Si do tė duken njerėzit nė mijėvjeēarin e ardhshėm

Shko poshtė

Si do tė duken njerėzit nė mijėvjeēarin e ardhshėm

Mesazh  Zattoo prej 16.10.12 11:25Vizioni i evolucionit njerėzor sipas mendimit tė shkencėtarėve gjithnjė e mė shumė na ēon te pamja e jashtėtokėsorėve nga filmat.

Futuristėt na parashikojnė ēudira tė ndryshme qė do tė na sjellė e ardhmja, ndėrsa tani edhe antropologėt janė nė dilema se si do tė duket njeriu pas njė mijė vjetėsh. Pas konkludimit qė relativisht shpejt tė gjithė do tė dukemi si brazilianėt, sepse racat do tė pėrzihen krejtėsisht, spekulimet kanė vazhduar pėr pamjen e trupit.

Mjekėsia dhe ushqimi i pėrmirėsuar do tė shkaktojnė rritjen e gjatėsisė mesatare, ashtu qė njerėzit mesatarisht do tė jenė mė tė gjatė se dy metra, ndėrsa stomaku do tė na zvogėlohet pėr tė zvogėluar konsumin e sheqernave dhe yndyrave, qė do tė jetė pėrgjigjja e evolucionit ndaj trashjes vazhdimisht nė rritje.

Duart dhe gishtat duhet tė zgjaten, me numrin e rritur tė mbaresave nervore nė gishta pėr shkak tė pėrdorimit tė shtuar tė gadgetėve tė ndryshėm, tė cilėt kėrkojnė koordinim preciz, derisa ruajtja e numrit gjithnjė e mė tė madh tė informatave nė to mund tė shkaktojė zvogėlimin e trurit.

Me ndryshimin e ushqimit, do tė ndryshojė edhe numri i dhėmbėve, i cili duhet tė jetė mė i vogėl, sepse nuk do tė ketė nevojė mė pėr dhėmballėt e skajshme dhe prerėsit pėr shkak tė ushqimit tė butė, i cili do tė jetė nė tableta ose i lėngshėm, siē parashikojnė shkencėtarėt.

Do tė reduktohet edhe numri i qimeve si pasojė e kushteve mė tė mira tė jetesės, ndėrsa hundėt do tė duken njėjtė, sepse tė gjitha hapėsirat e jetesės do tė klimatizohen nė mėnyrė ideale, dhe kjo eliminon nevojėn pėr hundė mė tė madhe.

Nė fund, kur e vizatojmė tė gjithė kėtė, ngjan shumė nė versionin e sotėm tė jashtėtokėsorėve nė filma... kush i ka pėrngjarė kujt, pra?
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Si do te duken njerezit ne mijevjecarin e ardhshem

Mesazh  elektronika prej 18.10.12 17:11

Do te duken ashtu si kunder jemi sot por me te persosur ne pamjen fizike (ashtu si jane sot modelet do te jete e gjithe popullsia). Ato mendime "shkencetaresh apo mjekesh" per duar te gjata, hunde te vogel e turli budalliqesh nuk do te mund te ndodhin. Raca shkon ne perfeksion.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si do tė duken njerėzit nė mijėvjeēarin e ardhshėm

Mesazh  Zattoo prej 18.08.14 21:17

Njerėzit e sė ardhmes ēfarė do tė ndryshojė nė fizik dhe nė mendje

Do tė jemi mė tė gjatė, me njė tru shumė herė mė tė fuqishėm, por me dhėmbė tepėr tė dobėt, pėr shkak se do tė ushqehemi vetėm me kimikate? Apo tė shėndoshė, me muskuj tė atrofizuar dhe me njė tru mė tė vogėl?

Do tė jemi mė tė gjatė, me njė tru shumė herė mė tė fuqishėm, por me dhėmbė tepėr tė dobėt, pėr shkak se do tė ushqehemi vetėm me kimikate? Apo do tė jemi tė shėndoshė, me muskuj tė atrofizuar dhe me njė tru mė tė vogėl? Ėshtė shumė e vėshtirė tė parashikosh se ēfarė pamje do tė ketė mashkulli dhe femra e sė ardhmes pas miliona vitesh.Fantashkenca ka provuar shumė herė tė nxjerrė versione pak a shumė fantazioze nė lidhje mekėtė ēėshtje, por tashmė duket se edhe shkenca ka filluar tė mendojė rreth disa hipotezash logjike. Pikėrisht, kėtė ka bėrė edhe publikimi mė i fundit i revistės “Neė Scientist”, i cili ka komentuar disa nga studimet mė prestigjioze tė evolucionit tė njeriut 50 vite pas publikimit tė “Origjinės sė Specieve” nga Charles Darwin.

Ēėshtje mbijetese

Nuk e dimė me siguri nėse Darėin ka patur nė kokė ndonjė teori tė njeriut tė sė ardhmes, por Maurizio Casiraghi, drejtues i Shoqatės italiane tė Biologjisė Evolucioniste, thekson se: “Darėin fliste pėr pasardhės, tė cilėt kishin pėsuar modifikime, por jo pėr evolucion tė vėrtetė, pėr shkak se njė term i tillė tė jep idenė qė speciet kanė tendencėn tė pėrmirėsohen me kalimin e viteve.

Nuk ėshtė e thėnė qė tė ndodhė pikėrisht kėshtu, pasi ata qė dalin ‘fitimtarė’ nga procesi i pėrzgjdhjes natyrore nuk janė racat mė tė mira, por ata qė mbijetojnė dhe pėrshtaten mė mirė. Evolucioni nuk ėshtė aspak inovacion, ėshtė mbijetesė”. Me pak fjalė, nuk duhet tė presim qė njeriu i sė ardhmes tė jetė patjetėr njė “supernjeri”, pėrkundrazi.

Ėshtė e logjikshme tė mendosh qė do tė jemi mė tė gjatė, pėr shkak se gjatėsia mesatare e popullsisė perėndimore ėshtė rritur me 10 centimetra. “Gjatėsia nuk do tė vazhdojė domosdoshmėrisht tė rritet pėr shkak se rritja e shtatit tek njerėzit nuk ėshtė vėrejtur si njė ndryshim gjenetik, i cili ėshtė elementi thelbėsor kur flitet pėr evolucion”, kundėrshton Antonio Torroni, pedagog i gjenetikės nė Departamentin e Biologjisė dhe Bioteknologjisė nė Universitetin e Pavias.

Njeriu robot

Njė fabrikė e re kėrkimore nė Chemnitz tregon si do tė prodhohen produktet pa shpėrdoruar energji dhe material. E veēanta: njeriu  dhe robotėt bėhen partnerė. Para rreth njėqind vjetėsh, ishin oxhakė qė nxirrnin tym dhe trena tė mėdhenj mallrash plot me ēelik dhe qymyr qė simbolizonin pėrparimin industrial. Njė ēerek shekulli mė parė ishin linjat e automatizuara plotėsisht, plot me robotė dhe pa punėtorė. Fabrika e sė ardhmes sot duket krejt e ndryshme: atje, robotėt dhe njerėzit punojnė dorė pėr dorė, oxhakėt preferohet qė tė mos nxjerrin mė fare tym.

Veē kėsaj, synohet qė nė proces tė hyjė po aq material pune, sa del nė fund tė tij si produkt. Mė 15 maj, Instituti Fraunhofer pėr Makineri pėr Vegla dhe pėr Teknikėn e Formėsimit hap nė Chemnitz njė fabrikė tė tillė. Kjo fabrikė, pėrmban nė emrin e saj shkurtimin E3. E-ja e parė ėshtė pėr efikasitet energjish dhe burimesh, e dyta pėr neutralitetin e emisioneve qė nxjerr fabrika dhe e treta pėr integrimin e njerėzve nė prodhim”, shpjegon Michael Cherkaskyy, inxhinjer ekonomie.

Shpėrdorimi

Njė shembull pėr E-nė e parė, pra pėr energjinė dhe efikasitetin energjetik, e mban nė dorė Cherkassy: njė bosht cilindrik i valėzuar me njė rrotė tė dhėmbėzuar mbi tė. “Zinxhiri i prodhimit pėr njė bosht tė tillė shkurtohet. Kėshtu ne mund tė kursejmė hapa nė proces dhe kohė.” Deri tani, pjesė tė tilla makinerish futen nė torno, ku u jepet forma. Nė kėtė proces, bien sasi gjigande ciflash metali, tė cilat duhet tė riciklohen mė vonė me shpenzime.

Nė fabrikėn e sė ardhmes, kėto mbeturina as nuk krijohen. E gjithė copa e metalit farkėtohet, pra nxehet dhe i jepet forma, derisa duket siē dėshirohet. “Ne jemi tė mendimit se me njė teknikė tė tillė mund tė prodhohen rreth 30 pėrqind e valėve tė boshteve me dhėmbė tė tillė tė mėdhenj”, thotė drejtori i Institutit, Matthias Putz.

Sa mė pak emisione qė tė jetė e mundur

Nė rastin e E-sė sė dytė, pra pėr neutralitetin e emisioneve, bėhen pėrpjekje qė tė nxirren sa mė pak gazra tė dėmshėm, pėr shembull duke e administruar mė mirė energjinė. Menaxhim i energjisė 2.0 quhet kjo nė zhargonin profesionist dhe do tė thotė se prodhimi i energjisė dhe prodhimi duhet tė koordinohen dhe sinkronizohen mė mirė me njėri-tjetrin. “Ne kemi furnizimin me energji nga furnizuesit e mėdhenj. Pastaj kemi termocentralin tonė”, thotė drejtori i Insititutit Putz.

Kėsaj i shtohet edhe energjia diellore. “Ne do tė kemi edhe rezervuarė tė energjisė, nė mėnyrė qė tė provojmė vėrtet menaxhimin e energjisė.” Kurse E-ja e tretė ėshtė pėr njerėzit dhe integrimin e tyre nė prodhim. “Njeriu u spostua gjithnjė e mė shumė nga prodhimi”, thotė inxhinjeri i ekonomisė Cherkassy. Por ai beson se njė fabrikė, ku punojnė vetėm robotė, por jo mė punėtorė, hedh dėm shumė shanse. Pėr shembull nė prodhimin e produkteve individuale.

Nėse nė tė ardhmen njė klient do tė ketė mundėsinė tė marrė pj nė dizajnimin e karrocerisė sė automjetit tė tij, atėherė kjo nuk bėhet dot pa bashkėpunimin me njerėzit dhe me vegla tė zhdėrvjellėta. Aktualisht robotėt mbahen tė mbyllur nė kafaze, qė tė mos plagosin pa dashur njerėzit. Njė sfidė pėr shkencėtarėt, edhe pėr shkak tė sigurisė nė punė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si do tė duken njerėzit nė mijėvjeēarin e ardhshėm

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi