Kafshėt dhe Njerėzit

Shko poshtė

Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Luli prej 15.10.12 21:26

Gjashtė vjet mbi varrin e tė zotitQeni ėshtė i njohur si njė prej kafshėve mė besnike tė planetit, por njė qen i rrallė mund tė thyejė ēdo rekord tė besnikėrisė.

Njė pastor gjerman, i quajtur nga pronari i tij i ndjerė “Kapiten”, prej gjashtė vitesh nuk largohet nga varri i ish-pronarit tė tij, argjentinasit Miguel Guzman, i cili ndėrroi jetė nė vitin 2006.

Nė tė gjithė kėtė kohė, Kapiteni 13-vjeēar largohet vetėm pėr t’u ushqyer dhe pirė ujė, pėr tė qėndruar mė pas natė e ditė roje mbi varrin e ndodhur nė varrezat publike tė qytetit tė Vija Pazit.

I ndjeri e bleu qenin si njė dhuratė pėr djalin e tij nė vitin 2005, por pas njė viti pėsoi njė infarkt vdekjeprurės.

Pas funeralit, nė tė cilin Kapiteni ishte i pranishėm, tė afėrmit panė se si pastori u zhduk prej tyre.

Askush nuk e dinte se ku ndodhej qeni, deri nė vizitėn nė varreza disa javė mė pas, ku kafsha u pa duke qėndruar mbi varrin e Guzmanit.

Ndonėse familjarėt u pėrpoqėn ta rikthenin nė shtėpi, qeni refuzon tė bėjė diēka tė tillė, duke zgjedhur tė qėndrojė pėrkrah pronarit tė tij tė pajetė.

Nė kėto kushte, e vetmja gjė qė mund tė bėjnė anėtarėt e familjes Guzman pėr qenin e tyre besnik, ėshtė ta vizitojnė vazhdimisht pėr t’i dhėnė ushqim, deri nė momentin qė ai nuk do tė bashkohet sėrisht me pronarin e tij.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Luli prej 15.10.12 22:07

Qentė ngushėllojnė ēdo njeri qė qanAshtu siē mund tė konfirmojė pothuajse ēdo pronar i njė qeni, “miqtė” tanė me katėr kėmbė janė gjithmonė atje kur i zoti i tij ndihet keq me humor apo ėshtė i pėrlotur.

Megjithatė, njė studim i ri tregon se kjo sjellje nuk i rezervohet vetėm pronarit, por ēdo njeriu qė qeni ndien se ėshtė keq emocionalisht.

Kėrkuesit e Universitetit tė Londrės, bėnė tė ditur ditėn e premte, se ndonėse nuk ka studime shkencore pėr kėtė, ekzistojnė prova tė qarta pėr kėtė sjellje nga ana e qenve.

Universiteti realizoi njė eksperiment me 18 qen tė racave tė ndryshme, tė cilėt u vunė pėrpara provės, nė tė cilėn pronari i tyre si dhe njė njeri i huaj hynin zhurmshėm nė shtėpi, duke i shtirur sikur qanin.

Midis 18 qenve, 15 prej tyre lanė nė mes aktivitetin me tė cilin po merreshin, pėr t’iu afruar personit pėr ta ngushėlluar, pavarėsisht nėse ai ishte pronari ose jo.

Sipas kėrkuesve, kjo sjelle e sofistikuar ėshtė e njėjta qė lejon qentė qė tė pėrkujdesen edhe pėr fėmijėt e vegjėl.

Megjithatė, mekanizmi mendor me tė cilin qeni arrin tė kuptojė njeriun mbetet ende gjerėsisht i pazbuluar.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Luli prej 17.10.12 14:13

Anulojne muajin e mjaltit per te kuruar qeninNjė ēift i sapomartuar ka anuluar muajin e tij tė mjaltit nė Las Vegas, tė cilin e ėndėrronin prej kohėsh, pėr t’i pėrdorur paratė e mbledhura pėr operacionin e qenit tė tyre. Kler dhe Keri Morgan mėsuan pak para udhėtimit se qeni i tyre Tito, njė bulldog amerikan, ishte me kancer dhe kishte nevojė pėr njė trajtim, qė kushtonte 7 000 paund. Kėshtu, ēifti i ri nga Morriston, Sauth Uejls, nuk u mendua gjatė, por vendosėn qė me paratė e udhėtimit tė kuronin Titon.

Keri, i cili punon nė njė garazh makinash, tha se “Kishim kohė qė e planifikonim udhėtimin tonė tė ėndrrave, por Tito ėshtė mė i rėndėsishėm”. Titos iu pre njė kėmbė dhe njė tjetėr e ka ende nėn trajtim kimioterapie. Kler, 26 vjeēe, tha se udhėtimi i tyre mund tė shtyhej pėr njė periudhė tjetėr, sepse “Tito ėshtė njė mik qė vlen pėrgjithmonė”.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Luli prej 01.01.13 16:15

Macja qė i shkon ish-tė zotit me dhurata pėrditė te varriITALI — Qė kur i ka vdekur i zoti, pak mė shumė se njė vit mė parė, Toldo, macja 3-vjeēare nė ngjyrė bardhė e gri, ēdo ditė i shkon tek varri. Siē tregon Corriere della Sera, merr me vete peceta, degė dhe shkopinj, gota plastike, si dhurata tė vogla, dhe i ēon tek varri i Renzo Iozzelli, i cili vdiq nė 22 shtator tė 2011, nė moshėn 71 vjeē.

Renzo ishte shumė i lidhur me Toldo, e pati marrė atė nė njė karvan macesh, kur macja ishte 3 muajshe. Nėse nuk do tė kishte shumė dėshmitarė, qė pėrditė vėrejnė macen se ē’bėn, kjo do tė dukej si njė histori e dalė nga imagjinatat e Walt Disney.

Por nė fakt gjithēka ėshtė e vėrtetė. E tregon kėtė edhe vejusha e Iozzelli, zonja Ada, dhe e pohojnė dhe shumė tė tjerė. «Edhe sot — rrėfen zonja Ada — kam shkuar te varri dhe Toldo mė erdhi nga pas. Rrugės, njė njeri qė njoh, mė tha se, sot herėt, macja kishte qenė dhe njė herė aty».

M.A
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Luli prej 16.01.13 20:21

Qe nga vdekja e zonjės, ky qen nuk mungon kurrė nė meshat e kishės"Pasi vdiq e zonja, dy muaj mė parė, qeni Tommy nuk ka munguar asnjėherė nė meshat e kishės, ku ajo shkonte shpesh dhe ku u organizua ceremonia e saj e varrimit, bėnė tė ditur sot burime mediatike italiane."

Kur ai dėgjon kėmbanat e kishės sė Santa Maria Assunta nė San Donaci nė Brindizi, nė jug tė vendit, ēdo pasdite Tommy shkon pėrpara altarit.

“Me pėrjashtim tė ditėve kur bie shumė shi, Tommy ka qėnė gjithėmonė i pranishėm nė kishė, qė kur ai e shoqėroi arkivolin e zonjės sė tij me katėr putra tė qėndrojė para altarit”, shkruante e pėrditshmja vendase “Messaggero”.

E zonja e tij jetonte vetėm me katėr qen, por Tommy ishte i preferuari i saj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  gjilanasi prej 22.01.15 22:27

Zbulimi, lopėt mund tė komunikojnė me njerėzit

Lopėt janė nė gjendje qė tė komunikojnė nė mėnyrė tė ndryshme, sipas situatave tė caktuara me njerėzit.

Tė paktėn kėshtu pretendon njė grup studiuesish britanikė, tė cilėt pretendojnė se kėto kafshė janė tė afta pėr tė komunikuar me njeriun sipas rrethanave.

Njė studim, i zhvilluar nė Universitetin e Londrės dhe atė tė Nottingham, nėn drejtimin e Monica Padilla de la Torre ka mbajtur nėn vėzhgim njė grup lopėsh dhe fermerėsh dhe ndryshimin e tonit tė kafshėve sipas motiveve dhe rrethanave tė ndryshme. Mes lopės dhe viēit, u zbulua se toni i zėrit ėshtė shumė i ulėt.

Ndėrsa nė prani tė njeriut, toni i zėrit ndryshon dukshėm dhe bėhet mė i fortė.

Eksperimenti u krye edhe duke ndryshuar personin qė furnizonte kafshėn me ushqim, ku nė rast se personi ishte i ndryshėm nga ai qė lopa ishte mėsuar, toni i kafshės ndryshonte edhe mė shumė.
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kafshėt dhe Njerėzit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi