Zbulimi: NASA gjen gur tė pazakontė nė mars

Shko poshtė

Zbulimi: NASA gjen gur tė pazakontė nė mars

Mesazh  Marlend prej 13.10.12 13:46

Zbulimi: NASA gjen gur tė pazakontė nė mars

Nė fillim u besua se qe thjesht njė copė e mėrzitshme bazalti, por guri i parė i ekzaminuar nga NASA dhe qė u kap nga misioni “Kurioziteti” nė planetin Mars, doli diēka mė shumė interesante. Objekti piramidal, tė cilit iu vu emri “Jake Matijeviē” sipas njė inxhinieri tė misionit qė u nda nga jeta pak kohė mė parė, guri rezultoi se kishte njė pėrmbajtje tė panjohur mė parė pėr planetin. Shkencėtarėt thanė se bėhej fjalė pėr njė gur shumė tė ngjashėm me ato qė gjenden nė tokė. Gurė tė tillė krijohen nga magma relativisht e pasur me ujė qė ėshtė ftohur nė mėnyrė tė ngadaltė, tha njė nga shkencėtarėt.

“Ky lloj shkėmbi ėshtė shumė i pėrhapur nė tokė, nė ishujt oqeanikė si Hauai apo nė zona tė tjera vullkanike”, njoftoi njė nga shkencėtarėt.

Misioni “Kuriozitet” ka pėr synimin tė pėrcaktojė nėse planeti mars ka pasur ndonjėherė kushtet pėr tė mbėshtetur jetėn. Ai ėshtė njė projekt qė kushtoi 2.5 miliardė dollarė. Gjeneratorė me plutonium po furnizojnė pajisjet me ngrohtėsi dhe energji dhe janė nė gjendje ta bėjnė diēka tė tillė pėr sė paku 14 vjet.[img][/img]
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi