Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike

Shko poshtė

Misteret e Tepozlanit dhe Piramida Tepozteco ne Meksike

Mesazh  xxxadixxx prej 02.10.12 16:39


Cuernavaca ėshtė kryeqyteti i shtetit meksikan tė Morelos. Pėr gati 200 vjet, Meksika ėshtė njė federatė e 31 shteteve. Morelos ėshtė njė nga njė shtetet mė tė vegjel, por edhe mė i pasur nė histori: faqet arkeologjike janė mbi njė mijė pa pėrmendur periudhen e rėndėsishme tė kolonizimit spanjoll,e deri nė veprat e karaktereve epike tė tilla si Emiliano Zapata, udhėheqėsi i Revolucionit meksikan tė viteve 1900.

Cuernavaca ėshtė njė vend i bekuar nga pasurite, kėtu ėshtė gjithmonė verė dhe e klima e butė mund te terheqi shume vizitor pėr tė lėvizur kėtu. Kėshtu bėri Hernįn Cortés,nė mes tė viteve 1519 dhe 1521,periudhe e shkatėrrimit te perandorinė Aztec,ashtu si dhe shumė njerėz pas, por edhe para tij, donte qe pallati i tij te ngrihej kėtu nė Cuernavaca.Ne Cuernavaca, sepse klima ėshtė e butė gjatė gjithė vitit, megjithse se deti ėshtė shumė larg. Por edhe sepse Toka kėtu ėshtė e pasur me efekte tė dobishme.

Dhe kjo besoj nga qe banorėt e kėsaj zone,me vendbanime qe datojne mė shumė se tre mijė vjet mė parė. Shpjegimi, sipas disave, ėshtė i thjeshtė dhe tėrheqėse: Cuernavaca ėshtė nė qendėr tė njė trekėndėsh ideal i rrethuar me tre vende shumė tė veēantė. Ata janė quajtur Tepozlan, Xochicalco, Malinalco. Janė vende plot energji, por edhe me histori dhe legjenda tė ēuditshme.

Ne takimin e trekėndėshit qė mbyll Cuernavacan, kryeqyteti i shtetit tė Morelos,gjendet Tepozlan,por sė pari ne duhet tė flasim pėr disa fakte te tjera,pikerisht pėr njė fshat tė vogėl tė quajtur Amatlan.


Ky fshat i vogėl ka njė rėndėsi tė madhe pėr njė kategori tė veēantė tė njerėzve ufologe.Ky vend ende ngjall kureshtje mė shumė, sepse ėshtė i lidhur me njė legjendė tė lashtė,me Perendine kryesore te fesė Aztece: Quetzalcoatl. Aty ze fill "legjenda e dritares."

Perendia Quetzalcoatli, e njohur edhe si "Gjarpri i plumbit", u lind, sipas legjendės, pėr Amatlanin. Tashmė Toltecs-it, shekuj para se Aztecet tė adhuronin kėtė hyjni, kishin mėsuar pėr tė shkruar, pėr tė krijuar metale, kultivuar fushat dhe ndoshta te vendosnin ligje.I kundėrshtuar nga Zot i te Keqes i thirrur Tezcatlipocali, Perendia Quetzalcoatl vendosi tė largohet nga Toka pas kerkeses sė besimtarėve se ai do tė kthehet njė ditė pėr tė rifituar pushtetin dhe ti japi tokės njė Moshė tė Re tė Artė. Pastaj fluturoi lartė nė qiell, pėrmes dritares nga shkėmbi qė ende mund tė shihet nė malet pėrreth Amatlanit.

Dijetaret e mencur Aztecs,datėn e kthimit tė perendise Quetzalcoatl, i cili sipas traditės ishte i gjatė, me lėkurė tė bardhė dhe njė mjekėr fluide, e pėrputhin me periudhėn nė tė cilėn ato i paraqiti Hernan Cortes.Krijimi i imazhit te ngjashmėrise se spanjollėve me imazhin e perendise Quetzalcoatl, sipas disave,eshtė arsyea e mungesės sė rezistencės Aztecsas ndaj pushtuesve spanjolle,dhe kjo beri qe te besohet si ndihme ne kthimin e Perėndisė sė tyre.

A ka ndonjė gjė qė mund tė lidhe me njė lehtėsi tė pabesueshme nė vizitoret e qiellit nė kėtė zone,pėr faktin se kėtu gjithmonė janė 'aklimatizuar'me histori si ato qė tregohen? Nė zona tė tjera tė botės, sipas disa dijetarėve, "kufiri", feja e qytetėrimeve tė lashta duket se tė kujtonė "vizitė". Ėshtė rasti, ndėr tė tjera,te kujtojme Sumerianet dhe egjiptianėt e lashtė.

Kjo eshtė teoria e "kufirit" pa dyshim. Por po tė lidhen keto hipoteza me kujdesin e duhur, keto mund tė ndihmojnė pėr tė ''argėtuar pak mendjen''. Sepse nė qoftė se konkluzionet janė tė diskutueshme, premisat shpesh janė intriguese,si nė kėtė rast,ku vendet ku ka lindur dhe ka filluar punėn e tij,Perendia Aztece,Quetzalcoatl, janė vende ku gjithmonė (?)ka pamje te UFOve me statistika te habitshme ...

Para se te komentojme per Tepozlan-in, ne duhet tė bėjme njė tjetėr ndalesė, kėtė herė nė Chalcatzingo, njė tjetėr qytet i vogėl nė shtetin e Morelos ku ne mund tė gjejme njė ēelės interesant dhe pak te njohur. Atje eshtė njė basoreliev i periudhes Olmece.Olmecet ishin civilizimi i parė i madh i Amerikės Qendrore qė paraprinė tė gjitha qyteterimet mė tė famshme para-kolumbian , si Incas, Mayans dhe Aztecs.

Sipas shume studiuesve kėtu ne kete basoreliev ėshtė njė figurė qė pėrfaqėson me veshjen dhe kokoren e tij trupore,njė astronaut. Njė telepati e kohes? Ndoshta. Por ėshtė gjithashtu e vėrtetė se nė kėto pjesė, siē e kemi parė,ka shume takime tė ngushta me ''vizitore qiellore'' tė tipit tė dytė ose tė tretė,qe janė shumė tė shpeshta ...

Por ėshtė pak te thuhet "pse e gjithė Meksika eshte bėrė gjithnjė e mė shumė njė vend i favorizuar nga UFO-t, ,apo ēdo gjė tjeter, qė ata mund tė jenė...?!

Pėr ta pėrmbledhur: nė kėtė zone tė Meksikės janė disa aspekte kurioze, nėse jo misterioze: pėr shekuj njerėzit kėtu e dinė se energjitė e Tokės, me magnetizėm tė veēantė, janė shumė mė tė fortė se tjetėrkund. Gjithashtu kėtu Aztecet kanė vendosur aktin mė te rėndėsishėm te perendise se tyre, lindjen e Quetzalcolatlit.

Sė fundi, kėtu gjithmonė ka numrin mė tė lartė tė shfaqes se UFOve,se sa ne cdo vend tjeter te botės. Keta vizitore te huaj ndoshta kane ardhur edhe nė periudhat e kaluara,sepse sipas disave, siē e kemi parė, nė basorelievin e lashtė gjenden pranė Perėndisė se pjellorisė tre personazhe me helmeta hapėsinore ??...!!!??

UFO, magnetizėm, religjione te lashta: ēfarė lidhet me kėto tre elemente,qe ne aparence duken kaq larg?

Ky rajon ėshtė plotė me mistere dhe anomali. Dhe tani ėshtė koha pėr tė folur pėr Tepozlanin, njė vend i konsideruar gjithmonė ''magjik'' dhe ku feja popullore, traditat dhe ufologjia atzeche,jetojnė sė bashku,plus disa fenomeneve fizike qe janė vėshtirė pėr tė shpjeguar, por jo pėr tė zbuluar.

Siē kemi thėnė qe Cuernavaca, kryeqyteti i shtetit tė Morelos, ka klimen e saj dhe atmosferė teper tė shėndetshme pėr tė qenė qendra e njė trekėndėshit tė takimit te tre vendeve shumė tė veēanta,qė quhen Tepozlan, Xochicalco dhe Malinalco.

Tepozlani ka disa fenomene me tė vėrtetė shume tė ēuditshme: sė pari njė magnetizėm tė fortė, gjithashtu legjenda tregon se ketu ka vendlindjen Perėndia Quetzalcolatl . Sė fundi kurioziteti pėr Tepozlanin rritet,si rezultat i pranise se piramidės sė Tepoztecos.

Tepozlan ėshtė i njohur nė mbarė botėn si njė nga vendet ku ėshtė mė e lehtė se nė cdo vend tjeter,te shohesh njė disk fluturues. Nuk ėshtė rastėsi qė kėtu jeton Carlos Diaz, njė nga kontaktuesit mė tė famshme,me objekte fluturuese tė paidentifikuara.

Por ky qytet prej 30 000 banorėsh gjithashtu ka njė reputacion pėr vendin magjik te Enchantedit, ku artistėt shoqėrohem me trashėgimtarė tė Emiliano Zapatas, njeriu i cili, gjatė Revolucionit meksikan, nė dekadėn e pare te shek.XX, u shpėrndante tokėn fshatarėve. Energjitė e veēanta tėrheqin shumė turistė dhe dashamirės te moshės sė re, veēanėrisht kur ketu, nė shtator, popullata lokale rievokon festimet e lashta pėr nder tė Tepoztecatl-it, Perėndia e cila ishte ngritur ne njė piramidė,qė dominon qytetin .

Njė specifik tjetėr e vecante,nė lidhje me kėtė vend ėshtė fakti se ndryshe nga piramidat e tjera apo sitet arkeologjike,piramida e Tepoztecos ėshtė njė vend i gjallė, (ende nė qendėr tė njė kulti kurioz popullor),qė duket se nuk ka shterngate qe te mos e perballe.

Ndėrtuar nė mes 1150 dhe 1350 pas Krishtit, piramida e Tepozteco (foto lart) ėshtė e vendosur nė 2000 metra mbi nivelin e detit. Ndėrtesa ėshtė vendosur nė majė tė njė kodre graniti 600 metra tė lartė,mbi luginen Tepozlan. Ėshtė njė tempull qe u ndėrtua nė nder tė njė hyjnis Aztece: Tepoztecatl-it, zot i pjellorisė, korrjes dhe gjithashtu "i te dehurve", dmth i pijes se dashur alkoolike tė Azteceve.

Ēdo vit,per ēdo natė 7 shtatori, njė turmė e vogėl e meksikanėve i ngjiten kėtij mali me pishtarė dhe fuēi tė pijeve pėr tė festuar Tepoztecatl-in.

Por mė 7 dhe 8 shtator kėtu zakonisht ndodh diēka tjetėr, diēka e veēantė: dritat shfaqet nė qiell. Disa njerėz mendojnė se jane ufo, tė tjerėt mendojnė se janė perėnditė qė kthehen nė tokė pėr tė festuar me trashėgimtarėt e popujve tė lashtė qė kanė jetuar gjithmonė nė kėto vende.

Kohėt e fundit,me 8 shtator 2012, studiuesi meksikan Ana Luisa Cid ka vizituar me disa nga miqtė e tij nė Tepozlan,pikerisht Cerro de la Luz-in (Tlahuiltépetl)i fokusuar ne kėrkimin dhe vėzhgimin e te panjohurave, i cili arriti tė filmoje disa rrathe apo topa te ēuditshme drite.Rastesi apo nje realitet qe ka lidhje me cfare eshte shkruar ne historine e Tepozlanit..?
avatar
xxxadixxx

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi