Lumturia dhe meditimi

Shko poshtė

Lumturia dhe meditimi

Mesazh  Neo prej 31.10.12 19:21

A ėshtė ky njeriu mė i lumtur nė mbarė botėn?Njė shkencėtar i gjenetikės mesa duket ėshtė njeriu mė i lumtur nė botė. Francezi Matthieu Ricard e ka marrė kėtė titull pas kėrkimeve tė disa shkencėtarėve.

66 vjeēari i ktheu shpinėn jetės intelektuale pariziene 40 vite mė parė dhe u vendos nė Indi ku studioi budizmin. Tani ėshtė njė i besuar i Dalai Lamės dhe njė studiues i respektuar i kėsaj feje, shkruan tema.Por meditimi i pėrditshėm duket se ka pasur njė pėrfitim tė madh: ai ka pėrmirėsuar kapacitetin e Ricard pėr tu gėzuar.

Shkencėtari i neurologjisė, Richard Davidson, vendosi 256 sensorė nė kafkėn e murgut si pjesė e njė projekti pėr tė studiuar qindra persona qė meditojnė. Studimi u bė nė universitetin e Wisconsin.Skanimi tregoi se kur meditonte, truri i Ricard prodhonte njė nivel tė valėve gama, pėrgjegjėse pėr ndėrgjegjen, vėmendjen, mėsimin dhe memorien, qė nuk janė raportuar kurrė mė parė nė literaturėn e neuroshkencės.Skanimi tregoi njė aktivitet tė jashtėzakonshėm nė pjesėn e majtė tė trurit, nė korteksin prefrontal, qė ėshtė pėrgjegjės pėr gėzimin.Ndaj njė kėshillė: Meditoni!
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi