12.5% e njerėzve nė botė vuajnė nga uria

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

12.5% e njerėzve nė botė vuajnė nga uria

Mesazh  Zattoo prej 10.10.12 11:10

12.5% e njerėzve nė botė vuajnė nga uriaNjė nė tetė persona nė botė ėshtė i kequshqyer, ka bėrė tė ditur agjencia Kombeve tė Bashkuara pėr Ushqim, duke paralajmėruar se ėshtė zvogėluar progresi nė luftimin e urisė qė nga viti 2008, kur ēmimet e larta tė ushqimeve kishin nxitur trazira nėpėr disa vende tė varfra.

Nė raportin e tyre tė fundit, agjencitė e OKB-sė kanė vlerėsuar se 868 milionė njerėz vuajnė nga uria, ose rreth 12.5 pėr qind e popullatės sė botės, qė ėshtė njė rėnie nga vlerėsimi qė ishte bėrė nė vitet 1990-92 kur tė kequshqyer ishin rreth 1 miliard njerėz, ose 18.6 pėr qind e popullatės globale. Ēmimet e ushqimeve janė ngritur vazhdimisht gjatė muajve tė fundit, pėr shkak tė thatėsirės nė SHBA dhe Rusi si nė vendet e tjera eksportuese tė mėdha nė botė.
avatar
Zattoo

635


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi