Fakte per : 11 SHTATORI 2001 :

Shko poshtė

Fakte per : 11 SHTATORI 2001 :

Mesazh  Asgardian prej 28.09.12 2:25DITA QĖ NDRYSHOI BOTĖN:11 SHTATORI 2001

08:45 Njė avion I rrėmbyer godet kullėn veriore tė Qendrės Botėrore tė tregtisė nė Nju Jork, duke shkaktuar njė grop te madhe nė katin e sipėrme tė ndėrtesės dhe shumė flakė.

09:03 Njė avion i dytė pasagjerėsh pėrplaset nė kullėn jugore tė Qendrės Botėrore tregtisė.

09:17 Administrata Federale e Aviacionit(FAA) urdhėron tė gjitha aeroportėt e Neė Jorkut tė mbyllėn mėnjeher. Disa minuta mė vonė mbyllen tė gjitha urat dhe tunelet e qytetėve tė Nju Jorkut.

09:30 Presidenti Bush flet nė Florida duke I informuar qytetarėt pėr sulme terroriste.

09:40 FAA ndalon gjithė fluturimėt nė aeroportėt nė SHBA, hera e parė nė historinė amerikane qė ndėrpriten trafiku ajror nė mbarė vendin.

09:43 Pran Uashingtonit, njė avion tjetėr pėrplaset nė Pentagon, selia e ushtrisė amerikane duke shkaktuar tym dhe flakė tė mėdha.

10:05 Kulla jugore e qendrės botėrore shėmbet. Njė masė e madhe tymi mbulon Manhatanin.

10:10 Avioni I shoqėrisė "United Airlines", nr.93 pėrplaset nė Pensilvani.

10:22 Nė Uashington evakuan departamentėt e shtetit dhe drejtėsisė si dhe banka botėrore dhe ndėrtesat e kongresit.

10:24 FAA njofton se tė gjitha avionet qė fluturonin per SHBA u devijuan pėr nė Kanada.

10:28 Rrezohet kulla veriore e QBT.

10:45 Evakuohen tė gjitha ndėrtesat qeveritare nė Uashington.

11:59 Agjensioni "United Airlines" konfirmoi se avioni nr.175 nga Bostoni pėr Los Angjelos ishte pėrplasar me 56 pasagjer nė bord dhe 9 anėtar tė ekuipazhit. Ky zbulohet tė jetė I njejti avion qė goditi kullėn jugore QBT.[1]

Vėrtet tė flasėsh pėr 11 shtatorin ėshtė problem sepse prej asaj kohe ende nuk kemi rezultate konkrete rreth kesaj ngjarje tragjike, dhe mu pėr kėtė ne ende merremi ndoshta me hiopteza dhe teori tė ndryshme.

Kur themi ende nuk kemi rezultate konkrete, e kemi pėr qėllim nė mėnyrė zyrtare nga komisioni qė ėshtė pėrgjegjės rreth kėsaj ngjarje , ndėrsa anėn tjetėr kemi ndoshta edhe fakte tė vėrteta individuale edhe grupore, se kush nė tė vėrtet qėndron pas kėsaj tragjedie.

Dhe mu pėr kėtė ne jemi tė obliguar tė merremi me hipoteza dhe teori tė ndryshme.

Me 11 shtator 2001, ne truallin e SHBA rrėmbehėn katėr aeroplan civil tė udhėtarėve nga njė grup terroristėsh 10-15 persona, ku godasin dy qytetet e Neė Yorkut dhe Uashingtonit, pra, kullat binjake tė Qendres Tregtare Botėrore. Aty mbėten tė vdekur diku 2792, por skeletėt iu gjetėn vetem 1520.

Njė sulm i tillė ishte i paimagjinuar nga qytetaret amerikan sepse njė gjė tė tillė nuk e kanė pritur, pėr arsye se gjithmonė amerikanėt rrezikun e prisnin nga jashte apo jo. Pra, gjithmonė Administrata amerikane ėshtė pėrqendruar tek rreziku nga jashte, sidomos pėrmes raketave antibalistike.

11 shtatori dita qė ndryshoi botėn. Demtoi rend amerikanėt dhe mbarė botėn. Pėr momentin SHBA filluan tė ndryshojnė nė 180 shkallė, pra politikėn e jashtme duke u perqendruar tek suguria apo jo. Por, kjo ngjarje nuk mbetėt nė kujtime tona vetėm si ngjarje tragjike qe u mbyten afer 3.ooo njerėz, por, kjo datė shėnon edhe lindjėn e terrorit, diskriminimit, opertedit mediatik kundėr islamit dhe botės muslimane. 11 shtatori ka sherbyer si faktor legjitimues pėr shtetėt imperiale nė pėrdorimin e dhunės dhe terrorit, si njė metodė pėr ti shtri kėmbet nė Lindjėn e mesme pėr disa multiarsye apo jo.

Vėrtet vlen tė shtrohen disa pyetje rreth kėsaj ngjarje tragjike. 11 shtatori ėshtė ngjarje rastesi apo e kurdisur? Qfarė fshihet prapa kesaj ngjarje si justifikim? Kushė qenė ata qė rrenuan QBT? Qfarė sherbeu sllogani "Lufta kundėr terrorizmit"? Kush qenė objekt terrori, kėrcenimi, vrasje pas kėsaj ngjarje? Cili ishte roli I masmediave ? Etj.

SHBA, 11 shtatorin dhe shtete tė ndryshme e shfrytėzuan si rast jo SUI GENERIS por si PRECEDENT edhe pėr vėnde tė tjera. E kam fjalėn qė SHBA dhe te gjitha ato shtete qe ti realizojnė synimet, agjentet e tyre. Por, kėta gjetėn njė metodė, sllogan si"Lufta kundėr terrorizmit" si tė vetmen mėnyrė "legjitimuese" pėr ti quar agjentėt e tyre nė vėnd. Por, "LKT", nė botėn muslimane dhe me gjerė ėshtė kuptuar si luftė kundėr islamit dhe botės muslimane. Ka argumente tė shumta rreth kėsaj te cekur mė lart, qė mbėshtesin fuqishėm.

Realisht kuptohet se 11 shtatori shėrbeu si metodė pėr tė vazhduar neo-kolonizimin nė Lindjen e mesme, marrjen e naftes, dhe pasurive te ndryeshme apo jo. Kjo shihet ne deklaratat e Bushit, pas 11 shtatorit, deklarata te ngjyrosura me ngjyrime fetare. Ai deklaroi se kemi hyrė nė njė luftė kryqėzatash dhe kjo perkujton terrorizmin kryqtar nga Papa Urbani II nė vitin 1097 kundėr Lindjės sė Mesme. Po ashtu dhe me deklarata tė ndryshme si "boshti i sė keqės", "kush ėshtė kundėr nesh nuk ėshtė me ne", kjo te kujton Leninin nė kohėn e tij.

Po ripėrseris pra, 11 shtatori shėrbeu si faktor legjitimues pėr shtetėt imperiale nė perdorimin e dhunės dhe terrorit kundėr oponentėve, dhuna e cila tashme shpesh justifikohet me hipoteza mbi luftėn globale kundėr terrorizmit.

Pastaj se sa rendėsi i dha qeveria amerikane zbulimit tė kėsaj tragjedie tregon fakti qe qeveria fillimisht ndau 3 milion pėr zbulimin e ketij fakti dhe pas shumė protestave tė familjarėve tė tė humbureve ky buxhet u rrit ne 15 milion dollar. Vetėm pėr tė bėrė njė krahasim: pėr zbulimin e skandalit nė mes Clintonit dhe Monika Leėinksit qevria ndau 70 milion dollar. As'eshte kjo dicka absurde? Cila mund te jet arsyeja qe qeveria u tregua e shtrenguar kur bėhėt fjalė pėr sigurinė nacionale? Kjo pyetje na con direkt nė fushė atje ku qelin lulėt e 11 shtatorit dhe njė pergjigjje direkte na jep invazioni (okupimi) i Irakut.

Minitstri I Mbrojtjės Rumsfeldi dhe zėvendėsi i tij Ėolfoėitz nė ndėrkohė kanė thėnė se planėt konkrtete pėr luftėn nė Irak filluan direkt pas pėrplasjes se aeroplanėve nė kullat binjake. Dhe ja propaganda amerikane se cfarė bėri pėr tė ndėrhyrė nė Irak.

FBI-ja publikoi listėn e 19 pėngmarresve prej cilėve ishin 15 nga Arabia Saudite. 18 muaj mė vonė, para marshimit nė irak rezultatėt e disa anketimėve nė Amerikė tregojnė qė 60% te banorėve amerikanė mendojnė qė pengmarrsitė ishin irakian.

Cfare ndodhi? Si gjithmonė Shteti amerikan iu desh 18 muaj qe me anė tė mediave (spotėve reklamuse, spotėve shtetėrore informative, emisioneve dukumentar fiktibve tė financuara nga shteti, filmave tė ndryshme serik dhe artistik, librave, gazetės, shkollave , kishės, e shumė mėnyra tė ndryshme ) arriti qė tė depėrtojė nė pavetėdijėn e amerikanėve, ti kthej mendimėt e tyre dhe tu krijoj bindjėn qe perngmarrsit jane irakian. Dhe mu pėrkete tashme populli mendonte se duhet nderhyrė pėr ti ndeshkuar pėngmarrsit.

Kėtu kemi tė bėjmė me njė kundėrshtar gjeografik ai Arab dhe kundėrshtar ideologjik ai Islam. Kemi tė bėjmė me njė rast ku ende kemi paqartėsi pas disa vitėsh komisionėsh tė ndryshme qeveritare. Tė gjitha kėto paqartėsi padyshim, i shėrbenin si qėllim pėr tė ndėrhyrė nė Tokat Arabe apo jo, si gjithmonė me qėllime propogandistike.

Si ka mundėsi qė shteti mė i fortė nė botė me njė ushteri moderne me armėt me moderne dhe me tė sofistifikuara me zbulimėt e ndmeshem dhe sekrete qė posedon ky shtet sa i pėrket armatimit, tė mos zbuloj dhe eliminoj rrėmbyesit me thika ? Pėr vet faktin ende deri me tani nuk kemi fotografi tė sakt rreth asaj qfarė ka ndodhur, dhe askush deri me tani nuk ėshtė denuar me fakte tė sakta:nuk ka deshmi.

Njė gjė po shifet se ėnd po mbahen fsheht, p.sh. Amerika mbajti fshehtė bombėn atomike me emrin "Manhatan Project" 1940, po ashtu mbajti fsheht ndėrtimin e aeroplanit " Stealth Bomber" 1080, pse te mos e mbajė edhe kėtė ngjarje sekret. Nė ditėn e partise sė Republikaneve nė fillim tė janarit u tregua se nė njė anketim qė u ėshtė bėrė banorėve tė qytetit nė lidhje me 11 shtatorė, 49,3% e te pyeturėve janė tė mėndimit qė qeveria ka pasur informata pėr sulmet.

Kemi njė fakt paralajmrimet qė iu bėn ministrit tė drejtesisė Ashroft dhe kryetarit te komunes San Francisko Ėillie Broėn para 11 shtatorit, se me 11 shtator te mos perdorė aeroplan te linjave.

Vėrtet e gjithė kjo u bė nėn ombrellėn e "lufta kundėr terrorizmit". Pas sulmėve masive 11 shtatori 2001, Bushi doli me deklaratė tė ngjyrosura me ngjyrim religjioz se do luftojmė terroizmin nė katėr anėt e botės, sepse tashme u informu se prapa kėsaj gjindėt organizata e quajtur AL KAIDA me udhėheqesinė e saj Osama Bin Laden.

Shumė shtete iu bashkuan ketij sllogani jo Amerikes p.sh. Rusia, Kina, Turqia etj, jo pse kanė raporte tė mira por ishte interesi apo. Rusia iu bashkua sepse kėtu gjeti "legalitetin" pėr tė terrorizu qeqenet apo jo, Kina po ashtu per ti terrorizu muslimanėt Turkistanin lindor(ujguret) dhe Turqia me kurdėt. Pra, ketu u bė njė emėrues i pėrbashkėt rreth njė armiku unik, ai ishte Islami me perjashtim te turqis. [2]

Brezinski kritikoi ashpėr politikėn e jashtme amerikanė, me termin "LKT", ku nisi tė luftohėt islami dhe bota muslimanė ėshtė njė gabim shumė i madh. Fjalimi i Bushit, ku qe i gatshėm ndoshta pėr prirje religjioze tė trajoj kėrcenimin me terma religjioze, duke e parė atė si njė pėrplasje " sė mirės dhe sė keqės", "boshti i se keqės","luftė kryqėzatash". Ai madje pėrfaqėsoi formulen e Leninit, "Ai qe nuk ėshtė me ne, ėshtė kundėr nesh."[3]

Vėrtet ketu SHBA, uzurpuan prejtėn pėr tė identifiku armikun pėr sulme pa konsensus ndėrkombtarė. Pastaj kemi tė bėjmė me njė paqartsi, njė definim tė turbulltė: shpesh me terma teologjike apo jo.[4]

Pra, shumė shtete hyren nėn ombrellėn e ketij sllogani"lufta kundėr terrorizmit", pėr ti quar agjentet e tyre pėrpara apo jo.

Janė tė shumta hipotezat dhe teoritė rreth asaj se kush qėndron prapa kėtij akti masiv terroristė 11 shtatorit, tė bėjmė njė "doėnloading complete". Kemi tė dhėna se prapa kėtij akti terrorist mund te ken qenė CIA amerikane, madje ka fakte tė tilla. N]ė momentin kur janė godit kullat nuk kan qenė asnjė punonjės zyrtar, sidomos jahudi. Anėn tjetėr kemi se mund tė kenė ndihmu edhe mediat qė tė ndodh kjo tragjedi apo jo.

Michael C. Rupert e rendit Dick Cheney numer 1 si i dyshuar rreth 11 shtatorit. Rupert gazetar dhe anėtar i komisionit pėr vertetim tė 11 shtatorit, nė librin e tij "Crossing the rubicon". Pse i dyshimte? Cheney ishte komandant nė post me 11 shtator dhe dirigjonte qdo gjė pėrmes shėrbimit sekret.2)Shėrbimi sekret pėrdor sistemin me te sofistifikaur tė kominikimit.3)shėrbimet sekrete pėrdorėn teknologjinė pėr vezhgime tė kontrollit civil ajror.4) etj.

Ministrja franceze pėr rregullimin banėsor dhe hapsinor nė qeverinė franceze Christine Boutine deklaron se Bushi qėndron prapa sulmeve 11 shtator, njofton Reuters. Pastaj presidenti i venezueles Qahvez, me 13 shtator thotė "vete SHBA-ja implikuar nė sulmet e 11 shtatorit" me tej thotė se hipotezat se kėto kulla janė rrėzuar me dinamit nuk janė absurte, ndėrtesat nuk rrėzohen kur nė njė menyre tė tillė, pėrveq nėse nuk bėhėt fjalė pėr njė kurdisje.

Po ashtu kryetari i Bolivise e quan Bushin terrorist, me 22 dhjetor njofton Reuters, si intervenimi i tij ushtarak nė Irak janė njė terrorizėm i pastėr. Nė bazė tė njė ankete tė kryer gjatė korrikut nga Universiteti"Scrips Hoėard" nga Ohio, me shumė se 1\3 e amerikanėve mendojnė se zyrtarėt amerikan kanė nditur sulmėt , nė mėnyre qė SHBA tė kishte arsye pėr hyrė lufte nė Afganistan dhe Irak, Uashington 13 shtator njofton Reuters.

Departamenti i shtetit ne Websiten e tij tė internetit i ka pėrmendur se kullat binjake nuk ishin rrėzuar nga pėrplasja dy aeroplaneve me udhėtarė, por nga eksplozivi sekret. Rrėzimi i tyre duket i zakonshėm pėr ata qė nuk janė profesionistė, por ekspertėt e kėtyre tėrė kėtė e shohin nga njė kėndveshtrim tjetėr shkruan ky ėebsite. Fidel Castro akuzon SHBA se ka gėnjy pėr atentatėt e 11 shtatorit, ku ai cek se nuk ka mundėsi se avioni ta bėjė njė gjė tė tillė, pra ajo qfarė ndodhi, njofton reuters.

Thėnė troq 11 shtatori qe dita ku lindi terrori,diskriminimi, terrori psikologjik, dhe qdo gjė ishte nė shėrbim tė luftės kundėr Islamit dhe botės muslimane nėn ombrellen apo slloganit"lufta kundėr terrorizmit".

Dhe kjo rezultoi nė hakmarrjen, ushtrimin e dhunės ndaj musliamneve nė SHBA, pastaj ndėrhyrja Afganistan mė 2001, Irak mė 2003, hapja famėkeqe e burgut Guantanamo,Abu graib qė nuk njef historia njerėzore pėr kėsi burgje, se as nė kohėn e Leninit, Stalinit nuk kanė ndodhur njė terror i tillė apo jo, pastaj lufta ndaj Islamit dhe botės muslimane nė tė gjitha mėnyrat e mundshme, dhe vėrtet ketu shifet se kush janė nė tė vėrtet terrorista apo jo……?

Teoria Konspirative

Kjo eshte nje teme e re qe lidhet me nje fenomen tipik te fundshekullit te kaluar dhe qe po merr permasa te medhaja ne shekullin e ri.

Shume prej nesh kane degjuar termin Teoria Konspirative qe eshte bere pjese e pandare e cdo gjeje ne levizjen New Age.

Degjojme per teori konsirative, per konsiraci dhe per konspiratore por pak nga ne e dine kuptimin apo se cfare perfaqeson.

Qellimi i kesaj teme eshte te informoje lexuesit ne vija te pergjithshme per menyren sesi teora konspirative analizon realitetin dhe faktet historike si dhe dobine apo demin qe sjell ne percuarjen e informacionit perpara masave te gjera.

Tema besoj se do jete e gjate por dhe me interes. Ka shume elementa te saj qe jane pjese e jetes sone te perditshme dhe pjese kryesore e informacionit qe ne marrim cdo dite nga mediat zyrtare.

Ketu e mbeshtet polemiken e saj dhe teoria konspirative duke u bere nje opononet i fuqishem i cdo informacioni qe na serviret dhe zbuluar fakte apo ndodhi qe ndryshojne nga ato qe disa here me qellim spekulativ jepen per degjuesit ne nje forme tjeter.

Arsyet mund te jene te shumta sic mund te jene edhe per anen tjeter, pra teorine konspirative por gjithe misioni i saj eshte qe te na beje te shohin dhe te perceptojme realitetin ku jetojme nen driten e fakteve te tjera dhe te shkeputemi nga mendimi shabllon duke patur pavaresine tone ne gjykimin ngjarjeve.

Ēfare eshte Teoria Konspirative?

Teoria Konspirative eshte nje grupim argumentash te cilat sugjerojne fakte, agjensi dhe motive pertej asaj qe konsiderohet si zakonisht nje ngjarje e thjeshte historike apo natyrore.

Ne kulturat popullore, Teoria Konspirative eshte shnderruar ne nje lidhje te fuqishme me personat eksentrik dhe arsyetime pertej normales, aq sa kur permend nje argument, Teoria Konspirative mund te konsiderohet si nje perpjekje per ta bere ate qesharake apo dhe minimizuar, duke e kthyer termin "kundershtim" ne nje aplikim.

Teria Konspirative ne kontrast me termin konspiraci si nje term legal eshte nje gjini me vete qe perfshin nje mori perzgjedhjesh (jo domosdoshmerisht te lidhura me njera tjetren), argum,entash per ekzistencen e konspiracive te ndryshme ku sejcila prej tyre mund te krijoje implikime shume serioze nese provohet qe eshte e vertete.

Disa prej teorive qe ngrihen padyshim jane fallco dhe te cojne tek pyetja intriguese qe Cfare mekanizmi ekziston ne kulturat popullore qe te coje ne sajimin e tyre dhe kembenguljen per vertetesine e tyre?

Ne perpjekje per ti dhene pergjigje nje pyetje te tille, Teoria Konspirative eshte shnderruar ne nje objekt shume interesant per sociologet, psikologet dhe eksperte te folklorit te pakten qe prej fillimit te viteve 60-te me kur vrasja e Presidentit John F. Kennedy provokoi nje nivel te paprecedente spekulimesh. Ky interesim akademik ka cuar ne identifikimin e nje sere faktoresh struktural te cilat mund te paraqiten si hipoteza per studimin e cdo lloj teorie konspirative.

Ja disa nga faktoret ku mbeshtetet nje Teori Konspirative

1- Fillon e bazuar ne evidenca rrethanore te kufizuara.

- I ben oponence raporteve te medias dhe imazhit te saj duke perdorur njohurine mbi disa fakte dhe evidenca kriminale

2- Adreson nje ngjarje apo proces qe ka patur nje impakt emocional apo historik.

- Ka tendencen te interpretoje nje fenomen qe paraqet shume interes per publikun si te thuash i nje karakteri sa emocional aq dhe universal dhe per shkak te kuptimit qe merr shkakton nje interes shume te madh ne nje audience te gjere.

3- Redukton fenomene komplekse sociale ne veprime te thjeshta kriminale.

- Procese institucionale, jo personale, qe jane kryer gabim apo me mendjelehtesi interpretohen si keqdashese, te bera me qellim dhe te hartuara nga individe te pamoralshem.

4- Personifikon fenomene komplekse sociale si konspiratore te fuqishem individual.

- Ka lidhje me piken e mesiperme por ne dallim nga ajo, dedukton dhe kundershton ekzistencen e konspiratoreve te fuqishem si individe me "pamundesi" qe nje sere ngjarjesh te shkaktohen nga nje person i vetem.

5- Shume talente supernjerezore dhe burime per konspiratoret.

- Kerkon qe teoricienet konspiratore te zoterojne disiplina unike, te mos dorezohen asnjehere, te zoterojne teknologji te panjohur, aftesi te pazakonta psikologjike dhe njohuri te padiskutueshme historike etj.

6-Hapi me i rendesishem ne argument mbeshtetet ne arsyetimin induktiv dhe jo ate deduktiv

7-I ben thirrje mendimit rracional.

- Mendimi rracional eshte nje zevendesues i persosur i metodave me robuste dhe te respektuara akademike qe jane te domosdoshme per te hetur fenomene sociologjike.

8- Paraqet nje praktike te forte te ndertuar mbi baza llogjike dhe metodologjike.

- Arsyetimet informale dhe formale llogjike vihen re me lehtesi gjate parashtrimit te argumentit.

9- Prodhohet apo eshte i rrethuar nga te jashtem te cilet paraqesin mungese burimi informacioni te mjaftueshem.

- Historia fillon nga nje kontakt i brendeshem me njohuri per ngjarjen dhe qe gezon popullaritet midis personave te cilet nuk kane njohurite e mjaftueshme teknologjike.

10- Nuk gezon kredibilitet te mirefillte midis komunitetit te eksperteve.

- Akademiket dhe profesionistet kajne tendence te injorojne historine duke e trajtuar ate si shume te pavend per ti kushtuar kohen e tyre ose shume te rrezikshme per reputacionin e tyre si akademik nese nuk provohet vertetesia

Origjina e Teorise Konspirative

Ne menyre te natyrshme humanet reagojne per ngjarje apo evente te caktuara te cilat kane patur nje impact emocional ndaj tyre, duke u perpjekur te gjejne nje kuptim per kete ngjarje nepermjet vlerave spirituale, morale apo politike dhe ndonjehere nepermjet termave shkencore.

Ngjarjet te cilat duken ti rezistojne nje interpretimi te tille sepse ne te vertete ato nuk personifikojne asgje, mund te provokojne nje hulumtim te koncentruar dhe intensiv per ti gjetur kuptimin derisa te arrihet ne nje pike te caktuar ku hulumtuesi gjen pergjigjen qe do dhe sadisfaksionin emocional.

Nje historian sociolog Holger Herwig duke studiuar shpejgimet gjermane per Luften e Pare Boterore arriti ne konkluzion se: "Ngjarjet me te rendesishme jane me te veshtirat per tu kuptuar sepse ato terheqin vemendjen me te madhe nga ata qe krijojne mite apo sharlatanet."

Nga shume vezhgues Teoria Konspirative konsiderohet si nje pershkrim neutral i nje deklarate konspirative. Termi me gjeresisht i pranuar eshte ai qe perqafohet me shume nga kulturat popullore dhe ato akademike.

Disa eksperte te Teorive Konspirative dhe te suportuesve te tyre polemizojne per legjitimitetin e termit duke e konsideruar kundershtimin qe i behet si nje politike manipuluese si psh ne rastin e Rusise e cila i trajtonte desidentet e saj politik si te semure mendore.

Pra termi Teori Konspirative ne vetvehte eshte objekt i nje lloj teorie konspirative e cila debaton perpara nje audience per nje ceshtje te caktuar duke i paraqitur faktet jo vetem ne nje kendveshtrim por edhe ne menyre me te gjere, shpesh e shoqeruar me ilustrime te cilat nxjerrin nje kuptim tjeter te fenomenit, shpesh te frikshem per degjuesit.

E Verteta e Teorise Konspirative

Aspekti me i kenaqshem per nje teori konspirative eshte arritjae paraqitjes se vertetesise per nje teori te caktuar duke bindur te dyja palet, ata qe besojne dhe skeptiket.

Disa nga akuzat qe ngre nje teori konspirative nganjehere lekunden ne besueshmerine e tyre per shkak te provave te pakta qe paraqesin poir shpesh ata arrijne te cajne perden e sekretit dhe te nxjerrin ne publik te verteta qe pak kush mendon se mund te ekzistonin.

Disa nga teoricienet konspirativ me te njohurit sot ne bote qe do citoj ne shkrimet qe do vijojne ne kete teme jane: Jordan Maxwell, David Icke, John Birch Society, Liberty Lobby, Lyndon LaRouche, Alex Jones, Ranni-Leena Lunkanen-Kilde, Juhan af Grann, Craig Hill, Stanley Hilton, Michael Ruppert, David Ray Griffin etj.

Ne kete teme do perqendrohem ne subjektet e meposhteme te para nen kendveshtrimin e Teorise Konspirative me provat qe ajo paraqet dhe fakte qe per publikun jane ende te panjohura:

Temat ku do perqendrohem

Aids dhe HIV, Alternativa 3, Vdekja e Hitlerit, Teoria e Kalendarit Antikristian, Atlantet, Lidhjet me Biblen, Keshilli i Marrdhenieve me Jashte, vezhgime te Elvis Presley, Skuadra Epsilon, Francis E.Dec, Fnord, Freemasonry, Ushtria Sekrete Gladio, Ndertesat Qeveritare, Revizionizmi i Holokaustit, Illuminati, Jezuitet, Kaloresit e Tempullit, Njerezit me Te Zeza, Majestic12, Mashtrimi me Henen, Misticizem, Rendi i Ri Boteror, Opus Dei, Pseudoshkenca, Protoshkenca, Grupi i Tavolines se Rrumbullaket, Superioret e Panjohur, Protokolli i Te Urteve te Zionit, Antiglobalizmi dhe Antisemitizmi etj.
Keto subjekte kane dhe nengrupet e tyre ku do vecoja:

Vrasjet

Mohandas Gandhi, Papa John Paul I, John Kennedy, Robert Kennedy, Abraham Lincoln, Lee Harvey Oswald, Salvador Allende, John Lenon, John Kennedy I Riu etj.

Vdekjet e Celebriteteve

Elvis Presley, Jim Morrison, Princesha Diana, Marilyn Monroe, Bob Marley, Kurt Cobaini, Tupac Shakur etj.
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte per : 11 SHTATORI 2001 :

Mesazh  Kill me prej 28.09.12 12:59

Keto i ka bere vete Amerika,dhe me vjen shume mire qe tashme shumica e botes e ka kuptuar per kete,ndonse mendoj pak me vonese.Por me kete ja kane bere gropen vetevetes,ngase 11 shtatori,ka qene shkaku kryesor qe shume njerez ne Amerike,jane konvertuar ne Islam,pasi qe e kane kuptuar te verteten.
avatar
Kill me

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte per : 11 SHTATORI 2001 :

Mesazh  Flavius prej 01.10.12 13:01

Parashikimi me anė tė Dollarit

Nėse shikoni pėr sė afėrmi, valuta 5 dollarėshe paraqet kullat binjake, ajo 10 dollarėshe ėshtė pas pėrplases sė aeroplanėve, valuta 50 dollarėshe ėshtė pluhuri dhe tymi kurse ajo 100 dollarėshe ėshtė fillimi i ri. Dhe ajo ēfarė ėshtė mė e rėndėsishme, tė gjitha valutat janė aeroplan:

avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakte per : 11 SHTATORI 2001 :

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi