Shkencėtarėt zbuluan bakterin qė prodhon arin e paster

Shko poshtė

Shkencėtarėt zbuluan bakterin qė prodhon arin e paster

Mesazh  xxl prej 07.10.12 0:59

Shkencėtarėt nga universiteti i Michiganit kanė zbuluar materien e cila mund tė jeton nė kushte ekstreme toksike dhe tė prodhoj copa tė pastėrta tė arit 24 karat.
Bakterin e ka zbuluar Kazem Kashefi, ndihmės profesor i mikrobiologjisė dhe molekulave gjenetike, dhe profesori i elektronikės Adam Brown, pėrcjell lajmin Gizmod.
Kashef dhe Brown janė kreator tė njė laboratori kompakt nė tė cilin e shfrytėzojnė bakterin Cypriavidus metallidurans pėr pėrpunimin e klorit tė pastėr, toksikeve kimikale tė cilat mund tė gjenden nė natyrė, nė 99,9 janė ari.
Sipas Kashefit ata merren me mikrobe kimikale ashtu qė prodhojnė diēka ēka nuk ka aspak ndikim nė metalin e ēmuar tė ndonjė rėndėsie tė madhe.
Bakteria ėshtė shumė e qėndrueshme nė kėtė materie toksike. Bile ėshtė 25 herė mė e qėndrueshme se sa ėshtė menduar mė parė.
Nė laboratorin kompakt tė cilin shkencėtarėt e kanė quajtur ``vepėr e madhe e dashamirėve tė metaleve`` gjendet bakteria qė e ushqen klorin e arit. Pėr gjithė procesin e pėrpunimit tė materialit toksik nė ari janė dashur vetėm shtatė ditė. Shkencėtarėt mendojnė se ky proces ndodhė edhe nė natyrė.
Siē duket kimistėt e shekujve tė mesėm kanė kėrkuar gurin e ēmuar, elementin magjik qė e ka shėndrruar nė ar, nė vend tė gabuar, ngase siē po duket ēėshtja ėshtė krejt ndryshe, ngase guri i ēmuar nuk ėshtė mineral por ėshtė baktere./mesazhi/

http://www.mesazhi.com/artikuj/-shkencetaret-kane-zbuluar-bakterin-qe-prodhon-arin-e-paster
avatar
xxl

patrolla_mkd@hotmail.com
.................................................

23


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi