Pegomastax Africanus

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pegomastax Africanus

Mesazh  Luli prej 06.10.12 21:36

Pegomastax Africanus
Ishte i gjatė rreth 1 metėr dhe peshonte mė pak se njė mace. Ky ėshtė identikiti i Pegomastax Africanus, llojit tė ri tė dinosaurve tė pėrshkruar nga antropologėt qė mundėn tė bėjnė bashkė mbetjet fosile tė gjetura nė Afrikėn e Jugut nė vitin 1963.

Studimi u krye nė Universitetin e Harvardit nė Shtetet e Bashkuara. Grupi i shkėncėtarėve, pasi bėri bashkė mbetjet fosile tė gjetura shumė vite mė parė, panė rezultatin: forma e njė dinozauri qė nuk e kishin hasur mė parė.

Pas krahasimeve me mbetjet e tjera fosile tė zbuluara deri mė tani, studiuesit u dorėzuan, bėhej fjalė pėr njė lloj tė ri dinosauri qė mendohet se ka jetuar 200 milionė vite mė parė nė Tokė.

Nisur nga konstrukti i nofullės, paleontologėt thonė se lloji i ri i dinosaurit tė zbuluar ishte barngrėnės. Mbi shpinė studiuesit amerikanė mendojnė se dinosauri ka patur gjemba dhe lėkurė tė ashpėr qė e mbronte nga grabitqarėt, qė nuk ėshtė se ishin tė pakėt.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

893


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi