Eksperienca pėrtej tokėsore e neurokirurgut

Shko poshtė

Eksperienca pėrtej tokėsore e neurokirurgut

Mesazh  Luli prej 18.10.12 21:07Zoti ekziston!

Pohimi vjen nė njė artikull interesant tė publikuar nė revistėn prestigjioze amerikane ‘Newsweek’ nga neurokirurgu Eben Alexander. Dhe ai nuk e mbėshtet pohimin e tij nė tė dhėna shkencore, as si produkt i mitizimeve shpirtėrore, por nė njė eksperiencė tėrėsisht personale.

I futur nė gjendje kome pėr shkak tė njė meningjiti, nė momentin qė ėshtė zgjuar neurokirurgu kujton njė udhėtim nė njė dimension mė tė lartė, “tė populluar nga engjėj, nė njė skenar parajsor”.

Ndėrsa truri i tij, nė sytė e mjekėve dhe instrumenteve shkencore ishte i pajetė, Eben rrėfen se pėrjetoi njė tjetėr eksperiencė, atė tė mbėrritjes “nė njė vend plot flutura, ku ushqeheshe me muzikė dhe kėngė”, njė vend nė fund tė fundit i ngjashėm me atė qė pėrjetėsisht njerėzimi ka imagjinuar parajsėn, “njė vend plot me re”, ku sipas tij ėshtė pritur nga “njė grua shumė e bukur me sy bojėqielli” dhe ka perceptuar ndjenjėn e “njė dashurie tė madhe shpirtėrore, duke fluturuar nė krahė fluturash”.

Siē shprehet Eben, eksperienca e pėrjetuar i ka ndryshuar katėrcipėrisht vizionin e tij pėr botėn, qė mė parė ishte i ftohtė dhe racional, tėrėsisht shkencor. E thėnė kjo nga njė njeri i shkencės, vėrtetė tė vė pėrballė dyshimeve.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Eksperienca pertej tokesore e neurokirurgut

Mesazh  elektronika prej 20.10.12 17:25

Per te mere nje informacion me te detajuar vizito:
https://youtu.be/Rc6RrMfkBsU
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

...

Mesazh  fairy taile prej 24.11.12 15:51

po shpjegimi i halucinacioneve a eshte diskutuar??? gje qe pritet nga njerzit e shkences....ndryshe cdo mjek duhet te dorzoi diplomen ...dhe te filloji lutjet...
avatar
fairy taile

besimi fitohet permes eksplorimit....

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Eksperienca pėrtej tokėsore e neurokirurgut

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi