Lutje qė ndryshojnė jeten tuaj

Shko poshtė

Lutje qė ndryshojnė jeten tuaj

Mesazh  benardi prej 28.03.12 12:07

LUTJE TĖ CILAT TA NDRYSHOJNĖ JETĖN TANDE SI NĖ PASURI, SHĖNDET MARDHANJE NJERZORE, DASHURIJ ETJ...

Ligjet e dhėnjes dhe dhe tė marrjesSa mė shum qė tė japėsh pėr dashuri dhe dėshirė tė mirė, aqė mė shumė do tė marrėsh pėr vete. Ligji i dhėnjės sė shpirtit tė pranishėm nė mėnyrė tė domosdoshėm reagon asisoi qė gjithēka qė ne e transmetoim, qoftė dėshirė e mirė, apo e keqe, na kthehet nė ēdo pikėpamje e shumfishuar. Ėshtė ligj i pa ndryshueshem; e njejta e sjellė tė njejtėn dhe gjithėqka qė tė i japish nėnvetėdijės si mendim apo si njė lloj fare, pėrfundimisht do tė korrėsh nė ekranin e jetės sate si gjendje, pėrjetim apo ndodhij.Tė keni kujdes gjat dhanjės te tė tjerėtNėse njerėzve u afron ndihmė shumė leht dhe shumė shpesh, ata fare leht bėhen tė varur dhe u besojn vetem tė tjerve. Mė e mira qė mund tė u japish ėshtė tė i mėsosh tė mendojn pėr sukses. Sigurohu qė pėrmesė dhanjės sate jo tė zgjatur, tė mosė i pengosh tė tjerėt pėr ti shprehur dhe shpalosur talentet dhe aftėsitė e tyre tė fjetura. Shpesh marrėsi apo atij qė i jep dergon te ti ndjenja tė inatit gjelozisė kundrejt teje pėr ndihmen tande jo fort tė menqur, sepse nė njėfarė mėnyre mdjehet i detyruar, ndjen keqėardhjen tėnde apo mendimet e tua pėr mangėsit e tij. Ai e di se duhet tė ishte i sukseshėm sikur ti edhe ėshtė i vetėdijshėm pėr fajin, sepse mendon qė ushqehet nga ti. Ai zhvillon ndjenja faji dhe ndjenja hidhrimi ndaj dhansit apo teje.Mendimet e urrejtėse dhe tė liga, si dhe hakmarrja do ta bllokojnė lutjen tėnde pėr pasurij dhe do ta mbajn larg nga ti pasurinė, nė vend se ta lash qė tė pushtoi ajo pasurij. Dėshiro pėr ēdo njeri atė qė i dėshiron edhe vetvetes; atėherė do ta kesh qelsin e bollėkut nė dorė tande.Mėsohu tė flasish me autoritet. Ji i pakushtėzuar dhe i bindur se nėnvetėdija e jote di ti qfaqė me autoritet dhe me bindje fjalėt e thėna.Varfrija nuk e ka vyrtytin mė minimal, ajo ėshtė mė tepėr njė sėmundje mendore dhe pėr kėtė arsye duhet tė zhduket nga rruzulli toksor.Mėso se si tė rrethohesh nga bukurija dhe luksi dhe realizoje tė drejtėn shum tė shtrejt qė tė jetosh nė liri dhe nė paqė me shpirtin.Njė njeri qė jeton nė varfėrij sheh gjithmonė vetėm mungesė dhe kufizim tė qfardo lloji, e imagjinata e tij vepron nė pėrputhje me foton e tij shpirtrore, qė qendron nė mendimet e tij.Imagjinoi njerzit e tu tė lumtur, tė gėzuar dhe tė pasur me bollėk, gėzohu pėr ta dhe pėr sukseset e tyre dhe do tė jeshė nė rrugėn e duhur qė tė fitosh pasurij pėr vetveten.Mos u kap pas disa pronave apo aksioneve, pasė qeverisė apo kusherijve apo pas dikuj tjetėr. Besoi forcės sė Zotit nė ty e cila tė mban dhe dhe qė ėshtė nė ēdo kohė me ty. Mos shiko pamjen e jashtme! Shiko brendėsinė. Nėse pret ndihmė nga jasht, do tė mohosh pasurinė e Zotit nė mbrendėsinė tėnde. Nė kėtė mėnyrė i merr vetvetes forcė, menēurij dhe intelegjencė.

Beso nė vete si tė ishe qenje shpirtrore e lart dhe njihe hyjnin tėnde! Mendo pėr tė vėrtetėn qė je kėtu pėr tė qliruar hyjninė tėnde tė brendshme tė robruar.

Ti duhet tė pėrpiqesh gjithnjė me njohjen se forca hyjnore nė ty do tė drejtoi, do tė shėroi dhe do tė inspiroi, do tė japė ide tė reja krijuese dhe do tė falė njė ndjenjė tė thellė tė besimit tė qėndrueshem ndaj gjithqkafes qė mbetet e pa ndryshuar – dje, sot dhe gjithmonė. Gjithqka, qė duhet tė bėshė, ėshtė tė i besosh kėsaj pranije hyjnore dhe tė besosh nė tė, atėherė do tė ndodhin mrekullij nė jetėn tėnde.Tė gjith njerzit kontribojn pėr mirėqenjen tėnde. Prandai, duhet tė pėrfshishė tė gjithė mashkujt dhe tė gjithė femrat nė lutjen tėnde tė mirėnjohjes. Pėr mesė kėsaj do tė jeshė nė lidhje tė nėnvetėdijshme me tė mirėn e tė gjithė njerzve dhe tė gjithėqkafes; do tė tėrheqė pasurinė e jetės, gjithė botėn dhe dhe tė gjithė njerzit.Shkenca e pasurimit mbėshtetet nė Ligjin e besimit.Ligji i jetės ėshtė ligji i besimit dhe tė besosh do tė thot qė nė mėnyrė tė sinqert tė pranosh diqka si tė vėrtetė. Jeto nė besimin pėr njė jetė tė pasur, njė jetė tė lumtur, tė suksesshme; jeto nė pritjen e gėzuar tė sė mirės atėherė edhe e mira do tė vij tek ti.Ėshtė ligjė kosmik qė mendimet e njejta tė sjellin efekte tė njejta. Andaj, tė gjithė njerzit qė nga pakufijshmėrija presin me bindje tė fortė pasurinė, e ata edhe do ta marrin.Arritja e pasurisė dhe arritja e suksesit nė jetė nuk mvaret nga njė dyqan me pėrfitime, por vetem nga mendimet e njeriut.

Nėse keni mendime varfnjake, atėherė do tė bėhesh i varfur – pa marrė parasyshė sa mund tė jeshė i pasur nė atė moment; nė tė kundėrtetn, nėse mendon nė pasurij(me mendime, shpirtnisht dhe matrialisht) atėherė duhet tė bahesh i pasur – nė pėrputhshmėrij me ligjin reciprok tė mardhanjeve. Me fjalė tjera, nėse mendon: „Mirėqenja tani ėshtė e imja“ dhe nėse i pa luhatshėm kėmbngul pėr kėtė paramendim, atėherė do tė pėrgjigjet nėnvetėdija jote, nė atė mėnyrė qė nė ēdo aspekt do tė shpėrndajė „mirėqenje“ – nė pėrputhshmėrij me mendimet tua.Marrėzija mė e madhe e njerzve ėshtė moskėrkimi i pasurisė nė vetvete pėr ta realizuar atė, por e kėrkojnė pasurinė nė komoditet; aty e shohin pasurinė, gjersa forca e krijimit ėshtė e pranishme nė shpirtin e tij.Mirėqenja e jote e vėrtetė shprehet pėrmesė identifikimit tėndė dhe burimin e pashterrshėm dhe pėr mesė pasurisė gjigante.„Tė gjitha gjėrat jenė nė gadishmėrij, nėse ėshtė i gatshėm edhe shpirti“.Tė gjitha sėmundjet janė vetem fotot e pasqyruara tė shtrembruara – modele tė shtrembėruara tė te menduarit – zanafilla ėshtė tek pacientet. Kur tė parafytyroni foto tė plota tė harmonisė, shėndetit dhe qetsisė, bukurisė, bollėkut dhe gjithkah shifne pranin e Zotit, atėherė dhe bėhesh imun kundra sėmundjeve dhe pastai pason shėndeti, qetsia, harmonija dhe pasurija nė ty.

Sado qė do tė pėrdor sygjestione me bindje pėr pėrparim dhe pasurim dhe nė anėn tjeter je gjeloz dhe ju ke lakmi pėr shokėt pėr pėrparimin e tyre, ti kurr nuk do tė pėrparosh asė qė do tė pasurohesh.

Po nėse don tė pėrparosh dhe perfitosh nė ēdo lamij, atėherė shokve tė tu apo miqve apo kushdo qoftė tjetėr ju dėshiro, shėndet tė plotė, fat, paqė dhe tė gjitha tė mirat nė jetė. As vet nuk mundesh tė besosh se sa shpejt pėrparon nė jetė.Paramendo gjėra madheshtore e suksesi i madh dhe bollėku do tė lumturojnė! Vlersoi parat dhe pėrdori ato me faliminderim dhe njohje tė Zotit nga i cili rrjedhė ēdo bekim.Paracelciusi ka thėnė:

„Po qė se objekti i besimit tėndė ėshtė i sakt apo i gabuar, edhe rezultati do tė jetė gjithnjė i njejtė“.„E vėrteta ėshtė vetėm ajo qė nė mėnyrė objektive e pėrceptojmė nė kėtė botė, por edhe ajo qė ne e mendojmė, qė e ndjejmė, qė e parafytyrojmė dhe qė e besojmė“.Ti je instrument i pakufishem i Zotit dhe je kėtu pėr tė luajtur modelin e tij. Ēdo detyrė tė re, ēdo punė, ēdo studim ēfardoqoftė, filloje me zell, me entuziazem dhe me besim. Me po tė njejten atmosferė qė do ta fillosh atė me po tė njeten do ta mbarosh. Nisi planet e tua me vetėdije pėr dashurinė e Zotit atėherė edhe do ta mbarosh nė tė mirė. Filloje ēdo planė tė ri me besim tek Zoti, dhe Ai do tė qoi tek fitimi, ngadhnjimi dhe madhėshtija dhe sigurisht tek suksesi financiar.

Njė skocez i ri i cili nė vete kėrkonte ide tė reja pėr tė fituar para pėr veten dhe pėr tė tjerėt, papritmas zbuloi njė pasurij gjigante nė pėrpunimin e ēdo force, qė dilte prej njė qajniku, kur ia hoqi kapakun. Nė atė moment pėrhapja e fuqisė sė avullit iu bė e vetėdijshme edhe kjo ide qė fillimi i epokės sė makinės me avull, qė i solli botės njė ndryshim, miliona njerzve u afroi punė dhe kėsisoi, mundėsoi krijumin e mirėqenjies pėrrallore nė mbarė botėn. Para pakė kohėsh dikush e kishte pyetur Henry Fordin me pyetjen se qka do tė kishte bėrė po tė humbte tė gjitha pasurinė dhe biznisin e tij, ai u pėrgjegj:

“Unė do tė mendoja pėr nevoja tė reja dhe themelore tė njerzve dhe kėtė nevojė do ta pėrmbushja me mė lavėrdi dhe mė me rendiment se askush tjeter. Pėr pesė vjet do tė bėhesha sėrish multimilioner.”Nėse dikujt ja jep 5 dinar dhe ndjen munges per to apo humbje pėr ate qė e ke dhanė, atėherė kjo nuk ėshtė dhanje e vėrtetė. Kur i jep dikujt pėr ta kthyrė ate qė e ke dhan apo me mendim se je i “detyruar” qė tė japish, apo me frikė, kjo nuk ėshtė dhėnje e sinqert. Njė varfri e tillė shpirtrore do tė tėrheqė varfri tek ti.Kur je i varfur duhet qė gjithnjė tė endesh me fantazinė tėnde pėr pasurij, mendimet duhet tė jan tė pa luhatshme dhe intenzive. Kush e ushtron kėtė disiplinė tė te menduarit, duhet tė bėhet i pasur domosdoshmėrisht dhe merr ēfardo qė dėshiron nė jetė.Me bekimin dhe urimin e tė tjerve do ta bekosh edhe do ta urosh edhe vetveten. Prandaj, tė pasurit bėhen gjithnjė ma tė pasur, ndėrsa tė varfrit mė tė varfur, kėta tė fundurit tė jan tė mbushur me ndjenja zilije dhe urrejtje. Dhe pikrisht kėto ndjenja negative jan ato qė qojnė drejt humbjeve dhe paksive mė tė mėdha tė tė ardhurave tė tyre. Pra kjo nuk asht fat i juaj por pikrisht gjendja e juaj mendore dhe shpirtrore qė e krijon si pasurinė njashtu varfrinė, si tė miren njashtu edhe tė keqen.Bllokimi i pasurisė qendron nė arsyet e thella tė shpirtit tand. Kush i ka zili tė tjerėt dhe mendon keq pėr ta e bllokon ardhjen e pasurisė te ti dhe tėrheqė nė vete mjerim dhe varfėrij.Tri shkallė tė cilat pa dyshim tė qojnė kah pasurija:Shkalla e parė: Mos konstato kurrė pėr financat tua, si: „nuk mund ta paguaj qiranė“, „une nuk ja dal dot mbanė me mjetet e mija“, „punėt ecin keq“, „nuk mund ti paguaj faturat e mija“, etj. Sa po tė qfaqen kėso lloj mendimesh negative, nė vend tė tyre duhet tė thuash: „Unė jam njė me pasurinė e pakufijshme nė mua, dhe tė gjitha nevojat e mija janė tė plotsuara“. Ndoshta tė nevoiten shum her ta thuash brenda orės, po nese je kėmbngulės, atėherė mendimet negative do tė pushon qė tė shqetsojn mė.

Shkalla e dytė: Bėje shprehij qė gjatė ditės ta forcosh bindjen dhe besimin nė pasurinė e pakufijshme, duke thanė: „Zoti ėshtė gjithnjė i pranishėm dhe mė ndihmon nė rastė nevoje“.

Shkalla e tretė: Para se tė zėrė gjumi pėrsėrit disa herė: „Une faliminderohem gjithmonė pėr pasurinė e Zotit, qė ėshtė gjithnjė efektive, gjithnjė e pranishme e pa luhatur dhe e pėrjetshme“.Nėse kėtė recetė shpirtrore e bėnei me besim dhe rregullisht keni me pėrparuar nė shpejtėsij mahnitėse.Thuaj pėr ēdo dit me dashurij dhe besimĒdo ditė, kur tė zgjohesh, mendo pėr Zotin, pėr dashurinė dhe pėr rritjen e tij; zgjohu dhe gjallrohu nė pritje tė vazhdueshme tė sė mirės me interes dhe vėmendje. Thuaj nė qetsi me besim tė plotė:„Un i dorzohem pranisė sė gjithėhershme tė shenjtė tė Zotit, nė planet , nė idetė si dhe nė tė gjitha punėt e jetės nė kėtė ditė. Unė lėvizi nėpėr vendet e fshehta tė tė Lartit dhe pranija e Tij mbrojtėse mė mbronė mua, familjen time, veprimtarinė profesionale dhe tė gjitha gjėrat qė mė takojnė. Zoti jeton dhe flet nė mua dhe kudo qė ndodhem mė shoqron suksesi i Zotit dhe dashurija e tij: Zoti mė udhėheqė nė tė gjitha qė ndėrmarr e mirqenja e tij mė pushton gjithnjė, me bollėk dhe pa ndėrprerė.“Nėse vepron nė kėtė mėnyrė, nė ēdo fushė tė jetės do tė keshė me siguri suksese tė mėdha.Sa her qė merr para nė dorėSa her qė merr para nė dorė thuaje kėtė fjali me besim tė plotė:„Zoti po mi shumėfishon parat nė masė tė madhe dhe une jam mirėnjohės pėr shtimin dhe marrjen e pasurisė sė pashterrshme tė Zotit nė jetėn time. Tė gjithve ju dėshiroi gėzimė, pasurij, shėndet sukses“.Nėse Faturat e tua grumbullohenNėse Faturat e tua grumbullohen dhe nuk ke me i paguar dhe nuk ke punė duhet menjiher dhe intenziv me bindje tė imagjinosh sikur kėrkesat e tua janė tė plotsuara dhe menjiher duhet ta thash kėtė thėnje apo sygjestion:„Zoti ėshtė pėrmbushsi i tė gjitha nevojave tė mija tani dhe kėtu.“Brenda njė kohe tė shkurt do tė qilen rrugėt dhe perparon nė ēdo drejtim nė mėnyrė marremendse tė shpejt.Varfrija ėshtė sėmundjeNėse keni rastin qė fėmijet e juaj tė janė teper lazdranaNėse keni rastin qė fėmijet e juaj tė janė teper lazdrana e tė parahatshėm dhe do tė ju qmendin, atėher imagjinoni kėshtu untenziv pėr ēdo mėngjes rreth 15 minuta dhe ti mbyllni sytė nė qetsi. Mendo pėr dashurinė e pakufijshme tė Zotit, pėr menqurinė e pafundme, pėr forcėn e lartė e pėr harmoni tė plotė dhe ta ndini atmosferen e dashurisė dhe lumturisė qė po i rrethon fėmitė e tu. Nė tė njeten kohė kėrko qė dashurija e jote dhe paqa ta mbushin zemren tande dhe fėmit tė mund tė rriten nė qetsij, me bukurij, me menqurij dhe me arsye.Edhe nėse je futur thell nė borgje dhe nuk ke asnjė mjet financiar dhe asė mundėsi apo pronė tjetėr e nėse fillon tė thuash:

„ Mirqenja hyjnore mė pushton gjithmonė nė jetė dhe po mė mbush me gjith bollėk.“Nėse merrni pension tė vogėl apo keni shum pak financaNėse merrni pension tė vogėl apo keni shum pak financa Thuaje kėt lutje speciale:„Mirėqenja hyjnore mė pėrfshinė nė jetė. Plotsimi i saj mė pushton si ortek brenda meje dhe une tani mendoi pėr tė mirėn time, pėr pasurij hyjnore.“Me ndjenja dhe besim pėrserite lutje disa her gjat ditės dhe pėr njė kohė tė shkurt ndodhin mrekullit te ju.Zbulim teknik, realizimi dhe shitja e tijThuaj me bindje dhe lutu intenziv dhe per njė koh ndodhin qudirat:„ Intelegjenca e pafundme e nenvetėdijės time do tė vendos kontakt me nderrmarrjen e duhur, e cila do tė pėrkrah zbulimin tim, do ta realizoi dhe do ta shesė. Do tė mbizotroi kėnaqėsij nė te dyja anėt, harmoni dhe pėrputhshmėrij hyjnore tė ofruar pėr bekimin e tė gjithė pjestarve.“Qė tė hecė puna me biznis“Pėrmes menje shprehet menēurija, fuqija dhe energjija krijuese e Zotit, si degė e njė peme qė ėshtė shprehje e gjallėrisė sė pemės. Une jam bir i Zotit dhe kėshtu trashegimtar i tė gjitha tė drejtave dhe bekimeve tė pasurisė tė pakufijshme tė Zotit. Une me vetėdije i drejtohem Zotit dhe ndjehem njė me pranin e tij tė pa dukshme. Une besoi nė kėtė substancė tė pakufijshme dhe nė plotsimin tim tė pa kufijshėm. Me gjithė fuqinė e shpirtit tim une e pranoi se i Pakufijshmi mė mbushė me pasurij, harmoni, inspiracion, bekim dhe e pėrmbush jetėn time. Une jam njė me Atin. Forca e tij krijuese ėshtė e imja. Menqurija, forca, intelegjenca dhe mirkuptimi i tij janė gjithashtu tė mijat. Intelegjenca e Pakufijshme mė udhėheqė nė tė gjitha rrugėt e mija dhe shpitri i plotsuar ėshtė pasurija ime, pėrparimi im dhe zhvillimi im. Une ia hapė shpirtin dhe zemres pasurisė sė pakufijshme dhe mirqenja ėshtė rezultati i pėrpjekjeve tė mija. Zoti dhe njeriu janė njė; Ati im dhe une jemi njė.”Kjo lutje ėshtė shumė efektive dhe tė mbush me bollėk nė jetė.

Si te ta kthejn me siguri borgjin borgjlitėPėr ēdo mengjes pėrmende emrin e borgjėlisė dhe thuaj kėtė me bindje e besim:

“Zotri X- I ėshtė i mirė, biznisi(puna) i tij zhvillohet dhe tė mirat i shtohen. Ai me vullnet tė vet ia del mbanė, ndersa me detyrimet e tij ėshtė i sinqert dhe i drejt. Une faliminderohem pėr qekun e tij. Ai ėshtė i lumtur, por edhe ne jemi tė lumtur. Une jam mirnjohės pėr kėtė fakt.”Psh.:

“Arben M. ėshtė njeri i mirė, puna e tij po zhvillohet mir dhe tė mirat po i shtohen atij. Ai me vullnet te vet po ma kthen borgjin qė ma ka. Ai asht i sinqert dhe i drejt me mua dhe me gjith deshir po ma kthen borgjin. Un i faliminderohem atij qė po ma kthen borgjin. Ai ėshtė i lumtur por edhe une jam i-e lumtur. Une jam mirnjohes pėr kėtė fakt.”Bene ket pėr ēdo mengjes me bindje dhe besim, mėsoje pėr mendsh dhe thuaje sė paku 10 her kur tė zhohesh dhe ke me u mahnit si ai ta kthen shpejt borgjin.

Si me parafytyrim dhe sygjestion mund ta arrish pasurini pėr tė tjerėt dhe pėr veteDuhet tė parafytyrosh pronsin e ēdo lloj pasurije. Keshtu ēdo nata para se tė ze gjumi imagjino se ke pasurij. Ose nese don ti ndihmon dikujt ose djalit tand ose vajzes imagjino se si djali yt ėshtė i lumtur po ke pare me i dhan dhe po shkon nė univerzitet dhe si djali po tė faliminderohet pėr gjhithqka qė ke ba pėr te pastai thuaj nė vete e nė qtsi:“Zoti ėshtė burim i pėrjetshėm i furnizimit tim. Ai i plotson tė gjitha nevojat e mija nė ēdo qast.”Nėse gjat ditės tė vin mendime negativeNėse gjat ditės tė vin mendime negative qė nuk ke pare si: “paret e mija nuk mjaftojn”, ose “nuk dij se si ti paguej borgjet”, “kam humb” etj ket kursesi mos lejo kursesi dhe menjiher thuaj kut te vin ato mendime negative:

“Zoti ėshtė burim i pėrhershėm i furnizimeve tė mija. Ai i plotson nevojat e mija menjiher.”

Ne fillim thuaj shum her e pastai qetsohen mendimet negative.

Formulė magjike pėr pagimine faturaveNese nuk ke para dhe ke hapur ndonji nderrmarrje apo dyqan te madhe ku je gadi para falimentimit dhe merrni llogari pėr ndonjė gjė mendo nė menyr vizuele dhe me besim se si tashmė i ke paguar ato. Dhe gjithmon kur e qoni vemendjen kah “rritja” apo “shtimi” e mallit, dyqani apo nderrmarrja ka me ju lulzu si asht ma se miri. Kjo formulė magjike ju ndihmon te gjithve pėr perparim.

Problemet financiare zgjidhen kur ke besim ne vete. Ti jeton nė njė botė shpirtrore dhe pėr tu bėrė i pasur; pėr ti zgjedhur problemet e tua financiare duhet tė hyshė pandėrprer nė botėn e mirėqenjės dhe tė suksesit. Duhet ta dish se ēdo send qka ke krijuar deri tash ka qen sė pari nė mendjen tėnd dhe imagjinaten tėnde. Ti nuk mundesh te nxjerrish diqka ne kėtė botė apo ta krijosh pa menduar pėr atė gjė intenziv. Ti duhet ta pėrmbushish shpirtin me tė vėrtetėn dhe i thua vetes:„Une kamė besim apsolut nė Zotin dhe nė tė gjitha gjėrat e mija. Une e dij qė jamė nė gjendje tė pėrballem nė ēdo situatė dhe atė nė ēdo kohė, sepse Zoti ėshtė burimė i drejtpėrdrejt i pėrmbushjeve tė mija, ashtu qė nė momente tė duhura dhe nė aspekte tė duhura mė i dhuron idet e duhura. Pasuritė e Zotit mė vėrshoin gjithnjė dhe pa frigė nė jetė dhe gjithmonė mbizotron bollėku hyjnor. Pėrderisa i pėrsėris kėto tė vėrteta, jamė i bindur se shpirti imė ėshtė nė gjendje qė gjithmonė tė pėrkujdeset nga Zoti.“Nėse i pėrsėrit disa herė nė ditė kėto tė vėrteta dhe nėse e ndjenė kėtė realitet nė zemėr, bindja e jote pėr plotsim do tė qfaqet dhe pa marrė parasyshė gjendjen ekonomike nė tė cilėn gjendesh pėr moment, ti do tė jeshė i sigurt, pamvarsisht se nė ē`mėnyrė vinė paret tek ti.

Shitje, tregėtij, shtim i pasurisė sė pakti 50.000 £ nė vitQendro para pasqyres dhe thuaj vetes ose nė heshtje ose me za tė ulėt ose tė lart.„Arben, ti je jashtzakonisht i suksesshėm, i fiton 50.000 £ nė vit, je tregrat i shkėlqyer.“Kėto mund tė i pėrsėrisish nga 10 minuta nė mėngjes dhe i bindur me kėtė se do tė ja arrish. Dhe me siguri se do tė ja arritish shumen e deshirueshme.Rrugė e garantuar pėr siguri financiareParat janė njė mjet kėmbimi. Ato janė njė simbol i lirisė, bukurisė, luksit, fuqisė dhe tė njė jete tė pasur dhe gėzimplotė. Paraja mund tė cilsohet si ide e Zotit e cila drejton ekonominė popullore tė kombeve. Ato duhet tė pėrdoren me menqurij, nė mėnyrė tė arsyeshme dhe konstruktive. Siguri financiare do tė arrish atėhere kur nė shpirt do tė fiksosh faktin, se paraja ėshtė diqka e mirė dhe njerzve ju sjell bekim nė diasa aspekte.

Paramendo gjėra madheshtore e suksesi i madh dhe bollėku do tė lumturojnė! Vlersoi parat dhe pėrdori ato me faliminderim dhe njohje tė zotit nga i cili rrjedhė ēdo bekim.

Nėse kėtė luteje mė posht e pėrdorė shpesh, ti do ti transmetosh ndėrdijes tande forcen e sigurisė financiare dhe do te del prej krizes me sigur dhe nje dit shpejt do tė pasurohesh pa masė:“E dij qė paraja ėshtė ide e shpirtit hyjnor, qė simbolizon pasurij, mirėqenje dhe bollėk. E pranoi atė si mjet kėmbimi. Tė gjitha idetė e Zotit janė tė mira. Zoti krijoi gjithqka dhe krijimet e tij i cilsoi si tė mira, shumė tė mira. I pėrdor me menqurij, nė mėnyrė konstruktive dhe me arsye. I pėrdor pėr bekimin e njerzisė. Janė njė simbol shum i kėndshem dhe praktik. Une gėzohem, gėzohem pėr qarkullimin e tyre. Idet e Zotit jan menjiher nė dispozicion tim. Une jetoi me bollukun e Zotit. Zoti ėshtė burim i pėrkujdesjes time andai edhe kam gjithnjė bollėk. Mirqenja nė ēdo aspekt mė pushton si ortek i plotsimit. Ka vetem njė Zot dhe vetem njė shpirt. Ēdo ide nė shpirtin e Zotit ėshtė e plot. Mardhanjet e mija me parat janė tė llojit tė mirė. Janė simbol i pasurisė sė Zotit dhe bollukut tė tij tė pakufijshėm. Ideja e paras ėshtė gjithėpėrfshirse. Une jamė njė me tė gjitha pasuritė e botės; i pėrdorė vetėm pėr tė mirė dhe tė falėminderohem pėr pėrkujdesje.”ShitsiĒdo nata para se tė shkonte tė flinte ky djal i ri pohonte:“Une jamė shitsi mė i sukseshem dhe pėr ket shperblehem me begati.”Ai gjithnji e imagjinonte se si bashkshortja e tij ja uronte sukseset per arritjen qė e bente nė tregėtij, dhe me ket ide hynte nė gjum te thell. Dhe me ket me tė vėrtet u bė njeri i pasur.Nėse keni dėshirė qė tė ju qelet rruga pėr tė udhėtuar jasht shtetitKurr mos thoni: “Kurr nuk ka asnjė rrugėdalje pėr mua” se nderdija ti mėshel tė gjitha rrugėt e nuk mundesh askund me dal jasht shtetit, po thuaj me bindje:“Intelegjenca e pakufijshme ma hap nji rrugė qė nė mėnyrė tė rrehullt tė emigroi nė SHBA(ose Gjermani, sose Zvicėr etj…).”Ja njė ide qė mund ta siguroni jeten me tePėr shembull, nėse ti don qė tė punosh si perkthyese apo dikun tua mėsosh gjuhen tė tjerve kurr mos thua kjo ide ėshtė tepėr e bukur pėr tė qenė e vėrtetė, po thuaj me bindje :« Une e mirėpresė kėtė ide ! Une e mirėpresė me gjithė zemėr, dhe ajo do tė realizohet nė kohė tė duhur ! »Shum biznismen multi milioner nė botėShum biznismen multi milioner nė bot e kan tė njejtėn ide dhe mendimet e tyre lidhen nė mesė veti ku ata kan tė njejtin konstatim dhe kulminant, ata thojn:« Ne e shohim Zotin si partnerin ton mė tė vjetėr e mė me pėrvojė dhe e lusim Atė tė na udhėzoi nė efekte dhe veprime si dhe Ai tė na sjellė bashkpuntor tė duhur. Ne e lusim Intelegjencen e pakufijshme qė tė na tregoi planin e plotė pėr realizimin, shitjen dhe shpėrndarjen e produkteve tona. Kėshtu, sukseset tona, arritjet tona janė rezultat i udhėheqjes sė mbrendsisė qė na falė pėrkujdesje pėr veten. »Kėta biznismet tė lloj lloj drejtimimeve me ketė qė thojn dhe me kėto pikėpamje kan arritur rezultate jashtzakonisht tė mėdha dhe jasht mase.Se si tė shitet dhe shum tė lexohet libri ytNėse ke shkruar njė liber ose don me shkru dhe gjithnjė ke mendime negative si psh : »Nuk lexohet ky liber », « Nuk ėshtė nė interes tė publikut », me kėto besime me siguri se do tė dėshtosh dhe libri yt nuk do tė shitet fare thuaja. Fillo tė mendosh pozitivisht dhe me bindje dhe nė mėnyrė konstruktive dhe dhe imagjino se si veq libri ėshtė shkruar dhe njerzit ate shum po e kėrkojnė. Pėr ēdo mengjes dhe mbramje sė paku 10 munuta thuaj :« Menqurija e Zotit e shkruan kėtė libėr pėrmesė meje. Intelekti imė ėshtė i ndritur dhe une e shkruaj jė libėr qė u sjelli njerzve gėzim dhe bekim. »Ja si njė muzikante arrinte suksese shumė tė mėdhaKjo zonjushė para se tė dal tė luaj muzikė para publikut intenziv pohonte:“Zoti, muzikanti mė i madh luan pėrmesė meje. Une jamė shėrbyesja e tij dhe luaj simbas porosive tė tij, sikur qė luan edhe Ai pėrmesė meje, me tonet e tij, luan melodinė e dashurisė. Zoti ėshtė dashurij.”Me ket ajo si prej fillimit deri nė mbarim luante me plot sukses dhe gjithmonė me dashurij dhe suksesi i saj ishte marremendės.Si tė keni mardhanje shum tė mira nė mes jush si dy partner, burr grua-grua burr?Nėse partneret nuk i besojn njeri tjetrit dhe secili e ka nga njė partner tjeter apo vetem njeri e ka aty nuk ka harmoni. Nė martesė kur nuk ekziston besimi ndaj njėri tjetrit, martesa kthehet nė njė tradhti, maskarad dhe si asht ma keq. Ju duhet tė mirri vesh nė mes veti dhe ta leni partnerin jash martese tė lirė dhe thuani keto sygjestion me besim:“Une i transmetoi burrit (ose gruas, ose dashnores etj…)tim, paqe, dashurij tė mirė dhe gėzim. Midis nesh, mbizotron paqja, harmonija dhe mirkuptimi hyjnor. Une e pėrshendes hyjnoren tek burri dhe dashurija hyjnore na bashkon te dyve. Zoti mendon, flet dhe vepron pėrmes meje. Martesen tonė dhe dashurinė ia kushtoi Zotit. »Nėse luteni nė kėtė mėnyrė me siguri se do tė fillo njė jet nė mes jush me plot kuptim, dashurij. Paqė.

Nėse don qė biznisi yt te shtohet nė mėnyrė marramendseNjė njeri si biznismen te i cili nuk hecte si duhet biznisi e zbuloi se ai kishte mendime destruktive, ishte « shkatrraq », kishte inat ndaj tjerve, « dembelizem », « ngurrje », « nervozizem » dhe « vetė gjykime ». Pasi e kuptoi gabimin dhe fillo nė mėnyrė kontruktive tė mendoi dhe tė thot gjithnjė me za ose nė heshtje dhe me bindje tė fortė :« Pushteti i Zotit, fuqija e Tij, menqurija, gėzimi dhe paqeja e Tij janė tė mijat. Dashurija e tij ma plotson shpirtin dhe drita e Tij mė i tregon mundėsitė pė tė i shėrbyrė njerzimit. »Pas kėsaj te ky biznismen filluan qė tė qfaqen ide tė mrekullueshme dhe biznise pėr njė kohė tė shkurt ju shtua nė 300% dhe gjithnjė shkoi biznisi duke ju shtuar.Si tė arrishė ide tė hatashmeQetsohu plotsisht dhe relaksohu dhe thua:“Un po filloi tė gėrmoi nė shpirtin tim dhe tė nxjerr disa ide tė mrekullueshme qė ta bėj njė shėrbim tė mirė dhe me kėtė tė muj tė u shėrbej mė shumė njerzve qė mė rrethojnė. Une e dij se posedoi njė burimė tė brendshem tė pa shterrshem: forcė, talent dhe aftėsij qė nuk i kam nxjerr akoma nė dritė qė tė qfaqen. Une e dij qė Intelegjenca e Pakufijshme mė hap dhe tregon tani kėto talente nėse me vetėdije gjurmoi nė dhomėn e thesarit tim tė pa shterrshem.”Ke me u quditur se si do tė qfaqen ide tė reja tė cilat do tė shėndrrohen nė mirėqenje. Bėhu i vetėdijshėm pėr dhomėn tėnde tė mbrendshme tė thesarit tė pa shterrshem tė ideve dhe tė pasurisė dhe e te krijo njė raport tė rregullt dhe logjik mes ideve tua dhe pastai vėri nė pėrdorim nė jetėn tande tė pėrditshme.Bashkim me tė dashuren apo dashurin dhe fitimi i kapitalitMe pėrdorimin e shpesht tė kėsaj lutje ti do tė bėhesh i dashur i sjellshem dhe do tė ndodhin risi shpirtrore te ti. Gjendja financiare do tė pėrparoi shum dhe shum shpejt mund tė bashkohesh me tė dashurin apo tė dashuren. Lutu kėshtu:“Zoti ėshtė dashurij dhe Ai ėshtė jeta. Kjo jetė e vetme ėshtė e pa ndashme. Kjo jetė shpaloset tek njerzit dhe nėpėrmesė tyre krijohet qendra e ekzistences time. Une dhe ti, sepse errėsirėn e largon drita. Kėshtu edhe dashurija e largon tė keqen. Njohurija pėr forcėn e dashurisė i pėrballon tani tė gjitha gjendjet negative. Dashurija dhe urrejtja nuk mund tė qendrojnė pran njėra tjetrės. Une po e ndezė dritėn e Zotit dhe tė gjitha frigėt dhe mendimet e frigėshme nė dhpirtin tim ato po ikin. Lind drita, drita e sė vėrtetės dhe hijet e natės, friga dhe dyshimi largohen plotsisht. Une e dij dashurija hyjnore mė zgjon, mė udhėheqė dhe ma shėndritė rrugėn. Une qilėm vetem nė mėnyrė hyjnore. Une jamė shprehje e Zotit nė tė gjitha mendimet, fjalėt dhe veprimet e mija. Natyra e Zotit ėshtė dashurija dhe une e dij se dashurija e plotė e largon frigėn.”Si tė pasurohesh pėrmes lutjesKetu e keni njė lutje qė lexohet pėr ēdo dit e cila kurr nuk huqė nėse e thua me zemer dhe bindje, ku kurrė nuk ke me mbet pa financa tė mjaftueshme:“E dij qė e mira ekziston nė kėtė moment. E besoi me gjithė zemėr se harmoninė, shėndetin, paqėn dhe lumturinė mund tė ia krijoi vetes time. Une e ngriti lart konceptin e paqės, suksesit dhe mirėqenjės sime nė shpirtin tim. Une e dij dhe besoi se kėto mendime do tė rriten dhe do tė shpalosėn nė jetėn time. Une jamė kopshtar, atė qė e mbjellė, dhe do ta korrė. Une mbjellė mendime hyjnore dhe kėto mendime tė mrekullueshme janė paqė, sukses, harmoni dhe dėshirė e mirė. Une do tė kamė njė tė korrur tė mrekullueshme. Qė nga ky moment nė nėnvetėdijėn time do tė ruaj mendime tė paqės, besimit, ekuilibrit, mirėqenjės dhe barazisė. Une i marrė frutat e mrekullueshme nga kėto farėra qė i kam mbjellur. E pranoi faktin se dėshira ime ėshtė njė farė nė nėnvetėdijėn time. E bėjė tė vėrtetė sikur qė e ndjejė vėrtetėsinė e saj. E akceptoi vėrtetėsisnė e dėshirės sime nė tė njejtėn mėnyrė siqė e pranoi faktin se fara e hedhur nė tokė do tė rritet. Une e dij se ajo rritet nė fshehtėsij. Dėshira ime rritet nė thellėrsinė e nėnvetėdijės sime. Nė njė kohė tė shkurtėr, sikur se fara, ajo qelė nga toka dhe bėhet e dukshme si gjendje, si rrethanė dhe si ngjarje. Ky ėshtė burim i vėrtetė i pėrkujdesjes sime financiare. Intelegjenca e pakufijshme mė udhėzon dhe mė udhėheqė nė tė gjitha rrugėt e mija. Une mendoi pėr gjėra qė janė tė vėrteta, tė ndershme, tė drejta, tė pastra, tė kėndshme dhe tė famshme. Une mendoi pėr kėto gjėra, ndėrkohė qė forca e Zotit ėshtė me mendimet e mija tė mira. Une kamė paqė, sepse jam pakufijshėm i suksesshėm.”Si tė ju ndihmon shitėsve tu qė tė kan sukses pėr veti dhe pėt ty?

(kjo vlen edhe kur flet pėr biznis tjeter para puntorve apo njerzve)Nėse ke ndonjė ndėrmarrje tregtare tė madhe dhe ke shumė shitsa, dhe don qė tė hecė puna mbar dhe pa kurfar problemi te perparojn shitėsat tu para ēdo mbledhje thuaj kėtė lutje tė fuqishme nja 5 minuta:“Une jamė i mbushur me menqurij, me dashurij dhe me forcė tė Zotit qė i udhėheqė tė gjithė shitsit e mij, i udhėzon, i inspiron dhe i bėnė nė gjendje tė pranojnė ide tė reja. Zoti mė inspiron dhe mė ndriqon pėr tė gjetur fjalėt e duhura. Ai mė furnizon me ide tė reja dhe krijuese, tė cilat shėndrrohen nė bekim pėr shitsit tanė, pėr klientet ton dhe pėr ēdo njeri qė ka tė bėj me ne. Intelegjenca e pakufijshme mendon, flet dhe vepron pėrmesė meje dhe tė gjithė qė e dėgjojnė ligjėraten time, janė tė pasuruar me bekim dhe me tė gjitha tė mirat e me bolluk tė dhėnjes qė vin nga”Ati i dritės”.”Si perparoi njė piktor ne financa duke i pėrdorur kėtė lutjeDuke i pėrdorur keto lutje merregull ky piktor arriti kulminacionin e famės nė jetėn e tij.“Zoti ėshtė bukurij e papėrshkrueshme, harmoni e plotė dhe dashurij e pa kufijshme. Bukurija e pafundme e mbush shpirtin tim nė mėnyrė madhėshtore dhe gishtat e mij sjellin dhe pasqyrojn nė pėlhurė gjithė bukurinė, rregullin dhe harmoninė e pakufijshme. Gjithqka qė une pikturoi, do tė jetė nė ēdo kohė gjė e bukur dhe e gėzuar. Ēdo skenė dhe ēdo pikturė do tė shprehė dhuntinė e zotit tek njerzit.”Pas kėsaj ky piktor u bė shum i njohur dhe i pasur.Edhe ti mund tė dalish prej qfardo krizejeEdhe nese je i pansionuar qė mos tė biesh nė palumturi, qė mos tė jesh i vetmuar, apo i frustruar tė pa lumtur edhe nese e ke pensionin tan tė ulet ti mundesh te dalish prej ēdo lloj krize. Thuaj:“Dashurija e Zotit e mbush shpirtin tim. Une rrezatoi dashurij dhe dėshirė tė mirė nė rrethin tim dhe pėr tė gjithė njerzit kudo qė janė. Dashurija e Zotit mė pėrshkon nė formė tė harmonisė, dashurisė, bashkimit, mirėqenjės dhe shprehjes sė vėrtetė. Zoti ėshtė bariu im dhe mua kurr nuk do tė mė mungojnė paraja, dashurija, bukurija apo shoqėrija. Zoti mė pėrgjigjet tani edhe une i faliminderoi pėr kėt.”Kur te jep, jep me zemėrKur te jep, jep me zemėr dhe thuaj:„ Une e jap kėtė shumė tė te hollave me sinqeritet dhe me zemėr, e Zoti mi shumfishon kėto nė masė tė jashtėzakonshme.”Nėse kete e thua shpesh, nė ndėrdije tėnde direkt theksohen mendimet e pasurisė sė madhe dhe nėndija jote menjiher fillon punen qė qėllimin tand ta realizoi dhe ta shumfishon mirėqenjen tėnde nė ēdo pikėpamje.Si tė bėhesh njė biznisme i madhNjė biznismen thonte gjithnjė: “Ka mjaft para nė botė dhe ka mjaft gjėra tė tjera. Une e di, nė ndėrdijėn time ekzistojn burime tė pashterrshme qė nuk i kam mbyllur akoma dhe une gjithnjė pohoi kėshtu”:“Zoti ėshtė burim i pa shterrshėm i pėrkujdesjės sime dhe nevojat e mija jan tė plotsuara tashmė; pasurija e Tij mė pushton pandėrprerė, nė mėnyrė tė palodhshme dhe tė pafund.”Gjat pėrsėritjeve tė vazhdueshme tė kėtare tė vėrtetave, ai i transmetonte ndėrdijės sė tij idenė e pasurisė dhe tė mirėqenjės kėshtu qė ai u pėrshkua-mbush me njė bollėk si njė ortek.Edhe ti mund tė arrish tek suksesi financiar shum i lartė.

Formula multimilion dollarėshe

Kjo formulė ėshtė ajo e cila i ka sjellur personit dhe e ka bėrė multi milioner. Kėt formulė e ka lexuar pėr ēdo dit e nat 25 vjet pa nderprerė dhe ua ka dhanė njerzve tė tjerė tė cilet edhe ata jan bėrė njashtu milioner. Ja formula:“Une e njoh burimin e pėrhershėm tė te gjitha pasurive qė nuk shterrin kurrė. Nė tė gjitha rrugėt e mija jamė i udhėhequr nga Hyjnija dhe u pėrshtatem ideve tė reja. Intelegjenca e pakufijshme mė zbulon mundėsij mė tė mira se si tė u shėrbei bashkėnjerzve tė mi. Une udhėheqėm dhe udhėzohem pėr tė sjellė produkte qė i shėrbejnė njerzisė si bekim. Une tėrheqė mashkuj dhe femra shpirtrorė, besnik dhe korrekt dhe tė tillė qė kontribojnė pėr paqen, mirėqenjėn dhe pėrparimin e ndėrmarrjes sonė. Une jamė njė magnet i parezistueshem dhe tėrheqė pasurij pėrallore nė vetvete, sepse klientve tė mij u ofroi cilsinė mė tė mirė tė prodhimeve e punėve tė mija. Une jamė gjithnjė i pozicionuar te i Pakufijshmi dhe te substanca e mirėqenjės. Intelegjenca e pakufijshme i udhėheqė tė gjitha planet dhe qėllimet e mija dhe i gjithė suksesi im bazohet nė vėrtetsinė se Zoti mė udhėzon, mė drejton dhe mė udhėheqė nė ēdo gjė qė ndėrmarrė. Une jamė gjithmonė nė paqė – brenda dhe jasht. Suksesi im ėshtė gjigant, sepse jamė njė me Zotin dhe Zoti ėshtė gjithnjė i suksesshėm. Prandai, une duhet tė jamė i suksesshėm dhe jamė i suksesshėm edhe tani. Ēdo detai tė biznisit tim i kushtoi vėmendje thelbėsore dhe e paketoi me vendosshmėrij atė. Une shpreh dashuri dhe dėshirė tė mirė tek tė gjith pėr rreth meje dhe tek tė gjith punonjsit e mij. Shpirti dhe zemra ime janė tė mbushura me dashurij, me forcė dhe me energjinė e Zotit. Tė gjith qė janė me mardhanje me mua janė gjymtyr shpirtror nė rritjen time, nė mbarėvajtjen dhe mirėqenjen time. Ēdo lavdi dhe nder i takon Zotit.”

Shitblerja e Trojeve

Ja nji shitės i trojeve si nuk kishte sukses per shitjen e tyre dhe koleget e tij po. Bllokimi i mosshitjes qendronte te ky vet te gjelozija qe u kishte shitsve tė tjer qė arrinin suksese tė mėdha. Mjeti sherus kundra Gjelozisė ėshtė bekimi i kolegve tė tij dhe pėrsėritja e shpesht e lutjes ose me zė, me besim tė plot ose nė heshtje:“Une jamė i vetėdijshėm se ekziston njė ligj i ofertes dhe i kėrkesės. Une e ushtroi rregullen e art nė ēdo punė. Une jamė nė paqė. Ēdo her qė kam dėshirė tė shes, shprehet si ide nė shpirtin e Zotit. Baza e tė gjitha njohurive qėndron nė mua. Dhe une i dij tė gjitha qė kamė nevojė t`i di domosdoshmėrisht. Une e pranoi se gjithqka qė dua tė blej dhe tė shes duhet mė parė tė formoi njė shkėmbim tė ideve nė shpirtin hyjnor. Une jamė i vetėdijshėm qė mbizotron kėnaqėsij, harmoni dhe paqė e pėrbashkėt. Ēmimi ėshtė i sakt pėr njerzit e sakt; gjithqka ėshtė nė rregull hyjnor. Une e njoh tė vėrtetėn dhe e kuptoi atė. Une jamė i vetėdijshėm pėr veprimtarinė e Zotit. Tė gjitha idetė, pėr tė cilat kamė nevojė, mė shpalosen nė kohėn e duhur dhe nė rend tė duhur si dhe nė kombinim. Une marr ide hyjnore dhe u gėzohem atyre. Une u shpėrndaj njerzve dhe pėr kėtė marr ide tė reja. Paqja tani ėshtė e imja. Nė shpirtin hyjnor nuk ka zvarritje; une e marr tė mirėn time.”Lutje pėr kapėrcimin e mėrisė dhe zilisė“Une e dij se tė gjith njerzit janė vėllazėr; ne tė gjithė e kemi Atin e pėrbashkėt. Une ēdo njeriut i dėshiroi shėndet, fat, bollėk dhe ēdo bekim dhe pasurij nė jetė. Kėtė e them me sinqeritet. Une e dij qė gjithēka qė u dėshiroi tė tjerve, i dėshiroi edhe vetes; siq i bekoi tė tjerėt, ashtu e bekoi edhe vetveten.

Dashurija e Zotit mė pushton mua dhe tė gjith njerzit. Une i bekoi tė gjith qė janė mė tė pasur se une. I bekoi edhe ata qė mė kritikojnė dhe qė flasin keqė pėr mua. Une gėzohem kur e dij se bashkpuntorėt e mij janė tė mirėqenur dhe tė suksesshėm. I hapi dritaret e shpirtit tim dhe e lė tė hyj pasurinė e qiellit. Une kundrejt tė gjithve sjell dashurij dhe pohoi se pasurija e Zotit e pushton shpirtin dhe zemren e tė gjithve. Une faliminderohem tani pėr pasurinė e Tij. Ėshtė e mrekullueshme! »Njė lutje pėr zhvillim profesional« Une e dij dhe besoi se biznisi im ėshtė edhe biznisi i Zotit. Ai ėshtė orteku im nė tė gjitha punėt e mija dhe kjo pėr mua do tė thot se drita e tij, dashurija e tij, e vėrteta e tij dhe inspirimi i tij e plotson mendjen dhe zemren time nė tė gjitha rrugėt e mija. Me besim tė plotė nė forcėn hyjnore nė mua i zgjadh tė gjitha problemet. Une e dij, se pranija e Zotit i mban dhe i pret. Une tani pushoi nė siguri dhe paqė. Nė kėtė ditė nuk ka paqartėsij. Une jamė i rrethuar nga kuptimi i plotė dhe ekziston zgjidhje hyjnore pėr tė gjitha problemet e mija. Une e kuptoi gjithkund qart, ashtu siq kuptohem une. E di se mardhanjet e mija profesionale Jan tinguj me ligjin e harmonisė hyjnore dhe qė Zoti vepron tek tė gjith klientet e mij. Une punoi me tė tjerėt nė harmoni dhe mbizotron harmonija, paqja dhe mirėqenja nė masė tė madhe.”

ShitblerjeTi duhet ti trajtosh klientet e tu nė mėnyrė siq dėshiron qė ata tė te trajtojn ty; ky ėshtė sekreti i vėrtetė. Thuaju klientve apo blerėsve tė shtėpisė sate apo pronės atė qė ti tė doje tė dėgjoje nga ata, po tė ishe ti blerėsi. Nėse vepron nė kėtė mėnyrė, tė gjithė njerzit e botės nga forca e mbrendshme lėvizėse do tė mundohen tė tė bėjnė mirė dhe si shitės do tė shėnosh suksese pėrrallore.Arritje suksese tė mėdha nė kėndim tė kėngėveUlu, relaksohu dhe imagjino gjall dhe kjart se si kėndon pėr mrekullij para mikrofonit dhe publikut entuzjazėt pėr ty dhe thuaj shpesh:“Zėri im ėshtė zėri i Zotit; une kėndoi pėr mrekullij dhe nė mėnyrė madhėshtore.”As vet nuk ke me besu se qfar suksesi ke me e arritur me zėrin tand tė bukur.

Pohim i pėrditshėm pėr suksese tė mėdha financiare

“Une e dij se biznisi im, profesioni, puna e ime janė punė e Zotit. Zoti ėshtė gjithnjė i suksesshėm. Nga dita nė ditė po bėhem mė i menqur dhe mė i arsyeshem. E dij, e besoi dhe e pranoi faktin se ligji i Zotit pėr bollėk ėshtė gjithnjė pėr mua, pėrmesė meje dhe gjithkund pėr rreth meje nė veprim.

Biznisi im apo profesioni im ėshtė i plotsuar me veprimin e rregullt dhe me rezultate tė mira. Idetė, parat dhe prodhimi, si dhe lidhjet e duhura, pėr tė cilat tani une kamė nevojė, janė tė mijat pėrgjithėmonė.

Gjithė kėto gjėra tėrhiqen nga une pėrmesė ligjit univerzal tėrheqės. Zoti ėshtė jeta e veprimit tim. Une jamė i udhėhequr nė mėnyrė hyjnore dhe nė ēdo kėhė marrė ide hyjnore. Ēdo ditė mė ofrohen raste tė mrekullueshme pėr t`u shpalosur mėtutje dhe pėr tė ecur pėrpara. Une ndėrtoi mbi dėshirėn e mirė. Une jamė jashtzakonisht i suksesshėm, sepse e zhvilloi biznisin tim me tė tjerėt ashtu siq do tė dėshiroi qė edhe tė tjerėt ta zhvillojn me mua.”Nėse biznisi yt zvarritetNėse biznisi yt zvarritet thuaj me bindje dhe shpesh:“Intelegjenca e pakufijshme mė hapė mundėsi mė tė mira pėr tė u shėrbyrė tė tjerve.”

Kjo do tė ndihmoi pėr pėrparim tė shpejt dhe tė lumtur.Si veproi njė mėsues pėr tė i nxitur nxėnėsit pėr mėsim?Njė mėsues kishte problem te madh me nxėnsit krye neq dhe tė lazdruar dhe pėr kėt para mėsimit tėrhiqej nė vetmi nga 10-15 min. dhe e thonte kėt formulė tė suksesit:“Une jamė njė qendėr krijuese e Zotit dhe nxėnsit e klasės sime u sjell shumė mė shumė dashuri dhe arsye. Une ēdo nxėnėsi ia sjellė idenė e rritjes dhe ecjes pėrpara dhe besoi pa hamendje se tė gjithė mėsojnė me dashurij dhe se me entuziazėm i pėrvetsojnė shpejt gjėrat, duke bashkpunuar. Une jamė mėse i bindur se ēdo fėmij i klasės sime nė kėtė mėnyrė shenon hapa pozitiv nė mėsim dhe kjo bindje ndahet nė vetėdijen e ēdo njėrit prej tyre. Dhe kėshtu ėshtė.”Nėpėr mes kėsaj thanje me siguri se ēdo mėsues do tė arrij rezultate te mėdha nė klasė dhe nė shkollė.Rregull mbretrore e pasuriasė“Une jam i pasur, une i bėj tė tjerėt tė pasur dhe tė gjithėve u sjell bekim.”Kjo ėshtė rregull mbretrore drejt pasurisė.

Si tė bėhesh njė biznismen i suksesshem dhe i madh“Ligji i rritjes reagon domosdoshmėrisht dhe mendja e ime ėshtė gjithnjė e gatshme pėr tė marrė ide tė reja tė pėrparimit dhe shtimit. Biznisi im lulzon, zhvillohet dhe shpaloset nė mėnyrė tė mrekullueshme. Tė ardhurate mija shtohen jashtzakonisht. Brenda dhe jasht jamė i furnizuar mjaft pėrmesė depos sė pakufijshme nė mua. Une e hap mendjen dhe zemrėn time tė bollukut dhe pasurisė sė Zotit; une bėhem gjithnjė mė i pasur si brenda dhe jashtė.”Me kėtė formulė tė pasurimit ti ke me qenė gjithmonė jashtzakonisht I pasur.

Nėse don tė i zgjedh frustracionet e ēdo lloji dhe tė kesh njė vetvlersim te lartNėse don tė i zgjedh frustracionet e ēdo lloji dhe tė kesh njė vetvlersim te lart thuaj:“Zoti mė dha kėtė dėshirė dhe kėtė menqurij hyjnore, do tė ma shpalosė planin e plotė pėr realizimuin e tij.”Bėhu zemėr mirnjohėse pėr tė gjith dhe vetenBėhu zemėr mirnjohėse pėr tė gjith dhe veten dhe ke me terhequr pasurij pa kufij.

Ji mirėnjohės pėr bukurinė e ēdo mengjesi. Ji mirėnjohės pėr syt e tu qė tė qfaqin bukurinė e Zotit, pėr veshėt qė pėrceptojnė muzikėn e sferave dhe kėngėn e zogjve, pėr duert tua me tė cilėn mund tė luash melodinė e Zotit, si dhe pėr zėrin tėnd, me tė cilet shrehė fjalėt e ngushllimit, guximit dhe tė dashurisė. Ji mirėnjohės pėr shtėpinė tėnde, pėr tė dashurit e tu, pėr pjestarėt tu, pėr punėn tėnde dhe pėr koleget e punės. Thuaj dhe mendoje shpeshherė:“E bekoi ēdo pjestarė tė familjes sime dhe e pėrfshijnė nė lutjen time; e faliminderoi, e ēmoi dhe e nderoi Zotin nė(bashkėshorten time apo burrin tim apo dashnoren- dashnorin tim), dhe nė fėmijt e mij. E bekoi ēdo veprim tė tyrin, gjithēka qė dhuroi e dij se ėshtė mė shpirtror nė dhėnjen se sa nė marrjen. E bekoi biznisin tim, bashkpuntorėt e mij, klientet e mij dhe tė gjith njerzit. Veprimtarija ime sjell sukses tė madh, ajo zhvillon dhe u jep bekim tė gjithėve, dhe kjo mė kthehet sėrish me bollėk dhe nė mijra mėnyra.”

Nėse kėrkon punėMe siguri se do tė gjeni punė nėse intenziv do ta pėrsėritni kėtė fjali:

Thuaj me vėmendje dhe me bindje:“ Une jamė bir i Zotit, dhe Zoti ėshtė punėdhanėsi im. Une jamė gjithnjė i punėsuar dhe themė faliminderit pėr shprehjen e plotė nė jetėn time dhe pėr rregullimin e mrekullueshem tė te ardhurave tė mija. Zoti mė shpėrblen mjaftueshem dhe mė hapė njė derė tė re.”

avatar
benardi

46


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lutje qė ndryshojnė jeten tuaj

Mesazh  Hidra prej 08.10.15 23:18

Shkrim i cmuar dhe me vlere, faleminderit Benardi!
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi