Hap sytė kur mjekėt do t’ia merrnin organet

Shko poshtė

Hap sytė kur mjekėt do t’ia merrnin organet

Mesazh  Odin prej 22.10.12 11:11

Vajza qė nuk donte tė vdiste, hap sytė kur mjekėt do t’ia merrnin organet

Njė 19-vjeēare daneze, e cila kishte pėsuar njė aksident tė rėndė automobilistik dhe gjendej nė koma, ėshtė zgjuar pikėrisht nė momentin kur do i merrnin organet pėr dhurim.
Bėhet fjalė pėr Carina Melchior, e cila pas aksidentit ra nė gjendje kome dhe u shtrua nė spitalin Aarhus nė Danimarkė. Mjekėt bėnė njė gabimi tė pabesueshėm mjekėsor, duke e konsideruar “klinikisht tė vdekur” dhe bindėn familjen e vajzės se nuk mund tė bėjnė asgjė pėr ta kthyer nė jetė.

Njėkohėsisht ata u sugjeruan atyre tė dhuronin organet e saj pėr tė shpėtuar jetė tė tjera. Prindėrit e vajzės nisur nga humanizmi pranuan, por kur mjekėt ishin duke u pėrgatitur pėr tė hequr organet, 19-vjeēarja ia hapi sytė dhe tundi kėmbėt. Prindėrit e vajzės edhe pse u lumturuan i tmerroi fakti se ajo mund tė kishte vdekur me miratimin e tyre.

Kėshtu ata paditėn mjekėt tė cilėt vetėm, pas tre ditėsh qėndrimi nė spital nxituan t’i bindin ata se ajo nuk do mund tė jetonte. “Plaēkitėsit me bluza tė bardha e braktisėn shumė shpejt pacientin e tyre, sepse donin njė donator tė organeve”, ėshtė shprehur babai i 19-vjeēares pėr mediat.

Ky rast ka shkaktuar shumė polemika nė Danimarkė, ku Ministria e Shėndetėsisė lėshoi udhėzime tė reja pėr dhurimin e organeve. Gjithashtu pėr Melchior u bė njė dokumentar qė u titullua “Vajza qė nuk donte tė vdiste”.

/Daily Mail /
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi