Spanjė, toka ēahet mė dysh!

Shko poshtė

Spanjė, toka ēahet mė dysh!

Mesazh  Zattoo prej 31.10.12 12:51

Spanjė, toka ēahet mė dysh!Njė ēarje e tokės me gjatėsi prej 1.5 km, u shfaq papritur nė jug tė Spanjės.

Ēarja pėrfshiu rajonet e El Esparragal dhe tė Puerto Lumbreras qė ishin pėrmbytur nga shirat e rrėmbyeshėm ditėt e shkuar.

Surpriza dhe frika, janė tė mėdha pėr banorėt dhe pronarėt e banesave nė zonėn e pėrmbytur, tė cilėt nuk mund ta shpjegojnė kėtė dukuri. Vitin e shkuar, nė muajin maj, rajoni ishte goditur nga njė tėrmet 5.1R, i cili si pasojė e thellėsisė sė tij tė vogėl, qė arrinte nė 1 km, shkaktoi dėme tė mėdha.

Ndėrkohė, thellėsia e ēarjes sė tokės arrin nga 3 deri nė 5 m. Nė vendngjarje kanė mbėrritur teknikė tė shėrbimit tė qytetarit, si dhe gjeolog dhe sizmolog tė Institutit tė Sizmologjisė dhe tė Shėrbimit Kombėtar tė Gjeologjisė, tė cilėt ende nuk janė nė gjendje tė japin njė shpjegim, se cila ishte arsyeja qė shkaktoi kėtė dukuri!avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi