Balena misterioze

Shko poshtė

Balena misterioze

Mesazh  Odin prej 06.11.12 11:29

Shihet pėr tė parė balena misteriozeLloji mė i vjetėr i balenave nė botė ėshtė parė pėr herė tė parė pasi qė u gjetėn tė ngordhur trupi i nėnės me kėlyshin e saj nė njė plazh nė Zelandėn e Re.Mesoplodon traversii – e njohur jo sa duhet lloji i balenės me sqep, pėr herė tė parė ėshtė zbuluar nė vitin 1872, kur u gjetėn mbetje eshtrash nė njė ishull tė largėt nė Paqėsor tė cilėn deri mė tash askush nuk e ka parė. 

Gjatė 140 vjetėve, kur pėr herė tė parė u zbulua kjo krijesė mė misterioze, tė vetmet shenja tė gjetura ende janė mbetjet nga kafka e kėtij lloji balenash nė Zelandėn e Re nė vitet e 50 shekullit tė shkuar dhe nė Kili nė vitin 1986.Konsiderohet se ky peshkaqen pjesėn mė tė madhe tė jetės e kalon nė thellėsitė e Paqėsorit dhe se shumė rrallė del nė sipėrfaqe.

Nėna me kėlyshin u gjetėn pas pėrplasjes nė plazhin Opape, nė veri t Zelandės sė Re, qė nė dhjetorin e shkuar, porse atėherė mendohej se ajo i pėrkiste llojit  Mesoplodon grayi tė balenave. Me analizėn rutinore ADN u verifikua identiteti vėrtetė i tyre.“Ėshtė hera e parė qė po shihet ky lloj balene e gjatė pesė metra dhe e parė e gjitha.Patėm fatin tė gjenim dy nga kėto balena”, tha dr Roschel  Constantin nga Universiteti Okland.

Shkencėtarėt nuk  dinė pse ky lloj balene “u ikėn” aq shumė pėr t’u studiuar.- Ndoshta kėto balena janė kafshė thjeshta qė jetojnė dhe ngordhin nė thellėsitė e oqeanit dhe ato shumė rrallė pėrplasen me brigje.

Zelanda e re ėshtė e rrethuar me oqeane nė tė cilat ka shumė botė detare tė panjohura, ka thėnė Constantin. 
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi