Toka hyn nė brezin e fotoneve!

Shko poshtė

Toka hyn nė brezin e fotoneve!

Mesazh  Odin prej 29.10.12 10:51

Shkencėtarėt: Toka hyn nė brezin e fotoneve!Shumica prej nesh janė nė dijeni, pėr atė qė ne e quajmė Polarizimi i Fotoneve, por nuk dimė se ēfarė nė tė vėrtet ėshtė kjo!

Kjo koordinon gjithashtu edhe me fundin e kalendarit galaktikė tė Maya-ve, qė e mbanin rojet e Kohės!

Janė tė shumta artikujt e pėrditshėm,qė i referohen ekonomisė, shoqėrisė dhe klimės. Njerėzimi tashmė po bėnė njė sėrė mendimesh dhe hamendėsimesh tė ndryshme ndaj ndryshimeve qė do tė vijojnė. Por, duhet qė opinioni i gjerė tė dijė se gjithashtu dhe struktura e re e energjisė sė planetit, ndikon nė kėto ndryshime.

I ashtuquajturi Brezi i Fotoneve, pėrbėn pjesė e kėtyre energjive dhe kushteve tė reja. Kjo energji, do na ndihmoj tė kalojmė nga Errėsira pėr nė Dritė, pra do na ndihmojė tė zhvillojmė fuqishėm Vetėdijen tonė.

Qė nga viti 1987, viti i Konvergjencės Harmonike, planeti ynė pėsoi njė ndryshim tė madh qė vazhdon gjithnjė e mė shumė, sa me rritjen e Rrezatimit Kozmik dhe Galaktikė, po aq dhe me Rrjetin e Ri tė Fushės Magnetike tė Tokės.

Kėto faktorė, nė tėrėsinė e tyre, shkaktojnė njė rritje tė pėrgjithshme tė frekuencave, gjithashtu dhe rindėrtimin e energjisė – fizikisht dhe shpirtėrisht- tė tė gjithė organizmave tė gjallė tė planetit tonė!

Pasi, si sipėrfaqja e Tokės, po ashtu dhe klima e saj, pėsuan njė ndryshim drastik. Shpjegimi i asaj qė po ndodh nga pikėpamja shkencore, le t’ia lemė shpirtit gjenial dhe kureshtar tė shkencėtarėve tanė pėr njė konkluzion sa mė tė pranueshėm.

Fenomenet e ngjashme sa vijnė dhe do tė shtohen gjithnjė e mė shumė pohojnė shkencėtarėt vitet qė do tė vijojnė, pasi fushat dhe fenomenet energjetike, kozmike, galaktike do tė dendėsohen edhe mė shumė dhe do tė bėhen mė tė ndjeshme nė terrenin natyral tė Tokės.

Sigurisht qė kjo lidhet ndėr tė tjera, edhe me Brezin e Fotoneve (Unaza e Fotoneve) brenda tė cilėve do tė hyjė gjithnjė e mė shumė sistemi ynė Diellorė!

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi