Zbulohet Pallati i Shabas nė Ethiopi

Shko poshtė

Zbulohet Pallati i Shabas nė Ethiopi

Mesazh  Admin prej 17.07.08 22:29

Zbulohet Pallati i Shabas nė Ethiopi

Mbretėresha e famshme e Shabas ėshtė njė nga figurat e mrekullueshme tė Testamentit tė vjetėr. Sipas legjendave etiopiane, mbretėresha e bukur e Makedas ka qenė njė nga mitet krijuese tė kishės ortodokse etiopiane.

Nė Aksum-in etiopian njė ekip gėrmues gjerman ka kėrkuar pėr gjurmėn e Mbretėrisė sė Shabas, dhe i gjeti ato. Ata kanė zbuluar Pallatin e Mbretėreshės sė Shabas.

Nė zyrėn e vogėl tė profesorit Dr. Helmut Ziegert nė Institutin arkeologjik nė Universitetin e Hamburgut sundon atmosferė e ngarkuar. Biseda ndėrpritet disa herė prej telefonatave. Pyetjet pėr tė dhėnė intervista shtohen gjithnjė e mė tepėr.

Ata qė nuk i pėrkasin kėsaj fushe mendojnė se zbulimi i Pallatit tė Mbretėreshės sė Shabas ka shkaktuar gėzim tė madh tek zbuluesit.

Por pyetjes nėse ėshtė kėshtu Ziegert i pėrgjigjet ēuditėrisht me jo. Ku bazohet puna e tij si shkencėtar, kur fillohet me kėrkimet dhe gėrmimet ?

“Nė burime historike, shkrime burimore, legjenda gojore dhe fakte, nėse i kėrkon dhe i nxjerr nga fundi i dheut. Legjendat gojore shpesh nuk merren seriozisht.

Por nė Aksum ne i vumė nė provė legjendat, dhe pamė se pjesėrisht ato janė tė vėrteta.” Megjithatė qėllimi kryesor i punės shkencore tė Prof. Ziegert dhe ekipit tė tij nuk ishte zbulimi Pallatit tė Mbretėreshės sė Shabas.

“Tema e projektit tonė tė kėrkimit ishte faktikisht fillimi i krijimit tė shtetit tė Etiopisė nė shekulline tretė dhe tė katėrt dhe krijimit tė kishės etiopiane.

Ne ishim nė kėrkim tė pėrgjigjes pėr pyetjen pse Aksumi, pėrkatėsisht gjithė Ethiopia ka qenė para kristianizimit me besim hebre. Si ka mbėrritur besimi hebre deri nė Ethiopi?

Si kanė mbėrritur njė prej objekteve hebreje tė kultit tė popullit izraeit deri atej?" Kėto pyetje mund tė vlerėsohen tani si me pėrgjigje tė marra, thotė Ziegert.

Materialet qė na kanė rėndė tani nė dore na tregojnė se objekti hebre i kultit pėr tė cilin bėhet fjalė ka ardhur nė Ethiopi nga Jeruzalemi.

Dhe me tė edhe i praktikuar deri nė vitet 600 pas Krishtit, i cili orientohej tek sistemi i yjeve Sirius.

Sirius ka njė lloj rėndėsie nė disa nga fetė.

Ai ėshtė sistemi mė i ndriēuar i yjeve dhe gjatė kalimit tė vitit dhe nė peridha tė cakuara shfaqet nė pozicione tė caktuara.

Prandaj ka patur gjithnjė njė lloj funksioni kalendarik.“ Pallatin e Mbretėreshės sė Shaba-s, i periudhės sė shekullit tė 10-tė para Krishtit, Helmut Ziegert dhe ekipi i tij e gjetėn nė pranverė.

Mbetjet e pallatit ata i gjetėn nė njė pallat tė rij, i cili ishte ngritur mbi tė vjetrin.
(D.W)

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi