Ku Klux Klani

Shko poshtė

Klu Klu

Mesazh  Blak Devill prej 02.07.11 16:55

Mbase disa prej nesh mund te kene degjuar rreth disa sekteve mistike qe ne do ti diskutojme ne kete teme i pari ne listen tone eshte

KU KLUKS KLAN

Ky grup njihet si grup racizmi nuk dihen shume rreth ketij grupi por vete disa gjera
Simboli i ketij grupi eshte ky


Disa pamje te kryerjes se nje riti qe perfshin dhe djegjen e kryqitLibri i tyre i shenjte eshte KLORANIKy grup njihet dhe si kalorsit e bardhe ata drejtohen ne ritet e tyre nga nje njeri qe e quan veten MAGJISTARI PERANDORAK

Shprehja e tyre eshte FUQIA E BARDHE

Ky grup mendohet se ka probleme me drogen por kjo nuk eshte ende e qarte.

Menyra per tu antarsuar eshte duke paguar para dhe pastaj ata te bejne 10
pyetje qe duhet tju pergjigjesh ketyre te dhjeta me po ne te kundert ata te shpallin armik dhe nuk anarsohesh menyra me e lehte per tu hequr nga ky grup eshte duke mos paguar detyrimet antaret e ketij jane betuar per fshehtesi pavarsisht se disa prej tyre flasin por ne fshehtesi.
avatar
Blak Devill

128


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ku Klux Klani

Mesazh  Zattoo prej 29.10.12 13:05

Ku Klux Klani ende ekzistonNjė seri e filmave tė shkurtėr dokumentarė, tė paraqitura nė programin e natės sė ABC-sė, kanė zbuluar tė vėrtetėn tronditėse nė lidhje me ekzistencėn dhe fuqinė e organizatės famėkeqe Ku Klux Klan nė shtetet amerikane Virginia dhe Misisipi.

Edhe pse shumė do tė donin tė besojnė se Ku Klux Klan paraqet njė relikt tė periudhės sė luftės civile amerikane, kėto regjistrime zbulojnė se nė vendet rurale tė Shteteve tė Bashkuara kjo organizatė ėshtė ende gjallė dhe se ruan besimin dhe ritualet, si dhe pėrcaktimin e tyre pėr ta realizuar segregacionin racor.

Nėn petkun e fshehtėsisė, klani zbaton ritualet e vjetra tė cilat rrallė i shohin njerėzit e jashtėm. Megjithatė, Magu i Madh, Steven Howard, kreu i Klanit nga Misisipi, ra dakord pėr tė udhėhequr ekipin nė vendin sekret nė pyje ku ai dhe anėtarėt tjerė tė organizatės mbajnė takimet e tyre.

Nga frika pėr reputacionin e tij nė shoqėri, shumica e anėtarėve nuk duan tė heqin maskėn gjatė xhirimit tė ritualit tė tyre, qė zhvillohet rreth njė kryqi tė madh qė digjet, duke u betuar dhe recituar sė bashku.Gruaja e Howardit pėrgatitė skarėn, me ndihmėn e vajzės njėmbėdhjetėvjeēare, e cila pėr ditėlindjen e tetė ka fituar njė kostum tė klanit dhe nga e cila po ashtu pritet qė nė tė ardhmen tė jetėn pjesė e kėtij grupimi. Fėmijėt e tjerė nė komunitet praktikojnė tė shtėnat nga revolja, ndėrsa si cak u shėrben njė televizor i vjetėr.

Howard insiston se Klani ėshtė njė organizatė e krishterė dhe jo e dhunshme, por pranon se ėshtė racist, “sepse ėshtė dikush qė ėshtė i ndėrgjegjshėm nė aspektin racial e qė mendon pėr racėn”. Dhuna sipas tij ėshtė e lejueshme, “nėse ėshtė nevojshme pėr arritjen e segregacionit racial”.

Ai pohon se nė mes tė bardhėve dhe zezakėve nuk ka asnjė lidhje, sepse zezakėt janė krijuar nga kafshėt, veēanėrisht majmunėt. Sipas tij, nė SHBA do tė nisė lufta racore “nėse Obama emėrohet sėrish president”.“Ai do ta shkatėrrojė shtetin dhe ai po planifikon tė bėjė kampe pėr tė bardhėt”, thotė Howard.

Sado qė duket se pikėpamjet e tilla ekstremiste nuk pėrfaqėsojnė diēka qė mund tė ketė popullaritet tė madh, gjatė dekadės sė fundit ėshtė shėnuar njė trend shqetėsues i rritjes sė anėtarėsisė sė Ku Klux Klanit dhe organizatave tė ngjashme ekstremiste.

Sipas tė dhėnave zyrtare, nga 600 nė vitin 2000, numri i anėtarėsisė u rrit nė 1018 nė vitet e fundit, gjithnjė duke mos llogaritur formacionet paraushtarake qė po ashtu po shndėrrohen nė forcė shqetėsues.

avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku Klux Klani

Mesazh  Odin prej 16.05.14 0:01

Rizgjohet Ku Klux Klan Ne Amerike

Organizata ose vellazeria famekeqe e quajtur Ku Klux Klan qe ka hyre ne histori per lincimet ndaj zezakeve dhe rracizmin e pashoq ndaj cdo rrace tjeter pervec asaj te bardhe, mbas nje periudhe shume vjecare heshtjeje, duket se po rikthehet serisht ne jeten e amerikaneve.

Ne jeten urbane amerikane njihet mire koncepti i neighborhood watch ose patrullimi i lagjes nga vete banoret e saj per te qene te sigurt qe nuk ndodhin probleme dhe elemente te rrezikshme nuk shqetesojne banoret e lagjes.

Sipas lajmit, kete rradhe ne Pennsylvania ka qene KKK (ose Ku Klux Klan) ai qe ka vendosur te beje patrullimin e lagjes. Ky vendim erdhi mbas nje morie grabitjesh dhe dhunimi banesash ne zone dhe organizata Traditionalist American Knights of the Ku Klux Klan i dha ok-in njeres prej degeve te saja qe te formonte grupin per patrullimin e lagjes.

Ata direkt vendosen pamfleta me permbajtje: "Mund te flini te qete sot pasi Klani po rri i zgjuar".

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ku Klux Klani

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi