Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Shko poshtė

Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Mesazh  Luli prej 03.11.12 15:56

Aftėsia e parashikimit tė sė ardhmes, ekziston te secili prej neshAftėsia pėr tė parashikuar tė ardhmen? Ekziston tek secili prej nesh, mjafton qė tė dimė sesi ta lexojmė atė.

Kėtė e ka arritur ta vėrtetojė sė fundmi njė studim italo-amerikan, sipas tė cilit, fjalė tė tilla si largpamėsia apo telepatia, nuk janė aspak nga ato qė lidhen me antikitetin, por qė janė mėse reale, nėse dimė t’i analizojmė.

Ka qenė pikėrisht njė ekip ndėrkombėtar i pėrbėrė nga hulumtuesit e Universitetit Northuestern i Shteteve tė Bashkuara, Universiteti i Kalifornisė dhe atij tė Padovas nė Itali, tė cilėt kanė marrė nė konsideratė tė dhėnat e 26 studimeve tė mėparshme tė kryera nė mes tė viteve 1978 dhe 2010.

Nga vėzhgimet e tyre, duket se njerėzit janė disi nė gjendje tė parashikojnė tė ardhmen, tė paktėn atė tė menjėhershmen.

Julia Mossbridge, analizuese e kėtij fenomeni, flet konkretisht pėr parandjenjėn dhe preferon ta pėrcaktojė atė si “aktivitet jonormal paraprak.”

Sipas saj, ai ka tė bėjė nė fakt, me prodhimin e njė aktiviteti tė ndryshėm biologjik nga ai i pėrditshmi, i cili lidhet me post-stimulimin.

“Analizat tona sugjerojnė se nė qoftė se ju jeni duke u kushtuar vėmendje shenjave tė ndryshimeve tė aktivitetit tuaj biologjik, duhet qė tė dini tė shkaktoni edhe njė lidhje mes tyre”, pohon studimi nė fjalė.

Ēka do tė thotė nė praktikė, se nėse keni njė telepati apo parashikoni diēka, asnjėherė tė mos na nėnvleftėsoni, pasi nė mė tė shumtėn e rasteve, janė instinkte qė burojnė nga ajo ēka do tė ndodhė nė tė vėrtetė. Njėlloj, si magjia …
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Mesazh  Muneer prej 03.11.12 16:58

Nqs do te ishte e parashikueshme e ardhmja atehere duhet te themi qe: Fati i te gjitheve ne qenka paracaktuar me kohe! Vendimet qe marrim nuk jane tonat! Sipas mendimit tim e ardhmja kurre nuk mund te parashikohet, dhe fatin e kemi vete ne dore!
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Mesazh  M986 prej 03.11.12 21:43

PsikologjiaParapsikologja shkruajti:Nqs do te ishte e parashikueshme e ardhmja atehere duhet te themi qe: Fati i te gjitheve ne qenka paracaktuar me kohe! Vendimet qe marrim nuk jane tonat! Sipas mendimit tim e ardhmja kurre nuk mund te parashikohet, dhe fatin e kemi vete ne dore!

Ajo qė i pėrket caktimit tė Fatit, ėshtė mėse e vėrtet, na pėlqen apo jo neve, atė qė e pohojnė Shpalljet Hyjnore, mė nė fund edhe shkenca po arrin ta vėrtetoj. I nderuar ne jemi tė kodifikuar dhe na ėshtė pėrcaktuar edhe frymėmarrja mė e fundit, dhe lėvizja mė e vogėl e mundshme, qė ndodh jasht kontrollit tonė, Kjo nėnkupton se njeriu ėshtė i pajisur me njė instinkt qė diēka mund tė parashokoj apo parandjej, po madje edhe momentin e fundit tė jetės, kur ēasti tė jetė afruar.
avatar
M986

"The hawk and the dove must become one in wisdom"

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Mesazh  Frymarrja prej 03.11.12 22:31

Nese fati mund te parashikohet te ne.. at`her asnje send, asnje person, nuk mund te di t`verteten rreth ksaj ( Nuk mund t`naj gjej t`ardhmen ) .. ' *.*
avatar
Frymarrja

Zoti yn ėsht Allahu, Dhe se Muhameti ėsht i derguari i tij..

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashikimi i sė ardhmes, ekziston te secili prej nesh

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi