U zgjidh misteri i vdekjes se Faraonit Tutankhamun ?

Shko poshtė

U zgjidh misteri i vdekjes se Faraonit Tutankhamun ?

Mesazh  Eksond prej 27.09.12 11:35

Misteri i vdekjes se Mbretit Tut ndoshta me ne fund do te zgjidhet. Kjo sipas nje shkencetari i cili pretendon qe sekreti ne fakt nuk eshte nje sekret por eshte dicka e qarte dhe e fshehur nen driten e diellit.

Dr. Hutan Ashtrafian, nje profesor dhe kirurg ne Imperial College ne Londer, thote qe celesi per tek misteri shtrihet ne artin e kohes, qe e vizatonin Mbretin Tut me tipare shume femerore, duke perfshire ketu edhe gjinjte e zmadhuar.

Gjinjte e zmadhuar, argumenton ai, jane tregues te nje gjendje te njohur si gjinekomastia, e cila, kur i shtohet nje varieteti te dhenash historike dhe familjare, tregon se Tutankhamun mund te kete vuajtur dhe te kete vdekur si pasoje e epilepsise se lobit temporal.

Ashrafian thote qe e dhena e pare qe te con tek kjo hipoteze eshte vdekja relativisht e heret e sundimtareve te tjere te cilet ishin te lidhur ne menyre te drejtperdrejte me Tutankhamun.

"Fakti qe ata kane vdekur te gjithe ne moshe te re eshte nje shenje e nje trashegimie gjenetike e ndonje lloji." - tha Ashrafian.

"Mund te thoni qe nje prej tyre ka vdekur ne beteje, e ndonje mund te jete helmuar, por e verteta este qe asnje prej tyre nuk ka vdekur ne beteje. Vertet qe ata mund t'i kene helmuar por do te ishte shume e cuditshme qe disa faraone te njepasnjeshem qe ishin te vetedijshem qe mund te vriteshin, te vriteshin ne nje moshe kaq te re."

Ai gjithashtu i ve gishtin periudhave te medha te ndryshimit te fese me te cilat u perball Egjipti, duke vene theksin vecanerisht tek babai i Tutankhamun-it, Akhenaten i cili tentoi te ndryshonte fene e Egjiptit nga nje fe politeiste ne nje monoteiste te perqendruar ne Zotin Aten.

Sipas te dhenave te kohes, keto ndryshime u bene pas nje serie vizionesh te fuqishme fetare qe kishte patur Akhenaten, vizione te llojit qe jane shpesh te lidhura me epilepsine e lobit temoral.

"Ne fund, duhet marre parasysh edhe vete menyra e vdekjes. Kur u be nje skanim i trupit te tij, u zbulua qe ai kishte vdekur nga nje frakture; ai kishte nje frakture ne kemben e tij." - tha Ashrafian.

"Njerezit qe kane epilepsi kane shume me shume mundesi qe te vdesin nga aksidente dhe renie ne moshe te re. Ata mund te vuajne gjithashtu nga dicka e quajtur SUDE (Sudden Unexplained Death of Epilepsy) (Vdekje e papritur e pashpjegueshme nga epilepsia). Ne pergjithesi ka me shume mundesi qe keta persona te vdesin ne moshe te re."

Ashrafian thote qe ka edhe te dhena te tjera qe dalin nga arti i asaj kohe.

"Kishte shume piktura te tij ku ai shfaqej me nje shkop qe e ndihmonte per te ecur."

"Kjo nuk ishte e zakonshme me faraonet antike. Duket qarte qe ai mund te kishte rrezime te shpeshta, ai mund te kishte vdekur ne nje prej ketyre vdekjeve aksidentale."

Eshte vetem nje gjendje qe i lidh te gjithe keto elementet se bashku dhe eshte dicka e trashegueshm,e: epilepsia e lobit temporal.
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: U zgjidh misteri i vdekjes se Faraonit Tutankhamun ?

Mesazh  Anon prej 27.09.12 12:46

Vdekja po,por trupi i tij eshte i djegur dhe akoma qendron ashtu si argument!
Kjo mund te nderlidhet edhe si faraoni me mizor.


Falemnderit.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi