Deshifrohet njė mesazh jashtėtokėsor

Shko poshtė

Deshifrohet njė mesazh jashtėtokėsor

Mesazh  Odin prej 29.10.12 10:43

NASA: Deshifrohet njė mesazh jashtėtokėsor, i nisur para 80 mijė vitesh!Astrofizikani rusė, Victor Koulakof beson se mesazhi u dėrgua nga njė qytetėrim jashtėtokėsorė, qė i pėrvishet njė galaktike fqinje dhe daton 80.000 vjet mė parė (koha qė duhej pėr tė arritur nė Tokė).

Nė mesazh, me tone shumė dramatike, jepnin vendndodhjen e tyre ekzakte me njė imazh tė koduar tė njė sistemi planetar, me njė apo dy yje kryesorė, ndėrsa pėrcaktonin dhe pėrbėrjen materiale tė planetit tė tyre.

Ky qytetėrim jashtėtokėsorė, paralajmėronte se ndodhej nė fazė tė zhdukjes sė tij, por pa shpjeguar shkaqet.

Profesori rus, beson se duke u bazuar nė tė dhėnat e qenies tokėsore, pra tė njeriut, sipas gjasave arsyeja mė e mundshme e zhdukjes sė kėtij qytetėrimi tė panjohur jashtėtokėsorėsh mund tė jetė njė luftė bėrthamore.

Astrofizikani rusė, Victor Koulakof, nė bashkėpunim me kolegė tė tij tė NASA-s, duke analizuar edhe mė nė detaje kėtė mesazh tė mistershėm tė ardhur nga kozmosi, thotė se vėrteton njė paaftėsi tė banorėve pėr ta braktisur planetin e tyre, qė do t’ju lejonte atyre udhėtime nė masė pėr nė kozmos, qoftė pėr shkak tė mungesės sė teknologjisė pėrkatėse, qoftė pėr shkak se nuk ekzistonte njė planet fqinjė i banueshėm.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi