“UFO” e Baltikut: Armė sekrete e Hitlerit!

Shko poshtė

“UFO” e Baltikut: Armė sekrete e Hitlerit!

Mesazh  Luli prej 28.10.12 21:49

“UFO” e Baltikut: Armė sekrete e Hitlerit!Ish-oficeri i marinės suedeze, njėkohėsisht ekspert i historisė sė Luftės sė Dytė Botėrore, Anders Autellus, ka thėnė se imazhet hidrolokatore tregojnė se objekti misterioz nė fund tė Detit Baltik mund tė jetė pjesė e sistemit nazist pėr tė luftuar nėndetėset.

Sipas tij, ushtria gjermane nė ujėrat e Baltikut ka vendosur rrjeta teli tė cilat kanė hutuar sistemet e radarit tė forcave aleate, duke shkaktuar pėrplasjet e nėndetėseve tė tyre. “UFO” e filmuar, nė kėtė kontekst, mund tė jetė njė spirancė ose baza e njė pajisjeje tė tillė qė ėshtė menduar pėr tė bllokuar nėndetėset britanike dhe ruse.

Nė ditoren “Expressen”, Autellus ka thėnė se struktura tė ngjashme betoni e ēeliku kanė ndėrtuar edhe britanikėt.Kjo zonė ka qenė vendimtare pėr makinerinė gjermane tė luftės, sepse nga aty gjermanėt kanė bartur shumė tė mira, sidomos pajisjet pėr tanke e kamionė, pa tė cilat ushtria gjermane nuk do tė mund tė pėrparonte.

Kjo pajisje tejkalon gjithēka qė ėshtė gjetur deri tash e qė ka paraqitur zbulim tė rėndėsishėm ushtarak. Kjo teori do tė shpjegonte po ashtu se pse pajisjet e zhytėsve nuk veprojnė nė afėrsi tė kėtij konstrukti prej betoni e ēeliku tė trashė.

Kėtė ide e mbėshtetė edhe zhytėsi Stefan Hogeborn, anėtar i ekipit “Ocean X”.“Kjo teori ėshtė kandidat i mirė pėr zgjidhjen e mundshme tė kėtij misteri. Objekti ėshtė vendosur drejtpėrdrejt nėn rrugėn lundruese tė anijeve. Mbase peshon shumė”, tha ai.
Problemi i vetėm nė teorinė e Autellusit ėshtė madhėsia e “UFO-s” sė xhiruar.

Madhėsia e objektit misterioz ėshtė rreth 70 metra, derisa ankorat dhe rrjetat gjermane ishin shumė mė tė vogla.“UFO” e Baltikut ėshtė zbuluar nė maj tė vitit tė kaluar, pėrmes teknologjisė sonare. Forma e tij e pazakontė ka provokuar shumė spekulime. Madje disa duke e krahasuar edhe me anijen kozmike “Millennium Falcon“ nga filmi “Star Wars”.

Ndėrsa, skeptikėt kanė thėnė se imazhet e pazakonta mund tė jenė rezultat i kufizimeve tė teknologjisė sė pėrdorur e madje edhe rregullimit e pozicionimit jo tė duhur tė tyre.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi