Doreheqja e qeveris se Vlores me 1914

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Doreheqja e qeveris se Vlores me 1914

Mesazh  djussi prej 08.11.12 8:38

Studiuesi Niko Kotherja mundi tė gjente ditėn e sotme njė telegram, i cili bėn bėn fjalė pėr dorėheqjen e Qeverisė sė Ismail Qemalit, dokument i cili nuk ka qenė i njohur deri mė sot. Gjetja e telegramit nuk ishte e rastėsishme, pasi, siē na shpjegoi z. Kotherja, ai kishte pasur dijeni se njė dokument i tillė ndodhej nė arkivin e tij, por pėr shkak tė vendosjes sė tij nė njė vend tjetėr, e kishte bėrė tė vėshtirė rigjetjen.

“Tashmė sapo e gjeta telegramin – na bėri tė ditur Kotherja – dhe pėr kėtė gjė ndihem tejet i lumtur. Ekspozimin e materialit e kam vendosur pėr ditė mė pas. Mendoj se materiali qė disponoj ėshtė mjaft i rėndėsishėm.”

Kotherja shpjegoi gjithashtu se, ajo ēka e bėn tė rėndėsishėm kėtė dokument, ka tė bėjė me faktin se telegrami ėshtė shkruar me dorėn e vetė Ismail Qemalit. “Veē kėsaj, telegrami qė disponoj ėshtė telegrami i fundit i dėrguar nga kabineti i Ismaili Qemalit”.

Telegrami nė fjalė, vijoi mė tej Kotherja, njofton dorėheqjen e qeverisė sė parė shqiptare nė janar tė vitit 1914 pėr t’ia kaluar pushtetin Komisionit Ndėrkombėtar tė Kontrollit (KNK). “Siē e theksova edhe nė fillim, telegrami ėshtė shkruar nė turqisht nga dora e Ismail Qemalit dhe ėshtė i panjohur deri mė sot. Fatmirėsisht, kemi edhe pėrkthimin e kėtij dokumenti, tė fundit, i dalė nga qeveria e Vlorės. Telegrami ėshtė i fotografuar.”

Studiuesi Niko Kotherja ėshtė gjithashtu dhe autori i gjetjes sė aktit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, por edhe i mjaft dokumenteve me rėndėsi historike dhe kombėtare dhe i shumė fotografive, qė deri mė sot kishin mbetur tė panjohura.
avatar
djussi

Mos pyet se cfare beri atdheu per ty, por cfare bere ti per atdheun tend.

38


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi