Ekzistojnė dimensione paralele

Shko poshtė

Ekzistojnė dimensione paralele

Mesazh  Odin prej 12.10.12 0:49

Ekzistojnė dimensione paralele, zbulohen fakte bindėse!Mesa duket, shkencėtarėt gjithnjė e mė shumė po gjejnė fakte dhe tė dhėna pėr tė vėrtetuar ekzistencėn e universeve paralel.

Njė ekip shkencėtarėsh tė Universitetit tė Oxford-it, vėrtetuan se vėrtet dimensionet paralele ekzistojnė!

Vetė teoria, e ekzistencės sė dimensioneve paralele, u shfaq nė vitin 1950. Shkencėtari Hugh Everett, arriti nė konkluzionin se nė Univers ēdo ngjarje e re, paraprakisht provokon ndjerėn e tij. Sipas kėsaj teorie, ka tendenca qė numri i dimensioneve paralele te jetė i panumėrt.

Pak vite mė vonė, kjo teori u konsiderua si fantazi dhe e harruar! Por, nė universitetin e Oxford-it, njė grup shkencėtarėsh arritėn nė konkluzionin se Hugh Everett, ndodhej nė rrugė tė drejtė.

Llogaritjet e posaēme tė kryera specifikisht, tregojnė se struktura e sasive tė dendura degėzohen, pasi rezultojnė nga ndarjet e universit nė struktura paralele tė vetvetes sė tij, shpjegon natyra probabilistike e efekteve mekanike kuantike.

Pra, pretendojnė shkencėtarėt se ėshtė e pashmangshme fakti qė jetojmė vetėm nė njėrin nga dimensionet e pafundme paralele qė ekzistojnė dhe jo vetėm nė njėrin, atė qė njohim sot, ashtu siē e dimė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekzistojnė dimensione paralele

Mesazh  Anon prej 12.10.12 3:23

Zoti cfaqet ne manifestimin e vet ne menyre te persosur dhe ne ndryshim te panderprere.

Ky lajm duhet te jete teper i sakt.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekzistojnė dimensione paralele

Mesazh  Odin prej 02.11.14 0:03

Shkencėtarėt thonė: Ekzistojnė botėt paralele!Imagjinoni njė botė ku dinozaurėt nuk janė zhdukur, ku rezultatet e luftėrave botėrore janė krejtėsisht ndryshe, dhe ju keni lindur nė njė vend tjetėr. Kjo, dhe shumė botė tjera paralele ekzistojnė paralelisht me kėtė tonin.

Teoria e ekzistencės sė universeve paralele nuk ėshtė asgjė e re, por disa shkencėtarė argumentojnė se ekzistenca e tyre mund shpjegojė shumė mistere tė mekanikės kuantike, raporton Science World Report.

Njė grup i shkencėtarėve amerikanė thonė se kėto botė jo vetėm qė ekzistojnė, por edhe ndikojnė te njėra-tjetra, transmeton Telegrafi.

Kur ėshtė prezantuar pėr herė tė parė kjo teori, atė kohė nuk mendohej se kėto botė paralele ndikojnė njėra-tjetrėn.

Teoria e re thotė se disa botė janė tė njėjta si e jona, disa ndryshe.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ekzistojnė dimensione paralele

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi