Georg Soros

Shko poshtė

Georg Soros

Mesazh  ANGEL OF LIGHT prej 24.10.12 16:56

A mundet dikush te me tregoj nje informacione per kete njeri dhe per punene qe ai bene ?

ANGEL OF LIGHT

E keqja njerzimit i vjene nga vetja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Georg Soros

Mesazh  juventinini91 prej 25.10.12 12:06

Xhorxh Soros lindi mė 12 gusht tė vitit 1930 nė Budapest. Miliarderi amerikan, me origjinė nga Hungaria ėshtė njė nga personalitetet mė tė diskutueshme tė viteve tė fundit.
[redakto]Jeta

Xhorxh Soros lindi nė Budapest tė Hungarisė, mė 12 gusht 1930. Ai i mbijetoi pushtimit nazist sepse ishte anetar i Keshillit Ebre qe kishin krijuar nazistet per te fshehur krimet kundr brenjve dhe i ati punonte ne Ministrine Bujqesise, fakt qe e ka bere gjithmone te dyshimte historine e Xhorxh Sorosit per brenjte kudo ne bote. Me pas largua prej Hungarisė komuniste nė 1947-ėn pėr nė Angli, ku u diplomua nė shkollėn Ekonomike tė Londrės. Gjatė studimeve nė kėtė shkollė, ai u njoh me punėn e filozofit Karl Popper, i cili pati njė ndikim tė thellė tek ai.
Financieri - Nė 1956-ėn, z. Soros u vendos nė Shtetet e Bashkuara, ku nisi tė grumbullojė pasuri tė madhe, nėpėrmjet njė fondi investimesh ndėrkombėtar, tė themeluar dhe tė drejtuar prej tij. Sot ai ėshtė kryetari i “Soros Fund Management LLC”.
Filantropisti - Soros ka qenė aktiv si filantropist qė prej vitit 1979, kur ai nisi tė japė fonde pėr tė ndihmuar studentėt zezakė qė tė ndjekin studimet nė Universitetin e Kejptaunit. Sot ai ėshtė kryetar i Institutit “Pėr njė Shoqėri tė Hapur”, si dhe themeluesi i njė rrjeti organizatash filantropike.

Mė 1947 emigron nė Angli dhe diplomohet nė Shkollėn Ekonomike tė Londrės mė 1952. Pas 4 vjetėsh, mė 1956 largohet pėr nė SHBA dhe fillon veprimtarinė financiare nė bursat e Londrės dhe Nju Jorkut. Mė 1969 krijon Fondin e Investimeve (Quantum Fund), njė firmė private menaxhimi e cila jep konsulencė pėr investimet dhe e ka prezantuar Xhorxh Sorosin si njė nga financierėt mė tė suksesshėm nė botė.
E fillon aktivitetin bamirės mė 1979, kur krijon nė Nju Jork Fondin e Shoqėrisė sė Hapur dhe nis themelimin e Fondacioneve Lokale tė Shoqėrisė sė Hapur fillimisht nė Hungari (1984) pastaj nė Bashkimin Sovjetik (1987). Sot rrjeti i fondacioneve shtrihet nė mėse 30 vende duke pėrfshirė edhe Mongolinė, Haitin, Guatemalėn, Afrikėn e Jugut dhe SHBA. Kėto fondacione ndihmojnė nė ndėrtimin e infrastrukturės dhe institucioneve tė njė Shoqėrie tė Hapur nėpėrmjet mbėshtetjes sė njė sėrė programesh rajonale dhe lokale nė fushėn e arsimit, kulturės, shėndetėsisė, medias, botimeve, etj.
Pėrveē shumė artikujve mbi financat dhe ndryshimet politike e ekonomike nė Europėn Qendrore e Lindore, Xhorxh Soros ėshtė autor edhe i njė vargu librash si: Alkimia e Financave(1987), Hapja e Sistemit Sovjetik(1990), Duke Garantuar Demokracinė(1991) dhe Sorosi pėr Sorosin: Tė zotėrosh situatat (1995), Kriza e Kapitalizmit Global(1999). Filozofia e tij mbėshtetet nė konceptin e Karl Poperit pėr Shoqėrinė e Hapur, koncept qė e njohu dhe e bėri tė vetin qė kur ishte student.
Xhorxh Soros mban mjaft tituj nderi e ēmime tė dhėna nga qendra akademike tė mirėnjohura si New School for Social Research (New York) dhe Universiteti i Oksfordit mė 1980, nga Universiteti Ekonomik i Budapesit dhe Universiteti i Yales nė SHBA mė 1991. Mė 1995, Universiteti i Bolonjės i akordoi ēmimin mė tė lartė tė tij, Doktor Honoris Causa, pėr nxitjen e Shoqėrisė sė Hapur nėpėr botė. Nė shtator tė vitit 1999, Presidenti i Republikės sė Shqipėrisė Rexhep Mejdani, i akordoi Xhorxh Sorosit pėr kontributin e tij nė nxitjen e vlerave tė shoqėrisė sė hapur nė Shqipėri urdhėrin "Gjergj Kastrioti Skėnderbeu".
avatar
juventinini91

jeta eshte nje ØØenderrØØ

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Georg Soros

Mesazh  ANGEL OF LIGHT prej 27.10.12 14:26

A MUND TE ME THONI INFORMACION RRETH BIZNESIT QE AI BENE

ANGEL OF LIGHT

E keqja njerzimit i vjene nga vetja

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Georg Soros

Mesazh  john abraham prej 27.10.12 18:15

ANGEL OF LIGHT shkruajti:A MUND TE ME THONI INFORMACION RRETH BIZNESIT QE AI BENE

Ai krijon revolucione neper bote, krijon kaos, vendos ne poste ata udheqes qe deshiron, dhe merr me 2 lek pasurine e atij vendi, gjasme "privatizimi"...normalisht kete e ben ne lidhje te ngushte me "Eliten Boterore".....

Eshte financuesi me i madh i Obames, dhe organizata e tij " National Endowment for Democracy" financon revolucione si ai portokalli ne ukraine dhe c'do lloj revolucioni qe nuk i bindet ekonomise se USA-s.

Pak a shume ky eshte ...... nje spekulator multi miliarder, qe gjen njerez te pakenaqur ne vende te ndryshme te botes dhe i fut ne lufte, duke arritur keshtu qe ta kete nen kontroll te gjithe pasurine e atij vendi....!
avatar
john abraham

90


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Georg Soros

Mesazh  Berti69 prej 29.07.14 22:50

SOROS – Sundimi i fshehtė mediatik

Hungarezi tani 82 vjeēar me pasaportė Amerikane ėshtė super-yll mes spekulatorėve tė mėdhenj.Nė disa gazeta nė tė gjithė botėn, Soros ėshtė vlerėsuar si njė lloj “Robin Hood i Epokės kompjuterike”, pasi sipas spekulimeve, ai merr nga shtetet e pasura dhe u jep shteteve tė Europės Lindore dhe Rusisė nėpėrmjet Fondacioneve Soros , kėshtu duke kryer procesin e demokratizimit tė kėtyre vendeve “tė varfėra” qė kanė qenė tė shtrydhura nga komunizmi.

Pra kush ėshtė nė tė vėrtetė Xhorxh Sorosi?


Historia zyrtare thotė se ai ka lindur nė vitin 1930 nga prindėr ēifut dhe si adoleshent ishte pėrndjekur nga nazistėt prej Budapestit. Ai u regjistrua nė “London School of Economics” dhe nė mesin e 50-tave shkoi nė SHBA. Atje ai nė mėnyrė tė ēuditshme depėrtoi nė Wall Street, por karriera e tij deri nė vitin 1969 ishte jospektakulare. Pastaj sė bashku me njė partner ai mori pėrsipėr njė fond tė investimeve. Ai shiti aksionet, duke shpresuar se ēmimi i tyre do tė bjerė mė afėr datės kualifikuese.

Soros ėshtė identifikuar si njė nga personat kryesorė tė grupit bankar anglo-francez Rothschild. Kuptohet as ai, e as Rothschildėt duan qė ky fakt i rėndėsishėm pėr jetėn publike, nė mėnyrė qė lidhjet tė ngushta me miqtė e tij nė qytetin e Londrės, me ministrinė e punėve tė jashtme britanike, me shtetin e Izraelit dhe me miqtė e tij tė fuqishėm amerikane tė qėndrojnė tė fshehta.

William Engdahl shpjegon: “Lidhja e Sorosit me qarqet ndėrkombėtare ultra-sekrete tė financave tė Rothschildeve nuk ėshtė vetėm njė lidhje e zakonshme apo aksidentale bankare. Suksesi i jashtėzakonshėm qė Soros ka nė tregjet e larta financiare tė rrezikshme nuk mund thjesht tė shpjegohet me tė “lojėn e fatit”. Soros ka qasje nė kanalet mė tė rėndėsishme tė botės sė informacionit, si qeveritare ashtu edhe private.

Parimisht Xhorxh Sorosi ėshtė njė tjetėr mjet pėr luftė ekonomike dhe politike nė duart e Rothschildėve. Ai ėshtė nė mesin e atyre qarqeve i cili para disa viteve ka filluar njė kampanjė tė keqe tė “Rajhut tė Katėrt” fushatėn kundėr ri-bashkimit tė Gjermanisė: Sorosi ėshtė njė anti-Gjerman i pėrbetuar. Nė 1991 nė autobiografinė e tij “Nėnshėnimi i Demokracisė” Soros paralajmėroi pėr rrezikun qė Gjermania e ribashkuar mund tė shkaktonte duke prishur ekuilibrin (e forcės) nė Evropė … Ėshtė e lehtė pėr tė parė se situata qė ekzistonte midis luftėrave mund tė dalė pėrsėri. Njė Gjermani e ribashkuar bėhet fuqia mė e fortė ekonomike qė mund tė anojė kah zhvillimi i lindjes”.

Intrigat dhe kurthet e Sorosit nuk kanė tė ndalur as nė shtetet nė zhvillim, sikur qė ishin Polonia, ish-shtetet e Bashkimit Sovietik dhe shtetet e Ballkanit perėndimorė.

Nė fillim tė viteve 1990, Soros nė bashkėpunim me Fondin Monetar Ndėrkombėtar – nė atė qė ishte atėherė ende Jugosllavi, vendosėn kurthe intriguese duke shkaktuar atė qė atėherė u shkallėzua nė njė luftė. Sorosi ėshtė gjithashtu njė mik i sekretarit tė atėhershėm tė shtetit Lawrence Eagleburger, ish-ambasador nė Beograd dhe mbrojtės i Sllobodan Millosheviqit. Eagleburger ishte dikur kryetar i “Kissinger Associates” nė bordin e tė cilit Carrington (Komiteti i pėrbėrė nga 300 persona), gjithashtu ishte anėtar i ulet. Ky komision nėpėrmjet ndėrmjetėsimeve ka ushqyer direkt agresionin serb kundėr kroatėve dhe boshnjakėve.

Sot Soros ka pėrfaqėsitė nė Bosnjė, Kroaci, Slloveni, Maqedoni dhe njė “Fondacioni Soros Jugosllav” nė Beograd / Serbi. Nė Kroaci ai pėrdor fondet nga fondacioni i tij pėr tė punėsuar gazetarė influencial ose pėr tė diskredituar kundėrshtarėt e tij antisemitik apo neo-nazistė.

Gjithashtu, ndikimi i fondacionit Soros nė Maqedoni nė mėnyrė sekret shprehet nė ndikimin e drejtpėrdrejtė nė zhvillimin e skenės politike nė Maqedoni, veēanėrisht nė mbėshtetjet mediatike tė partive qė i shkojnė pėr qejfi interesave tė Sorosit dhe sulmit tė vazhdueshėm ndaj partive dhe subjekteve tjera politike qė veprojnė nė kundėrshtim me interesat e saja.

/ilirida/
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Georg Soros

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi