Koha do tė ndalet plotėsisht

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Mesazh  Luli prej 15.10.12 21:46

Nė njė teori te re befasuese, shkencėtarėt kanė parashikuar se rrjedha e kohės do tė ndalet krejtėsisht.

Teoria eshte bazuar ne hulumtimin e zhvilluar nga dy universitetet spanjolle qe synojne te shpjegojne pse zgjerimi i universit duket se pershpejtohet, nje rebus qe i ka habitur shkencetaret per vite me radhe. Ao qe ata dolen ne perfundim ishte se zgjerimi i universit nuk po pershpejtohet aspak; por eshte koha ajo qe po ngadalesohet me nje norme te padukshme dhe eventualisht do te ndaloje teresisht, duke rezultuar ne nje fotografi statike te vazhdueshme per pjesen tjeter te perjetesise.

“Ne besojme se koha u shfaq gjate Big Bengut dhe ne qofte se koha mund te shfaqet, mund edhe te zhduket si pasoje e nje efekti te kundert,” tha kozmologu Gary Gibbons.

Teoria e kohes qe po mbaron u realizua nga hulumtuesit ne dy universitetet spanjolle duke u perpjekur te shpjegojne pse universi po zgjerohet vazhdimisht ne pershpejtim.
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

956

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koha do tė ndalet plotėsisht

Mesazh  ILIRA prej 16.10.12 18:24

une ka kohe qe e kam bere, nuk i kam zevendesuar baterine dhe ajo qendron ashtu e ndalur
ILIRA

265

Mesazh  shqipdon_7 prej 16.10.12 19:49

Haha
Shkenctaret pa fakte...
thjesht ska shance edhe eshte 100% e pa kuptimte.
shqipdon_7

7

Mesazh  RafailZhidro prej 11.11.12 11:16

po pra
RafailZhidro

3

Mesazh  ijj prej 11.11.12 15:25

koha nuk egziton.Ate e ka krijuar njeriu.
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

84

Mesazh  angelsweett prej 13.11.12 17:22

ij..pajtohem me tyy;)
angelsweett

36

PERSHENDETJE!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 13.11.12 19:30

KOHA RRJEDH.AJO,"(KOHA)"ESHTE GJITHEDIMENSIONALE.ESHTE E SHTRIRE NE HAPESIRE,ESHTE E SHKRIRE ME HAPESIREN.ESHTE NJESH ME TE.
KU KA KOHE KA DHE HAPESIRE E KU KA HAPESIRE KA DHE KOHE.KOHA ESHTE E PERENDISHME.AJO NUK EKZISTON THJESHT SI NOCION.AJO EKZISTON PAVARESISHT NGA NE.DUAM APO S'DUAM NE AJO ESHTE.JEMI APO S'JEMI NE AJO ESHTE.
KOHA NUK MUND TE NDALOJE THJESHT NGA BATERITE.
KOHA ESHTE JETA.NE KOHEN KUR KA FILLUAR KOHA KA FILLUAR JETA DHE E ANASJELLTA.KOHA ESHTE GJYSMA E PERENDISE DHE GJYSMA TJETER ESHTE HAPESIRA.ATO TE DYJA SE BASHKU BEJNE PERENDINE.
KOHA MUND TE ''NDALET'' VETEM NESE ELIMINOHET HAPESIRA.
A E KUPTOJME CFARE PO THEMI ?
Dimitrov Xhunga

164

Mesazh  ILIRA prej 14.11.12 8:03

dimitrov xhunga shkruajti:KOHA RRJEDH.AJO,"(KOHA)"ESHTE GJITHEDIMENSIONALE.ESHTE E SHTRIRE NE HAPESIRE,ESHTE E SHKRIRE ME HAPESIREN.ESHTE NJESH ME TE.
KU KA KOHE KA DHE HAPESIRE E KU KA HAPESIRE KA DHE KOHE.KOHA ESHTE E PERENDISHME.AJO NUK EKZISTON THJESHT SI NOCION.AJO EKZISTON PAVARESISHT NGA NE.DUAM APO S'DUAM NE AJO ESHTE.JEMI APO S'JEMI NE AJO ESHTE.
KOHA NUK MUND TE NDALOJE THJESHT NGA BATERITE.
KOHA ESHTE JETA.NE KOHEN KUR KA FILLUAR KOHA KA FILLUAR JETA DHE E ANASJELLTA.KOHA ESHTE GJYSMA E PERENDISE DHE GJYSMA TJETER ESHTE HAPESIRA.ATO TE DYJA SE BASHKU BEJNE PERENDINE.
KOHA MUND TE ''NDALET'' VETEM NESE ELIMINOHET HAPESIRA.
A E KUPTOJME CFARE PO THEMI ?

plotesisht dakort me ty Dimitrov, por me duket se ti nuk e ke kuptuar sensin tim te humorit,,, ndoshta duhet ta kisha ilustruar pergjigjen e meparshme me ikonat perkatese.
ILIRA

265

Mesazh  Ariu prej 14.11.12 20:34

Si mund te ndalet dicka qe nuk ekziston?
Koha eshte thjesht nje iluzion......
Nuk ka kohe te lindur por te krijuar.
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

137

PERSHENDETJE!

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 14.11.12 21:07

E KAM KUPTUAR SH.MIRE SENSIN TUAJ TE HUMORIT.POR FAKTI PSE KAM PERMENDUR FJALEN BATERI (FJALE TE CILEN E PERMENDNI EDHE JU NE PARAGRAFIN TUAJ),NUK DO TE THOTE SE KAM PATUR SI PIKE REFERIMI PERGJIGJEN TUAJ PER TE SHKRUAR ATE QE KAM SHKRUAR.THASHE ME VETE:-Pa te permend njehere nje fjale dosido psh.fjalen bateri a do te jene gjalle ca e ca apo u jane hequr baterite njehere e mire.Mirepo doli se KOHA S'QENKA NDALUR EDHE PSE BATERITE QENKAN HEQUR NGA ORA E MURIT...
Dimitrov Xhunga

164

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi