Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Shko poshtė

Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Eksond prej 28.09.12 10:29

...Shkrimet nė gur na zbulojnė gjurmėt mė tė hershme tė shqipes .
Niko Stilos (lindi mė 1946 nė Aidonta, Prevezė) ėshtė aktivist, autodidakt, autor ēam ortodoks nga Greqia. Qė nga viti 1973 jeton dhe vepron nė Gjermani.
...
Gjeti shkrime 500, 800 vite para Krishtit. Mėsoi se ajo gjuha e vjetėr ėshtė shqipja....
Me alfabetin latin, qė N.Stilos e quan alfabeti i dialektit geg

E UNDA TĖ TANNA LA REDHYRR
ANNE DJATHĖRĖ LAU TĖN DJELOINA.
MEMĖT LA ASHUNAM SLĖ ELEO CARRU
TĖ DHAN SHUMĖ LE RITESĖN MĖ TEIM
RA MĖNEM I PA ANNA VEN NĖ AP ERĖ
XII DJELOI NĖ AO URA MARA MPERA
MĖKENNU LĖNNĖLĖ E SKULĖ DHUKI EN
E PĖLTUL ARU.
A ULEMI DJELOINA NA MARDHĖN AL
KLENMI OP OI LĖ MĖKUNA KENU
E PLĖQĖ SHELI KLAROA LĖMASHUNEM
KLE NOUN THULOE.
SHALAMĖ THIENN SHUM LE DJELOINA
VI NOA KAPE NNUNI KLET NNASUNA
PENDĖ MĖ NDAN KĖDHĖLOII SHALĖMĖT
DJELOINA VUTĖ NĖ AP ER PENEDHĖM
NNASY AKNINA KLELĖ ASHUNA
DJELOINA NNĖ LE RĖDHINIA INĖT
ENNA NNERR KĖNĖLJ DJELOINA DHIAM
TESĖNE E KA DJELOI NĖ AO URA
MĖ OA URA VELLUTESĖN E NDAM NEKE
TESĖN MĖ TEIM NDA MNEMĖ THINNO
MPELLOUTA MĖKUNA ASHUNA NNENA
VEN NĖ AP ER KIKNĖLLĖ VAREUTYME

avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

prsh

Mesazh  kitara-61 prej 29.09.12 12:16

ku jan gjetur keto shkrime ne cilin vend....se na lujtet mendsh jepni disa here informata....sikur gjendemi ne pazare
avatar
kitara-61

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  ahmed_tr prej 29.09.12 12:24

Epo kot nuk e vendosin Gjuhen Shqipe tek trungu i gjuheve Indo-Evropiane.
avatar
ahmed_tr

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Eksond prej 29.09.12 13:04

kitara-61@hotmail.com shkruajti:ku jan gjetur keto shkrime ne cilin vend....se na lujtet mendsh jepni disa here informata....sikur gjendemi ne pazare

Kaq e gjeta edhe une,se po te dija me shume do ta postoja.Mu duk interesant dhe nje lajm i rendesishem prandaj hapa kete teme ne Forum dhe jo ne pazar.

Burimi: infoalbania.org
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  toni_bbb2000 prej 30.09.12 4:58

me fal shoku po me than te drejten nuk qenka naj informacion interesant kur dihet se shqipria ka pas mbret para krishtit pra mbreti Gent aj nuk doli ēek fek pa pritur tani skam kohe , ma merr mendja se e kuptoni ēa desha te them te fala tanve
avatar
toni_bbb2000

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Anon prej 01.10.12 0:53

Kjo eshte mese e besueshme ka plotesisht te drejte ky antare qe ka postuar kete! Besoj qe kjo eshte gjuha qe ka folur thoti perpara 4000 viteve ne egjiptin e lashte po gradualisht ka qene ne ndryshim e siper!

Ju keni alfabet 4000 vjecare shqiptare keni mesues poashtu qe ka perdorur gjuhen ilire , po shumica nuk ja dijne vleren kombit te vet se cfar prejardhje kemi ! Shum keq
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Anon prej 01.10.12 1:08
Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
VII 56(57),

The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.
_________________________________________________

Plini, poashtu ka lene nje informacion shume me te fuqishem se i pari, kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund te u'a paraqes ne anglisht: The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters. ashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:

Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.

Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga greket ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Jon Sh prej 01.10.12 20:08

bravo Benxhamin me kete informacion. doja te dija ku e more kete se dua ta shoh edhe un, ndishta ka edhe ndonje figure me te madhe.
avatar
Jon Sh

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Anon prej 01.10.12 21:26

Keto i kam gjet ne librin e autorit qe eshte cekur me larte! Ke lloj lloj artikuj ne google kerkoje mesuesin egjiptian Thoti-n qe ka folur gjuhen ilirēe! Falemnderit
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohet nje shkrim i lashte shqip, 2800 vjet me pare

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi