Kėshilla Jetėsore

Shko poshtė

Kėshilla Jetėsore

Mesazh  Neo prej 30.09.12 21:53

KĖSHILLA JETĖSORE1.Qeshni – E qeshura prodhon reagime kimike pozitive nė tru dhe ndikon nė tėrheqjen e njerėzve tė tjerė;

2.Zgjidhni profesionin qė e dėshironi - Kur ėshtė fjala pėr profesionin, hulumtimi ka treguar se mė tė kėnaqur ishin ata qė kanė zgjedhur tė bėhen frizer, nuk mbetet mė prapa as priftėrinjtė, kuzhinierėt, automekanikėt etj;

3.Kyēeni nė ndonjė organizatė bamirėsije ose kėndoni nė kor - Njerėzit tė cilėt kujdesen pėr tė tjerėt janė mė tė lumtur se ata qė kujdesen vetėm pėr veten;

4.Tregohuni tė mirė ndaj tjerėve - Nėse jeni tė sjellshėm ndaj tė tjerėve, edhe ata do tė pėrgjigjen nė tė njėjtėn mėnyrė;

5.Investo nė miqėsi - Investimi nė miqtė tuaj shėndrohet nė pronė tė pėrbashkėt;

6.Mos shikoni televizion - Televizioni nuk duhet tė shihet pėr shumė kohė, pasi edhe seritė mė popullore dhe gazmore, megjithatė tė shkaktojnė njė ndjenjė tė lehtė i depresioni;

7.Shėtije nė natyrė
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilla Jetėsore

Mesazh  Neo prej 30.09.12 21:54

1.Ji vetvetja.
Filloje ditėn me njė mendim tė mirė pėr veten tėnde. Nėse nuk je vetvetja me veten tėnde, nuk mund tė jesh me tė tjerėt. Mos harro: Ti je unik!

2. Falėndero.Kjo ėshtė njė mėnyrė pėr t’i vlerėsuar tė tjerėt dhe njė nga ēelėsat pėr tė fituar respektin e tyre.

3. Bėj komplimenta.Mendo se ēfarė mund t’u japėsh tė tjerėve dhe kujtohu qė dhurata mė e ēmuar nuk kushton asgjė. Kur takon dikė mund t’i bėsh njė kompliment, sepse vetėm njė: “Ē’kemi?” apo njė: “Si je?” edhe nuk mjafton. Gjithashtu mund t’u kushtosh vėmendje dhe interes tė tjerėve.

4. Mos u mburr, mos ji arrogant dhe i vrazhdė me tė tjerėt.Mbaje veten nėn kontroll. Le tė reflektojė zėri yt, sjellja jote, madje edhe veshja jote elegancėn tėnde, pa qenė nevoja pėr shumė fjalė. Le tė flasin vetė veprat e tua.

5. Dėgjo mė parė, pastaj fol.Tė dėgjosh tė tjerėt, tregon se i respekton. Trego interes pėr tė tjerėt, mėso emrat e tyre dhe nxiti tė flasin pėr veten e tyre. Mos i ndėrprit asnjėherė kur flasin. Shikoji nė sy dhe dėgjoi me kujdes. Merre fjalėn pasi tjetri tė ketė mbaruar.

6. Fol me mirėsi dhe maturi.Pėrpara se tė flasėsh me tė tjerėt, ki parasysh efektin qė do tė kenė fjalėt e tua tek ata. Njė fjalė e pa matur mund tė shkaktojė lėndim.

7.Mos kritiko dhe mos u anko
Rri larg kritikave dhe mos u anko pėr rrethanat. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė mirė t’u shmangesh atyre. Mos u merr me thashetheme. Nėse nuk je dakord me tė tjerėt, thuaje mendimin tėnd, por duke i respektuar. Mos i sulmo me fjalė (nė publik) tė tjerėt. Ki parasysh: Mund tė fitosh argumentin, por mund tė humbėsh njė mik.

8. Ji i pėrpiktė.Vlerėsoje kohėn tėnde dhe tė tė tjerėve. Nėse ke lėnė njė takim, shko nė kohė. Nėse do tė vonohesh, lajmėro.

9. Mos i vėr tė tjerėt nė siklet.Trajtoi tė tjerėt, ashtu siē do qė tė tė trajtojnė ty. Mos i poshtėro kurrė me shaka vulgare ose me njė nofkė tė keqe. Nė bisedė mos bėj asnjėherė pyetje qė mund ta vėnė tjetrin nė siklet, si p.sh. ēėshtjet personale. Ėshtė fisnike tė mendosh mė parė pėr tė tjerėt pastaj pėr veten.

10. Sillu dhe paraqitu sa mė mirė.Njė mik i kėndshėm nuk ėshtė asnjėherė i bezdisshėm. Pėrpiqu tė jesh i qetė dhe optimist nė situatat qė shkaktojnė stres dhe mbaje veten nėn kontroll. Vepro me mirėsjellje dhe edukatė. Ēdo ditė vishu si tė ishte mundėsia e vetme pėr tė ndriēuar. Njė buzėqeshje tė bėn mė tė bukur.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilla Jetėsore

Mesazh  Neo prej 30.09.12 21:55


- Mbjelle njė pemė.
- Buzėqesh me njerėzit.
- Ledhatoje kokėn e njė jetimi.
- Njė shkrim qė tė pėlqen mundėsoja edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.
- Formo njė grup pėr tė lexuar libra.
- Dėrgo libra nė viset ku mungojnė ato.
- Anėtarėsohu nė njė shoqatė humanitare dhe ndihmo nė aktivitetin e tyre.
- Ushqe njė tė varfėr.
- Fike televizorin, mos humb kohėn duke shikuar emisione tė pavlefshme.
- Dhuro gjak.
- Ndihmo tė rinjve tė tjerė nė problemet e tyre.
- Dhuro dikujt njė libėr.
- Organizo njė bisedė mė tė tjerėt nė shtėpinė tėnde.
- Nė njė fundjavė vizito njė shoqatė tė invalidėve.
- Mos lexo gazeta, por lexo libra.
- Kėshillo pėr mėshirė.
- Qerasi fėmijėt me akullore.
- Bėhu pjesėmarrės nė njė debat kulturor.
- Ndihmo nėnės nėse ėshtė duke pastruar shtėpinė.
- Interesohu dhe vizitoje njė tė afėrm me tė cilin nuk ke lidhje tė forta.
- Vizito mėsuesit tėnd.
- Ēdo ditė lexo njė poezi.
- Respekto rregullat e komunikacionit.
- Mos fle shumė.
- Vizito njė shoqatė pėr pėrkujdesjen e bonjakėve, dhuroi bonjakėve diēka.
- Luaj mė fėmijėt e lagjes.
- Mos lejo qė lagjja jote tė jetė e papastėr.
- Ndihmo njerėzve qė kthehen nga pazari me gjėsende.
- Organizo njė grup teatral.
- Njė ditė jep tė gjitha tė hollat qė i ke nė xhep per lemoshė.
- Ushqeu nganjėherė me bukė bajat.
- Pastro njė rrugicė mė shoqėrinė tėnde.
- Nganjėherė vetėm hesht.
- Interesohu pėr hallet e njerėzve.
- Llogariti veprat e tua.
- Rregulloje shtratin kur tė ngritesh nga gjumi.
- Trego pėrralla tė mira fėmijėve.
- Pėrfito zemrėn fėmijėve duke i blerė nga njė ēokollatė.
- Mundohu tė ndėrtosh njė ēeshme diku, por mos e shėmon aty emrin tėnd si ndėrtues.
- Ndihmoi tė tjerėve financiarisht qė tė blejnė libra.
- Mbylle MSN-nė dhe Facebook-un
- Respekto tė moshuarit nė lagjen tėnde.
- Ofro librat e tua edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.
- Ndihmoi tė moshuarve qė tė kalojnė matanė rrugės.
- Respekto natyrėn.
- Vizito shkollėn nga ke diplomuar.
- Veshe njė fanellė ku shkruan 'Duhani ėshtė vdekje prurės'.
- Mėso tė tjerėve tė shkruajnė dhe tė flasin rrjedhshėm gjuhėn shqipe.
- Mos fyej zemra, por pushtoi ato.
- Mos nguro tė thuash tė dashurve tė tu 'Tė dua'.
- Vizitoi njerėzit nė spital.
- Njoftohu me fqinjėt dhe interesohu pėr gjendjen e tyre.
- Ruaje gjuhėn tėnde nga fjalėt banale.
- Vizito vendet historike dhe mėso pėr ato.
- Respekto prindėrit.
- Kundėrshto konfliktin e gjeneratave.
- Shfrytėzoje nė mėnyre ekonomike ujin.
- Vizito ndonjėherė burgjet, kontakto me tė dėnuarit.
- Njė ditė gatuaje gjellėn ti nė shtėpi.
- Dėgjo me respekt kėshillat e tė tjerėve.
- Shpeshto vizitat e varrezave.
- Njė ditė pastroi enėt nė shtėpi.
- Harxho aq sa tė duhet dhe mos tepro.
- Dhuro tė tjerėve buzėqeshje.
- Vizito ndonjė dijetar.
- Pėrgatit njė vend pėr ujė dhe ushqim zogjve nė ballkon.
- Krijo shoqėri tė mirė.
- Pėr hir tė Krijuesit, respekto tė gjithė krijesat.
- Ofro tė tjerėve atė qė mė sė shumti ti e do.
- Kur je nervoz vetėm hesht.
- Kur tė ofendojnė ti sėrish hesht.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilla Jetėsore

Mesazh  Arsenic prej 17.12.15 11:22

Mendoni me pak dhe ndjeni me shume.

Ngritni me pak vetullat e qeshni me shume.

Flisni me pak e ndegjoni me shume.

Gjykoni me pak e pranoni me shume.

Shikoni me pak e beni me shume.

Ankohuni me pak e vlersoni ma shume.

Te keni me pak frike e te duani me shume.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kėshilla Jetėsore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi