quhet kirtan. Madje edhe nėse ndokush nuk e kupton gjuhėn, prapė se prapė vetėm duke dėgjuar ai do tė fitojė diēka hyjnore.

Mirėqenja, tė cilėn e fitojmė nė kėtė rast, do ta drejtojė njeriun nė jetėn shpirtėrore, edhe pse ai nuk i kupton tė tėra kėto - sepse ky proces ėshtė aq i fuqishėm.

Ekzistojnė dy shkrime tė cilat i pėrkasin Krishnės.

I pari ėshtė Bhagavad-gita tė cilin personalisht e shqiptoi Perėndia Krishna.

Ndėrsa shkrimi i dytė ėshtė Shrimad Bhagavatami. Ai flet pėr Krishnėn.

Edhe pse ekzistojnė dy lloje tė Krishna kathave (bisedave pėr Krishnėn) qė tė dyjat janė njė lloj tė fuqishme, sepse janė tė lidhura me Krishnėn.
Pasi qė Bhagavad-gita ėshtė e shqiptuar nė fushėbetejėn e Kuruksetrės ca njerėz pyesin ē'kemi ne me atė fushėbetejė? Ne perpiqemi te zėmė dije nga domeni shpirtėror.

Dhe pse do ta ēanim kokėn me atė fushėbetejė? Pasi qė Krishna ishte i pranishėm nė kėtė fushėbetejė e tėrė fushabeteja ėshtė e spiritualizuar.

Mu sikur metali qė bėhet i elektrizuar kur nėpėr tė kalon rryma elektrike, pokėshtu, kur Krishna ėshtė i interesuar pėr ndonjė gjė, ajo gjė pastaj bėhet e spiritualizuar. Pėrndryshe nuk do tė kishte nevojė qė tė flasim pėr fushėbetejėn e Kuruksetrės. Kjo ėshtė pra, plotfuqi e Tij.

Kjo plotfuqi ėshtė e pėrshkruar edhe nė Shrimad Bha1gavatam. Ekzistojnė shumė Krishna katha. Letėrsia e Vedave ėshtė pėrplot me to. Veda domethėnė se ato janė Krishna katha.

Shkrimet e shenjta, duke i pėrfshirė kėtu edhe Veda-t, mund tė na duken sikur tė ndryshme njėra nga tjetra, por nė tė vėrtetė tė gjitha ato janė Krishna katha1 (biseda pėr Perėndian).

Nėse, thjesht, i dėgjojmė bisedat e tilla pėr Krishnėn, ēka do tė jetė rezultati i tėrė kėsaj? Pasi qė biseda e tillė paraqet vibracion tė pastėr transcendental, rezultati i dėgjimit do tė jetė vetėdija shpirtėrore.

Pėr shkak tė ndotjeve tonė materiale, gjatė shumė e shumė lindjesh kemi mbledhur gjėra tė shumta, tė padėshirueshme brenda zemrės sonė. E tėrė kjo ndodhė gjatė lindjeve tė shumta - jo vetėm nė kėtė tė pranishėme por edhe nė ato tė kaluarat.

Kur e hulumtojmė zemrėn tonė pėrmes Krishna katha1-ve, atėherė ndyrėsirat tė cilat i mblodhėm do tė jenė tė pastruara .

Dhe posa t'i pastrojmė kėto ndyrėsira, ne do tė jemi tė pėrforcuar nė vetėdijen e pastėr.

ėshtė mjaft vėshtirė qė t'i ērrėnjosim nga vetvetja tė tėra kėto emėrtime tė rrejshme. P.sh, unė jam indus. Nuk ėshtė lehtė qė menjėherė tė mendoj se nuk jam indus, por shpirt i pastėr.

Pėr askė nuk ėshtė detyrė e lehtė ndėrprerja e identifikimit me emėrtime tė tilla trupore. Mirėpo nėse vazhdojmė tė dėgjojme Krishna kathėn kjo pastaj do tė jetė shume lehtė. Provoni! Eksperimentoni!

Do tė shihni se sa lehtė do tė liroheni nga tėrė kėto emėrtime. Natyrisht se nuk ėshtė e mundshme qė pėrnjėherė tė pastrohen ndyrėsirat nga mendja mirėpo qė nė fillim jemi tė vetėdijshėm se ndikimi i natyrės materiale ėshtė dobėsuar.

Natyra materiale vepron pėrmes tri forcave lidhėse (guna-ve) tė saj: tipareve tė mirėsisė, pasionit dhe injorancės. Jeta nė tiparin (gunėn) e injorancės ėshtė e pashpresė ndėrsa nė pasion ėshtė materiale.

Personi i cili ėshtė nėn ndikim tė tiparit tė pasionit, e dėshiron kėtė pėrjetim tė rrejshėm tė kėsaj ekzistence materiale. Pasi qė nuk e njeh tė vėrtetėn, njeriu i tillė dėshiron ta shpenzojė tėrė energjinė e tij trupore vetėm qė tė kėnaqet nė kėtė botė materiale.

Kjo paraqet tiparin e pasionit. Sa u pėrket atyre nė tiparin e injorancės, ata nuk kanė as mirėsi as pasion. Ata gjenden nė errėsirėn mė tė thellė tė jetės. Duke u mbėshtetur nė tiparin e mirėsisė, mund tė kuptojė se paku teorikisht se kush jemi ne, ē'ėshtė kjo botė, kush ėshtė Perėndia dhe ēfarė janė marrėdhėnjet mes nesh. Ky pra ėshtė tipari i mirėsisė.

Me dėgjim te Krishna katha-ve do tė jemi tė liruar nga niveli i pasionit dhe injorancės, dhe do tė ngritemi nė nivel te tiparit tė mirėsisė, kėshtu qė, do tė kemi dituri tė vėrtetė mbi atė se ē'jemi nė tė vėrtetė.

Injoranca ngjet me ekzistencėn e kafshės. Jeta e kafshės ėshtė pėrplot vuajtje, mirėpo kafsha nuk di se vuan. P.sh derri. Natyrisht, kėtu nė New York nuk shohim asnjė derr. Mirėpo nė fshatrat e Indisė ai mund tė shihet. Oh, sa e mjerė ėshtė jeta e njė derri i cili jeton nė vend tė ndyrė, gjithnjė i pėrlyer dhe duke ngrėnė bajgė.

Megjithatė, ai ėshtė i lumtur me mėnyrėn e tij tė jetės, gjithnjė i zėnė me marrėdhėnje seksuale me dosėn, dhe vazhdimisht duke u majur. Derri majet shumė pėr shkak tė frymės sė kėnaqėsisė qė ka nė natyrėn e tij, ndonėse e tėrė kjo pėr tė paraqet kėnaqėsi shqisore.

Kur punojmė punė tė rėnda tėrė ditėn dhe natėn, dhe pastaj bėjm marrėdhėnje seksuale, me mendimim; " sa i lumtur qė jam ".

Ne s'guxojmė t'i gjasojmė derrit duke menduar gabimisht se jemi tė lumtur. Kjo s'eshte lumturi! Mu lumturia e tillė nė shkrimet e shenjta S2rimad Bha1gavatam ėshtė pėrshkruar sikur lumturi e derrit.

Lumturia e vėrtetė e njeriut ėshtė atėherė kur ai ėshtė i mbėshtetur nė tiparin e mirėsisė. Atėherė mund tė kuptojmė se ē'ėshtė lumturia e vėrtetė.

Nėse rregulisht, ēdo ditė dėgjojmė Krishna katha1-t, rezultati i tėrė kėsaj do tė jetė; e gjithė ndyrėsira e grumbulluar nė zemėr, gjatė shumė jetėrash, do tė menjanohet, pra do zhduket. Pas kėsaj do tė vėrejmė se injoranca dhe pasioni janė zhdukur dhe jemi tė mėkėmbur nė tiparin e mirėsisė. Ēfarė ėshtė pozita e tillė ?

Do tė jemi tė lumtur nė tė gjitha rrethanat jetėsore. Kurrė nuk do tė ndihemi te ngrysur. Nė Bhagavad gitė thuhet se kjo gjendje e jona quhet brahma-bhu1ta dhe paraqet nivelin mė tė lartė tė mirėsisė.

Veda-t na mėsojnė qė nuk jemi materje, por Brahmani, aham brahma1smi.

Zotėri Sankaraicairja predikoi nė botė kėtė lajm tė mirė se nuk jemi materia, por Brahman (shpirti). Kur vėrtet arrijm realizim tė tillė shpirtėror, atėherė simptomet tona do tė ndryshohen.

Shtrohet pyetja se ēfarė janė kėto simptome? Atėherė kur dikush tė mbeshtet nė vetėdijen e tij shpirtėrore, mė nuk do tė lakmoj dhe te vuaj. Vuajtja paraqitet pėr shkak te humbjes, ndėrsa lakmimi pėr shkak tė fitimit. Kėto dy sėmundje e karakterizojnė kėtė botė materiale; lakmojmė pėr atė qė nuk e kemi.

" Nėse i fitoj kėto gjėra do tė bėhem i lumtur." Po t'i kishim njė mijė dollarė, dhe t'i humbnim nė ndonjė mėnyrė; pas kėsaj do tė vajtonim; " Oh, i humba." Kur lakmojmė tė fitojmė para, edhe kjo paraqet mjerim dhe skamje.

Nga Swami Prabhupada


Edituar pėr herė tė fundit nga Jon nė 19.07.08 21:39, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 19.07.08 21:38

Kur vuajmė pėr shkak tė humbjes, e dhe kjo ėshtė skamje. Mirėpo, nėse gjendemi nė nivel tė brahma-bhu1tės, mė nuk do tė vajtojmė pėr asgjė, dhe as qė do tė lakmojme mė. Me kriter tė njėjtė do t'i vleresojme tė gjitha gjėrat dhe ēdokė. Po tė gjendemi nė mes tė rrėmujės dhe trazirave mė tė mėdha, ne nuk do tė jemi tė shqetėsuar. Kjo pra paraqet tiparin e mirėsisė.

Fjala Bhaigavatam, do tė thotė shkenca pėr Perėndinė. Nėse njeriu bėhet i zellshėm dhe pėrparon nė shkencėn pėr Zotin sė shpejti do tė jetė i mėkvėmbur nė nivel tė brahma-bhu1tės. Nga pozita e tillė duhet vepruar sepse veprimi ėshtė i nevojshėm.

Derisa ta kemi kėtė trup material, ne nuk mundemi tė pushojmė sė vepruari, sepse njė gjė e tillė nuk ėshtė e mundur. Mirėpo, duhet pranuar shkathtėsinė e sistemit tė Jogės, bile edhe duke kryer ndonjė punė tė zakonshme nė tė cilėn sipas fatit apo rrethanave do tė ishim te ndėrlidhur. S'ka dėm prej kėsaj.

Po supozojmė qe ndonjeri nė profesionin e tij, duhet tė gėnjejė ose biznesi i tij s'mund te perparojė. E dimė se, tė gėnjesh, nuk ėshtė mirė, dhe sipas kėsaj, mund tė konkludojmė se puna e tillė nuk ėshtė e moralshme, prandaj duhet braktisur atė.

Mirėpo, nė shkrimet e shenjta, Bhagavad gitė, gjejmė udhėzim se nuk duhet braktisur punėn edhe nė kėto raste. Edhe nėse do tė gjendemi nė pozitė tė atillė, kur nuk do tė mund ta mbajmė jetėn tonė pa bėrė ndonjė punė tė pamoralshme, udhėzimi pėrsėri do tė ishte i njėjtė; mos e braktis punėn por mundohu ta fisnikėrosh atė.

Mirėpo, mund tė pyesim, si fisnikėrohet puna e tillė? Ashtu qė, rezultatin e frytit tė punės nuk duhet shfrytėzuar pėr vetėn tonė, por duhet kushtuar Perėndisė.

Sukrita domethėnė veprim religjioz, ndėrsa duskrita veprim ateist. Kur gjendemi nė nivelin material mund tė jemi fetar apo ateist. Dhe ne do tė ekzekutonim qoftė veprime religjioze apo ateiste ose do tė kishim pėrzierje tė tyre; religjioze dhe ateiste.

Mirėpo Krishna na udhėzon qė tė veprojmė, me dituri, dashuri dhe pėrkushtim drejt Perėndisė. Ēka do tė thotė kjo? Kjo domethėnė se ne jemi pjesė pėrbėrėse e Perėndisė, dhe nuk jemi ky trup material por nė tė vėrtetė, shpirti i mbyllur nė tė.

Nėse e vėrtetoni prejardhjen tuaj amerikane, hinduse, etj, atėherė vėrtetė do tė jeni vetėm nė nivel material. Rruga e vėrtetė do tė ishte ajo kur do tė zbulonim se ne nuk jemi ky trup, qoftė edhe amerikan apo indus, por vetėdije e pastėr, pra shpirti. Duke menduar; unė jam e nėnshtruara vetėdije e vetėdijes supreme, me fjalė tjera unė jam shėrbėtor i Perėndisė.

Ai ėshtė vetėdija supreme ndėrsa unė jam shėrbėtor i Tij. Kėshtu, sipas kuptimit tonė, fjala i nėnshtruar do tė thotė shėrbėtor.

Ne, zakonisht nuk e kryejmė punėn e shėrbetorit ne raport me Perėndinė. Nė realitet, askush nuk dėshiron tė jetė shėrbėtor, por tė gjithė kemi dėshirė tė bėhemi zotėrinj, sepse qė tė jesh shėrbėtor nuk ėshtė mjaft joshėse.Mirėpo tė bėhėsh shėrbėtor i Perėndisė nuk eshte njėjtė. Nganjėherė shėrbėtori i Tij bėhet zotėri i Tij.

Pozita e vėrtetė e qenjes sė gjallė ėshtė pėrkushtimi i shėrbimit ndaj Perėndisė. Mirėpo nė Bhagavad gitė vėrejmė shembull tė atillė kur personalisht Zoti Krishna i kushtoi shėrbim mikut tė Tij Argjunės. Argjuna ishte i ulur nė karrocėn luftarake ndėrsa Krishna gjendej para tij dhe drejtonte karrocėn.

Argjuna nuk ėshtė pronar i kėsaj karroce, mirėpo kur shikojmė nivelin shpirtėror ne nuk duhet tė anojmė drejt pikėpamjes materiale tė marrėdhėnjes. ėshtė vėrtetė se tė gjitha marrėdhėnjet tė cilat i pėrjetojmė nė kėtė botė materiale, gjithashtu ekzistojnė edhe nė botėn shpirtėrore, mirėpo dallimi ėshtė se tė gjitha kėto marrėdhėnje nė botėn shpirtėrore janė burimore dhe tė spastruara nga materja.

Prandaj, janė tė pastėrta dhe transcendentale. Pra janė tė natyrave te ndryshme.

Ashtu siē pėrparojme nė njohjen tonė mbi konceptin shpirtėrore tė jetės, ne mund tė kuptojmė se ēfarė ėshtė pozita e vėrtetė nė botėn shpirtėrore.
Kėtu Perėndia na drejton nė Budhi-yogė. Budhi-yoga do tė thotė tė kemi vetėdije tė plotė pėr atė se nuk jemi ky trup material; kur veprojmė me njohuri tė tillė, mund tė arrijmė deri nė konkludim se nuk jemi ky trup - por vetėdije e pastėr. Ky ėshtė fakt.

Duke vepruar nė nivel tė tillė tė diturisė, atėherė do tė jemi nė gjendje qė t'i tejkalojmė rezultatet e veprimeve tė dobishme apo tė dėmshme. Ky ėshtė pra niveli transcendental.

Kjo domethėnė se veprojmė nė llogari tė tjetrit, pra nė llogari tė Perėndisė. Dhe nuk jemi tė nėnshtruar nga humbja apo fitimi. Kur fitojmė nuk guxojmė tė krenohemi me fitim. Sepse e dimė se kujt nė tė vėrtetė i takon ky fitim- pra i takon Perėndisė.

Ndėrsa kur humbim, duhet tė dimė se nuk jemi pėrgjegjės pėr kėtė. Kjo ėshtė punė e Perėndisė. Vetėm duke vepruar kėshtu ne do tė jemi tė lumtur. Kėtė duhet praktikuar: ēdo gjė nė llogari tė Perėndisė. Natyrėn e tillė tanscendentale duhet praktikuar.

Dhe kjo paraqet mjeshtėri e ekzekutim tė punės nė rrethanat e tanishme. Nė momentin kur veprojmė nė nivel trupor tė vetėdijes, do tė jemi tė robėruar nga pasojat e punės sonė. Mirėpo, kur veprojmė me vetėdije shpirtėrore, ne nuk do tė jemi tė robėruar nga veprimet religjioze as nga ato mėkatare. Kjo ėshtė teknikė.

Manisinah - kjo fjalė ėshtė shumė e rėndėsishme. Manisin domethėnė i menēur. Pėrderisa njeriu nuk ėshtė i menēur, ai nuk mund tė kuptoj se nuk ėshtė trupi. Mirėpo kur njeriu ėshtė i menēur, atėherė ai mund tė konkludoj: " Me tė vėretė unė nuk jam ky trup, unė jam vetėdija." Ndonjėherė gjatė pushimit mund tė analizojmė kėshtu: "Ky ėshtė gishti im, dhe kjo ėshtė dora ime. Ky ėshtė veshi im, ndėrsa kjo ėshtė hunda ime.

Tė gjitha kėto janė tė mijat, por ē'jam unė, ē'jam unė? Nevojitet vetėm pak menēuri. Tė gjitha janė tė mijat - sytė, gishtėrinjte, duart, etj. E imja, e imja por ē'jam unė? Kjo unė ėshtė vetėdija, vetėdija nė tė cilėn mendoj: " Kjo ėshtė e imja " .

Nėse vėrtet nuk jam ky trup, pse atėherė tė veproj pėr tė? Duhet tė veproj pėr vetėn time. Si mund tė veproj pėr vete? Ēfarė ėshtė pozita ime? Unė jam vetėdija. Mirėpo ēfarė lloji i vetėdijes? Vetėdija e nėnshtruar ! Unė jam pjesė e vetėdijes supreme.

Dhe ēfarė duhet tė jetė aktiviteti im? Aktiviteti im do tė jetė i drejtuar nga vetėdija supreme, sikur qė nė njė shtet, kryetari ėshtė vetėdija supreme. P.sh, nė kryesi tė shtetit tė gjithė veprojnė nėn direktivė tė kryetarit, dhe kėshtu askush nuk jep pėrgjegjėsi, kur i ekzekutojne detyrat e dhėna, qofshin ato detyra religjioze apo ateiste nuk duhet bėrė merak.

Po kėshtu, nė ushtri oficeri urdhėron, ndėrsa ushtari duhet tė zbatoj urdhėrin. Ai nuk e shqyrton urdhėrin se a ėshtė religjioz apo ateist. Kjo nuk ėshtė me rėndėsi.

Ai thjesht duhet tė veprojė, dhe kėshtu ai bėhet ushtar i mirė. Kur vepron nė kėtė mėnyrė, ai edhe shpėrblehet, duke fituar mirėnjohje dhe nderim. Mirėpo ushtari nuk mėrzitet. Komandanti i thotė:" Shko dhe vetėm vrit armiq ", dhe pas kėsaj ai do tė shpėrblehet. Por, a mendoni se ndokush ėshtė shpėrblyer pėr vrasje? Jo - kjo ėshtė pėr hir tė ekzekutimit tė urdhėrit.

Po kėshtu kemi situatė tė tillė kur Krishna e udhėzon Argjunėn. Krishna ėshtė vetėdija supreme . Ndėrsa ne jemi vetėdija pėrbėrėse e vetėdijes supreme.

Prandaj detyra jonė ėshtė qė tė veprojmė sipas vetėdijes supreme. P.sh, dorėn tonė e konsiderojmė sikur pjesė tė trupit. Mirėpo ajo lėvizė nė mėnyrė tė pavarur." Po sikur tė urdhėronim - le tė lėvizė dora . Le tė lėvizin kėmbėt.

Le tė hapen sytė dhe le tė shikojne ". Kėshtu ne urdhėrojmė ndėrsa kėto pjesė veprojnė. Kėshtu edhe tė gjithė ne jemi pjesė pėrbėrėse tė Perėndisė.

Dhe kur mėsohemi se si tė lėvizim dhe veprojmė nė harmoni me vetėdijen supreme, atėherė do tė jemi transcendentalė ndaj tėrė kėto kėtyre veprime religjioze apo ateiste. Kjo ėshtė teknikė. Ēfarė do tė jetė rezultati i teknikės sė tillė? Do tė lirohemi nga robėria e lindjes dhe e vdekjes . Nuk ka mė as lindje as vdekje.

Shkencėtarėt bashkėkohorė dhe filozofėt, nuk mendojnė pėr kėto katėr probleme jetėsore: lindjen, vdekjen, sėmundjen dhe pleqėrinė. Ata i lanė anash kėto probleme dhe thonė." Le tė jemi tė lumtur!

Tė kėnaqemi nė kėtė jetė!" Mirėpo, jeta e njeriut ėshtė e krijuar pėr lirim nga robėria e shkaktuar nga lindja, vdekja, sėmundja dhe pleqėria. Dhe nėse civilizimi i sotėm bashkėkohor nuk gjen zgjedhje pėr kėto katėr probleme, atėherė ky nuk ėshtė civilizim njerėzor. Civilizimi njerėzor ėshtė i dedikuar pėr zgjidhjen e plotė tė kėtyre problemeve.

Nė Bhagavad gitė Perėndia Krishna thotė: karama-jam buddhi-yuktah. Karma-jam domethėnė se "ēdo veprim sjellė edhe kundėrveprimin." Kėshtu nėse ndokush vepron dėmshėm, atėherė do tė pėsojė reakēioni i dėmshėm.

Mirėpo, veprimi qoftė i mirė apo i keq, nė pėrgjithėsi paraqet vuajtje. Nėse supozojmė se me ndihmėn e veprave tė mira nė jetėrat e mėparshme tani kemi pranuar njė lindje tė mirė, me formė tė bukur tė trupit dhe arsim tė lartė.

Edhe pse tė gjitha kėto i kemi, - kjo nuk do tė thotė se jemi tė liruar nga dhimbjet materiale. Kėto dhimbje janė lindja, vdekja, sėmundja dhe pleqėria. Edhe nėse jemi tė pasur, te bukur, intelektualė dhe tė lindur nė familje aristokrate. Ne pėrsėri nuk mund t'i ikim vdekjes, sėmundjes dhe pleqėrisė.

Prandaj, nuk do tė duhet tė merremi me vepra religjioze apo ateiste, por vetėm me aktivitete transcendentale. Vetėm kėto aktivitete mund tė na shpėtojnė nga robėria e lindjes, vdekjes, sėmundjes dhe pleqėrisė. Ky duhet tė jetė drejtimi ynė.

Nuk duhet lakmuar pėr gjėrat e mira apo tė keqia. Supozojmė se ndokush vuan nga ndonjė sėmundje. Ai gjendet i shtrirė nė shtrat, dhe ushqehet me ndihmen e tė tjerėve, me vėshtiresi i kryen nevojat fiziologjike, dhe vazhdimisht merrė barėra tė hidhura. Infermieret e mbajnė tė pastėr; pėrndryshe do t'i vinte era e pakėndshme.

Deri sa ndodhet nė kėtė gjendje ca miq e vizitojne dhe e pyesin si e ndien veten. "Mirė ndihem. " Por me tė vėrtetė ēka ėshtė kėtu e mirė? I shtrirė nė shtrat, duke marrė lloj lloj barėrash tė hidhura, nė pamundėsi tė lėvizė! Mirėpo, edhe pse ndodhet nė pozitė tė kėtillė ai pėrsėri thotė:" Mirė jam."

Nėse mendoni kėshtu edhe nė konceptin tonė material tė jetės: "Oh, sa i lumtur qė jam ", kjo ėshtė marrėzi. Nuk ka lumturi nė botėn materiale. ėshtė e pamundur lumturia nė botėn materiale. Nė kėtė gjendje, ne vėrtetė nuk e njohim lumturinė. Prandaj ėshtė pėrdorur fjala manis3in3ah - i menēur.

Kėrkojmė lumturi me ndihmen e gjėrave artificiale, por sa zgjatė e tėrė kjo? Nė realitet e dimė se nuk do tė zgjasė shumė dhe sėrish do tė jemi tė pikėlluar. Mund te supozojmė se me dehje do tė jemi tė lumtur, mirėpo sa do tė zgjatė kjo lumturi dhe a ėshtė e vėrtetė? Natyrisht se nuk ėshtė e vėrtetė.

Tė supozojmė se kemi humbur vetėdijen nga kloroformi dhe nuk ndiejmė dhimbje gjatė operimit. E tėrė kjo nuk ėshtė natyrore, por artificiale. Mirėpo ekziston lumturia e vėrtetė, jeta e vėrtetė.

Siē na udhėzon Sri Krishna nė Bhagavad gitė, njeriu i menēur nuk e pranon frytin e punės sė tij, duke qenė i themeluar nė vetėdijen e pastėr.

Rezultati i tėrė kėsaj ėshtė lirimi nga robėria e lindjes, vdekjes, sėmundjes dhe pleqėrisė. Kjo liri paraqet bashkim me personin suprem, Krishnėn, rezervoarin e kėnaqėsisė, lumturisė dhe bekimit tė pėrhershėm.

Kjo paraqet lumturi tė vėrtetė pėr tė cilėn jemi tė krijuar.

Nga Swami Prabhupada
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 19.07.08 21:56

Lumturia

1. Gjėrat themelore tė lumturisė

Ēdo njeri kėrkon tė jetė i lumtur. Kjo ėshtė e natyrshme.

Por sa pak njerėz e kuptojnė me tė vėrtetė domethėnien e lumturisė! Dua t’ju tregoj disa gjėra qė janė tepėr tė rėndėsishme pėr lumturinė nė ēdo rast.

Lumturia e vėrtetė nuk ėshtė liri e plotė nga hidhėrimi dhe ngushtica. Nė kėtė botė tė rėnė e mėkatare, nuk ekziston asgjėkundi njė lumturi e tillė. Por as lumturia e vėrtetė nuk konsiston nė tė qeshurat.

Shumė njerėz qeshin me zė tė lartė e nė shoqėri duken tė lumtur, por nga brenda janė tė mjerė, me frikė pėr tė qenė vetėm. Mos u josh nga kotėsia e lumturisė sė botės!

Sepse pėr tė qenė vėrtet i lumtur, duhet tė tė plotėsohen nevojat mė tė thella. Fėmija i vogėl kur ėshtė i veshur, i ushqyer, dhe i shtrirė nė krahėt e mamasė sė tij, ėshtė i lumtur, sepse tė gjitha nevojat i janė plotėsuar. E njėjta gjė edhe me ne - pėr tė qenė vėrtet tė lumtur duhet tė na plotėsohen nevojat mė tė rėndėsishme.

Cilat janė nevojat tona mė tė thella? Jo vetėm thjesht nevojat e trupit! Njeriu ka njė mendje dhe njė ndėrgjegje. Ai ka njė ndjesi tė brendshme qė kjo jetė nuk ėshtė gjithēka, ka njė jetė pėrtej varrit. Nuk janė vetėm nevojat e trupit qė duhet t’i plotėsohen, por edhe ato tė shpirtit dhe ndėrgjegjes.

Nėse do jemi vėrtet tė lumtur, lumturia jonė nuk duhet tė bazohet aspak mbi gjėrat e kėsaj bote.

Ēdo gjė e kėsaj bote ėshtė e pasigurt dhe e paqėndrueshme.

Ėshtė e pėrkohshme ēdo gjė qė e blen paraja. Tė gjitha marrėdhėniet tona do ndėrpriten prej vdekjes.

Lumturia e pėrjetshme nuk mbėshtetet dot nė gjėra tė tilla.

Pėr tė qenė vėrtet tė lumtur duhet tė jemi nė gjendje edhe tė shohim rreth e rrotull nesh pa u ndier tė parehatshėm. Duhet tė jemi tė aftė tė shohim prapa nė tė shkuarėn e tė mos kemi frikė se ndihemi fajtorė. Tė shohim drejt sė ardhmes por pa merak.

Nėse nuk mund tė shikosh prapa dhe pėrpara pa mosrehati, nuk mund tė jesh i lumtur.

Rrethanat tuaja tė tanishme mund tė jenė tė mira, por kjo nuk mjafton pėr t’ju bėrė vėrtet tė lumtur.

2. Gabimet e zakonshme rreth lumturisė

Shumė njerėz e kėrkojnė lumturinė nė vende krejt tė gabuara. Dua tani t’ju paralajmėroj rreth disa gabimeve tė zakonshme rreth mėnyrės si tė jemi tė lumtur.

Arritjet dhe suksesi nuk tė sjell lumturi. Kush ėshtė i suksesshėm nuk ėshtė e thėnė tė jetė i lumtur. Vetė suksesi i tij shpesh sjell halle nė vetvete. Pasuria nuk tė sjell lumturi.

Pasuria mund tė blejė gjithēka pėrveē paqes sė brendshme.

Mėsimi dhe njohuria nė vetvete nuk sjellin lumturi. Pėrveē mendjes edhe zemra me ndėrgjegjen kanė nevojė pėr ushqim.

Njohuria pėr kėtė botė nuk i sjell lumturi njeriut kur mendon rreth vdekjes. Njė jetė e qetė nuk sjell lumturi. Shpesh njė punėtor mund tė tundohet tė dėshirojė sikur tė mos punojė, por tė shpenzojė ditėt e tij siē dėshiron ai. Por Perėndia e krijoi njeriun qė tė punojė, dhe puna e ndonjė lloji ėshtė e domosdoshme pėr lumturinė tonė.

Kėnaqėsia nuk sjell lumturi. Shumė njerėz shpenzojnė kohėn e tyre nė kėrkim tė kėnaqėsisė, porsi fėmija qė luan me lodra.

Por edhe njė fėmijė nuk luan me lodrat e tij gjatė tė gjithė ditės. Edhe burrat dhe gratė kanė punė shumė mė tė larta pėr tė bėrė, sesa ndjekja e pafundme e kėnaqėsive.

Dua thjesht t’ju them se, nėse mendoni qė njėra nga kėto gjėra ėshtė rruga drejt lumturisė, gaboheni plotėsisht.

E gjithė eksperienca njerėzore ėshtė kundėr kėsaj ideje. Mbreti Solomon pati pushtet, dituri, dhe pasuri shumė mė tepėr se ēdo njeri nė atė kohė.

Nga rrėfimet e tij ne dimė se ai eksperimentoi tė shihte se ēfarė lumturie mund tė arrije me kėto gjėra. Ky ėshtė konkluzioni i tij nėn frymėzimin e Frymės sė Shėnjtė: Tė gjitha janė gjėra tė kota dhe njė kėrkim pėr tė kapur erėn (Predikuesi 1:14).

Dėshmi tė panumėrta me tė njėjtin mesazh mund tė gjenden nė histori, nga burra dhe gra qė kėrkuan lumturinė nė vende tė gabuara. Ata arritėn qėllimet nė jetė, por nuk arritėn paqe dhe lumturi.

A je ti i ri nė moshė? Tė bėj thirrje, mos e shpenzo jetėn tėnde duke kėrkuar lumturinė atje ku nuk mund tė gjendet.

A je i varfėr? Ke menduar ndonjėherė se po tė ishe i pasur do ishe i lumtur?

Rezistoji tundimit. Ka aq shumė mjerim tek tė pasurit sa dhe tek tė varfėrit.

Ju bej thirrje tė gjithė juve, mbani mend sa tė zakonshme janė kėto gabime rreth rrugės sė lumturisė, dhe kėrkojeni atė atje ku ka pėr t’u gjetur!

3. Rruga pėr tė qenė tė lumtur

Sė fundi, mė lejoni t’ju tregoj rrugėn pėr njė lumturi tė vėrtetė. Ka njė rrugė qė tė ēon drejt lumturisė sė vėrtetė. Nuk ėshtė e pasigurt apo e dyshimtė. Lumturia e vėrtetė u ofrohet tė gjithėve. Por ka vetėm njė rrugė, dhe kushdo qė dėshiron tė jetė i lumtur duhet tė kalojė nė kėtė rrugė.

Rruga e vetme pėr tė qenė i lumtur ėshtė tė jesh njė kristian i vėrtetė, i sinqertė dhe me zemėr tė vėrtetė. Kristiani i vėrtetė ėshtė njeriu i vetėm vėrtet i lumtur. Me njė kristian tė vėrtetė nuk u referohem tė gjithė atyre qė e quajnė veten tė krishterė.

I referohem njeriut qė ėshtė bindur nga Fryma e Shenjtė tė njohė mėkatet e tij, qė ka vendosur gjithė shpresėn dhe besimin e tij nė Zotin Jezus Krisht.- njeriu qė ka lindur sėrish dhe qė jeton njė jetė tė shenjtė dhe shpirtėrore.

Kur them se ky njeri ėshtė vėrtet i lumtur, nuk them se ai nuk ka asnjė ankth apo shqetėsim tė ēdo lloji, apo qė ai kurrė nuk derdh lot. Por thellė nė zemrėn e tij ai ka njė paqe tė patundur dhe gėzim tė vėrtetė.

Kjo ėshtė lumturi. Nuk them se tė gjithė tė krishterėt janė njėsoj tė lumtur, por nė krahasim me njerėzit e botės ata janė tė gjithė njerėz tė lumtur. Kristiani i vėrtetė ka njė ndėrgjegje tė qetė.

Ai e di qė Krishti ka larė mėkatet e tij. Vetėm ai mendon i sigurt pėr shpirtin e tij, sepse e di qė ėshtė i shpėtuar nė Krishtin. Vetėm ai ka burime tė lumturisė qė nuk varen nga gjėrat e kėsaj bote.

Pavarėsisht sesi rrethanat tokėsore mund tė ndryshojnė, Miku i tij nė qiell nuk ndryshon kurrė. Kristiani i vėrtetė po pėrmbush qėllimin pėr tė cilin Perėndia e krijoi. Njeriu i pakthyer nė besim nuk po e pėrmbush kėtė qėllim, ndaj nuk mund tė jetė i lumtur.

Pa Krishtin, asnjė njeri nė kėtė botė s’mund tė jetė vėrtet i lumtur, pavarėsisht sa tė mira rrethanat mund tė jenė. Por me Krishtin, njeriu mund tė jetė i lumtur pavarėsisht se ėshtė i varfėr.

Ai ėshtė i lumtur pavarėsisht se ėshtė i sėmurė. Ai ėshtė i lumtur pavarėsisht nga kaosi politik apo social. Lumturia e tij nuk varet nga rrethanat e tanishme. Ai e di se tė drejtit do t’i dalė mirė (Isaia 3:10).
Pėrgjigje ndaj kundėrshtimeve

Ndėrsa i lexoni kėto gjėra, a ėshtė Satani duke ju mbushur mendjen me kundėrshtime? Nėse po, nuk frikėsohem t’u pėrgjigjem troē.

Ndoshta ju mendoni se njihni shumė njerėz fetarė qė nuk janė tė lumtur.

Por a jeni tė sigurt qė kėta njerėz janė besimtarė tė vėrtetė nė Krishtin? Shumė prej tyre kanė vetėm njė formė tė jashtme tė kristianizmit, dhe ju nuk duhet tė prisni qė njerėz tė tillė tė kenė paqe tė brendshme dhe gėzim.

Ndoshta ju njihni disa njerėz vėrtet shpirtėrorė tė cilėt nuk duken tė lumtur. Ata ankohen shumė pėr zemrat e tyre. Dyshojnė, shqetėsohen dhe janė plot me frikė. Mė vjen keq qė ka kristianė tė tillė, tė cilėt jetojnė fare jashtė privilegjeve tė tyre, dhe siē duket pa pėrjetuar kėtė gėzim dhe paqe. Por, a i keni pyetur ndonjėherė nėse do donin ta linin besimin e tė ktheheshin tek bota?

A u keni bėrė ndonjėherė pyetjen: “A do ishit mė tė lumtur nėse do pushonit sė ndjekuri Zotin Jezus?” Nėse do bėnit kėto pyetje, edhe kristiani mė i ulėt dhe mė i dobėt do ju pėrgjigjej: “Besimi ynė mund tė jetė i dobėt, dhe gėzimi nė Krisht i rrallė, por ne kurrė nuk do braktisim atė ēfarė kemi!” Rrėnja e lumturisė ėshtė aty, fundja, ndonėse as gjethet e as lulet nuk mund tė shihen.

Por ndoshta ti mendon se shumica e kristianėve nuk mund tė jenė tė lumtur sepse duken tė zymtė dhe seriozė. A e ke pyetur veten ndonjėherė pėrse janė aq seriozė? Ti mendon se ata s’duhet tė jenė tė trishtuar kur janė me ju, duke ju parė drejt rrugės suaj pėr nė ferr?

Njė filozof i ditur nje herė pyeti njė pastor kishe pėrse njerėzit fetarė gjithmonė duken aq tė trishtuar. Pastori iu pėrgjigj: “Pamja juaj, Z Hjum, do bėnte tė trishtuar ēdo kristian”. Vetėm kur je vetė njė i kthyer do jesh nė gjendje tė vlerėsosh saktė seriozitetin e kristianėve. Kur i sheh tė gjithė sė bashku nė njė zemėr, duke dashur tė gjithė Krishtin, sipas eksperiencės sime po ju them se kurrė nuk keni pėr tė gjetur njeri aq tė lumtur sa kristianėt e vėrtetė.

Prandaj e pėrsėris, nuk ka lumturi nė botė qė tė krahasohet me lumturinė e kristianit tė vėrtetė.

Pėrfundim

Si pėrfundim, mė lejo t’u bėj apel ndėrgjegjes sė tė gjithė lexuesve tė mi.

1. Dua t’ju bėj njė pyetje. A jeni i lumtur? Nėse po jetoni pėr kėtė botė, thellė nė zemėr e dini se nuk jeni vėrtet i lumtur. Mė lejoni t’ju paralajmėroj me dashuri - ju nuk do jeni kurrė i lumtur pėr aq kohė sa i ktheni shpinėn Perėndisė dhe Krishtit.

2. Dua t’ju paralajmėroj. ėshtė budallallėk tė jetosh njė jetė qė nuk tė bėn tė lumtur. Pse shpenzoni para pėr atė qė nuk ėshtė bukė dhe fryt i mundit tuaj, pėr atė qė nuk tė ngop? (Isaia 55:2). Rruga e shpėtimit dhe ajo e lumturisė janė njė rrugė! Refuzoje atė rrugė e kurrė nuk do jesh i lumtur.

3. Ju bėj thirrje tė kėrkoni lumturinė vetėm nė atė vend ku mund tė gjendet. Ajo gjendet vetėm nė Krishtin. Vetėm Ai mund tė ta japė atė. Eja tek Ai duke rrėfyer mėkatet dhe mjerimin. Eja tek Ai, duke i kėrkuar mėshirė, falje, jetė tė re. Mos prit mė pėr asgjė, eja tek Ai tani!

4. Mė lejoni t’u jap disa kėshilla kristianėve tė vėrtetė, si tė rrisin lumturinė e tyre.

Sė pari, mundohuni tė rriteni nė hir vit pas viti. Ruhuni se mos pushoni duke jetuar nė kujtim tė eksperiencave tė shkuara. Pėrpiquni tė ecni pėrpara. Lexoni Biblėn mė me zell, lutuni mė me zjarr, urreni mė shumė mėkatin, mohoni vetveten mė shumė, mbajeni ndėrgjegjen tė pastėr nga mėkatet e vogla, shmangni sė lėnduari Frymėn. Mė tė shenjtėt janė gjithmonė mė tė lumturit.

Sė dyti, mėsohuni tė jeni mė mirėnjohės vit pas viti. Lavdėrojeni Perėndinė mė shumė pėr mirėsinė e Tij.

Sė treti, bėni tė mirėn mė shumė vit pas viti. Perėndia ėshtė i mirė dhe bėn tė mirėn (Psalmi 119:68 ). Mundohuni tė bėheni si Perėndia duke bėrė tė mirėn. Ka diēka qė mund tė bėni pėr Perėndinė, pėrpiquni tė gjeni ēfarė, dhe bėjeni pėr Tė. Kujtoni se kristiani qė bėn kompromise dhe tėrhiqet kurrė nuk do gėzojė paqen e pėrsosur. Kristiani mė i pėrkushtuar do jetė gjithmonė njeriu mė i lumtur.

Nga nga J.C. Ryle
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 19.07.08 22:08

Lumturia

Ti besosh vetvetes. Te vertetosh me optimizem ngjyrat e jetes. Te reagosh me energji ndaj tatepjetave te jetes. Me fjale te tjera te zhvillosh jeten positive te karakterit vetijak. Gjithe lumturia qendron ketu dhe ne pjesen me te madhe eshte ne duart tona, mjafton ta dish ta presish….

1.Mos u kap me fatin – te ka ndodhur te mendosh: “jam vertet i pafat, asgje nuk shkon siē duhet”…fati varet nga ti, mjafton te shikosh para dhe te perballesh me realitetin..

2.Reziko gjithmone, jep maksimumin – ki kurajo per te marrre persiper reziqet, perballu me “ndeshjen e jetes” do ndjehesh i lumtur perderisa jep maksimumin..

3.Mbaj mend se kush s’jep, s’merrre – jep maksimumin per te marre minimumin…

4.Ne gjerat qe ben, ver ca me shume entuziazem – bej gjerat me passion per te arritur qellimin tend..

5.Zgjedh objektivin dhe perpiqu ta arrish – lufto me vendosmeri per te arritur gjithcka.

6.Perballo problemet ne vend qe t’i shmangesh – perballu me situaten per te mundur te perballosh te panjohuren (pasigurine dhe humbjen)

7.Here pas here…shtepi, zyre, shoping, femijet, familja…- angazhim i rregullt ben mire.

8.Mbushu plot me energji – mesohu te jesh clodhur, largoji streset dhe tensionet e dites.

9.Ndrysho qendrimin – te qahesh per te kaluaren nuk te ndihmon per te jetuar te tashmen.

10.Bej sport ,i ben mire edhe mendjes – eshte e rendesishem per mirqenie fizike dhe nje ndjesi (qetsie) shpirterore..
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 27.07.08 23:19

Lumturia fillon sot

Ta pritėsh lumturinė qė do tė lajmėrohet nė njė tė ardhme ėshtė diēka qė nuk do tė thotė se patjetėr do tė ndodhė ndonjėherė. Pėr tė qenė tė lumtur duhet tė punojmė sot pėr lumturinė. Lumturia ka karakter emocional, dhe jo material, kėshtu qė ajo ėshtė gjendje e mendjes. Pėr tė qenė tė lumtur, kėtė lumturi duhet ta pėrfitojmė (krijojmė).

Nė lumturinė tonė ndikon memoria (kujtesa) qė e kemi nė mendjen tonė. Kujtesa nė mendje ėshtė refleksion i gjithė asaj ēfarė kemi pėrjetuar nė jetė. Ajo ēfarė mbartim nė mendje paraqet atė me tė cilėn identifikohemi (bėhemi njė/njėjtė me tė). Ēdo akcion qė e kemi ndėrmarrė nė jetė dhe qė ndėrmarrim krijon njė kujtim nė mendjen tonė.

Pra, nė njėfarė mėnyre, lumturia varet nga kujtimet qė i mbledhim me vite. Pėr tė qenė tė lumtur edhe sot edhe nė tė ardhmėn, ėshtė kryesore tė zgjedhim ēfarė do tė bėjmė sot, si do tė reagojmė nė atė ēfarė ndodhė rreth nesh. Nė kėtė mėnyrė do tė krijojmė memorie/kujtesė pozitive qė nė tė ardhmėn do tė bėhet njė pasqyrė e re.

Meqenė se reagojmė ndaj rrethinės, nė rastet mė tė shumta, pėrshtatshėm me mėnyrėn nė tė cilėn rrethina reagon nė ne, ėshtė e nevojshme tė kemi para sysh njė gjė. Mėnyra sesi tė tjerėt reagojnė ndaj nesh janė refleksionet e tyre, refleksionet e memories sė tyre, kurse refleksionet e huaja nuk kanė kurrfarė lidhje me ne. Mendja e secilit prej nesh reflekton fjalėt dhe akcionet qė shkakun e kanė ekskluzivisht nė mendjen tonė, dhe jo nė akcionet dhe fjalėt e huaja.

Refleksionet e mendjes sonė janė shumė tė fuqishme. Nganjėherė as nuk jemi tė vetėdijshėm se sa ato mund tė jenė tė fuqishme. A do ta kemi kujtesėn e mbushur me bukuri apo hidhėti, varet ekskluzivisht (vetėm) nga ne.

Lumturia ėshtė njė ndjenjė shumė jokonzistente (jostabile). Te shumica prej nesh, nė momente jemi tė lumtur, por pas disa orėve mė as qė na kujtohet ajo lumturi. Qė tė mundemi fare ta mbajmė lumturinė mė gjatė se disa orė nevojitet tė dijmė ēfarė domethėnė pėr ne fjala lumturi?

Nėse nuk e dimė ēfarė ėshtė ajo pėr ne, si do tė dijmė si ta realizojmė atė. Edhe pse nganjėherė presim lumturinė qė do tė vijė pėr shkak tė ndodhive tė mėdha, ajo megjithatė mund t`i ketė rrėnjėt e saja edhe nė sendet shumė tė vogla. Ekzistojnė aq shumė pėrvoja tė imėta pėr tė cilat as qė jemi tė vetėdijshėm vetėm pėr arsye se jemi tė prirur tė marrim kafshata tė mėdha.

Nuk ka asgjė tė keqe nė lumturinė e madhe dmth. lumturinė qė e sjellin realizimet/arritjet e mėdha nė jetė, mirėpo pėr tu kėnaqur nė bazėn e pėrditshme nevojitet tė mėsohemi tė jemi tė lumtur me sende tė vogla.

Kur mendojmė me termat e lumturisė dmth. kur i sjellim nė mend, nėpėrmjet kujtesės momentet e lumtura nė jetėn tonė, atėherė trupi dhe mendja jonė fillojnė tė reagojnė nė harmoni me kėto ndjenja. Sa mė shpesh mendojmė me termat e lumturisė, aq mė shumė do tė jemi tė lumtur, sepse truri nuk e njeh dallimin nė mes asaj ēfarė ka qenė apo ēfarė do tė jetė dhe asaj ēfarė ėshtė.

A e keni pyetur ndonjėherė veten ēfarė ndodh kur jemi tė pranishėm nė moment? Prania nė moment na jep njė fokusim total nė atė ēfarė ndodhė momentalisht rreth nesh. Nė kėtė mėnyrė ne jemi tė befasuar me ēfarėdo qoftė qė zhvillohet rreth nesh, vetėm pėr arsye qė jemi kėtu dhe pėr shkak kėsaj jemi shumė tė lumtur dhe tė kėnaqur.

Shoqėrimi me miqtė ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme e fisnikėrimit tė kohės, tė disponimit dhe tek e fundit tė vetė jetės. Kėto shoqėrime nuk lypet tė jenė patjetėr tė natyrės identike sa herė qė shoqėroheni. Me pak krativitet ato mund tė bėhen freskim i vėrtetė edhe pėr ne edhe pėr ta.

Sė bashku me shokėt mund tė bėjmė gjithēka, me rėndėsi ėshtė vetėm qė edhe ne edhe atyre na intereson pėrnjėmend ajo ēfarė bėjmė. Mund tė fotografojmė, tė ziejmė, tė luajmė ndonjė lojė sė bashku, ta bėjmė njė strip, tė shkojmė nė piknik, ta shikojmė njė film inspirues dhe gjėra tė ngjashme.

Natyra gjithmonė ka pasur efekte tė mira nė shpirt dhe trup. Vetitė e saja mirėbėrėse qėndrojnė nė dispozicion pėr tė gjithė ne. Nevojitet vetėm pak motivacion pėr tė marr guxim pėr akcion dhe pėr tu nisur nė natyrė. Shetitjet, kėrkimi i teorive tė reja natyrore, planifikimi, kopshtet botanike, piknikėt, peshkimi e gjėra tė tilla janė disa nga opcionet qė mund t`i bėjmė pėr tė ra nė kontakt me natyrėn. Nuk e di a e keni vėrejtur, por disponimi ynė nė natyrė gjithmonė ėshtė mė i ndryshėm sesa nė qytet.

Njė libėr i mirė, njė muzikė e mirė nė mp3 player apo njė revistė e mirė nė kombinim me ndonjė pemė nė njė vend tė bukur natyror, mund tė jetė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr relaksim dhe distancė nga jeta e pėrditshme.

Pėrveē rekviziteve tė nevojshme mjafton vetėm tė ulesh dhe tė mbėshtetesh pėr njė peme. Pak lexim, pak dėgjim tė muzikės dhe pak vėshtrim dhe pėr njė orė mund tė bėhemi njė person i ri. Nėse jemi njerėz qė e preferojmė mėnyrėn urbane tė relaksimit, atėherė pemėn mund ta zėvendėsojmė me relaksim nė ndonjė kafeteri qė ju pėlqen.

Lumturia shumė varet nga ajo sesa jemi kreativ dmth. sesa i lejojmė vetes qė tė jemi kreativ. I vetmi kufizim qė na imponohet nė jetė ėshtė kufizimi i imagjinatės sonė personale.

Pikėrisht pėr kėtė arsye vjen deri te monotonia dhe ngurrimi nė jetė. Aq shumė gjėra na ofrohen pėr ēdo ditė, nevojitet vetėm tė marrim zemėr dhe tė nisemi nė akcion. Veēanėrisht nėse jetojmė nė qytet, nė ēdo kėnd na ofrohen mundėsi tė panumėrta tė pėrditshme. Teatra, kino, kurse tė ndryshme, punėtori dhe gjėra tė ngjashme janė vetėm pjesė e ofertės sė asaj ēfarė mundemi tė bėjmė.

Pasi po flasim pėr futjen e risive nė jetė, njėra nga opcionet e dėshirueshme ėshtė anėtarėsimi nė ndonjė klub apo grup me mendime tė njėjta me ty. Nevojitet vetėm tė definohet cila ėshtė fusha jonė e interesit pėr tė vendosur nė cilin klub apo grup tė anėtarėsohesh.

Ndonjė interesim i ri nė grupin e njerėzve mund tė jetė pėr ne njė freskim i shkėlqyeshėm i jetės.

Gjithēka bėjmė nė jetė, me rėndėsi ėshtė sesi e ndjejmė veten kur e bėjmė atė. Nėse emocionet dominante tek ne janė ato tė gėzimit, kėnaqėsisė dhe shijimit, atėherė jemi nė rrugėn e drejtė sepse kjo ėshtė ajo qė na mbushė me plotėsi.

Nėse nuk ėshtė kėshtu, nėse e ndjemė acarimin, mundimin dhe pakėnaqėsinė, atėherė diēka duhet tė ndryshojmė nė jetėn tonė. Emocionet qė na lindin kur jemi duke bėrė diēka janė gjithmonė indikative (qė tregojnė gjendjen reale). Sipas tyre mund tė njohim sa jemi nė harmoni me vehten, dhe sa nuk jemi.

Mundėsi kemi shumė. Me rėndėsi ėshtė qė tė vihemi nė lėvizje nga inercioni dhe ta definojmė ēfarė jete dėshirojmė. Pas kėsaj nevojitet vetėm trimėrisht tė nisemi kah realizimi i gjithė asaj ēfarė ndjejmė se ėshtė familjarizuese pėr ne.

In O.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shkaqet e lumturisė

Mesazh  politologu prej 23.02.09 19:46

Shkaqet e lumturisė

Lumturinė e synon ēdonjėri, mirėpo shumica nuk mund ta arrijnė atė. Kjo ndodh pėr shkak se lumturinė e kėrkojnė nė vende tė gabuara, nė vende tė cilat japin kėnaqėsi tė shkurta trupore, mirėpo e thellojnė njeriun nė ankth dhe dėshpėrim, nė mėrzi dhe pikėllim, nė stres dhe depresion. Krejt kjo sepse kėta njerėz janė larguar nga Zoti i tyre dhe ia kanė kthyer shpinėn udhėzimeve tė tij.

All-llahu, subhanehu ve teala, thotė: “E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim, do tė ketė jetė tė vėshtirė dhe nė ditėn e kiametit do ta ringjall tė verbėr.” [Ta Ha 124].

Pra, atė e pėrcjell jeta e vėshtirė deri nė vdekje, sepse ia kthen shpinėn Zotit dhe tregohet mendjemadh.. Zoti , hedh mbi tė trishtim tė vazhdueshėm. Zoti Lartėsuar thotė: “Ne do tu mbjellim frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuan…..” [Ali Imran 151].

Kurse ata qė e njohin Zotin e tyre, ata qė zemrat e tyre janė nisur drejt Tij, ata janė tė lumtur. Zotit, subhanehu ve teala, thotė:

“Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t’i japim atij njė jetė tė mirė [nė kėtė botė], e [nė botėn tjetėr] do tu japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.” [En-Nahl 97].

Duke e pasur parasysh faktin se shumica nuk i njohin shkaqet e lumturisė sė vėrtetė, shkaqet e qetėsisė shpirtėrore dhe kėnaqėsisė sė zemrės, nė vijim do t’i pėrmendim disa prej shkaqeve kryesore, tė cilat nėse gjenden te njė person, ai padyshim do tė jetė i lumtur:

1. Besimi nė Zot, njohja e Tij dhe bėrja e veprave tė mira

2. Kėnaqja me Zotin

3. Mendimi i mirė pėr Zotin

4. Ikja nga mėkatet

5. Kėrkimi i diturisė

6. Sjellja e mirė me njerėzit

7. Shfrytėzimi i kohės sė lirė

8. Mospritja e falėnderimit prej askujt

9. Familja e ndershme

Si pėrfundim themi se bazė e lumturisė ėshtė besimi nė Zotin dhe bėrja e veprave tė mira, si dhe largimi nga mėkatet dhe veprat e kėqija.
_________________
avatar
politologu

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sekreti i Lumturisė

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:31

SEKRETI I LUMTURISĖ

Pse dikush ėshtė i pafat e dikush i lumtur?
Pse dikush ėshtė gazmor e i pasur, ndėrkaq dikush i mjerė dhe i varfėr?
Pse dikush ėshtė frikacak dhe i pasigurt e dikush pėrplot besim?
Pse dikush trajtohet si gjenial nė punėn qė kryen e dikush, ndonėse me pėrpjekje mbinjerėzore, nuk mund tė arrijė kurrfarė rezultatesh?
Pse dikujt i shkon pėrdore tė shėrohet nga tė ashtuquajturat sėmundje tė PASHĖSHRUESHME e dikush, pa asnjė sėmundje, ėshtė i sėmurė?
Pse disa femra jetojnė pėr mrekulli, kurse motrat e tyre jetojnė nė mjerim?
Pse...

Thuhet: njeriu i ka njė milion probleme. Jo. Njeriu ėshtė krijuesi i problemeve tė veta, prandaj, ndihmoje njeriun tė qendėrzohet - problemet shuhen e tejkalohen.

Moti ėshtė thėnė se:
1) Nuk ka jetė pa VUAJTJE;
2) Nuk ka vuajtje pa SHKAK;
3) Nuk ka shkak qė nuk mund tė TEJKALOHET.

Pse nuk ka jetė pa vuajtje dhe cilėt janė shkaktarėt e vuajtjes?

Tė gjitha ligjet e natyrės punojnė pėr tė mirėn e njeriut, vetėm njeriu punon kundėr vetvetes. Pse? Njeriu me lindjen e tij e fiton tė drejtėn tė jetojė i shėndetshėm, shumė i pasur, i hareshėm dhe shumė i lumtur.

Kėto janė gjendje normale. Ndėrkaq, sėmundja, varfėria, mėrzia dhe mjerimi janė gjendje abnormale, SĖMUNDJE MENTALE, qė ia shkakton njeriu vetes, me mendime negative. (Humbolti ka thėnė: do tė vijė dita kur edhe sėmundja do tė jetė turp, sepse tė gjitha sėmundjet bazėn e kanė nė mendimet negative).

Tė gjitha librat e vjetra tė besimeve fetare thonė: mos iu friko Zotit, frikoju vetes tėnde. Pse? Sepse Zoti - (menēuria universale, fara hyjnore apo fuqia e natyrės - thoni qysh tė doni) - njeriut ia ka dhėnė TĖ GJITHA, pra, ia ka dhėnė tė drejtėn tė zgjedh e tė merr ēka tė dojė dhe sa tė dojė nga jeta e vet!

Tė gjitha krijesat tė tjera nė planetin tokė e kanė skicėn gjenetike, janė esenca tė fikėsuara - janė tė detyruara ta ndjekin vetėm skicė gjenetike dhe asgjė tjetėr nuk mund tė ndryshojnė: zogu duhet tė jetė vetėm zog; lulja vetėm lule; peshku vetėm peshk; molla vetėm mollė dhe asgjė tjetėr.

Njeriu e ka LIRINĖ e madhe - dhuratė hyjnore: prej SHĖMTIE deri nė SHĖNJTRI. Nė pėlhurėn e bardhė tė jetės, me dėshirėn tėnde, me dorėn tėnde, mund ta shkruash fjalėn MJERIM dhe tėrė jetėn do ta kesh tė mjerė dhe, poashtu, nė pėlhurėn e bardhė, me dorėn tėnde, me dėshirėn tėnde, mund ta shkruash fjalėn LUMTURI dhe tėrė jetėn do ta kesh tė lumtur. Kjo ėshtė dhurata mė e shtrenjtė e hyjnores pėr njeriun qė, njeriu i gjorė, nuk DI ta pėrdorė.

Prandaj nuk ka jetė pa vuajtje, sepse nė njeriun gjenden shkaktarėt e vuajtjes.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:36

CILĖT JANĖ FAKTORĖT QĖ IA MUNDĖSOJNĖ NJERIUT ECJEN NĖ RRUGĖN E BUKUR TĖ LUMTURISĖ?

FAKTORI I PARĖ dhe FAKTORI themelor i jetės ėshtė: BESIMI me BINDJE tė thellė, qė pėrshkon tėrė qenien e njeriut.

(Shihni veēantitė e individit. T'i marrim vetėm tri veēanti qė i ka pranuar hetuesia botėrore: gjurmėt e gishtit, nėnshkrimin dhe aromėn e trupit. Secili njeri qė merr letėrnjohtim, kudo nė botė, duhet t'i le gjurmėt e gishtit. Mbi 6 miliardė banorė i ka bota dhe askund nuk mund tė gjenden dy njerėz tė njėjtė, me veēantitė identike. Tė gjithė i takojnė gjinisė njerėzore, por asnjė nuk ėshtė i njėjtė. Ky ėshtė argumenti i parė se secili njeri ka ardhė nė botė - jo tė bėhet kopje e dikujt, sepse bota s'ka nevojė pėr dy njerėz tė njėjtė, por tė jetė vetė origjinali, ta kryejė njė detyrė madhore dhe tė shndėrrohet nė bjeshkė krenare tė suksesit e tė lumturisė).

E pse nuk bėhemi bjeshkė krenare tė suksesit e tė lumturisė, por dėshtojmė dhe hamė pėr drekė e darkė vuajtje e dėshtim? Sepse na mungon besimi i thellė me bindje tė plotė.

(Edhe derisa po i lexoni kėta rreshta, ju po mendoni mė vete: kjo qė po thotė ky njeri, mos ėshtė tepėr e bukur pėr tė qenė e vėrtetė?)

Prapė pse?

Trupi i njeriut pėrbėhet mbi 75% nga uji. Vlera e njeriut varet nga temperatura e brendshme e pėrbėrėsit kryesor tė trupit tė njeriut. Pra: nga temperatura e ujit nė njeriun.

Kjo ėshtė njė alkimi e brendshme qė, patjetėr, duhet ta kuptojmė sa mė thellė qė tė mundemi.

GJENDJA E PARĖ:

Kur temperatura e ujit ėshtė nėn zero, uji shndėrrohet nė akull, njeriu ėshtė i vdekur. Nė polin e veriut, nė akullnaja, nuk ka jetė ose ėshtė njė jetė e pavlerė. Kjo ėshtė gjendja pa jetė e njeriut me temperaturė nėn zero.

GJENDJA E DYTĖ:

Kur njeriu gjendet me temperaturė tė rėndomtė, pra nė gjendjen e ujit tė zakonshėm, (e kjo ėshtė GJENDJA jonė e pėrgjithshme), ligji themelor i ujit tė zakonshėm ėshtė: tė rrjedh teposhtė, tė mbushė zbazėtėsirat dhe t'i nivelizojė ato. Pikė pėr pikė sipas kėtij ligji vepron edhe njeriu qė ka temperaturėn e ujit tė zakonshėm: me shumė dėshirė ecė teposhtė, si uji; me shumė dėshirė bėn punė tė lehta e tė liga; me shumė dėshirė i beson tė keqes e tė shėmtuarės; madje gėzohet kur tė tjerėt bėjnė punė tė liga dhe, atyre shėmtive, iu beson dhe ato i nderon, sepse ecja teposhtė ėshtė shumė e lehtė; nuk BESON ME BINDJE nė asgjė, sepse po tė besojė do tė detyrohet tė merr rugėn e mundimshme, thikė pėrpjetė, qė, natyrisht, ėshtė rrugė qė kėrkon impenjim.

GJENDJA E TRETĖ:

Kur rritet temperatura e ujit mbi 100 shkallė, uji vlon dhe shndėrrohet nė AVULL. Avulli nuk e ka rrugėn e ujit - teposhtė, por ka drejtim tjetėr: me lehtėsi shkon thikė pėrpjetė. Por, kur shtohet temperatura edhe mė shumė, uji i shndėrruar nė avull ka fuqi ta vejė nė lėvizje edhe lokomotivėn e trenit dhe tė tėrheq edhe shumė vagona tė rėndė. Kjo gjendje arrihet me besim tė vėrtetė, me BESIM E BINDJE ēilen qendrat e energjisė. Kėto qendra e shtojnė energjinė, temperaturėn e motivimit dhe, nga dy gjendjet e mėparshme krijohet gjendja e tretė, kryesorja, kur thjesht e shkurt: arrihen caqet mė tė larta tė qėllimeve nė jetėn njerėzore nė tėrėsinė e saj.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:42

NĖ KĖTO TRI GJENDJE uji dhe njeriu janė tė njėjtė: edhe akull, edhe ujė, edhe avull ėshtė e njėjta pėrbėrje: H2O! Por CILĖSIA dhe FUQIA e tij ndryshojnė tėrėsisht: prej gjendjes sė ngurtė, tė pajetė, deri nė gjendjen kur edhe trenin e ve nė lėvizje.

Pėrmes kėsaj alkimie tė brendshme qartėsohen gjendjet kur: dikush ecė zbathur nėpėr prush me 800 gradė temperaturė dhe nuk digjet; kur dikush (nė rast rreziku) kėrcen murin e lartė dy metra e tė nesėrmėn habitet me vetveten; kur dikush, nė aksidente tė ndryshme, ka arritur tė mbahet vetėm me dy gishta, dhe, ata dy gishta, kanė pasė forcė ta mbajnė tėrė trupin; kur dikush i kundėrvihet gravitacionit dhe e sfidon (rasti i fundit: para Shtėpisė sė Bardhė nė Amerikė, njeriu qendronte nė meditim me orė - njė metėr mbi tokė, pa asnjė mbėshtetje, nė ajėr).

Mė kėtė alkimi qartėsohen edhe sukseset mahnitėse tė studentėve, tė aktorėve, tė sportistėve, tė shkenctarėve, tė shkrimtarėve, tė piktorėve... e, sidomos, fitimet materiale tė biznismenėve ose mė saktė: tė aristokracisė ekonomike, qė prekin kufijtė e tė pabesueshmės si Rokfeleri, Karnegia, Sorosi e tė tjerė.

Apo kur sėmundjet e ashtuquajtura tė pashėrueshme, me njė mashtrim tė vogėl tė falltorit -shėrohen si nė lojė. (Ēka pėrdorė falltori pėr shėrim: dhe tė varrit, flokė, thonjė, plumb e hiēgjėra tė tjera. Merrni kėto heēgjėra qė njėmend janė njė hiē, dhe dėrgoni nė laborator: a pėrmbajnė vitamin C, a janė antibiotikė? Janė ZERO vlerė. E, megjiatė, dikėnd e shėrojnė. Kush e shėron? Vetėm besimi dhe asgjė tjetėr.)

Kėto tri gjendje, pa asnjė mėsues e metodė speciale, nė formė tė natyrshme krijohen vetvetiu nė tri raste dhe, kėto raste i keni pėrjetuar shumica prej jush: tek tė DASHURUARIT (a ka pengesė qė e ndalė nė rrugė tė dashuruarin pėr tė arritur tek caku?), nė rast rreziku nga VDEKJA (mijėra raste, sidomos gjatė luftės, kur fuqitė e panjohura nė njeriun kanė bėrė mrekullinė); dhe nė rast tė FRYMĖZIMIT tė fuqishėm (te shkrimtarėt e mėdhenjė, tek humanistėt, luftėtarėt dhe sidomos tek shkencėtarėt krijues).

PRA: FAKTORI I PARĖ ĖSHTĖ: BESIMI ME BINDJE TĖ THELLĖ!

NDĖRTOJE BESIMIN ME BINDJE TĖ THELLĖ SE TI KE TĖ DREJTĖ TĖ JETOSH NĖ LUMTURI TĖ PLOTĖ.

FAKTORI I DYTĖ: F J A L A

...dhe ishte nė fillim FJALA..., thuhet nė librat e vjetėr tė besimeve fetare. Liria e njeriut pėr jetėsimin e lumturisė apo tė mjerimit, pas besimit me bindje tė thellė, realizohet me FJALĖ. Njeriu nuk ėshtė esencė e fikėsuar, si krijesat tė tjera, prandaj posedon mjetin mė tė rėndėsishėm pėr realizim tė synimit jetėsor qė quhet FJALĖ.

Nė Amerikė ėshtė zhvilluar njė shkencė e fuqishme qė quhet AFIRMIMET POZITIVE, e cila, (prej A deri nė ZH) - bazohet nė fjalė. Teoria aksiomatike e fjalės ėshtė: ēdo gjė lindė nė shpirt, nė xixėn e parė lindė IDEA, pastaj idea formėsohet nė MENDIM, mendimi shprehet me FJALĖ, fjala krijon
ENERGJI, energjia rrėnon ose ndėrton JETĖN.

Shembujt, nga studimet e instituteve amerikane, thonė: ATĖ DĖSHIRĖ QĖ E SHPREHĖ ME FJALĖ, kur fjala thuhet me besim e bindje tė plotė, ajo dėshirė bėhet pėrvojė nė jetėn tėnde.

Studimet e para janė bėrė me nxėnės tė fillores. Mėsuestė kanė regjistruar dėshirėn e shprehur tė nxėnėsve tė tyre qė, nė lojė, SINQERISHT, ia kanė thėnė njėri-tjetrit.

Nxėnėsi qė ka thėnė: unė do tė bėhem mėsues i fillores, me gjithė kundėrshtimet e prindėrve - ai nxėnės - mėsues filloreje ėshtė bėrė.Tjetri qė ka thėnė se do tė bėhem pilot,kėshtu ka ndodhė; profesor universiteti, shkencėtar, biznismen...e tė tjera.Kėto studime janė bėrė kėshtu: njėherė janė regjistruar nė kartotekat e instituteve, pastaj janė pėrcjellė kėta nxėnės dhe - kur ėshtė realizuar dėshira e tyre, ėshtė nxjerrė konstatimi shkencor qė: fjala e thėnė me besim e bindje, sinqerisht, JETĖSOHET.

Studimet tė tjera kanė pasė tė njėjtin qėllim, por nė pista tė tjera: Njeriu qė ka thėnė unė jam shumė i pasur (Xhorxh Sorosi, Karnegia etj), jeta e tyre njėmend ėshtė bėrė shumė e pasur. (Sorosi i ka tė ardhurat 4 mijė dollar nė minut).

Tjerėt qė gjithnjė janė ankuar dhe kanė thėnė se jeta ime ėshtė vuajtje, se jeta ime ėshtė e varfėr, se pleqėria do tė mė vie e varfėr - vėrtet kėshtu edhe iu ka ndodhė.

Eksperimentet janė bėrė edhe nė pista tė shkurtėra: nėse thua se kur pi kafe nė mbrėmje nuk mė merr gjumi - gjumė nuk do tė kesh. Nėse e ndėrron kėtė hartė negative dhe thua: unė pi kafe nė mbrėmje dhe bėj gjumė tė qetė, kėshtu edhe do tė ndodhė.

Merrni me mendė: i njėjti njeri, e njėjta substancė: dje pa gjumė, sot gjumė tė qetė.

Pse, ku janė qartėsimet e kėtij ligji? Nėnvetdija, mendja shėrbėtore, mendja kujdestare, nuk mendon, nuk analizon, nuk tallet, ajo i zbaton urdhėrat qė i mer nga vetėdija.

Si toka. Ia hedh farėn e misrit tokės, nuk mund ta mashtrosh se i ke hedhur farė gruri, tallu sa tė duash, ajo misėr ta bėn.

DĖSHIRA QĖ THUHET ME FJALĖ, por me bindje e besim tė plotė, lirėshėm, pa sforcime, me gėzim e dashuri, ajo dėshirė PLOTĖSOHET.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:47

T'i shohim eksperimentet shėndetėsore:

Pas ekzaminimit medicinal tė dorės plotėsisht tė shėndoshė, thuaj asaj dore se ėshtė e sėmurė, po thuaj me bindje e besim, shihe, pastaj, a do tė gjendet mjek kund nė botė qė ta shėrojė dorėn qė ishte e shėndosh, por u sėmurė me fjalė.

Njėqind tė sėmurėt nga kanceri nė spitalin izraelit i ndanė nė dy grupe: grupi i parė (50) i dėrguan nė tretman normal medicinal; grupi dytė (50 tė tjerėt) pėrveē tretmanit medicinal e patėn edhe fjalėn pėr ndihmė: iu thanė familjarėve tė tyre qė t'i thėrrasin nga disa herė nė ditė dhe t'u thonė: ti je i mirė pėr ne, ne tė duam, ti ke fuqi tė shėrohesh etj. Dhe, ēka ndodhi? Nga grupi i parė nuk mbijetojė ASNJĖ, nga grupi i dytė mbijetuan 35 tė sėmurė. Trajtimin e patėn tė njėllojtė, por grupi i dytė e kishte nė ndihmė FJALĖN

Rasti i fundit i shėrimit tė kėtillė ėshtė Kryetari slloven, Janez Dėrnovsheku, tri librat e tė cilit do tė botohen nė Prishtinė.

PRANDAJ: ASNJĖHERĖ FJALĖ NEGATIVE, VETĖM AFIRMIME POZITIVE QĖ T'I CAKTON MĖSUESI (pėr secilin individ tė veēant), PA NEGACION DHE PA KUNDĖRTHĖNIE DHE - GJITHNJĖ: NĖ KĖTU E NĖ TASH.

I TRETĖ: JETA NĖ KĖTU E NĖ TASH

Nė jetėn e rėndomtė njihen tri kohė: e kaluara,e tashmja dhe e ardhmja. Nė jetėn shpirtėrore ekzsiton NJĖ kohė: E TASHMJA. E kaluara ėshtė KUJTIME, e ardhmja ėshtė SHPRESA. Kohė e vėrtetė, reale ėshtė vetėm e tashmja, NĖ KĖTU e NĖ TASH.

Eksperimentet shkencore kanė dėshmuar se 99% tė njerėzimit jetojnė nė dje ose nė nesėr. Tė kalurėn e njohin, pėr tė ardhmėn shpresojnė. Vetėm 1% e njerėzimit jetojnė jetė tė vėrtetė, nė kėtu e nė tash. Por kėta janė mė tė menēurit dhe mė tė lumturit.

Ēka do tė thotė tė jetosh nė kėtu e nė tash? Do tė thotė: PRANIM. Do tė thotė se ti E DI DHE E PRANON se nė kėtė ēast e nė kėtė momenet ĒDO GJĖ nė tėrė universin ėshtė duke u zhvilluar me saktėsi kompjuterike: planetet lėvizin,sillen dhe frymojnė pikėrisht ashtu siē duhet tė jetė; se era fryen ashtu siē duhet, shiu bie ashtu siē duhet; oksigjeni prodhohet aq sa duhet; dielli rrezon ashtu siē duhet, shkurt: ēdo gjė ėshtė nė rregullin e pėrkryer universal dhe, BRENDA rregullit universal, edhe jeta njerėzore zhvillohet pikė pėr pikė ashtu si duhet.

JETOJE SECILIN MOMENT TĖ JETĖS NĖ KĖTU E NĖ TASH.

Njeriu nuk e ka vetėm njė mendje, por shumė mendje. Mendjet e njeriut janė sikur retė nė qiell: nė asnjė moment nuk kanė njė trajtė, njė gjendje. Prandaj edhe bėhet njė shpenzim enormė i energjisė, sidomos nė dy lėvizjet: nė kujtime dhe nė shpresa. Tė dyja janė ZERO dhe nuk i duhen njeriut. Dielli i ditės sė sotit nuk rrezon as nė DJE as nė NESĖR.

Menēuria supreme ėshtė MEDITIMI DINAMIK. E ē'ėshtė meditimi dinamik?

Ēkado qė bėn, me ēfarėdo pune tė mirresh, p.sh. Prenė dru, merr ujė, shėtit, vrapon, lanė pjata, hekuros, vozitė makinėn, punon nė kopjuter, mėson, pushon - cilėndo punė qė ta bėsh - gjithnjė tė jesh 100% nė KĖTU nė TASH.

Ēdo gjė qė prekė, ta pėrjetosh prekjen; secilin hap qė e bėnė - ta pėrjetosh ecjen; secilėn gotė tė ujit qė pi - tė jesh kėtu, ta pėrjetosh. Kur je 100% nė kėtu e nė tash nuk tė ndodhė e keqja:nuk merr nė thua,nuk lėndohesh,nuk bėn aksident,nuk bėn gabime. Kurrė.

NJERIU QĖ NUK ĖSHTĖ NĖ KĖTU E NĖ TASH - nuk ėshtė njeri, por kufomė e gjallė qė merr frymė. Nė ēdo moment bėn gabime, lėndohet, shkakton aksidente, asnjėherė nuk arrinė sukses dhe, lumturia pėr tė ėshtė VETĖM emėr kuptimi.

Kur je nė kėtu e nė tash nuk je jetim, pjesė e shkėputur, ishull i vetmuar, por i takon tėrėsisė, universit dhe mėshira hyjnore tė vie nga tė gjitha anėt, pėrnjėherė.

PSE NJERĖZIT NUK E APLIKOJNĖ KĖTĖ MĖNYRĖ TĖ JETĖS?

Sepse nuk ėshtė aspak e lehtė dhe kėrkon USHTRIME E USHTRIME nėn mbi- kėqyrjen e Mėsuesit. Vetėm pas ushtrimeve serioze, pas metodave e teknikave mė tė ndryshme tė ushtrimeve, njeriu fillon ta ndiejė, ta vėrejė dhe ta pėrjetojė MREKULLINĖ qė tė dhuron jeta nė kėtu e nė tash dhe, vetėm atėherė, secili individ mund ta pėrjetojė tėrėsisht SECILIN MOMENT tė jetės.

Nė qoftė se mėsohesh ta pėrjetosh secilin moment tė plotė - nė secilin hap tė jetės, atėherė, mund tė thuhet se nė dorėn tėnde gjendet ēelėsi i LUMTURISĖ sė vėrtetė.

Kjo ėshtė liria e njeriut. Nėse do tė jetosh nė fatkeqėsi, nė dhimbje e nė mjerim - zgjidhe jetėn nė HARRIM. Nėse do tė jetosh me suksese, me lehtėsi, me gėzim - zgjidhe jetėn e VETDĖDIJĖSIMIT tė plotė: jeto nė tash e nė kėtu.

KY ĖSHTĖ FAKTORI I TRETĖ: JETOJE TĖ PLOTĖ SECILIN MOMENT

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:51

FAKTORI I KATĖRTĖ: JETA E MBUSHUR ME FALĖNDERIM

Njeriu jetėn e ka dhuratė. Askush nė botė asgjė nuk ka bėrė qė ta lindė e ta krijojė jetėn e vet. Secili njeri nė kėtė planet jetėn e ka dhuratė, falas nga MĖSHIRA hyjnore.

E tash, kur merr diēka falas nga dikush, a e ke pėr detyrė, pėr kulturė, pėr mirėsjellje, t'i thuash dhuruesit tėnd: TĖ FALEMNDERIT?

Shumica e besimtarėve - janė besimtarė LYPĖSARĖ. Gjithnjė kėrkojnė nga mėshira hyjnore: O Zot mė jep kėtė, mė jep atė, mė ndihmo, mė shpėto...e tė tjera dhe kurrė nuk dinė tė ndalen e tė mendojnė se Zoti ua ka dhėnė tė gjitha. TĖ GJITHA. Dhe asnjėherė nuk ndalen tė mendojnė se kėtij dhuruesi ia kanė njė borxh: t'i thonė njė herė nė ditė: Tė FALEMNDERIT pėr dritėn e syrit, pėr mendjen, pėr fėmijėn, pėr bukėn, pėr ujin, pėr ajrin qė marrin frymė.

FAKTORI I KATĖRTĖ: KURRĖ LYPĖSARĖ, GJITHNJĖ FALĖNDERUES!

Ēdo gjė qė posedon njeriu, tė gjitha janė mashtrim, nė qoftė se pėr themel dhe kulm nuk e kanė falėnderimin. Vėreni me kujdes tė gjithė njerėzit qė krijojnė pasuri tė madhe: pėrfundimin do ta kenė tragjik: me sėmundje, me tragjedi, me vrasje, me humbje, me dhimbje. Pse? Sepse ata nuk kanė pasė nė pronėsi pasurinė e tyre, ajo pasuri ka qenė vetėm SPROVĖ dhe kur nuk kanė ditur ta pėrdorin FALĖDERIMIN, energjia e asaj pasurie ėshtė kthyer nė polin negativ dhe ka shkatuar tragjeditė.

Pasuria nuk tė sjellė LUMTURINĖ, por ta dhuron SIGURINĖ. Njerėzit e pasur nuk ecin, por fluturojnė. Dhe gjithnjė e gjithnjė e gjithnjė - HARROJNĖ tė jenė falėnderues.

Librat e vjetra fetare thonė: kur e pyetėn Zotin me ēka mund t'i kthejmė ty tė gjitha kėto tė mira qė na i ke dhanė falas, pasi ēdo gjė nė tokė e nė qiell tė takon Ty, Zoti u pėrgjegj: me njė fjalė goje, me njė FALENDERIM. Komentet e kėsaj thėnie nė kėto libra, thonė: njė falėnderim me krejt qenien ėshtė mė i fuqishėm se 60 vjet falje e lutje Zotit.

Por njė FALĖNDERIM i sinqertė, ku merr pjesė secila pore e trupit tė njeriut.

Falėnderimi lidhet me MEDITIMIN DINAMIK, qė do tė thotė: cilėndo punė qė ta bėsh, gjithnjė, tė jesh nė KĖTU E NĖ TASH dhe nė ēdo moment ta thuash me mendime fajlėn magjike qė e pėrshkon tejpėrtej universin: TĖ FALMNDERIT!

Kur pi ujė, mendo pėr burimin dhe thuaj: tė falemnderit o Zot pėr pijen mė tė mirė nė botė qė i plotėson tė gjitha kėrkesat e trupit tim dhe nuk shkakton asnjė dėm. Kur merr frymė thellė, falėnderoje Zotin pėr dendėsinė e oksigjenit qė nuk lejon tė zhvillohet virusi nė trupin tėnd. Kur je duke ecur, falėnderoje Zotin pėr shėndetin tėnd, se ti nuk e di qė nė trupin tėnd ekziston HORMONI I LUMTURISė qė ka fuqi shėruese deri nė 400 herė mė shumė se antibiotiku mė i mirė pėr diagnozėn e saktė.

Kur jeton nė nė falendrim, FITIMET materiale realizohen si nė lojė. Rregulla e fitimit tė parave ėshtė kjo: 1000 ditė punė nuk tė sjellin fitim sa NJĖ ditė nė tregti; 1000 ditė tregti nuk tė sjellin fitim sa NJĖ ditė nė politikė; 1000 ditė nė politikė nuk tė sjellin fitim material sa njė SEKOND nė lutje.

Por tė tri gjendjet e mėparshme nuk JANĖ FITIME POR SPORVA, vetėm fitimi qė vie si pasojė efalėnderimit - ėshtė fitim i vėrtetė, i pėrjetshėm, qė tė takon ty, madje me shumė dashuri e gėzim.

Kur jeton nė falėnderim, shėndetin do ta kesh tė pėrkryer, sepse mjeku mė i menēur dhe barnatorja mė komplete nė botė gjenden nė trupin tėnd. Falėnderimi ėshtė ZILE qė e zgjon prej gjumit mjekun dhe i hapė dyert e barnatorės nė ty.

HAPI I KATĖRTĖ NĖ RRUGĖN E LUMTURISĖ ĖSHTĖ: JETA NĖ FALENDERIM

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Admin prej 03.04.09 0:58

FAKTORI I PESTĖ: QĖLLIMI OSE SUNIMI JETĖSOR

Caktimi i QĖLLIMIT ose i SYNIMIT jetėsor ėshtė ēelės universal pėr plotėsimin e DĖSHIRAVE nė jetė. Pa qėllim tė lartė nuk krijohet ENERGJI e duhur. Qėllimi i lartė krijon fuqinė e PANJOHUR nė njeriun dhe ia mundėson qė, me lehtėsi t'i realizojė tė gjitha dėshirat normale njerėzore.

Nė natyrė ēdo gjė zhvillohet me lehtėsi: zogu fluturon lehtė, pa mundim. Peshku thjesht noton. Era fryen. Shiu bie. Dielli lindė e perėndon. Toka sillet rreth boshtit tė vet dhe sistemit diellor, pa zhurmė. ME LEHTĖSI.

Pa asnjė tensionim, pa nervozė, pa shqetėsime dhe pa frikė: nuk ka dilema e dyshime do tė ndodhė apo jo? Sepse ajo ėshtė e sigurt se do ndodhė.

Njeriu pa Qėllim ėshtė si copė letre qė e bart era herė andej, herė kėndej. Njeriu pa Qėllim nuk mund tė quhet as njeri. Ai ėshtė krijesė e humbur. Pa vlerė. Ēka bėn Qėllimi nė njeriun, mund ta PROVONI vetė.

Caktojani vetes njė detyrė: ta kaloni nė kėmbė rrugėn prej 10 km. Kur tė arrini nė fund tė kilometrit tė 10 fuqia juaj shpenzohet. Po t'iu thotė kush tė ecni edhe njėqind metra - do t'iu duket punė shumė e zorshme. Por, po t'ia caktoni vetes detyrė tė ecni 5O km. Dhe t'iu thotė dikush nė kilometrin e 15 se s'keni nevojė tė shkoni mė tutje, ju do tė jeni plotėsisht tė ēlodhur dhe as qė do t'iu shkojė mendja se me ēfarė lehtėsie i keni kaluar ato 15 km. rrugė.

PSE NDODHĖ kėshtu? Sepse Qėllimi i lartė krijon energji tė madhe, molekula e merr impulsin se duhet krijuar energji pėr 50 km. rrugė dhe pėr aq krijon energji. Kur Qėllimi ėshtė i VOGĖL, edhe energjia krijohet e vogėl.

Kur t'i thoni vetit se dua tė bėhem MILIARDERĖ, molekula e merr impulsin, energjia krijohet pėr Qėllimin e lartė, tė gjitha PARAKUSHTET shpirtėrore krijohen pėr atė Qėllim dhe, edhe nėse nuk arrihet 100% miliarda, 10% qindpėrqind realizohet, vetėm nėe JU vetė e pengoni me dyshimet e sedimentin tuaj tė grumbulluar gjatė jetės negative.

PASURIA hyjnore ėshtė e PAKUFISHME. E vetmja pengesė serioze ėshtė nė njeriun e quhet KUFIRI YNĖ MENTAL qė e pengon rrjedhen e pasurisė, sidomos me dyshimet dhe me hartat tona tė vjetra: unė nuk di, unė nuk mundem, kjo ėshtė mashtrim e tė tjera tė kėsaj natyre. Nė qoftė se vėren se nė ty ekzistojnė parakushte tė kėtilla - mos u nisė kėsaj rruge, sepse ti vetveten e ke dėnuar tė kesh jetė MESATARE dhe me shumė vuajtje dhe - kjo rrugė - nuk ėshtė pėr ty, sepse DYSHIMET tua janė pengesė.

Por, kur deponohet dėshira nė univers, kur caktohet Qėllimi i lartė, tė gjitha tensionimet duhet tė pushojnė. Thjesht duhet tė mirresh me punėn qė e do dhe KURRĖ MĖ tė mos mendosh pėr fitimit qė do tė vijnė. Brenda 24 orėve: 23 orė e 59 bėn ēka tė duash, puno punėn tėnde tė pėrditshme, vetėm njė minut duhet tė jesh i vetvetes dhe atė para gjumit, kur vetėdija ėshtė gjysėm e fjetur, e nėnvetėdija ėshtė e zgjuar, aty duhet tė pėrsėritet dėshira me mendime. Asnjėherė tjetėr nuk duhet tė mendosh pėr plotėsimin e dėshirės.

LUMTURIA VIE GJITHMONĖ SI LAJM DYTĖSOR. Kur e tensionin veten duke e ndjekur dėshirėn, atėherė dėshira tė ikė si ylberi: ti nė atė kodėr - ylberi edhe tri kodra mė larg. Ky ėshtė vrap i pakuptimtė dhe kurrė nuk sjell pėrmbushjen.

Kur harrohesh nė punėn qė e do, papritur, vie lajmi: ndodhi kjo! Pikėrisht ajo qė ke qenė duke e pritur! Rrugėt e pasurisė hyjnore janė tė shumta dhe tė padukshme. Me punė tė madhe mund ta shtosh vetėm njė varr mė shumė. Me lutjen shkencore, pėrmes kėtyre parakushteve, mund tė arrish atė pikė qė as nė ėndėrr nuk ke menduar se do tė ndodhė.

Cilat janė sekretėt tė tjera pėr realizim tė SYNIMIT JETĖSOR? Ato nuk shkruhen, por THUHEN nga Mėsuesi pėr secilin individ - janė tė veēanta.

FAKTORI I PESTĖ: CAKTIMI I QĖLLIMIT TĖ LARTĖ OSE SYNIMIT JETĖSOR

PARAKUSHTET TĖ TJERA:

1. Krijimi i filmin mental sikur tė kėtė ndodhur realizimi i SUNIMIT jetėsor.

2. Duaje veten tėnde, fėmijėt, prindėrit, shokėt, miqtė, kombin dhe tėrė njerėzimin.

3. Falja vetes gabimet, fali gabimet e prindėrve dhe tė gjithė tė tjerėve qė nė ēfarėdo
mėnyre tė kanė lėnduar.

4. Dhe: MEDITIMI ...janė parakushte qė mund tė mėsohen vetėm pėrmes USHTRIMEVE PRAKTIKE.

Pėr tė arritur kėto synime, qė nė aspektin human, shkencor e njerėzor ėshtė synimi e gjakimi i gjithė njerėzimit - duhet njė qasje e veēantė dhe domethėnėse. Sepse, ėshtė e qartė, LUMTURIA e njeriut ėshtė e shtrenjtė dhe nuk ėshtė lehtė tė arrihet, por nuk ėshtė e PAMUNDUR.

Prandaj , nėse organizohemi nė grupe, nėse punohet me pėrkushtim e dashuri, rruga mund tė lehtėsohet dhe arritjet do tė jenė tė mrekullueshme. Kjo rrugė mund tė kalohet edhe me punė individuale, por puna nė grupe ofron mundėsi mė tė mėdha, sepse vetdija kolektive ėshtė shumė e FUQISHME.

Ėshtė mirė tė jenė grupe prej 7, 14 apo 21 anėtarėsh. (Ideal ėshtė grupe prej 21 anėtarėsh). Mund tė formohet grupi edhe deri nė 63 anėtarė (maksimumi), por edhe prej shumėsisė shkaktohen vėshtėrsitė praktike.

Ata qė e NJOHIN, ata edhe e DUAN kėtė rrugė. Kjo ėshtė edhe ardhmėria e njerėzimit. Tė menēurit e tė vetdijshmit nuk do tė hezitojnė, prandaj edhe do tė jenė fitimtar tė vėrtetė.

Daut Demaku

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Neo prej 04.04.09 12:33

A eshte lumturia vertete lumturi ?

Tani shkenca ėshtė pėrqendruar nė tė dhe ėshtė duke kėrkuar pėrgjigje pėr pyetjet: Ēfarė ėshtė lumturia? A matet ajo? A ėshtė e mėsueshme aftėsia pėr tė qenė i lumtur?

Tal Ben-Shahar e gjeti rrugėn drejt lumturisė. Ajo ēka pėrfundoi nė sallėn e leksionit nė Universitetin e Harvardit, filloi me shumė stres nė njė garė tenisi.

„Unė mendoja se nėse do e fitoja garėn ose kampionatin, atėherė do tė isha i lumtur. Sa herė qė fitoja, vėrtet qė lumturohesha, por kjo zgjaste mė shumė se dy ditė, ose njė javė. Pastaj bija sėrish nė lojėn e mėparshme midis lumturisė dhe trishtimit. Nė fund m’u bė e qartė se diēka qė vjen nga jashtė, ose nuk ndikon fare, ose tė lumturon pėrkohėsisht."

Tal Ben-Shahar studioi filozofi dhe u specializua nė kėrkimin e lumturisė. Me kėtė ai jo vetėm qė lumturoi veten e vet, por edhe shumė nga studentėt e tij. Leksionet e tij janė mė tė preferuarat nė Harvard: „Herėn e parė qė mbajta leksione, erdhėn vetėm tetė studentė.
Dy u larguan, pra nė fund mbetėn vetėm gjashtė.

Vitin tjetėr erdhėn papritur 300 studentė. Dhe, nė vitin e tretė, 900. Leksionet u bėnė shumė tė preferuara, sepse studentėt u tregonin shokėve se ata e gjetėn lumturinė."

Studimet moderne nuk e pėrcaktojnė lumturinė si moment euforik qė kalon shpejt. Pėr to lumturia ėshtė mė shumė njė jetė e mbushur. Dhe, kjo nuk ėshtė ēėshtje talenti. Strategji si meditimi, mirėnjohje pėr atė ēka ke arritur, tė mėsosh tė falėsh, tė vendosėsh synime tė arritshme, marrja e jetės me optimizėm, tė gjitha kėto mėsohen dhe kontribuojnė nė tė ndenjėn e tė lumturit.

Studime sistematike pėr gjendje shpirtėrore pozitive janė duke u bėrė prej dhjetė vitesh. Kjo e ashtuquajtur psikologji pozitive ka shėnuar njė moment kthese.

Sepse tradicionalisht psikologėt merren me anėt e pakėndshme tė jetės, si neuroza, frika dhe depresioni. Mihaly Csikszentmihalyi (Aussprache: MI-hai tschik-zen-MI-hai), i cili ka nxjerrė koncepton "flow", tė pėrfshirjes totale nė njė aktivitet, shpjegon pse ėshtė popullore psikologjia pozitive: „Ekziston njė lloj urie, nevoje pėr t’u marrė me anėt e bukura tė jetės. Jo vetėm diskutim gjithė kohėn se si shėrohen neurozat, se si mėnjanohen burnout ose se si ulet stresi. Kėto gjėra janė pa dyshim tė rėndėsishme. Por ato nuk i japin njeriut ndjenjėn se jeta ėshtė e rėndėsishme. "

Shumė studime pėr lumturinė botohen nė „Journal of Happiness Studies". Kjo revistė botohet nga „World Database of Happiness".

Ky ėshtė njė bankė tė dhėnash mbi lumturinė, i cili ndodhet nė Institutin e Sociologjisė nė Universitetin Erasmus nė Roterdam. Ruut Veenhoven (Rüht Weenhoven) e krijoi atė nė vitin 1990. Ai shpjegon reaksionet nė Universitetin Erasmus: "Kolegėt ishin skeptikė, por kėtu kushdo mund tė bėjė ēfarė tė dojė. Vetėm se nuk merr ndihmė financiare, por kohėn mund ta shfrytėzosh nė atė mėnyrė qė tė thuash se kėshtu ėshtė mirė. Kurse tani ata thonė se, po vėrtet qė ka diēka nė kėtė mes."

Banka e tė dhėnave tė lumturisė ėshtė njė arkiv pėr tė dhėna empirike. Kėtu gjenden edhe krahasimet midis vendeve tė ndryshme. Nė cilin vend tė botės jetojnė njerėzit mė tė lumtur?

Vendi i parė ėshtė Danimarka, e pasuar nga Austria dhe Zvicra.

Disa rezultate, Ruut Veenhoven nuk mund t`i shpjegojė, pėr shembull qė fėmijėt i dėmton lumturia individuale. Ose qė pėr shembull disa ndikime te ndjenja e lumturisė nuk mund tė maten. „Kualiteti i kulturės nė njė vend. Ka vende qė zotėrojnė artin e tė jetuarit, pėr shembull diēka si ajo e amerikanolatinėve. Kualiteti i poezisė, letėrsisė, kjo nuk mund tė matet me shifra, prandaj nuk mund tė llogaritet as efekti i tyre."

Psikologu amerikan, Ed Diener nga Unioversiteti Illinois, ka pyetur njerėz nga kultura tė ndryshme se si e ndiejnė ata lumturinė. Ai ka qenė nė shumė vende, qė nga Massai nė Kenia deri nė banorėt e lagjeve tė varfra tė Kalkutės. Ai ka arritur nė pėrfundimin se lumturia varet edhe nga kultura pėrkatėse dhe nga shoqėria. „Djali im pyeti njė grua nė Indi. Pėr pyetjen e tij tė parė se a ėshtė e lumtur, ajo u pėrgjigj: "Burri im e di.Ai mund t`ju thotė nėse jam unė e lumtur apo jo." Pėr veshėt tanė diēka e tillė ėshtė e pazakontė.

Pastaj djali im e pyeti pėr ndjenjėn e vlerėsimit tė vetvetes, a e vlerėson ajo atė. Nė Perėndim diēka e tillė ėshtė shumė e rėndėsishme.Por ajo tha: "Pėr mua kjo ėshtė njė gjė dytėsore. Unė mund tė gatuaj dhe tė bėj gjėrat qė bėn njė shtėpiake. Pėr mua ėshtė e rėndėsishme se si i kanė punėt djemtė e mi."

Por ndryshimet kulturore venė edhe mė tej. Studiuesit e Universitetit Standford nė Kaliforni shtrojnė pyetjen nėse njerėz nga kultura tė ndryshme thonė se janė tė lumtur, a e ndjejnė ata atė gjė ose diēka tė krahasueshme?

Rezultati i papritur ėshtė se amerikanėt dhe evropianoperėndimorėt kuptojnė me lumturi njė gjendje tė animuar dhe ngacmuese. Kurse kinezėt kuptojnė me tė njė gjendje tė qetė, paqėsore dhe krejt tė shtendosur tė shpirtit.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Neo prej 04.04.09 12:38

PERSE NUK JE I LUMTUR?

I

Shikoje botėn e shih sa je ti dhe njerėzit rreth teje tė palumturė. A e di pėrse janė njerėzit tė palumturė?

Me siguri do tė thuash se kjo ndodh pėr arsye tė vetmisė apo nėnēmimit, luftės apo urrejtjes, ose tė pafesė. Gabim do ta kesh.

Pėr kėtė gjendje ekziston vetėm njė shkak: mendimet e gabuara nė kokėn tėnde, mendimet aq shumė tė pėrhapura, aq shumė tė zakonshme sa qė kurrė nuk tė bie nė mend qė t`i shqyrtosh. Pėr shkak tė kėtyre mendimeve tė gabuara ėshtė shtrembėruar imagjinimi yt i botės dhe i vetvetes.

Ti je aq rrept i programuar dhe shtypja e shoqėrisė ėshtė aq e madhe sa qė nė mėnyrė tė mjaftueshme je i robėruar nė kurthė qė e shtrembėron figurėn tėnde tė botės.
Prej kėndej nuk ka dalje sepse ti as qė dyshon se figura jote do tė mund tė ishte e shtrembėruar, tė menduarit tėnd gabim, kurse mendimet tua tė gabuara.

II

Shiko rreth vetes dhe shih a mund ta gjesh njė person tė vetėm vėrtet tė lumtur – person pa frikė, tė lirė nga pasiguria, ankthi, shtrėngimi apo mėrzia.

Do tė kishe fat po ta kishe gjetur njė person tė tillė ndėr njėqind mijė njerėz. Kjo do tė duhej tė tė sjellė nė dyshim nė programimin dhe mendimet qė i keni tė pėrbashkėta ti dhe ata.

Mirėpo, ti je i programuar edhe nė atė mėnyrė sa nuk dyshon, sa nuk ngurron, sa qė ke mbėshtetje vetėm nė paramendime (supozime) qė tė janė futur nė ty nėpėrmjet trashėgimisė tėnde, kulturės tėnde, shoqėrisė tėnde, fesė tėnde. Dhe nėse nuk je i lumtur, je i ushtruar nė atė mėnyrė qė ta fajėsosh vetveten, jo programimin tėnd, jo mendimet dhe idetė kulturologjike dhe tė trashėguara.

III

Ajo qė e bėnė kėtė edhe mė zi ėshtė edhe fakti se njė shumice tė madhe njerėzish i ėshtė shpėrlarė aq shumė truri sa qė nuk kuptojnė sa tė palumturė janė; si njeriu qė ėndėrron, dhe nuk mund ta marrė me mend se po ėndėrron.
Cilat janė kėto mendime tė gabuara – pengesa nė rrugėn deri te lumturi? Ja disa shembuj.

A

Mendimi i parė: Nuk mund tė jesh i lumtur pa gjėrat me tė cilat je i lidhur dhe qė i konsideron tė ēmueshme.
Gabim. Nuk kalon as njė moment i vetėm nė jetėn tėnde pa e poseduar gjithė atė qė tė nevojitet pėr lumturi.
Mendo pėr kėtė dy-tre minuta.
Arsyeja pėr shkak tė cilės je i palumtur ėshtė se nuk pėrqėndrohesh nė atė qė ke, por nė atė qė nuk e ke.

B

Mendimi i dytė: Lumturia ndodhet nė tė ardhmėn.
Nuk ėshtė e vėrtetė. Pikėrisht kėtu dhe tani ti je i lumtur, mirėpo ti kėtė nuk e di sepse besimet e tua tė gabuara dhe imagjinimet tua tė shtrembėruara tė kanė robėruar nė frikėsime, mėrzi, lidhshmėri (varėsi), pėrleshje dhe fajėsi, dhe tė kanė bėrė rob nė lojėn nė tė cilėn je i programuar pėr ta luajtur.
Po ta kuptoje kėtė, do tė shihje se je i lumtur, edhe pse nuk je i vetėdijshėm.

C

Edhe njė mendim: Do tė jesh i lumtur nėse arrin ta ndryshosh situatėn nė tė cilėn gjindesh dhe njerėzit rreth teje.
Nuk ėshtė e vėrtetė. Marrėzisht derdhė aq shumė energji duke tentuar qė ta modifikosh botėn.
Nėse thirrja jote ėshtė ta kalosh jetėn duke e ndryshuar botėn – shko atėherė dhe ndryshoje atė, mirėpo mos e kultivo nė vehte mashtrimin se kjo do tė tė bėjė tė lumtur.
Ajo ēka tė bėn tė lumtur apo tė palumtur nuk ėshtė bota as njerėzit rreth teje, por mendimet nė kokėn tėnde.

Ta kėrkosh lumturinė nė botėn jashtė vetes ėshtė njėjtė sikur ta kėrkosh folenė engjėllore nė fundin e oqeanit.

Nėse, pra, lumturia ėshtė ajo qė e kėrkon, mund tė ndalesh sė derdhuri energjish me tentim qė ta shėrosh tollėn tėnde apo ta ndėrtosh njė trup tėrheqės, ta ndryshosh banimin apo punėn, bashkėsinė apo stilin e jetės, apo madje edhe personalitetin tėnd.
A po e kupton se do tė mund ta ndryshoje secilėn nga kėto gjėra, do tė kishe mundur tė ishe veēanėrisht i kėndshėm dhe tė kesh personalitet admirues, tė gjindesh nė njė rreth mė tė kėndshėm, e megjithatė tė jesh i palumtur?

Dhe thellė nė vetvete e kupton se kjo ėshtė e vėrtetė, mirėpo megjithatė edhe mė tutje harxhon mundim dhe energji duke tentuar tė vish te ajo qė nuk mund tė tė bėjė tė lumtur.

D

Edhe njė mendim i gabuar: Do tė jesh i lumtur nėse tė plotėsohen tė gjitha dėshirat.
Nuk ėshtė e vėrtetė. Nė tė vėrtetė, pikėrisht kėto dėshira dhe varėsi krijojnė nė ty shtrėngim, frustrime, nervozizėm, pasiguri dhe frikė.

Bėje njė listė tė tė gjitha dėshirave dhe lidhshmėrive tua, dhe secilės prej saj thuaja kėto fjalė: “Thellė nė zemrėn time e di se edhe atėherė nėse i arrij kėto, po qe se ato edhe realizohen, nuk do ta arrijė lumturinė.”

Dhe thellė zhytu nė mendime mbi vėrtetėsinė e kėtyre fjalėve. Plotėsimi i dėshirave mund, nė rastin mė tė mirė, tė sjell shkėndija tė kėnaqėsisė dhe entuziazmit. Mos e pėrziej kėtė me lumturinė.

Ē`ėshtė atėherė lumturia?

Njė numėr shumė i vogėl njerėzish e di pėrgjigjen, mirėpo askush s`mund tė ta thotė, sepse lumturia nuk mund tė pėrshkruhet. A mund t`ua pėrshkruash dritėn njerėzve qė janė ulur nė errėsirė gjatė tėrė jetės sė tyre? A mund t`ia pėrshkruash realitetin dikujt qė gjindet nė ėndėrra?

Kuptoje se gjindesh nė errėsirė dhe errėsira do tė tretet; atėherė do ta kuptosh ēfarė ėshtė drita. Kuptoje se kjo ēka ėshtė duke tė ndodhur ty ėshtė ėndėrr e keqe e natės dhe nuk do tė jetė mė; atėherė do tė zgjohesh nė realitet.

Kuptoje se ke mendime tė gabuara dhe do tė humbin; atėherė do ta shijosh lumturinė.
Nėse njerėzit aq shumė synojnė lumturinė, pėrse atėherė nuk mundohen ta kuptojnė se kanė mendime tė gabuara?

I

E para: Pėr arsye se kurrė nuk u bie nė mend qė t`i shohin ato si tė gabuara apo madje edhe si mendime.

Programi ka qenė aq thellė i futur nė ta sa i shohin si fakte dhe realitete.

II

E dyta: pėr arsye se kanė frikė se do ta humbin tė vetmėn botė qė e njohin: botėn e dėshirave, lidhshmėrive (varėsive), frikave, shtypjeve shoqėrore, acarimeve, synimin pėr sukses, brengosjeve, fajeve, me shkėlqimet e kėnaqėsive, dėfrimeve dhe entuziazmeve qė tė gjithė kėto mbartin me vete.

Paramendoje njė njeri qė ka frikė ta ndėrpretė ėndėrrėn e keqe tė natės sepse, nė fund tė fundit, kjo ėshtė bota e vetme qė e njeh. Kėtu je i pėrshkruar edhe ti edhe njerėzit tjerė.

Nėse dėshiron ta gjesh lumturinė e pėrhershme, tė duhet tė jesh i gatshėm ta urresh babėn tėnd, nėnėn tėnde, madje edhe jetėn tėnde, dhe ta mohosh tėrė pasurinė tėnde.
Si? Mos moho asgjė, dhe mos u largo nga asgjė sepse atė qė e lė dhunshėm, pėr tė je i lidhur nė mėnyrė tė amshuar.

Por mė mirė vėreje (kuptoje) se kjo ėshtė ėndėrr e keqe e natės, ēka nė tė vėrtetė ėshtė, dhe atėherė, i mbajte tė gjitha apo jo, do ta humbin ndikimin e tyre nė ty, fuqinė qė tė tė lėndojnė. Mė nė fund do tė zgjohesh nga ėndrra jote, jashtė kėtij terri, pa kėto frika dhe brengosje.

Kaloje njė kohė nė shikimin e secilės nga kėto gjėra nė tė cilat je i lidhur si nė ato qė vėrtetė edhe janė – ėndėrr e keqe e natės qė, nga njėra anė, shkaktojnė entuziazme dhe kėnaqėsi, por nga ana tjetėr brengosje, pasiguri, tensione, mėrzi, frikėsime dhe mjerim.
Babai dhe nėna: ėndėrr e keqe. Gruaja dhe fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat: ėndėrr e keqe. Gjithēka ke: ėndėrr e keqe. Jeta jote siē ėshtė tani: ėndėrr e keqe. Secili gjėsend nė tė cilin je lidhur dhe pėr tė cilėn vetveten e ke bindur se pa tė nuk mund tė jesh i lumtur: ėndėrr e keqe.

Atėherė do ta urresh babėn dhe nėnėn, gruan dhe fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat, madje edhe jetėn tėnde.

Dhe kėshtu lehtė do tė mohosh gjithēka ke, dmth., do tė ndalesh tė lidhesh nė sende dhe me kėtė do ta asgjėsosh mundėsinė qė tė tė lėndojnė.

Atėherė mė nė fund do ta shijosh kėtė gjendje misterioze qė nuk mund tė pėrshkruhet dhe tė shprehet – gjendjen e lumturisė dhe paqes sė pėrhershme. Dhe do ta kuptosh se sa e vėrtetė ėshtė ajo se secili qė e heq lidhjen me vėllezėrit dhe motrat, babėn, nėnėn, tokėn apo shtėpinė... do t`i paguhet njėqindfish dhe do ta trashėgojė jetėn e pasosur.

Antony de Mello
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 02.05.09 21:59

Lumturia ėshtė e lindur…


… por dhe ekstaza qė mund ta shpikėsh vetė!

Si tė ushqesh harmoninė shpirtėrore. Nuk bėhet fjalė pėr ndonjė filozofi tė madhe. Mund tė mendosh pėr tė tjerėt se janė fatlumė, tė tjerė mund tė mendojnė pėr ty. Dhe a e dini pse?! Sepse nė tė vėrtetė nuk dimė se ē’ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund tė jetė e lindur por dhe sekreti, qė shpiket dhe pastaj pasurohet.

Psikologėt mendojnė se lumturia nuk ėshtė ekstazė e pėrkohshme por ėshtė gjenetike. Pa marrė parasysh se ēfarė ndodh nė jetėn tonė, ne do tė jemi tė lumtur aq sa ajo “ėshtė e shkruar nė genet tona”.

Sipas psikologut Dejvid Liken, qė ka publikuar dhe njė libėr mbi kėtė temė: “ėshtė shumė mirė qė shumica e njerėzve nė thelb janė tė kėnaqur me jetėn e tyre sipas njė konceptimi personal tė kėnaqėsisė”.

Sipas tij “te shumė njerėz ekzistojnė mendime tė gabuara dhe kontradiktore mbi atė se si mund tė arrijnė fatin dhe lumturinė nė jetė. Pėr shumė nga ata, pasuria, bukuria, fuqia apo pozita janė vendimtaret, qė mund tė bėjnė njeriun tė lumtur. Por kujdes! Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė!

Nėse ndihesh gjithnjė e mė shumė pėrtokė ndiq kėto kėshilla:
1. Punėso mendjen !
Njerėzit fatlumė kanė mendje krijuese dhe aktive

2. Mendo me optimizėm
Gjithė njerėzit e lumtur janė optimistė. Optimizmi mund tė kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet pėrderisa optimizmi pėrqėndrohet nė zgjidhje tė problemit.

3. Qesh!
Ėshtė fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.

4. Fantazo!
Imagjinata ėshtė njė nga mėnyrat e mira pėr tė mashtruar trurin

5. Shpėrfill mendimet negative!
Pėrpiquni qė ēdo mendim negativ ta shndėrroni nė atė pozitiv. Mendimet negative sjellin apati dhe gjendje depresioni.

6. Zgjidh shoqėrinė
Ekzistojnė shokė tė gabuar pėr gjendjen tuaj shpirtėrore. Ata vazhdimisht ankohen pėr diēka, vazhdimisht ju kritikojnė.Largohuni nga njerėzit qė veēse u kujtojnė se jeta ėshtė e vėshtirė.

7. Rregulli i artė!
Mbani mend kėtė fakt. Edhe pas ngjarjes mė tė keqe tė mudshme qė mund t’u ndodhė rikthimi nė normalitet vjen pėr gjashtė muaj apo njė vit.

8. Bėj atė qė tė pėlqen
Merruni me gjėra tė vogla qė ju kėnaqin dhe relaksohuni.

Po si?

* Pushoni para se tė lodheni
* Qetėsohuni edhe nė punė
* Femrat duhet ta kenė parasysh se relaksimi i shpeshtė i bėn tė duken tė reja.

Ja dhe disa sekrete tė vockla pėr tė ndjerė lumturi dhe nė punė:

* Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetėm ato qė kanė tė bėjnė me punėt e ditės.
* Kryeni punėt sipas rėndėsisė.
* Mėsohuni ta organizoni punėn, t’u japėsh detyra bashkėpunėtorėve dhe tė dish tė mbikqyrėsh punėn e tyre.
* Punoni me entuziazėm. Entuziazmi nė punė tė bėn ta lėsh mėnjanė lodhjen dhe brengėn.

Spekter
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 11.11.09 0:21

KU FSHIHET LUMTURIA?Kėrkimi i lumturisė ėshtė po aq i vjetėr sa njerėzimi. Poetė, filozofė dhe teologė kanė vrarė mendjen prej shekujsh pėr tė pėrcaktuar ēfarė ėshtė lumturia. Tani shkenca ėshtė pėrqendruar nė tė dhe ėshtė duke kėrkuar pėrgjigje pėr pyetjet: Ēfarė ėshtė lumturia? A matėt ajo? A ėshtė diēka e mėsueshme aftėsia pėr tė qenė i lumtur?

Studimet moderne nuk e pėrcaktojnė lumturinė si njė ēast euforik qė kalon shpejt. Pėr to lumturia ėshtė mė shumė njė jetė e mbushur. Dhe kjo nuk ėshtė ēėshtje talenti. Strategji si meditimi, mirėnjohje pėr atė ēka ke arritur, tė mėsosh tė falėsh, tė vendosesh synime tė arritshme, marrja e jetės me optimizėm, tė gjitha kėto mėsohen dhe kontribuojnė nė tė ndjerit i lumtur.

Studime sistematike pėr gjendje shpirtėrore pozitive janė duke u bėrė prej dhjetė vitesh. Kjo e ashtuquajtur psikologji pozitive ka shėnuar njė moment kthese. Sepse tradicionalisht psikologėt merren me anėt e pakėndshme tė jetės, si neuroza, frika dhe depresioni.

Mihaly Csikszentmihalyi, i cili ka nxjerre koncepton "flow", tė pėrfshirjes totale nė njė aktivitet, shpjegon pse ėshtė popullore psikologjia pozitive: "Ekziston njė lloj urie, nevojė pėr t'u marrė me anėt e bukura tė jetės. Jo vetėm diskutim gjithė kohen se si shėrohen neurozat, se si mėnjanohen burnout ose se si ulet stresi. Kėto gjėra janė pa dyshim tė rėndėsishme. Por ato nuk i japin njeriut ndjenjėn se jeta ėshtė e rėndėsishme".

Shumė studime pėr lumturinė botohen nė "Journal of Happiness Studies". Kjo revistė botohet nga "World Database of Happiness". Kjo ėshtė njė banke tė dhėnash mbi lumturinė e cili ndodhet nė Institutin e sociologjisė nė Universitetin Erasmus nė Roterdam.

Ruut Veenhoven e krijoi atė nė vitin 1990. Ai shpjegon reaksionet nė Universitetin Erasmus: "Koleget ishin skeptikė, por kėtu kushdo mund tė bėjė ēfarė tė doje. Vetėm se nuk merr ndihmė financiare, por kohėn mund ta shfrytėzosh nė atė mėnyre qė tė thuash se kėshtu ėshtė mirė. Kurse tani ata thonė se, po, vėrtet qė ka diēka nė kėtė mes".

"Si e gjeta lumturinė"

Tal Ben-Shahar ka studiuar Filozofi dhe u specializua nė kėrkimin e lumturisė. Me kėtė ai jo vetėm qė lumturoi veten e vet, por edhe shumė nga studentėt e tij. Leksionet e tij janė mė tė preferuarat nė Harvard. "Herėn e pare qė mbajta leksione erdhėn vetėm tetė studentė. Dy u larguan, pra nė fund mbetėn vetėm gjashtė. Vitin tjetėr erdhėn papritur 300 studentė. Dhe nė vitin e tretė 900 tė tjerė. Leksionet u benė shumė tė preferuara sepse studentėt i tregonin shokėve se ata e gjetėn lumturinė", pohon Shahar.

Ai tregon dhe si e gjeti rrugėn drejt lumturisė. Fillimisht pranon se ajo ēka pėrfundoi nė sallėn e leksionit nė Universitetin e Harvardit, filloi me shumė stres nė njė gare tenisi. "Unė mendoja se nėse do e fitoja garėn ose kampionatin atėherė do tė isha i lumtur. Sa herė qė fitoja, vėrtet qė lumturohesha. Por kjo nuk zgjaste mė shumė se dy ditė, ose njė jave. Pastaj bija sėrish nė lojėn e mėparshme midis lumturisė dhe trishtimit. Nė fund m'u bė e qartė se diēka qė vjen nga jashtė ose nuk ndikon fare ose tė lumturon pėrkohėsisht".

Ku gjendėn mė tė lumturit e botės

Banka e tė dhėnave tė lumturisė ėshtė njė arkiv pėr tė dhėna empirike. Kėtu gjenden edhe krahasimet midis vendeve tė ndryshme. Por nė cilin vend tė botės jetojnė njerėzit me tė lumtur? Vendi i pare ėshtė Danimarka, e pasuar nga Austria dhe Zvicra.

Disa rezultate studiuesi Ruut Veenhoven nuk mund t'i shpjegoje, pėr shembull qė fėmijėt i dėmton lumturia individuale. Ose qė pėr shembull disa ndikime tė ndjenja e lumturisė nuk mund tė matėn. Ka vende qė zotėrojnė artin e tė jetuarit, pėr shembull diēka si ajo e amerikano latinėve. Kualiteti i poezisė, letėrsisė, kjo nuk mund tė matet me shifra prandaj nuk mund tė llogaritet as efekti i tyre".

A jam e lumtur? Pyesni tim shoq

Psikologu amerikan Ed Diener nga Universiteti i Illinois, ka pyetur njerėz nga kultura tė ndryshme se si e ndiejnė ata lumturinė. Ai ka qenė nė shumė vende, qė nga Massai nė Kenia deri nė banorėt e lagjeve tė varfra tė Kalkutės. Dr. Diener ka arritur nė pėrfundimin se ajo, lumturia varet edhe nga kultura pėrkatėse dhe nga shoqėria. "Djali im pyeti njė grua nė Indi. Pėr pyetjen e tij tė pare se a ėshtė e lumtur, ajo u pėrgjigj: Burri im e di. Ai mund t`ju thotė nėse jam unė e lumtur apo jo".

Shkencėtari thekson se "pėr veshėt tanė diēka e tille ėshtė e pazakontė" dhe vijon tė citoje: "Pastaj djali im e pyeti pėr ndjenjėn e vlerėsimit tė vetvetes, a e vlerėson ajo atė. Nė perėndim diēka e tillė ėshtė shumė e rėndėsishme. Por ajo tha: Pėr mua kjo ėshtė njė gjė dytėsore. Unė mund tė gatuaj dhe tė bėj gjerat qė bėn njė shtėpiake. Pėr mua ėshtė e rėndėsishme se si i kanė punėt djemtė e mi".

Ēfarė kuptojmė me lumturi

Por ndryshimet kulturore venė edhe mė tej. Studiuesit e Universitetit Standford nė Kaliforni tė Shteteve tė Bashkuara, shtrojnė pyetjen, nėse njerėz nga kultura tė ndryshme thonė se janė tė lumtur, a ndjejnė ata njė gjė ose diēka tė krahasueshme?

Rezultati i papritur ėshtė se amerikanėt dhe evropianoperėndimoret kuptojnė me lumturi njė gjendje tė animuar dhe ngacmuese. Kurse kinezet kuptojnė me tė njė gjendje tė qetė, paqėsore dhe krejt tė ē'tensionuar tė shpirtit.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Analise prej 14.11.09 11:29

Nuk eshte kaq e thjeshte te ndjekesh keshilla se si te arrish te jesh i lumtur...
Njeriu ka nevoje per te plotesuar gjerat me utilitare, nevojat e perditeshme, materiale dhe shpirterore e nuk mund te mendoje ne menyre kaq abstrakte.
Lumturia eshte rjedhoja e realizimit te tyre.
avatar
Analise

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te mesojme te jemi te lumtur

Mesazh  Trigon prej 15.01.10 16:14

Kerkimi i lumturise eshte po aq i vjeter sa njerezimi. Poete, filozofe dhe teologe kane vare mendjen prej shekujsh per te percaktuar cfare eshte lumturia. Tani shkenca eshte perqendruar ne te dhe eshte duke kerkuar pergjigje per pyetjet: Cfare eshte lumturia? A matet ajo? A eshte dicka e mesueshme aftesia per te qene i lumtur?

Studimet moderne nuk e percaktojne lumturine si nje cast euforik qe kalon shpejt. Per to lumturia eshte me shume nje jete e mbushur. Dhe kjo nuk eshte ceshtje talenti. Strategji si meditimi, mirenjohje per ate cka ke arritur, te mesosh te falesh, te vendosesh synime te arritshme, marrja e jetes me optimizem, te gjitha keto mesohen dhe kontribuojne ne te ndjerin i lumtur.

Studime sistematike per gjendje shpirterore pozitive jane duke u bere prej dhjete vitesh. Kjo e ashtuquajtur psikologji pozitive ka shenuar nje moment kthese. Sepse tradicionalisht psikologet merren me anet e pakendshme te jetes, si neuroza, frika dhe depresioni. Mihaly Csikszentmihalyi, i cili ka nxjerre koncepton “flow”, te perfshirjes totale ne nje aktivitet, shpjegon pse eshte popullore psikologjia pozitive: “Ekziston nje lloj urie, nevoje per t’u marre me anet e bukura te jetes. Jo vetem diskutim gjithe kohen se si sherohen neurozat, se si menjanohen burnout ose se si ulet stresi. Keto gjera jane pa dyshim te rendesishme. Por ato nuk i japin njeriut ndjenjen se jeta eshte e rendesishme”.

Shume studime per lumturine botohen ne “Journal of Happiness Studies”. Kjo reviste botohet nga “World Database of Happiness”. Kjo eshte nje banke te dhenash mbi lumturine i cili ndodhet ne Institutin e sociologjise ne Universitetin Erasmus ne Roterdam. Ruut Veenhoven e krijoi ate ne vitin 1990. Ai shpjegon reaksionet ne Universitetin Erasmus: “Koleget ishin skeptike, por ketu kushdo mund te beje cfare te doje. Vetem se nuk merr ndihme financiare, por kohen mund ta shfrytezosh ne ate menyre qe te thuash se keshtu eshte mire. Kurse tani ata thone se, po vertet qe ka dicka ne kete mes”.

“Si e gjeta lumturine”

Tal Ben-Shahar ka studiuar Filozofi dhe u specializua ne kerkimin e lumturise. Me kete ai jo vetem qe lumturoi veten e vet, por edhe shume nga studentet e tij. Leksionet e tij jane me te preferuarat ne Harvard. “Heren e pare qe mbajta leksione erdhen vetem tete studente. Dy u larguan, pra ne fund mbeten vetem gjashte. Vitin tjeter erdhen papritur 300 studente. Dhe ne vitin e trete 900 te tjere. Leksionet u bene shume te preferuara sepse studentet i tregonin shokeve se ata e gjeten lumturine”, pohon Shahar.

Ai tregon dhe si e gjeti rrugen drejt lumturise. Fillimisht pranon se ajo cka perfundoi ne sallen e leksionit ne Universitetin e Harvardit, filloi me shume stres ne nje gare tenisi. “Une mendoja se nese do e fitoja garen ose kampionatin atehere do te isha i lumtur. Sa here qe fitoja, vertet qe lumturohesha. Por kjo nuk zgjaste me shume se dy dite, ose nje jave. Pastaj bija serish ne lojen e meparshme midis lumturise dhe trishtimit. Ne fund m’u be e qarte se dicka qe vjen nga jashte ose nuk ndikon fare ose te lumturon perkohesisht”.

Ku gjenden me te lumturit e botes

Banka e te dhenave te lumturise eshte nje arkiv per te dhena empirike. Ketu gjenden edhe krahasimet midis vendeve te ndryshme. Por ne cilin vend te botes jetojne njerezit me te lumtur? Vendi i pare eshte Danimarka, e pasuar nga Austria dhe Zvicra. Disa rezultate studiuesi Ruut Veenhoven nuk mund t’i shpjegoje, per shembull qe femijet i demton lumturia individuale. Ose qe per shembull disa ndikime te ndjenja e lumturise nuk mund te maten. “Kualiteti i kultures ne nje vend. Ka vende qe zoterojne artin e te jetuarit, per shembull dicka si ajo e amerikano latineve. Kualiteti i poezise, letersise, kjo nuk mund te matet me shifra prandaj nuk mund te llogaritet as efekti i tyre”.

A jam e lumtur? Pyesni tim shoq

Psikologu amerikan Ed Diener nga Unioversiteti i Illinois, ka pyetur njerez nga kultura te ndryshme se si e ndiejne ata lumturine. Ai ka qene ne shume vende, qe nga Massai ne Kenia deri ne banoret e lagjeve te varfra te Kalktutes. Dr. Diener ka arritur ne perfundimin se ajo lumturia varet edhe nga kultura perkatese dhe nga shoqeria. “Djali im pyeti nje grua ne Indi. Per pyetjen e tij te pare se a eshte e lumtur, ajo u pergjigj: “Burri im e di. Ai mund t`ju thote nese jam une e lumtur apo jo”.

Shkencetari thekson se “per veshet tane dicka e tille eshte e pazakonte” dhe vijon te citoje: “Pastaj djali im e pyeti per ndjenjen e vleresimit te vetvetes, a e vlereson ajo ate. Ne perendim dicka e tille eshte shume e rendesishme. Por ajo tha: “Per mua kjo eshte nje gje dytesore. Une mund te gatuaj dhe te bej gjerat qe ben nje shtepiake. Per mua eshte e rendesishme se si i kane punet djemte e mi”.

Cfare kuptojme me lumturi

Por ndryshimet kulturore vene edhe me tej. Studiuesit e Universitetit Standford ne Kaliforni te Shteteve te Bashkuara, shtrojne pyetjen, nese njerez nga kultura te ndryshme thone se jane te lumtur, a ndjejne ata te gje ose dicka te krahasueshme? Rezultati i papritur eshte se amerikanet dhe evropianoperendimoret kuptojne me lumturi nje gjendje te animuar dhe ngacmuese. Kurse kinezet kuptojne me te nje gjendje te qete, paqesore dhe krejt te c’tensionuar te shpirtit.

Burimi: Koha Jone
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.295


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

SI TE MESOJME TE JEMI TE LUMTUR ?!?

Mesazh  protoni prej 09.02.10 8:39

-Keto jane mendime te mija, te bazuar ne praktiken time jetesore, ne te kaluaren time, te embel, te hidhur, te kuptimt dhe te pakuptimt !!!
- Bazuar ne te gjitha keto, une kam ardhur ne perfundim se nuk mund te jetohet neser, ose t'i themi vetes sone, sot kalova keq, por neser e di qe kam per te kaluar mire!
-Kjo eshte absurde, apo vetmashtrim, sepse kemi para nesh nje jete, dhe si e tille duhet ose bile duhet te mundohemi qe ta pershkojme apo kalojme ashtu si duhet ose ashtu si ne ndjehemi me se miri, kete segment kohor te quajtur jete!
Cdo sekonde jetesor te cilin e kemi para nesh, duhet ta respektojme, sepse krijojme nderlidhje kohore pozitive, krijojme nje agjende joformale.
-Ajo qe na shkakton prishje te disponimit, eshte mosplanifikimi i duhur i kohes apo edhe joplanifikimi absolut i synimeve, ose qellimeve tona, resepktivisht aktiviteteve permes te cilave ne do te verpojme apo do te gjendemi ne kohe!
-Une besoj ne thenien se "Rasti apo spontaniteti eshte mbret i botes", por ekziston edhe nje thenie tjeter se "Mosplanifkimi eshte planifikim i vetedijshem per deshtim" !
-Pra, per mendimin tim, njeriu duhet para vetes te parashtroje synime, dhe ato mund te jene ditore, javore, mujore, vjetore, apo me nje fjale njeriu duhet t'i parashtroje vetes, obligim moral qe kohen ta menaxhoje ne menyren me te mire te mundshme, sepse pikerisht ketu edhe lind dhe qendron problemi te mosmenaxhimi i duhur i kohes.
-Ne anen tjeter qendron edhe nje problem tjeter, psh.mund te jemi te kenaqur por, kenqesia e jone mund te shkel norma, prej atyre joformale e deri tek ato formale shoqerore, kesisoj qe te jemi te kenaqur ose te lumtur, medeosmos qe duhet veprimet tona ti harmonizojme me Arsyen, nga se ne te kunderten mosfunksionimi i Arsyes tek njeriu, mund te shkaktoje kenqesi apo lumturi te perkohshme besa edhe te rrejshme!
-Qe te ekzistoje apo qe te jete e pranishme ne shpirtin tone lumturia, duhet qe gjerat dhe fenomenet qofshin ato natyrore apo edhe shoqerore, t'i perceptojme normalisht pa u shtrydhur ne vetvete, t'i pranojme si te tilla, ti konceptojme si ekzistente dhe te bindemi se ne shumicen e rasteve te caktuara ne jemi nje mikroelement, qe do te "Ndikonte apo Mosndikonte ne rrjedhen, dhe intenzitetin e ketyre dukurive"!
-Te jetosh ne lumturi te plote, eshte e pamundur sepse lumturia e plote nuk ekziston realisht ne rrethane te ketilla, politike ekonomike dhe shoqerore boterore, bile as qe ka ekzistuar ndonjehere.
-Te jetosh i lumtur, duhet te gjesh modulin adekuat, permes te cilit do t'i shkakosh vetes lumturine, si shkallen me te larte emocionale pozitive, ne te kunderten veshtire eshte te jetohet i lumtur sepse lumturia e jone shpesh here varet nga lumturia e tjetrit, nese ne ndjehemi njerez ne kuptimin e plote te fjales, dhe me njerezi po mendoje me humanizem, e qe nderlidhet me kontekstin social, pasi qe ne edhe jemi qenie sociale.
-Ajo qe na privon nga liria per te perzgjedhur Lumturine Jetesore, eshte Ankthi.
-Te gjithe ne e dim se Ankthi vjen prej asgjeje, por qe shkakton roberim te personalitetit origjinal te njeriut, kesisoj ai na pushton brenda nje kulle konfuze psikologjike, dhe na ben qe te viktimizohemi ne kohe dhe hapesire si rezultat, i gjenerimeve te pakontrolluar te gjendjeve subjektive emocionale, pra shkakton nje crregullim te sistemit percepues konkret, dhe thjesht degjeneron proceset reale njohese apo konjuktive, po mendoje ne sfreren e logjikes dhe te gjykuarit te drejte. Truri eshte edhe shpirti yne, truri eshte vetja e jone, por ndonjehere njeriu di aq keq ti drejtoje disa procese trunore, apo njohese( ndijimet, perceptimet, te menduarit, perfytyrimet-imagjinata, kujtesa, harresa, te mesuarit...) sa qe edhe truri bie ne dilema te cilat mund te shkaktojne edhe crregullime psikosomatike, apo edhe te natyrave tjera fiziologjike ose psikofiziologjike, shembull konkret Ankthi i vazhdueshem nje dite do te ndikoje, ne crregullimin e sistemit endokrin/hormonal, si psh semundja e sheqerit apo diabetit si rezultat i crregullimit te gjendres endokrine hormonale-metabolike, qe gjendet ne pankreas...pastaj edhe semundjet tjera si te Thatit ne Lukth.... etje.
VAZHDON.
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si te mesojme te jemi te lumtur?

Mesazh  protoni prej 09.02.10 10:53

Vazhdim...
Trupi i shendoshe, shpesh here eshte rrjedhoje e mendjes se shendoshe, ashtu sikur qe mendja e shendoshe eshte rrjedhoje e trupit te shendoshe...
Dua te them se lumturine mund qe te na grabisin shume faktore, si ata natyror, psikosocial, autopsikik, psikofiziologjik, politk, ekonomik, te sigurise etje.
Lumturia nuk eshte fenomen i pavarur, por ajo eshte e kushtezuar nga mikro dhe makrofaktore...
Veshtire eshte te gjendet mesi i arte, sepse mesi i arte eshte synonim i lumturise, rehatise dhe komoditetit shiprteror te njeriut. Populli thote: "Buke e kripe, e rehat"! sepse ata me rehati nenkutpojne lumturine, e cila nuk blehet me para, por ajo lind si rezultat i kushteve dhe parametrave ekzistues momental apo periodik, qe e favorizojne Dukurine Psikike, Lumturi!
-Te jesh, apo ndjehesh i lumtur, don te thote te nivelizohesh ne shkallen me te larte te mundshme te nje vetedije sspecifike, te nje vetedije qe shpirtin ta ngacmon pozitivisht, dhe si e tille nuk do te varej shume prej, stereotipeve dhe paragjykimeve qe burojne nga te tjeret, tek te fundit te jesh i lumtur per mendimin tim eshte injorim total, i rrethanave ekzistuese, qe e prishin lumturine... Ose ndoshta do te ishte nje lloj jete e strukur, nen pushtetin e vetknaqesise reale ose jo reale, e qe ajo mundet me qene natyrore apo artificiale, e imponuar apo e lindur, e kushtezuar nga dkush tjeter apo e perfituar nga shpirti i lire, nga shpirti sovran i njeriut.
-Nuk eshte e lehte te ndjehesh i lumtur, sepse lumturia eshte nje shkendije zjarri qe ta pushton shpirtin dhe qenien totale, dhe kjo nuk ngjan shpesh sepse dinamika jetesore, ne te shumten e rasteve shkakton deshprime neuroza dhe ramje rapide te disponimit dhe motivacionit pozitiv, jeta eshte e atille dhe duhet pranuar te papriturat e saja, qofshin ato befasuese per te mire apo per te keq!
avatar
protoni

36


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jon prej 13.03.10 13:31

Sekrete pėr tė qenė mė tė lumtur


A nuk do tė donit qė tė kaloni mė shumė ditė nė jetėn tuaj duke u ndjerė tėrėsisht tė plotėsuar? Ju ka ndodhur tė pyesni veten pse nuk ndiheni tė lumtur pavarėsisht gjėrave tė mira qė iu ka ofruar jeta?

Nėse lejoni ofendimet dhe kritikat t'ju mėrzisin, duke i pėrsėritur ato si njė monolog i brendshėm negativ pasi momentet e kėqija kanė kaluar, ju jeni nė tė vėrtetė si tė gjithė tė tjerėt, sė paku si shumica e njerėzve.

Por, ekzistojnė disa taktika tė thjeshta qė mund tė jenė me tė vėrtetė tė afta tė vėnė njė buzėqeshje nė fytyrėn tuaj. Ju mund tė rrisni ndjeshėm nivelin e lumturisė, jo detyrimisht duke zbuluar se keni fituar llotarinė apo njė trashėgimi nga njė i afėrm i vjetėr qė nuk e dinit qė ekzistonte, por thjesht duke adoptuar mėnyra tė reja tė tė menduarit.

Ndėrkohė qė rreth 50 pėrqind e aftėsive tona pėr tė qenė tė lumtur ėshtė e pėrcaktuar nga ajo qė studiuesit e quajnė si "thirrje natyrore" pėr lumturi dhe 10 pėrqind varet nga rrethanat e jetės sonė, njė pjesė e konsiderueshme prej 40 pėrqind ėshtė plotėsisht nė dorėn tuaj, pra nga mėnyra se si ju zgjidhni tė reagoni ndaj ngjarjeve, si pėrballeni me stresin, si zgjidhni tė kaloni kohėn tuaj dhe mė shumė.

Fakti se ne mund tė influencojmė gati gjysmėn e kėnaqėsisė tonė ėshtė njė zbulim mahnitės dhe ndėrgjegjėsimi mbi rolin qė njeriu mund tė luajė nė nxitjen e lumturisė dhe gėzimit, e ka bėrė eksperten e Shėndetit Vetjak Mendor, Catherine Birndorf, qė tė shkruajė librin e saj tė ri "Nėntė Dhomat e Lumturisė".

Ajo qė ka analizuar me kujdes situata tė ndryshme qė ndikojnė nė pėrkeqėsimin e humorit dhe mėnyrėn se si njerėz tė ndryshėm reagojnė nė situata tė njėjta dhe ka gjetur metoda tė ndryshme qė mund tė konsiderohen secila si sekreti i fshehtė i lumturisė: duke ndryshuar qasjen tuaj ndaj situatave tė ndryshme, mund ta bėni zėrin tuaj tė brendshėm mė pozitiv, duke iu gėzuar pasionit tuaj (qoftė ai pasioni pėr lulet, sportin apo udhėtimin) apo duke gjetur njė sens tė qėllimit qė iu ndihmon tė jeni mė tė lumtur nė secilėn nga "dhomat" e shtėpisė tuaj emocionale.

(Metafora qė pėrdoret pėr jetėn duke e krahasuar atė me njė shtėpi bėhet pėr efekt qė t'ju lejojė t'i shihni fushat e ndryshme tė jetės tuaj si dhoma: dhoma e gjumit pėr romanca, zyra pėr punė dhe ēėshtje financiare, dhoma e ndenjes pėr shoqėrinė, etj).

Ashtu si ēdo gjė tjetėr e vlefshme pėr shėndetin tuaj apo sigurinė tuaj financiare, pėrmirėsimi i lumturisė tuaj ėshtė njė ēėshtje pėr tė bėrė alternime tė vogla nė vendimmarrjen tuaj, por qė kanė shpėrblime tė mėdha dhe afatgjata. Kthejini kėto katėr zakone nė njė pjesė tė rregullt tė ditės suaj, nė mėnyrė qė tė ndiheni mė tė plotėsuar, tė vetėkėnaqur dhe tė lumtur sot dhe ēdo ditė tė jetės tuaj.

1. Gjėrat e tepėrta, edhe kur janė tė mira bėhen tė kėqija

Kompanitė ajrore kanė plotėsisht tė drejtė kur iu kėshillojnė qė nė raste emergjence tė vendosni nė fillim maskėn tuaj tė oksigjenit pėrpara se tė ndihmoni personin e ulur pranė jush. Kjo kėshillė nuk ėshtė aspak egoiste, ėshtė thjesht tė kesh kujdes pėr veten. E njėjta gjė vlen edhe nė jetėn e pėrditshme kur na duhet tė ndihmojmė njerėzit pėrreth nesh.

Sigurisht, ėshtė e mrekullueshme tė jesh person bujar dhe dashamirės sidomos kur bėhet fjalė pėr t'i kushtuar pak kojė tė tjerėve, por nė njė moment tė caktuar mund tė ndodhė tė japėsh nga vetja mė tepėr se sa duhet. Kjo ėshtė rraskapitėse dhe nuk i bėn mirė askujt.

Kur arrin nė njė pikė tė tillė tė ngjashme kur tė duket se po vetėsakrifikohesh, tė duhet tė mėsosh t'i thuash jo personit tjetėr qė tė kėrkon ndihmė shpirtėrore, financiare apo fizike. Ndonjėherė ėshtė legjitime qė edhe t'i vetė tė kėrkosh ndihmė nga njerėzit e afėrm, miqtė apo kolegėt.

Nė kėtė mėnyrė, do tė kesh mė shumė mundėsi tė kujdesesh pėr interesat e tua personale dhe tė ushqesh anėt pozitive tė karakterit tėnd qė tė bėjnė tė ndihesh mė i lumtur. Duke u ndjerė mė mirė dhe mė nė paqe me veten dhe duke rifituar energjinė e nevojshme, do tė jeni tė aftė tė tregoheni edhe mė tepėr bujarė dhe dashamirės me tė tjerėt.

Nė kėtė mėryrė, duke ndjekur njė pjesė teatrale qė ju pėlqen, duke dalė pas darke pėr njė shėtitje, duke notuar nė mėngjes, duke lexuar nė kolltukun tuaj tė rehatshėm ose duke bėrė ēfarėdolloj gjėje qė iu pėlqen dhe entuziazmon, do tė shikoni se si dita juaj e lodhshme dhe e mėrzitshme do tė mbushet me dėshira nė vend tė detyrimeve.

Mundohuni ta shihni nė kėtė mėnyrė: tė duhet tė jesh i fortė pėr t'i ndihmuar tė tjerėt. Tė kujdesesh pėr pamjen tėnde tė brendshme ėshtė po aq e rėndėsishme sa tė kujdesesh pėr atė tė jashtme. Mėsohu tė njohėsh limitet e tua dhe qėndro i lumtur pėr tė qenė i shėndetshėm.

2. Tani ėshtė momenti! Shijoje atė!

Kur je fėmijė, kėnaqesh me pasditet e gjata dhe argėtuese me shokėt dhe shoqet nė parkun e lojėrave, ndėrkohė qė nėna jotė tė ruan nga larg. Ke nė dispozicionin tėnd orė tė tėra tė gjata pėr tė eksploruar ēdo metėr katror tė vendit dhe ndihesh tėrėsisht i lirė. Kur i rikujton kėto momente tė fėmijėrisė me nostalgji, nuk ėshtė ēudi tė tė duken perfekte.

Por, kur tashmė ka ardhur koha qė tė shoqėrosh fėmijėt e tu pėr tek parku i lojėrave, gjithnjė i nxiton ato pėr t'u kthyer sa mė parė nė shtėpi. Ndonjėherė nuk tė bėn keq tė ndalesh dhe tė mendosh: Ēfarė do tė mbajnė mend ato? Ty qė u bėrtet‚ "nxitoni ėshtė shumė vonė", duke u kthyer pėr nė shtėpi?

Fėmijėt zakonisht i gėzohen shumė shėtitjeve. Ata kėnaqen mė shumė duke u endur rrugėve, duke ndaluar para ēdo vitrine dhe duke parė shatėrvanin qė nxjerr ujė pa pushim se sa duke luajtur nė shtėpi me vidiolojėra. Tė duhet tė ndalosh bashkė me ta dhe tė mendosh: kujtimet e tua janė tė mbushura me parqet e lojėrave dhe tė kthehen shpeshherė nė mendje si njė film, por ndoshta filmi i tyre nuk do tė jetė aq interesant sa i yti.

Ndoshta mendimet e tua duhet tė ndryshojnė nga "do t'ju ēoj nė park qė tė luani" nė "le tė luajmė tani, kėtu ose kudo qė tė jetė e mundur". Kjo ėshtė e gjitha. Mjafton tė kalosh kohė me fėmijėt e tu dhe ndihesh mė i lumtur.

Mos kėrko njė shkak, njė kohė apo njė vend tė caktuar pėr tė luajtur. Ky ėshtė momenti! Shijoje! Ky mund tė jetė njė moment perfekt pėr fėmijėt e tu, qė do ta kujtojnė gjatė gjithė jetės sė tyre, sigurohu qė edhe ti tė jesh pjesė e kėtij momenti.

3. Gjej "strofullėn" tėnde!


Sado njeri i shoqėrueshėm dhe social tė jesh, ēdokush ka nevojė tė kalojė disa momente vetėm ēdo ditė pėr t'u rikarikuar. (Po ta mendoni, edhe telefoni juaj ka nevojė tė karikohet). Koha ėshtė dhurata mė e ēmuar qė mund t'i bėni vetes ēdo ditė pėr tė qenė mė i lumtur, pėr tė shkarkuar energjinė negative dhe pėr tė ndryshuar humorin e keq dhe qė nuk tė kushton asgjė (as nuk iu detyron tė shkoni asgjėkundi).

Megjithatė, kur jetoni me njė shok nė dhomė, kur keni fėmijė tė vegjėl ose jeni tė zhytur nė njė mal me punė dhe njė afat tė shkurtėr pėr ta pėrfunduar atė, tė kėrkosh pak kohė tė lirė pėr veten mund tė duket si njė mision i pamundur.

Fatmirėsisht, nuk tė duhet tė fluturosh drejt njė ishulli tė shkretė tė mbushur me palma dhe ujvara gjigante (edhe pse kjo do tė ishte ideale) ose tė flesh jashtė shtėpisė (gjė qė tė tundon gjithashtu), nė mėnyrė qė tė fitosh atė pak kohė tė ēmuar pėr ta kaluar me veten.

Kur vajza ime ishte 3 vjeēe, kishte zakon qė tė fshihej nė "strofullėn" e saj, njė hapėsirė e vogėl midis dollapit dhe krevatit nė dhomėn e saj, tė cilės i kishte vėnė sipėr njė mbulesė dhe merrte me vete albume fotografish apo kafshė tė ndryshme pėr tė luajtur nė vetmi.

Kur e kėrkoja mė thoshte: "Nuk mund tė futesh kėtu brenda, kjo ėshtė strofulla ime dhe vetėm mua mė nxė". Urtėsia e saj fėminore ishte shumė e qartė: edhe njė fėmijė ka nevojė pėr kohė dhe hapėsirė personale ku tė mbyllet, duke lėnė tė gjithė botėn jashtė dhe tė mendojė nė qetėsi.

Unė zakonisht e gjej kohėn dhe hapėsirėn time kur notoj ose kur vrapoj, larg gjithēkaje. Kujtohu se ku ndihesh mė i relaksuar, qoftė duke pirė kafe nė njė lokal nė periferi tė qytetit, madje edhe duke palosur rrobat me qetėsi nė dollapin tėnd. Gjej ato momente qė tė bėjnė tė ndihesh nė paqe, ato endje tė shkujdesura nėpėr qytet pa patur asnjė destinacion dhe shkarkoji aty tė gjitha shqetėsimet. Mendo thjesht pėr atė qė tė bėn tė jesh e lumtur.

E rėndėsishmja ėshtė qė tė kuptosh se ēfarė ėshtė dhe mė pas tė sigurosh kohėn pėr ta bėrė atė mė shpesh. Nuk ka rėndėsi nėse bėhet fjalė pėr njė shėtitje nė natyrė, pėr shkėmbim eksperiencash me miqtė apo pėr tė ndihmuar tė tjerėt tė gjejnė kėnaqėsi shpirtėrore, ēfarėdo qoftė do tė ndihesh mė mirė, madje edhe kur mendon pėr tė.

Pas kėtij pushimi tė vogėl ėshtė e garantuar qė do tė ndiheni mė mirė dhe mė mirėnjohės kur tė riktheheni nė "shtėpinė" tuaj tė ēmendur emocionale dhe nė jetėn e ngarkuar qė iu pret atje.

4. Edhe konfliktet tė ndihmojnė!

Ka diēka qė tė gjithė ne duhet tė mėsojmė. Kur njė mik ėshtė i xhindosur me ty ose ti me tė (ose nuk gjeni dot njė gjuhė tė pėrbashkėt me kolegėt dhe rrezikoni mbarėvajtjen e projektit), gjėja mė e vėshtirė ndonjėherė ėshtė t'i telefonosh kėtij personi pėr tė diskutuar problemin.

Por, nė momentin qė e bėn, gjithmonė ndihesh mė mirė. Shanset mė tė shumta janė qė mund tė keni kontradikta pėr gjėra tė vogla dhe keni mė shumė gjėra tė pėrbashkėta se sa tė ndryshme me njėri-tjetrin, por tė duhet ta diskutosh situatėn nė mėnyrė qė tė zbulosh se ku mund tė bini dakort dhe ku jo.

Nė rastet mė tė shumta gjėja e duhur ėshtė t'i telefonosh mikut tėnd dhe tė organizosh njė takim pėr t'u sqaruar. Nuk ėshtė edhe aq e vėshtirė t'i tregosh tė tjerėve se sa tė rėndėsishėm janė pėr ju dhe se doni qė ta kapėrceni murin qė ėshtė krijuar mes jush dhe mė pas t'i shpjegoni kėndvėshtrimin tuaj tė gjėrave.

Nė vend qė tė merreni me ngarkimin e fajit, tregojini tė tjerėve qė iu vjen keq pėr shqetėsimin qė mund t'u keni shkaktuar ose nė rast tė kundėrt tė shpjegoni pse ndiheni i lėnduar.

Studimet tregojnė se ruajtja e lidhjeve, veēanėrisht me miqtė ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme pėr lumturinė tuaj afatgjatė. Ndėrkohė qė nuk ėshtė aspak e nevojshme qė tė jeni tėrėsisht tė njėjtė pėr tė patur gjėra tė pėrbashkėta apo thjesht pėr tė kaluar momente tė bukura sė bashku, e nevojshme ėshtė qė tė komunikoni dhe tė anashkaloni mosmarrėveshjet e vogla.

Mundohuni tė gjeni edhe anėt e ndryshme tė karakterit tuaj dhe tė mėsoni sa mė shumė nga njėri-tjetri, nxirrini nė pah ndryshimet tuaja dhe ndonjėherė qeshni me to. Mund t'i thoni vetes: edhe pse jemi tė ndryshėm dhe nuk biem dakord nė ēdo detaj, nuk do tė thotė qė nuk mund tė jemi miq.

Mund tė jemi miq dhe tė kemi mosmarrėveshje nė aspekte tė caktuara gjithashtu. Mund tė kemi konflikt pėr njė kategori tė caktuar gjėrash, por megjithatė tė jemi miq tė pėrjetshėm. Konflikti ėshtė i shėndetshėm. Nė fakt ėshtė njė pjesė e pandashme e jetės.

Lucy Danziger
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

12 veēori pozitive pėr Lumturi dhe Sukses!

Mesazh  Elizza prej 13.04.10 17:55

12 veēori pozitive pėr Lumturi dhe Sukses!


A keni menduar ndonjėherė pse ėshtė aq e vėshtirė pėr ta krijuar lumturinė dhe tė jeni i suksesshėm nė jetė? Kėtu po paraqesim dymbėdhjetė tipare themelore dhe vlera qė mund t'ju ndihmojnė si njė individ, pėr arritjen e lumturisė dhe suksesit qoftė nė vendin tuaj tė punės ose nė jetėn tuaj nė pėrgjithsi.

1. Njihe veten!

Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė qė t'i dini anėt tuaja tė forta dhe dobėsitė, si dhe mundėsitė dhe kėrcėnimet nė mėnyrė qė tė pėrballeni me problemet rreth vetes. Njihni prioritetet tuaja dhe pėrqėndrohuni nė ato pėr tė shmangur ndėrprerjet nė arritjen e produktivitetit dhe suksesit. Ju duhet tė pranoni realitetin nė lidhje me veten para se tė menaxhoni veten dhe njerėzit rreth jush. Tė jeni i vetėdijshėm pėr potencialin tuaj unik, kjo do t'ju ndihmojė pėr tė ecur pėrpara nė jetė. Shkruani tė gjitha pikat kyēe nė lidhje me fortėsinė tuaj, mundėsitė, pėrparėsitė, potencialin dhe veqantinė si dhe arritjet tuaja pėr ta mbajtur veten nė rrugėn e duhur. Gjithashtu shkruani edhe dobėsitė tuaja nė mėnyrė qė t'i kapėrceni ose tė gjeni zgjidhje pėr to.

2. Vetėbesimi

Vetėbesimi ėshtė tipari mė i vlefshėm dhe mė i nevojshėm qė sjell besim nė veten tuaj dhe aftėsitė tuaja. Do tė ketė njerėz qė mund tė mos ju kuptojnė dhe tė mos ju vlerėsojnė . Megjithatė, nuk ėshtė e nevojshme tė reagoni apo t'ju pėrgjigjeni kėtyre, as tė jeni tė demoralizuar ose tė pikėlluar pėr atė qė tė tjerėt mendojnė pėr ju. Mos harroni ju s'mund t'i pėrmbushni kėrkesat e tė gjithėve. Nė fakt kėto mund tė pranohen pozitivisht si njė kontribut pėr t'ju ndihmuar tė bėni mirė apo tė bėni ndryshimet e nevojshme pa prekur vetėbesimin tuaj. Vetėbesimi do tė jetė i nevojshėm qė t'ju ndihmojė pėr tė kapėrcyer dobėsitė tuaja.

3. Pėrgjegjėsia

Pėrgjegjėsia konsiderohet njė vlerė shumė e lartė. Kjo do tė thotė se ju duhet tė jeni pėrgjegjės pėr veprimet tuaja, dhe nė qoftė se ju keni vendosur pėr diēka, atėherė ju duhet tė jeni tė gatshėm pėr tė menaxhuar pasojat apo efektet negative qė mund tė dalin. Megjithatė rivlerėsoni veprimet dhe merrni vendimet e nevojshme pėr ndryshimet pėr tė parandaluar pasojat e padėshiruara.

4. Jeni kategorik

Tė qenit kategorik ėshtė i nevojshėm. Ju duhet tė jeni i fortė me prioritetet tuaja dhe qasjet tuaja. Fleksibėl dhe tė hapur pėr gjėra tė reja. Kėmbėngulsia duhet tė praktikohet me vetėbesim dhe pėrgjegjėsi.

5. Urtėsi dhe respekt pėr tė tjerėt

Ėshtė e rėndėsishme tė praktikoni urtėsinė nė veprimet dhe vendimet tuaja. Tė jeni i pėrgatitur pėr tė gjitha reagimet dhe vėrejtjet. Trajtoji ato me kujdes dhe urtėsi dhe tregoni respekt pėr mendimet dhe ndjenjat e tė tjerėve. Ankesat janė pjesė e ēdo sistemi, kėshtu qė mėsoni t'i menaxhoni ato pa u frikėsuar. Ne s'mund t'i kėnaqim tė gjithė, por mund tė bėjmė mė tė mirėn brenda kapaciteteve tona.

6. Menaxhoni mirė konfliktet

Konfliktet mund tė lindin, tė jeni tė pėrgatitur pėr tė dėgjuar tė gjitha palėt. Mos merrni vendim duke dėgjuar vetėm njėrėn palė. Tė ketė njė diskutim tė hapur ose privat nė varėsi tė situatės pėr tė trajtuar konfliktin.

7. Zgjidhni problemet

Ēdo problem ka njė zgjidhje tė pėrshtatshme. Tė merrni nė konsideratė tė gjithė faktorėt e nevojshėm rreth jush. Nėse ju lini njė problem tė pazgjidhur, ju mund tė krijoni mė shumė probleme dhe njė situatė tė tensionuar. Kėrkoni kėshilla prej ekspertėve nėse ėshtė e nevojshme.

8. Vetėkrenaria

Tė qenit krenar ėshtė mirė, mund tė nxis respekt pėr veten tuaj dhe vetėbesim, mirėpo mos u bėni arrogant.

9. Mėsimi i vazhdueshėm dhe pėrmirėsimi

Rritja e njohurive tuaja dhe aftėsive janė tė rėndėsishme si njė ēelės pėr lumturi dhe sukses. Praktika vazhdon tė mėsuarit dhe ndėrmarrjen e hapave tė nevojshėm pėr tė pėrmirėsuar veten.

10. Tė pasurit njė shumėllojshmėri tė shkathtėsive

Tė pasurit e njė pėrzierje tė mirė ndėrpersonale, teknike dhe tė aftėsive menaxhuese ėshtė e rėndėsishme pėr zgjidhjen e problemeve, tė merrni vendime, tė kryeni detyrat tuaja dhe tė merreni me tė gjithė rreth jush. Ka mėnyra tė ndryshme pėr arritjen e kėtyre, ndoshta nėpėrmjet trajnimeve pėrkatėse dhe praktikė, udhėzime, lexim apo ndoshta nėpėrmjet seminareve/kurseve.

11. Qėndroni tė aftė dhe tė shėndetshėm

Ėshtė shumė e rėndėsishme tė qėndroni tė aftė dhe tė shėndetshėm pėr tė shmangur stresin. Tė merreni me aktivitete qė do t'ju ndihmojnė, poashtu edhe tė praktikoni Joga. Nga kjo pėrfitoni nė shumė mėnyra. Ajo kujdeset pėr tė gjitha sistemet nė trupin tuaj tė tilla si pėrmirėsimin e qarkullimit te gjakut, parandalon nga problemet e tretjes dhe ju ofron kthjelltėsi mendore dhe aftėsi pėr tė kryer detyrat dhe punėt tjera tė pėrditshme. Nėpėrmjet aktiviteteve tuaja ju mund tė gjeni edhe miq.

12. Balanconi jetėn tuaj

Eshtė e nevojshme tė balanconi jetėn tuaj. Merruni me disa aktivitete qė mund t'ju sjellin kėnaqėsi. Duke qenė njė rob i punės nuk mund tė jeni i mirė dhe mund tė krijoni pakėnaqėsi dhe stres nė marrėdhėniet tuaja personale dhe tė ndikojnė nė kualitetin e pėrgjithshėm tė jetės. Pra, merrni pak pushim ose gjeni kohė pėr t'u ēlodhur, pėr tė shmangur presionin dhe pėrgjumjen qė do tė ndikojė nė produktivitetin tuaj, kėnaqėsinė dhe lumturinė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

15 sekretet e lumturisė

Mesazh  FAtossi prej 30.04.10 22:59

15 sekretet e lumturisė

Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona, dhe do tė shikoni qė do tė jeni mė afėr lumturisė nė ēift...

1. Jini i/e buzėqeshur

Problemi mė i shfaqur nė jetėn martesore, ėshtė fytyra e ngrysur e njėrit prej bashkėshortėve dhe sjelljet qė pajojnė atė. Kjo sjellje, nxit konflikt dhe mosmarrėveshje nė ēift. E kthen shtėpinė nė njė ambient tė vėshtirė pėr tė jetuat. Pėrkundrazi, buzėqeshja ėshtė burim i harmonisė dhe i bashkėbisedimeve nė ēift. Njė buzėqeshje nuk duhet tė jetė shumė e vėshtirė...


2. Shtrėngojini duart bashkėshortit/bashkėshortes tuaj

A e dini se qėndrimi dorė pėr dore midis bashkėshortėve ul stresin e tyre? Sipas njė studimi tė bėrė mbi ēifte tė martuar amerikanėsh, rezulton se bashkėshortėt tregohen mė tė qetė dhe mė racional nė pėrballimin e problemeve. Shtrėngojini edhe ju dorėn bashkėshortit/bashkėshortes tuaj dhe do tė shikoni qė me kalimin e kohės ndjenjat tuaja do tė dalin nė pah akoma mė shpejt.

3. Dashurinė qė ndjeni shpreheni me fjalė

Pėr burrat ėshtė mė e vėshtirė se sa tek gratė shprehja e dashurisė me fjalė. Burrat nuk e shprehin lehtė dashurinė. Pse duhet qė tė humbasim njė dashuri qė e kemi nė zemėr, pėr hiē gjė?

4. Lutuni sė bashku Zotit

Uluni tė dy sė bashku dhe lutuni me zė pėr njėri tjetrin. Renditini fjalėt e lutjes ashtu siē ju vijnė nga brenda. Mos vallė nuk jeni tė sigurtė nėse dėshironi tė luteni? Atėherė, uluni dhe falėnderoni Zotin pėr tė mirat qė ju ka dhuruar. Shkruani ēdo ditė tre nga gjėrat e mira qė ju ndodhin dhe pyesni se pse mė ndodhi kjo gjė e mirė. Studimet tregojnė se ata persona qė e bėjnė diēka tė tillė, pas njė periudhe jo mė tė gjatė se tre muaj, janė ndier shumė mė tė lumtur. Pas njė studimi mėse 30 vjeēar mbi lutjen, shkencėtari amerikan nė Universitetin e Harvardit, Herbert beson, shprehet se tė gjitha mėnyrat e lutjes, qetėsojnė stresin dhe trupin e njeriut.

5. Mos ndėrroni veshjen sapo tė ktheheni nė shtėpi

Njerėzit vishen bukur sa herė qė dalin pėr tė shkuar nė punė apo pėr tė shėtitur. Por, kur kthehen nė shtėpi, menjėherė kėrkojnė tė vishen mė komod. Ka nga ata bashkėshortė qė kalon kohė e gjatė dhe nuk e shikojnė njėri tjetrin tė veshur bukur. Bashkėshortėt duhet tė vishen e tė mirėmbahen mirė jo vetėm pėr miqte dhe kolektivin, por edhe pėr njėri tjetrin. Zonja, po ju pse nguroni tė zbukuroheni nė shtėpi kur bashkėshorti juaj kthehet nga puna?

6. Mos harroni ditėlindje e bashkėshortes tuaj apo pėrvjetorin e martesės

Gratė kryesisht janė mjaft tė ndjeshme pėr datėlindjet, pėr pėrvjetoret e martesės apo pėr data tė caktuara. Madje, ato mund tė pyesin edhe pėr ditėn kur jeni njohur pėr herė tė parė, pėr ditėn e fejesės, apo pse jo edhe pėr ditėn kur keni vendosur tė martoheni. Por ju, tė paktėn mos harroni ditėlindjen dhe pėrvjetorin e martesės.

7. Lini shėnime dashurie

Shkruani shėnime dashurie dhe lėrini nė vende qė edhe bashkėshorti apo bashkėshortja juaj tė mund ti shikojė. Nė fletushka tė vogla, shkruani fjalė tė bukura. Kjo do tė ndihmojė nė atė qė bashkėshortėt tė kuptojnė akoma mė mirė dashurinė pėr njėri tjetrin.

8. Vishuni sikur do tė shkoni nė shėtitje dhe uluni nė shtėpi

Ėshtė shumė e rėndėsishme qė bashkėshortėt tė vishen bukur dhe tė bėjnė njėri tjetrin tė ndihen tė vlerėsuar nė ambientin familjar. Kjo gjė sot duket se nuk funksionon. Ata vishen bukur pėr tė shtiru apo pėr tė takuar miqtė e shokėt, dhe nuk vlerėsojnė njėri tjetrin. Edhe ju, tė paktėn njė ditė nė javė vishuni bukur, por mos dilni nga shtėpia. Qėndroni dhe kaloni kohėn me njėri tjetrin.

9. Mos flisni me urdhra por me mirėsjellje

Kur njė person flet me tone urdhėruese, patjetėr qė do tė pėrballet me kundėrshtimin e atij qė ka pėrballė. Kjo bėhet akoma mė e hidhur nė marrėdhėniet nė ēift. Nė vend tė saji duhet tė flitet me tonė mirėsjelljeje. Kjo nuk tė cenon ty ndonjė tė drejtė, pėrveē se kthehet nė njė investim harmonie dhe lumturie. Nė kėtė mėnyrė, ti do tė tregosh bashkėshortit/bashkėshortes se jeta ėshtė e pėrbashkėt dhe pėr tė dy.

10. Mėngjesin hajeni sė bashku

Kur nė jetėn e ēiftit pėrzihen fėmijėt dhe puna, takimi dhe ndarja e halleve midis tyre duket sikur merr fund. Ju, tė paktėn duhet tė pėrpiqeni qė kur tė jeni sė bashku me familjen, tė shfytėzoni mė sė miri kėtė kohė. Kjo mund tė jetė edhe koha e ngrėnies sė mėngjesit. Pse jo, mund tė lini disa minuta nga gjumi i mėngjesit pėr tė pėrgatitur sė bashku mėngjesin dhe pėr tė gjetur kohėn pėr tė biseduar kokė mė kokė.

11. Hani darkė kokė mė kokė jashtė

Mos mendoni se tė bie mė lirė nė shtėpi veēanėrisht tek ēiftet qė kanė fėmijė, problemi mė i madh qė shfaqet ėshtė mos gjetja e kohės pėr tė qenė vetėm pėr vetėm. Angazhimi me fėmijėt i lodh si nėnėn ashtu edhe babain. Qoftė edhe njė orė tė vetme, ju mund ti lini fėmijėt tuaj tek njė i besuar, dhe tė dilni pėr tė ngrėnė diēka sėbashku kokė mė kokė. Kjo do ti jepte mė shumė forcė lidhjes tuaj. Ajo pėr tė cilėn ju keni nevojė, nuk ėshtė darka qė do tė hani, por situata qė ju lė tė bisedoni pėr disa minuta rreth atyre qė keni pėrjetuar, apo pėr planet nė tė ardhmen.

12. Pėrcilleni bashkėshortin tuaj me lutje

Ata gra tė cilat nuk punojnė dhe i pėrtojnė tė ngriturit herė nė mėngjes kur burrat e tyre shkojnė nė punė, duhet tė ulen dhe tė mendojnė edhe njė herė. Tė pėrcjellėsh burrin pėr nė punė, do tė thotė ta bėsh atė tė ndiejė se ka lėnė nė shtėpi gjysmėn e zemrės sė tij. Madje, t’i thuash burrit “ne nuk duam tia dimė pėr uri e varfėri, neve na duhesh vetėm ti”, kjo do ta motivonte atė akoma mė shumė.

13. Silluni mirė me familjen e bashkėshortit tuaj

Fjalėt e rėnda qė bashkėshortėt mund tė thonė pėr familjet e njėri tjetrit, ndikojnė shumė nė marrėdhėniet nė ēift. Ju nuk duhet tė minoni dashurinė tuaj duke folur pėr tė tjerėt. Respekti qė bashkėshorti i tregon familjes sė bashkėshortes apo anasjelltas, do tė shtoje edhe dashurinė dhe respektin e ndėrsjellėt nė ēift.

14. Pėrdorni fjalė tė bukura kur i drejtoheni njėri tjetrit

Ironizimet qė bėhen nė jetėn nė ēift, ftohin marrėdhėniet midis tyre. Madje, ajo ndikon edhe nė besimin tek njėri tjetri. Nė momentin kur nė martesė humbet besimi, atėherė nis edhe humbja e lumturisė.

15. Mos mbani asgjė tė ndarė, gjithēka tė jetė e pėrbashkėt

Ēiftet, kur martohen duhet tė dini qė gjithēka kanė ėshtė e pėrbashkėt. Si e mira, ashtu edhe e keqja, si nė tė sėmurė, ashtu edhe nė tė shėndoshė, ata duhet tė jenė tė bashkuar. Kurrsesi nuk duhet qė pasuria e njėrit tė ndikojė nė marrėdhėnie. Nėse burri punon dhe fiton mė shumė, kjo nuk duhet tė ndikojė. Madje, gjėja mė e mirė qė duhet tė bėhet, ėshtė bashkimi i tė ardhurave tė tė dyve, vendosja nė njė vend tė caktuar dhe secili tė marrė sipas nevojės. Nė njė ēift, nuk mund tė ketė aspak gjėra tė tilla si kjo ėshtė e imja dhe kjo ėshtė e jotja. Nė momentin qė pranohet tė vihet kurorė, atėherė ēdogjė ėshtė bashkuar nė njė.

FAtossi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 30.07.10 12:23

Psikoterapia pozitive, si na e ndryshon cilėsinė e jetės

Tė jesh pozitiv nė jetė dhe t’i shohėsh gjėrat me mė shumė dritė dhe shpresė ėshtė plotėsisht e mundur. Kjo edhe pse shpesh mund tė tė duket se bota qė jetojmė zotėrohet nga errėsira dhe pesimizmi.

Pėr tė ardhur nė njė gjendje tė tillė, njeriu duhet tė punojė me veten dhe veē kėsaj e rėndėsishme ėshtė qė tė ndjekė edhe kėshillat e duhura nga njerėz dhe mendje qė kanė studiuar dhe kanė arritur rezultate nė kėtė fushė.

Njė nga shkollat qė tė mėson se si tė orientohesh drejt nė njohjen e vetes dhe pėrdorimin e aseteve pozitive brenda saj nė pėrfitim tė njė pozitiviteti nė qenien tėnde ėshtė ajo e Psikoterapisė Pozitive.

Sipas profesor Ceskos, trajner i kėsaj psikoterapie, Psikoterapia Pozitive u vjen nė ndihmė njerėzve pėr tė gjetur dhe pėrmirėsuar kualitetin e jetės, ristrukturimin e balancės sė modelit nė jetė, si dhe qasjen e tėrėsishme nė konflikte, probleme dhe simptoma shėndetėsore.

“Psikoterapia Pozitive ėshtė njė perspektivė humanistike me karakter psikodinamik nė psikoterapi, qė tė gjitha problemet, konfliktet, simptomat dhe ērregullimet i trajton nga njė kėndvėshtrim gjithėpėrfshirės.

Prandaj vetė fjala “pozitive”, rrjedh prej fjalės latine, “positum” qė do tė thotė “e tėrėsishme, faktike”. Prandaj, ēdo problem apo ērregullim, nėse shihet dhe trajtohet nga tė gjitha kėndvėshtrimet e duhura, atėherė klienti apo pacienti jo vetėm qė do tė gjejė shėrimin, por edhe do tė vetėdijesohet pėr problemin, simptomėn apo ērregullimin e vet.

Sot njerėzit janė lodhur tė marrin informata vetėm pėr gjendjen aktuale tė tyre, duke diagnostifikuar me diagnoza ”fantome”, por njeriu, pėrveē diagnozės, ka nevojė tė dijė pėr prejardhjen dhe gjetjen e rrugėve drejt arritjes nė zgjidhjen e problemit apo konfliktit.

Prandaj, ajo qė dallon nga format tjera tė psikoterapisė, ėshtė se Psikoterapia Pozitive ēdo problem apo ērregullim duhet tė shikohet edhe nė aspektin e pozitiv, atė qė ka tė bėjė me vetėdijesimin e aftėsive tė vetė klientit nė gjetjen e rrugėve pėr tė zgjidhur problemin.

Ēdo njeri ka aftėsi pėr tė gjetur zgjidhje pėr problemin e vet, e qė kėto aftėsi burojnė nga dy aftėsi kryesore. E para ėshtė aftėsia primare qė zhvillon aftėsinė pėr tė dashur dhe aftėsia pėr tė ditur. Prandaj, a ka mė mirė se tė flasim dhe tė rikujtojmė te njerėzit kėto dy aftėsi qė janė burime kryesore tė jetės”, thotė Cenko.

Objektivat

Psikoterapia Pozitive zhvillon konceptin humanistik tė njeriut, duke marrė parasysh aspektet transkulturale tė njeriut nė zgjidhjen e konflikteve.

“Pozitive” nuk do tė thotė se ēdo gjė duhet tė shikohet pozitivisht, por qasja ndaj problemit duhet shikuar nga tė gjitha format, aspektet dhe qėndrimet.

Qėllimi kryesor nė Psikoterapinė Pozitive ėshtė zhvillimi dhe aplikimi sistematik i metodologjisė sė strukturuar mbi kualitetin e jetės.

Psikoterapia Pozitive ėshtė afatshkurtėr, ku trajtimi kryhet mė shkurt se nė qasjet tjera psikoanalitike.

Ērregullimet dhe konfliktet nuk janė vetėm faktografike, por njeriu, nė tė njėjtėn kohė, posedon kapacitete pėr tė pėrballuar me ato.

Psikoterapia Pozitive vėrteton se njeriu posedon dy lloj kapacitetesh
 - kapacitetin pėr tė dashur
 - kapacitetin pėr tė ditur

Nė Psikoterapinė Pozitive, klienti dhe pacienti mėsojnė dhe arrijnė qė tė ndryshojnė rolin e tyre nga pacienti te terapisti.

Psikoterapia pozitive ofron mundėsinė e koncepteve themelore nė trajtimin e tė gjitha sėmundjeve dhe konflikteve. Kjo qasje pėrfshin konceptet nė tė cilat mund tė pėrdoren metodat e ndryshme tė shkollave dhe drejtimeve tė shumta psikoterapeutike.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lumturia dhe pasuria

Mesazh  gentjan kaloshi prej 24.08.10 10:44

Te kenaqesh me pasurine qe ke je me i lumturi ne bote
avatar
gentjan kaloshi

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pesė rregullat e lumturisė

Mesazh  Elizza prej 05.09.10 20:49

PESĖ RREGULLAT E LUMTURISĖ
José Silva & Burt Goldman
Ėshtė naivitet tė pėrkufizosh lumturinė. Ju e dini se kur jeni tė lumtur dhe, natyrisht, nuk ėshtė nevoja t'ju thotė kush kur jeni i dėshpėruar. Por ē'ėshtė ajo qė e bėn njeriun tė lumtur? Plot gjėra mund ta bėjnė njeriun tė lumtur. Muzika mė bėn tė lumtur, akullorja mė bėn tė lumtur ose ai ose ajo mė bėn tė lumtur. Teze Mabel mė mėrzit etj.

Por ėshtė e rėndėshme tė kuptohet se njė gjė qė mund tė mė bėjė mua tė lumtur mund tė bėjė dikė tjetėr tė mėrzitur. Ose, njė gjė qė dikė e bėn tė lumtur mund tė mė bėj mua tė mėrzitur. Njė motorbarkė tre metra e gjatė mund t'i lumturojė disa njerėz nė maksimum. Ajo motorbarkė mund tė ketė qėnė qėllimi final i jetės sė tyre. Pėr dikė qė priste njė jaht 10 metra tė gjatė, motorbarka e mėsipėrme mund tė ishte burim zhgėnjimi ose dėshpėrimi. Kurse ata qė nuk duan t'ja dinė fare pėr barkat do tė ishin fare neutral. Ju mund tė lumturoni dikė duke i dhuruar njė kone tė vogėl kurse njė tjetėr, qė nuk i honeps fare qentė, do tė pėrpiqej ta hiqte qafe atė kone.
Pra, nuk mund tė pėrdorim tė pasurit tė diēkaje si kriter pėr lumturinė. Sendet janė subjektive, sendet janė gjithmonė relative me individin dhe me pikpamjet e individit. Pėr kėtė ēėshtje, ne do tė pėrdorim njė filozofi.

Kjo filozofi thotė se ju duhet t'i shijoni gjėrat qė pėlqeni, duhet t'i evitoni ose t'i ndryshoni gjėrat qė nuk pėlqeni, tė pranoni atė qė nuk e evitoni dot ose ta ndryshoni duke pėrdorur me mjeshtėri pikpamjet tuaja. Pėrdorimi i kėsaj filozofije, e pėrqėndruar nė pesė rregulla, do t'ju lejonte tė testonit shumė probleme nė jetėn tuaj dhe tė gjeni zgjidhje.


Rregulli numėr 1:
Nė qoftė se e pėlqeni njė gjė, shijojeni.


Kjo ėshtė fare e thjeshtė, por ju pa u menduar gjatė mund tė thoni, "Sa qesharake! Kuptohet, qė po e pėlqeva njė gjė, do ta shijoj!" Por po tė mendoheni pak, ndofta, do tė bini dakord se ka shumė gjėra nė jetė qė i pėlqejmė, por nuk i shijojmė dot. Arsyet pse ne nuk mund tė shijojmė gjėra qė ne i pėlqejmė janė: (a) ndjenja e fajit dhe (b) frika. Ju nuk e shijoni dot diēka qė ju e pėlqeni nė qoftė se do tė ndjeheshit fajtor pasi ta kishit bėrė atė gjė ose nė qoftė se keni frikė nga pasojat.


Rregulli numėr 2:
Nė qoftė se nuk e pėlqeni njė gjė, evitojeni.


Edhe ky rregull duket i thjeshtė, por mendohuni pak se sa njerėz bėjnė gjėra ose janė pėrfshirė nė gjėra qė ata nuk i pėlqejnė fare - njė person, njė punė, njė mjet, njė lloj ushqimi dhe mijėra gjėra tė tjera qė, pėr disa arsye, ata nuk i evitojnė. "Nuk kam ē'tė bėj. Mė duhet tė punoj atje se kam familjen pėr tė ushqyer." Ose, "Mė lidh puna me tė, ē'tė bėj? Se shmang dot." Mund tė gjėnden plot justifikime pėr mos shmangien e disa gjėrave qė ju nuk doni t'i bėni.


Rregulli numėr 3:
Nė qoftė se nuk e pėlqeni njė gjė dhe nuk e evitoni dot, ndryshojeni.

Pėrsėri pėrgjigja ėshtė e thjeshtė, ndryshojeni. Por ashtu si edhe te evitimi, ne na duhet diēka pėr ta ndryshuar si para, kohė, siguri, garanci. Diēka ju mban juve pas asaj gjėje tė veēantė nė qoftė se ju nuk e pėlqeni, nuk mund ta evitoni dhe nuk mund ta ndryshoni.


Rregulli numėr 4:
Nė qoftė se nuk e pėlqeni njė gjė, nuk mund ta evitoni dhe nuk mundeni ose nuk doni ta ndryshoni, atėhere pranojeni atė.


Si mund tė pranoni njė gjė qė nuk e pėlqeni? Ju mund tė keni njė teze qė e doni shumė, por qė i kėrcasin protezat nė gojė. Ndonėse ju e urreni kėtė gjė, ju e doni atė grua kėshtu qė ju nuk mund ta evitoni dhe ju keni provuar ta ndryshoni atė duke i ofruar proteza tė reja qė ajo nuk i pranon se pėlqen ato qė ka. Pra, ju nuk e ndryshoni dot.

E si mund ta pranoni diēka tė tillė? E si mund tė pranoni njė situatė me tė cilėn nuk jeni i lumtur? E si mund tė pranoni njė person qė nuk ju bėn tė lumtur? Ju nuk jeni i detyruar tė pranoni gjithēka dhe, natyrisht, nuk do tė jeni i lumtur. Nė qoftė se nuk e pėlqeni njė gjė, ju mund ta ndryshoni, ju nuk mund ta evitoni dhe nuk e pranoni dot, ju garantoj qė nuk do tė jeni i lumtur. Kyēi i kėsaj qėndron nė rregullin 5.


Rregulli numėr 5:
Ju mund ta pranoni njė gjė duke ndryshuar pikpamjen tuaj rreth asaj gjėje.


Ju jeni vet pikpamja juaj. Ēdo gjė ėshtė relative pėr personin qė lidhet me atė gjė. Nuk ka absolutizma - asgjė nuk ėshtė e mirė, asgjė nuk ėshtė e keqe, me pėrjashtim tė asaj se si e shikoni ju. As jeta nuk ėshtė e mirė ose e keqe. Jeta thjesht ekziston. Ju mund tė ndryshoni ato gjėra qė dėshironi duke ndryshuar pikpamjen tuaj lidhur me to. Se si bėhet kjo po ju japim njė shembull.

Xhorxh S., antar i shoqėrisė sė dinamikės mendore, vendosi qė pėr drekė tė shkonte nė njė restorant aty pranė. Vajti nė parking dhe pa se veturėn e tij e kishin goditur nė parafangon e parė. Dikush e kishte goditur dhe kishte ikur. Ai nuk e pėlqeu kėtė gjė, ai nuk mund ta evitonte kėtė gjė, ajo ishte atje. Dhe ai as nuk mund ta ndryshonte. Pra, i mbetej tė ishte i lumtur ose i palumtur lidhur me kėtė ngjarje. Xhorxhi zgjodhi qė tė ishte i lumtur. Ai vendosi qė tė ndryshonte pikpamjen e tij. Kur pa parafangon ai nuk shihte llamarinėn e deformuar qė donte disa para pėr t'u riparuar, por njė nxitje pėr tė bėrė diēka pozitive. Kėshtu qė ai vendosi tė bėnte diēka qė do t'i jepte atij trefishin e parave qė do t'i duheshin pėr riparimin. Dėmi bėnte 250 $ dhe ai i vuri detyrė vetes tė fitonte 750 $. Dhe e bėri. Pasi pagoi 250 $ pėr riparimin e dėmit ai futi nė xhep 500 $. Ai ishte i lumtur ndonėse i ndodhi diēka qė shumė njerėz do t'i dėshpėronte.
//E.//
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Odin prej 11.02.11 0:20

Sekreti i lumturisė

Njė punė cilėsore, shėndeti i mirė dhe siguria financiare janė sekreti i lumturisė. Kėtė e vėrteton njė sondazh i qeverisė amerikane i kryer nė mijėra njerėz nė tė gjithė botėn.

Pėrpjekjet pėr ta kategorizuar mirėqenien e popullsisė kanė treguar se tre tė katėrtat e popullsisė e klasifikojnė kėnaqėsinė me jetėn nė pozicionin e 7-tė nga maksimalja 10. Sondazhet zbuluan ndryshime tė mėdha mes njerėzve tė profesioneve dhe tė moshave tė ndryshme.

Profesionistėt, doktorėt, avokatėt, infermierėt, mėsuesit dhe policėt ishin mė tė kėnaqurit me jetėn, duke i vėnė jetės sė tyre notėn 7.6 nga 10. Kėto grupe pėrbėjnė 10 pėr qind tė popullsisė. Punonjėsit profesionistė ishin ata me njė lumturi mesatare.

Mė tė palumturit ishin punėtorėt, pensionistėt dhe tė papunėt; ata qė pėrbėjnė 15 pėr qind tė popullsisė. Nota e lumturisė sė tyre ishte 6.7 nga 10 pikė. Ata ishin ndjerė mė shumė se grupet e tjera tė palumtur, nė gjendje depresioni, tė pasigurt dhe tė vetmuar. Ana e mirė ishte se ishin mė tė kėnaqur me jetėn e tyre, pasi ndiheshin pjesė e komunitetit, duke reflektuar varėsinė e tyre ndaj saj.

Shitėsit e dyqaneve, hidraulikėt, stafi nėpunės dhe menaxherėt e rinj i vinin jetės sė tyre notėn 5 nga maksimalja 10. Ata s'ndiheshin as tė palumtur dhe as tė lumtur. Por nė mesin e kėtyre punonjėsve, rreth 15 pėr qind, kishte nga ata qė e konsideronin veten plotėsisht tė lumtur, duke i vėnė jetės notėn 10.

Sondazhet e kryera nė mijėra njerėz treguan se frika ndaj sigurisė financiare dhe shqetėsimeve ndaj komunitetit e shqetėsonin mendjen njerėzore. Kėnaqėsia ishte mė e lartė me marrėdhėniet dhe pėrshtatjen nė shoqėri.

Mosha luante rol tė rėndėsishėm nė reagimet e njerėzve. Shqetėsimet pėr paratė ishin mė tė ulėta tek tė moshuarit, por shqetėsimet pėr shėndetin ishin mė tė larta. Pėr tė rinjtė ishte e kundėrta. Ata mbi moshėn 65-vjeēare ishin shumė tė kėnaqur me standardin e jetesės, dhe 80 pėr qind ishin tė kėnaqur me sigurinė financiare.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shtate keshilla per nje jete te lumtur

Mesazh  Mysterious prej 16.02.11 22:16

SHTATĖ KĖSHILLA PĖR NJĖ JETĖ TĖ LUMTUR

Psikologet shpjegojnė sekretet pėr njė marrėdhėnie te suksesshme. Ēdo lidhje ka nevoje pėr njė themel te forte, e cila mund te zgjasė pėr te gjithė jetėn. Psikoterapistja Paula Hall jep 7 kėshilla thelbėsore:

1. Duaj veten tende. Nėse nuk doni veten tuaj, ėshtė e vėshtire te besohet se mund te Ju dashuroje dikush tjetėr. Respekti ndaj vetes ėshtė shume i rėndėsishėm ne njė lidhje te forte.
Nėse e pėlqeni vėrtet veten tuaj, veē defekteve dhe dobėsive qe keni, do te ndiheni te sigurt. Kur ndiheni i sigurt dhe me besim ne veten, do te pėlqeni te rrini me partnerin pėr gėzimin qe sjell ne jetėn tuaj dhe jo sepse keni nevoje pėr te qe te mbijetoni.
Nėse keni pasur njė eksperience negative ne te shkuarėn, ėshtė e nevojshme te bisedoni pėr ketė me partnerin. Ai do tu qėndrojė pranė dhe do tu beje te harroni atė periudhe te vetes suaj, por gjithsesi mbani parasysh qe edhe ne ketė rast te vlerėsoni veten tuaj.

2. Pėlqeni partnerin tuaj. Lidhjet e forta krijohen vetėm nėse e pėlqejnė vėrtet njeri-tjetrin. Do te jete me romantike te flisni pėr dashurinė ėshtė e rėndėsishme te kujtoni se dashuria ėshtė njė emocion qe vjen e shkon.
Nėse sinqerisht keni ndjenjėn e simpatisė ndaj njeri-tjetrit, nėse jeni dakord me mendimet e njeri-tjetrit, ndani te njėjtat ėndrra pėr jetėn, atėherė ndenja e dashurisė nuk do te jete kurrė larg jush.
Ėshtė thelbėsore t’i thoni partnerit se edhe ju e pėlqeni atė. Fjalėt e ngrohta te kurajės dhe mbėshtetjes krijojnė besim dhe respekt. Pėr ta bere te ndihet edhe me mire njeriun e zemrės shtoni numrin e komplimenteve.

3. Vlerėsoni kohen. Rėndėsia e gjerave mund te matet nga sasia e kohės qe jeni te gatshėm te shpenzoni pėr partnerin tuaj.
Kur njė qift ėshtė ne fillimet e lidhjes se tij instinktivisht te dy partneret kane si prioritet lidhjen. Por me kalimin e kohės dhe jeta behet me e ndėrlikuar, koha qe kalojnė bashke partneret nuk ėshtė me e para, dhe lidhja vendoset ne plan te dyte.

4. Komunikoni. Komunikimi i mire ėshtė thelbėsor pėr njė lidhje te forte. ėshtė mėnyra e vetme pėr t’i thėne partnerit se kush jeni, ēfarė dėshironi dhe pse silleni ne njė mėnyre ose njė tjetėr.
Te folurit ėshtė mėnyra se si lejoni tjetrin te hyje ne boten tuaj private. Te komunikosh me mire nėnkupton te thuash hapur dhe sinqerisht atė ēfarė ndjeni ne te vėrtetė. Do te thotė gjithashtu te dėgjosh partnerin pa e gjykuar.

5. Diskutoni me qetėsi. ėshtė e rėndėsishme te pranoni se diskutimet janė pjese normale e njė marrėdhėnie.
Te gjithė njerėzit janė te vetėm, kėshtu qe ėshtė normale qe ndonjėherė te ndani mendime te ndryshme. qiftet qe diskutojnė te qete nuk kane pse te shqetėsohen nėse nuk bien gjithmonė dakord.
Diskutimi i mire ėshtė njė mundėsi pėr te ndare ndjenjat dhe forcuar lidhjen tuaj, duke arritur ne njė vendim te pėrbashkėt. Mund te jete nje eksperience qe u dhuron te dyve me shume besim ne marrėdhėnien qe keni krijuar dhe u afron me shume me njeri-tjetrin.

6. Prekuni ēdo dite. Prekja ka fuqinė e te dhėnit qetėsi dhe mbėshtetje, te mbrojtjes dhe kurajės dhe sigurisht atė te eksitimit. ēdo qift e di se jeta e tyre seksuale mund te jete ne periudha te ndryshme, por nevoja fizike pėr ngrohtėsi nuk ndryshon asnjėherė.

7. Pranoni ndryshmet. Me kalimin e viteve njerėzit ndryshojnė, dhe mund te jete ky ndryshim i cili e mban gjalle njė lidhje. Jeta gjithashtu ndryshon dhe shpesh jo ashtu sie do te donin njerėzit.
Ndryshimi mund te ndikoje ne rritjen e intimitetit, por gjithashtu mund te jete edhe i dhimbshėm. Mund te nėnkuptoje pėrshtatjen e njė mėnyre te re te menduarit ose njė mėnyre te re jetese.
Ne marrėdhėniet e suksesshme qiftet kane mėsuar te pėrshtaten dhe ndryshojnė se bashku. Ata pranojnė se ky ndryshim ėshtė nje pjese e paevitueshme e jete se njeriut, ndaj dhe mbėshtesin njeri-tjetrin...


avatar
Mysterious

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lumturia ne konceptet praktike

Mesazh  Estilen prej 05.07.11 17:20


Lumturia ne konceptet praktike dhe fetare


Lumturia nė biologji dhe nė filozofi

Disa filozofė parashtrojnė ēeshtjen morale tė lumturisė dhe e identifikojnė me kėnaqėsitė. Ata e arsyetojnė kėtė me argumentin se lumturia ėshtė dhėnie pėrparsi trupit mbi shpirtėroren. Edhe nė kėtė pikė them se lėmshi ngatėrrohet pa u munduar sa duhet tė gjinden justifikime pėr tė thėnat dhe bindjet e tilla tė moralistėve.

Ēka mund t’i dėshirojmė mė tė mirė njeriut, pra vehtes dhe tė tjerėve pėrveēse lumturi ? Ajo do tė jėtė pjesė e trupit dhe e shpirtit. Do tė nisemi nga shėndeti fizik qė do tė them se ėshtė parakusht (nė pjesėn mė tė madhe ) i mundėsive pėr lumturi. Vallė mungesat shėndetėsore personale dhe ata tė rrethit si familja e mė gjėre nuk janė zanafillė e mjerimit ?

Shėndeti i mirė dhe mundėsitė e kėnaqsive trupore, krijojnė bazat e para pėr lumturi. Mjafton njė pėrmirsim i lehtė i gjendjes fizike qė i sėmuri tė ndjehet i lumtur...; njė fitim i vogėl qė mundėson ushqimin e vehtes e familjes shėndron brengėn nė hare. Lypėsi mė i mjerė ėshtė fatlum kur dikush ia zgjat dorėn se me kėtė krijon kushte pėr mbarėvajte fizike dhe vetėm kjo ndjenjė i shkakton gėzim.

Pėrkundrazi mendimeve tė moralistėve, them se lumturia duhet tė jetė detyrė morale e ēdokuj sė pari ndaj vetvetes pasiqė ajo nxit njeriun nė pėrparim dhe pastron shpirtin e trupin nga vuajtjet shkatėruese qė dėmtojnė nė njė masė tė madhe njerin.

Pra, duhet kėrkuar lumturinė nė ēdo hap,se ajo ėshtė diēka qė mungon e njeriu kėrkon njė tė mirė qė s'e ka nė posedim. Lėnia pas dore, neglizhimi dhe mosangazhimi , si qė thot njė fjalė popullore, « pėr ditė mė tė mira », krijon zbrazėtirė dhe mjerime tė rėnda shpirtėrore. Kur themi se kėrkojmė lumturinė, kėtė e bėjmė jo vetėm se ajo mungon por nga se edhe e dėshirojmė atė. Pascal-i thot se ēdo kush shpreson tė gjej lumturinė, nėnkuptuar kėtu edhe atė qė nis tė varret.

Pėrmend kėtu kėtė filozof se ēdo kush iken nga vuajtja, nga trazira, nga fatkeqsia dhe kjo ikje ē’ėshtė ? Nuk ėshtė kėrkim i lumturisė. Kjo pohon edhe njėherė atė qė thash mė lartė se kėrkimi i lumturisė ėshtė obligim moral dhe asnjehere nuk bie nė kundėrshtim me tė. Gabimi pra qėndron nė pėrzierjen e dėshirės mė tė lartė pėr lumturi me shumėn e kėnaqsive pa dallim.

Kėtu edhe Kanti shum i pėrmendur sikur ngatėrron lėmshin nėpėr ēikrikun e vet moralizues. Njė vėshtrim pyetės mbi ēėshtjen mjafton tė ndajmė shapin nga sheqeri. Lumturia nuk ėshtė e nuk mund tė jetė thjeshtėsim i kėnaqsisė e as shpėtim i plotė nga vuajtja. Tė dyjat ecin rrugės sė tyre tė pafund. Kur ndihemi fatmjerė e tė paaftė nuk shkaktojmė vdekjen tonė.

Nėse e bėjmė atė, e bėjmė pėr ideale tė ndryshme se kėrkojmė njė pavdekshmėri nėpėrmjet njė akti. (Nė botėkuptimet e mia ky akt nuk ka asnjė vlerė, prekundrazi ai ėshtė dobėsi dhe mungesė force e qėndrueshmėrie. Religjionet gjithashtu nuk e parapėlqejnė vetvrasjen kurse islami e ndalon rreptėsisht).

Pėr mėtepėr, nuk mund te themi nė asnjė mėnyrė se objektet (pasuritė) e ndryshme nuk ndikojnė nė krijimin e ndjenjės sė kėnaqsisė dhe sadisfaksionit vetjak e mė gjėrė. Nėse fuqia e rezonimit aktiv ėshtė e aftė tė vendos dhe veproj drejt mirėsisė, atherė nuk egziston gjė tjetėr vetėmse njė lėvizje drejtė krenarisė dhe kėnaqje shpirtėrore. Vet moralisti qė arrin tė mposhtė njė deshirė drejtė njė kėnaqsie, ėshtė njė kėnaqsi e lumturi pėr tė.

Mundimi dhe tentativat e sportistit pėr tė arritur i pari ėshtė krenari, vendi i fundit i sjell jokėnaqsi dhe po qe se forca e brendshme mungon, sjelle edhe ndjenjen e demoralizimit qė nuk kapet nga asnjė lloj morali ''as fetar e as moralist''.

Arrijtja e lumturisė, sic pėrmenda mė parė, nė vehte pėrmban shpesh dhimbje dhe sakrifica tė panumėrta. Vlen tė pėrmenden ushtrimet e gjata dhe tė mundimshme tė sportistėve e sidomos, unė ndjej njė krenari tė pėrmend kohėzgjatjen e shtatzanisė kur nėna e ardhshme ėshtė mė se e lumtur duke qenė plotėsisht koshiente pėr dhimbjet e lindjes…

Krenaria e lehonės ėshtė lumturi e pashoqe. Vlerėsoj se kalimi nėpėr kėnaqsi fizike, kalimi nėpėr dhimbje, nėpėr begati objektesh..., nuk duhet tė jetė ne asnje mynyre pengesė morale pėr tė arritur lumturinė. Vet moralistėt arrin lumturinė e tyre duke nėnēmuar vlerat e tjetrit gjė ėshtė ėshtė amorale nė vetvehte. Arritja e lumturisė ėshtė nė vend tė parė ēėshtje dėshire dhe rezonimi i pastėr i ēdonjėrit dhe ai duhet tė arrihet ashtu si e shef personi.

Lumturia nė psikologjiTani kur themi se lumturia ėshtė diēka qė na mungon, ē’ndodh kur e kemi atė qė na mungonte e na bėnte jo tė lumtur? Atė qė nuk e patėm tani e kemi dhe tanimė lumturia qė kėrkonim e posedojmė, nuk na mungon por nuk jemi akoma plotėsisht tė lumtur se nė tė njėjtin moment paraqitet dėshira pėr diēka tjetėr qė tani ia ndiejmė mungesėn.

Gjithėnjė themi : » Ah sikur…. », « Sa i lumtur do tė isha… » ēdo herė zbulojmė se aty nuk ėshtė akoma ajo lumturi qė dėshironim dhe, nisje nga fillimi. Nga kjo si pėrfundim nxjerim se Lumturia ėshtė dėshirė pozitive dhe meriton tė dėshirohet. Ja se si e spjegon Schopenhaueri kėtė : « Jeta luhatet si lavjerėsi, nga e majta nė tė djathtė, mes vuajtjes dhe kokėēarjes .»

Lumturia ėshtė gjithashtu njė diēka qė e dėshirojmė pėr ēdo herė. Shtrohet pyetja tani , si e tillė a ėshtė e qėndrueshme nė kohėzgjatje apo e tanipėrtanishme? Pasiqė e dėshirojmė pėrgjithėmonė, do tė ndaj gjėrat – pėrjetimet qė kanė vlera tė gjata kohore si besnikėria, martesa, puna qė duam dhe qė ėshtė stabile, mirėqenia shėndetėsore e familjes e sidomos tė mė tė afėrmit.

Me njė fjalė, siguria e shumanėshme e permanente krijon gjendje qetėsije dhe pushim shpirtėror, qė mundėson fushė tė gjėrė tė plotėsimit tė kėnaqsive kohėshkurta dhe kėshtu ndėrtohen kushtet primare pėr njė jetė tė mbushur me lumtur i qė i jep asaj ndjenjėn e vlerės sė konstante.

Nėse themi se lumturia ėshtė qėllimi mė i dėshiruar i njeriut pėr sot dhe pėr mot, pra, pėr kėtė jetė dhe pėr jetėn nė botėn e amshuar, atėherė konstatojmė se njeriu pa pėrjashtim, dėshiron lumturinė dhe nė brendi tė tij shėndrohet nė tė uritur tė pėrjetshėm, sė paku nė psiqikėn e tij dhe gjithmonė shpreson tė prekė fatlumsinė qė aq shum i mungon.

Nė kėtė vrap, do tė kaplojmė edhe dėshirėn dhe detyrėn morale pėr ti bėrė edhe tė tjerėt tė lumtur. Nėnkuptohet, kjo dėshirė dallon nga cilėsia e subjektit dhe nga shkalla e ndjenjės sė dashurisė pėr tjetrin. Kur dikend e duam mė tepėr , jemi nė gjendje tė bėjmė ēmos pėr ta bėr tė lumtur dhe kėshtu e bėjmė tė lumtur edhe vetvehten…

Trajtuam disa nga kushtet tė karakterit mė tepėr fizik, moral dhe etik tė lumturisė. Tė them tani se ajo ėshtė nė masė tė madhe pjesė e imagjinatės sė njeriut. Ajo ėshtė koshiencė e njeriut qė hulumton, qė kėrkon, tė mirėn dhe poqese arrijmė nė njė ēiltėsi psiqike, imagjinata e ynė nuk do tė na luaj dredhi, sė paku nuk do tė na dredhoj shpesh qė do tė thot se pėr tė qenė i lumtur nevojitet njė imagjinatė e shėndoshė se ajo ėshtė sunduesja e tmerreve dhe fatlumsive nė psiqikėn e njeriut.

Dhe si pėrfundim do tė them se krejt ēka tė bėjmė nė jetė anon nga njė qėllim i qartė qė e quajmė lumturi. Dėshirė, kėnaqsi dhe plotėsim nevojash pa dallim.

Kam kujdesin tė pėrmend se lumturia ėshtė kuptim abstarakt dhe personal por qė nė vehte pėrbėn njė mori vlerash madhore nga tė cilat shėrbehemi pėr tė krijuar mirėsinė tanė. Nisem nga shėndeti, familja, dashuria, miqėt, puna, fitimi, siguria, mirėnjohja. Pra ēdo pėrparsi qoftė materiale, shoqėrore e shpirtėrore, ka rolin e vet tė rėndėsishėm nė ndėrtimin e lumturisė.

Kėtu do tė konsiderojmė element mė tė rėdėsishėm etikėn shoqėrore dhe jo lloje tė pavlefshme tė njė pseudomorali. Etika qė duhet patjetėr pėrmbajtur ėshtė respektimi i lumturisė sė tjetrit dhe moscėnimi i tė drejtės sė tjetrit pėr lumturi. Krijimi dhe ndihmesa pėr tė krijuar njerėz tė lumtur ėshtė lumturi mė e madhe qė mund tė dėshirohet, e pra kjo ėshtė moral dhe etikė e pakontestueshme nė rrugėn e lumturisė.


Lumturia nė fe


Shpesh jo mirė tė sqaruara nga njė numėr teologėsh kur thonė se duhet punuar pėr botėn e amshuar, se pėr atje duhet ta kėrkojmė e fitojmė lumturinė. Ngarkimi etik qėndron nė punėn e njeriut pėr tė qenė i lumtur edhe nė kėtė jetė dhe pėr tė ju sjellė njė lumturi familjes. Por nėse duhet punuar pėr tė fituar jetėn tjetėr, atherė krejt mundi pėr tė fituar e jetuar nė hare, shėndrohet nė turbullirė, zhgėnjim tokėsor dhe katrahurė etike.

Sa i pėrket fesė islame, ky qėndrim ėshtė tepėr i vjetėruar dhe nuk qėndron mė aspak slogani i thjeshtė dhe tepėr nė kundėrshtim mė fenė : « Punoni pėr ahiret ». Teologėt e rinj shumė mirė sqaruan dhe sqarojnė se puna ėshtė detyrė e ēdonjėrit si pėr fitim e gjallėrim korekt nė kėtė botė, poashtu edhe pėr nė botėn e pafund.

Lumturia arrihet shum vėshtirė me barkun e uritur. Dhe tė shtoj se me bark tė uritur, me familje tė uritur, nuk shkohet nė asnjė faltore e sidomos pėr tė kėrkuar lumturinė e pas vdekjes, andaj, duhet njeriu tė mėnjanoj nga mendja etikėn se puna ėshtė e dedikuar pėr « atė botė »

Kjo lloj etike shoqėrore duhet ngritur rrėnjėsisht pėr t’ ia lėshuar vendin punės si mjet pėr tė arritur begatinė materiale tani e kėshtu, tė krijohet njė rrugė sado e vogėl pėr lumturi dhe njėherit, njė rrugė po ashtu e vogėl, pėr lumturinė e amshueshme.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ja rregullat se si te behemi te lumtur

Mesazh  Zattoo prej 17.08.11 0:25

Ja rregullat se si te behemi te lumtur!

Si te ushqesh harmonine shpirterore.

Nuk behet fjale per ndonje filozofi te madhe. Mund te mendosh per tetjeret se jane fatlume, te tjere mund te mendojne per ty.


Dhe a e dini pse?! Sepse ne te vertete nuk dime se c'ndodh brenda tjetrit. Lumturia mund te jete e lindur por dhe sekreti, qe shpiket dhe pastaj pasurohet.

Nese ndihesh gjithnje e me shume pertoke ndiq keto keshilla:1. Puneso mendjen !

Njerezit fatlume kane mendje krijuese dhe aktive2. Mendo me optimizem

Gjithe njerezit e lumtur jane optimiste. Optimizmi mund te kultivohet. Pesimisti vazhdimisht ankohet perderisa optimizmi perqendrohet ne zgjidhje te problemit.3. Qesh!

Eshte fiskultura e mendjes, shpirtit dhe trupit.4. Fantazo!

Imagjinata eshte nje nga menyrat e mira per te mashtruar trurin5. Shperfill mendimet negative!


6. Zgjidh shoqerine

Ekzistojne shoke te gabuar per gjendjen tuaj shpirterore. Ata vazhdimisht ankohen per dicka, vazhdimisht ju kritikojne. Largohuni nga njerezit qe vecse u kujtojne se jeta eshte e veshtire.7. Rregulli i arte!


Mbani mend kete fakt. Edhe pas ngjarjes me te keqe te mudshme qe mund t'u ndodhe rikthimi ne normalitet vjen per gjashte muaj apo nje vit.8. Bej ate qe te pelqenMerruni me gjera te vogla qe ju kenaqin dhe relaksohuni.Po si?

* Pushoni para se te lodheni

* Qetesohuni edhe ne pune

* Femrat duhet ta kene parasysh se relaksimi i shpeshte i ben te duken te reja.Ja dhe disa sekrete te vockla per te ndjere lumturi dhe ne pune:


* Largoni nga tavolina e shkrimit letrat e panevojshme. Mbaj vetem ato qe kane te bejne me punet e dites.


* Kryeni punet sipas rendesise.


* Mesohuni ta organizoni punen, t'u japesh detyra bashkepunetoreve dhe te dish te mbikqyresh punen e tyre.


* Punoni me entuziazem. Entuziazmi ne pune te ben ta lesh menjane lodhjen dhe brengen.


Disa thenie mbi lumturine


- kush eshte i lumtur e ka te veshtire te kete nje kuptim mbi varferine


- lumturia e vertete qendron ne virtytet


- asnje njeri i keq nuk eshte i lumtur


- lumturia eshte gjithnje e paqendrueshme dhe e pasigurte


Karakteristikat kryesore


Karakteristikat e lumturise variojne sipas atij qe e provon (qetesi, gezim, optimizem, largesi nga cdo nevoje, kenaqesi etj). Kur fillon kjo lloj lumturie duket sikur nuk do mbaroje asnjehere, por frika qe do t’i vije nje dite fundi ben qe ajo te mbaroje.


Lumturia eshte nje gjendje e mireqenies se njeriut.


Njeriu qe ne fillim nuk ka reshtur se kerkuari mireqenien e tij. Lumturia eshte ajo gjendje kur te gjitha emocionet dhe ndjenjat e trupit dhe intelektit bashke sjellin mireqenie e gezim ne nje moment pak a shume te gjate te jetes sone.


Mbi lumturine ne pergjithesi


Njeriu ka disa nevoja themelore, dytesore e te shkallezuara (ose te teperta), e ne njefare menyre arritja e objektivit dhe realizimi i ketyre nevojave sjell gezim nga i cili arrin edhe lumturia.

Lumturia e studiuar ne baze te profilit te nevojave (primare, dytesore etj) con ne vleresime dhe perkufizime jo vetem psikologjike e filozofike te ndryshme por edhe vleresime materiale per te cilat lumturia eshte nje nder studimet me te medha te te gjitha shkencave humanistike. Eshte e qarte qe ndarja eshte bere per te qartesuar elementet e ndryshme te asaj qe eshte gjendja e lumturise se personit, por duke qene njeriu i pandashem menderisht-fizikisht-shpirterisht eshte e qarte qe flitet per te gjitha keto elemente qe influencohen mes tyre. Keshtu, nqs me dhemb nje kembe eshte shume me normale qe une te jem i trishtuar se sa i kenaqur.


Lumturia – profili biologjik

Lumturia perben nje pjese te rendesishme qe kushtezon Unin, frut ky i realizimit te nevojave primare te instiktit dhe impulseve biologjike, si p.sh uria, gjumi etj. Keto mund te konsiderohen si pjese integruese e lumturise, por jo si e vetmja pjese perberese e saj. Nevojat biologjike krijojne nje gjendje pritjeje dhe palumturie qe rregullohen ne momentin kur realizohet nevoja jone primare: realizimi ben qe te formohet nje gjendje qetesie e jo frike qe prodhon lumturi biologjike, qe identifikohet me kenaqesine, e cila influencon edhe elementet e tjere si p. sh intelektin dhe shpirtin. Sidoqofte realizimi fiziologjik mos nje here nje here mbaron, sepse vazhdimisht nga instikti dhe impulsiviteti shpafen nevoja te tjera primare.


Lumturia – profili filozofik

Epikuri ne nje leter mbi lumturine per Meneceun i tregonte qe s’ka moshe njohja e lumturise: nuk jemi kurre as te vjeter e as te rinj per te pasur mireqenie ne shpirt (ose me sakte “te filozofizosh”, qe do te thote te duash diturine e “vertete”). Per Epikurin lumturia eshte njohja e gjerave. Ne jeten e tij natyrore, njeriu largon nga vetja e tij dhimbjen si fizike (aponia) si psiqike (atarassia) dhe mungesa e ketyre dy shkaqeve sjell ne arritjen e lumturise. Por s’mjafton: Epikuri mendon se duhet provuar kenaqesi e prandaj i klasifikon kenaqesite duke i ndare ne tre kategori te madha:

kenaqesite natyrore te nevojshme, si: miqesia, liria, shtepia, ushqimi, dashuria, veshja, kurimi etj;

kenaqesite natyrore por jo tamam te nevojshme, si: bolleku, luksi, shtepi me te medhaja sec na nevojiten, ushqime te rafinuara e pamase;

kenaqesite shtese, si: suksesi, fuqia, lavdia dhe fama.


Njeriu ka edhe nevoja te teperta si ambicja per t’u permiresuar, per t’u rritur intelektualisht, per te qene i pari mbi te tjeret, per te qene konkurues e kompetitiv, per te kerkuar vertetesine e gjerave qe e rrethojne. Per te arritur keto objektive njeriu punon me gjithe pasionin e tij, forcen e shpirtin dhe kur arrin qellimin qe i kishte vendosur vetes gjen nje kenaqesi ne intelekt.


Lumturia – profili psikologjik


Lumturia mund te jete realizimi e nje deshire ose gezimi per realizimin e saj.

Bota e reklamave e di shume mire qe konsumimi fillon nga deshirat (ose problemet) e blerja e gjerave prodhon kenaqesi e si rrjedhoje lumturi. Ne fakt nqs deshira nuk ekziston publicitaret e krijojne. Nevoja e lumturise mund te jete edhe zgjidhja e problemeve qe con ne gezim.


Lumturia zhvillohet si intelektualisht ashtu edhe materialisht, si fizikisht ashtu edhe psiqikisht, si ndjeshmerisht ashtu edhe emocionalisht.


Per te bere disa shembuj praktike se si vlera e lumturise ndryshon edhe ne baze te kultures edhe te kontekstit ambjental, lumturia mund te jete buzeqeshja e nje femije, ose blerja e nje vile me pishine, mund te jete nje martese, ose arritja e majes se Everestit, paqja e ndjenjave ose fitorja e boterorit.


Ne Boten e trete (vendet jo te zhvilluara) pasja e nje tasi me oriz, nevoje themelore, eshte lumturi. Ne vendet e pasura blerja e nje makine luksoze, nevoje e tepert, eshte lumturi. Jane dy emozione jo te barabarta por qe bejne pjese tek lumturia njerezore.


Sipas disa teorive te sotme (nder te cilat Xhuliana Projeti) lumturia eshte te provosh gjithcka te bukur qe ka jeta. Nuk eshte nje emocion objektiv por nje kapacitet individual, nuk eshte e rastesishme si nje ngjarje e fatit por nje aftesi per t’u zbuluar dhe mesuar. Duhet te mesojme te jemi te lumtur.

Lumturia nuk eshte te ndjekesh endrat e shpresat e te nesermes, por ne te kundert mundimi i kenaqesise me ate qe kemi perpara sot. Lumturia nuk eshte ne te ardhmen pra, por ne te tashmen. Lumturia eshte nje gjendje gezimi vetem ne te tashmen. Shpesh shkembehet ndjekja e parase, mireqenies, fames, suksesit, fuqise sikur arritja e tyre te jepte ndjenjen e lumturise. Kjo ne fakt eshte shume e gabuar sepse kjo sjellje krijon frike e shqetesim qe eshte ne kundershtim me gjendjn e lumturise. Gara na ben skllever te sistemit e nqs nje njeri eshte skllav nuk eshte i lire e prandaj nuk eshte i lumtur. Vetem liria nga sistemi ben qe ne te shohim te sotmen e na ben qe te gezohemi me ate qe na rrethon.


Lumturia – profili shpirteror

Fe-te e medha mundohen te ndajne konceptin e lumturise qe krijohet nepermjet gjerave materiale, duke e quajtur kenaqesi e qe ndryshon nga lumturia shpirterore e qe arrihet me karakteristika si thjeshtesia e qetesia e shpirtit.


Nje shembull ne historine e shenjterve eshte ajo e Shen Franceskos qe ishte i pasur e ndoshta edhe i gezuar, por ishte nje lumturi jo e plote. La gjithcka e u be i varfer, por duke qene i gezuar ne brendesi.


Lumturia absolute per krishterimin per shembull eshte vizioni i Hyjit.


Lumturia – profili shkencor/menyra e sjelljes


Psikologjia me teper se disiplinat e tjera ka studiuar sjelljen e psikikes ne gjendje lumturie duke vene re menyrat e kesaj sjelljeje ne manifestimet e lumturise: ndjenje e nje lirie me te madhe, besim ne veten e tek te tjeret, optimizem per jeten.


Jane bere studime mbi efektet e lumturise qe analizojne pjesemarjen e disa pjeseve te trupit ne mekanizmat biologjike komplekse qe shfaqen kur na duket sikur ndiejme te ashtuquajturen “lumturi”. Eshte vene re qe personat e lumtur e perballojne me mire jeten dhe raportet me te tjeret. Keshtu lumturia ka dy elemente kryesore: realizimin e mireqenies se trupit, por edhe realizimin e qetesise se shpirtit. Vetem realizimi i te dyjave jep lumturine e plote.


E drejta per te qene i lumtur


Koncepti i lumturise eshte nje vlere qe ben pjese ne disa Kushtetuta, si p.sh ne ate americane. Ne kushtetuten italiane thuhet “zhvillimi i plote i njeriut” dhe eshte nje vlere qe tregohet nga neni nr 3.


Lumturia ka te beje me jeten private, nga ana mbrojtese dhe zhvilluese, dhe eshte themelore per te garantuar mbrojtjen e dinjitetit te personit ne cdo aspekt duke garantuar keshtu edhe lumturine e tij. Te respektosh jeten private do te thote t’i lejosh gjithsecilit te realizoje endrrat e veta, te mos shmange lumturine ne format me te cilat identifikohet, te vendose personalisht mbi cdo aspekt te ecjes se tij. Pra te realizoje endrrat e veta e te zhvilloje ne kompleks veten e tij, duke gjetur ekuilibrin e duhur per te arritur lumturine.

E drejta per te qene i lumtur, jeta private dhe e drejta e identitetit personal perben hedhjen poshte te atyre qe mundohen te krijojne tek njeriu sjellje e modele te parafabrikuara. Cdo person eshte "nje" ne kete bote e si i tille eshte i paperseritshem, krijues i projekteve te veta, jo i standardizuar pra.


Konfirmohet, lumturia vjen me vitet


Plakja zakonisht perjetohet si perfundim i te gjitha kenaqesive jetesore- muskujt behen te dobet, ashtu si edhe shikimi dhe degjimi, dhe njeherit shtohen dhimbjet dhe semundjet. Megjithate, studime te shumta tregojne se perkunder kesaj, me kalimin e viteve njerezit ndihen me mire.


Kete teze e ka vertetuar nje studim i gjere i realizuar nga Gallup, ndersa shkencetaret akoma nuk mund ta shpjegojne arsyen pse ndodh keshtu.


Me ane te nje ankete telefonike te realizuar ne vitin 2008, ku jane perfshire 340.000 njerez te moshave ndermjet 18 dhe 85 vjec, jane parashtruar pyetje ne lidhje me moshen, gjinine, ndodhite, gjendjen financiare, shendetin dhe te ngjashme.


Secili nga participantet ne studim, eshte dashur ta vleresoje ndjenjen e lumturise me note nga 0 deri ne 10. Ndersa ne fund, ata eshte dashur t’u pergjigjen gjashte pyetjeve, me ‘po’ ose ‘jo’, ne lidhje me ate qe kane ndjere nje dite me pare (kenaqesi, lumturi, stres, shqetesim, hidherim apo vuajtje).


Rezultatet e publikuara ne revisten Proceedings of the National Academy of Sciences, tregojne se me te lumturit jane njerezit e moshuar, ose ate ne prag te moshes se shtyre. Te rinjte me mire ndihen diku kah mosha 18-vjecare, ndersa lakorja e lumturise pastaj bie, per t’u ngritur serish kah mosha 50-vjecare, ndersa ne moshen 85-vjecare arrin kulmin.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lumturia

Mesazh  Gjinkalla, prej 23.08.11 15:05

Lumturia ėshtė pėr tė marrėt; tė mos jesh i lumtur ėshtė marrėzi e dyfishtė

Do tė filloj shtjellimin tim mbi lumturinė nga dy pikat e para etike qė pėrballen me rrugėn e kėrkimit tė haresė e tė fatlumsisė. Nėse themi se pėr tė qenė i lumtur duhet kaluar nėpėr fazėn e shėndrrimit tė shpresave pa asnjė kusht nė qėllim pėrfundimtar duke mos patur kujdesin pėr pasojat, atėherė pėrballemi me dy probleme, si qė thashė etike mjaftė tė diskutueshme : nė rradhė tė parė, do tė pėrmend rrenėn dhe menjėherė Kantin i cili flet pėr njė tė them tė drejtė pėr tė rrejtur. (Sikur njerėz me qėllime tė errėta ngasin njė tjetėr dhe trokasin nė derėn time e pyesin pėr tė, duhet tė tregoj se ai mėshifet tek unė ose jo? Nėse tregoj, e vė nė rrezik jetėn e njė tė pafajshmi, unė jamė njė i pamėshirshėm… dhe a do tė jem i lumtur? Nė raste tė ngjajshme, mendoj se rrena ia vlen para pasojave.

Ēėshtja e dytė ėshtė e lidhur kryekėput me disa teori fetare shpesh jo mirė tė sqaruara nga njė numėr teologėsh kur thonė se duhet punuar pėr botėn e amshuar, se pėr atje duhet ta kėrkojmė e fitojmė lumturinė. Ngarkimi etik qėndron nė punėn e njeriut pėr tė qenė i lumtur edhe nė kėtė jetė dhe pėr tė ju sjellė njė lumturi familjes. Por nėse duhet punuar pėr tė fituar jetėn tjetėr, atherė krejt mundi pėr tė fituar e jetuar nė hare shėndrohet nė turbullirė, zhgėnjim tokėsor dhe katrahurė etike.

Sa i pėrket fesė islame, ky qėndrim ėshtė tepėr i vjetėruar dhe nuk qėndron mė aspak slogani i thjeshtė dhe tepėr nė kundėrshtim mė fenė : « Punoni pėr ahiret ». Teologėt e rinj shumė mirė sqaruan dhe sqarojnė se puna ėshtė detyrė e ēdonjėrit si pėr fitim e gjallėrim korekt nė kėtė botė, poashtu edhe pėr nė botėn e pafund. Lumturia arrihet shum vėshtirė me barkun e uritur. Dhe tė shtoj se me bark tė uritur, me familje tė uritur, nuk shkohet nė asnjė faltore e sidomos pėr tė kėrkuar lumturinė e pas vdekjes, andaj, duhet njeriu tė mėnjanoj nga mendja etikėn se puna ėshtė e dedikuar pėr « atė botė » Kjo lloj etike shoqėrore duhet ngritur rrėnjėsisht pėr t’ ia lėshuar vendin punės si mjet pėr tė arritur begatinė materiale tani e kėshtu, tė krijohet njė rrugė e sado e vogėl pėr lumturi dhe njėherit, njė rrugė poashtu e vogėl, pėr lumturinė e amshueshme.

Morali nė lumturi. Gabimet e moralistėve.

Disa filozofė parashtrojnė ēashtjen morale tė lumturisė dhe e identifikojnė me kėnaqėsitė. Ata e arsyetojnė kėtė me argumentin se lumturia ėshtė dhėnie pėrparsi trupit mbi shpirtėroren. Edhe nė kėtė pikė them se lėmshi ngatėrrohet pa u munduar sa duhet tė gjinden justifikime pėr tė thėnat dhe bindjet e tilla tė moralistėve. Ēka mund t’i dėshirojmė mė tė mirė njeriut, pra vehtes dhe tė tjerėve pėrveēse lumturi ? Ajo do tė jėtė pjesė e trupit dhe e shpirtit. Do tė nisemi nga shėndeti fizik qė do tė them se ėshtė parakusht (nė pjesėn mė tė madhe ) i mundėsive pėr lumturi. Vallė mungesat shėndetėsore personale dhe ata tė rrethit si familja e mė gjėre nuk janė zanafillė e mjerimit ? Shėndeti i mirė dhe mundėsitė e kėnaqsive trupore, krijojnė bazat e para pėr lumturi. Mjafton njė pėrmirsim i lehtė i gjendjes fizike qė i sėmuri tė ndjehet i lumtur...; njė fitim i vogėl qė mundėson ushqimin e vehtes e familjes shėndron brengėn nė hare. Lypėsi mė i mjerė ėshtė fatlum kur dikush ia zgjat dorėn se me kėtė krijon kushte pėr mbarėvajte fizike dhe vetėm kjo ndjenjė i shkakton gėzim.

Pėrkundrazi mendimeve tė moralistėve, them se lumturia duhet tė jetė detyrė morale e ēdokuj sė pari ndaj vetvetes pasiqė ajo nxit njeriun nė pėrparim dhe pastron shpirtin e trupin nga vuajtjet shkatėruese qė dėmtojnė nė njė masė tė madhe njerin. Pra, duhet kėrkuar lumturinė nė ēdo hap se ajo ėshtė diēka qė mungon e njeriu kėrkon njė tė mirė qė qė s'e ka nė posedim. Lėnia pas dore, neglizhimi dhe mosangazhimi , si qė thot njė fjalė popullore, « pėr ditė mė tė mira », krijon shprazėtirė dhe mjerime tė rėnda shpirtėrore. Kur themi se kėrkojmė lumturinė, kėtė e bėjmė jo vetėm se ajo mungon por nga se edhe e dėshirojmė atė. Pascal-i thot se ēdo kush shpreson tė gjej lumturinė, nėnkuptuar kėtu edhe atė qė nis tė varret. Pėrmend kėtu kėtė filozof se ēdo kush ik nga vuajtja, nga trazira, nga fatkeqsia dhe kjo ikje ē’ėshtė ? Nuk ėshtė kėrkim i lumturisė. Kjo pohon edhe njėherė atė qė thash mė lartė se kėrkimi i lumturisė ėshtė obligim moral dhe asesi nuk bie nė kundėrshtim me tė. Gabimi pra qėndron nė pėrzierjen e dėshirės mė tė lartė pėr lumturi me shumėn e kėnaqsivė pa dallim. Kėtu edhe Kanti shum i pėrmendur sikur ngatėrron lėmshin nėpėr ēekrekun e vet moralizues. Njė vėshtrim pyetės mbi ēėshtjen mjafton tė ndajmė shapin nga sheqeri. Lumturia nuk ėshtė e nuk mund tė jetė thjeshtėsim i kėnaqsisė e as shpėtim i plotė nga vuajtja. Tė dyjat ecin rrugės sė tyre tė pafund. Kur ndihemi fatmjerė e tė paaftė nuk shkaktojmė vdekjen tonė. Nėse e bėjmė atė, e bėjmė pėr ideale tė ndryshme se kėrkojmė njė pavdekshmėri nėpėrmjet njė akti. (Nė botėkuptimet e mia ky akt nuk ka asnjė vlerė, prekundrazi ai ėshtė dobėsi dhe mungesė force e qėndrueshmėrie. Religjionet gjithashtu nuk e parapėlqejnė vetvrasjen kurse islami e ndalon rreptėsisht). Pėrmėtepėr, nuk mund te themi nė asnjė mėnyrė se objektet (pasuritė) e ndryshme nuk ndikojnė nė krijimin e ndjenjės sė kėnaqsisė dhe satisfakcionit vetanak e mė gjėrė. Nėse fuqia e rezonimit aktif ėshtė e aftė tė vendos dhe veproj drejt mirėsisė, atherė nuk egziston gjė tjetėr vetėmse njė lėvizje drejtė krenarisė dhe kėnaqje shpirtėrore. Vet moralisti qė arrin tė mposhtė njė deshirė drejtė njė kėnaqsie, ėshtė njė kėnaqsi e lumturi pėr tė. Mundimi dhe tentativat e sportistit pėr tė arritur i pari ėshtė krenari, vendi i fundit i sjell jokėnaqsi dhe poqese forca e brendshme mungon sjelle edhe ndjenjėt e devalorizimit qė nuk kapet pėr asnjė lloj morali as fetar e as « moralist ». Arrijtja e lumturisė, si qė pėrmenda mė parė, nė vehte pėrmban shpesh dhimbje dhe sakrifica tė panumėrta. Vlen tė pėrmenden ushtrimet e gjata dhe tė mundimshme tė sportistėve e sidomos, unė ndjej njė krenari tė pėrmend kohėzgjatjen e shtatzanisė kur nėna e ardhshme ėshtė mė se e lumtur duke qenė plotėsisht koshiente pėr dhimbjet e lindjes… Krenaria e lehonės ėshtė lumturi e pashoqe. Vlerėsoj se kalimi nėpėr kėnaqsi fizike, kalimi nėpėr dhimbje, nėpėr begati objektesh..., nuk duhet tė jetė asesi pengesė morale pėr tė arritur lumturinė. Vet moralistėt arrin lumturinė e tyre duke nėnēmuar vlerat e tjetrit gjė ėshtė ėshtė amorale nė vetvehte. Arritja e lumturisė ėshtė nė vend tė parė ēėshtje dėshire dhe rezonimi i pastėr i ēdonjėrit dhe ai duhet tė arrihet ashtu si e shef personi. Kėtu do tė konsiderojmė element mė tė rėdėsishėm etikėn shoqėrore dhe jo lloje tė pavlefshme tė njė pseudomorali. Etika qė duhet patjetėr pėrmbajtur ėshtė respektimi i lumturisė sė tjetrit dhe moscėnimi i tė drejtės sė tjetrit pėr lumturi. Krijimi dhe ndihmesa pėr tė krijuar njerėz tė lumtur ėshtė lumturi mė e madhe qė mund tė dėshirohet, e pra kjo ėshtė moral dhe etikė e pakontestueshme nė rrugėn e lumturisė.

A ėshtė lumturia permanente apo e tashpėrtashme?

Tani kur themi se lumturia ėshtė diēka qė na mungon, ē’ndodh kur e kemi atė qė na mungonte e na bėnte jo tė lumtur? Atė qė nuk e patėm tani e kemi dhe tanimė lumturia qė kėrkonim e posedojmė, nuk na mungon por nuk jemi akoma plotėsisht tė lumtur se nė tė njėjtin moment paraqitet dėshira pėr diēka tjetėr qė tani ia ndiejmė mungesėn. Gjithėnjė themi : » Ah sikur…. », « Sa i lumtur do tė isha… » ēdo herė zbulojmė se aty nuk ėshtė akoma ajo lumturi qė dėshironim dhe, nisje nga fillimi. Nga kjo si pėrfundim nxjerim se Lumturia ėshtė dėshirė pozitive dhe meriton tė dėshirohet. Ja se si e spjegon Schopenhaueri kėtė : « Jeta luhatet si lavjerėsi, nga e majta nė tė djathtė, mes vuajtjes dhe kokėēarjes .»

Lumturia ėshtė gjithashtu njė diēka qė e dėshirojmė pėr ēdo herė. Shtrohet pyetja tani , si e tillė a ėshtė e qėndrueshme nė kohėzgjatje apo e tanipėrtanishme? Pasiqė e dėshirojmė pėrgjithėmonė, do tė ndaj gjėrat – pėrjetimet qė kanė vlera tė gjata kohore si besnikėria, martesa, puna qė duam dhe qė ėshtė stabile, mirėqenia shėndetėsore e familjes e sidomos tė mė tė afėrmit. Me njė fjalė, siguria e shumanėshme e permanente krijon gjendje qetėsije dhe pushim shpirtėror, qė mundėson fushė tė gjėrė tė plotėsimit tė kėnaqsive kohėshkurta dhe kėshtu ndėrtohen kushtet primare pėr njė jetė tė mbushur me lumtur i qė i jep asaj ndjenjėn e vlerės sė konstante.

Nėse themi se lumturia ėshtė qėllimi mė i dėshiruar i njeriut pėr sot dhe pėr mot, pra, pėr kėtė jetė dhe pėr jetėn nė botėn e amshuar, atėherė konstatojmė se njeriu pa pėrjashtim, dėshiron lumturinė dhe nė brendi tė tij shėndrohet nė tė uritur tė pėrjetshėm, sė paku nė psiqikėn e tij dhe gjithmonė shpreson tė prekė fatlumsinė qė aq shum i mungon. Nė kėtė vrap, do tė kaplojmė edhe dėshirėn dhe detyrėn morale pėr ti bėrė edhe tė tjerėt tė lumtur. Nėnkuptohet, kjo dėshirė dallon nga cilėsia e subjektit dhe nga shkalla e ndjenjės sė dashurisė pėr tjetrin. Kur dikend e duam mė tepėr , jemi nė gjendje tė bėjmė ēmos pėr ta bėr tė lumtur dhe kėshtu e bėjmė tė lumtur edhe vetvehten…

Lumturia pjesė e imagjinatės reale dhe dėshirė e mirėqenies psikofizike.

Trajtuam disa nga kushtet tė karakterit mė tepėr fizik, moral dhe etik tė lumturisė. Tė them tani se ajo ėshtė nė masė tė madhe pjesė e imagjinatės sė njeriut. Ajo ėshtė koshiencė e njeriut qė hulumton, qė kėrkon, tė mirėn dhe poqese arrijmė nė njė ēiltėsi psiqike, imagjinata e ynė nuk do tė na luaj dredhi, sė paku nuk do tė na dredhoj shpesh qė do tė thot se pėr tė qenė i lumtur nevojitet njė imagjinatė e shėndoshė se ajo ėshtė sunduesja e tmerreve dhe fatlumsive nė psiqikėn e njeriut. Dhe si pėrfundim do tė them se krejt ēka tė bėjmė nė jetė anon nga njė qėllim i qartė qė e quajmė lumturi. Dėshirė, kėnaqsi dhe plotėsim nevojash pa dallim. Kam kujdesin tė pėrmend se lumturia ėshtė kuptim abstarakt dhe personal por qė nė vehte pėrbėn njė mori vlerash madhore nga tė cilat shėrbehemi pėr tė krijuar mirėsinė tanė. Nisem nga shėndeti, familja, dashuria, miqėt, puna, fitimi, siguria, mirėnjohja. Pra ēdo pėrparsi qoftė materiale, shoqėrore e shpirtėrore, ka rolin e vet tė rėndėsishėm nė ndėrtimin e lumturisė.
avatar
Gjinkalla,

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

LUMTURIA KUNDRUALL DĖSHPĖRIMIT

Mesazh  vanina cela prej 30.09.11 18:52

LUMTURIA KUNDRUALL DĖSHPĖRIMIT

Nė shumė studime bashkėkohore ėshtė arritur deri te i njėjti pėrfundim se njerėzit e dėshpėruar kronikė, tė cilėt e shikojnė botėn nėpėrmjet prizmit tė dyshimit, veēanėrisht u janė tė ekspozuar sėmundjeve tė zemrės.

Gjithashtu, nga kėto studime kuptojmė se shpirtngushtėsia rrit rrezikun edhe pėr shumė sėmundje tė tjera. Ndėrsa nė anėn tjetėr, shpirtmirėsia, ose thėnė thjesht lumturia, duket se ka efekte protektive pėr shėndetin.

Sjelljet cinike, dyshimi, mėria etj., janė faktor me efekt shumė negativ nė botėn mentale tė njeriut e qė pasojat e tyre e rrezikojnė seriozisht shėndetin tonė fizik, thotė dr. R. Williams, kėrkues nė lėmin e medicinės nė Universitetin e Dukės. “Shpirtngushtėsia, jo vetėm qė paralajmėron rrezikun nga sėmundjet e zemrės, por mund tė shkaktoj edhe vetė vdekjen” - vazhdon ai.

Format subtile tė shpirtngushtėsisė si: skepticizmi, dyshimi, intrigat, mosbesimi dhe animi ka sarkazmat ofenduese, janė tė dėmshme mu sikurse vėrshimi i shpejt i formave mė agresive si: hidhėrimi, zemėrimit, tėrbimit etj. Njerėzit e dėshpėruar janė mė tė prekur nga sulmet nė zemėr (infarkti) se sa njerėzit me disponim tė mirė. Dėshmitė faktike, se nė ēfarė forme apo mėnyre sjelljet, qofshin pozitive apo negative, ndikojnė nė proceset shėndetėsore tė organizmit tonė, janė lėndė e kėrkimeve nė shumė sfera shkencore.

Lidhjet nė mes tė dėshpėrimit dhe shėndetit u publikuan para mė sė 30 vitesh, kur dy kardiolog nga San Francisko, dr. M. Friedam dhe dr. R. H. Rosenman, e sajuan termin e “Tipit A”, pėrmes tė cilit pėrshkruanin shkakun e sjelljeve i cili bie deri te rreziku nga sėmurjet e zemrės. Personi me karakteristikat e “Tipit A”, anon kah emulacionet e pėrhershme ambicioze e ngacmuese tė pėrqendruara fuqishėm kah caku tė cilin dėshiron ta arrijė dhe atė gjithnjė nėn presionin e kohės, pra me nguti.

Dr. Redford Williams gjatė njė debati publik

Kundruall personit tė “Tipit A”, personi i “Tipit B”, shpalos karakteristika tjera sjelljesh. Ai ėshtė i qetė, i matur dhe vėshtir kalon pragun e hidhėrimit. Mirėpo lind pyetja: nėse njerėzit janė tė dėshpėruar ēfarė tė bėjmė? Qysh nė vitet e ‘60-‘70 ėshtė rekomanduar qė format e ndryshme tė dėshpėrimit, tė zbutėn pėrmes ndonjė efekti “filtrues”.

Nė studimet mė tė reja, dr. Williams dhe kolegėt e tij, konkluduan se, shumė mė pak e rėndėsishme ėshtė forma e paraqitjes sė dėshpėrimi, sesa zbulimi i njė mundėsie praktike qė tė arrihet qėllimshėm deri te ai. Tė shprehurit e pėrkohshėm tė simptomave shqetėsuese nuk janė edhe aq tė rrezikshme pėr shėndetin.

Problemi paraqitet atėherė kur shpirtngushtėsia merr formė kronike, pra kur ajo bėhet, si tė thuash stil personal. Ai dhe stafi i tij nė Universitetin e Dukes, konstatuan, se deri nė njė farė mase edhe mund ta matin dėshpėrimin, duke shfrytėzuar testin e personalitetit tė ashtuquajtur MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) - njė test qė e pėrdorin psikologėt pėr tė zbuluar tek pacientėt, probleme morale, sociale, ērregullimet e personalitetit, sjelljeve etj.

Nga studimi i disa mijėra kandidatėve ata arritėn nė pėrfundim se tė gjithė ata qė kishin kaluar shkallėn e 50% ishin personalitete tek tė cilėt shpirtngushtėsia ishte pothuajse veti kronike dhe mundėsia e sėmurjeve kardiovaskulare ishte po ashtu shumė mė e lartė. Kurse ata kandidatė qė nuk e kishin kaluar shkallėn e 50% pra, ku dominonte shpirtmirėsia, mundėsia e prekjes nga sėmundjet e zemrės ishte gjithsesi mė e ulėt.

Dr. Williams nuk u kėnaq me kaq. Pėr ta vėrtetuar saktėsisht ndikimin e shpirtngushtėsisė nė organizmin e njeriut, pra pėr tė ofruar fakte edhe mė bindėse, ai vazhdoi testimet edhe mė tej nė Universitetin e Dukes.

Mė se 20 vite rresht ai pėrcolli shėndetin dhe stilin e jetės tė mbi 250 studentėve tė medicinės, tė cilėt po ashtu, studionin ose kishin studiuar nė kėtė universitet. Ndikimi i efekteve tė shpirtngushtėsisė ishte dramatik! Ai konstatoi se studentėt shpirtngushtė, pra tė mėrzitur, melankolik, ironik, cinik, nervoz, agresiv etj, u prekėn pesė herė mė shumė nga shqetėsimet e zemėr, se sa ata me disponim tė mirė.

Megjithatė, dr. Willams thotė se kėto rezultate nuk japin pėrgjigje definitive, pasi kjo lėmi, si edhe shumė tė tjera, janė akoma objekt studimi. Mirėpo, sot ėshtė e ditur se si faktor vendimtarė pėr shqetėsime kardiake luajnė hormonet e partikulauara (veē e veē), tė cilat organizmi i sekreton si pėrgjigje ndaj situatave tė tendosura, ndėrsa ato mė tej sjellin deri te puna e pėrshpejtuar e zemrės, ngritja e tensionit si dhe rritja e nivelit tė kolesterolit nė gjak. Nė qoftė se individi i ekspozohet vazhdimisht ndikimeve tė tilla, si pasoj e shpirtngushtėsisė, rreziku nga sėmundjet e zemrės ėshtė i paevitueshme.

Megjithėse rezultatet testuese vėrtetojnė lidhshmėrinė mes situatave stresuese dhe sėmundjeve kardiovaskulare, evitimi i faktorėve qė sjellin deri tek ato, mbetet ende sfidė serioze pėr medicinėn aktuale! As metodat “filtruese” nuk sollėn ndonjė pėrmirėsim tė dukshėm. Pėrveē terapive psiko-analitike dhe tabletave tė shumėllojshme, mjekėsia nuk arriti tė bėjė ndonjė hapė mė serioz nė kėtė drejtim.

Prandaj shumė njerėz, tė zhgėnjyer nga terapitė konvencionale, kėrkojnė edhe shtigje tjera, duke u drejtuar kah ritualet e lashta dhe format tjera alternative tė shėrimit tek tė cilat edhe gjejnė rrugėn e duhur. Mirėpo, disa prej tyre shpesh sillen dhe shtigjeve tė gabuar, duke u dhėnė pas alkoolit, drogės etj, qė nė instancėn e fundit kanė pasoja tė rėnda, shpesh edhe vdekjeprurėse.

Njerėzimi i janė tė njohura qė nga lashtėsia format e lartpėrmendura tė shėrimit alternativ. Mėnyrat e shumta relaksuese siē janė: format medituese tė budistėve dhe jogistve indian, pastaj sistemi kinez i harmonisė dhe baraspeshės, lutjet tek religjioni islam dhe katolik, kaballat mistike tek hebrenjtė etj, janė treguar shumė efektive tek problemet me karakter zemėrngushtėsie, e qė si rezultat pėrfundimtar edhe kanė harmonizim e natyrshėm tė shpirtit dhe trupi, pra organizmit tonė me ambientin e jashtėm nė pėrgjithėsi.

Edhe mjekėsia e ditėve tona nuk i mohon mundėsit alternative tė shėrimit, bile pėrkundrazi, nė disa raste edhe i preferon ato. Prandaj individit i mbetet tė zgjedh vet formėn e pėrshtatshme qė do t’ia kthej atij harmonin e brendshme nė raport me botėn qė e rrethon, thėnė shkurt - lumturinė.
avatar
vanina cela

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 05.11.11 0:59

Lumturia

Me siguri jeni gjendur nė situatė kur tė ėshtė dukur se tė gjithėve ėshtė duke u shkuar mė mirė se juve dhe se lumturia vazhdimisht “u tejkalon”. Edhe pse sado tė duket kjo fjali demode, “edhe ju mund tė jeni farkėtar i lumturisė suaj”.

Mos u dėshpėroni

Me siguri ndonjėherė keni thėnė: “Ah, pse unė kurrė nuk kam lumturi”, apo “Pse mua diēka e tillė kurrė nuk mė ndodhė”.

Mos u dėshpėroni pasi qė vėrtetė lumturinė mundeni vet ta sillni nė jetėn tuaj. Si ta realizoni? E tėra ėshtė e mundshme me pak mundim, ndėrsa do tė jeni shumė krenar nė veten pasi qė vetė keni pasur sukses nė diēka. Para sė gjithash, jini mė aktiv dhe do ta sillni lumturinė nė jetėn tuaj!

Ndonjėherė lumturia ėshtė rastėsi, por mundeni edhe vetė nė ndonjė mėnyrė ta “ftoni”. Duhet tė jeni mė tė angazhuar, sa mė kureshtar tė jeni nė jetė aq mė shumė do ta pasuroni.

Bėhuni mė tė vendosur

Shembujt nga jeta reale kanė treguar se personat tė cilėt na duken se kanė lindur nėn “yjet e lumtura”, nė tė vėrtetė janė ata qė vendosin mė shpejt, dhe mė sė shpeshti duke u mbėshtetur nė intuitėn e tyre.

Natyrisht qė diēka mund gjithmonė tė marrė tatėpjetėn por nėse nuk rrezikoni dhe nuk mundoheni vetė ta mposhtni, kėtė edhe nuk mund ta arrini. Jo se pse kjo “nuk u ėshtė shkruar nė yje”, por vetėm se pėr kėtė nuk jeni pėrpjekur.

Ėshtė mirė e njohur tregimi se 12 shtėpi botuese e refuzuan ta editojnė librin e parė nga seria e shtatė librave pėr “Harry Potter-in” tė autores sė njohur, J. K. Rowling, dhe nė fund shtėpia botuese “Bloomsbury” e dha dritėn e gjelbėr pėr editimin e tyre.

Sot e njohura nė tėrė botėn Demi Lovato (19-vjeēare) nė audicionin e parė tė show-t tė “Disney-t” “As the Bell Rings” ka qenė e refuzuar, por ky yll i ri nuk u dorėzuar por kaloi nė njėrėn nga audicionet e ardhme. J. K. Rowling dhe Demi vetė e kanė arritur vendin e tyre, diēka qė tė gjithėve mund tė na shėrbejė si shembull se nuk duhet tė dorėzohemi.

Zgjeroni rrethin e miqve

Mos gaboni tė ikni nga njoftimet e reja, pasi qė me siguri ata njerėz mund tė jenė tė parėt qė do t’u vijnė nė ndihmė. Pėr shembull e afėrmja e ndonjė tė njohurit tuaj kėrkon punėtor i cili kohė pas kohe do t’i ndihmojė nė shitore apo restorant, ndėrsa ju keni nevojė pėr para shtesė! Njoftimet e kėtilla kur nuk duhet tė ndalen.

Pra, kurrė nuk mund ta dini se ēka mund tė burojė nga njohjet e rastėsishme, kėshtu qė jini mė komunikues dhe miqėsor.

Bėhuni tė gatshėm t’u ndihmoni tė tjerėve


Kjo ofron ndjenjėn e lumturisė, ndėrsa ėshtė mirė e njohur se tė gjithėve e mira u kthehet me tė mirė. Natyrisht, kjo nuk do tė thotė qė duhet t’i lejoni njerėzit t’ju shfrytėzojnė pasi qė shumė vetė janė tė prirė ta keqpėrdorin mirėsinė e tė tjerėve.

Kėnaquni me atė qė keni

Nėse vazhdimisht mendoni se jeni tė palumtur, nxirrni nga vetja energji negative. Pėrpiquni tė jeni pozitiv pasi qė sigurisht ekziston diēka qė u bėnė tė lumtur, si shkuarja nė kinema me miqtė, ndonjė sport, aktivitet apo hobi me tė cilin merreni, muzika, leximi…

Natyrisht, situatat kur lumturia nuk ka qenė gjithmonė nė anėn tuaj mund t’i ndodhin gjithkujt. Dallimi ėshtė nė atė qė personi i caktuar mendon pozitivisht dhe kėtė kurrė nuk do ta kuptojė si tragjedi personale apo shenjė qė ėshtė i lindur si “i pafat”, por si pjesė normale e pėrditshmėrisė e cila mund t’i ndodhė gjithkujt.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 03.12.11 14:20

Njerėzit gabimisht e kėrkojnė lumturinė

Pse ēiftet kanė fėmijė kur hulumtimet tregojnė se ēiftet pa fėmijė janė mė tė lumtur? Pse miliarderėt janė gjithmonė nė kėrkim tė mė shumė parave, edhe pse nuk kanė ku i shpenzojnė tė gjitha ato? Dhe pse disa njerėz tė palumtur luajnė letra, ndėrsa janė tė gatshėm edhe tė mashtrojnė pėr tė fituar?

Keni parė lojtarėt e apasionuar tė letrave, tė cilėt luajnė me orė tė tėra pa buzėqeshur, pavarėsisht nėse luajnė lojė serioze ose thjeshtė pėr t’u shoqėruar. Ata dėshirojnė tė fitojnė vetėm pėr shkak tė ndjenjės qė u sjell sė fitorja, edhe pse kjo tek ata nuk shkakton emocione pozitive- thonė ekspertėt pranė Universitetit tė Pennsylvanisė. Kjo u ndodh edhe menaxherėve, tė cilėt dėshirojnė tė grumbullojnė sa mė shumė para dhe tė luajnė lojėn e tyre.

Nė kėtė mėnyrė, miti i lumturisė si qėllim kulminant i njeriut, nė fakt e shkatėrron njeriun duke u munduar ta arrijė atė, sepse nuk e kupton se ai nė fakt do tė ishte i lumtur sikur ta kuptonte momentin jetėsor nė tė cilin gjendet.

Mirėqenia, thonė ekspertėt, nuk ėshtė ndjenja e lumturisė, por kombinimi i emocioneve pozitive, angazhimi nė jetėn e pėrditshme, kualiteti i lidhjes, kuptimi i jetės, si dhe arritja e diēkahit nė jetė.

Ēelėsi i kėsaj ėshtė nė zbulimin e asaj qė ėshtė mė e rėndėsishme nė jetėn tuaj, ndėrsa lumturinė nuk duhet kėrkuar, sepse ajo nuk ėshtė qėllim qė arrihet duke u munduar, por thjeshtė pėrjetohet.

Lumturia, e cila zakonisht vonon, vjen thjeshtė si rezultat i jetės.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 04.02.12 19:59

Ekuilibri mundėson lumturinėBrenda nesh ekzistojnė tri jetė: jeta organike, jeta intelektuale, jeta morale. Nga ekuilibri i kompletuar i kėtyre tri jetėve rezulton shkalla mė e plotė e mė e ngritur e lumturisė njerėzore.

Njeriu i pėrsosur di t’i jetojė tė tria me tė njėjtin intensitet. Nė kushtet mė tė mira, njėkohėsisht i mbron, i mbron, i kultivon, i zhvillon, e di tė mbahet mirė fizikisht, i aftė intelektualisht, i ekuilibruar moralisht.

Kjo gjė ėshtė fare e mundur. Secili nga ne mund tė mbahet fizikisht mirė e i fortė duke edukuar e duke kryer nė mėnyrė racionale funksionet e veta jetėsore, duke zhvilluar me ushtrime muskujt e mushkėritė, duke rregulluar e duke rritur aftėsinė e gjėndrave endokrine, duke shkathtėsuar e duke kalitur trupin me gjimnastikė e sport.

Secili nga ne mund tė fuqizojė jetėn e tij intelektuale duke iu kushtuar studimit, kulturės, artit, duke mprehur vazhdimisht aftėsitė e trurit. Secili nga ne mund tė pėrkujdeset pėr ekuilibrin e vet moral, duke e edukuar vullnetin, shpirtin e vendosmėrisė e tė iniciativės, duke formuar vetėdijen e vet sipas disa normave, duke zhvilluar ndjenjėn e pėrgjegjėsisė.

Kjo qė u tha mė lartė ėshtė e mundur, sepse ėshtė nėn dominimin direkt tė vullnetit. Nga ekuilibri i kompletuar i kėtyre tri jetėve rezulton shkalla mė e plotė e mė e ngritur e lumturisė njerėzore.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lumturia E VERTETE

Mesazh  benardi prej 07.02.12 14:33

LUMTURIA SPIRITUALE E EMBEL SI MJALTI (MADHUVIDYANANDA)

Konoshenca e supremit nuk mund te arrihet duke lexuar vetem libra, ajo kerkon domosdoshmerine e sinqerte te praktikes spirituale,dhe kjo do te thote qe duhet ndjekur rruga e vertete duke patur supremin BRAHMA si destinacion ,dhe qellim final ne jete

Nese te gjitha tendencat jane drejtuara drejt ATIJ,ato behen gjithmone me te lartesuara dhe ne fund vendosen, zhyten, treten, te AI

Kur nuk ka tendenca,mendja nuk ekziston,atehere do te shkoni pertej dominimit te mendjes,do te jeni te lire nga sensacionet e dhimbjes dhe kenaqesise dhe arrini ne fund veten tuaj supreme kozmike

Duhet avancuar te impenjuar ne maksimum,dhe duke mbajtur mendjen te larguar fort nga veset,mos lejoni kurre qe pastertia e mendjes tuaj te njolloset ne asnje menyre ,pasi te keni praktikuar per nje fare kohe praktike shpirterore,do te vezhgoni qe menda juaj qe mbeshteste tendencat tuaja te ulta dhe veset , eshte bere aleatja juaj me e madhe ,dhe atehere gjithe pengesat e juaja do te vendosen ne fund te mendjes ose do largohen fare

Beni ate qe mendja juaj te jete ne menyre kostante e ispiruar nga shpirti juaj dhe keshtu e verteta absolute do zbresi automatikisht tek ju

JETA ESHTE NJE SADHANA SPIRITUALE KU REZULLTATET DUHET TE AFROHEN NE ALTARIN E ENTITETIT SUPREM TE PLOTFUQISHEM

Ata qe ndjekin rrugen e kundert jane ne te vertete injorante sepse duke ju dedikuar objekteve materjale,trasformojne gradualisht mendjen e tyre ne dicka te trashe(crudo)
Nepermjet nje degradimi progresiv substanca e tyre mentore arrin nje stad ne te cilin ata nuk meritojne as te quhen qenje njerzore
Per kete arsye mos ju dedikoni objekteve siperfaqesore meterjale, mos lejoni te terhiqeni pertej limiteve tuaja te tendencave dhe impulsive
Tendencat estroverse dhe vemendja e perqendruar mbi objektet e trasha materjale jane sigurisht dhe padyshim pengesat ne realizimin e vetes tuaj supreme

Por ne jeten tokesore te perditshme objektet materjale jane te pazevendesushme,nuk mund te vazhdoje jeta vetem duke ndjekur ecjen e praktikes shpirterore

Atehere lind pyetja ,si do mbijetoje personi gjate perjudhes se praktikes shpirterore??

Madhuvidya(konoshenca spirituale) ju meson qe mund te sforcoheni te arrini realizimin vetes tuaj edhe duke bere nje jete tokesore me kusht qe perpara se hyni ne kontakt me cdo objekt pelqimi ,ju ta konsideroni si nje manifestim hyjnor p.sh. ndersa i jepni per te ngrene femijes tuaj ,duhet te mendoni qe nuk po ushqeni femijen tuaj por qe po ushqeni manifestimin e BRAHMA-S (ZOTIT) ne formen e femijes tuaj

Nese ndiqni korrektesisht leksionin e MADHUVIDYA ju mund te evitoni lidhjet e ligjit universal te aksion-reaksionit ,edhe nese beni pune te jeten tuaj te perditshme
Kjo konoshence e kulluar dhe e embel si mjalti do te dominoje gjithe qenjen tuaj interiore dhe eksteriore(brendshme-jashtme) me ekstazine dhe lumturine e brahma-s ,dhe kjo gje do te lehtesoje ne menyre permanente gjithe mundimet tuaja ,dhe atehere forca qe te con drejt materjalitetit (avida) nuk mund tju afrohet me duart e saj te hekurta
Do te shikoni atehere lavdine e te vetmit ENTITET miredashes qe shqelqen ne te gjitha objektet

KJO ESHTE LUMTURIA E VETME NE JETE
avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  benijuli prej 08.02.12 17:09

Jon shkruajti:LumturiaLumturia ėshtė njė ndjenjė ose gjendje kėnaqėsie, gėzimi i madh qė pėrjetohet nga njeriu.

Njeriu qė nga krijimi i tij kėrkon kėtė gjendje mirėqenie. Lumturia ėshtė ajo tėrėsi ndjenjash e emocionesh tė trupit dhe mendjes qė krijojnė mirėqenie dhe gėzim nė njė ēast pak a shumė tė gjatė nė jetėn tonė.A mund te me ndihmoje dikush ku mund ti gjeje ato 4 videot qe flasin per te verteten e jezu krishtit qe ne fund largohet per ne skoci ? flm
avatar
benijuli

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Odin prej 12.01.13 12:34

Kush ėshtė sekreti i lumturisė?!Ekziston njė shprehje popullore ne vendin tonė, qė thotė “lumturia nuk mund tė blihet”. Njė studim i fundit ka treguar se kjo ėshtė gabim. Kėrkuesit Daniel. W. Sacks, Betsey Stevenson e Justin Woflers kanė krahasuar ndjenjėn e tė qenit tė lumtur me nivelin e tė ardhurave, dhe se ēfarė blihet me paratė qė fitohen.

Si pasojė, ata thonė se kanė dalė nė pėrfundimin se ēdo dollar, apo euro mė tepėr na jep mė shumė lumturi. Njė studim i Gallup nė 122 vende tregon po ashtu se nė vendet e pasura, popullsia ėshtė mė e lumtur se nė ato tė varfėra. Po ashtu, tė ardhurat duhet tė rriten nė tė njėjtėn masė nė mėnyrė qė tė marrim tė njėjtėn ndjesi, transmeton Daily Mail.

Por me e bukura e gjithė kėtij studimi ėshtė se ma mė shume tė shtohen parat dhe tė bėjnė tė lumtur, aq mė tepėr para kėrkon qė tė ketė njeriu. Pra pėrfundimi ėshtė se nuk mund tė ngopesh nga tė qenit i lumtur kur i kalon “florinjtė” nėpėr duar.

E.SH
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 11.06.13 11:53

Si tė jeni mė tė lumtur

Ajo ėshtė ndjesia pas sė cilės rendin tė gjithė njerėzit, qėllimi primar, dėshira mė e madhe, pėrmbushja e misionit tė jetės. Ja cilėt janė 11 hapat qė duhet tė hidhni pėr tė arritur nė shtėpinė imagjinare tė lumturisė.

1. Jini optimistė. Kėrkuesit studiuan mbi jetėt e njerėzve qė kishin fituar lotarinė dhe zbuluan se ata nuk ishin mė tė lumtur se njerėzit e tjerė para njė viti. Kur kėta njerėz u bėnė fituesit e mėdhenj tė lotarisė, jeta e tyre ndryshoi dhe ata vetė u bėnė mė optimistė nė lidhje me tė ardhmen, pėr kėtė arsye ata ishin edhe mė tė lumtur.

2. Ndiqni instinktin. Nėse keni pėr tė marrė njė vendim tė rėndėsishėm, nga i cili varet jeta dhe lumturia juaj, ndiqni shprehjen e famshme: “bėni si tė dini vetė”. Instinkti njerėzor priret gjithnjė nga lumturia dhe plotėsimi egoist i dėshirave, nė momentet e duhura ky instinkt mund tė jetė shenja qė ju po prisnit. Harrojini tė tjerėt, jeta ėshtė juaja, jetojeni siē dini vetė.

3. Punoni aq sa ju nevojitet. Shumė njerėz, tė cilėt ia kuptojnė tė mirat monetare punės, tėrhiqen prej tyre dhe bėhen skllevėr tė zyrės dhe mendimit se duhet tė punojnė sa mė shumė pėr tė pasur para. Kjo rrugė nuk do t’ju ēonte drejt lumturisė, pėrkundrazi, mėnyra mė e mirė pėr tė qenė tė lumtur, ėshtė tė bėni aq para sa ju plotėsojnė nevojat qė keni. Kushtojuni kohė njerėzve tuaj tė dashur dhe bėni veprimet qė ju bėjnė mė tė lumtur.

4. Trajtojeni mirė trupin. Ne jetojmė brenda trupit tonė, ai ėshtė shtėpia jonė e pėrhershme, ndaj shpėrblejeni atė me disa shėrbime qė e qetėsojnė dhe kėnaqin. Studiuesit thonė se ushtrimet trupore, dietat dhe gjumi i rregullt janė ēelėsi drejt lumturisė dhe ndjenjės sė rehatisė. Njerėzit qė ushtrohen kanė nivel mė tė lartė tė entuziazmit dhe eksitimit. Edhe ushqimi i duhur ėshtė njė rrugė e mirė drejt lumturisė. Mos harroni edhe masazhet trupore sa herė tė keni mundėsi.

5. Miqtė dhe familja. Nėse po kėrkoni pėr diellin e lumturisė, qė do t’ju dhurojė gjithēka dėshironi pa asnjė kusht dhe shumė dashuri, ai ėshtė familja dhe miqtė. Njė studim tregon se njerėzit ndihen mė tė lumtur kur qėndrojnė pranė personave qė janė financiarisht nė tė njėjtėn gjendje me ta. Kėshtu qė meqė supozohet se miqtė i keni zgjedhur njėlloj si vetja, e familja s’ju lė gjė mangėt, ndihuni tė qetė nė gjirin e kėtyre dy faktorėve kryesorė pėr tė qenė tė lumtur.

6. Jini tė mėshirshėm. Dhembshuria ka tė bėjė me ndjesinė e mbėshtetjes qė i jepni dikujt nė kushte mė tė kėqija se ju. Duke u dhėnė kėtyre njerėzve mbėshtetjen dhe simpatinė tuaj, do ta kuptoni sesa tė bekuar jeni nė vetvete dhe do t’i vlerėsoni mė shumė gjėrat qė do t’ju rrethojnė. Nė kėtė mėnyrė ju nuk do ta gjeni lumturinė, por do tė zbuloni se jetoni prej kohėsh nė tė.

7. Zhvilloni biseda tė vlefshme. Nėse e shpenzoni ditėn tuaj me tema tė lehta si thashethemet dhe fjalėt e thėna sa pėr t’u dukur, atėherė jeni shumė larg lumturisė. Gjėrat e mira gjenden thellė, ndaj gėrmoni brenda vetes, do tė gjeni njė njeri tė mrekullueshėm. Mėnyra mė e mirė pėr tė zbuluar veten ėshtė tė bisedoni me dikė pėr ēėshtjet qė ju interesojnė, tė zbuloni fjalėt qė as vetė nuk i dinit se i mendonit. Duke vepruar kėshtu, do tė ndiheni krenarė pėr veten dhe pse jo edhe tė lumtur.

8. Gjeni lumturinė nė punė. Njė shprehje thotė se kush bėn atė qė dashuron, nuk do tė quhet se ka punuar asnjė ditė nė jetėn e tij. Gjejeni dhe ju pasionin tuaj, e mos ngurroni t’i pėrkushtoheni. Duke bėrė ėndrrat tuaja realitet, rezultati nė punė do tė jetė mė i lartė dhe lumturia juaj po ashtu. Pėr gjėrat qė ju pėlqejnė mendja punon mė efektivisht dhe shumė shpejt do tė ndiheni tė plotėsuar.

9. Buzėqeshni. Shkenca kėshillon qė tė buzėqeshni, edhe nėse jeni tė lumtur apo jo. Do tė ishte shumė mirė nėse do tė ishit gjithė kohės tė qeshur, sepse kjo do tė shkaktonte reaksionet e duhura nė trupin tuaj dhe do ta kishit mė tė thjeshtė tė ishit tė lumtur. Njerėzit qė buzėqeshin gjatė njė veprimi tė dhimbshėm, raportojnė se kanė ndier mė pak dhimbje se nė gjendje normale.

10. Falni. Tė gabosh ėshtė njerėzore, tė falėsh ėshtė hyjnore, kjo shprehje funksionon pėr tė gjetur lumturinė. Duke falur ju do t’i afroheni mė shumė qetėsisė shpirtėrore dhe ndjenjės sė pėrmbushjes. Nuk ėshtė e lehtė tė falėsh, por brenda jush ndodhet forca e duhur pėr tė harruar dhe pėr tė ecur pėrpara. Bėni me tė tjerėt atė qė do tė donit t’ju bėnin tė tjerėt. Falni dhe shijojeni ndjesinė qė vjen pas saj.

11. Bėni miq tė rinj. Kėrkuesit e Harvardit arritėn nė pėrfundimin se njerėzit qė shkonin rregullisht nė kishė, ishin mė tė lumtur se tė tjerėt. Pėrveē faktorit hyjnor, nė kėtė ndjesi, studiuesit pėrfshinė edhe miqtė e rinj qė ata krijonin. Krijimi i miqėsisė ėshtė shkak i interesave dhe besimeve tė pėrbashkėta, duke vepruar kėshtu, ju nuk do ta ndieni veten tė vetmuar, por do tė merrni mė shumė fuqi pėr tė ecur pėrpara.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Jetmira prej 19.07.13 16:29

Studimet tregojnė se njerėzit qė kanė njė qėllim nė jetėn e tyre, kur tė plaken kanė njė shėndet mė tė mirė, por edhe jetojnė mė gjatė sesa njerėzit qė pėrqendrohen nė arritjen e lumturisė Ideja e lumturisė ėshtė kuptuar gabimisht, prandaj njerėzit nuk do tė duhej qė ta kuptojnė atė si qėllim tė jetės, por si rezultat tė saj, thonė shkencėtarėt australianė. Njerėzit zakonisht mendojnė se lumturia ėshtė ndjenja e kėnaqėsisė apo ndjenjat pozitive, tė cilat nė fakt janė mė pak tė rėndėsishme sesa ndjenja e mirėqenies qė vjen kur tė kyēemi nė aktivitete tė qėllimshme.

Studimet mė tė reja tregojnė se njerėzit qė kanė njė qėllim nė jetė, kur tė plaken kanė njė shėndet mė tė mirė mendor, bile jetojnė edhe mė gjatė sesa ata qė pėrqendrohen nė arritjen e lumturisė me ēdo kusht. Nė disa raste, njerėzit qė pėrqendrohen tepėr nė arritjen e lumturisė, nė fakt janė mė pak tė lumtur, thonė shkencėtarėt. Kėnaqėsia qė vjen pas njė shujte tė mirė, pas njė filmi argėtues, apo pas ndonjė ndeshjeje tė rėndėsishme sportive, shpesh ėshtė afatshkurtėr.
Rritja e fėmijėve, puna vullnetare, apo mėsimi, sjellin njė kėnaqėsi mė tė vogėl pėr momentin, por nė fund rezultojnė me njė ndjenjė tė pėrmbushjes dhe realizimit, gjė qė mund tė ketė rėndėsi tė madhe nė aspektin afatgjatė. Dy lloje tė mirėqenies, sikur qė ėshtė hedonizmi dhe lumturia e bashkėsisė nuk ėshtė e thėnė qė tė jenė nė kundėrshtim njėra me tjetrėn.

Njerėzit qė tentojnė tė bėjnė njė jetė tė qėllimshme, apo bėjnė mirė punėn e tyre, do tė duhej tė ishin tė lumtur. Por, zakonisht njerėzit kėrkojnė ndonjė shpėrblim, sikur qė janė paratė, apo statusi shoqėror, prandaj edhe nuk ndihen tė lumtur – thotė psikologu Richard Ryan.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Odin prej 21.09.13 11:44

20 mėnyrat pėr tė qenė i lumturLumturinė ėshtė e vėshtirė ta pėrcaktosh dhe nuk ėshtė e lehtė ta matėsh. Pėrvoja jonė ėshtė te kombinimi i elementeve nė tė njėjtėn mėnyrė ashtu si njė rrotė brenda njė ore nuk e llogarit kohėn, por ėshtė rezultat i sinkronitetit nė pėrgjithėsi.

Lumturia ėshtė ajo qė psikologėt e quajnė “mirėqenia subjektive”, dhe pėr fatin tonė tė mirė, ėshtė njė gjendje nė tė cilėn ne mund tė ndryshojmė aktivisht pėr mė mirė. Revista “The Time” tregon 20 mėnyrat pėr tė filluar.

Numėro bekimet e tua

Numėro bekimet e tua, por jo pėr ditė. Sonja Lyubomirsky, njė psikologe nė UC Riverside, ka gjetur se njerėzit njė herė nė javė shkruajnė pesė gjėra, tė cilat janė tė mėdha pėr lumturinė e tyre, por qė nuk i vėnė tė gjitha nė zbatim. “Ky ėshtė njė problem, pasi nuk ka koordinim mes tyre, thotė Lyubomirsky, kur njerėzit i bėjnė gjėrat nė mėnyrė tė vazhdueshme, ato humbasin freskinė dhe kuptimin. “Ju keni nevojė pėr njė koordinim, thotė Lyubomirsky, duke shtuar se “kjo tė bėnė tė ndihesh mirė”. Ajo ėshtė lodhur sė numėruari bekimit e saj dhe urrejtjet pėr tė. “Unė e gjeta sekretin. Ajo nuk punon pėr mua. Njėsoj si njė program nė dietė, ēfarė duhet tė bėni ju pėr tė mbajtur veten nė formė, personalitetin dhe qėllimin. Nė thelb mirėnjohja nuk do tė jetė pėr tė gjithė. Por nė qoftė se ajo ėshtė njė ushtrim tjetėr, duhet tė mendosh pėr njė person, i cili ėshtė sjellė mirė me ty, dhe ti ke dėshirė pėr ta falėnderuar, njė mėsues, kėshilltar ose kushėriri, dhe shkruaju njė letėr njė herė nė javė individėve tė ndryshėm. Kjo do tė bėjė qė ti tė ndihesh i lumtur njėsoj siē ndihet ai”.

Dėgjo muzikė

Edhe nėse e konsiderojmė si njė aksident revolucionar i gjuhės, apo si njė portė drejt emocioneve tona, muzika aktivizon pjesė tė trurit qė nxisin lumturinė duke ēliruar endrofina tė ngjashme me atė qė bėnė seksi dhe ushqimi. Muzika mund tė ēlirojė trupin, ndonjėherė tė ndihmon tė flesh dhe tė stimulon ēlodhjen e trurit apo edhe tė meditosh. Njė studim qė ėshtė bėrė me moshėn e thyer qė dėgjonin muzikėn e tyre tė preferuar, gjatė njė ndėrhyrje kirurgjikale, shikohet se ata kanė rrahje tė dobėta tė zemrės dhe tė gjakut, zemra e tyre nuk punon fortė kur ndėrhyrja kirurgjikale bėhet pa muzikė. Studimi i dytė, me pacient qė i janė nėnshtruar kolonoskopisė, tregoi se dėgjimi i muzikės sė pėrzgjedhur zvogėloi nivelin e ankthit dhe uli dozėn e qetėsuesit.

Merr sa mė shumė pėrkėdhelje

Nuk ėshtė sekret pėr asnjė, qė rrokullisjet nė bar dhe tė gjitha emocionet qė sjell ky veprim, tė bėjnė tė ndihesh mirė. Endorfina ėshtė neutrotransmetues nė tru qė redukton dhimbjet qė shkakton euforia. Mėsymja e kaq kimikateve mund tė duket si njė zgjidhje temporale tė njė dite tė mėrzitshme, tė zymtė, por ajo sjell pėrfitime tė tjera, mė e pakta, ėshtė njė shprehje dashurie dhe fuqie nė njė lidhje dashurore. Shpesh duke ju referuar “hormoneve tė dashurisė” ose njė “pėrqafimi kimik”, qė ėshtė i lidhur me ndjenjėn e njė lidhjeje tė vėrtetė, sjell mė pas reduktimin e stresit.

Rrit natyrėn tėnde shpirtėrore

Analizė pas analize shikon se njerėzit me njė besim tė madh nė fatin ose nė ndonjė fe janė mė tė lumtur se ata qė kanė zgjedhur tė jenė pa besim. David Myers, njė social-psikolog nė njė kolegj nė Michigan, thotė se besimi jep njė mbėshtetje sociale. Mjaft arsye tė ngjashme tė pėrfshijnė pėr tė qenė nė njė kishė lokale, tempull ose xhami. Disa nga qartėsitė e brendshme, sjellin edhe njė frymėmarrje tė brendshme gjatė njė meditimi ose lutjeje, kėto mund tė pushojnė trupin dhe tė reduktojnė stresin, ankthin dhe tensionin psikologjik, duke lejuar tė futen nė shpirt emocione dhe energji pozitive.

Lėviz trupin tėnd

Nė kemi vėshtirėsi pėr tė “vrapuar shumė”, por jemi tė gatshėm pėr tė arkivuar kėto ndjenja. Kėrce, luaj futboll, puno sa ti tė mundesh. Dil shėtitje, nėse je i stresuar. Lėviz trupin dhe ndjen trurin tė relaksuar. Endorfina relakson nėpėrmjet ushtrimeve. Nėse diēka bie nė kundėrshtim me aftėsitė, kjo vjen sepse studiuesit nuk e dinė qė kjo shkaktohet nga emocione pozitive. Ndonjėherė emocionet mund tė sjellin energji tė mira, duke larguar ankthin dhe zbutur depresionin. Kjo ėshtė shumė mirė pėr tė qenė i shėndetshėm.

Buzėqesh fort

Bėj njė kthesė me njė shaka tė mirė, njė komedi, e cila tė bėn pėr tė qeshur, gjej diēka qė tė jap ty njė buzėqeshje tė fortė, duke tė nxjerrė nga sytė lot dhe tė bėjė trupin tė ndjejė dhimbje. Njerėzit 30 vjet mė parė lejoheshin tė qeshnin vetėm kur ishin nė grup. Mos u habisni, i qeshuri ėshtė ngjitės midis dy njerėzve, qė ata mund tė qeshin me njėri-tjetrin. E qeshura, si gjithė endorfinat e tjera, ndihmon nė reduktimin e hormoneve tė stresit, forcon imunitetin kur ai ėshtė i dobėt.

Bėjė diēka tė mirė pėr dikė

Jepi njė dorė dikujt nė bankė, jepi dikujt drejtim, nėse ai ndihet i humbur, ose bėju kompliment njerėzve nė mėnyrėn tėnde. E vogėl ose e madhe, pėr miqtė ose pėr tė huajt bėj njė akt bamirėse, pėr t’u ndjerė mirė si dhe pėr t’i bėrė ata tė lumtur. Bėj njė gjė tė mirė pėr njė person tė afėrt qė e takon shpesh herė dhe qė qėndron me tė pesė ditė tė javės, duke i sjellė atij buzėqeshjen. Kėto akte bamirėsie qė vijnė natyrshėm do tė bėjnė tė ndihesh mirė, pasi veprimi qė do tė bėsh do tė duket sikur ke bėrė njė akt shumė tė madh dhe se ke marrė falėnderime pėr shumė gjėra.

Bej me shume para se shoket

Njė djalosh mesatar mund tė jetė i brengosur, kjo pasi ndoshta ai nuk di mėnyra tė tjera se ēfarė mund tė bėjė me arin. Paratė, absolutisht nuk mund ta bėjnė njė person tė lumtur, por mund tė bėjė tė tjerė tė lumtur, nėse janė nė grup. Sipas njė studimi tė bėrė nė vitin 2005 nė Pensilvani, paratė nuk janė tė vetmet qė mund tė sjellin lumturinė. T’i kursesh ato ose t’i pėrdorėsh sė bashku me shokėt nė njė ditėlindje ose ditė tė veēantė pėr emocione pozitive, mund tė sjellin lumturi.

Kėrko emocione pozitive nė kufijtė e suksesit

Lumturia tė drejton tek suksesi. Individėt e gėzuar janė tė predispozuar qė tė kėrkojnė mundėsi tė tjera pėr tė bėrė pėrsėri tė mira. Sipas njė studimi tė zhvilluar nė 275,000 individė, dhe qė ka pėrfshirė njė skuadėr psikologėsh, ka nxjerrė se njė numėr i madh tė intervistuarish janė tė lumtur pasi kanė arritur njė sukses, tė lumtur pasi kanė arritur rezultate pozitive. Suksesi ėshtė rezultat i disa faktorėve, duke pėrfshirė edhe shėndetin, inteligjencėn, familjen dhe njohjet.

Identifikohu me trashėgiminė tėnde

Nėse ndiheni tė relaksuar me novelat e Gabriel Garcia Marquez, tė kėrcesh njė kėrcim japonez, pėrvetėson kulturė. Vlerėsoje kulturėn tėnde dhe pėrforcoje me tė tjera, gjithashtu identifiko kulturėn tėnde me tė tjerat. Njė studim i fundit tregon se njė adoleshent meksikan dhe njė kinez kanė ndenja lumturie tė ndryshme, duke mėnjanuar stresin ata kanė marrė edhe kulturėn e vendeve tė tjera. Nė njė kėrkim tjetėr psikologėt kanė gjetur njė lidhje midis identitetit stabėl kulturor dhe atij tė importuar, duke sjellė emocione pozitive.

Gjeni kohė

Shoqėria ėshtė e prekur nga falimentimi. Sikur njerėzit tė kishin mė shumė kontroll tė kohės sė tyre pėr ta optimizuar pėrdorimin e saj, ndoshta do tė duhej tė shembeshin ura. Ndaj hiqni dorė nga zakone apo situata qė ju bėjnė tė humbisni kohė dhe tė shmangni vampirėt emocionalė. Ėshtė e njėjta ide sikur pastroni shtėpinė. Psikologėt thonė se predispozicioni tė bėni plane qė mund t’i realizoni, duhet tė gjeni dy ditė kohė nė muaj, ku tė merreni me gjėrat qė doni tė bėni mė shumė. Kjo me siguri do t’ju shtojė ndjenjat e mira, tė cilat do tė bėjnė tė ndiheni mė tė lumtur.

Pėrdorini kujtimet e bukura si njė guidė

Mėsoni tė skanoni nė memorien tuaj fuqinė tuaj, talentin, pasionin, interesin, praktik pėr tė kopjuar aftėsitė, dhe sė fundi njė potencial tė hershėm, nėse kjo ėshtė aktuale ose jo. Skanoni kėtė memorie, duke mbledhur materiale tė cilat do tė pėrdoren pėr ēelėsin e lumturisė tėnde, thotė psikologja Barbara Becker-Holstein. Pėr shembull, dikush dėshiron tė jetė altruist, mund tė skanojė tė shkuarėn e tij dhe tė shikojė se ēfarė nuk i pėlqen. “Shiko me njė stil personal dhe me interes, kujdesuni pėr mėnyrat pėr tė qenė sot i lumtur dhe rėndėsishėm”, thotė Becker-Holstein.

Luani rolin e njė optimisti

“Optimizmi ėshtė teknik pėr ta mėsuar, dhe ka mėnyra tė ndryshme pėr ta arrirė atė”, thotė psikologja Mary Ann Troiani. Sipas kėrkimeve tė saj, Troiani del me tre mendime me tė cilat ju mund tė rrisni optimizmin tuaj. E para, rregullo trupin tėnd pėrpara se emocionet tė kapin, hidh hapa tė mėdha dhe ec me shpejtėsi dhe me kokėn lartė. Njerėzit qė janė pesimist ecin avash me kokėn poshtė dhe me hapa tė vegjėl, thotė ajo. E dyta, ndrysho tonin e zėrit tėnd, kjo do tė mbush me energji. E treta, pėrdor fjalė tė bukura dhe tė gėzueshme, mendo pėr mundėsi dhe pėr gjera tė bukura.

Provoni gjėra tė reja

Stop shikimit tė dritės sė Aurorės, dhe mėso njė instrument tė ri, kėtė bėje tani. Nė qoftė se ju ofrojnė tė bėni njė gjė qė ju bėn tė lumtur, pėrpiquni tė bėni edhe mė shumė. Psikologu Rich Walker qė ka studiuar 30,000 ngjarje dhe mbi 500 ditarė, thotė se njerėzit angazhohen me eksperienca tė ndryshme, disa prej tyre i minimizojnė emocionet negative duke shtuar ato pozitive. Psikologja Barbara Fredrickson nė kėrkimet e saj sugjeron se raporti i ndjenjave pozitive dhe atyre negative te njerėzit ėshtė 3 me 1.

Tregojani historinė tuaj dikujt

Flisni pėr gjėra tė mira dhe tė kėqija, tė cilat ju kanė ndodhur qoftė edhe duke i treguar pėrmes linjės telefonike. Sipas psikologut Rich Walker njerėzit drejtohen tė entuziazmuar kur me ndjenja tė buta tregojnė njė histori. Me fjalė tė tjera, tė flasėsh pėr eksperienca negative, tė bėn mė tė ndjeshėm, sa qė memoria bllokohet dhe mė pas ngjarjet nuk tė kujtohen. Walker thotė se nėse historia ėshtė e mirė dhe kur tregohet ka njė audiencė tė ndryshme dhe tė madhe, ajo tė ndihmon qė ti tė ndihesh mė mirė dhe tė ndihesh i lumtur.

Ekuilibroni punėn dhe shtėpinė

Zgėrdheshja nė shoqėrinė tuaj ėshtė si dhėmbėt blu. Me teknologjinė e re nė shtėpinė tuaj tashmė ju jeni mė ndryshe. Kjo gjetje e re paksa fleksibėl midis punės dhe jetės private, ėshtė e mirė pėr disa, ndėrsa pėr tė tjerė ėshtė problematike. Nė 2003, Universiteti i Michiganit gjeti se ata qė janė tė stabilizuar midis punės dhe shtėpisė janė mė tė lidhur pranė familjes, dhe kanė shumė konflikte pėr t’u integruar nė tė dyja. Kėrkimet treguan se balanca mes shtėpisė dhe punės mund tė sjell lumturi.

Tė jesh si danez, kini shpresa realiste

Vitin e fundit harta e parė nė botė pėr lumturinė ka nxjerrė nė vend tė parė Danimarkėn. Pėr mė shumė se 30 vjet ky shtet ka qenė ndėr tė parėt pėr kėnaqėsi. Kėrkuesit britanikė janė pėrpjekur tė gjejnė pse danezėt janė mė tė kėnaqur se suedezėt, megjithėse ndajnė tė njėjtėn kulturė. Ja dy shembuj: pakti i fundit ėshtė fitorja e danezėve nė vitin 1992 kur bė kampionati evropian i futbollit, e ēoi kėtė shtet nė eufori. Megjithatė ka edhe arsye tė tjera, tė cilat kanė kontribuar nė kėnaqėsinė e danezėve. Dhe gjėrat janė tė qarta, njė besim i madh qė i shtyn ata edhe kur bien.

Vizualizoni lumturinė

Ėshtė aftėsia jonė e veēantė qė tė mund tė stimulojmė situata, duke kujtuar tė kaluarėn dhe duke vizualizuar tė ardhmen. Nė tė njėjtėn kohė mund tė luajmė duke krijuar tė ardhmen, tė paktėn nė kuptimin se mund tė pėrgatisim gjendjen tonė emocionale pėr atė qė mund tė vijė. Kjo sjellje mund tė sjellė, lumturi nėse e bėjmė njė qėllim nė vete. Kėrkimet pėr vizualizimin dhe ndryshimet emocionale tregojnė se mendimet pozitive kanė njė impakt nė reaksionet e trurit. Psikologėt iu kėrkojnė njerėzve tė imagjinojnė atė qė duan nė jetėn e tyre, duke krijuar njė gjendje mendore qė e bėn personin tė mendojė se gjithēka ėshtė e arritshme.

Buzėqeshni

Provojeni. Buzėqeshja nuk do t’ju vrasė. Psikologja thotė se njė person ēdo lloj emocioni qė shpreh nė pamje tė jashtme, e shpreh me buzėqeshje. Pėr tė shmangur atė qė quhet mosmarrėveshje njohėse, nė tė cilėn mendimet dhe veprimet tona nuk pėrputhen, mendja jonė reagon ndaj ndryshimit nė shprehjen e fytyrės pėr tė pėrputhur atė qė besojmė me sjelljen. Dhe buzėqeshja, ashtu si qeshja, ėshtė ngjitėse. Nėse buzėqeshni, atėherė ka shumė mundėsi qė edhe ata rrotull jush tė buzėqeshin.

Kini njė martesė tė lumtur

Nėse pėr ju nuk ka kuptim tė martoheni me njerėz tė pasur, atėherė martohuni me njerėz tė lumtur. Studimet tregojnė se beqarėt nė gjendje depresioni kanė pėrfituar shumė psikologjikisht nga gjėra tė tilla si intimiteti dhe afėrsia emocionale. Pėr popullsinė e martuar, njerėzit e angazhuar nė marrėdhėnie intime tregojnė se janė mė tė lumtur se ata qė nuk janė tė martuar. Kėrkimet nga Universiteti Waewick tregojnė se nėse jeni tė martuar me dikė tė lumtur, atėherė edhe ju vetė do tė jini tė lumtur. Kjo pėr arsyen se lumturia ėshtė ngjitėse dhe kalohet lehtė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  syri i art prej 21.09.13 12:51

Lumturia buron nga mbrenda,kur fillojm te njoftohemi me qenjen ton te mbrendshm,me mundesit qe kemi per te qen te lumtur,pa nderhyrje nga jasht.Lumturia materiale esht jeteshkurter,ajo nuk esht lumturi esht vetem mendim,se jemi te lumtur...po per te ardhur gjer tek lumturia esht e nevojshme te kalohet nje rrug e gjat,me pervoja te ndryshm jetesore,me ramje me ngritje,jeta nuk esht vetem drejt...Jeta buron nga kundershtit,jeta esht fshehtesi dhe per kete esht interesante...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Toto Bota prej 22.09.13 6:01

Bravo,teme shume interesante... Ja vlen te lexohet nga fillimi deri ne fund,se jane njohuri qe te gjithve na nevojiten dhe na bejne mire....
avatar
Toto Bota

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 03.04.14 0:54

Lumturia eshte brenda nesh

Lumturia mund tė mėsohet, por gjetja e domethėnies dhe e njė qėllimi nė jetė ėshtė rruga drejt lumturisė dhe jo anasjelltas. Njerėzit e lumtur vlerėsojnė dhe e kuptojnė se tė jesh i lumtur, i shton vite jetės tėnde dhe i jep jetė viteve tė tua...

Qėllon shpesh qė mes miqsh a njerėzish tė afėrm tė na pyesim apo tė drejtojmė pyetjen: a jeni tė lumtur? Kjo ėshtė njė pyetje qė, edhe pse pa zė, ia bėjmė shpesh vetes nė situata tė ndryshme jetėsore apo edhe nė momente reflektimi. Nė fund tė fundit, ėshtė situata, gjendja shpirtėrore qė e kemi ėndėrr tė gjithė, qė e dėshirojmė, pėr tė cilėn luftojmė e pėrpiqemi, ndonjėherė nė mėnyra qė janė shumė larg arritjes sė lumturisė. Lumturia ėshtė aq thelbėsore pėr qenien tonė, sa edhe Kushtetuta amerikane e ka nė preambulėn e saj, kur thotė veē tė tjerash se, “njeriu ka tė drejtėn qė tė pėrpiqet tė jetė i lumtur”…

Shpesh i pėrgjigjemi njerėzve tė afėrt: po, jemi tė lumtur. Kėtė e bėjmė sepse mund tė jetė e vėrtetė, por edhe pėr t’u thėnė se jemi me tė vėrtetė mirė. Zakonisht kur na e pyesin prindėrit, tė cilėt nė fund tė jetės do tė donin qė tė paktėn tė na kishin dhuruar momente tė lumtura dhe tė kishin rritur qenie tė lumtura. E dimė se pėr ata, kjo do tė ishte arritja mė e madhe. Ka raste kur jemi nė momente tė kėqija. Ėshtė mirė qė t’ia pohojmė vetes, por ndėrkohė tė bėjmė dhe pohimin tjetėr se, kjo ėshtė njė situatė e pėrkohshme dhe se dielli i lumturisė do tė shkėlqejė sėrish nė qiellin e jetės sonė, pavarėsisht reve tė pėrkohshme.

Debati mbi lumturinė ėshtė i vjetėr dhe gjithėpėrfshirės. Ekonomistėt, politikanėt, psikologėt e tė tjerė, flasin nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr mėnyrat mė tė mira dhe mė efikase pėr krijimin e njė shoqėrie tė lumtur nė pėrgjithėsi. Madje, ekziston edhe indeksi i lumturisė nė shumė vende pėr tė testuar se sa tė lumtur jemi. Ka edhe mijėra libra me kėshilla dhe receta pėr tė arritur dhe prekur lumturinė, pėr tė zbėrthyer sekretin e tė qenėt i lumtur me veten dhe jetėn qė bėn. Megjithatė, studimet e mėdha, qė mund tė qėllojė tė jenė edhe tė vlefshme, thonė se ēdo njeri prej nesh mund tė ndėrmarrė disa hapa tė thjeshtė dhe tė vegjėl qė mund tė mos i dhurojnė lumturinė e menjėhershme, por tė paktėn mund ta ndihmojnė qė tė ndihet mirė dhe ta kuptojė mė mirė veten. Ja disa nga kėto kėshilla tė thjeshta dhe krejtėsisht tė mundshme pėr t’u vėnė nė jetė nga secili prej nesh.

Prano atė qė ke

Kėrkimet tregojnė se njerėzit e lumtur kanė nivele modeste pritshmėrish dhe aspiratash. Zakonisht, ata duan dhe synojnė atė qė mund ta arrijnė, ndėrkohė qė njerėzit qė nuk ndihen tė lumtur, duket se nuk e arrijnė dot kurrė atė qė duan. Ata dinė gjithashtu se si tė shmangin tė gjitha zhgėnjimet dhe tė krijojnė situata tė kėndshme dhe surpriza. Kjo, sepse ata punojnė dhe luftojnė pėr qėllime realiste, tė arritshme dhe janė tė lumtur me atė qė kanė, edhe sikur tė jenė tė varfėr. Pra, duhet qė t’i pranojmė gjėrat qė na janė dhėnė, qė i kemi. Nuk duhet qė tė harxhojmė sasi tė mėdha kohe duke u ankuar pėr gjėrat qė na kanė ndodhur dhe si pasojė e tė cilave jemi frenuar qė tė ecim apo bėjmė pėrpara e si pasojė, tė mos ndihemi tė lumtur. Njė nga prerogativat e tė qenėt i lumtur ėshtė qė t’i gėzohemi asaj qė kemi. Sigurisht, kjo nuk do tė thotė qė tė mjaftohemi me aq, por tė jemi realistė.

Kėnaqu me atė qė bėn

Njerėzit e lumtur bėjnė gjėra qė u pėlqejnė dhe pėlqejnė gjėrat qė bėjnė dhe mbi tė gjitha, nuk shkojnė nė kėrkim tė parave dhe pushtetit apo edhe lavdisė. Nuk ka, pėr shembull, asnjė arsye qė tė mbetesh i ngjitur pas punės qė ke dhe qė nuk e do, tė vazhdosh tė rrish i rrethuar nga kolegė qė nuk kanė tė bėjnė me ty dhe qė tė paragjykojnė apo me tė cilėt nuk ke asnjė gjė tė pėrbashkėt. Njerėzit shpesh harrojnė se ka mundėsi qė tė jenė vėrtetė tė lumtur nė punėn e tyre dhe mbi tė gjitha, harrojnė se duhet ta kėrkojnė njė gjė tė tillė. Shumė njerėz kalojnė vitet mė tė mira tė jetės sė tyre duke u pėrpjekur qė tė bėjnė para pėr t’i pasur mė pas nė njė moshė mė tė thyer, duke sakrifikuar shėndetin dhe familjen nė kėtė proces tė gjatė, tė vėshtirė dhe plot mungesa e stres. Dhe pastaj, kur i kanė bėrė lekėt, i shpenzojnė nė pjesėn mė tė madhe pėr problemet shėndetėsore qė u janė krijuar gjatė viteve tė lodhshme tė punės pa pushim dhe me shumė stres dhe mbingarkesė. Ndėrkohė, edhe me familjen e tyre hasin vėshtirėsi tė mėdha, sepse kjo lloj pune u ka shkatėrruar lidhjet e domosdoshme pėr tė qenė nė harmoni dhe pėr tė dhėnė e marrė dashuri.

Jeto pėr tė sotmen

Mos jeto nė tė shkuarėn, mos e mbaj mendjen tek ato gjėra qė tė shkuan ters, tek dėshtimet apo zhgėnjimet. Njėherazi, mos krijo ide fikse pėr tė ardhmen dhe mbi tė gjitha, pėr tė ardhmen e largėt. Mos u streso dhe mos krijo ankthe pėr atė qė do kohė qė tė vijė. Njerėzit e lumtur jetojnė pėr tė tashmen. Ata kanė njė mendėsi pozitive. Nėse nuk mund tė jesh i lumtur sot, atėherė si mendon se do tė jesh i lumtur nesėr? Pėrse vallė mendon se gjėrat nesėr do tė jenė ndryshe?

Zgjidh lumturinė

Mos ki frikė qė tė rivlerėsosh qėllimet dhe objektivat e tua nė jetė. Imagjino jetėn tėnde si njė histori qė mund ta realizosh dhe ta ndryshosh sa herė qė vendos ta bėsh njė gjė tė tillė. Kjo mėnyrė fleksibėl kėrkon njė mendėsi shumė pozitive dhe njė mendje tė hapur. Duhet qė nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe aktive tė zgjedhėsh gjithmonė qė tė jesh i lumtur. Gjithmonė ke njė mundėsi tjetėr, ke lirinė pėr tė zgjedhur mėnyrėn nė tė cilėn mund tė zgjidhėsh njė situatė. Njė studim ka nxjerrė nė pah se njerėzit qė e ndiejnė se kanė njė mundėsi zgjedhjeje dhe e kanė jetėn e tyre nėn kontroll, janė mė tė lumtur se fatalistėt, pra njerėzit qė mendojnė se asgjė nuk mund tė ndryshohet me ndėrhyrjen personale dhe se gjėrat janė tė shkruara njė herė e mirė dhe nuk ndryshon asgjė. Sipas studimit, vendet e Europės Veriore janė shumė mė optimistė, ndėrkohė qė jugu i kontinentit ka njerėz mė fatalistė.

Marrėdhėniet

Ne e marrim lumturinė nga tė tjerėt dhe nga mbėshtetja qė u japim tė tjerėve. Kujtoni gjithmonė se ashtu sikundėr tė tjerėt mund tė na bėjnė ne tė lumtur, edhe ne mund tė bėjmė tė lumtur tė tjerėt. Duhet t’i duam njerėzit qė janė tė rėndėsishėm pėr ne. Njė studim tregon se njerėzit e martuar janė mė tė lumtur se beqarėt.

Rri me axhendėn plot

Nėse dėshiron tė jesh i lumtur, atėherė zhvillo njė personalitet social – prano ftesat pėr tė pirė njė gotė jashtė, bėhu pjesė e klubeve tė ndryshme, shko nė aktivitete sociale. Mėnyra mė e mirė pėr tė pasur kėnaqėsi, ėshtė qė tė jesh nė shoqėrinė e tė tjerėve. Krijo njė jetė tė pasur sociale dhe bėje kėtė jo si njė detyrim, por si njė shpėrblim qė i jep vetes pas njė dite tė lodhshme nė punė dhe pėr hir tė tė bėrit qejf.

Mos bėj krahasime

Ambicia nė vetvete ėshtė e shėndetshme dhe i bėn njerėzit tė lumtur, por ndėrkohė, njė ndjenjė tjetėr qė ngjan me ambicien, por ėshtė tėrėsisht negative ėshtė zilia, dhe zilia tė bėn tė palumtur. Duhet tė krahasohesh me tė tjerėt, por nė mėnyrė tė shėndetshme, jo tė sėmurė. Nė vend qė tė humbasėsh energji nė dėshirimin e pamundur tė asaj qė kanė tė tjerėt, mė mirė pėrqendrohu tek objektivat e tu dhe do tė ndihesh mė mirė.

Ji vetvetja

Ashtu sikundėr nuk duhet tė krahasosh veten me tė tjerėt, nuk duhet as tė vrasėsh shumė mendjen pėr atė qė mendojnė tė tjerėt pėr ty. Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė jesh me tė vėrtetė vetvetja. Njerėzit e lumtur janė shumė spontanė, natyralė dhe tė vėrtetė. Ata thonė atė qė mendojnė dhe nuk janė shumė tė shqetėsuar se ēfarė mendojnė tė tjerėt pėr ta. Tė qenėt vetvetja, tė bėn tė lirė dhe autentik.

Mos u shqetėso

Mos e merr veten shumė seriozisht. Njerėzit e lumtur nuk shqetėsohen shumė dhe e dinė mirė se 90% e shqetėsimeve qė kanė nuk janė tė vėrteta.

Organizohu

Mund t’i keni zili ata njerėzit qė bėjnė jetė boheme, ku ‘rafsha mos u vrafsha’, pra i bėjnė gjėrat duke ndjekur nxitjen e momentit, por mos u gėnjeni. Njerėzit e lumtur planifikojnė dhe organizojnė jetėn e tyre, kanė qėllime dhe objektiva. Mund tė arrish atė qė dėshiron vetėm nė rast se nė radhė tė parė e di mirė ēfarė dėshiron me tė vėrtetė. Kėtu fillon gjithēka dhe mė pas tek organizimi i realizimit tė objektivit tėnd.

Mendo pozitiv

Grumbullimi i emocioneve negative dhe ndjenjave tė kėqija krijon njė shtrėngim tė madh psikologjik dhe mungesė rehatie fizike. Njerėzit e lumtur, duke drejtuar gishtin tregues nga gjoksi, vendi ku ndodhet stresi, i thonė kėtij tė fundit: Ik qė kėndej, ose do tė iki unė nga ty! Njerėzit e lumtur tentojnė qė tė shohin gjithmonė anėn e mirė tė gjėrave, edhe nė rastet mė tė errėta. Atletėt e suksesshėm e dinė si tė pėrqendrohen dhe tė fitojnė dhe nuk e nisin njė garė me frikėn e humbjes. Duhet qė tė zhvendosemi nga mendėsia negative dhe e dėshtimit dhe tė bėjmė tonėn ndjesinė pozitive dhe atė tė fitimtarit. Optimizmi ėshtė njė mekanizėm natyral i mendjes kundėr depresionit.

Vlerėsoje lumturinė

Lumturia mund tė mėsohet, por gjetja e domethėnies dhe e njė qėllimi nė jetė ėshtė rruga drejt lumturisė dhe jo anasjelltas. Njerėzit e lumtur vlerėsojnė dhe e kuptojnė se tė jesh i lumtur, i shton vite jetės tėnde dhe i jep jetė viteve tė tua.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Zattoo prej 21.05.14 22:22

Si ta pėrdorni filozofinė pėr tė arritur lumturinė

Filozofia e lashtė e stoicizmit u themelua pėr t’u pėrballur me kėtė problem: si tė jetojmė njė jetė tė mirė nė njė botė tė ashpėr?

Kėshilla

Jetojmė nė njė botė, qė nė shumė mėnyra ėshtė mė e parashikueshme dhe mė shumė nė kontrollin tonė, nga sa ka qenė mė parė. Mund tė parashikojmė motin, mund tė gjejmė informacion mbi ēdo subjekt tė mundshėm dhe ēdo gjė qė dėshirojmė mund tė jetė nė duart tona brenda 24 orėve.

Pėrtej kėsaj, kemi pak ndikim te gjėrat qė na ndodhin, pėrveē mėnyrės sesi reagojmė ndaj tyre. Siguria teknologjike, s’mund tė na ndihmojė pėr mendjen dhe dilemat e saj.

Filozofia e lashtė e stoicizmit u themelua pėr t’u pėrballur me kėtė problem: si tė jetojmė njė jetė tė mirė nė njė botė tė ashpėr? Si ta minimizojmė vuajtjen qė na sjellin ngjarjet mbi tė cilat nuk keni asnjė kontroll?

Njerėzit janė tė palumtur, sepse shkojnė pas gjėrave qė nuk mund t’i kontrollojnė apo se janė tė papėrgatitur pėr tė jetuar nė njė botė qė nuk varet prej tyre. Ata gjithashtu vuajnė, sepse krijojnė varėsi ndaj gjėrave qė s’mund t’i kontrollojnė. Vepra e madhe e perandorit romak, Aurelius “Meditimet”, e shkruar nė vitin 167 tė erės sonė shkruan pikėrisht pėr kėtė nocion. “Ti ke fuqi vetėm mbi mendjen tėnde, jo nė ngjarjet e jashtme. Kuptoje kėtė dhe do tė gjesh forcė”, shkruan ai.

Kėshillat filozofike

Prano se shumica e gjėrave nė jetė s’janė nė kontrollin tėnd

Feja e krishterė ka huazuar disa leksione tė stoicizmit, ku thuhet se duhen pranuar gjėrat qė janė jashtė kontrollit tonė dhe pranimi i vėshtirėsive ėshtė njė rrugė e vėshtirė drejt paqes. Tė krishterėt kanė shtuar edhe elementin e dorėzimit te dėshira e perėndisė. Ėshtė mirė tė qartėsohen gjėrat qė njė njeri mund t’i ndikojė dhe tė tjerėt mbi tė cilat nuk mund tė veprojė.

Kemi lirinė tė zgjedhim mendimet dhe veprimet tona

Mund tė vendosim sesa fuqi do tė ushtrojmė te mendimet dhe sjellja jonė, edhe nė situatat mė tė vėshtira. Filozofi romak, Ciceroni, pėrdor shembullin e torturės pėr tė ilustruar fuqinė e njė njeriu mbi mendimet e tij, tė cilat ai thotė se askush nuk mund t’ia largojė. Ai arsyeton se ndonėse njė njeriu mund t’i shkelet dinjiteti, ai kurrė s’mund tė zhvishet nga fuqia pėr tė qenė i lumtur.

Kthejini mendimet nė veprime

“Ēfarė qėndron nė rrugėn tuaj, bėhet rruga juaj”, shprehet Aureliusi. Shprehja e mėsipėrme nuk i pėrket vetėm njė filozofie me optimizėm tė verbėr, por ėshtė njė mėnyrė arsyetimi qė njeriu tė jetė i qartė me veten dhe tė ndėrmarrė me veprime gjėrat qė mendon. Nuk mund tė uleni diku dhe tė prisni qė t’ju ndodhė ajo qė meritoni tė keni, pėrkundrazi ju duhet tė lėvizni, qė tė keni atė qė meritoni. Vetėm kėshtu mund tė ndodhė.

Gjeni kėshtjellėn tuaj tė brendshme

Marcus Aurelius, i cili u pėrball me shumė vėshtirėsi nė jetė, mendohet se e ka shkruar librin “Meditimet” nga njė tendė e kampit romak tė luftės. Ai shkroi se ēdo njeri duhet tė ketė njė kėshtjellė tė brendshme, e cila do ta shėrojė sa herė tė plagoset. Jetesa nė njė vend tė brendshėm ku gjendet edhe paqja, ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė zgjidhur disa situata tė vėshtira  nė jetė. Njė shpellė e brendshme i jep dikujt mundėsinė tė penetrojė brenda vetes pėr tė gjetur lirinė e vėrtetė tė tij dhe pėr t’iu pėrgjigjur ngjarjeve qė s’i ka nė dorė, me gjakftohtėsi.

Mos prisni shumė nga tė tjerėt.

Merrni pėrgjegjėsitė tuaja dhe pranoni qė s’mund tė keni fuqi nė veprimet e tė tjerėve. Duhet tė kuptoni se ēdo njeri reagon ndryshe ndaj situatave tė ndryshme. Nėse arrini tė mendoni mendėsinė se ju nuk shqetėsoheni prej veprimeve tė tė tjerėve, kėshtu nuk do t’jua lėndojė askush ndjenjat. Vėreni logjikėn pėrpara gjithēkaje.

Universi do tė kujdeset pėr ju

Duhet ta shohim botėn sikur ajo tė jetė nė anėn tonė, vetėm kėshtu do tė arrijmė tė marrim prej saj mė tė mirėn. Sė bashku me vizionin e qartė pėr ato qė dėshironi dhe me ndjenjėn pozitive se mund t’i keni gjėrat qė kėrkoni, asgjė s’mund t’ju ndalė. Aurelius u shpreh se duhet ta shohim jetėn, pėrfshirė edhe sfidat e lodhshme, si njė “mik tė vjetėr dhe besnik”.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Odin prej 11.06.14 23:48

Falėnderimi dhe mirėnjohja ju bėjnė njerėz tė lumturNjėra prej shprehive mė tė ēuditshme tė njerėzve tė lumtur ėshtė falėnderimi. Ata e vėrejnė , e ndjejnė, hulumtojnė dhe praktikojnė. Falenderimi liron nga stresi, ngrit disponimin qė pozitivisht ndikon nė kompletimin e imunitetit. Kėshtu do tė ndėrtoni mardhėnie kualitative me kėnd do qė dėshironi.

Njerėzit shpesh harrojnė nė kėtė shprehi tė thjeshtė, qė nuk ėshtė aq e vėshtirė nėse e praktikojmė ēdo ditė. Megjithate, si ėshtė ajo qė njerėzit e lumtur ndjejnė falenderim pa marrė parasysh problemet. Kanė sėmundjen e kancerit, ata janė tė falenderueshmė pėr ndihmėn medicinale qė ja u mundėson mbėshtetja familjare. Nėse nuk kanė familje apo partner, janė tė falenderueshėm ndaj shoqėrisė. Janė tė papunė, shembull, janė tė falenderueshėm tė paktėn qė kanė kulm mbi kokė.

Njerėzit e lumtur janė tė falenderueshėm ndaj imtėsive

Ata nuk i marrin tė parėndėsishme ndodhitė e pėrditshme, si atė qė nė mėngjes janė zgjuar shėndosh e mirė, qė kanė ujė, rrymė, shikim dhe bukė. Ata tė gjitha kėto i vėrejnė dhe janė tė kėnaqur.

Njerėzit e lumtur me vetėdije ndajnė kohė pėr falenderim

Ata kanė disa mėnyrė pėr falėnderim. Kjo mund tė jetė qė gjatė ditės ndajnė kohė qė tė bėjnė listėn e gjėrave pėr tė cilat janė mirnjohės. Gjithashtu edhe gjatė ngrėnies mendojnė pėr atė se sa tė bekuar janė. Ata ndjenjėn e mirėnjohjes e kanė praktikė ditore.

Njerėzit e lumtur e tregojnė mirėnjohjen

Ata gjejnė kohė tė jenė mirėnjohės pėr tė gjitha pėrvojat qė i kanė arritur. Ato nuk janė vetėm fjalė: Ata e ndjenė mirėnjohjen. Ajo mund tė jetė ndjenjė lehtėsimi, psherėtim apo thjesht njė gjest qė tregojnė qė e kanė parė atė ndjenjė.

Njerėzit e lumtur janė mirėnjohės pėr ata qė i rrethojnė

Kanė shprehi mirėnjohjeje me njerėzit e afėrm pėr imtėsi. Shpesh do u japin komplimente, i falenderojnė dhe marrin reagime pozitive si kėmbim.
Njerėzit e lumtur flasim pėr mirėnjohje

Ata ndajnė me tė tjerėt ndjenjėn e mirėnjohjes dhe kėnaqėsisė. Ata me qasjen e tyre pėr mirėnjohje i bėjnė tė ndihen mirė edhe njerėzit pėrreth.
Njerėzit e lumtur janė falenderues edhe pėr arritjet e fatin e tė tjerėve

Ata kėnaqen nė fatin e tė tjerėve. Ata jetojnė nė botė ku ka vend pėr tė gjithė. Nuk e shohim arritjen e dikujt si dėshtim tė tyre. Pėr ata fitimi ėshtė diēka qė ndahet dhe janė tė gjithė tė lumtur.

Njerėzit e lumtur e dinė qė jeta ėshtė e ēuditshme

Edhe ju mund ta shikoni jetėn nė kėtė mėnyrė. Andaj, hapini sytė, le tė jetė mirėnjohja shprehi e juaja pa marrė parasysh rrethanat. Shikojini dhe numrojini tė gjitha ēastet tuaja tė lumtura.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Siroco prej 24.11.14 13:01

Zgjidh lumturinėMos jeni edhe ju nga ata qė heqin shpejt dorė nga diēka? Jeni nga ata qė thonė “Nė tė vėrtetė dėshiroj tė bėj shumė gjėra, tė ndryshoj shumė tė tjera, por heq dorė pa filluar mirė”? Nėse jeni tė tillė, atėherė vazhdoni leximin. Nėse mendoni se ia arrini ēdo gjėje tė vendosur nė kokė, atėherė kėtė shkrim mund t’ia dėrgoni njė mikut tuaj nė nevojė.

Ē’ėshtė e vėrteta, ēdo tėrheqje mbrapa ėshtė njė zgjedhje. Nė ēdo ēast zgjedhim diēka. Shikoni pak se ēfarė zgjidhni dhe nga se hiqni dorė. Cila ju pėlqen mė shumė? Pse ju pėlqen? Tashmė ka ardhur koha tė tregoheni tė guximshėm, tė pėrballeni me veten.

Njeriu ėshtė njė mbledhje e zakoneve, veseve tė tij; ne bėjmė zgjedhje nė varėsi tė zakoneve tona. Nėse na duhet tė japim njė shembull krejt tė thjeshtė: ju ende nuk keni filluar tė bėni sport, por parapėlqeni tė rrini ulur. Tė qėndrosh ulur ėshtė e thjeshtė, ėshtė pasivitet, dhe pasiviteti ėshtė njė zakon. Nėse para jush vendoset njė tortė dhe njė sallatė, cilėn do tė zgjidhnit? Edhe ushqyerja e pashėndetshme ėshtė njė zakon.

Edhe tė jesh i lumtur ėshtė njė zakon. Ēdo gjė e pėrsėritur dhe e bėrė vazhdimisht e rregullisht shndėrrohet nė njė zakon dhe bėhet njė sjellje shumė e lehtė pėr ne. Ēdo zakon ka njė rezultat. Nėse ky rezultat nuk ju shėrben apo ju dėmton mė shumė, atėherė ju mund tė hidhni hapa tė tjerė pėr tė fituar njė zakon tė ri. Provoni tė zgjidhni atė qė doni pėr 21 ditė rresht. Kujtojani vetes ēdo ditė se ēfarė keni zgjedhur.

Ndoshta keni nevojė pėr pak motivim. Atėherė mendoni pak pėr rezultatin qė do vijė nga zgjedhja juaj e re. Shkruani nė njė vend tė paktėn 20 pėrfitimet tuaja nga ky zakon. Shkruani ēfarė do t’ju mundėsojė zgjedhja juaj, ēfarė do ndryshojė nė jetėn tuaj etj. Kėtė listė vendoseni nė njė vend ku mund ta shihni ēdo ditė. Buzėqeshni dhe bėni zgjedhjen.

Tė jetosh nuk do tė thotė thjesht tė marrėsh frymė. Tė jetosh do tė thotė tė mėsosh, tė zbavitesh, tė prodhosh ide, tė bėhesh i dobishėm, tė zbulosh, tė kėrkosh strehim... Cilėsinė e jetės sė njė njeriu e pėrcaktojnė zakonet e tij. Ndoshta sot ėshtė dita e krijimit tė njė zakoni tė ri. Koha mė e mire ėshtė “tani”. Zgjedhjet janė tė ndryshme:

- tė ushqehesh nė mėnyrė tė shėndetshme;
- tė bėsh sport;
- tė mendosh pozitivisht;
- tė jesh i lumtur;
- tė buzėqeshėsh...

Ti me cilėn prej tyre do tė fillosh?

Aisa Kokiēi
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Berti69 prej 03.02.15 1:00

Sekretet pėr njė jetė tė lumtur!

Sekretet e njė jete tė lumtur, nė paqe dhe tė mbushur plot surpriza dhe dashuri.
Si mund ta bėjmė jetėn tonė mė tė mirė thjesht duke bėrė gjėrat e duhura?

Mė poshtė do tė rendisim disa nga sekretet qė ju bėjnė tė ndiheni tė lumtur.

1. Jini mirėnjohės pėr gjithēka. Tė mirat, tė kėqijat, tė bukurat, tė pakėndshmet, gjithēka ndodhin pėr njė arsye. Vetė jeta ėshtė njė dhuratė e paēmuar, jini mirėnjohės qė jeni mbi dhe, jo nėn tokė.

2. Shihini gjėrat me sy tjetėr. Perceptimi i gjėrave ėshtė njė nga ato momentet qė tė ndėrron mėnyrėn e jetesės. Ju keni nė dorė "syzet" me tė cilat doni tė shihni jetėn, zgjidhni mes frikės, lėndimit, zemėrimit apo lumturisė, bukurisė dhe guximit.

3. Jini tė vėrtetė me veten. Gėnjeshtrat mė tė mėdha ia themi vetes dhe kėtu fillojnė problemet e shumta me tė tjerėt, nėse do tė zgjidhni ta doni veten, ata qė ju rrethojnė, do tė bėjnė tė njėjtėn gjė dhe e anasjella.

4. Bota ėshtė si pasqyrė. Tek tė tjerėt shohim pasqyrimin tonė, nėse u qeshim njerėzve, ata do tė na qeshin, nėse i injorojmė, do tė na injorojnė. Bėhuni njė pasqyrim i mirė.

5. Ēdo njeri e takojmė pėr njė arsye. Shprehja "mė mirė tė mos tė kisha njohur", nuk ka pėrse tė thuhet, kur ēdo njeri nė jetėn tonė na jep njė mėsim tė caktuar, disa na japin leksione lumturie, tė tjerė leksione mbi lėndimin.

6. Besoni. Besimi te dikush ėshtė shprehja e qartė e dėshirės pėr ta kuptuar atė njeri. Nėse ju besoni te njerėzit apo te njė qenie mė e madhe, do tė ndjeni se bota ėshtė njė vend mė i sigurt.

7. Kurrė mos i merrni gjėrat personalisht. Njerėzit qė i marrin gjėrat shumė personale, janė mė tė palumturit. Njerėzit e vegjėl hakmerren, njerėz e mesėm mbajnė hatėr, ata tė mėdhenjtė injorojnė.

8. Shėtitjet nė natyrė bėjnė mirė. Ajri i pastėr dhe bukuria e natyrės ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t`u qetėsuar dhe pėr t`u ndier mė mirė. Mund tė mėsoni shumė pėr jetėn, nėse vėzhgoni natyrėn.

9. Njerėzit e lėnduar tė lėndojnė. Nėse do t`i merrni jetės mė tė mirėn, mos lėndoni tė tjerėt. Dashuria ėshtė rruga mė e mirė pėr tė pasur lumturi nė zemėr. Nėse nuk mund tė shkoni mirė me dikė, atėherė duajeni nga larg.

10. Vuajtja tė mėson lumturinė. Ashtu sikurse qetėsia qė vjen pas stuhisė, edhe njerėzit kalojnė shumė tė kėqija dhe vuajtje nė jetė, pėrpara se tė arrijnė lumturinė. Mos u dorėzoni!

11. Perfeksioni ėshtė iluzion. Personat qė shkojnė pas mė sė mirės, pas perfeksionimit, nuk gjejnė kurrė qetėsi. Jemi njerėz, ėshtė normale tė jemi tė mbushur me gabime, por kjo na bėn unikė nė llojin tonė. Pranojeni veten.

12. Shihni afėr. Shumė njerėz pėrqendrohen tek sfidat e tyre afatgjata, aq sa harrojnė jetėn e tashme, harrojnė bukuritė qė kanė pėrreth dhe nė fund, jeta i duket pa shije dhe shumė e shkurtėr. Shijoni ēdo sekondė dhe lėreni jetėn t`ju rrjedhė natyrshėm.

13. Kėnaquni gjatė udhėtimit. Jeta nuk ka tė bėjė me vendin e mbėrritjes, sepse vdekja ėshtė e vėrteta e hidhur nė fund tė jetės. Ajo qė mund tė bėni ėshtė tė shijoni udhėtimin e jetės suaj.

14. Falja ju bėn mirė. Nėse falni dikė qė ju ka lėnduar, i keni dhėnė paqe vetes dhe ky ėshtė elementi mė i rėndėsishėm pa tė cilin nuk mund tė jetoni.

15. Ndiqni intuitėn. Zėri juaj i brendshėm ėshtė njė udhėheqės i mirė pėr raste vendimtare nė jetė, mos e shpėrfillni.

16. Shfaqni veten. Tregojeni veten me tė mirat dhe tė kėqijat tuaja, ju jeni unikė, nuk ka tė dytė si ju nė kėtė botė. Lėreni atė qė jeni vėrtet tė dalė nė pah.

17. Ne jemi krijues. Kini besim te njerėzit, ne kemi krijuar kaq shumė gjėra tė bukura dhe tė nevojshme, merreni qenien njerėzore mė seriozisht dhe me dashuri.

18. Ju jeni dritė. Ēdo njeri ėshtė njė dritė, njė ngjyrė e veēantė, ndriēoni. Ēlironi energjitė tuaja pozitive.

19. Mos e merrni jetėn shumė seriozisht. Fundja askush nuk do tė dalė qė kėtej gjallė! Buzėqeshni, zgjidhni problemet thjesht, rrezikoni dhe argėtohuni.

20. Rrethohuni nga njerėz qė ju duan. Jo vetėm kaq, por sigurohuni qė tė keni pranė njerėz qė ju kuptojnė, dashuria jo gjithnjė ėshtė aq syēelėt sa tė mos i dojė tė tjerėt me ego.

21. Jini elastikė. Ndiqni pasionet tuaja, jetoni me ėndrra dhe vizione. Nga ana tjetėr, mos harroni t`i merrni gjėrat siē vijnė.

22. Jepni qė tė merrni. Ndajini me tė tjerėt bekimet qė keni, dashurinė, talentin, menēurinė. Nėse ndani pa tė keq do tė merrni gjėra tė bukura dhe tė sinqerta nga tė tjerėt.

23. Ēdo gjė me masė. Mos i shpėrfillni tė gjitha kufijtė. Disa prej tyre janė tė rėndėsishėm tė ruhen, mbani drejtpeshim.

24. Thoni "po". Gjithēka ju duhet nė jetė, ėshtė tė mėsoni tė thoni po ndaj atyre qė ju paraqiten, do tė kuptoni se jeta ėshtė kaq e bukur dhe do tė ndiheni tė bekuar.

25. Pėrzgjidhni miqėsinė. Ruani miqtė e mirė, tė tjerėt mbajini nė zemėr. Nėse keni njė mik qė nuk ju kupton, mos e shpėrfillni, por mos e afroni aq shumė sa t`ju lėndojė.

26. Frika nuk ėshtė e mirė. Jini aventurierė, ndiqni gjėrat me pasion, mos u trembni shpejt dhe guxoni pėr mė tė mirėn.

27. Tejkalojini dyshimet. Nėse po kėrkoni lirinė e vėrtetė, mos jini dyshues pėr gjithēka, mos kini frikė pėr ato qė do t`ju ndodhin, thjesht besojini vetes dhe gjithēka do tė shkojė siē duhet.

28. Trupi ėshtė automjeti qė na ēon tek ėndrrat. Trajtojeni trupin tuaj me dashuri dhe furnizojeni me shėndetin mė tė mirė. Por mos u fiksoni pas imazhit, mjafton tė ndiheni mirė me veten.

29. Shpreheni dashurinė. Nėse e keni dashurinė pėr dikė dhe nuk e shprehni, ėshtė sikur t`i keni blerė dikujt njė dhuratė dhe tė mos ia jepni. Shpėrndajini dhuratat e dashurisė.

30. Keni tė tashmen. E shkuara ėshtė ashensori qė na solli kėtu, e ardhmja ėshtė kati mė i lartė i ndėrtesės sė jetės, duajeni tė tashmen, atė mund ta ndryshoni.

31. Jeta ka ulje-ngritje. Nėse jeta do tė ishte njė rrugė e drejtė, do tė ishim mėrzitur tashmė, por ajo ka ulje-ngritje tė vazhdueshme dhe kjo na bėn tė jemi tė interesuar pėr tė jetuar.

32. Ne jemi tė gjithė njerėz. Askush nuk ėshtė mė i mirė apo mė i keq se ju, ne jemi tė gjithė njė familje, njerėzor.

33. Jini mirėnjohės ēdo ditė. Ndjeni bekimin e gjėrave qė keni nė jetė, qė nga mė tė mėdhatė deri te mė tė voglat. Praktikoni mirėnjohje ēdo ditė dhe do tė ndjeni lumturi, shėndet dhe gėzim.

34. Ne nuk jemi qendra e universit. Sigurisht ne jetojmė nė planetin Tokė dhe njohim vetėm veten, por jashtė vogėlsisė sonė ka njė univers gjigant dhe miliona galaksi tė pazbuluara.

35. Bota ka nevojė pėr dashuri. Njerėzit vdesin nga uria, nga tė ftohtit, por nuk ka mė keq se uria pėr dashuri dhe ftohtėsia e zemrės, jini tė dashur.

36. Ju jeni guruja. Gjithė jetėn na mėsohet ēfarė tė bėjmė, si ta bėjmė, ēfarė tė mendojmė, pėrtej kėsaj kthjellohuni, jeni ju guruja i jetės suaj. Vendosni ju se ēfarė tė bėni.

37. Lumturia vjen natyrshėm. Mos e ndiqni lumturinė me forcė, ajo ėshtė si njė zog qė largohet nėse ju i afroheni. Mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė zogun e lumturisė t`ju afrohet ėshtė tė prisni dhe ta ushqeni me dashuri.

E.Haxhiu
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Siroco prej 14.03.15 2:50

Kėshilla tė thjeshta pėr tė qenė mė tė lumturKujdesuni pėr njė lule

Kujdesi pėr njė lule ose bimė mund tė jetė njė ndihmė e madhe pėr humorin e njerėzve, pėrderisa ditė pas dite kjo formė e vogėl jete do tė bėhet mė e madhe dhe mė e bukur, falė kujdesit tuaj. Ndėr tė tjera, studime tė shumta kanė demonstruar se prezenca e luleve pėrreth nesh, si nė shtėpi ashtu edhe nė punė, ngre humorin, redukton stresin, sjell tė mira psikologjike dhe rrit pėrqendrimin, produktivitetin etj.


Meditoni

Tonya Jacobs, nga Universiteti i Kalifornisė, ka ndjekur njė studim shumė interesant mbi lidhjen mes meditimit tė ndėrgjegjshėm dhe prodhimit tė kortizolit (hormon stresi) te njerėzit. Studimi u fokusua te 57 persona, tė cilėt me rastin e eksperimentit kaluan tre muaj nėn meditim. Nė fund tė studimit u zbulua se falė procesit tė meditimit, niveli i kortizolit u ul nė mėnyrė tė konsiderueshme!


Imagjinoni “tė verdhėn”

Hulumtuesit kanė vendosur tė kryejnė njė studim pėr t’i pėrcaktuar njė ngjyrė lumturisė. Rezultati tregoi se mazhoranca e tė intervistuarve e lidhte lumturinė me ngjyrėn e verdhė. Ndaj, kur tė ndiheni tė trishtuar, fokusohuni tek e verdha ose filloni ta vishni atė, nė mėnyrė qė tė krijoni njė valė pozitiviteti nė veshjet tuaja!

Dėgjoni muzikė “pozitive”

Muzika ėshtė njė element thelbėsor nė jetėn e ēdokujt, sepse ka njė efekt qė “godet globalisht” personalitetin, duke prekur tė gjitha dimensionet e unit. A e keni vėnė re se, sa herė qė jeni tė trishtuar, keni tendencė tė dėgjoni muzikė tė trishtuar dhe si pėrfundim jeni edhe mė tė palumtur? Sipas tė njėjtit princip, dėgjimi i muzikės qė prodhon “prekje pozitive” ka njė ndikim pozitiv te humori juaj. Kjo gjė ėshtė treguar edhe nga njė studim i publikuar te Gazeta e Psikologjisė Pozitive, i udhėhequr nga Yuna L. Ferguson e Kennon M. Sheldon.


Bėni njė shėtitje nė park

Nė kohėt e lashta, poetėt i kanė kėnduar mrekullitė e tyre pėrpara natyrės dhe kanė brohoritur me zė tė lartė efektin pozitiv tė kėsaj mbi tė kėqijat e shpirtit. George MacKerrona dhe Susana Mouratoc, dy studiues anglezė, kanė studiuar sė fundmi kėtė lidhje mes mirėqenies dhe ambientit natyror dhe nga eksperimenti i tyre ka dalė se ekziston njė lidhje efektive. Prandaj, shpenzimi i njė pjese kohe nė natyrė tė qetė, ka njė efekt qetėsues dhe relaksues pėr humorin tonė.


Ushtrojeni trupin tuaj

“Mendje e shėndoshė me trup tė shėndoshė”, thoshin latinėt dhe nuk ka asgjė mė tė vėrtetė sesa kjo gjė. Njė studim interesant ka treguar nė fakt se gjendja e trurit tonė pas 40 minutave lexim, tė ulur nė divan, ėshtė shumė herė mė e ndryshme nga ajo e pas 40 minutave tė kaluara, duke bėrė ushtrime fizike. Pasi tė keni bėrė sport, nė fakt, truri rezulton shumė mė aktiv. Ndėrkohė, ėshtė treguar edhe se rezultatet pozitive tė ushtrimeve fizike nė trup, kanė njė impakt tė mirė te humori ynė, duke na bėrė mė tė lumtur.


Qeshni

E qeshura i bėn shumė mirė shėndetit: vė nė lėvizje rreth 20 muskuj tė fytyrės sė njerėzve, heq tensionin dhe ul ankthin. Ndėrkohė, njė e qeshur me gjithė shpirt bėn qė trupi ynė tė prodhojė endorfinėn, e cila lufton stresin, dobėsinė fizike dhe atė mendore, por edhe encefalinėn, qė forcon sistemin imunitar. Kjo gjė ėshtė provuar nga studime tė vėrteta shkencore. Pėr ta besuar, qeshni sa mė shumė.


Hani mirė

Mund tė duket njė budallallėk, por ne jemi ata ēfarė hamė. Zgjedhja e ushqimeve tė duhura, ėshtė shumė e rėndėsishme, sepse njė fizik i shėndetshėm e bėn mendjen tonė qė tė punojė mė mirė dhe nė kėtė mėnyrė e bėn mė tė qetė humorin tonė. Sipas studimeve, ka shumė ushqime, tė cilat mund tė na bėjnė mė tė lumtur, sepse pėr shembull, rrisin vlerat e endorfinės. Mes kėtyre produkteve ēudibėrėse, pėrmendim ēokollatėn dhe luleshtrydhet.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lumturia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi