Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Shko poshtė

Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Zattoo prej 24.10.12 21:53Mėnyra se si kushdo prej nesh fle gjatė natės ėshtė njė tregues i mirė rreth personalitetit tė tij. Njė studim mbi “gjuhėn e trupit”, mori nėn hetim persona tė ndryshėm, pasi ishte regjistruar mė parė se nė ēfarė pozicionesh i zinte gjumi. Mė shumė se gjysma e personave, kanė si pozicion tė preferuar pėr gjumin atė tė shtrirjes nė njė krah dhe mbledhjes sė gjymturėve.

Diēka e tillė lidhet nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė me stresin dhe shqetėsimin.Pozicioni i dytė mė popullor ėshtė pėrsėri fjetja nė njėrin krah, por i shtrirė nė tė gjithė gjatėsinė e krevatit, pozicion qė lidhet me natyrėn ėndėrrimtare dhe dėshirėn pėr tė ndryshuar jetėn aktuale. Pėrsa i pėrket personave me njė vullnet tė hekurt, shumica e tyre flenė nė shpinė drejt ose tė kthyer nė njė krah, me duart jo tė hapura anash, por tė mbajtura poshtė. Nga ana tjetėr, ata qė flenė barkas, kanė njė tendencė qė tė kenė mė pak kontroll mbi jetėn e tyre dhe qė tė jenė konfuz.

Megjithatė, realizuesit e studimit, disa ekspertė britanikė, saktėsuan se kėto rezultate lidhen vetėm me njė pjesė tė madhe tė grupeve tė studiuara prej tyre dhe se ka raste tė shumta pėrjashtimesh, ku dilet nga ky rregull.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  osho prej 27.10.12 21:06

Shume pozicione te gjumit nuk i ke treguar kuptimin. Si psh : Pozicionin "rrumbullak" cfare personaliteti shpreh?
avatar
osho

Kur nga gjumi do zgjohesh dhe nuk do shohesh me diellin: O do te kesh vdekur, o je dielli vete!

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Jetmira prej 12.07.13 11:29

interesante kjoooo
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pozicioni i gjumit, tregues personaliteti

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi