Kėrkime pėr forma jete jashtėtokėsore nė Antarktidė!

Shko poshtė

Kėrkime pėr forma jete jashtėtokėsore nė Antarktidė!

Mesazh  Odin prej 03.11.12 20:54

Nisin kėrkimet pėr forma jete jashtėtokėsore nė Antarktidė!Formė jete jashtėtokėsore shpresojnė tė zbulojnė shkencėtarė britanikė, nė studimin qė ata do tė ndėrmarrin nė njė liqen qė fshihet nėn akujt e Antarktidės, pėr mė shumė se 500.000 vjet.

Bėhet fjalė pėr njė studim me pėrmasa shumė tė mėdha, pasi nė tė marrin pjesė dy institute dhe 8 universitete, transmeton BW!

Sipas programit, shkencėtarėt do tė kryejnė njė shpim me thellėsi prej tre kilometra nėn akull, nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė ujit, me qėllim qė tė pompohet mostėr uji dhe kampion tė grumbulluar nė fundin e Liqenit Elsgouorth, i cili prej 500.000 vjetėsh ėshtė i mbuluar me akull, ndėrsa territori ku do tė kryhen studimet do tė pėrfshijė njė zonė gjatėsi prej rreth 10 km. Liqeni gjendet nė Perėndim tė Antarktidės dhe ka njė gjerėsi 203 km.

Ėshtė njė nga 400 liqenet e ngrira tė kontinentit tė veriut, tė cilėt ruajnė ende dhe sot elementin e lėngshėm, falė presionit nga sipėr dhe temperaturės sė Tokės.

Shkencėtarėt konsiderojnė se disa prej kėtyre liqeneve tė veēuara, do tė mund tė ruanin mikroorganizma tė panjohur nga shkenca, qė ka shumė gjasa tė disponojnė informacione rreth kufijve tė jetės nė planetin tonė.

Me kėtė hulumtim, ndoshta mund tė jepet njė shpjegim pėr atė se nėse ne jemi tė vetėm nė univers dhe disponojmė kushtet e mundshme pėr jetėn jashtėtokėsore, siē ndoshta dhe gjenden molekula tė ujit nėn sipėrfaqen e akullt tė satelitėve tė Jupiterit dhe Saturnit.

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi