Nėpėrmjet ėndrrave ndėrhyjnė nė tru

Shko poshtė

Nėpėrmjet ėndrrave ndėrhyjnė nė tru

Mesazh  Luli prej 15.10.12 21:30

Nėpėrmjet ėndrrave ndėrhyjnė nė truStudiues tė Institutit tė Teknologjisė nė Massachusetts mundėn tė “menaxhojnė” ėndrrat e minjve, duke ju ndryshuar atyre objektivin.

Arritja e re, do t’ju lejojė nė tė ardhmen e afėrt shkencėtarėve tė “ndėrhyjnė” nė thellėsinė e trurit tė njeriut, ndėrsa ai ėshtė duke fjetur duke “drejtuar” apo ndryshuar objektivin e tyre.
Dhe e gjitha kjo me anė tė… sinjalit tė tingujve!

Shkencėtarėt arritėn tė ndikojnė nė atė se ēka po ėndėrronin kafshėt, duke u vendosur nė intervale sinjale tingujsh tė cilat lidheshin me ngjarje tė cilat kishin ndodhur ditėn e shkuar –nuk pėrbėn surprizė fakti se e pėrjetuara e njė dite mė parė, ishte pasqyruar nė njė labirint.

Sipas kryetarit tė grupit tė studimit dhe neuroscientist Matt Wilson, ekipi i hulumtimit shfrytėzoi mėnyrėn me tė cilėn hippocampus i trurit kodon pėrvojat duke i shndėrruar nė kujtesė.

Shkencėtarėt dini qė mė herėt se kur flemė, hippocampus i trurit funksionon fuqishėm duke “rikujtuar” disa prej pėrvojave qė kishim brenda ditėve qė tė arshivohen nė memorie. Por, shkencėtarėt nuk njihnin nėse kėto seriale reflektuese tė pėrvojave qė pėrsėriteshin ndikoheshin nga faktor mjedisorė.

Ekipi i Dr. Wilson trajnoi njė grup minjsh me qėllim qė tė vraponin nė njė labirint me pėrdorimin e dy sinjaleve tė ndryshme tingėllore. Sinjali i parė, dėshmonte se kishte ushqim nė anėn e majtė tė labirintit, ndėrsa sinjali i dytė dėshmonte se njė meze po “priste” minjtė nė anėn e djathtė tė labirintit.

Specialistėt pėrshkruan aktivitetin e trurit tė minjve, teksa ata po pėrshkonin labirintin. Nė vijim ata pėrshkruan aktivitetin e trurit teka minjtė po flinin.

Ndėrhyrja nė ėndėrra

Analizat vėrtetuan se minjtė, vėrtet ėndėrrojnė natėn gjithēka qė pėrjetuan gjatė ditės, megjithatė, kur shkencėtarė luanin sinjalet tingullore tė eksperimentit, zbuluan se ėndrrat e minjve ndryshonin. Gjatė dėgjimit tė tingujve, brejtėsit eksperimental ėndėrronin pjesėn e labirintit qė lidhej me ēdo sinjal…!

Ky eksperiment tregoi se pėrbėrja e ėndrrave mund tė ndryshohet falė faktorėve tė jashtėm, duke riaktivizuar disa kujtime gjatė procesit tė gjumit.

Dr. Wilson pohoi nė njė intervistė tė tij, se zhvillimi i ri hap derėn, qė shkencėtarėt tė mund tė kenė kontroll nė atė pjesė tė trurit qė i pėrket pėrpunimit tė memories gjatė procedurės sė gjumit. Siē dhe theksoi vetė Wilson, ndoshta nė tė ardhmen e afėrt, mund t’ju zgjasim kohėn e disa kujtimeve tė kėndshme, ose tė bllokojmė kujtimet e kėqija.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi