Vjen kometa Ison, nė sistemin diellor

Shko poshtė

Vjen kometa Ison, nė sistemin diellor

Mesazh  Marlend prej 13.10.12 13:32

Vjen kometa Ison, nė sistemin diellor

Tėrhequr mė 11 Tetor 2012

Ėshtė zbuluar nė fund tė shtatorit dhe qė po i drejtohet zonave tė brendshme tė sistemit diellor
Mund tė bėhet njė nga kometat mė brilante tė viteve tė fundit, ose tė shthuret kur i afrohet Diellit. Kjo ėshtė kometa Ison, e zbuluar nė fund tė shtatorit dhe qė po i drejtohet zonave tė brendshme tė sistemit diellor.
Aktualisht gjendet mes orbitave tė Jupiterit e Saturnit, ndėrkohė qė mund tė shihet me teleskop nė agim, mes yjeve jo fort tė dukshėm tė shenjės sė Gaforres.
Ison paralajmėrohet si kometa mė e shndėrritshme e viteve tė fundit dhe pritet qė tė japė spektaklin rreth datės 28 tetor, kur do tė jetė 1.5 milionė km larg Diellit.
Ndėrkohė qė njė riafrim me planetin Mars mund tė modifikojė paksa orbitėn e tij, kurse afrimi me Diellin rrezikon ta avullojė plotėsisht.
Por nėse kjo kometė do tė jetė "kockė e fortė", do tė rishfaqet pas 28 nėntorit 2013, menjėherė pas perėndimit dhe duhet tė jetė shumė e shndėrritshme.(Tiscali)[b]
avatar
Marlend

toleranca eshte celesi drejt zhvillimit

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi