Shkrimi i Djallit

Shko poshtė

Shkrimi i Djallit

Mesazh  Luli prej 15.10.12 21:15

Shkrimi i DjallitLudovico Spoletano, nje shtetas Italian, eshte shprehur se ka therritur djallin. E pyet dhe djalli i pėrgjigjet duke shkruar pėrgjigjen nė njė copė letėr, nė njė gjuhė tė panjohur.

Sipas Ludovico kur ai pyet djallin, stilolapsi leviz nė ajėr vete dhe fillon te shkruaje kodet misterioze nė letėr. Kodet e shkruara nė letėr duken tė mos kenė asnjė kuptim tė dukshėm, sepse ato janė tė shkruara nė njė gjuhė tė panjohur.

Ende kodet e shkruara nė letėr, gjoja nga djalli nuk janė deshifruar. Letra pėrbėhet nga simbolet e panjohura tė pėrbėra kryesisht nga sfurqe, disa prej tyre te drejtė dhe disa me kokė poshtė. Simbolet e tjera gjithashtu nuk kane asnje kuptim.

Nėse ne shkojme mbrapa nė histori, ne mund tė gjejme shumė raste ku djalli (shejtani) ka kontaktuar me qenie njerėzore nė mėnyrė tė tėrthortė, por kontakt i tillė, i drejtpėrdrejtė ishte shumė i rrallė. John Ashton nė librin e tij “Djalli nė Britani dhe Amerikė” pohon se kjo copė letėr ėshtė ekzemplari i vetėm i shkrimit te djallit deri mė sot.

Komunikimi me djajtė, shpirtrat e shenjtė dhe krijesa tė tjera nuk ishte dicka e re.

Mundet dhe tė gjeni shumė raste te tjera ku njerėzit erdhėn nė kontakt me krijesat e tilla.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi