Fundi i botes

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 30.11.09 16:00

Nibiru - Planeti i Armagedonit apo gjepur astronomike

Ata qė merren me teori konspirative janė tė bindur se njė planet "i ligė" do tė shkatėrrojė Tokėn nė vitin 2012, dhe teksa pėrgatitemi tė shohim njė film tė Hollivudit nė lidhje me kėtė temė, histeria me shumė gjasa do tė rritet.

David Morrison, njė shkencėtar astrobiolog qė punon pėr faqen e NASA, "Pyet njė ekspert", bėn thirrje pėr njė kthim nė realitet.

Tė panjohur pėr shumicėn prej nesh, njė grup i vogėl, por i zėshėm teoricienėsh komploti ėshtė i bindur se njė planet i ligė ėshtė gati pėr tė hyrė nė sistemin diellor dhe pėr t'i sjellė kėshtu fundin Tokės.

Ata thonė se, ky planet kėrcėnues, nė njė orbitė 3.600-vjeēare u zbulua nga Mesopotamianėt e lashtė, tė cilėt i vunė emrin Nibiru, dhe ai ishte i njohur edhe nga Majat, tė cilėt nga ana e tyre e lidhėn me fundin e "numėrimit tė gjatė" tė kalendarit tė tyre, pikėrisht nė dhjetor 2012.

Nė faqet e internetit, nė forume dhe emisione radiofonikė, ata ngulin kėmbė se NASA ėshtė vėnė prej kohėsh nė gjurmim tė Nibiru - por qė ky informacion ėshtė duke u mbajtur i fshehtė nga publiku si pjesė e njė komploti mbarėbotėror.

Ata thonė se, heshtja zyrtare nuk mund tė ruhet edhe pėr shumė gjatė, megjithatė, pėr shkak se nga 2009, Nibiru do tė jetė i dukshėm pėr syrin, pa teleskop, nė hemisferėn jugore. Ata gjithashtu thonė se boshti i tokės ėshtė tashmė duke u luhatur dhe gjatėsia e ditės po ndryshon nėn ndikimin e kėsaj. Mua vetė mė shkruante kohėt e fundit njė besimtar "Pse po gėnjen. Ėshtė duke ardhur, dhe tė gjithė e dinė".

Filluan tė mė mbėrrijnė pyetje nė lidhje me kėtė tregim fantastik nė dhjetor 2007 pėrmes faqes sė NASA: "Pyesni njė Astrobiolog". Normalisht marr deri nė dhjetėra pyetje nė javė nga publiku, qė kanė tė bėjnė kryesisht me jetėn nė univers - por nė 6 muajt e kaluar, vetėm trafiku pėr Nibirun ėshtė rritur nė 20-25 mesazhet njė javė, duke filluar nga "Unė nuk mund tė vė gjumė nė sy", apo "Unė jam vėrtetė i frikėsuar", ose "Unė nuk dua tė vdes", e deri tek mė abuzivėt, "ju jeni duke vėnė familjen time nė rrezik" dhe "nė qoftė se NASA e mohon, atėherė ajo duhet tė jetė e vėrtetė".

Si njė shkencėtar, unė jam i magjepsur, por dhe i habitur nga lumi i pyetjeve nga njerėzit, tė cilėt janė tė frikėsuar me tė vėrtetė dhe, me sa duket, tė paaftė pėr tė dalluar faktet astronomike nga sajesat. Ata shikojnė video nė YouTube dhe vizitojnė faqe interneti pa patur asgjė nė kutinė e tyre tė veglave tė skepticizmit, ose thėnė sipas Carl Saganit, nuk kanė asnjė detektor "marrėzirash".

Tani, njė film qė po ka shitje tė jashtėzakonshme biletash, i quajtur "2012" ka dalė dhe ėshtė shumė e qartė njė dėshirė e etshme pėr tė bėrė biznes dhe fituar para mbi frikėrat e njerėzve (ndoshta pėr tė kontribuar gjithashtu pėr tė rritur frikėrat e tyre).

Mendimi im ėshtė se vetėm njė pjesė tė vogėl e njerėzve besojnė vėrtetė se, Armagedoni po vjen nė dhjetor tė vitit 2012. Por, pranimi pa asnjė kritikė qė ata i bėjnė kėsaj historie mė shqetėson shumė, si njė paralajmėrim pėr rreziqet e analfabetizmit tonė shkencor.

Ne po pėrballemi me probleme monumentale me ngrohjen globale dhe humbjen e habitatit, e megjithatė njė pakicė e konsiderueshme e amerikanėve mendon se bota u formua mė pak se 10.000 vjet mė parė dhe mohon se evolucioni ėshtė i mundur.

Pavarėsisht gjithė irritimit qė shkakton, gjithnjė besoj se, Nibiru do tė kthehet nė njė moment shumė domethėnės. Ata qė e mbėshtesin teorinė janė tė bindur se do tė jetė i dukshėm pėr syrin pa teleskop dhe efektet e tij nė rrotullimin dhe orbitėn e tokės do tė jenė gjithashtu tė ndjeshėm. Kur asgjė nga kėto tė mos ketė ndodhur, shpresoj se do ta kuptojnė se u duhen mjete mė tė mira pėr tė dalluar faktet nga sajimet.

Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 03.12.09 1:37

Eksperti i Nostradamusit: 2012-a nuk do tė jetė fundi i botės

Po, 2012-a sipas majave, ėshtė fundi i botės, por ēfarė mendon Nostradamusi?

Pyetja nuk ėshtė aq e lehtė, duke qenė sė flitet pėr profeci, por ne e dimė, qė kur kemi filluar sė foluri pėr fundin e botės sipas majave.

Duke folur pėr profeci, atėherė ėshtė njė rast i pėrshtatshėm pėr tė marrė mendimin e ekspertit mė tė mirė universal pėr profecitė ose Nostradamusit, i cili njihej ose si sharlatan, ose mė i shkolluari ndėr njerėzit, me pak fjalė: Njeriu i mistershėm tė cilit edhe sot nė ditėt tona i pėrkushtohen studime serioze ndėrkombėtare.

Kėshtu, ėshtė ndėrmarrė nisma nga Agjencia Adnkronos qė sfidoi Ranucio Boskolon, njėri nga njohėsit mė tė mėdhenj tė profecive tė Nostradamusit dhe tė mėsuesit tė tij Sigismondo Fanti, autor i “Summa Prophetica”, nga e cila frymėzohet astrologu francez.

Dhe ja se ēfarė thotė eksperti. “Mė 2012-n nuk do tė jetė fundi i botės. Sa herė qė janė lėshuar deklarata sensacionale pėr fundin e botės, gjithmonė janė provuar vetėm flluska sapuni”, - thekson Boskolo.

Nė veēanti, ai, duke iu referuar tezave tė tij, nėnvizon njė nga citatet qė pėrmbajnė shkrimet e Fantit: “Kur L’Auge del Sol te Bricjapi”.

Kjo shprehje shpjegon se “trego diellin mė 21 dhjetor”. Nisur qė kėtu, deduktimi, sipas sė cilit “ēfarėdo gjėje mund tė vijė atė ditė do tė jetė e lidhur me diellin dhe ēfarėdo efekti astronomik qė tė vijė mbi planetėt e tjerė”. “Ka mundėsi qė Fanti i referohej njė fenomeni astronomik siē mund tė jetė njė eklips, - thotė Boskolo dhe mė tej shton se pas cilės bota duhet tė rikthehet nė diell.

“Shpresojmė qė bota do tė hapė sytė mbi njė realitet tjetėr shqetėsues”. E nėse do tė mendoni pėr UFO-t, Boskolo kujton qė edhe pse “2012-a korrespondon me 5772 nė kalendarin hebraik, njė datė e rėndėsishme, nga ku mund tė verifikohet arritja e pėrballjes sė vėrtetė mes Lindjes dhe Perėndimit”.

Kėshtu mund tė presim “arritjen e njė ekuilibri mes dy blloqeve, pas pėrballjes sė madhe. “Mund tė jetė njė Lepanto e re”, - shpjegon studiuesi. “Nuk do tė jetė e gjitha rozė dhe me lule, por e rėndėsishme ėshtė tė dimė tė mbledhim sinjalet e diellit: atėherė kur ka shenja nė diell kurrė nuk duhet tė merret nėpėr kėmbė”.

Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  i panjohuri prej 13.12.09 10:36

Ne vitin 2012 s'ka per te na ndodhur gje vetem se do te piqemi te gjalle nga e vapa e ngrohjes globale, them se kete e kane parashikuar majate = ngrohjen globale.


Edituar pėr herė tė fundit nga i panjohuri nė 26.12.09 12:08, edituar 1 herė gjithsej

i panjohuri

72


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 17.12.09 20:31

Dhjetė apokalipse tė njohura qė nuk ndodhėn
Parashikime apokaliptike, tė tillė si kėto paralajmėrime pėr shkatėrrim global nė vitin 2012 nuk janė asgjė e re. Kėto teori kanė qenė vėrdallė pėr mijėra vjet duke frikėsuar dhe ēoroditur tė gjithė botėn

Nėqoftėse bota pėrfundon, do t'ju lajmėrojmė

1. Paralajmėrimet e para nga Asiria

Njė tabelė prej balte qė daton rreth vitit 2800 B.C. bart mbishkrimin: "Toka jonė ka degjeneruar kėto ditėt e fundit. Ka shenja se bota po i afrohet me shpejtėsi njė fundi; ryshfeti dhe korrupsioni janė tė zakonshėm; fėmijėt nuk u binden mė prindėrve tė tyre; ēdo njeri dėshiron tė shkruajė njė libėr dhe fundi i botės po afrohet nė mėnyrė tė dukshme".

Bota nuk mbaroi (vetėm shiko pėrreth) dhe, pavarėsisht epidemisė sė korrupsionit dhe adoleshentėve spitullaqė, katėr shekuj mė vonė asirėt do tė krijonin njė perandori e cila eventualisht pėrfshinte shumicėn e Lindjes sė Afėrt. Perandoria Asire pėrfundoi nė mėnyrė tė papritur nė vitin 612 B.C., kur kryeqyteti i saj u sulmua nga njė ushtri babilonase. Sėrisht, sipas standardeve tė perandorive tė lashta, 18 shekuj nuk qenė dhe aq pak vite.

2. Preokupimet e kryqtarėve

Papa Inoēenti III u mbėshtet tek teologjia apokaliptike nė pėrpjekjet e tij pėr ta pėrgatitur Europėn qė tė kryente njė kryqėzatė tė pestė pėr tė pushtuar Jeruzalemin dhe pjesėn tjetėr tė Tokės sė Shenjtė nga Perandoria Ajubide. Ai e identifikonte ngjitjen e islamit si mbretėrimin e Antrikrishtit, mundja e sė cilės do tė ēonte nė Ardhjen e Dytė.

Nė vitin 1213, Inocenti III shkruante: "Njė bir i Mėkatit ėshtė ngjitur, profeti falls Muhamed, i cili ka tunduar shumė njerėz nga e vėrteta nėpėrmjet joshjesh materiale dhe kėnaqėsishė tė mishit…

Gjithsesi, ne e vendosim besimin tonė tek Zoti, i cili tashmė na ka dhėnė njė shenjė se e mira do tė vijė, se fundi i kėsaj bishe po afrohet, numri i sė cilės, sipas Zbulimit tė Shėn Gjonit, do tė pėrfundojė nė 666 vjet, prej tė cilave pothuajse 600 tashmė kanė kaluar". Data e parashikuar qe viti 1284. Shtatė vjet mė pas, mbretėria e fundit kryqtare u rrėzua, kur Sulltan Khalili pushtoi qytetin e Akrasė nė Izraelin e sotėm. Megjithatė, pjesa tjetėr e botės mbeti e paprekur.

3. Botticelli pikturon frikėrat e tij

Rilindja kujtohet si njė epokė e artė e artit dhe e dijes, por epoka shėnoi gjithashtu njė rigjallėrim mė profeci apokaliptike. Arsyeja? "Avancimet nė matjen e kohės dhe nė astronomi inkurajuan standardizimin e kalendarit", shkruan David Nirenberg, Profesor i Historisė Mesjetare nė University of Chicago, "ndėrsa njė varg katastrofash (nga kėndvėshtrimi europian), tė tilla si pushtimi turk i Kostandinopojės... ngjallėn njė interes tė ri numerologjik apokaliptik".

Pritjet e apokalipsit gjetėn shprehjen e tyre nė artin e periudhės kohore - nė mėnyrėn mė tė famshme tek Lindja Mistike, pikturuar nga mjeshtri i Rilindjes italiane Sandro Botticelli. Pjesa e poshtme e pikturės paraqet disa djaj tė vegjėl tė kėrrusur nėn shkėmbinj apo tė gozhduar nė tijė, ndėrsa njė mbishkrim grek ofron kėtė parashikim tė zymtė: "Unė, Sandro, e bėra kėtė pikturė nė fundin e vitit 1500 nė trazirat e Italisė nė mesin e kohės pas kohės sipas Kapitullit tė 11-tė tė Shėn Gjonit nė dėshpėrimin e dytė tė Apokalipsit nė ēlirimin e djallit pėr tri vjet e gjysėm.

Mė pas ai do tė vihet nė zinxhirė nė Kapitullin e 12-tė dhe ne do ta shikojmė atė tė nėnshtruar si nė kėtė pikturė". (Kjo do ta vendoste apokalipsin rreth vitit 1504). Historianėt e artit besojnė se Botticelli ishte influencuar nga predikimet e Girolamo Savonarola - njė murg dominikan qė i nxiste tė pasurit dhe tė varfrit qė tė kėrkonin falje pėr mėkatet e tyre dhe tė hiqnin dorė nga kėnaqėsitė materiale. I sigurtė se apokalipsi ishte afėr, predikonte Savonarola, "shpata e Zotit do tė bjerė mbi Tokė nė mėnyrė tė menjėhershme dhe shpejt" nė formėn e luftės, epidemive dhe zive tė bukės.

4. Pėrmbytja gjermanike qė nuk ndodhi kurrė

Nė vitin 1499, matematikani dhe astronomi gjerman Johannes Stöffler parashikoi se njė pėrmbytje e madhe do tė pėrfshinte botėn mė 20 shkurt tė vitit 1524. (Llogaritjet e tij parashikuan 20 bashkime planetare gjatė kėtij viti, 16 prej tė cilave do tė ndodhnin nė njė "shenjė ujore", domethėnė tė Peshqit).

Nė Europė, u botuan mė shumė se 100 pamflete tė ndryshme qė mbėshtesnin profecinė katastrofike tė Stöffler. Bizneset filluan tė rriten menjėherė pėr anijendėrtuesit, nė mėnyrė tė veēantė pėr fisnikun gjerman Kontin von Iggleheim, i cili ndėrtoi njė arkė tri katėshe si ajo e Noes nė lumin Rin. Megjithėse 1524 qe njė vit i thatė nė Europė, njė shi i lehtė ra nė ditėn e caktuar. Turmat e njerėzve - duke shpresuar qė tė siguronin njė vend nė arkėn e Iggleheim - filluan tė revoltohen.

Qindra njerėz u vranė dhe Konti u godit me gurė pėr vdekje. Mė pas Stöffler e rillogariti datėn aktuale se do tė ishte nė vitin 1528, por tani reputacioni i tij si parashikues ogurzi ishte shkatėrruar. Ky ėshtė njė lloj turpi sepse, sipas njė historie tė treguar nė vitin 1558 nga historiani gjerman Hieronymus Wolf, Stöffler njėherė parashikoi se jeta e tij do tė rrezikohej nga njė "trup nė rėnie". Ai zgjodhi qė ta kalonte atė ditė brenda, ku gjatė njė diskutimi me miq, Stöffler u pėrpoq qė ta kapte njė libėr nga njė raft, i cili u shkėput nga muri dhe e goditi nė kokė, duke e dėmtuar seriozisht atė.

5. Qiej tė zinj mbi New England

Nė orėn 9 tė mėngjesit tė 19 majit 1780, qielli mbi New England ishte i mbėshtjellė nė errėsirė. Njė artikull i vitit 1881 nė "Harper's Magazine" thoshte se, "Zogjtė shkuan tė flinin, gjelat kėndonin si nė mesditė, ashtu dhe nė mesnatė, dhe kafshėt qenė tejet tė frikėsuara".

Errėsira e panatyrshme besohet tė jetė shkaktuar nga tymi qė dilte nga zjarret nė pyje, ka mundėsi i ēiftėzuar me njė mjegull tė dendur. Por nė atė kohė disa i frikėsoheshin mė sė keqes. "Njerėzit dilnin duke tundur duart dhe duke ulėritur 'Dita e Gjykimit ka ardhur', kujton njė tamburxhi i Luftės Revolucionare. "Dita e Errėt" pėrfundoi nė mesnatė, kur yjet sėrish u bėnė tė shikueshėm nė qiellin e natės.

Por preokupimet e zgjatura rreth njė apokalipsi tė pritshėm i nxitėn disa njerėz qė kėrkonin njė sekt tė panjohur kristian - tė quajtur Shakers - tė cilėt kohėt e fundit qenė vendosur nė afėrsi tė qytetit Albany tė shtetit New York. Njė pjesė e lėvizjes Quaker, ata predikonin beqarinė e plotė si rrugėn e vėrtetė tek ringjallja. Shakers e kapėn njė mundėsi kur e panė njė tė tillė dhe u nisėn nė njė mision 26 mujor nėpėr New England, qė u solli atyre qindra tė konvertuar.

Individi mė i famshėm qė doli nga "Dita e Errėt" qe Abraham Davenport, njė legjislator i shtetit Connecticut, i cili qe nė mbledhje kur qielli u errėsua. Anėtarėt e legjislaturės, duke pasur frikė se mos ish afruar apokalipsi, kėrkuan shtyrje tė mbledhjes. Davenport tregohet se ėshtė pėrgjigjur: "Dita e gjykimit o po afrohet, o nuk po afrohet.

Nėqoftėse jo, atėhere nuk ka asnjė shkak pėr shtyrje; nėqoftėse po, atėhere unė zgjedh qė tė gjenden duke kryer detyrėn. Gjithsesi, dėshiroj qė mund tė sillen qirinj". John Greenlaf Whittier, poeti nga New England, e pėrkujtoi Davenport nė njė poemė fillimisht tė botuar nė revistėn "Atlantic Monthly" nė vitin 1866.

6. Gjetja e parashikimeve nė Piramidėn e Madhe tė Gizės

Viti 1881 qe njė vit flamur pėr shpresat apokaliptike. Pėr fillestarėt, ishte parashikimi i "Mother Shipton", njė parashikuese, profecitė e tė cilės fillimisht u botuan nė vitin 1641. Njė botim i mėvonshėm, qė i pėrket vitit 1862, pėrfshinte parashikimin: "Bota nė njė fund do tė vijė nė vitin 1881".

Megjithatė Charles Hindley, autori i librit, pranoi se kjo dhe parashikime tė tjera (pėrfshi shpikjen e telegrafit dhe tė motorit me avull) u shtuan si njė mashtrim nė njė pėrpjekje tė dukshme pėr tė rritur shitjet e librit. Duke shkruar nė njė edicion tė vitit 1881 tė "Harper's Magazine", njė autor pa emėr ankohej: "Kam frikė se do tė jetė e pamundur... tė ēlirohen masat angleze nga kjo copė e trishtuar keqedukimi".

Megjithatė, nė njė ton mė shpresėdhėnės, artikulli shtonte: "Unė jam siguruar nga miq tė mi qė punojnė nė British Museum se pėr muaj tė tėrė ky institucion nė mėnyrė tė kuptueshme ka qenė rrethuar nga njerėz nė ankth pėr tė mėsuar nėse ekziston ndonjė dorėshkrim i tillė si ai qė pėrmendet apo nėse parashikimet janė tė vėrteta".

Prapėseprapė, edicioni i vitit 1911 i "Encyclopaedia Britannica" nėnvizonte se profecia e fundit tė botės e vitit 1881 qe "shkaku i alarmit mė tė hidhur anembanė Anglisė rurale, pėr atė shkak, njerėzit braktisnin shtėpitė e tyre dhe kalonin netėt duke u lutur nėpėr fusha, kisha dhe kapela". "Dėshmi" mbėshtetėse pėr njė apokalips nė vitin 1881 erdhi nga njė burim i paimagjinueshėm: Piramida e Madhe e Gizės.

Charles Piazzi Smyth, Astronomi Mbretėror pėr Skocinė, krijoi bindjen se piramida nuk ishte ndėrtuar nga egjiptianėt, por nga patriark i Dhiatės sė Vjetėr (ndoshta Noe) nėn drejtim hyjnor. Pėr pasojė, Smyth pa implikime teologjike nė pothuajse ēdo matje tė Piramidės sė Madhe, pėrfshi njė llogaritje pėr Fundin e Ditėve.

Kėrkimi i Smyth u satirizua nė njė artikull tė 5 janarit 1881 nė "New York Times": "Nė galerinė e madhe tė piramidės... janė saktėsisht 1881 nyje… pėr kėtė arsye, nėqoftėse piramida ėshtė e besueshme dhe realisht e njeh punėn e saj, atėherė ne kemi arritur nė vitin e fundit tė Tokės.

Ekziston njė numėr i madh njerėzish qė beson nė kėtė teori tė mrekullueshme tė piramidės dhe janė ēdonjėri plotėsisht tė sigurtė se piramida nuk mund tė tregojė njė gėnjeshtėr... Nė rast se do tė ndodhė qė tė zhgėnjehen dhe tė jenė nėn nevojėn e pakėndshme tė bėrjes sė lutjeve tė Vitit tė Ri nė dėborė ditėn e parė tė janarit 1882, ata ka mundėsi qė do ta mallkojnė piramidėn dhe ta humbasin tė gjithė besimin tek njeriu dhe gurėt".

7. Kujdes nga Kometa Hallej

Kometat janė konsideruar prej kohėsh si bartės katastrofash dhe rishfaqja e Kometės Hallej nė vitin 1910 nuk qe pėrjashtim.

Nė fillim tė atij viti, shkrimtarėt britanikė dhe irlandezė shprehėn mendimin se kometa qe njė sinjal pėr pushtimin nė pritje nga ana e Gjermanisė. Disa parisienė akuzuan kometėn pėr njė pėrmbytje masive tė Lumit Senė qė shkatėrroi qytetin e tyre, por paniku i plotė do tė shpėrthente kur Yerkes Observatory i Chicago shpalli nė shkurt tė vitit 1910 se kish detektuar njė gaz helmues tė quajtur cianogjen nė bishtin e kometės.

"New York Times" raporti se astronomi i njohur francez, Camille Flammarion, besonte se gazi "do ta mbushte atmosferėn dhe ka mundėsi qė ta asgjėsojė tė gjithė jetėn nė planet". Shumica e shkencėtarėve kėrkuan qė ta siguronin publikun.

Astronomi i famshėm Percival Lowell shpjegoi se gazrat qė pėrbėnin bishtin e Kometės Hallej qenė "aq tė rralla sa tė ishin mė tė pakta se nė ēdo vakuum". Por dėmi tashmė qe bėrė. Njerėzit vrapuan qė tė blinin maska gazi dhe "tableta komete". "New York Times" raportoi se "terrori i shkaktuar nga afrimi i afėrt i Kometės Hallej kishte kapur rob njė pjesė tė madhe tė popullsisė sė Chicago".

Nė mėnyrė tė njėjtė, "Atlanta Constitution" raportoi se njerėzit nė shtetin Georgia po pėrgatisnin dhoma tė sigurta dhe bile mbuluan me letėr edhe vrimat e ēelėsit. (Njė burrė, vazhdon gazeta, e kish "armatosur veten me njė gallon uiski" dhe kish kėrkuar qė shokėt ta ulnin atė nė njė gropė tė thatė, 15 metra tė thellė).

Pasi Hallej kaloi afėr Tokės nė muajin maj, "Chicago Tribune" anonēuan (nė mėnyrė krejt tė kotė) "Ne jemi akoma kėtu". Megjithatė, jo ēdo njeri u kap nga frenezia apokaliptike. "Mbrėmje komete" nėpėr ēati qenė shumė nė modė nė qytetet anembanė Shteteve tė Bashkuara.

8. Planetet vihen nė njė vijė, asgjė nuk ndodh

Nė vitin 1974, John Gribbin dhe Stephen Plagemann shkruan njė libėr tė shumėshitur, tė titulluar "The Jupiter Effect", duke paralajmėruar se nė mars tė vitit 1982, njė vėnie nė vijė tė drejtė e planeteve tė mėdhenj nė tė njėjtėn anė tė Diellit do tė shkaktonin njė seri ngjarjesh kozmike, qė do tė kulmoheshin nė njė tėrmet pėrgjatė shkarjes sė Shėn Andreas qė do tė fshinte Los Angeles nga faqja e dheut.

Libri kishte njė aureolė kredibiliteti, pėrderisa tė dy autorėt qenė astrofizikanė qė kishin mbaruar nė Cambridge dhe Gribbin ishte redaktor nė revistėn e famshme shkencore "Nature". Shkencėtarėt pretendonin se forca e kombinuar gravitacionale e planetėve (sidomos e atyre me dendėsi tė madhe, si puna e Jupiterit dhe Saturnit) do tė ushtronin forca valore ndaj Diellit, duke shkaktuar njė rritje tė madhe tė aktivitetit diellor qė do ta godiste Tokėn me thėrmija me shpejtėsi tė lartė tė cilat, nga ana e tyre, do tė shkaktonin ndryshime tė menjėhershme nė rrotullimin e planetit tonė, duke ēuar nė tėrmete.

Mjaft shkencėtarė e kritikuan "The Jupiter Effect", duke thėnė se argumenti i tij bazohej nė njė zinxhir shumė tė dobėt supozimesh. (Sizmologu Charles Richter i Caltech e quajti tezėn e mbėshtetur nga libri "astrologji tė pastėr tė kamufluar").

Megjithatė, libri i frikėsoi njerėzit anembanė botės, pjesėrisht falė mbėshtetėsve tė parashikuesve tė tjerė ogurzinj si puna e Hal Lindsey (autor i librit tė shumėshitur tė vitit 1970 "The Late Great Planet Earth"), i cili nė vitin 1980 shkroi se tėrmetet anembanė planetit do tė shkaktonin shkrirje nė impiantet bėrthamore dhe do tė shkatėrronin digat, duke shkaktuar pėrmbytje masive. Ndėrsa data e mallkuar afrohej, banorėt e qytetit tė kapur nga paniku e bombarduan me telefonata Griffith Observatory e Los Angeles.

Tjetėrkund, "San Diego Vista Press" raportonte mė 10 mars 1982: "Ne i kemi parė njerėzit duke pyetur: A duhet ta shes shtėpinė dhe tė largohem?", shprehet Kevin Atkins i Gates Planetarium nė Denver tė shtetit Colorado…

Njė sekt i vogėl kristian nė Filipine po ndėrton njė rrjet tė ndėrlikuar kubikėsh tė veshur dhe po mbajnė nė gatishmėri dhoma tė veshura pėr katastrofa. Edhe e pėrditshmja e Pekinit, "Gazeta e Popullit", kėrkoi qė t'i sigurojė lexuesit se "nuk ka asnjė marrėdhėnie tė rregullt shkak - pasojė midis kėtij fenomeni astronomik dhe katastrofave natyrore si tėrmetet". Njė vit pas ngjarjes joogurzezė, Gribbin dhe Plagemann botuan librin "The Jupiter Effect Reconsidered". Ashtu si i mėparshmi, edhe ky qe njė i shumėshitur.

9. Paniku i mijėvjeēarit

Tė paktėn gjatė kėsaj frike apokaliptike ishte dikush pėr t'u akuzuar: Gjatė dekadave, programuesit e kompjuterėve kishin pėrdorur 2 nė vend tė 4 shifrave pėr tė paraqitur vitet.

Pėr pasojė, kompjuterėt supozohej se do tė kalonin nė tilt me 1 janar tė 2000, pėrderisa makinat e trasha nuk do tė ishin tė afta qė tė kuptonin vitin "00". Kėshtu u lind i tmerrshmi "Y2K Bug".

Disa ekspertė i mbrojtėn programuesit, duke nėnvizuar se veprimet e tyre kishin qenė njė mėnyrė logjike pėr tė ruajtur kujtesė kompjuterike tė ēmuar dhe pėr tė kursyer para. Tė tjerė qenė mė pak lavdėrues. "Ajo ēfarė ēoi tek Y2K Bug nuk qe indiferenca arrogante ndaj sė ardhmes", shkroi Brian Haynes tek "The Sciences Magazine". "Pėrkundrazi, pati njė tepri modestie. ("Nė asnjė mėnyrė kodi im do tė jetė duke fiksuar pas 30 vjetėsh"). Programuesit nuk mund ta konceptonin se lidhjet dhe programimet e tyre tė ngutura do tė bėheshin "sistemet e trashėgimisė" e brezit tė ardhshėm.

Njė sondazh i shtatorit 1999 i realizuar nga Wall Street Journal gjeti se 9 pėrqind e amerikanėve besonin se Microsoft po e fshihte zgjidhjen e problemit.

E pėrditshmja Independent paralajmėronte pėr "luftė bėrthamore" tė mundshme, e shkaktuar nga defektet nė sistemet e paralajmėrimit; Fondi Monetar Ndėrkombėtar parashikoi kaos ekonomik nė vendet nė zhvillim; Presidenti i Federal Reserve, Alan Greenspan, kish frikė se paniku rreth Y2K Bug do t'i nxiste bizneset qė tė magazinonin mallra, duke ēuar nė mungesa tė mėdha dhe CNN-i raportoi se rezervat amerikane me qumėsht do tė mbaroheshin pėr shkak se pajisjet e fermave mund tė keqfunksiononin. Megjithatė, paniku rreth Y2K Bug nuk e arriti kurrrė shkallėn e ethes qė shumė paralajmėronin.

Njė sondazh i Gallup tregonte se nga mesi i dhjetorit 1999 vetėm 3 pėrqind e amerikanėve parashikonin "probleme tė mėdha", parashikuar me 34 pėrqind tė njė viti mė parė. Miliarda dollarė u shpenzuan anembanė botės pėr tė fiksuar Y2K Bug dhe vazhdon akoma sot debati i zjarrtė se sa shumė nga ai shpenzim qe i nevojshėm.

10. Njė vrimė e zezė e shkaktuar nga njeriu?

Qysh nga fillimi i viteve '90, media ka raportuar se Large Hadron Collider (LHC) potencialisht mund tė krijonte njė vrimė tė zezė qė do ta gllabėronte Tokėn. LHC-ja, i cili u ndez nė shtator tė vitit 2008, ėshtė 17 milje nė perimetėr dhe i groposur 175 metra poshtė Alpeve nė kufirin zvicerano-francez. Akseleratori ka aftėsinė qė tė pėrplasė sė bashku thėrmijat e protonit me shpejtėsi deri nė 99.99 pėrqind tė shpejtėsisė sė dritės.

Duke vepruar kėshtu, mund tė stimulohen kushtet dhe energjitė qė ekzistonin menjėherė pas fillimit tė Big Bang, duke siguruar nė kėtė mėnyrė kuptime lidhur me ēėshtjet kritike tė mėnyrės sesi u krijua universi ynė. Megjithatė, disa skeptikė kanė frikė se pėrplasja me energji tė lartė e protoneve mund tė krijojė mikrovrima tė zeza. Pėr aq kohė sa disa ligje fizike tė caktuar sundojnė, ngjarje potenciale janė vendosur nė kategorinė e gjerė tė probabilitetit "jozero".

Ose, siē e shpjegon fizikani amerikan Kannan Jagannathan: "Nėqoftėse diēka nuk ėshtė e ndaluar, ajo ėshtė detyruese... Nė njė univers tė pafundėm, edhe gjėrat me probabilitet tė ulėt duhet tė ndodhin (aktualisht pafundėsisht shpesh)". Megjithatė, nga vetė ky standard, shton Jagannathan, fizika kuantike dikton se ėshtė e mundur nga pikėpamja teorike qė tė hapni rubinetin e kuzhinės tuaj dhe prej tij tė dalė njė dragua.

Kjo shpjegon faktin se pse fizikanėt (me pėrjashtimin e mundshėm tė atyre qė janė dragojfobikė) nuk janė tmerrėsisht tė frikėsuar. "Bota ėshtė e bombarduar nė mėnyrė konstante nga rreze kozmike energjetike nga thellėsitė e hapėsirės, disa prej tė cilave e nxisin pėrplasjen e thėrmijave mijėra herė mė fuqishėm se ato qė do tė prodhohen nga LHC-ja", thotė Stéphane Coutu, njė Profesor Fizike nė Penn State. "Nėqoftėse kėto pėrplasje do tė mund tė krijonin vrima tė zeza, njė gjė e tillė do tė kishte ndodhur tashmė". Ndėrkohė, vėshtirėsitė teknike e ēuan LHC-nė qė tė fikej vetėm pas 9 ditėsh. Nėqoftėse bota pėrfundon, ne do t'ju lajmėrojmė sėrish.

Pėrgatiti
Armin Tirana

Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  imaginanti prej 18.12.09 10:57

Kalendari i Majave eshte fakt qe flet dicka, por padyshim qe Majat nuk ka folur reth Fundit te botes ne 2012.
Ata kane folur per dicka tjeter qe vecse ka filluar, nese dikush prej juve percjelle vazhdimisht lajmet ne TV do ta verejne se ky ndryshim vec ka filluar vite me pare per cdo dite, nje termet atje, nje stuhi atje, nje vershim atje.
2012 do te jete kulminacioni i ndryshimeve qe pas 2012-tes jeta do te vazhdoj normalisht me disa ndyshime ne Toke .

imaginanti

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Zattoo prej 21.12.09 6:41

Eshte folur shume, te vertetat duket se bien ndesh me njera tjetren.

Kalkulime shkencore, thojn se ate date toka do te ndodhet ne qender te universit tone dhe, nga fakte mijeravjecare te meparshme, eshte treguar qe sa here eshte afruar ne ato zona ka pasur rrezik perplasje meteoritesh, mase madhore te trupave qe gjinden atyrreth.

E dyta teori eshte ajo e kembimit te poleve, ku jugu do te behet veri e anasjelltas. E thene me qart, pa i hyre shkencerisht, toka ate date mendohet se do te ndaloj se rrotulluari rreth vetes per 72 ore. Me pas, nese sot rrotullohet ne sens orar, pas kesaj do te rrotullohet ne ate antiorar.

Ky quhet kembim poli, ku dhe nga vet emri, busulla jone nuk do te drejtohet ne veri, por kesaj rradhe ne jug. Kjo ndalese e tokes vjen si rrjedhoje e "rrahjeve" te zemres se tokes, qe ka si burim qendren e saj, e qe prodhon nje frekuence minimale 7hertz. Gradualisht ajo rritet me kalimin e viteve, o me sakte te mijevjecareve.

Aktualisht ajo eshte diku te 12 hertz, dhe kur te shkoj 13 toka do te ndalet e do te kryej procesin e kembimit te poleve. Shume shkencetar hedhin poshte iden e kembimit ne 2012, per shkak se 1 hertzi eshte i veshtire te verifikohet ne kaq pak kohe, por per te pasur nje kembim preciz i duhet plotesisht edhe nje mijevjecare tjeter.

Do te thote se kembimi i poleve do te ndodhe diku nga 3000. Nje tjeter teori e 2012-se eshte nje shnderrim i kosmosit, nje ere e re paqeje, nuk do te kete me luftera. Ndersa po nga ana teorike, mendohet se nje pjese e njerezimit do te vdes, kjo sepse, jo se ka shume prova por le te themi deri diku te mjaftueshme, presupozohet qe me pare te jene zhdukur njerez te gjate jo me pak se 2 metra, realisht 6 metra e lart. Eshte prove gjetja e disa varreve dhe eshtrave te njerezve te atill.

Para 65 milion viteve me pare u paten zhdukur 70% e gjallesave te tokes. Nje evenimet i till ndodhe cdo 65 milion vite, sipas kalkulimeve ky numer behet fiks ne date 2012. Dhe sa per ata qe do ti mbijetojn 2012, eshte vene re qe qe nga vitet 1960 po lindin disa femije, numri i te cileve sa vjen e rritet dita dites, me nje kolorit energjie ndryshe nga e jona. E thene me qart, cdo njeri leshon energji trupore, e cila sipas teoricienteve e specialisteve te asaj fushe ka nje ngjyre te caktuar.

Keta femije qe kane nisur te lindin prej '60 kane ngjyre vjollce, dhe presupozohet te kene inteligjence a karakteristika te tjera me te larta, apo te ndryshme, nga ne percuesit e tjere te koloritve energjik. Poashtu nje tjeter teori thote se ate dite, pikerisht ku nje pjese e njerezimit do te vdes, njerez si mbreter a te famshem te antikitetit, do te zbresin e "mbreterojn" si dikur boten.

Cdo gje do te harmonizohet ne paqe. Teorit joshkencore jane te shkruar ne muret antike te popujve qe kane banuar ne cepe te ndryshme te botes dhe c'eshte me e cuditshmja te gjitha duket se thojne te njejten gje e gjithaq i vejn gishtin te njejtes date, 21/12/2012. Jo se tregojn pesimizem, varet sesi e perceptojm ne, se ndoshta sinjifikati saj i vertet nuk dihet ende.

Madje teori te tjera thojn se kronologjia e botes, bashke me emrat e secilit banore, event vetjak e grupor, pra botor, eshte e shkruar ne librat e shenjt te bilbes. Ku me kalkulime matematikore, per te cilet kane punuar shkencetaret ne gjysmeshekullin e kaluar, kane arritur ne perfundimin e disa formulave matematikore, nga ku dhe kane prodhur disa programe kompjuterike ku cdokush mund ti perdore.

Jane marr libra te vjeter te fese kristiane, nisesh nga germa e pare me te cilen fillon fjalia e pare, i cakton nje interval shifror, psh 49, dhe numeron derisa te arrish ne germen e 49-te. Keshtu me rrall, bashkon e formulon germe pas germe derisa te kesh nje fjali, e cila cuditerisht ka nje sens.

Duke bere miliona kalkulime fal kompjutrit, kane zberthyer ngjarje qe kane ndodhur deri sot, si psh, sa per te bere nje shembull gjenerik, ate te nazisteve dhe te 11 shtatorit.

Ne bibel, shkencerisht e verifikueshme kjo, ne nje nder te shumtet faqe te saj eshte shkruar se me 11 shtator te 2001 kater avjon do sulmojn, nga to do biejn dy kulla, dhe kjo do te behet nga dora luftarake afgane dhe presidenti USA-se do jete Bush, shqiponja, simboli Amerikes, do te egersohet e do te hidhet ne gjah.

Cuditerisht te njejten gje kane thene edhe kuartetet e Nostradamusit. Poashtu, duke marr pikerisht si shembull nje shembull, per ta bere me reale, cdokush mund te kerkoj adresat e internetit ku mund te marr biblen bashke me programin qe mundeson "ckodifikim" dhe te shohe infot mbi veten e tij, ku do ti dal e shkruar o viti lindjes, bashke me eventet qe e kane shoqeruar apo do e shoqerojn, o viti i vdekjes. Bibla thote, sipas kalkulimeve shkencore, se fundi botes do te verifikohet para 2050-se.

Nje tjeter teori flet per aktivitetin diellor, ku "piken" maksimale te funksionimit do ta kete pikerisht ne 2012. Por duke pare sjelljen e tij abnormale, ka kohe qe eshte i dobet, gje jo normale, s'dihet se me c'fare maksimaliteti do te ndeshemi. Por teoricientet e lidhin me teorite e tyre, si ata qe tham me lart, ndersa shkenca nuk parashtron rreziqe si shuarja e tij, e cila do ndodhe pas 5 miliard vitesh.

Ka shume e shume teori te tjera, te cilet nuk po me vijn ne mend momentalisht, por me te ardhur do ti shkruaj, ne rast se do kem kohe e s'do pertoj.

Packa pesimizmit te madh, i cili na shoqeron dita dites edhe aty ku s'eshte parashikuar apokalipsi, gjerat sipas shkencetareve duket se jane e do qendrojn ne perfeksionin e tyre, sikunder qendruan ne nderrimin e shekullit dhe mijevjecarit 1999-2000, ku po parashikime te vjetra flisnin per apokalipse te tilla, poashtu dhe ne 06/06/06, dita dedikuar numrit te djallit, e pa harruar eklipsin e diellit qe ndodhi ne Europe 8 vite me pare, ku serish do kishim apokalips te ketill.

Fundi s'do te vij asokohe, jo teresisht, sepse nje gje e till do te verfikohet atehere kur dielli do te shuhet pas 5 miliard vitesh. Funde te pjesshme do te kemi, sikunder dhe kemi pasur, qofte nga dora yne, si lufterat, qofte nga dora e kosmosit, meteoritet. Asgje per te pasur frike, kalofshit mire.

Shkruar nga Lucifero

Zattoo

692


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 28.12.09 23:28

Le te shijojme kete vit te ri nje here e sa per fundin e botes ,mendojme me pas....Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 07.03.10 19:58, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  i panjohuri prej 29.12.09 11:13

Foto e bukur per Vitin e Ri.Gezuar krishtlindjet te gjithe pjestareve te Explorerunivers dhte gjithe vizituesve te kesaj faqeje.Gezuar Vitin e Ri.
Tung

i panjohuri

72


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Zattoo prej 20.01.10 2:01

Revista prestigjioze “Foreign Policy” nė njė analizė speciale shpjegon pse ideja e apokalipsit i tremb njerėzit dhe i emocionon njėkohėsisht.

Gjithashtu, se sa shanse ka qė fundi i botės tė vijė nė vitin 2012. Revista boton edhe parashikimet se ēfarė mund tė ndodhė nė dhjetor 2012, muaj ku sipas profecive, bota do tė marrė fund.

Miliona besimtarė fetarė nėpėr gjithė botėn ndajnė tė njėjtin besim pasionant tė mbėrritjes sė fundit tė botės, ēka do tė thotė se fundi i botės do mbetet faktor nė politike tė paktėn deri nė fundin e njerėzimit. Teksa njė vit dhe njė dekadė mbėrritėn nė fund duket se ėshtė moment i pėrshtatshėm tė kridhemi nė fundin e kohės.

Por sėrish, mbase ėshtė vetėm Hollivudi ai qė fokusohet nė gjėrat e fundit. Vitin qė lamė pas filmi i Roland Emmerich “2012 na shfaqi fundin e botės tė mbytur nė ujė. Kėto lloj filmash apokaliptikė enden prej njė farė kohė vėrdallė. Nė dekadat e kaluara apokalipsi u ka dhėnė regjisorėve njė mundėsi perfekte pėr t’u zhytur nė aspektet mė tė errėta tė karakterit njerėzor. Sa keq qė nuk mbetet vetėm aty.

Ngjarjet aktuale sugjerojnė se popullariteti i vazhdueshėm i skenarėve tė apokalipsit shkon thellė nė psikikėn tonė dhe se interesi ynė nė fundin e botės janė mė shumė se tė shumėfishtė. Le tė marrim Iranin e ditėve tė sotme, ku presidenti Mahmoud Ahmadinejad ėshtė njė besimtar i vendosur nė ardhjen e dytė tė Mahdit, versioni mysliman i Mesisė.

Ahmedinejad-i dhe pasuesit e tij kanė shpėrndarė miliona dollarė nga buxheti i qeverisė iraniane pėr rinovimin e qytetit Jamkaran. Aty, Muhamed al-Mahdi, Imami i Dymbėdhjetė ėshtė njėherė pėrpara se tė zhdukej nė mbretėrinė mbinatyrore, nga ku njė ditė do rikthehet kur t’i vijė fundi botės.

Islami, Judaizmi dhe Krishtėrimi ndajnė idenė se njė figurė profetike do tė shfaqet nė fundin e botės pėr tė larguar dhunėn dhe padrejtėsinė nga toka, ku jetojmė tani dhe pėr ta ēuar drejt njė epoke tė re pastėrtie utopike.

Si rezultat, joshja e ditės sė Gjykimit duket se ėshtė mė e pėrhapur nė grupet ku shkumėzon ndjenja e viktimizimit. Sigurisht qė kjo ide ėshtė veēanėrisht tėrheqėse pėr politikanėt dhe liderėt fetarė, tė cilėt janė tė lumtur tė luajnė me njė pėrzierje tė tillė potente frike dhe padurimi. Si rezultat, edhe parashikimet mė tė ēmendura kanė efekte tė vėrteta e specifike.

Liderėt e kulteve kanė pėrdorur vazhdimisht kėndvėshtrimet apokaliptike pėr tė nxitur pasuesit e tyre nė ngjarje tė dhunshme.

Terroristi amerikan, Timothy McVeigh, i cili vrau 168 njerėz kur bombardoi njė ndėrtesė qeveritare nė Oklahoma nė vitin 1995 pretendoi se ishte shtyrė nga njė roman racist me temė tė fundit tė botės. Studiuesi francez, Jean-Pierre Filiu, autori i njė libri mbi teoritė islamike thotė se skenaret e fundit tė botės kanė pasur tendencėn tė shfaqen nė botėn myslimane nė momente krizash tė veēanta.

Shumė irakenė qė i kanė rezistuar sulmeve amerikane tė vitit 2003 kanė bėrė kėshtu pėr arsye qė dihen. Lufta kundėr prezencės sė koalicionit frymėzoi njė ringjallje dramatike tė ideve apokaliptike, zakonisht me SHBA-nė nė versionin e “Antikrishtit”.

Gjithsesi, nga gjithė vendet ku politikanėt pėrdorin idetė e apokalipsit, Irani ofron njė shembull jashtėzakonisht tė gjallė tė pėrfitimit tė atyre qė do pėrfshihen nė Ardhjen e dytė. Entuziasmi i Ahmedinejad-it nė kėtė drejtim ndėrthuret me pretendimin e tij populist pėr sundimin e Iranit. Ai ėshtė akuzuar se ka manipuluar besimin pėr qėllime politike.

Disa shkencėtarė politikė si MIchael Desch, argumentojnė se dhe lideri iranian, i cili beson nė mėnyrė tė sinqertė nė rikthime profetike gjithsesi mund tė gjejė arsye tė tjera pėr tė aderuar diktatin e politikės sė vėrtetė, e njė prej kėtyre janė me siguri armėt bėrthamore.

Zattoo

692


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Zattoo prej 20.01.10 2:05

Parashikimet pėr fundin e botės qė dėshtuan

Fundi i botės nga Nostradamusi

Nostradamusi, parashikuesi mė i famshėm i gjithė kohėrave kishte parashikuar se korriku i vitit 1999 ishte data e zgjedhur pėr fundin e botės. Njė “mbret i madh terrori” do tė zbriste nga qielli. Kur kjo nuk ndodhi, ata qė besonin nė fundin e botės filluan tė pėrhapnin zėra se sonda “Cassini” ishte mbushur me lėndė radioaktive dhe nėse ajo pėrplasej dhe lėnda kishte kontakt me tokėn, fundi do ishte i tmerrshėm. Dhe sigurisht, ėshtė viti 2000, kur tė gjithė prisnin fundin e botės tė parashikuar po nga Nostradamusi.

Kometa “Hale-Bopp”

Kometa “Hale-Bopp” mund tė shihej me sy tė lirė pėr rreth 18 muaj. Astronomi Chuck Shramek “vėzhgoi” njė objekt qė qėndronte afėr kometės. Ai mė pas i telefonoi radios “Art Bell” pėr tė bėrė publike zbulimin e tij. Kjo bėri qė shumė njerėz tė besonin njė sėrė teorish pėr “fundin e botės”. Interneti ndihmoi nė pėrhapje ne lajmit nė gjithė botėn akoma mė shumė. Kulti “The Heaven’s Gate” mendoi se ky ishte sinjali qė prisnin pėr tė kryer vetėvrasje masive nė mars tė vitit 1997. Kulti mendoni se objekti shoqėrues ishte anije kozmike qė po vinte tė merrte shpirtrat e tyre.

Efekti “Jupiter”

Efekti “Jupiter” u shfaq nė vitin 1974 dhe u shkrua nga dy astro-fizikanė, John Gribben dhe Stephen Plagemann. Bėhej fjalė pėr nėntė planetė qė do bashkėrendoheshin mė 10 mars 1982, duke krijuar njė tėrheqje gravitacionale qė do shkaktonte rritje tė madhe tė njollave diellore dhe qė do shkaktonte tėrmete. Shumė e morėn kėtė si njė parashikim tė saktė. Edhe pse autori Gribben doli dhe tha se ishte vetėm njė teori, pa u bazuar nė ndonjė substancė tė vėrtetė shumė njerėz nuk e besonin se kjo nuk ishte e vėrtetė. Nė fakt, efekti nuk shkaktoi katastrofė por pati njė farė efekti nė rritjen e baticės.

Bashkimi i planetėve

Meteorologu i respektuar Albert Porta parashikoi se mė 17 dhjetor 1919 bashkėrenditja e gjashtė planetėve do “shkaktojė njė korent magnetik qė do pėrshkojė diellin, shkaktojė shpėrthime tė mėdha dhe si pasojė do gllabėrojė tokėn”. Ky parashikim shkaktoi disa bėma fatkeqe tė turmave dhe disa vetėvrasje. Gjithashtu, u bė shkak qė Albert tė humbiste punėn si meteorolog “i respektuar” dhe tė pėrfundonte duke shkruar parashikimin e motit nė njė gazetė lokale.

Kometa “Haley” 1910

Edhe pse kometa “Haley” ishte shfaqur shumė herė mė parė, pa shkaktuar ndonjė vdekje, kalimi i saj mė 18 maj tė vitit 1910 u konsiderua si kėrcėnim vdekjeprurės pėr njerėzit, pėr shkak tė gazit helmues qė do dilte nga bishti i saj. Sidoqoftė, njė gjė e tillė nuk ndodhi dhe kometa vazhdoi rrugėn e saj pa lėnduar askėnd. Njė fakt interesant ėshtė se kur lindi shkrimtari i famshėm Mark Twain nė vitin 1835, ishte shfaqur dhe kometa “Haley”. Ai ishte shprehur gjatė jetės se “do largohem me kometėn”. Ai vdiq nė vitin 1910, kur u largua dhe kometa.

Joanna Southcott

Joanna Southcott ishte njė parashikuese e vetėshpallur, e lindur nė vitin 1750. Ajo u bind se kishte aftėsi mbinatyrore dhe e kishte shpallur veten si gruaja e pėrmendur tek Apokalipsi. Joanna parashikoi se ajo do sillte nė jetė Mesian, duke i dhėnė fund kėshtu botės, mė 19 tetor 1814. Bota nuk u pėrmbys nė atė datė, por dy muaj mė vonė mbaroi pėr Joanna-n, e cila vdiq. Pasuesit e saj e ruajtėn trupin e sė ndjerės pėr disa kohė, me shpresėn se ajo do ngjallej. Mė nė fund, kur e panė se ajo s’kishte nė plan tė kthehej, trupi i saj pėrfundoi nė duart e autoriteteve.

Zhgėnjimi i madh

Ndėrmjet viteve 1831-1841, William Miller (pastor baptist) parashikoi kthimin e Jezusit dhe fundin e botės, bazuar nė profecitė e Librit tė Danielit. Dita e parashikuar mbėrriti dhe asgjė nuk ndodh. Pas diskutime tė mėtejshme, u vendos pėr ndryshimin e fundit tė botės, i cili kėsaj radhe do ishte mė 18 prill. Sėrish, nė datėn e paracaktuar nuk ndodhi asgjė dhe u pa e nevojshme qė data tė ndryshohej sėrish duke u pėrcaktuar tė ndodhte mė 22 tetor 1844. Pastori Miller vazhdoi tė priste pėr fundin e botės deri nė vdekjen e tij nė vitin 1849.

Parashikimet e Dėshmitarėve tė Jehovait

Dėshmitarėt e Jehovait kanė parashikuar disa herė fundin e botės. Parashikimi i parė ishte nė vitin 1914 dhe bazohej nė profecitė e Librit tė Danielit. Por, duke qenė se bota vazhdon tė funksionojė sot e kėsaj dite, ky parashikim rezulton i pavėrtetė. Pasi fundi i botės nuk mbėrriti nė datėn e parashikuar, ata thanė se kuptimi i parashikimit nuk ishte fundi i botės nė mėnyrė fizike. Disa vite tė tjera, nė tė cilat pritej tė mbėrrinte fundi i botės janė: 1915, 1918, 1920, 1925, 1941, 1975, 1994 etj.

Charles Wesley

Parashikimet pėr fundin e botės kanė ekzistuar qė herėt, nė ekzistencėn e njohur tė saj. Charles Wesley, njė prej themeluesve tė kishės metodiste besonte se bota do tė pėrfundonte nė vitin 1794. Ky parashikim ishte nė konkurrencė me atė tė degės protestante “Shakers, tė cilėt kishin parashikuar se ai vit do ishte pikėrisht fundi i gjithēkaje. Pavarėsisht se bota nuk pėrfundoi nė datėn e parashikuar, vėllai i Charles, John Wesley parashikoi se nė vitin 1836 nė tokė do vinte Bisha e Madhe, pėr tė shėnuar fillimin e fundit tė botės.

Montanus

Montanus ishte njė “heretik” i hershėm i krishtėrimit, i cili si shumė tė tjerė para e pas tij, parashikoi fundin e jetės sė njerėzimit mbi tokė. Bashkė me dy profete, Montanus pretendoi tė ishte mishėrimi i shpirtit tė shenjtė dhe filloi tė predikonte pėr njė testament tė tretė. Besimet e Montanus-it u pėrhapėn dhe krijuan mjaft konfuzion. Montanus predikonte nėpėr njerėz se Turqia do bėhej “Jeruzalemi i ri” dhe se gjithė krishtėrimi do tė vendosej atje pak pėrpara se tė vinte gjykimi i madh.
avatar
Zattoo

692


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 05.02.10 21:02

Poli i Veriut zhvendoset pėr 64 kilometra

Gjatė vitit tė kaluar, Poli magnetik i Veriut lėvizi pėr 64 kilometra, qė ėshtė njė lėvizje rekorde, ngase ai praktikisht “iku” nga Kanadaja nė Siberi, duke u shkaktuar kėshtu shkencėtarėve edhe njė kokėdhembje mė tepėr.

Polet magnetike dhe fusha magnetike e Tokės lėvizin vazhdimisht, por njė lėvizje kaq e madhe nuk ėshtė shėnuar asnjėherė, qė nga koha kur kanė filluar pėrcjelljet e saj, madje as gjatė 200 viteve tė fundit, sa po zgjatin kėto ngjarje ekstreme dhe tė paparashikueshme nė kėtė fushė.

Lėvizja e fushės magnetike tė Tokės, gjithsesi se varet nga ngjarjet qė ndodhin nė bėrthamėn e saj, megjithėse kėto ndryshime nuk ėshtė aq lehtė qė tė vėrehen, e aq mė pak qė tė sqarohen.

Por, njė gjė ėshtė e qartė: poli verior (magnetik) qė nga viti 1800 e deri nė vitin 1900 lėvizte diku rreth 15 kilometra pėr ēdo vit, pastaj filloi qė tė shpejtonte gradualisht, derisa nuk arriti nė 55 kilometra nė vit, dhe nė kėtė mėnyrė erdhi deri te rekordi qė u shėnua vitin e kaluar.

Njėkohėsisht me anomalitė e tjera tė fushės ėshtė shėnuar edhe njė dobėsim i konsiderueshėm i fushės magnetike tė Tokės.

Sipas raportit tė publikuar nė revistėn “GeoScience”, e tė cilin e raportoi Radioja Evropa e Lirė, shkencėtarėt danezė, nga Qendra pėr Hulumtime tė Gjithėsisė, erdhėn nė pėrfundim se pėr kėtė gjė fajin e kanė lėvizjet nė pjesėn lėvizėse tė bėrthamės sė Tokės. Ata besojnė se e gjithė kjo shėnon fillimin e rrotullimit tė fushės magnetike sė prapthi. Kjo do tė thotė se magnetizimi i polit verior (magnetik) do tė kalonte nė polin jugor gjeografik, dhe anasjelltas.

"Variacionet nė fushėn magnetike janė plotėsisht tė paparashikueshme, dhe nė disa pjesė tė Tokės tejet tė dukshme”, pėrfundojnė shkencėtarėt danezė.

Pėr shembull, nė vitin 2003 kėto ndryshime ishin tė dukshme nė Australi, e nė vitin 2004 ato u shfaqėn nė Afrikėn e Jugut. Muajve tė fundit, ndėrkaq, u vėrejt edhe njė “gropė” e hapur mbi Brazil, nėn tė cilėn fusha magnetike ėshtė dukshėm mė e dobėt. Tė gjitha kėto dukuri do tė mund tė nėnkuptonin fillimin e njė ndryshimi tė fushės magnetike tė Tokės pėr 360 shkallė.

Natyrisht, ky ndryshim i fushės magnetike tė Tokės nuk do tė thotė edhe fundin e botės, por nė pyetje ėshtė njė proces normal nėpėr tė cilin planeti ynė ka kaluar mė shumė se disa dhjetėra herė. Pėr mė tepėr, gjatė historisė sė Tokės, polet magnetike kanė ndėrruar pozitėn e tyre gjatė ēdo 600 000 viteve, kėshtu qė ndėrrimi i tashėm mund tė thuhet se ėshtė vonuar - sepse nga ndėrrimi i fundit kanė kaluar 750 000 vjet.

Megjithatė, askush nuk e di se sa do tė zgjasė ky proces, e as se cilat do tė jenė saktėsisht pasojat e tij. Sepse, po qe se ndėrrimi zgjat disa qindra ose disa mijėra vjet, atėherė dobėsimi i magnetizimit pėrcjellės tė Tokės mund tė ketė pasoja tė mėdha, ngase ai mė nuk na mbron nga rrezatimi kozmik ose diellor.

Gjithashtu, ėshtė e mundur qė anomalitė magnetike, po qe se shumohen, ta pengojnė punėn e satelitėve, fluturimin e aeroplanėve, komplet sistemin GPS, e madje edhe vetė jetėn nė tokė, tė shumė llojeve tė kafshėve, tė cilat lėvizin dhe orientohen sipas “kompaseve tė brendshme”.

veriu magnetik, pra vendi nga kthehen tė gjitha gjilpėrat e busullave, ndodhet afėr, por jo saktėsisht vendit qė gjeografikisht pohohet tė jetė Poli i Veriut. Momentalisht, veriu magnetik ka lėvizur dhe ai tani ndodhet diku nė brigjet e ishullit Elsmer.

Marinarėt e shfrytėzuan kompasin me shekuj veriun pėr tė naviguar nėpėr det, megjithėse ai ėshtė zėvendėsuar me tė madhe nga sistemi GPS, edhe pse kompaset edhe mė tej mbeten mjet qė shfrytėzohet gjatė orientimit nėnujor ose mbiujor.
avatar
Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 16.02.10 19:07

Toka s’do shkatėrrohet nė 21 dhjetor 2012Arsyet qė shpjegojnė se planeti ynė s’do lėvizė nga vendi pėr shumė kohė

Viti 2012 qė parashikon fundin e botės e teori tė tjera tė kėtij lloji janė shumė nė modė kohėt e fundit. Sipas kalendarit tė Majave bota siē e njohim ne do marrė fund rreth 21 dhjetorit 2012. E nėse kjo s’ndodh kemi rezerva pa fund tė kėsisoj teorish qė gjithsesi na e kanė taksur fundin nė njė mėnyrė a tjetėr.

Por, ka disa arsye qė mund te na japin shpresė se jeta jonė do vazhdojė edhe pas vitit 2012, tė cilat kundėrshtojnė pikėrisht arsyet se pse bota do marrė fund nė kėtė vit. Nė radhė tė parė sepse ndryshimi i poleve magnetike nuk ėshtė katastrofik.

Duket si qindra mijėra vjet mė parė fusha magnetike u tokės u reduktua nė thuajse asgjė e mė pas u rishfaq gradualisht ndėrkohė qė poli i veriut dhe i jugut u zhvendosėn.

Kjo zhvendosje nuk ėshtė veēanėrisht e rrezikshme, por mungesa e fushės magnetike mund tė dėmtojė jetėn nė planet sepse zgjatja e periudhės sė pakėsimit tė mbrojtjes magnetike lejon stuhitė meteorike dhe rrezet kozmike tė diellit tė godasin atmosferėn e tokės.

Por shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se ne e kemi kaluar njė ngjarje tė tillė dhe kanė vėnė re se fusha jonė magnetike ėshtė rritur me pesė pėrqind nė shekullin e shkuar, ndaj dhe ka kohė qė cikli tė pėrfundojė.

Pra ėshtė diēak pėr tė cilėn s’kemi pse shqetėsohemi pėr disa qindra mijėra vjet. Sė dyti, sepse rritja e aktivitetit tė njollave tė diellit nė vitin 2012 nuk do ketė ndonjė efekt tė dėmshėm nė planetin tonė.

Siē e di ēdo nxėnės shkolle dielli ynė nxjerr vazhdimisht shtėllunga gazi plazme tė nxehtė prej mijėra kilometrash nė hapėsirė, tė cilat atmosfera jonė i mban larg prej nesh.

Nga njėherė kėto shtėllunga janė mė tė mėdha se normalja, por gjithsesi janė ato qė ne i quajmė flakėrima diellore. Fatmirėsisht, kėto shpėrthime tė mėdha magnetike qė bombardojnė tokėn me njė rrekė grimcash subatomike shkrihen nga atmosfera e planetit dhe fusha magnetike ndaj ne rrallė i ndiejmė efektet e shpėrthimeve plazmike, pėrveē rritjes sė shkėlqimi tė dritave tė Veriut dhe Aurora Borealis.

Njė arsye tjetėr ėshtė sepse polet e tokės nuk zhvendosen dhe as orbita e planetit nuk shformohet. Disa individė pretendojnė se polet fizike tė planetit janė gati tė ndėrrojnė vend ose se forcat gravitacionale tė planetėve tė tjerė mund tė ndikojnė tek orbita e tokės dhe kjo tė ndryshojė klimėn dhe mjedisit.

Fatmirėsisht, forcat gravitacionale qė ndikojnė nė planetin tonė dhe vendin e tij nė sistemin diellor janė mandatar nga ligjet e Njutonit mbi mekanikėn planetare dhe nuk mund tė ndryshojnė pa ndonjė ngjarje ekstremisht dramatike qė mund tė ndodhė nė miliarda vjet, siē ėshtė pėrplasja e njė hėne tė vogėl ose njė gropė e zezė masive qė mbėrrin nė sistemin e diellor, gjė qė do dihej shumė mė pėrpara se tė ndodhte sepse avancimi do ishte aq gradual sa do duheshin shekuj pėr tė krijuar njė impakt.

Disa tė tjerė pretendojnė se tokės po i vjen fundi dhe se njerėzimi do marrė fund si rezultat i ndryshimeve klimaterike tė shkaktuara nga vetė njeriu.

Sipas kėsaj teorie do shkrijnė akujt nė pole, do rritet niveli i oqeaneve dhe deteve e ndryshimi i klimės do ndryshojė dhe jetesėn nė planet. Edhe nėse njė gjė e tillė ndodh, komuniteti shkencor pranon se ky ndryshim do ndodhte aq gradualisht sa do i jepte kohė njerėzve tė ambientoheshin.

Madje, ekziston njė mundėsi qė planeti mė i nxehtė mund tė ketė mė shumė pėrfitime sepse mund tė rrisė sasinė e tokės sė lėrueshme nė Siberi dhe Amerikėn e Veriut. Nė ēdo rast viti 2012 s’ka ndonjė ndikim nė kėtė rast.

Sepse Majat s’kanė thėnė se do ndodhte

Majat kanė pasur shumė kalendarė nė pėrdorim e njėri prej tyre njihet si ai qė mat periudha tė gjata kohore. Sipas kėtij kalendari (i cili njihet prej shumė kohėsh nga arkeologėt) “dielli i pestė” i tokės do merrte fund nė solsticin dimėror tė vitit 2012, kohė kur do fillonte njė cikėl i ri.

Kjo ka ngjallur shumė debat, por me konsensus tė pėrgjithshėm ėshtė arritur nė pėrfundimin se ata nuk flisnin pėr ngjarje katastrofave. Ka shumė gjasa qė ata ta kenė konsideruar si rinovim shpirtėror, i cili nuk duket dhe aq i rrezikshėm.

Sepse ndryshimi i poleve magnetike nuk ėshtė katastrofik

Duket si qindra mijėra vjet mė parė fusha magnetike u tokės u reduktua nė thuajse asgjė e mė pas u rishfaq gradualisht ndėrkohė qė poli i veriut dhe i jugut u zhvendosėn.

Kjo zhvendosje nuk ėshtė veēanėrisht e rrezikshme, por mungesa e fushės magnetike mund tė dėmtojė jetėn nė planet sepse zgjatja e periudhės sė pakėsimit tė mbrojtjes magnetike lejon stuhitė meteorike dhe rrezet kozmike tė diellit tė godasin atmosferėn e tokės.

Por shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se ne e kemi kaluar njė ngjarje tė tillė dhe kanė vėnė re se fusha jonė magnetike ėshtė rritur me pesė pėrqind nė shekullin e shkuar, ndaj dhe ka kohė qė cikli tė pėrfundojė. Pra ėshtė diēka pėr tė cilėn s’kemi pse shqetėsohemi pėr disa qindra mijėra vjet.

Rritja e aktivitetit tė njollave tė diellit nė vitin 2012 nuk do ketė ndonjė efekt tė dėmshėm nė planetin tonė.

Siē e di ēdo nxėnės shkolle dielli ynė nxjerr vazhdimisht shtėllunga gazi plazme tė nxehtė prej mijėra kilometrash nė hapėsirė, tė cilat atmosfera jonė i mban larg prej nesh. Nga njėherė kėto shtėllunga janė mė tė mėdha se normalja, por gjithsesi janė ato qė ne i quajmė flakėrima diellore.

Fatmirėsisht, kėto shpėrthime tė mėdha magnetike qė bombardojnė tokėn me njė rrekė grimcash subatomike shkrihen nga atmosfera e planetit dhe fusha magnetike ndaj ne rrallė i ndiejmė efektet e shpėrthimeve plazmike, pėrveē rritjes sė shkėlqimi tė dritave tė Veriut dhe Aurora Borealis.

Sepse polet e tokės nuk zhvendosen dhe as orbita e planetit nuk shformohet

Disa individė pretendojnė se polet fizike tė planetit janė gati tė ndėrrojnė vend ose se forcat gravitacionale tė planetėve tė tjerė mund tė ndikojnė tek orbita e tokės dhe kjo tė ndryshojė klimėn dhe mjedisit.

Fatmirėsisht, forcat gravitacionale qė ndikojnė nė planetin tonė dhe vendin e tij nė sistemin diellor janė mandatar nga ligjet e Njutonit mbi mekanikėn planetare dhe nuk mund tė ndryshojnė pa ndonjė ngjarje ekstremisht dramatike qė mund tė ndodhė nė miliarda vjet, siē ėshtė pėrplasja e njė hėne tė vogėl ose njė gropė e zezė masive qė mbėrrin nė sistemin e diellor, gjė qė do dihej shumė mė pėrpara se tė ndodhte sepse avancimi do ishte aq gradual sa do duheshin shekuj pėr tė krijuar njė impakt.

Sepse ndryshimi i klimės sė tokės ėshtė njė proces gradual, me tė cilin jetesa adoptohet pėrgjatė rrugės

Disa pretendojnė se tokės po i vjen fundi dhe se njerėzimi do marrė fund si rezultat i ndryshimeve klimaterike tė shkaktuara nga vetė njeriu. Sipas kėsaj teorie do shkrijnė akujt nė pole, do rritet niveli i oqeaneve dhe deteve e ndryshimi i klimės do ndryshojė dhe jetesėn nė planet.

Edhe nėse njė gjė e tillė ndodh, komuniteti shkencor pranon se ky ndryshim do ndodhte aq gradualisht sa do i jepte kohė njerėzve tė ambientoheshin. Madje, ekziston njė mundėsi qė planeti mė i nxehtė mund tė ketė mė shumė pėrfitime sepse mund tė rrisė sasinė e tokės sė lėrueshme nė Siberi dhe Amerikėn e Veriut. Nė ēdo rast viti 2012 s’ka ndonjė ndikim nė kėtė rast.

Sepse njerėzit qė flasin pėr fundin e botės nuk e dinė se ēfarė flasin

Fatkeqėsisht qeniet njerėzore kanė tendencėn tė investojnė autoritet drejt njerėzve qė i bindin se janė “ekspertė” profecish ose se kanė ndonjė njohuri tė fshehur qė tė tjerėt s’e kanė e qė i lejon ato tė lexojnė tė ardhmen.

Shumė prej kėtyre njerėzve janė individė tė sinqertė qė keqinterpretojnė tekstet e biblės, ndėrsa tė tjerė janė tė ēmendur deluzionalė qė thjesht duan tė pėrfshijnė tė tjerėt nė botėn e tyre tė fantazisė. Disa tė tjerė janė sharlatanė tė paskrupullt qė duan tė fitojnė para nė kurriz tė tė tjerėve.

Gjithsesi ideja ėshtė se askush nuk e di se ēfarė rezervon pėr ne e ardhmja nėse s’kanė njė gradė shkencore pėr ta ditur.

Sepse “The Bible Code” ėshtė njė labirint rrengjesh

Gazetari Michael Drosnin, autor i “The Bible Code” pretendon se dikush mund tė gjejė kuptim dhe data e fjalė qė kanė kuptime tė fshehura nė fjalėt e testamenti i vjetėr, tė cilat nuk janė tė rastėsishme.

Njė prej kėtyre, sipas tij sugjeron se planeti do goditet nga njė kometė nė vitin 2012 e pasojat e kėsaj goditjeje mund tė imagjinohen. Gjithsesi, kritikėt e kanė kundėrshtuar metodologjinė e Drosnin si njė labirint rrengjesh, duke demonstruar se fjalė dhe fraza tė kuptimta mund tė gjenden nė ēdo tekst nėse pėrdoret njė metodologji e caktuar. Nė tė rast, viti 2012 bie sėrish poshtė.

Sepse toka nuk shkatėrrohet aq lehtė

Sigurisht qė ka shumė gjėra qė mund ta vėnė pėrfund planetin tonė, por nė fakt toka ėshtė shumė herė mė e fortė sesa pretendohet prej disave. Mos tė harrojmė se ajo s’ka lėvizur nga vendi i saj pėr miliarda vjet, i ka rėnė orės pėrqark shumė herė e ndihmuar nga asteroidėt dhe kometat, ka duruar ndryshime klimaterike ta shkallės biblike e madje i ka mbijetuar dhe pėrplasjes me njė planet tjetėr qė krijoi dhe hėnėn tonė e sėrish vazhdon tė funksionojė. Ndaj s’mund tė mendojmė se shkrirja e akujve nė pole dhe disa armė bėrthamore mund ta shkatėrrojnė.

Sepse profecitė e fundit tė botės gjithnjė kanė rezultuar tė rreme

Deri tani ka pasur me qindra data qė janė zgjedhur pėr tė shėnuar fundin e botės. Ato janė thėnė e stėrthėnė nga liderė fetarė, nga njerėz qė u ėshtė shfaqur nga njė forcė mė e lartė data e saktė e fundit tė njerėzimit, por deri tani asnjė prej kėtyre s’ka rezultuar e vėrtetė.

Atėherė pse vazhdojmė t’i besojmė ata qė thonė se jeta jonė mbi tokė do pėrfundojė nė vitin 2012? A do ishte e mundur tė besonit njė doktor, i cili s’ka diagnostifikuar kurrė mė parė nė mėnyrė tė saktė njė pacient? Atėherė pse duhet tė besojmė ata qė thonė se shumė shpejt ne do zhdukemi qė kėtu.

Sepse Nostradamusi s’e ka pėrmendur kurrė vitin 2012

Ėshtė besuar shumė se Nostradamusi ka parashikuar se bota do merrte fund nė vitin 2012, ēka koincidon me datėn e Majave qė parashikon dhe fundin tonė. Por nė fakt, nuk ka asnjė vend ku Nostradamusi pėrmend vitin 2012 si fundin e njerėzimit mbi tokė, e madje nuk pėrmend as dhe ndonjė datė afėr kėtij viti.

Nė fakt, parashikimet e tij shtrihen deri nė vitin 3797, datė qė duket mjaft larg nga koha nė tė cilėn jetojmė.

Prapėseprapė, shkrimet e Nostradamusit janė aq tė errėta sa gjithsesi ėshtė e vėshtirė tė gjesh se ē’ka dashur tė thotė. Pjesa mė e madhe e tyre i referohen ngjarjeve tė kohės kur ai ka qenė gjallė.
avatar
Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  olsi ylli prej 19.02.10 0:52

Sipas mendimit te gjitha keto tregohen aq bukur sic mbaj mend kur isha i vogel dhe gjyshja me tregonte perralla.

Per mendimin tim keto nuk jane gje tjeter vecse dokrra ne kohera te ndryshme qe secili ne kohen e vete per perfitime te ndryshme, dhe mendoj qe viti 2012 nuk do te ndodhi asgje por te pakten te ecim me shpresen qe Shqiperia (Albania), te futet ne bashkimin europian dhe 2012 te jete viti i mbare per gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen.

Normalisht sic dihet qe sa te ekzistoje dielli qe mendohet te shuhet mbas 5000 milirad vitesh aq do kete jete ne planetin toke, vetem nqs ne njerezit e ketij planeti nuk e shkaterrojme vete me doren tone, dmth qe ne njerezit e kemi ne dore kete gje.

Faleminderit per mundesin qe na keni dhene per te shprehur mendimin tone per kete ceshtje kaq te rendesishme, dhe nje here falenderoj stafin e explorerunivers, qe jane te papare,. gjithe te mirat njerez ju uroj fat ne punet tuaja dhe ne cdo gje ju pershendes, ciao......
avatar
olsi ylli

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Neo prej 21.02.10 21:30

Teoritė mė ēuditshme tė fundit tė botės

Teoritė e fundit tė botės duket se gėlojnė kohėt e fundit.

E filmi 2012 qė ėshtė shfaqur sė fundmi nė kinema i ka ndezur akoma mė shumė fatalistėt shpresėplotė. Por, cilat janė teoritė mė tė ēuditshme tė pėrfundimit tė jetės nė planetin tonė? Teoria e planetit misterioz X ka disa kohė qė ėshtė zbuluar.

Supozohet qė planeti X tė jetė rreth 100 herė mė i madh se toka dhe me njė orbitė masive prej 3600 vjetėsh. Dhe kur tė afrohet nėpėrmjet sistemi tė brendshėm diellor mund tė shkaktojė katastrofė kataklizmike nė planetin tonė. Ai ėshtė aq masiv sa mund t’i kthejė polet e tokės nė anė tė kundėrta, ose dhe tė ndalojė rrotullimin e saj. Efekti serė ėshtė njė prej gjėrave, sė cilės i jemi drejtuar.

Nė disa dekada klima jonė mund marrė fund. Temperaturat mund tė rriten me shpejtėsi duke shkrirė akujt dhe duke e kthyer klimėn e planetit tonė tė krahasueshme me atė tė Venusit. Tė gjithė kemi njohuri pėr ngrohjen globale dhe nė dhjet vjetėt e fundit nuk ka pasur gazetė qė s’ka shkruar diēka pėr tė thuajse ēdo ditė. Nė botėn ku jetojmė ne perceptojmė realen.

Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetėm simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qė universi ėshtė i rregulluar nė mėnyrė aq precize pėr tė ndihmuar jetėn ėshtė njė koincidencė astronomike. Marrim pėr shembull forcėn brenda atomeve bėrthamore.

Nėse forca brenda tyre bėhet vetėm pak mė e shpejtė atėherė nuk ekzistojmė mė. Siē dihet, ka shumė meshkuj dhe femra qė nuk mund tė sjellin nė jetė fėmijė. Por numri i kėtyre njerėzve po rritet akoma mė shumė dhe me shpejtėsi tė frikshme. Specialistėt kanė parashikuar se ky ėshtė njė problem serioz pėr tė ardhmen e specieve tona.

Njė prej arsyeve tė shterpėsisė ėshtė ndotja. Njė tjetėr ėshtė se evolucioni ka vendosur se kush mund tė ketė fėmijė dhe kush jo. Dhe rezulton se kjo ėshtė njė zhdukje e avashtė e njerėzve. Kolapsi i vakumit tė kuantit sugjeron se shkencėtarėt do tė shkatėrrojnė planetin. Vitin e kaluar ishte nė tė gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund tė shkatėrronte planetin.

Nė fakt ky ėshtė gabim, sepse ai nuk mund tė shkatėrrojė vetėm planetin, por gjithė universin. E mira ėshtė se vakumi i kuantit mund ta fshijė faqen nga vendi i saj nė njė sekond e shkatėrrimi nuk do jetė i dhimbshėm. konstanteve, “konstantja e strukturės sė pėrsosur” duke se po zmadhohet gjithnjė e mė shumė. Kjo nxiti njė debat masiv nė fizikė, i cili vazhdon sot e kėsaj dite, ndėrkohė qė ka tė dhėna se konstante tė tjera po lėvizin. Kjo do tė thotė se universi mund tė marrė fund.

Tė gjithė yjet tė shuhen nė sekonda dhe gjithēka tė errėsohet. Shumė gjėra tė ēuditshme mund tė ndodhin mė pas.

Zhdukja ėshtė njė prej teorive qė vjen nga goja e zyrtarėve tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencėtarėve dhe ėshtė nė disa raporte qė asnjė njeri i thjeshtė s’mund t’i lexojė. Kjo thonė se nė tre gjenerata bota do ketė njė tė tretėn e popullsisė qė ka tani. Dhe se do vijė duke u pakėsuar. Nuk bėhet fjalė pėr njė virus. As pėr ndonjė kometė.

Puna ėshtė se njerėzit nuk do kenė mė fėmijė. Sepse me pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe teknologjisė nevoja pėr fėmijė do zhduket. Ēėshtja e drithit mund tė duket shumė idiote, por merret shumė seriozisht nga shkencėtarėt.

Njė ditė planeti jonė do mbulohet krejtėsisht nga gruri. Ushqimi i vetėm do jetė buka. Drithėrat do zėnė vendin e ēdo lloj tė mbjelle tjetėr dhe pyjet do kthehen nė fusha tė mėdha drithi e toka si pasojė do kthehet nė njė shkretėtirė tė madhe pej drithi. Kjo pėr arsye se biologėt besojnė se njė ditė raca njerėzore do krijojė GM, nėnėn e tė gjithė drithėrave, e cila do i japė fund njerėzimit.

Teksa teknologjia bėn progres gjithēka bėhet mė e vogėl. Shumė shpejt ne do hyjmė nė mbretėritė e teknologjisė nano. Nanobotėt do jenė robotė mikroskopikė tė ndėrtuar pėr tė bėrė ēdo lloj detyre, veēanėrisht nė fushėn mjekėsore.

Ato do jenė nė gjendje tė rivendosin atomet dhe tė bėjnė ujė nga rėra. Por e vetmja mėnyrė pėr t’i bėrė ėshtė tė pėrdorėsh nanobotėt nė mėnyrė qė ato tė kopjojnė botėn. Por nėse padashur njė prej tyre flaket tutje, brenda 72 orėsh ēdo atom nė tokė do jetė kthyer nė Nanobot.

Rreziku nga planeti X

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohė qė ėshtė zbuluar. Supozohet qė planeti X tė jetė rreth 100 herė mė i madh se toka dhe me njė orbitė masive prej 3600 vjetėsh. Dhe kur tė afrohet nėpėrmjet sistemi tė brendshėm diellor mund tė shkaktojė katastrofė kataklizmike nė planetin tonė. Ai ėshtė aq masiv sa mund t’i kthejė polet e tokės nė anė tė kundėrta, ose dhe tė ndalojė rrotullimin e saj.

Efekti serė

Ky ėshtė njė prej gjėrave, sė cilės i jemi drejtuar. Nė disa dekada klima jonė mund marrė fund. Temperaturat mund tė rriten me shpejtėsi duke shkrirė akujt dhe duke e kthyer klimėn e planetit tonė tė krahasueshme me atė tė Venusit. Tė gjithė kemi njohuri pėr ngrohjen globale dhe nė dhjet vjetėt e fundit nuk ka pasur gazetė qė s’ka shkruar diēka pėr tė thuajse ēdo ditė.

Matrix

Nė botėn ku jetojmė ne perceptojmė realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetėm simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qė universi ėshtė i rregulluar nė mėnyrė aq precize pėr tė ndihmuar jetėn ėshtė njė koincidencė astronomike. Marrim pėr shembull forcėn brenda atomeve bėrthamore. Nėse forca brenda tyre bėhet vetėm pak mė e shpejtė atėherė nuk ekzistojmė mė.

Problemi i shterpėsisė

Siē dihet, ka shumė meshkuj dhe femra qė nuk mund tė sjellin nė jetė fėmijė. Por numri i kėtyre njerėzve po rritet akoma mė shumė dhe me shpejtėsi tė frikshme. Specialistėt kanė parashikuar se ky ėshtė njė problem serioz pėr tė ardhmen e specieve tona. Njė prej arsyeve tė shterpėsisė ėshtė ndotja. Njė tjetėr ėshtė se evolucioni ka vendosur se kush mund tė ketė fėmijė dhe kush jo. Dhe rezulton se kjo ėshtė njė zhdukje e avashtė e njerėzve.

Pėrplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund tė shihet me sy tė lirė. Me kalimin e kohės do bėhet mė i dukshėm dhe njė ditė do tė na godasė. Jo nė mėnyrė direkte, por aq sa pėr tė shkatėrruar sistemin tonė diellor. Ose duke e shkatėrruar krejtėsisht nga graviteti ose duke goditur renė Oort. Reja Oort ėshtė njė mbase e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkėmbinjsh me pėrmasa planetėsh. Mund tė imagjinohet ēfarė ndodh pas pėrplasjes.

Kolapsi i vakumit tė kuantit

Kolapsi i vakumit tė kuantit sugjeron se shkencėtarėt do tė shkatėrrojnė planetin. Vitin e kaluar ishte nė tė gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund tė shkatėrronte planetin. Nė fakt ky ėshtė gabim, sepse ai nuk mund tė shkatėrrojė vetėm planetin, por gjithė universin. E mira ėshtė se vakumi i kuantit mund ta fshijė faqen nga vendi i saj nė njė sekond e shkatėrrimi nuk do jetė i dhimbshėm.

Rritja e konstanteve

Nė vitin 2001 fizikanėt zbuluan diēka tė ēuditshme. Njė prej konstanteve, “konstantja e strukturės sė pėrsosur” duke se po zmadhohet gjithnjė e mė shumė. Kjo nxiti njė debat masiv nė fizikė, i cili vazhdon sot e kėsaj dite, ndėrkohė qė ka tė dhėna se konstante tė tjera po lėvizin. Kjo do tė thotė se universi mund tė marrė fund. Tė gjithė yjet tė shuhen nė sekonda dhe gjithēka tė errėsohet. Shumė gjėra tė ēuditshme mund tė ndodhin mė pas.

Zhdukja

Zhdukja ėshtė njė prej teorive qė vjen nga goja e zyrtarėve tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencėtarėve dhe ėshtė nė disa raporte qė asnjė njeri i thjeshtė s’mund t’i lexojė. Kjo thonė se nė tre gjenerata bota do ketė njė tė tretėn e popullsisė qė ka tani. Dhe se do vijė duke u pakėsuar. Nuk bėhet fjalė pėr njė virus. As pėr ndonjė kometė. Puna ėshtė se njerėzit nuk do kenė mė fėmijė. Sepse me pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės dhe teknologjisė nevoja pėr fėmijė do zhduket.

Ēėshtja e drithit

Ēėshtja e drithit mund tė duket shumė idiote, por merret shumė seriozisht nga shkencėtarėt. Njė ditė planeti jonė do mbulohet krejtėsisht nga gruri. Ushqimi i vetėm do jetė buka. Drithėrat do zėnė vendin e ēdo lloj tė mbjelle tjetėr dhe pyjet do kthehen nė fusha tė mėdha drithi e toka si pasojė do kthehet nė njė shkretėtirė tė madhe pej drithi. Kjo pėr arsye se biologėt besojnė se njė ditė raca njerėzore do krijojė GM, nėnėn e tė gjithė drithėrave, e cila do i japė fund njerėzimit.

Hipoteza e “Grey Goo”

Teksa teknologjia bėn progres gjithēka bėhet mė e vogėl. Shumė shpejt ne do hyjmė nė mbretėritė e teknologjisė nano. Nanobotėt do jenė robotė mikroskopikė tė ndėrtuar pėr tė bėrė ēdo lloj detyre, veēanėrisht nė fushėn mjekėsore. Ato do jenė nė gjendje tė rivendosin atomet dhe tė bėjnė ujė nga rėra. Por e vetmja mėnyrė pėr t’i bėrė ėshtė tė pėrdorėsh nanobotėt nė mėnyrė qė ato tė kopjojnė botėn. Por nėse padashur njė prej tyre flaket tutje, brenda 72 orėsh ēdo atom nė tokė do jetė kthyer nė Nanobot.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1464


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 21.02.10 23:02

Tema shume kontradiktore nga mendje shume te djallezuara,jo te autorve te temave te ketij forumi,por nga te te ashtuquajtur shkencetare profet,qe cdo gje mund te na servirin,por vetem per fundin e botes,ja 'fusin' si kau peles
Me falni per reshqitjen ne fjalor,por e verteta e ketij konspiracioni,diku tjeter godet.
Ketu do jemi dhe perseri do konkludojme.....!!!!!????

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  ILIRA prej 22.02.10 13:16

Pershendetje,

Pak dite me pare lexova librin " Simboli i Humbur" mund te them se kuptova pak me shume ne lidhje me forcen e mendimit apo sic njihej ndryshe shkenca e noetikes dhe bera ca kerkime ne internet, interesant eshte fakti se me daten 21.12.2012 ndoshta po luhet per ta bere " qe te ndodhe" .

Sa me shume frike qe te kete aq me shume mendime negative sigurisht dhe pasojat nuk do te ishin me te mira.
Ky eshte mendimi im eeeeeeeeee jo prej eksperti.
avatar
ILIRA

265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 22.02.10 16:23

A do te ndodh fundi me 2036...ne se njerzimi do te kapet i pa pregatitur..!?Shkrimet dhe filmat - janė duke folur rreth vitit 2012. Shkencėtarėt Rusė nga ana tjetėr argumentojnė se fundi i botės nuk do te ndodh gjate 2012,por ėshtė mė tej… nė 2036!

Gjatė ketij viti, njė grup shkencėtarėsh rusė do tė realizojnė njė takim me dyer tė mbyllura pėr tė diskutuar shmangien e rėnies nė Tokė tė njė asteroidi gjigand. Skenari i mėsipėrm nuk ėshtė fantazi shkencore por njė deklaratė publike e kreut rus tė Shėrbimit Hapėsinor, Anatoli Perminof.

Nė mėnyrė tė veēantė, Perminof deklaroi nė stacionin radiofonik “Zėri i Rusisė” se: “Kėshilli tekniko-shkencor sė shpejti do tė mblidhet pėr tė diskutuar se ēfarė mund tė bėjmė pėr tė mos lejuar rėnien e asteroiodit qė tė shkatėrrojė njė pjesė tė madhe tė planetit tonė nė 2036″.

Perminof gjithė optimizėm shtoi se: “Ėshtė mė mirė qė tė shpenzojmė disa milion tani pėr tė krijuar njė sistem qė do tė parandalojė rėnien e asteroidit, se sa tė presim deri sa tė ndodhė e pastaj tė numėrojmė mijėra e miliona tė vdekur nga shkatėrrimi i parashikuar“.

Nga ana e saj NASA, njoftoi se probabiliteti i konfliktit mes njė asteroidi dhe Tokės ėshtė reduktuar dukshėm.

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 23.02.10 13:51

NJE KUJTESE E SHKURTER PER TEORITE E FUNDIT TE BOTES, NDER VITE E SHEKUJ.

Ndėr legjendat qė qarkullojnė, mė qesharake janė ato per fundin e botės qė pėrsėritet rregullisht dhe nė kohė kundėrshtohet nga fakti se nuk ndodh asgjė.

Janė bėrė sistematikisht libra, artikuj, dokumentarė dhe seminare nga dijetarėt qė tė ēojnė ne provat "pėr fundin tė botės pėr njė vit tė caktuar, dhe gjithmonė nė mėnyrė konsistente nuk ka ndodhur asgjė. Kėshtu "tha ai Gjeni'' njė datė tė re pėr fundin e botės dhe ne fillojme nga kreu. Ndėrkohė, shumė njerėz tė pasur perfitojne nė kurriz tė sylesheve. Si gjithmonė, sensacionet janė njė biznes shumė fitimprurės.

Megjithatė, kjo ėshtė e pabesueshme se si njerėzit kanė kujtime tė shkurtėra dhe tė harrojmė sensacionet e panumėrta pėr shumė gjėra qė ishin tė zhurmshme dhe kur me pas asgje s'ka ndodhur, sikur gjithēka sillej rreth vitit 2000 nė tė cilėn, nga studiues e ēdo lloji, janė shkruar shumė gjėra nė lidhje me fatkeqėsitė, nė fund tė botės, ndryshimet qė ishin me rėndėsi per te ardhmen, fetare , paranormal ngjarje tė jashtėzakonshme pozitive dhe negative, etj. Asnjė nga mė lartė.s'ka ndodhur nė vitin 2000! E njėjta vlen pėr parashikime tė tjera tė ngjashme nė lidhje me datat e tjera .... Ndėrkohė, megjithatė, kanė qenė nė gjendje tė sjellin dobi nė kėto parashikime e sensacione.

Oh yes, njerėzit kanė vetėm kujtime tė shkurtėra ...

Datat e njohura pėr fundin e botės dhe katastrofat apokaliptike

Ja datat e njohura referuar, pėr fundin e botės nga katastrofat apokaliptike, duke filluar rreth vitit 1000. Njė pjese po i citojme,sepse njerėzit kanė kujtese tė paket,dhe ia vlen tė pėrmenden, se nė disa raste tė njerėzve qė kanė promovuar fundin tė botės pėr njė datė tė caktuar , njekohesisht jane cfaqur dhe klubet kundershtare nė mos-shfaqjen e apokalipseve te parashikuar ....
- 992: Fundi i Botės Sipas Bernardi i Thüringen;

- 31 dhjetor 999: "njė mijė vjet pas lindjes sė Krishtit" ėshtė data e pėrfundimit tė botės sipas Ungjijve i paprovuar;

- 1000: Libri biblik i Zbulesės parashikoi ardhjen e njė periudhe prej 1000 vjet mė vonė, kur, me kthimin e Krishtit do tė triumfonte drejtėsia.Shumė besonin se kjo do tė ketė ndodhte rreth vitit 1000 dhe ata qe nuk do te ndiheshin tė denjė pėr tė hyrė nė mbretėrinė e qiellit,nė mėnyrė tė pashmangshme do tė pėrkoi me fundin e botės. Profecia do te konfirmohej nga njė seri ngjarjesh tė jashtėzakonshme tė tillė si njė eklips i diellit, murtaja, njė dimėr shumė i rėndė, njė shpėrthim i tmerrshėm i Vesuvius, pushtim barbar. Afrohet viti 1000, njerėzit nė tė gjithė Evropėn,ne panik, filluan tė braktisin fshatrat dhe fermat e tyre e tė mblidhen nė vendet e lutjes. Shumė besnik shiten tė gjitha sendet e tyre pėr tė shkuar nė pelegrinazh nė Jeruzalem. Pritej qė nė ēdo moment qielli te hapej pėr tė zbuluar Krishtin...Asgje.!!!!

- Shtator 1186: Fundi i botės sipas astrolog Gjoni i Toledos, i cili kishte vlerėsuar njė pėrqasjen e planeteve pėr atė periudhė.


- Shkurt 1420: nė fjalėt e profetit Hasui Martinek, bota do tė pėrfundojė nė mes tė 1 dhe 14 shkurt 1420.


- Nė 1499, Johannes Stoeffer, Pika von astrolog Igggleheim, parashikoi njė shpėrthim tė ri nė shkurt 20, 1524. Von Iggleheim ndėrtoi vetė njė arkė. Nė mėngjesin e 20 shkurtit, fermerėt e tij, u zemėruan qė ai nuk mund tė marrė nė arkėn e tij,por i la nė mėshirėn e pėrmbytjes.

- Shkurt 20, 1524: njė vit plotė pėr parashikimin e fatkeqėsive, pėrmbytjeve dhe fatkeqėsive ne kulmin pėr fund tė botės, sipas astronomeve Johann Jakob Stöffler dhe Pflaumen,e sipas njė grupi astrologėsh ne Angli, nė shkurt 1, 1524 Toka do tė ishte pėrmbytur nga njė pėrmbytje e dytė.Shėn Bartolomeu, nė Londėr,u mbyll ne kishen e tij, pasi e mbushi me furnizime tė mjaftueshme pėr tė mbijetuar mbytjes pėr disa muaj. Kjo ditė nė Londėr do te ishte apokalipsi me i madh...
Asgje..,.!!! Astrologėt me vone e kishin kuptuar qe kishin pasur gabim:

- 1532: Fundi i botės sipas pėrzierit Peshkopi Frederik vjenez.

- 3 tetor 1533 (8,00) Fundi i botės llogaritur nga Stifelius matematikan gjerman.

- Tetor 23, 1533: Sipas llogaritjeve nga studenti Michael Stifel, Libri i drejtuar 23 tetor tė 1533, nė 8, momenti i fundit i botės. Kur nuk ndodhi, Stifel ishte rrahur nga bashkatdhetarėt e tij.


- 1533: Njė zjarr i madh do tė shkatėrronte Tokėn, por, sipas Melchior Anabaptist Hoffman, qyteti i Strasburgut nuk do te shkaterrohej..


- 1537: Fundi i botės sipas astrolog Pierre Turrel (i cili parashikoi fundin e botės pėr 1544, 1801 dhe 1814).


- 1584: Fundi i botės sipas astrolog Leowitz Cipriano.


- 1588: Fundi i botės sipas Regiomontanus ese (Johan Müller).


- 1648: Fundi i botės sipas Mėsues Sabbata Zevi i Smyrna.


- 1654: Fundi i botės sipas mjekut Alsatian Helisaeus Roeslin.


- 1665: Fundi i botės sipas Sulejmanit kuakeri Eccles.


- 1704: Fundi i botės sipas kardinalit Nikolla i Cusa.


- Maj 19, 1719: fundi i botės sipas matematikanit, Zhak Bernoulli (i parė i njė familje prej tetė Matematikanė te njohur).I Madhi matematikan zviceran Jacob Bernoulli parashikoi pėr 19 maj 1719 kthimin e njė kometė, e cila do tė ēojė nė fund tė botės. Kometė nuk u kthye dhe bota nuk pati fund.


- 1732: Fundi i botės sipas Nostradamus.


- 1757: Fundi i botės sipas suedisht Emanuel Swedenborg mistik, i cili mes tjerash deklaroi se ishte nė kontakt me qenieve te huaja.


- 1774: Fundi i Botės Sipas Joanna Southcott, kreu i njė sektii fetar angleze .


- April 5, 1761: Fundi i botės sipas fetar fanatik William Bell.


- Tetor 14, 1820 fundi i botės sipas profetit John Turner, kreu i ri i sektit tė Joanna Southcott.

- April 3, 1843: fundi i botės sipas William Miller, themeluesi i sektit tė Miller (mė vonė u bė drejtues i Kishes Adventiste). Pėr mė tepėr, sipas studimeve tė tij nė Shkrimet e Shenjta, William Miller deklaroi se Jezusi do tė thėrriste besimtarėt nė qiell ..Per fundin tė botės u caktua data e re pėr korrik 7, 1843, pastaj nė mars 21, 1844, dhe nė fund, mė 22 tetor 1844.

- 1761: Fundi i Botės Sipas William Bell, se njė tėrmet do te ndodhe mė 8 shkurt 1761 dhe njė tjetėr mė 8 mars tė atij viti, njėzet-tetė ditė mė vonė, pikėrisht mė 5 prill , nė mėnyrė tė dhunshme do tė shkaktonte fundin e botės. Tėrmetet nuk ndodhen, dhe William Bell u mbyll nė njė ēmendinė.


- 1881 Fundi i botės sipas llogaritjet e disa studentėve tė matjeve gjeometrike te piramidat, data e skadimit tė apokalipsit ishte i rafinuar mė vonė pėr 1936 e pėr 1953.


- 1914: Fundi i Botės Sipas CT Russell, themeluesi i Dėshmitarėve tė Jehovait, njė vit i cili ndėr tė tjera ishte fundi i njė periudhe qe do karakterizohej nga ardhje e dyte e Krishtit, 1914 kishte njė tė vėrtetė tė rėndėsishme pėr ta, sepse ata thanė pėr njė fakt qė do tė zhvillohej pėr fund tė botės nė sajė tė studimeve tė pėrgatitur nė Bibėl. Kjo ishte.-pėrmbysje e plotė tė tė gjitha mbretėrive tė njeriut apo qeveritė, dhe fuqisė sė gjithėmbarshme dhe tė fuqisė absolute nga Perėndia nėpėrmjet Krishtit, rivendosjen e njerėzit e Izraelit nė Palestinė, duke marrė nė qiell Dėshmitarėve tė Jehovait.

- 1918: Dėshmitarėt e Jehovait do tė provonin pėrsėri per fundin e botės qe nuk e panė nė 1914,gje e cila nuk kishte ndodhur. kishte ndodhur.

- 1919: Fundi i botės sipas sizmologut italiane dhe meteorologut Albert Porta, njė banor nė St Francisko. 17 dhjetor parashikoi se se bashku te gjashtė planetet do tė shkaktonin njė force magnetike duke shkaktuar njė shpėrthim tė madh qė do tė shkatėrrojė tokėn. Pėrhapjen e terrorit dhe skena rekord i vetėvrasjeve nė pjesė tė ndryshme tė botės.

- Shkurt 13, 1925: Gabriel Pėllumbi,ilir kishte njoftuar pėr njė vajzė ne Kaliforni, Margaret Rowne,e cila parashikonte fundin i botės nė mesnatėn e te premtes, shkurt 13, 1925.

- 1925: Fundi i Botės Sipas Rutherford, presidenti i dytė i Shoqėrisė Watch Tower Dėshmitarėt (Jehovait). Provoi pėrsėri me 1934.


- 1936 Fundi i botės sipas Xhorxh Rifferte piramologia studimet e tij, 6 shtator 1936 bota do tė pėrfundojė. Riffert Xhorxh, duke kuptuar se bota nuk kishte mbaruar shtator 6, 1936 vendosi perseri daten sė 20 gusht 1954 pėr ardhjen e dytė te Mesias.


- 1941/42 Fundi i botės pėrsėri sipas Dėshmitarėt e Jehovait.

- 1945: Fundi i botės sipas Ēarls Rev Pasadena. Njoftoi se nė vitin 1943, shtator 21, 1945 do tė ketė rritje temperature ne tokė dhe njerėzimi do tė transformohet nė ektoplasmė. Ndjekėsit e tij u ndalen pėr tė ngrėnė, pirė pije dhe ja futen me gjumė njė javė para fatkeqėsise se supozuar.

- 1947: Fundi i botės sipas Gjonit Ballou Newbrough, "profeti mė i madh i Amerikės."

- 1954: maj-18,e ēara u shfaq nė Coliseum. Nuk ėshtė njė adage vjetėr, Roma dhe bota do tė jetė e sigurtė "deri sa Koliseumi ishte ende nė kėmbė." Duke pasur parasysh ēarje nė Koloseu, dikush kish llogaritur se bota do tė pėrfundojė mė 24 maj dhe mijėra pelegrinė shkuan nė Sheshin e Shėn Pjetrit pėr ti kėrkuar papės pėr falje nga mėkati.

- 1954: Sipas Charles Laughead, 20 dhjetor 1954 u deklarua se njė flotė e spaceships e huaj mund tė ketė shpėtuar njerėzimin nga njė Flood i ri.prandaj kjo ngjarje kjo nuk ndodhi, dhe Laughead, falenderoi Perėndinė pėr mėshirėn e tij tė pafund.

- 1959: Fundi i botės sipas Davidians Dega, njė sekt distantly lidhur me ngjarjet e Ditės sė Shtatė, prill 22, 1959.Kjo dite u percoll me shume vetvrasje,gjoja qe shpirti i besimtarve te ngrihej ne qiell.

- 1960: Fundi i botės sipas pediatėr Elio e Bardhė. Ai tha se bota do tė pėrfundojė mė 14 korrik, shkatėrruar me armė sekrete amerikane. Prandaj, me ndihmėn e 45 asistentė, kishte ndėrtuar njė arkė pėr 15 dhoma,me drejtim Malin Mont Blank.

- 1967: Fundi i botės sipas Sun Myung Moon, kreu i Kishės Bashkimit.

- 1968: entomologjist dhe mjedisor Paul R. Ehrlich, i cili gjithmonė konsiderohej si njė autoritet nga ambientalistėt, tha se brenda 10 viteve, nė tė gjithė botėn (duke pėrfshirė Shtetet e Bashkuara), qindra milionė njerėz do te vdesin nga uria pėr shkak se ushqimi nuk do tė jetė i mjaftueshme pėr tė ushqyer ato. Nė 1969 ai ka deklaruar se nė vitin 1973 smogut do te kishte vrarė 200.000 njerėz nė Nju Jork dhe Los Angeles, gjithashtu tha se do vinte bast ēdo shumė,se qė nė 2000 Anglia nuk do tė ekzistonte mė.

Gjithashtu nė vitin 1969 ka deklaruar se deri nė 1985 do tė kenė vdekur kaq qindra milionė njerėz se popullsia botėrore do tė reduktohej nė 1 miliardė e gjysmė, nga 1980 ne Shtetet e Bashkuara jeta mesatare do tė zvogėlohet nė 42 vite pėr shkak tė defektit tė pesticideve, e ne vitin 1999 popullsia e saj do te ishte ne rėnje me 22.6 milionė banorė. Shumė njerėz e besuan atė.

- 1970: Paul R. gjithnjė dhe Ehrlich thane se brenda 10 vjetėsh se fauna oqanike e detare do te zhdukej, zonat e mėdha bregdetare do te evakuoheshin, pasi njė sasi e madhe e peshkut do te ngordhte, furnizimin me ushqime do tė zvogelohej e ēdo vit do tė vdisnin 100-200 milion njerez. Dhe nė vitin 1976 ka deklaruar se deri nė 1985 do tė jenė shterur tė gjitha minerale tė rėndėsishme.

- 1972: Donella Livadhe ka profetizuar katastrofė globale brenda njė shekulli,nė nje traktat te saj tė famshme.Kufijtė ė Rritjes "botuar nga Klubi i Romes dhe pastaj kthehet pėrsėri, pėrditėsuar nė vitin 1992 dhe njė tė re, titull kuptimplotė:" Beyond Limits ' pėrtej kufijve.

Ishte themeli i Klubit tė Romės nė vitin 1968 nga Aurelio Peccei, sė bashku me studimet e Institutit Worldwatch, Lester Brown, i Institutit Wuppertal nė Pjetri Hennicke dhe Faktori 10 Klubi i Friedrich-Schmidt Bleek, qė ishin qysqi ku u hapen dritaret e catastrophism bashkėkohore, ende nė pėrmbytje. Nė raportin e tij pėr tek Klubi i Romės, Donella livadhe, njė studiues nė MIT nė Boston dhe pastaj profesor nė Dartmouth College, parashikoi shterimin e naftės dhe burimeve tė tjera natyrore. Argumentuar se rezervat e naftės nė botė do tė shkojė nga rreth fillimit tė mijėvjeēarit tė tretė. Nė fakt, ndodhi e kundėrta: sot jane tė njohura rezervat e naftės janė shumė mė tė plentiful atėherė dhe njėjta gjė vlen pėr tė gjitha burimet tė tjera:Ndodhi e kunderta

- 1973: Eugenio Siragusa qė pretendon tė jetė nė kontakt me qytetarėt e huaj deklaruan se fund i botės ėshtė i afėrt, me mjaft drejtėsi hyjnore. Ai predikoi se pėr shkak tė sjelljes negative tė gjeneratės sė tij, fundi i botes do tė ndodhe. Gjithashtu mori mundėsi pėr tė pėrcaktuar rolin e tij: <> Sigurisht s'ka ndodhur asgjė.


- 1975: Fundi i botės sipas tė Dėshmitarėve tė Jehovait dhe Herbert W. Materiale Armstrong, kreu i Kishės Universale e dėshmitarėve tė Perėndisė, qė donte tė bėnte punė tė mirėmbajtjes nė shtėpitė e tyre, janė kritikuar dhe konsideruar unspiritual, 'Si mund t'i riparojė gjėrat nė njė kohė si kjo! ". Njėjta ndodhi pėr ēiftet e reja qė kishte fėmijė: "Kjo nuk ėshtė koha pėr tė pasur fėmijė, por pėr tė predikuar. Mund tė imagjinohet zhgėnjimi kur kaluan javė, muaj, vite, dhe nė fund nuk asgje nuk ndodhiNuk mund te harrohet kaq shpejt profecia e Deshmitareve TE Jehovasit,se fundi i Botes per te gjithe ishte Viti 2000.....!!!!!!!

- 1977: Fundi i botės sipas Gjonit Wroe, pasardhėsi i John Turner si kreu i sektit tė Joanna Southcott, i cili bėri parashikimin e tij nė 1823.

- 10 Prill 1977: sipas Bob dhe Dan Wasdworth Millar, studentėt e profecisė biblike, kalimi i Hyakutake dhe kometa Hale-Bopp nė plejadė Perseu u shpreh qartė nė shfaqjen e Tokės pėr prill 10, 1977.

- 1980: Fundi i botės sipas njė shenjė tė lashtė Astrological arabe.

- 1980: Fundi i Botės Sipas Leland Jensen dhe Charles Gaines, liderėt e njė sekti fetar tė vogėl. Njoftoi se lufta e tretė botėrore do tė pritej mė 29 prill. Llogaritjet e tyre u bazuan nė librin e Zbulesės dhe madhėsinė e Piramida e Madhe nė Egjipt. Data pastaj u shty me 7 maj dhe nė fund besniket po e prisnin nė bunkerė qė ishin ndėrtuar nė mėnyrė specifike.


- 80: sipas astrolog Jeane Dixon njė fund bote do tė vijnė pėr shkak tė ndikimit tė njė kometė tė madhe.

- 1982: apotheosis e reklama per fundin ė botės dhe fatkeqėsive tė ndryshme, shumė besuan nė tė vėrtetė nė libra dhe artikuj njoftonin kėtė. Ndėr librat mė tė mirė pėr tė kujtuar-shitjen e shkencės tonet katastrofike tė quajtur "Surviving nė 1982?" Dhe shkruar nga Catherine Kolosimo, e cila analizon, midis fatkeqėsive tė ndryshme tė cilat ishin ftohja, ne Tokė, tė cilat mund tė jenė totali i efekteve qe rrjedhin pikėrisht pėr shkak tė rrjeshtimittė planetet te sistemit diellor, tė bindur se efektet jonormale do tė shtohen, duke i shkaktuar tėrmete intensive dhe fenomene tė tjera shkatėrruese tė veēanta.

- 1983: Kemi parashikime apokaliptike detajuar nė librin "Catastrophe Madhe de 1983" nga Boris Christoff.

- 1984: Sipas William Kann, 15 gusht 1984 qyteti i Perth(Australi) do tė gėlltiteej nga ujrat, pėr shkak tė mėkateve tė Sodomites, qyteti i Sidneit do tė shkatėrrohej nga tėrmetet dhe bomba atomike, ndėrsa bregdetit lindor i Australisė do te permbytej . Parashikimet e apokalipsit janė pėrshkruar nė detaje nė librin "Apokalipsi 1984?" Pierre-Jean Moatti.

- 11-13 shtator 1988: NASA ish-inxhinier Edgar Whisenant, Jezusi do tė kthehet nė Tokė nė mes 11 dhe 13 shtator 1988. Ai thotė: "Vetėm nė qoftė se genjen Bibla, unė mund tė jeme i gabuar, ėshtė e qartė>>.- Shtator 13, 1988, sipas Trinity Broadcasting Network, njė televizion amerikan, bota do tė pėrfundojė nė mes tė 11 dhe 12 shtator. Pėr rastin, programimi normale nderpritet, pėr tė zėvendėsuar atė me videot e pėrgatitura pėr fundin e botės pėr jo-besimtarėt.

- Shtator 20, 1988, sipas tė Roger K. Blake,thote - qė nga Nuhu qe vdiq nė vitin 1988 pes, nė vitin 1988 pas Krishtit, bota do tė pėrfundojė. Mė 20 shtator bota ngren rrotat.ha ha ha ...

- 1991: Sipas njė kulti te errėt Australiane, Jezusi do tė kishte ardhur me anije nė pasdite nė Sydney mė 31 mars tė vitit 1991 nė 9.

- 1992: Fundi i botės sipas Lee Rev Jang Lim, i Tami misionare Kishės se Krishtit, nė Korenė e Jugut,mblodhi 144.000 besnik nė mesnatė mė 28 tetor pėr tė shpėtuar ata nga Armagedon. Mbi 100.000 njerėz tė cilėt bėhen histeri , nxituan nė rreth 200 kisha fondamentaliste.

- 1993: fundi i botės sipas David Berg, aka Moisiu Davidi, themeluesi i fėmijėve tė Perėndisė (Family of Love).

- 1993: Fundi i botės sipas njė sekt i lindur nė Ukrainė, Great White Brotherhood.

- 11 nėntor 1993: sipas revistės amerikane Weekly World News, NASA qe do tė kishte qenė nė posedim tė njė dosje sekrete qė kumtuan ndikimin e M-167 asteroid me planetin tonė, dhe shkatėrrimin e mėvonshėm tė fundit, 11 nėntor 1993.

- Korrik 25, 1994, astronomėt e botės njoftojne se mė 25 korrik 1994 nje kometė e quajtur Shoemaker-Levy 9, do tė bier mbi Jupiter. Dy muaj pas, vetė aka Motra Marie Gabriel, bleu mė shumė faqe tė gazetave angleze pėr tė njoftuar se njė kometė do tė bie mbi Jupiterin.

Dallimi ėshtė se ajo kish menduar se ky do tė ishte shpėrthimi mė i madh kozmike nė historinė njerėzore dhe qė nė mėnyrė pėr tė shmangur atė, fuqishėm botės do ti duhet tė ndėrmarrė kurimin e saj (botėn) nga tė gjitha sėmundjet, kryesisht krimi dhe pornografinė .

- Korrik 25, 1994: Pastor John Hinkle kishte lajme nga Perėndia vetė,se mė korrik 25, 1994 bota do te zhdukej me tė gjitha te keiat e saj.


- Shtator 1994: Fundi i Botės Sipas Harold Camping, njė ungjilltar radio SHBA.

- Mars 8, 1997: fundi i botės sipas njė sekt fetar tė Kebekut, i quajtur "vorbull e botės Ylli i Davidit" do tė pėrfundojnė nė mars 8, 1997.

- 1998: Fundi i botės sipas Hon-Ming Chen, njė Taiwanese 42 vjet. Ai u zhvendos banda e tij e besimtarėve, tė njohur si "Kisha e shpėtimit tė Krishtit" ose "Fondacioni Disco Volante Zotit kursen tokėn," nė kurorė, Texas, pėr "kurorė" sounds like "Godland," qė ėshtė njė vend i Perėndisė Prej atje, ai njoftoi se Zoti do tė mishėruar nė trupin e tij mars 31, 1998 dhe do tė shumėfishuar atėherė 100.000 herė, tė shtrėngojnė duart me njerėzit tė jetė e mundur.

Chen gjithashtu pohoi se Perėndia i kishte shpallur Channel,mars 25 nga 18 pėr kthimin e tij. Kjo do tė kishte ndodhur nė gusht 1999 pėr shkak tė njė lufte bėrthamore qe do tė shpėrthente nė mes Azi, Afrikė dhe Evropė. Vetėm njė grup i zgjedhur njerzish do te ruheshin nga njė disk fluturues tė dėrguar nga Zoti.

- Maj 31, 1998: Pas llogaritjesh tepėr tė komplikuara pėr tė raportohen kėtu), tė cilat pėrfshijnė moshėn e botės, themeli i shtetit tė Izraelit, Ditėn e Luftės sė Gjashtė, fakti se Rrėshajėt bien tė dielėn, dhe mė shumė numerologji Marilyn Agee kishte caktuar pėr 31 maj 1998, tė dytė ardhjen e Krishtit. numerologji Agee Marilyn u bė i vetėdijshėm se Jezusi do te jete me kėmbė nė tokė me maj 31, 1998. Por, qė nga letra e Jakobit 5: 8, 9 ėshtė shkruar <

Mrs Agee kish menduar se ai,Jezusi mund tė qėndronte ne Toke pėr disa javė. Ajo dha dorėheqjen pėr faktin se Jezusi nuk dukej i gatshėm tė vinte, znj Agee duke vlersuar kalendarin ortodoks thotė se ajo nuk ishte aq i sigurt se Rushajeve duhet tė jetė ajo e 1998. Ndoshta kjo ishte ajo e 1999. Perditesimet me te fundit, tregojn per 2007.Asgje as ne 2007

- 1999: profeti Michel de Notredame, i njohur mė mirė me emrin e vet latine Nostradamus, shkruan se viti 1999 "do tė mbizotėrohet nga njė mbret i madh i terrorizmit", i cili "nga gjaku i plageve do te skuqen dy lumenjve", "murtaja, lufta dhe uria e "mijėvjeēarit do tė pėrfundojė tė gjitha.

E gjithė kjo, sipas Nostradamus, duhet tė bėhet nė vitin 2000, viti i kthimit tė Krishtit. Gjithashtu pėr vitin 1999, ka njė pasazh veēanėrisht te vėshtirė nga tė cilat kishin marrė dy versione: njė luftė do tė bujė me njė fuqi tė re arabe qė do tė pushtonte Evropėn, duke sjellė vdekje dhe shkatėrrim, dhe: njė fe e re do tė rritet nė Fez nė Marok dhe do tė ēojė nė rrėzimin e Krishterimit nė Evropė.


- Korrik 4, Nostradamus 1999 Fundi i botės i dytė, sipas njė prej interpretimeve te shumta te profecive te Nostradamus, Rusia dhe Irani do te fillojne Luften e tret boterore ,4 korrik, 1999.


- Gusht 1999 (astrologėt kanė bere llogaritje): njė fund tė botės pėrsėri sipas Nostradamus.

Muaj - Shtator 1999: Fundi i botės Nostradamus ri dytė ( "shtatė", disa mund tė jetė nė shtator).

- 1999: Edgar Cayce (1877-1945), konsiderohet si njė profet "i pagabueshme", kishte planifikuar njė seri e fatkeqėsive natyrore nga fundi i mijėvjeēarit tė tilla si shpėrthim i Etna, eruptions vullkanik nė Filipine, shkatėrrimin e San Franciskos, Los Angeles, Manhattan.

Nė vizionin e profetit bota do tė pėsojė njė ndryshim tė poleve magnetike, me pasoja apokaliptike: valė tė mėdha dhe tėrmete tė shkatėrrojė tokėn . Sipas shumė ekspertėve, kėto hipoteza janė pėrkrahur nga besniket e Apokalipsi i Gjonit qė thotė se "... atje ka ndodhur njė tėrmet i madh ... yjet e qiellit ranė nė tokė ... dhe ēdo mal dhe ishull ishte larguar nga vendi ku ishte ai." Pėrsėri sipas Cayce 2000 me ardhjen e Krishtit nė tokė, duke shpallur njė epokė tė re paqeje. Dhe lavdi zotit qė eshte i sigurt ....

- 1999: Hideo shkencėtar Itakawa ka zbuluar dhe ndertuar nje kompjuter nė 1999, Ai thote se menjėherė pas eklipsit diellor,ne sistemi diellor do te shfaqet nje Kryq. Astrologėt besojne se kjo marrėveshje korrespondon me katėr kalorėsit e apokalipsit (siē pėrshkruhet nė Dhiatėn e Re.)

Bazuar nė studimet e iluzionit, NASA e predispozuar per tė tre planetet rreshtuar nė njė kėnd prej 90 ° dhe 180 ° do tė krijojė ndėrhyrje serioze dhe tė ērregullime nė vale radio, nė proporcion me numrin e planeteve linjė. Studiuesit gjithashtu thane se kryqi i madh ishte pėr shkak tė tėrmeteve tė mėdha.

Ēka mė tepėr, sipas studimeve fantazme, deklarohej se vetem afrimi i Jupiterit dhe Saturnit do tė kishte ēuar nė njė rritje prej 20% nė aktivitetin diellor qė do tė ishte njė shkaktar i pėrmbysjeve tė kores. Asgjė nuk ka ndodhur, edhe as ndėrhyrjet nė valėt e radiove.

- 2000: Cayce dhe Jeanne Dixon parashikojne se tėrmetet dhe pėrmbytjet do te permbysin boten. Profecitė Malachy e Garabandal njoftojne per fundin e botes . Cayce dhe astrologėt parashikojne dhe nje epoke te re...
" Serioze eshte,...... se sa e vėrtetė eshte se njerėzit kane kujtese tė shkurtėr ...- 5 maj 2000 shtrirja planetare midis Mars, Saturni, Jupiteri, Merkuri, Venus, e cila do tė kishte shkaktuar fundi i botės. Shumė "dijetarė", thane se kėtė herė fundi i botės do tė vijė me tė vėrtetė, maj 5, 2000: Me pėrqasjen e Merkur, Venus, Mars, Jupiteri, Saturni, Dielli dhe hėna nė aks tė tokės, planeti yne do tė vuajė theksojne.. Astronomical,si kurrė mė parė. Rezultati?

Shkaterrim i e kores, zhvendosjen polare, njė rritje nė nivelin e ujit pėrtej 100 metra, valėt e baticės dhe erėrat e forta qė mund tė arrijnė shpejtėsi tė jashtėzakonshme, tėrmetet me trembėdhjetė shkallė Rihter, brigjet SHBA do te pėrmbyten nga Tides, stuhitė magnetike per rreth globit. (Richard Mesdita "5/5/2000 Ice: Disaster Ultimate", John Gribbin dhe Stephen Plackmann, "Efekte Jupiteri", 1998) nuk ka fatkeqėsi dhe nuk ka fatkeqėsi qė rezultojnė nė pėrqasjen e planeteve, ishte njė ditė dhe vit shumė i qetė.
Asgje.........


- 2000 dhe 2001 parashikoheshin fatkeqėsitė e shkaktuara nga stuhitė e dhunshme diellor. Qendra pėr Studimin e hapėsirės nė Kolorado parashikonte dy stuhi diellore dhunshėm nė vitin 2000 dhe 2001, disa thanė se kjo do tė zhvendos polet magnetike nė bazė tė teorisė spektrale tė shkencėtarėve nga Instituti i gjeofizikės nė Paris. Pėr Jozef ...Instituti i Teknologjisė nė Kaliforni, besohet se pėr shkak tė kėtyre stuhive, 90% e jetės nė tokė do tė kishte vdekur brenda nja dy vjet.

- 2002: Nostradamus parashikon fundin e Botes nga njė lufte e tmerrshme e cila do tė dominohet nga njė mbret i ri.

- 2003: burime tė ndryshme, duke pėrfshirė edhe njė dokument PDF i quajtur Planet i dhjetė me Ildecimopianeta.com ne faqen e saj, njoftoi njė luftė kozmike . Ajo citoi edhe "konfirmimin shkencor nė lidhje me kėtė ngjarje."Ne vitin 2003 nuk ka arritur asnjė X planetit apo Y apo Z, nuk ka pasur goditjet shkatėrruese.Ato dite pati dhe "Konfirmime shkencore"SE TOKA "ka filluar tė ngadalėsojė lėvizjen e saj nė funksion tė rotacionit e ballafaquar me Planet X , ku dhe do tė ndaloje pėr 3 ditė." Viti 2003 ka kaluar dhe si deshmitare reale ne nuk pame asgje, gjė ishte fizikisht e pamundur.

Gjithmonė nė vitin 2003, ai deklaroi: "Ndryshimi mė i madh nė klimėn, temperaturėn e oqeaneve,qe do ta rrise ate nė mėnyrė tė konsiderueshme ... Shumė prej produkteve bujqėsore do te fillojne tė dėshtojne... tsunami dhe tėrmetet do tė jetė nė rendin e ditės, sasi tė mėdha tė energjisė do tė lirohet nga eruptions vullkanik ... ne shumė sipėrfaqe tė tokės jeta do tė bėhet e pabanueshėme ... . etj etj etj nuk ka ndodhur nė vitin 2003.

Disa kanė menduar tė riciklojnė sensacionet pėr vitin 2012 ...

- 2004: John Titor, i cili pretendon tė jetė njė udhėtar kohė nė vitin 2000 siguron njė Luftė te madhe Civile Amerikane duke filluar nė vitin 2004 dhe do tė pėrfundojė nė vitin 2015. Pėr tė moti do te jete mjaft katastrofike, ashtu siē ėshtė e pėrshtatshme pėr profecite e kesaj natyre: World War III 3 miliardė vdekje nė vitin 2015, Rusia do bombardoje qytetet amerikane, evropiane dhe kineze, dhe Microsoft nuk ekziston mė.

- 21 dhjetor 2012:Mayat, njerėzit e kalendarit antik bazuar nė lėvizjet e Venusit do tė pėrfundojnė nė dhjetor 2012, do te kete shumė tėrmetet, pėrmbytje dhe zjarre. Cataclysms tjetėr shtesė nė lidhje me kthimin e planetit X fantazmė apo Nibiru. Tė tjerė, njoftone ndryshim tė polet magnetike me pasoja katastrofike, si dhe ngadalėsim rotacioni Tokės dhe boshtit e saj pėr tre ditė. Tė gjitha keto jane nje marketing i shfrenuar qė ka tendencė pėr tė shfrytėzuar sylesh. Tepėr shqetesuese eshte fakti, se shume njerėz besojnė nė tė.

Shakaja per vitin 2012 ėshtė ne fuqi, sepse u shpik shumė vite mė parė nga pseudo-fetare tė lėvizjes New Age, udhėheqėsit kryesor i tė cilit kishin nevojė pėr njė datė pėr tė rregulluar kohėn e "ndryshimit tė madh" pritur nga besimtarėt e moshave te reja dhe ndėr datat e mundshme u zgjodh viti 2012, i frymėzuar nga kalendari Mayan.

Kjo nuk u duk mjaft pėr besimtarėt, dhe sa i afrohemi 2012,per anėtarėt e moshaVE te reja filluan shpikjet e gatuara, gėnjeshtra te pamundura (por jo dhe aq shumė pėr sylesh) tė bindur se ajo do tė jetė me tė vėrtetė njė ngjarje e madhe shpirtėrore qė do te ndodhi nė vitin 2012.

- April 13, 2029 nje tjeter fund bote: u shpik qė ti punohej njė rreng vitit 2012,,....profetėt kanė parashikuar nje fund katastrofike dhe kataklizmike te botės me prill 13, 2029 gjatė kalimit tė Apophis asteroid nė afėrsi tė Tokės.

- 2050: Prashikohet nje tjeter fund bote.Si ėshtė e mundur qė ka njerėz qė me tė vėrtetė besojnė nė profecitė e fundit te botės ose fatkeqėsive e ndodhive tė jashtėzakonshme...??, mė tepėr, ajo qe ėshtė edhe me absurde pėr faktin se ka njerėz qė nuk pyesin njehere te vetme, vehten nė se kėto profeci buffalosese mund tė jenė te vėrteta ??. Megjithatė, ajo qė ėshtė mė tronditės ėshtė fakti se njerėzit kanė kujtese shumė tė shkurtėr ....


Shėnim pėr Nostradamusin:

Shpesh ndodh qė Nostradamus sillet si njė fakt dramatik qė ka tronditur opinionin publik, duke thėnė se "Nostradamus kishte parashikuar."

Pse, nė fakt,eshte perseritur e po pėrsėritet pėr dekada tė tėra? Pėr shkak se kėta komentues akute nuk kanė folur qe me pare per tragjedite qe do i ndhodhnin njerzimit...?,por me vone.... duke treguar tė gjitha zgjuarsine e tyre nė interpretimin me gojė e kembe pas ngjarjes?

Nostradamus mania duket njė lloj ēmendurie per interpretuesit. Nostradamus "parashikoi''.... ai parashikoi...ai ...ai.. e ne fakt asgje.
Kjo ėshtė me tė vėrtetė e dhimbshme qė njė tragjedi, njė luftė apo njė sulm i janė mveshur Nostradamusit .

Siē ėshtė treguar me prova, se profecite e Nostradamus nuk pritet tė ndodhin ne te ardhmen, gjithmonė do tė jetė dikush qė do tė pėrcaktojė si te Nastradamusit
. Vetėm tri herė Nastradamusi ka treguar njė datė tė caktuar nė profecitė e tij dhe ka deshtuar turpshem.

- Pėr 1792 pėrfshirė kulmi i njė persekutimi tė gjatė dhe tė egėr fetar,asgje nuk ndodhi.
- Nė 1732, parashikonte shkatėrrimin total tė racės njerėzore, i panevojshėm pėr tė shtuar se nuk ka ndodhur;
- Pėr 1999-2002 parashikoi fundin e botės, edhe kėtu ėshtė e kotė tė themi se nuk ndodhi asgje.

Ne se shihet me kujdes,pjesa me e madhe parashikimeve nder vite e shekuj,eshte bere nga njerez ''Profet''me besime fetare te theksuara,ose nga bashkesi religjionare.....!!!!!

Atehere si ti kuptojme gjithe keto dritherima qe here pas here i jane shkaktuar njerzimit padrejtesisht...?
Atehere si duhet ta kuptojme qe ka akoma sensacione dritheruese,per fundin e botes si ky i fundit per 2012 ..?
Ne se thuhet se bota kercenohet nga ardhja e planetit Nibiru,gje e cila ndodh ne cdo 4000 vjet dhe ekzaktesisht me 21.12.2012,si nuk e paska shkaterruar ne ardhjet e mepareshme 4000 vjecare,por pikerisht ne kete vit ....?

Njerzimi eshte ngopur dhe po vazhdon te ngopet ende me keto lloj ''corburinash''helmuese per jeten e tij,por me keqja eshte se kujtesa e tij vetem zvogelohet ne adresa per shkaterrim,per apocalipse,per ngjarje tronditese rrenqethese.

I mjeri njeri,nuk di se kujt duhet ti besoi,nuk e kupton se jeta e tij nje here i dhurohet dhe duhet ta gezoi ate mrekullisht,por zvarritet tere jeten per te qene i ''devotshem''para dikujt,qe nje dreqi e di se kujt...?

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Fegi prej 25.02.10 21:28

Sipas shume tregimeve popullore nese ndodhe fundi i botes, shume ma heret paralajmrojne shtazet, shpezet nuk shtohen me, mundet me u vrejte edhe ne tjera gjera etj.
avatar
Fegi

60


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Elizza prej 26.02.10 16:37

Na ėshtė bėrė si mani ky fund i botės.

Prej qė mbaj mend "hė do tė ndodhė kėtė vit", "vitin tjetėr", "pas dy viteve".... Tash teoritė e ndryshme flasin per 21.12.2012 pėr njė fund qė sipas tyre do tė ndodhė....

Kjo datė ėshtė bėrė sinonim pėr njė shkatėrrim katastrofal.

Mund tė ndodh diqka pasi po i japim aq shumė "flakė" kėsaj date, ama jo fundi i botės. Kaq shumė mendohet kjo datė e kaq shumė i kushtojmė rėndėsi sa qė s'ka se si tė mos ndodhė diēka!

"Falė" teorive e profecive tė "shkenctarėve", tė cilėt pa kurrfarė pėrgjegjėsie paraqiten para opinionit dhe frymėzojnė ata me thėniet e tyre, ne do tė presim ndonjė katastrofė!...

Mendja kolektive ėshtė shumė e fuqishme dhe si dihet!
Por, fundin e vėrtetė se di askush!!!
avatar
Elizza

1074


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Odin prej 27.02.10 12:01

Toka ėshtė nė trazira tė vazhdueshme qė nga lindja e saj dhe do tė jetė kėshtu derisa Dielli tė bėhet njė gjigant i kuq.

Sinqerisht qė ėshtė keq qė tė shpalllet Apokalipsi ēdo mengjes me kėnaqėsinė pėr tė frikėsuar njerzitė naiv.

Mė mirė tė fshihet ndoshta e vėrteta se edhe ashtu nuk mund tė ndryshojmė asgjė kur do tė jemi pėrballė njė katastrofe natyrore.
avatar
Odin

596


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk dihet

Mesazh  veton prej 02.03.10 16:28

ate e di vetem ZOTI
avatar
veton

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fundi i Botes!

Mesazh  protoni prej 02.03.10 21:54

Nese besojme ne ate se bota te cilen po e jetojme apo perjetojme, ka patur dikur moti nje fillim, ateher nuk guxojme qe te mos besojme qe ajo nje dite do te perjetoje nje shkaterrim, apo nje fund!

Fillimi dhe fundi, gjeometrikisht perbejne nje segment, andaj shume procese ne kete bote jane segmentale perderisa disa te tjera jane paraqitur apo deshmuar bile perkohesisht si drjeteza apo edhe trajektore rrethore...

Disa ligje fizike, mund te jene te fuqishme perkoheshisht, edhe perkunder faktit qe ato ndikojne ne strukturen e materies, respektivisht ne gjendjen, cilesin, perberjen dhe intenzitetin energjik te saj...

Bota eshte ashtu cfare eshte fal, ndryshimeve te cilat ajo po i peson, ndryshime te cilat jane te kushtezuar nga faktoret natyror, dhe fatkeqesisht koheve te fundit prej atyre shoqeror (Ndotja e atmosferes/Dekuilibrimi i diversitetit kimik, fizik dhe biologjik te globit)!!!

Ketu nuk mund te flitet per koncepte filozofike, sepse problemet natyrore jane munduar edhe me heret shume filozof t'i spjegojne duke u bazuar ne imagjinaten e tyre, dhe shume pak ne racionalizem...

Natyra eshte fuqi e papershkruar, e paparashikuar sepse ajo kurr sdihet kur, si dhe ne cfare forme e menyre mund te na befasoje!!!

Une jam idhtar i shkences, por fatkeqesisht shkenca eshte e pafuqishme jo vetem t'i luftoje por edhe t'i shtjelloje apo spjegoj, apo me mire te themi qartesoj fenomenet dhe dukurite e ndryshme natyrore...

Fakti qe jemi hedhur ne nje cep te universit nga ndonje fuqi natyrore, deshmon se ne jemi ne sherbim dhe mision te pavetedijshem ndaj dikujt te panjohur deri me tani, e qe une mund ta quaj makrofaktor X Universal.
Dashuria ndaj dijes na bene qe te ndjehemi, te etur per Njohje (dije), kjo etshmeri eshte jetike sepse njeriu, dallohet nag kafshet tjera pikerisht per kete fakt, rrugetimi drejt njohjes.

Koheve te fundit, edhe shkencetaret me eminent po e pranojne se natyra i ka ligjet e veta, dhe se ato ligje smund t'i ndryshoje mendja e njeriut, smund t'i ndryshoje fuqia inteligjente e njeriut, sepse njeriu eshte krijuar nga natyra, prandaj ne kete kontekst, eshte e vetkuptueshme qe krijuesi ka ndikim ne krijimtarine e vet.
avatar
protoni

42


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk ka me pas perfundim toka ne vitin2012

Mesazh  labinot tofaj prej 04.03.10 3:39

Vetem Zoti mund ta di perfundim e tokes, se njerzit kurre nuk mund ta din kete, e keshtu mos besoni ne keto se nuk kane me ndodh.

labinot tofaj

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Nuk do te ndodh fundi i botes ne 2012

Mesazh  hekuranhasanaj prej 06.03.10 22:15

fundi i botes nuk do te ndodh ne 21 dhjetor 2012 ndodh ateher kur ka thot ALLAHU i madh e jo kur thojn shkenctart se ata bazohen ne librin e muslimanve (KU-RAN) e nese thot ne ket liber qe do ndodh ne 2012 ateher do ndodh
Por bazohi ne kalendiarin e muslimanve se aj asht mbrapa kti qe e kem .
Aj asht tasht ne vitin 1431 tasht paramendoni qe i bjen edhe 581 vjet na skem qa merzitmi per qet punbre veq kan fut panik ne popull se shkenctart nuk mujn me dit sa ALLAHU as kerkush ne bot nuk di ma shum se ALLAHU.

hekuranhasanaj

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 07.03.10 9:53

[quote="hekuranhasanaj"]fundi i botes nuk do te ndodh ne 21 dhjetor 2012 ndodh ateher kur ka thot ALLAHU i madh e jo kur thojn shkenctart se ata bazohen ne librin e muslimanve (KU-RAN) e nese thot ne ket liber qe do ndodh ne 2012 ateher do ndodh


Nuk e di se ku e ke lexuar ,qe fundin e botes e ka percaktuar shkenca i dashur mik.
Edhe Agjensia me e madhe hapsinre N.A.S.A,asnjehere nuk ka folur per kete date dhe data te tjera,por vec ka thene te kunderten.Nje material i tille eshte postuar dhe ne kete teme.
Te gjitha parashikimet per fund bote jane deklaruar mbi 90% te rasteve,nga prifterinj,nga grupe fetaresh,ose dhe nga religjione te ndryshme.Dhe kjo ka pasur vetem nje qellim,te tmerroje njerzimin atehere kur popujt dyshonin ne aktivitetin e vertete te fese.
Lexo postimin me lart se sa here eshte bere parashikimi per fundin e botes ne vite e shekuj dhe se kush kane qene autoret e tyre,e aty do mesosh te verteten.

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 16.03.10 18:39

2012Filmi i fundit ‘blockbuster’ i Emmerich "2012" ka sjellė njė nga interpretimet e shumta tė profecive tė lashta tė qytetėrimeve Maja pėr masat e gjera. Teksa pėr disa kjo mund tė jetė fantazi, tė tjerė e shohin "2012" si njė shikim tė vėrtetė nė tė ardhmen.

Ēfarė do tė jeni ju duke bėrė mė 22 dhjetor 2012? Shumica e njerėzve do tė jenė tė shqetėsuar pėr faktin se i kanė mbetur dhe dy ditė pėr pazaret e Krishtlindjeve. Por besohet se njė numėr nė rritje njerėzish besojnė se nuk do tė kemi asgjė pėr t’u shqetėsuar pasi ne nuk do tė jemi kėtu, asnjė nga ne.

22 Dhjetori 2012 mund tė jetė dita pas fundit tė botės. Sipas disa interpretimeve tė profecive tė lashta, njė seri kataklizmash apo eventesh transformuese do tė ndodhin nė datėn apo rreth 21 dhjetorit, 2012, dita e fundit e vitit 5,125 tė kalendarit Maja.

Filmi i Hollivudit "2012," nga regjisori gjerman Roland Emmerich, ka sjellė njė version tė profecive tė Maja-ve pėr masat, por perspektiva e katastrofės ngjyros njė pamje tė zbehtė pėr 2012-ėn.

Fiset e lashta Maya nuk e kishin shpjeguar asnjėherė se ēfarė do tė ndodhte saktėsisht nė ditėn e fundit tė kalendarit tė tyre. Disa njerėz qeshin, duke thėnė se atyre thjesht iu mbaruan guralecėt e shėnimit tė ditėve. Vėzhguesit optimistė thonė se nė vend tė njė fundi tė trazuar, njerėzimi do tė hyjė nė njė nivel tė ri ndėrgjegjeje – njė ndryshim metafizik e jo fizik.

Stuhitė e fuqishme, pjesa e preferuar e profecive

Por lexuesit e profecive apokaliptike janė kapur fort pas 21 dhjetorit 2012, duke e konsideruar si Dita e Gjykimit pėr njerėzimin. Megjithėse besimet e tyre janė refuzuar nga shkollarė e studiues, fallxhoret e fundit tė botės thonė se filmi i Emmerich ėshtė mjaft bindės dhe se shumica e njerėzimit do ketė pėrfunduar kohėn e tyre deri mė 22 dhjetor.

Teoritė mbi katastrofėn e parashikuar janė tė shumta. Disa besojnė se njė radhitje e caktuar kozmike e planetėve do ta pozicionojė Tokėn nė qendėr tė disa shpėrthimeve tė energjisė galaktike, tė cilat do tė thyejnė planetin tonė si njė arrė.

Tė tjerė besojnė se njė Planet X do tė kthehet nga largėsi tė paimagjinuara tė hapėsirės pėr tė shkatėrruar Tokėn, ose tė pėrplaset me tė. Tė tjerė thonė se do tė jetė faji ynė dhe impianti i pėrshpejtimit tė pjesėzave nė Alpet zvicerane CERN do tė krijojė njė vrimė tė zezė qė do tė kapėrdijė planetin, kurse pesimistėt tradicionalė mbėshtesin bastin e tyre nė ringjalljen e Antikrishtit.

Kultet e Fundit pėrgatiten pėr 2012-ėnDuket se pėr ēdo kataklizėm ekziston njė grupim i caktuar, njė lėvizje apo njė dijetar qė i ka bazuar mėsimet e tij dhe jetėn nė pėrgatitje pėr mė tė keqen. Njė prej tyre ėshtė dhe Trusti i Ri Global, me bazė nė Antwerp tė Belgjikės.

Sipas Sandrine Mathen nga Qendra Federale Belge e Informacionit mbi Sektet e dėmshme, Trusti i Ri Global ruan njė vizion tė njė bote post-apokaliptike, thuajse tė shkatėrruar nga efektet e stuhive diellore. Trusti beson se vetėm ata qė kanė vullnet dhe forcė pėr tė filluar gjithēka nga zero, do tė hyjnė nė “grupin sekret” pėr tė filluar detyrėn e vėshtirė tė rindėrtimit tė civilizimit.

Njė tjetėr grupi qė beson se do tė rekrutojė tė mbijetuarit e mundshėm tė katastrofės, drejtohet nga astronomi belg dhe autor i fundeve tė botės Patrick Geryl, qė ka thėnė se 2012-ta do tė shėnojė njė katastrofė fizike pėr njerėzimin. Pėrsėri, argumenti kryesor i Geryl ėshtė krijimi i "ērregullimeve nė fushėn magnetike diellore e si pasojė gjenerimin e stuhive gjigante qė do tė prekin polarizimin e Tokės”, qė nga ana e saj do tė pėrmbysė fushat magnetike tė saj me efekte shkatėrrimtare.

Geryl, tashmė po fokusohet nė krijimin e grupeve tė mbijetesės, ku do tė pranohen vetėm ata me para dhe mjete, e qė do tė vendosen nė bunkerė nė malet e larta tė Afrikės.

Shqetėsimet pėr vetėvrasjet e panikutTė paktėn pėr momentin, duket se po punojnė pėr mbijetesėn ndaj problemeve tė 2012. Evidencat historike tregojnė se mund tė ketė tė tjerė qė nuk do tė prisnin pėr vazhdėn vdekjeprurėse tė eventeve, e nė vend tė tyre t’i jepnin fund jetės vullnetarisht.

Grupet qė caktojnė njė datė apokaliptike dhe i japin fund jetės nė agim tė saj janė tė rrallė, por ata tėrheqin nė mėnyrė tė pashmangshme vėmendjen e mediave.

"Ndjekėsit e rivendosjes se Dhjetė Komandamenteve tė Zotit nė Uganda besojnė se vdekja ėshtė vetėm njė ngritje nė qiell",- thotė George Chryssides, njė kėrkues i vjetėr mbi besimet fetare tė njerėzimit nė University of Birmingham, pėr Deutsche Welle

"Lideri i tyre kishte parashikuar se bota do tė mbaronte mė 31 dhjetor, 1999, por kur kjo nuk po materializohej, njė datė e re u caktua pėr prillin e ardhshėm. Rreth 500 deri nė 1,000 njerėz vdiqėn vitin nė vijim kur kisha ku ata ndodheshin u mbyll nga brenda dhe iu vu zjarri. Ėshtė ende e paqartė nėse kjo ishte njė vetėvrasje e lidhur me fundin e botės, apo njė ngjarje qė mbulonte krime tė dyshuara",- thotė Chryssides.

Rasti i Uganda-s paraqet njė nga efektet negative tė grupeve qė parashikojnė data apokaliptike dhe problemin qė lind kur: nuk ke ēfarė t’u thuash ndjekėsve kur asgjė nuk ndodh.

Njė ditė mė pas fundit tė botės

Kėshtu, ēfarė do tė ndodhė nėse ndjekėsit e teorisė zgjohen ditėn e nesėrme mė 22 dhjetor 2012 dhe zbulojnė se njerėzimi vazhdon tė ecė fuqishėm dhe toka ėshtė e paprekur?

"Grupet kanė dy opsione nė kėtė rast",- thotė Chryssides, "Tė rillogarisin njė datė tė re ose tė 'spiritualizojnė’ atė.

Ai ka qenė dėshmitar i eventit tė fundit tė botės tė njė grupi tė quajtur Solara, dy dekada mė parė nė Britani. Ata kishin parashikuar "Hapjen e Portės" dhe kishin llogaritur kohėn se kur kjo do tė ndodhte.

"Asgjė nuk ndodhi",- thotė Chryssides, "por lideri i tyre njoftoi se 'Porta ėshtė hapur,' dhe tė gjithė dukeshin tė bindur se diēka shumė e rėndėsishme kishte ndodhur. Ky ėshtė njė shembull thelbėsor sesi njė grup i 'spiritualizon' parashikimet e tij: Nėse asgjė nuk ndodh nė aspektin fizik, atėherė ajo duhet tė ketė ndodhur nė aspektin shpirtėror."

Kur profecitė dėshtojnė, disa nga ndjekėsit duhet tė largohen nga grupi, thotė Suzanne Newcombe e rrjetit INFORM, organizatė me bazė nė Londėr mbi lėvizjet e besimeve fetare. "Nganjėherė grupet zgjedhin njė datė tjetėr pėr plotėsimin e profecive tė tyre dhe pranojnė se diēka ėshtė llogaritur keq nė parashikimet e tyre, ose nė interpretimin e shenjave."

Newcombe thotė se nganjėherė grupet e marrin dėshtimin e njė profecie si arritjen e pėrpjekjeve tė tyre pėr evitimin e saj. Ose nė rastet e dėshtimit tė njė profecie pozitive, ata besojnė se ndjekėsit nuk kanė qenė mjaftueshėm ‘tė mirė’ pėr pėrmirėsimin e botės.

Gabimi

Chryssides thotė mė tej se ėshtė shumė e rrallė qė njė lider grupi tė kėrkojė falje apo tė pranojė gabimin e profecisė.

"Kjo ka ndodhur njėherė me lėvizjen Watch Tower (Kulla e Vrojtimit), mė 1925, kur lideri Joseph Franklin Rutherford parashikoi rikthimin e Patriarkėve – ose tė liderėve tė Testamentit tė Vjetėr nė atė vit",- tha Chryssides. "Ata ishin parashikuar tė ngriheshin nga varret e tyre. Rutherford madje bleu dhe njė shtėpi ku ata tė jetonin. Ky parashikim ishte shumė fizik dhe specifik pėr t’u spiritualizuar, dhe rrjedhimisht kur u vu nėn presion, mė pas ai butėsisht pranoi se ishte gabuar, megjithėse mbetej i patundur nė besimin se Ata do tė ktheheshin njė ditė."

Nė njė rast tė kohėve mė tė fundit, Pyotr Kuznetsov, njė profet i vetėdeklaruar dhe lider i Kishės sė Vėrtetė Ortodokse Ruse, parashikoi se fundi i botės do tė vinte nė pranverėn e vitit 2007 dhe dėrgoi ndjekėsit e tij nėntokė pėr ditėn e katastrofės. Kur kjo ditė kaloi ai pėrpiqej tė ndryshonte mendjet e atyre tė cilėve vetė u kishte bėrė lavazhin e trurit.

"Kur Kuznetsov kuptoi se kishte gabuar pėr fundin e botės, ai e pranoi gabimin dhe pėrpiqej tė bindte ndjekėsit e tij tė dilnin nga vrimat e tyre",- thotė Sandrine Mathen e qendrės britanike. "Anėtarėt e grupit refuzuan, duke thėnė se situata do tė pėrfundonte vetėm me apokalipsin."

Gradualisht nė muajt mė pas, ndjekėsit e tij filluan tė dilnin nga vrimat e tyre pas njė rrethimi nga autoritetet ruse dhe Kuznetsov u shtrua nė spital pasi u pėrpoq tė vriste veten.

Profecitė e lashta, teoritė shkencore dhe astronomike mund tė gjitha tė manipulohen pėr tė nxitur apo pėrgėnjeshtruar besime pėr kohėn apo mėnyrėn e fundit tonė. Ēfarėdo qė ne tė besojnė, fakti ėshtė se bota ekziston dhe ata qė kanė dashur tė sjellin fundin nė tė kaluarėn kanė qenė tė gabuar dhe deri tani, tė besojmė se do tė zgjohemi shėndoshė nė mėngjesin 22 dhjetorit, 2012 – njė ditė pas fundit tė botės.

Flori Bruqi
avatar
Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 16.03.10 20:18

Besoi se kjo teme(per 2012,si viti per fundin e botes) me gjithe keto percaktime,per fundin e saj,ku diku thuhet se do te ndodhe ,e diku kundershtohet po me aq force se jo,mendoi se pervec panikut , asgje nuk ka brenda brenda saj..I gjith njerzimi ka hyre ne nje vorbull 'rrjedhjesh intelektuale',aq sa veshtire te mendohet e verteta,se pse bota u fut ne kete peshtjellim.
Kujt i intereson qe ky lajm ''misterioz''te futet thelle ne koshiencen njerzore....?

Shkences..?

'Mbreterise' fetare...?

Qeverise se ardhme boterore...?

Popullit te thjeshte..?

Kesaj pyetje duhet ti japim pergjigje, ne qe postojme tema per kete paralajmerim,ne dukje te kobshem.
A keni lexur dhe degjuar neper gazeta e Tv,se botes nga termeti i fundit ne Kili,i ka levizur boshti i saj.Me gjepura se keto,nuk me kane degjuar ndonjehere veshet.

Po per ngrohjen e klimes boterore,qe thuhet se qenka nje genjeshter,a eshte e mundur te besohet..?
Ne jemi deshmitare dhe bashkekohes te zhvillimeve regresive ne dem te abitatit tone te perditshem.

Shkaterrimi i pyjeve nepermjet shfrytezimit tmerresisht kapitalist,pa plan,ne tere globin,.....prodhimi dhe futja ne qarkullim i miliona automjeteve qe punojne me nafte.....,rritja dhe mbarshtrimi i miliardave bagetive,si ndotesit e ambjentit me rreth 18%,a nuk jane faktore per rritjen e temperatures ne sfond global..?

Shiheni kete foto e konkludoni vete.


Ja pra pse fundi i njerzimit po vjen nga vete njerzimi,dhe jo se ate e paskan percaktuar disa fise,apo dhe ndonji i marre si Nostradamus

Dhe fundi i botes nuk do te jete asnjehere kur e percaktojne Majat apo deget,por deri kur njerzimit do ti erresohet plotesisht arsyja per te ardhmen e tij.....!!!!!!!!!!
Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 18.03.10 11:31, edituar 2 herė gjithsej

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Neo prej 17.03.10 10:21

Nostradamusi dhe ngrohja globalePak njerėz e dinė se pėr kėtė rrezik tė madh qė tani po i kanoset njerėzimit, ka folur para 500 vjetėsh edhe parashikuesi mė i madh i tė gjitha kohėve, Mishell Nostradamus. Nė veprėn e tij tė shkruar nė formė vargjesh, ndėr shumė parashikime pėr tė ardhmen e njerėzimit, gjenden edhe disa vargje qė parashikojnė thatėsirėn e madhe nė gjithė globin. Sipas Nostradamusit, shkaktarė tė kėsaj thatėsire do tė jenė temperaturat e larta klimatike, nga e cila do tė shkretohen shumė toka pjellore

Rritja e temperaturės globale tė tokės dhe rreziku qė paraqet sot ajo, ėshtė njė ndėr problemet mė serioze me tė cilėn duhet tė merret njerėzimi gjatė kėtij shekulli. Por, pak njerėz e dinė se pėr kėtė rrezik tė madh qė tani po i kanoset njerėzimit, ka folur para 500 vjetėsh edhe parashikuesi mė i madh i tė gjitha kohėve, Mishell Nostradamus.

Sipas parashikimit tė shumė shkencėtarėve, problemi dhe preokupimi kryesor i njerėzimit nė tė ardhmen, pa dyshim se do tė jetė ndryshimi i klimės. Kjo dukuri shkaktohet pėr shkak tė dėmtimit permanent tė shtresės mbėshtjellėse tė ozonit qė rrethon globin tokėsor. Dėmtimi i kėsaj shtrese po bėhet vetė nga dora e njeriut, pėrmes prodhimit dhe pėrdorimit tė madh nė industri tė dyoksidit karbonik dhe metanit, tė cilat shpėrndahen nė ajėr pėrmes tubave tė ndryshėm tė pėrdorimit ditor, si: ngjyra, parfumi etj. Se ēfarė rreziku mund tė pėrbėjė pėr njerėzimin nxehja globale, tanimė tė gjithė e dinė.

Shumė vende me klimė tė ndryshueshme kontinentale kanė filluar tė ballafaqohen me temperatura shumė tė larta. Dihet, se nė disa vende tė botės, dimri, pranvera dhe vera, vit pėr vit ndryshojnė dhe nuk janė si tė viteve tė kaluara. Temperaturat nė kėto vende kanė filluar tė ndryshojnė dhe klima vit pėr vit bėhet e nxehtė, dhe e kundėrta, aty ku ishte zakonisht nxehtė, pėrballen me temperatura ēuditėrisht shumė tė ulėta.

Dėshmitare e kėtij fenomeni tashmė ėshtė e gjithė bota. Nėse kjo gjendje gradualisht vazhdon me kėtė trend, njerėzimi mund tė pėrballet me probleme serioze. Pėr fenomenin e nxehjes globale tė tokės dhe rrezikun e madh tė saj pėr mbarė njerėzimin, tashmė janė alarmuar shumė qeveri dhe institucione ndėrkombėtare tė vendimmarrjes, por gjėja mė kryesore ėshtė qė ky rrezik, qė tani realisht po i kanoset njerėzimit dhe mbarė rruzullit tokėsor, ėshtė parashikuar qė para 500 vjetėsh nga Nostradamusi.

Nė veprėn e tij tė shkruar nė formė vargjesh, ndėr shumė parashikime pėr tė ardhmen e njerėzimit, gjenden edhe disa vargje qė parashikojnė thatėsirėn e madhe nė gjithė globin.

Sipas Nostradamusit, shkaktare tė kėsaj thatėsire do tė jenė temperaturat e larta klimatike, nga e cila do tė shkretohen shumė toka pjellore. Do tė paraqiten zjarre dhe sėmundje tė ndryshme qė si pasojė do tė kenė vdekje masive tė njerėzve, kafshėve dhe botės bimore. Pastaj, pėr shkak tė rritjes sė vėllimit tė ujit, nėpėr oqeane dhe lumenj qė do tė shkaktohen nga shkrirja e akullnajave nė vendet polare me temperatura tė ulėta, toka do tė pėrfshihet nga vėrshimet e mėdha ujore.

Nga kėto vėrshime, ai parashikon pėrmbytjen e shumė sipėrfaqeve ekzistuese kontinentale. Kėtė thatėsirė Nostradamusi e parashikon kėshtu: "Nė dyzet e tetė gradė / Deti shkumon, peshqit zihen".

Sipas tij, thatėsira e madhe duhet tė zgjasė dyzet vjet me temperatura tejet tė larta. Pėr shirat qė pasojnė dhe vėrshimet e mėdha, parashikohet tė jenė tė shkaktuara nė mėnyrė artificiale, nė formė tė shkrirjes sė akullnajave.

Ai parashikon se njohuria (shkenca) detare do tė krijojė shiun (nė kėtė rast pėrmbytjet e mėdha). Thatėsira e madhe dhe shirat paraqiten mė konkretisht nė kėto vargje:
Dyzet vjet ylberi nuk do tė shihet
Dyzet vjet mė pas ylberi pėrherė do tė shndrisė
Toka e thatė edhe mė e thatė do tė jetė
Dhe pėrmbytja do tė vijė kur ylberi sėrish tė shfaqet.

Sipas Nostradamusit, gjatė kėsaj pėrmbytjeje, e tėrė Anglia do tė jetė nėn ujė dhe jo vetėm Anglia. Mė pas, do tė shfaqet dukuria e lėvizjeve tė mėdha tektonike tė shumė sipėrfaqeve tokėsore dhe kontinenteve tė tėra.

Pėrveē kėtyre efekteve, Nostradamusi parashikon se nė rruzullin tokėsor do tė ketė dyndje tė mėdha tė popullatės nga njė vend nė vendin tjetėr, gjė qė do tė pėrbėjė edhe njė problem tjetėr tė madh hapėsinor pėr njerėzimin. Nėse nė kėtė kontekst, paraqitet edhe uria e madhe qė ai mendon se do tė jetė si pasojė e thatėsirave tė mėdha.

Pas gjithė kėtyre katastrofave dhe vuajtjeve tė mėdha, Nostradamusi parashikon se shpėtimi i njerėzimit do tė vijė si pasojė e kthimit tė ateistėve nė rrugėn e Zotit.

Pa marrė parasysh se sa mund tė janė tė vėrteta kėto parashikime tė Nostradamusit, njė gjė ėshtė mė se e vėrtetė: jemi dėshmitarė edhe vetė se njerėzimit dita-ditės i kanoset rreziku i ngrohjes globale dhe ndryshimit tė temperaturave.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1464


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 17.03.10 16:51

Ne se ka e do te kete ende ndonje qe merret me Nostradamusin ,ne kete forum,le te merret,por mendoj se te perifrazosh Nostradamin per fenomene e ngjarje,gjoja si parashikime te fameshme te tij,(qe ne fakt asnje parashikim nuk ka rezultuar real),me duket se po i biem kembanave te vdekjes pa pasur te vdekurin.

Si nuk paska tema me te kendeshme per te kenaqur gjithsejcilin ketu,por fyellit po i bini me kuje e vaje,per ate qe askush nuk mund,e nuk e di se c'do te ndodhe jo me ne vitin 2012 por as dhe pas 24 oresh....?

Germohet neper faqe te 'qelbura'te internetit,se ku e ku te gjejne materiale e shkrime,vetem me nje ide fikse..
...tmerr,panik,vdekje,ferr e sketerr.....

Per mua keto lloj shkrimesh jane sa fataliste e dashakeqe,po aq dhe te rendomta,per shume njerez,qe jetojne me kembe ne toke,e koke mbi shpatulla.

Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 18.03.10 13:05

Ja si do te jete bota me 25 dhjetor 2012,ne diten e festes se Krishtlindjeve....

....me e gezuar,me e lumtur,me e bashkuar dhe me e forte mbasi ka mposhtur nje frike te mbjellur me kaq kujdes nga ATA te 'erresires'....

Kurse Ata 'erresires' boten me 21.12.2012 duan ta shohin ne kete mynyre...


Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

FILLIM I RI I CIKLIT

Mesazh  Nikolaos prej 10.04.10 21:38

Une mendoj se nese bota ka nisur nga epoka e luanit (sepse dielli krijuesi i jetes sundon luanin) dhe ne tani jemi ne epoken e ujorit atehere do te ndodhe dicka me deomos sepse luani eshte shenja e kundert e ujorit dhe dielli ndihet keq ne kete shenje apo epoke te kundert me te.

Megjithate shpresojme te mos ndodhe asgje e keqe.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

565


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Huit prej 13.04.10 20:01

PrinCeDom shkruajti:Une personalisht nuk besoj qe me 2012 do t`jete fundi i botes.
avatar
Huit

10


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Hidra prej 14.04.10 2:44

Fundi i botės – nga pikėpamja biblike


Fundi i botės ėshtė njė nga temat mė intriguese tė tė gjitha kohėrave.

Nėse kėrkon nė internet pėr filma me tė tillė temė kėrkimi do rezultojė nė njė listė tė gjatė. Ndėr mė tė njohurit (qė nga mė i fundit) janė: “2012”, “The Day After Tomorrow”, “Armagedon”, “Independence Day” etj. Tė gjithė filma me buxhet tė madh dhe miliona dollarė fitime nga shitjet. Nė shumė prej kėtyre filmave, katastrofa natyrore apo edhe njerėzore i kanosen tokės, por si gjithmonė, nė fund, disa heronj shpėtojnė.

Gjithashtu, mbi fundin e botės nuk kanė munguar profecitė nga “profetė” tė ndryshėm. Shumė ndoshta u kujtohet profecia e Nostradamusit mbi fundin e parashikuar tė botės nė vitin 2000, vit i cili erdhi e na la shėndenė, dhe jeta nė tokė vazhdoi siē kishte vazhduar dhe mė parė. Po ashtu edhe filmi i fundit “2012”, bazohet mbi njė profeci tė fiseve Maja tė Amerikės sė Jugut se viti 2012 do tė jetė viti i shkatėrrimit tė botės.

Pėr disa tė tjerė nuk do tė ketė njė fund bote, pasi bota ėshtė tashmė duke pėrjetuar fundin pėr shkak tė luftėrave, sėmundjeve dhe kataklizmave tė ndryshme. Gjithsesi njerėzit janė tė intriguar dhe disi tė trazuar nga ideja se gjatė jetės sė tyre mund tė pėrjetojnė fundin e botės.

Fundi i botės ishte temė interesi dhe nė kohėn e Jezuit. Kur u pyet nga dishepujt e tij se “kur do tė ndodhin tė gjitha kėto?” (Mateu 24), Jezui pėrgjigjet se fundi i kohėrave nuk ėshtė pėr t’u ditur nga njerėzit, por do tė ishte diēka e papritur.

Prandaj edhe ju jini gati, sepse Biri i njeriut do tė vijė nė atė orė kur ju nuk e mendoni (Mt. 24:44).

Bibla na thotė se kjo botė do tė ketė njė fund. Pėr shkak tė mėkatit tė Adamit bota nuk ėshtė nė gjendjen e pėrsosur qė u krijua. Njeriu qė qe kulmi i krijesės sė Zotit (ai u krijua nė imazhin e Tij) ėshtė i ndarė nga Perėndia dhe pre e vdekjes. Nė Jezu Krishtin, Perėndia ofron pėr njeriun pajtimin dhe faljen e mėkatit, si dhe jetėn e amshuar.

Mė me rėndėsi, pra pėr ne dhe miqtė tanė qė diskutojmė pėr kėtė temė, nuk ėshtė se kur do tė ndodhė fundi i botės, por nė ē’gjendje jemi ne nė lidhje me Zotin, i cili vjen pėr tė gjykuar kėtė botė dhe pėr tė vėnė drejtėsinė mbi mėkatin. Shpresa jonė ėshtė tek premtimi se Perėndia (si i Gjithėfuqishėm dhe Zot i universit, i cili ka ēdo gjė nė kontroll), nuk na lė nėn dėnimin e mėkatit, por nė dashurinė e tij na shenjtėron.

…Perėndia i bėn tė drejtė, pėrmes besimit nė Jezu Krishtin, tė gjithė ata qė besojnė nė tė (Rom. 3:22).

Nga Eduard Lekgjika
avatar
Hidra

50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Jon prej 16.04.10 0:03

50 mijė dollarė pėr tė mbijetuar 2012

Fundi i botės sipas disa ėshtė afėr dhe kompania kaliforniane Vivos ka menduar pėr 2012.

Ajo ėshtė nė gjendje tė ju ofrojė juve dhe familjes suaj (rreth 4000 njerėz) njė strehim, njė rrjet tė strehimoreve tė nėndheshme.

Kompania thotė se ėshtė private dhe nuk ka lidhje me asnjė doktrinė fetare apo sektare.

Strehim ka gjithēka qė duhet pėr tė mbijetuar nė rast tė njė ngjarje tė mundshme kataklizme me 21 dhjetor 2012, ndrrimi i poleve, stuhi diellore, luftė bėrthamore, shpėrthim vullkanik goditje asteroidi ...Kurse ata qė dėshirojnė qė tė kenė mė pak shpenzime mund tė ndėrtojnė strehimoren vet.

avatar
Jon

1260


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  riad ademi prej 19.04.10 13:55

O ju njerz te gjitha theniet dhe mundime qe behen per zbulimin e kohes se kur do jete fundi i botes (ose siē tregoj All-llahu ne kuran) Kiameti jane trillime dhe thenie te pa sakta...

Shfaqja e kiametit do te vijne me shenjat e saja si p.sh kalimi i kohes shpejt lufta per ekzistence, pastaj ne Kuran ceket se nje nga shenjat e kiametit do jete edhe kur dy njerez do shtyhen se kush do e mbaroj ndertesen me te madhe, lindja e diellit nga perendimi etj andaj mos i besoni atyne thenieve qe rrejshme po bazohuni ne Kuran sepse aty ka gjithēka qe ne kerkojm.
Flm per mirkuptim.
avatar
riad ademi

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

2012 kurr nuk ėshtė e vertetė

Mesazh  b1m1 prej 19.04.10 16:50

Po i dyshoni ėndėrrat e atyre qė mentalisht nuk ishin nė rregull, mė kujtohet edhe pėr 2002 thonin se ėshtė fundi po ja qė nuk ndodhi as fundi e as ndonjė fillim i ri. Njė argument Kur'anor na bėn shumė tė qartė qėshtjen e fundit tė botės ku Allahu thotė:

" Tė pyesin ty (Muhamed) pėr ēastin (katastrofen e pėrgjithshme) se kur dė tė ndodhė ai. Thuaju " Atė e di vetem Zoti im", kohen e Tij nuk mund ta zbuloj kush pos Tij. Ēėshtja e tij preukopim i rėndė nė qiej e nė tokė. Ai nuk iu vjen ndryshe, vetem befas."
(EL A'RAFĖ fq. 208)

Pra kėtu flitet pėr fundin e botė qė thotė nė fund "Ai nuk iu vjen ndryshe, vetem befas." krejt kėto iluzione jan tė kota pa dyshim qė 2012 nuk ėshtė as fundi as ndonjė fillim i ri, ajo kohė do tė vije dhe kur sdo tė ndodh asgjė nga kjo qė flitet kujtonu pėr fjalet e zotit qė shpalli nė Kur'an.
avatar
b1m1

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  genci prej 22.04.10 18:19

Fundi i botes sma mer mendja qe eshte me 21.12.2012. edhe pse neper libra fetar islamik thuhet se dita e fundit ka me qene e premte edhe 21.12.2012 ka ra e premte.
Nese planetet pozicjonohen ne nje vij te drejt, ma mer mendja qe ka me pas lekundje te medhaja te tokes per shkak te gravitetit ne mes planeteve.
avatar
genci

33


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Aokalipsi 2012

Mesazh  tor prej 22.04.10 18:54

Eshte e vertet se Mayat dhe shum te tjer kan then qe me 2012 do te ndodh Apokalipsi.
Q'eshte e verteta ndoshta edhe do te ndodh.
Por te shikojm qfar i bie fjala APOKALIPS.
Nga gjuha e vjeter greke do te thot, 'Heqje e perdes' qe aludon ne perfundimin e padituris njerzore,dhe fillimin e nje epoke te re ku njeriu do te jet shum me i menqur.
avatar
tor

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  scl_gl prej 26.04.10 2:17

Pse nuk do te ndodh shkaterrimi i botes ne vitin 2012?!

Vitin qė lamė pas filloi tė qarkullojė nėpėr botė lajmi se kinse nė vitin 2012 do tė shkatėrrohet Toka. Ky studim ėshtė bazuar nė kalendarin e popullit tė njohur me emrin “Maja”.

Sipas disa shkencėtarėve, ky kalendar ka filluar sė vepruari qė para tre mijė vitesh dhe deri tani provat e dhėna nga ky kalendar kanė qenė tė vėrteta.

Ky kalendar do tė pėrfundojė nė vitin 2012 dhe kėshtu do tė pėrfundojė edhe jeta nė Tokė, pasi ajo do tė shkatėrrohet pėr tė filluar njė jetė e re.

Pėr ēudi, njė gėnjeshtėr e tillė sė fundi ka zėnė vend edhe tek muslimanėt shqiptarė, sidomos nė Shqipėri dhe Kosovė, tė cilit tė mahnitur nga ky lajm filluan tė interesohen pėr vėrtetėsinė e tij, madje u intervistuan edhe disa hoxhallarė tė bashkėsisė Islame tė Kosovės.

Kohė pas kohe tema tė ngjashme publikohen nėpėr gazetat ditore, ēka aludon qartė se mendime tė tilla sillen ende nėpėr kokat e shqiptarėve muslimanė.

Njė ngjarje e tillė, pėrveēse tė mėrzit, tė shtang pėr shkak se populli ynė ka tradita islame shekullore. A thua ky popull e ka lėnė pas fenė e vet deri nė kėtė masė, saqė i beson lloj-lloj spekulimi, qoftė edhe pėr gjėrat mė kryesore tė fesė islame?!

A thua ky popull nuk i di gjėrat kryesore tė fesė sė tij? Sa herė qė del dikush me gėnjeshtra tė tilla, muslimanėt e shkretė mahniten, shtangen, madje disa prej tyre u besojnė, kurse shumica nuk e mohojnė njė mundėsi tė tillė, ashtu siē ėshtė rasti edhe me teorinė e Darvinit, ndėrkohė qė Kur’ani dhe mėsimet e tij sikur nuk ekzistojnė fare nė mesin e tyre! Kam frikė se mos njė ditė do tė dalė ndonjė studim i pabazė dhe i rrejshėm si ky, qė do tė vėrė nė dyshim edhe ekzistencėn e Zotit dhe do tė gjejė dikė nga mesi i muslimanėve shqiptarė qė luhatet nė besimin e tij.

Koha e ndodhjes sė kiametit, shkatėrrimit tė kėsaj bote, ėshtė e panjohur pėr ne, ashtu siē ėshtė i panjohur edhe fillimi i krijimit tė saj, siē ėshtė e panjohur edhe jeta, sa do tė jetojmė nė kėtė botė dhe kur do tė vdesim. Madje kohėn e shkatėrrimit tė botės nuk e ka ditur as Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, njeriu mė i zgjedhur i Allahut, dhe as ndonjė Profet tjetėr, bile as engjėjt respektues.

E, si pra tė ketė mundėsi ta dijė dikush tjetėr nga njerėzit e rėndomtė, duke u bazuar nė hamendje dhe spekulime? Mjerė pėr ju, si gjykoni kėshtu?!

Kjo aludon shumė qartė pėr injorancėn e madhe qė ka kapluar popullin tonė, prandaj edhe obligimi ynė ndaj tij ėshtė shumė i madh. Ky rast dhe raste tė tjera tė shumta i bėjnė thirrje ēdo hoxhe dhe thirrėsi islam qė tė punojė vazhdimisht me kėtė popull, qė tė punojė me tė nė tė gjitha sferat e fesė, mirėpo t’u kushtojė rėndėsi tė veēantė ēėshtjeve tė besimit, ngase humbja nė to ėshtė njėkohėsisht devijim dhe humbje nga Islami.
Po ashtu u bėj thirrje muslimanėve shqiptarė qė tė mos bien pre e pėrrallave tė ndryshme, duke pasuar kėdo qė u fishkėllen dhe kėshtu e bėjnė besimin e tyre mundėsi qė tė tjerėt tė luajnė dhe t’i bėjnė tė luhatur sa herė tė dėshirojnė. Ata duhet tė mėsojnė ēėshtjet e fesė, sidomos ēėshtjet elementare tė besimit, dhe tė mos lejojnė askėnd qė tė luajė me fenė dhe logjikėn e tyre.

Ne duhet tė na brengosė mė shumė fakti se sa jemi pėrgatitur pėr atė ditė e jo tė brengosemi kur do tė ndodhė ajo, sepse ajo do tė ndodhė herėt apo vonė dhe ky shkatėrrim do tė jetė i befasishėm dhe do t’i kaplojė njerėzit duke qenė tė papėrgatitur, befas, tė hutuar.

Atė ditė nuk do t’i bėjė dobi askujt asgjė tjetėr pėrveē veprave tė mira qė ka punuar nė kėtė botė.

Lum ata tė cilėt kanė punuar mirė, sepse do tė gjejnė mirė, kurse mjerimi do tė mbizotėrojė mbi ata tė cilėt kanė vepruar keq dhe nuk janė pėrgatitur fare pėr ditėn kur do tė shkatėrrohet kjo botė, ditėn kur do tė dalin para Allahut, Atij qė e ka krijuar kėtė gjithėsi pa na pyetur dhe qė e shkatėrron pa na pyetur. Ai nuk pyetet se ēfarė vepron, kurse ne do tė pyetemi. Atėherė, pra, le ta pėrgatisim pėrgjigjen qė tani.

Falėnderimi i takon Allahut, Krijuesit tė pashoq dhe Sunduesit absolut.
Nė emėr tė redaksisė: Xheladin Leka
Revista “Delirje&Edukim”
avatar
scl_gl

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Ufo prej 26.04.10 10:25

Bravoooo !!!
avatar
Ufo

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Besoni vetem Zotit

Mesazh  dineta prej 26.04.10 19:05

Edhe une i them nje bravoooooooo te madhe dhe e pergezoj per ate mendim qe e ka scl_gl per kete teme, sepse vetem nje Allah xh.sh. e di kur do te jete kijameti, edhe pse ju them te verteten as qe kam qene e intresuar ta shikoj kete film 2012 sepse nuk besoj ne ato gjera.
avatar
dineta

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Trigon prej 30.04.10 8:37

scl_gl shkruajti:Pse nuk do te ndodh shkaterrimi i botes ne vitin 2012?!

Vitin qė lamė pas filloi tė qarkullojė nėpėr botė lajmi se kinse nė vitin 2012 do tė shkatėrrohet Toka. Ky studim ėshtė bazuar nė kalendarin e popullit tė njohur me emrin “Maja”.

Sipas disa shkencėtarėve, ky kalendar ka filluar sė vepruari qė para tre mijė vitesh dhe deri tani provat e dhėna nga ky kalendar kanė qenė tė vėrteta.

Ky kalendar do tė pėrfundojė nė vitin 2012 dhe kėshtu do tė pėrfundojė edhe jeta nė Tokė, pasi ajo do tė shkatėrrohet pėr tė filluar njė jetė e re.

Pėr ēudi, njė gėnjeshtėr e tillė sė fundi ka zėnė vend edhe tek muslimanėt shqiptarė, sidomos nė Shqipėri dhe Kosovė, tė cilit tė mahnitur nga ky lajm filluan tė interesohen pėr vėrtetėsinė e tij, madje u intervistuan edhe disa hoxhallarė tė bashkėsisė Islame tė Kosovės.

Kohė pas kohe tema tė ngjashme publikohen nėpėr gazetat ditore, ēka aludon qartė se mendime tė tilla sillen ende nėpėr kokat e shqiptarėve muslimanė.

Njė ngjarje e tillė, pėrveēse tė mėrzit, tė shtang pėr shkak se populli ynė ka tradita islame shekullore. A thua ky popull e ka lėnė pas fenė e vet deri nė kėtė masė, saqė i beson lloj-lloj spekulimi, qoftė edhe pėr gjėrat mė kryesore tė fesė islame?!

A thua ky popull nuk i di gjėrat kryesore tė fesė sė tij? Sa herė qė del dikush me gėnjeshtra tė tilla, muslimanėt e shkretė mahniten, shtangen, madje disa prej tyre u besojnė, kurse shumica nuk e mohojnė njė mundėsi tė tillė, ashtu siē ėshtė rasti edhe me teorinė e Darvinit, ndėrkohė qė Kur’ani dhe mėsimet e tij sikur nuk ekzistojnė fare nė mesin e tyre! Kam frikė se mos njė ditė do tė dalė ndonjė studim i pabazė dhe i rrejshėm si ky, qė do tė vėrė nė dyshim edhe ekzistencėn e Zotit dhe do tė gjejė dikė nga mesi i muslimanėve shqiptarė qė luhatet nė besimin e tij.

Koha e ndodhjes sė kiametit, shkatėrrimit tė kėsaj bote, ėshtė e panjohur pėr ne, ashtu siē ėshtė i panjohur edhe fillimi i krijimit tė saj, siē ėshtė e panjohur edhe jeta, sa do tė jetojmė nė kėtė botė dhe kur do tė vdesim. Madje kohėn e shkatėrrimit tė botės nuk e ka ditur as Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, njeriu mė i zgjedhur i Allahut, dhe as ndonjė Profet tjetėr, bile as engjėjt respektues.

E, si pra tė ketė mundėsi ta dijė dikush tjetėr nga njerėzit e rėndomtė, duke u bazuar nė hamendje dhe spekulime? Mjerė pėr ju, si gjykoni kėshtu?!

Kjo aludon shumė qartė pėr injorancėn e madhe qė ka kapluar popullin tonė, prandaj edhe obligimi ynė ndaj tij ėshtė shumė i madh. Ky rast dhe raste tė tjera tė shumta i bėjnė thirrje ēdo hoxhe dhe thirrėsi islam qė tė punojė vazhdimisht me kėtė popull, qė tė punojė me tė nė tė gjitha sferat e fesė, mirėpo t’u kushtojė rėndėsi tė veēantė ēėshtjeve tė besimit, ngase humbja nė to ėshtė njėkohėsisht devijim dhe humbje nga Islami.
Po ashtu u bėj thirrje muslimanėve shqiptarė qė tė mos bien pre e pėrrallave tė ndryshme, duke pasuar kėdo qė u fishkėllen dhe kėshtu e bėjnė besimin e tyre mundėsi qė tė tjerėt tė luajnė dhe t’i bėjnė tė luhatur sa herė tė dėshirojnė. Ata duhet tė mėsojnė ēėshtjet e fesė, sidomos ēėshtjet elementare tė besimit, dhe tė mos lejojnė askėnd qė tė luajė me fenė dhe logjikėn e tyre.

Ne duhet tė na brengosė mė shumė fakti se sa jemi pėrgatitur pėr atė ditė e jo tė brengosemi kur do tė ndodhė ajo, sepse ajo do tė ndodhė herėt apo vonė dhe ky shkatėrrim do tė jetė i befasishėm dhe do t’i kaplojė njerėzit duke qenė tė papėrgatitur, befas, tė hutuar.

Atė ditė nuk do t’i bėjė dobi askujt asgjė tjetėr pėrveē veprave tė mira qė ka punuar nė kėtė botė.

Lum ata tė cilėt kanė punuar mirė, sepse do tė gjejnė mirė, kurse mjerimi do tė mbizotėrojė mbi ata tė cilėt kanė vepruar keq dhe nuk janė pėrgatitur fare pėr ditėn kur do tė shkatėrrohet kjo botė, ditėn kur do tė dalin para Allahut, Atij qė e ka krijuar kėtė gjithėsi pa na pyetur dhe qė e shkatėrron pa na pyetur. Ai nuk pyetet se ēfarė vepron, kurse ne do tė pyetemi. Atėherė, pra, le ta pėrgatisim pėrgjigjen qė tani.

Falėnderimi i takon Allahut, Krijuesit tė pashoq dhe Sunduesit absolut.
Nė emėr tė redaksisė: Xheladin Leka
Revista “Delirje&Edukim”


pajtohem plotesisht me ty se te verteten se kur do te ndodh kijameti e di vetem Allahu i madherishem
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.359


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  princi09 prej 04.05.10 22:29

Zoti ėshtė nji dhe padyshim ai na vėshtron nga lart dhe ne jemi ata qe mund ta ndalim apo shpejtojm fundin e tokes...Nese ne respektojm njeri tjetrin pa marr parasysh racat,gjinit,ngjyrat apo religjionet ateher shum larg do te jet fundi po qe se veprojm ne te kunderten atehere shum afer jemi pa dyshim ndoshta edhe me afer se viti 2012... Zoti na krijoi dhe na veshtron dhe nga ai kerkojm mėshir dhe begati...Allahu na ndimoft...

princi09

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Luli prej 09.05.10 23:41

Nje dokumentar i shkurter qe trajton ceshtjen e fundit te botes, inicuar nga filmi i perfolur "2012".

Kush jane fiset "Maya" dhe c'parasheh kalendari i tyre? A eshte 21 dhjetori i vitit 2012 dita e permbytjeve dhe e fundit te botes? C'thone religjionet monoteiste per fundin e botes?
Shikoni dokumentarin ne kuader te emisionit "Cosmo" ne Kohavision.avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Fikrro prej 10.05.10 15:12

E pashe dokumentarin dhe e vetmje gje qe mesova eshte per kalendarin e mayas qe do te perfundoj sikurse i yni qe perfundon ēdo 365 dite dhe fillon tjetri me siguri kjo eshte logjika me e mire per ta kuptuar se kalendari i mayas perfundon me 21 dhjetor 1012 dhe perseri perseritet ose mayat nuk kane mundur te bejne kalendar te perjetshem dhe deri aty kane arritur.
Fundin e botes e di veē All-llahu askush tjeter, ju pershendes.
avatar
Fikrro

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

never end 2012

Mesazh  politologu prej 15.05.10 23:55

Kolege, kete toke Allahu e ka kriju dhe fundin e saj do e shkatrroj patjeter Allahu ....asesi 2012 fundi i botes, vetem Allahu e din fundin e saj.
Ai ka cek do shenja kur do ndodh, nje do ja tregoj eshte kur do lind dielli prej perendimit atehere do te jete afer shkatrrimi i botes.........
avatar
politologu

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  sinan gashi prej 17.05.10 16:43

Nese me 21 12 2012 nuk ndodh ajo ēfare po diskutohet, a duhet dikush te jap llogori per friken qe po shkaktohet tek ne.

sinan gashi

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Fikrro prej 20.05.10 23:18

sinan gashi shkruajti:Nese me 21 12 2012 nuk ndodh ajo ēfare po diskutohet, a duhet dikush te jap llogori per friken qe po shkaktohet tek ne.Hahahah ske pse frikesohesh se per tu frikesur e kan publikuar kete lajm dhe them mendoj qe nuk duhet te biejm ne grace te genjeshtareve ka mijera publikime per apokalipse e shkaterrim te botes por asnjera su kishte dal e vertet bile ka pasur njerez qe jan vetvrare nga frika ne koherat e hershme kur kan degjuar per apoklipsin qe do te ndodhte .Vetem nje gje eshte e vertet qe na pret te gjithve vdekja e nga qka dhe qfare askush perveq All-llahut nuk e di.
avatar
Fikrro

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Mateo prej 26.05.10 0:51

un kisha nji mendim ... . spara besoj tek fundi i botes .. sepse nqf do kishte fund bota shkatrim .. duhet ti gjehet fundi thjesht sa i madh esht .. !! .. dhe per mendimin tim panikun me tmadh e shperndau .. autori i filmit 2012 .. dhe mendoj se nqf nuk ndodh gje .. atij duhet ti jepet denim i plot .. !! ..sepse ai filem esht thjesht imagjinat dhe un pershembull shof nji ender do behem montazhier dhe vazhdoj bej budalliqe jopo kshu jopo ashtu .. !! gjithcka per mu esht fallco .. dhe s\existon asgje .......................... pervec njerzve . ! sduhet tkeni frik se kot qe trembeni .. nuk ka fundddddddddddddddd bota kurreeeeeeeeee .. kur tket me zbrit zoti ktu ather kom me e besu ./!! deri tashi ska zbrit noj her ! gje qe tven tmendosh se cdo frym cdo njeri cdo gje existon nga gravitetit dhe asgje tjeter. ... !1 klm tgjith .. me rrespekt SEKONDARI >>>>>>>....

Mateo

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fundi i botes

Mesazh  dineta prej 26.05.10 10:04

I drejtohem Mateos!!! kush te tha ty qe nuk existon fundi i botes qe aq bindes shprehesh ? Fundi i botes do te ndodh por kur ? ate vetem Zoti i madh e din, dhe ti Mateo nuk ke per te patur kohe ta shofesh ''Zotin,, edhe nese zbret ,sepse ajo dit ka me qen shuuum e trishtueshme dhe secili prej neve qka meriton ate e mer me veti ne boten tjeter ketu nuk ka shpetim Zoti i madh i sheh te gjitha dhe i ndegjon!!!,i mjeri ai qe nuk punon per te merituar vendin per boten tjeter,sa her qe e kujtoj fundin e botes trupi me rrenqethet!!!, e juve jobesimtareve ju kisha then qe mos te rini me at mendim qe fundi i botes nuk existon sepse edhe fund e fund juve edhe ashtu ju konvenon per te mos besuar (sepse edhe vet e dini se qka ju pret ne boten e amshueshme me mos'besimin tuaj )
avatar
dineta

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Balerina prej 26.05.10 13:38

Kam degjuar nga prinderit qe po bisedonin per fundin e botes.Mami po i tregonte babit nje interviste e marre nga nje njeri shume i vjeter i cili parashikonte ngjarjet dhe ky njeri kishte thene qe 2012 do te jete fundi i botes,sepse drejt nesh po vjen nje yll i cili do te shkaktoje keto deme.Kjo eshte ajo c'ka une kam degjuar,por ne eshte e vertete apo jo nuk e di
avatar
Balerina

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Estilen prej 26.05.10 21:33

Planeti Nibiru nuk ekziston.

Nje nga faktoret qe mendohej se do te sillte fundin e botes me 21.12. 2012 ,ka qene dhe ndikimi i Planetit Nibiru,i cili duke u fruar planetit
Toke do te sillte pasoja kataklizmike.

Ne nje interviste qe ka dhene kohet e fundit David Morrison ,shkencetar i larte i N.A..S.A.s njekohesisht dhe astrobioolog i ketij institucioni,deklaron se Planeti Nibiru nuk ekziston.

Keshtu qe po rrezohen nje e nga nje teorite e fundit te botes te perhapura nga njerzit e 'erresires'

The Truth about 2012 from NASA Lunar Science Institute on Vimeo.


Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  ervin xhakolli prej 29.05.10 18:24

(Fundi botes c'trillim) thjesht hyme ne nje epoke te re dhe gjithcka qe ndodhe ne kete bote jane cikle natyrore, si ngrohja globale, si shkrirja e akullnajave, cdo gje eshte mese normale qe po ndodhe
por me vjen keq qe njerzimi ska force te denoj ata qe po shpikin trillime te tilla.Do jem i lumtur diten qe do perjetoj 21 12 2012. Do pres EPOKEN E RE
Keto gjera perhapen thjesht per te mashtruar njerezimin te na mbajne te nenshtruar, te pa ditur dhe te pafuqishem.
Kam lexuar qe dhe 2038 eshte fundi botes, ckuptim ti japim kesaj????
avatar
ervin xhakolli

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Zattoo prej 06.06.10 10:11

Nuk ka ApokalipsE gjithė bota ėshtė futur nė njė ankth tė madh dhe histeri kolektive pėr shkak tė kėsaj teorie tragjike, por ēfarė mendon NASA rreth kėsaj ēėshtjeje? NASA ka insistuar se kalendari i Majave nė tė vėrtetė nuk merr fund mė 21 dhjetor tė vitit 2012, pasi qė njė periudhė tjetėr fillon menjėherė pas tij

Shpėrthime vullkanike tė mėdha, stuhi magnetike, rrezatime nga hapėsira etj... Pas vetėm dy vjetėsh nė Tokė do tė mbretėrojė ferri ose tė paktėn, sipas Laurenc Josef, fizikan nga SHBA dhe autori i librit "Apokalipsi 2012".

Bindjet e tij bazohen nė njė fakt: mė 12 dhjetor tė vitit 2012 do tė pėrfundojė cikli i kalendarit Maja, qytetėrimi misterioz qė banoi nė Amerikėn Qendrore nga viti 1800 pėrpara Krishtit deri nė vitin 1450 pas Krishtit.

Pėr mė shumė, tė nesėrmen e asaj dite do tė ndodhė solstici dimėror dhe Dielli do tė pozicionohet nė qendrėn e Rrugės sė Qumėshtit pėr herė tė parė pas 26 mijė vjetėsh...a duhet tė shqetėsohemi?

Pozicionimi astronomik nuk do tė jetė i rrezikshėm, tė paktėn sipas shkencėtarėve qė e mbikėqyrin hapėsirėn nė vazhdimėsi. Pėr shembull, nė vitin 2002 pesė planete u pozicionuan nė njė vijė tė drejtė nė harkun e 33 gradėve pa shkaktuar asnjė pasojė nė kozmos. Ndėrsa, kultura Maja ishte njė nga mė komplekset nė botė dhe shquhej pėr diturinė nė fushėn e matematikės dhe astronomisė. Por, e gjitha kjo po krijon njė klimė ankthi nė lidhje me vitin 2012, qė kujton pak a shumė atė tė vitit 2000. Kur sipas raporteve nė tė gjithė botėn u shpenzuan rreth 300 miliardė dollarė pėr tė ndėrhyrė nė sistemet informatike dhe pėr tė parandaluar katastrofėn e madhe.

E gjithė bota ėshtė futur nė njė ankth tė madh dhe histeri kolektive, pėr shkak tė kėsaj teorie tragjike, por ēfarė mendon NASA rreth kėsaj ēėshtjeje?

Bota nuk do tė marrė fund mė 21 dhjetor tė vitit 2012, insiston Agjencia Amerikane e Gjithėsisė nė kuadėr tė njė fushate tė rrallė pėr tė zhvleftėsuar pohimet e pėrhapura, tė nxitura nga interneti dhe filmi hollywoodian 2012, i cili pėrveē fundit tė botės, na shfaq edhe njė version modern tė Arkės sė Noas tė mbushur me kafshė dhe njerėz tė pėrzgjedhur nga elita botėrore pėr tė nisur ciklin e ri tė jetės nga e para.

Filmi mė i fundit, "2012", qė bėri bujė duke u shfaqur nė tė gjitha kinematė botėrore dhe, duke shfrytėzuar "famėn e momentit" tė nxitur nga teoritė konspirative tė apokalipsit, paraqiti njė produksion 200-milionė dollarėsh rreth fundit tė botės, qė bazohet nė mitet e mbėshtetura nga kalendari i Majave.

Skenari apokaliptik rrotullohet rreth pohimeve se fundi i botės do tė vijė kur Planeti X - apo Nibiru - do tė pėrplaset me Tokėn. Planeti misterioz thuhet se ėshtė zbuluar nga sumerėt, sipas pohimeve tė pseudo-shkencėtarėve, entuziastėt e aktiviteteve paranormale dhe teoricienėt nė internet.

Disa faqe nė internet e akuzojnė NASA-n se ėshtė duke e fshehur tė vėrtetėn rreth ekzistencės sė planetit, mirėpo Agjencia Amerikane e Gjithėsisė i ka hedhur poshtė kėto pohime, duke i quajtur "Mashtrime nė internet".

"Nuk ka bazė faktike nė kėto pohime", kanė thėnė pėrfaqėsuesit e NASA-s". "Po tė kishte ndonjė tė vėrtetė nė pėrplasjen e tillė, astronomėt do ta kishin pėrcjellė sė paku gjatė dekadės sė kaluar dhe deri mė tani ai planet do tė mund tė shihej nga tė gjithė", kanė thėnė astronomėt. "Ėshtė evidente se ai planet nuk ekziston".

"Shkencėtarėt e besueshėm nė tėrė botėn e dinė se nuk ekziston ndonjė kėrcėnim i lidhur me vitin 2012", ka shtuar NASA.

Ekziston njė planet tjetėr, Eris, qė ėshtė duke lėvizur nė hapėsirė. Megjithatė, ky planet i vogėl, i ngjashėm me Plutonin, do tė mbetet nė pjesėn e jashtme tė sistemit diellor dhe nuk mund tė afrohet mė shumė se 6.4 kilometra me Tokėn, sipas NASA-s. NASA ka insistuar se kalendari i Majave nė tė vėrtetė nuk merr fund mė 21 dhjetor tė vitit 2012, pasi qė njė periudhė tjetėr fillon menjėherė pas tij.

Njė teori tjetėr, tė cilėn NASA e ka zhvleftėsuar janė stuhitė gjeo-magnetike, ndėrrimi i poleve apo jostabiliteti i pllakave tė Tokės. Pėr shembull, disa mite pohojnė se rotacioni i Tokės dhe polariteti magnetik janė tė lidhura me njė ndėrrim polesh qė ndodh ēdo 400.000 vjet.

"Me sa e dimė ne, njė ndėrrim i tillė magnetik nuk ka ndikim nė jetėn nė Tokė" dhe ndėrrimi i rotacionit tė Tokės ėshtė "i pamundur", ka siguruar NASA.

Po ashtu, edhe pse kometat dhe asteroidet gjithnjė e kanė goditur Tokėn, "goditjet e mėdha janė shumė tė rralla", ka theksuar NASA. Goditja e fundit e madhe besohet se kishte ndodhur 65 milionė vjet mė parė, duke shkaktuar fundin e periudhės sė dinozaurėve. "Tashmė e kemi parė se nuk ka asteroide aq tė mėdhenj sa ai qė vrau dinozaurėt", ka thėnė Agjencia e Gjithėsisė.

G.Express
avatar
Zattoo

692


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Fundi i Botes

Mesazh  Estilen prej 09.06.10 15:13

Fundi i Botes, Profecia Maja, jo e sakteDy arkeologė amerikanė, njohesit mė tė medhenj tė popullatės para-kolumbiane, zbulojnė se nė tė vėrtetė data e profecisė se lashtė Maya ėshtė njė tjetėr.


Ata thone, te mbeshtetura ne studimin tredimensional te qytetit te lashte Mayave,Caracol,ne Belizen Perendimore,se kalendari i lashte i Mayave nuk perputhet me kalendarin e sotem,dhe se data e vertete e profecise se tyre korespondon me nje date tjeter shume te mevonshem.

Arlen dhe Diane Chase ben harten e 23 kilometra katrore, te qytetit te mbuluar nga xhungla
Si teknologji jane bazuar nė pėrdorimin e aparateve lazer, tė tilla si LIDAR... LIDAR ėshtė ngritur mbi njė motor-ajror tė dyfishtė,ku ata nepermjet tij ben gjith skanimin e territorit te Caracol-it.

Si perfundim i gjithe ketyre studimeve te hollesishme,ata deklarojne se profecia Maja nuk korespondon me 21.12.2012,por shume me vone.

Ėshtė e vėrtetė se astronomėt Maya parashikuan se bota do tė pėrfundojė me 22 dhjetor 2012?


Viti 2012 ėshtė njė profeci nė lidhje me ndėrtimin e nje ''moshe te re'',thone studieusit kurse fundin e botes ata e shohin rreth vitit 4946 me kalendarin tonė.

Pra fundi i botes sipas M A J A eshte NE VITIN... 4946....

Mė 22 dhjetor 2012 pėr kalendarin e Mayan do tė thote 13.0.0.0.1 ( njė datė, pa ndonjė vlerė simbolike, Ed) dhe se ajo ditė e mė pas nė tė gjithė botėn do tė jetė nje situate shume e qete e pa asnje ngjarje atmosferike.Estilen

956


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Fikrro prej 21.06.10 22:16

Afėrsia e ndodhjes sė Kijametit
Kijameti (apokalipsi) sipas ISLAMIT

Ajetet dhe hadithet e sakta udhėzojnė nė atė, se ndodhia e Kijametit nuk dihet, ndėrsa paraqitja e shumicės sė shenjave tė Kijametit ėshtė argument se ėshtė afruar dhe se ne jemi nė ditėt e fundit tė kėsaj bote.

All-llahu s.v.t thotė:“Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.”- (El ENBIJA – 1).

Njerėzit tė pyesin pėr kijametin(katastrofėn) e ti thuaj:”Pėr atė di vetėm Allahu!E,ku mund ta dish ti,ai ndoshta ėshtė afėr!” (El AHZAB 63)

“Kurse Neve ai na duket afėr” (El Me’arixh 6-7) “Momenti (i katastrofės sė pėrgjigjthshme) ėshtė afruar, e hėna ėshtė ēarė (nė dysh)” (El KAMER – 1).

...... dhe shumė ajete tjera qė tregojnė afrimin e fundit tė jetės sė kėsaj bote, dhe kalimit nė botėn tjetėr ku ēdo veprues gjenė veprėn e tij, nėse ka vperuarė mirė do tė gjejė tė mirėn, e nėse ka vepruar vepra tė kėqia do tė gjejė tė keqėn.

I Dėrguari s.a.v.s thotė “ Jam dėrguar une dhe kijameti si kėta dy-dhe bėri me shenjė me dy gishtat”57

Pejgamberi s.a.v.s thotė: “Afati i juaj nga afati i popujve qė kanė kaluar, ėshtė sikur koha nė mes namazit tė Ikindisė dhe perėndimit tė diellit”58
I Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] thotė:“ jam Dėrguar nė fillimin e Kijametit”( thotė Albani e transmeton Ed-Dulabijj.

Nė librin (El-Kuna) 1/23 dhe ibn Munedih nė librin El-Marifeh 2/234/2 dhe zingjiri ėshtė i saktė (shiko mė gjėrėsisht silsiletus-sahiha 2/467 (808)).

Transmeton ibn Umeri r.a dhe thotė : ishim ulur me Pejgamberi [s.a.v.s ] ndėrsa dielli kishte rėnė mbi kodrėn Kuajkiam (kodėr nė anėn jugore tė Mekkes pėr 12 mila) pas namazit tė Ikindisė, Pejgamberi [s.a.v.s ] tha: “ Jeta e juaj nė krahasim me jetėn e atyre qė kanė kaluar ėshtė sikurse ajo qė ka mbetur nga dita dhe ajo qė ka kaluar” - (Transmeton Ahmedi nė Musnedin e tij (8/176) Ahmed Shakiri thotė: zingjiri ėshtė i saktė).

Kjo tregon se ajo qė ka mbetur nė krahasim me atė qė ka kaluar ėshtė shume pak, mirėpo koha qė ka kaluar nuk e din askush pėrveē All-llahut s.v.t. dhe nuk ėshtė transmetuar nga i mbrojturi (i Dėrguari) 57 Sahihul Buhari, Kitabu rekaik, babu kavlin nebijji : buithtu ena we saatu kehatejni,nga sehli r.a (11/347 meal fet-h).Sahihul Buhari,Kitabu Ehadithil enbijai,babu ma dhukire an beni israil (6/495-meal fet-h).

Diēka e saktė qė kufizon kohėn, e qė ne tė mbėshtetemi nė atė,e tė dihet koha qė ka mbetur nga ajo qė ka kaluar, mirėpo dihet se ėshtė shume pak nė krahasim me atė qė ka kaluar.

Nuk ekziston fjalė mė e pasur se fjala e tė Dėrguarit [s.a.v.s], qė tregon afrimin e ditės sė Kijametit, ku thotė: : Jam dėrguar unė dhe kijameti afėr (sė bashku) saqė do tė mė kalonte. – (Musnedi i Ahmedit 5/348, Ibnu Haxheri thotė: e transmeton Ahmedi,Taberiu dhe zingjiri i hadithit ėshtė i mirė-Fet-hul Barij

Ky ėshtė sinjal qė flet pėr afrimin e kijametit me shpallejn e Pejgamberit [s.a.v.s ] derisa ėshtė frikėsuar i Dėrguari [s.a.v.s ] se do ta kaloj.

Shenjat e kjametit qė ende nuk kanė ndodhur

1. Shafitjet (e tokės), deformimet (shėndrrimi nė qenije tė tjera) dhe
hedhja (nga qielli) qė do tė ndodhin nė kėt ummet.

Transmetohet nga Ebu Hurejre se Muhamedi as ka thėnė: "Betohem nė Atė qė mė dėrgoi mua me tė vėrtetėn, nuk do tė marrė fund kjo botė para se t'u ndodhė atyre (njerzimit) shafitje (tė tokės), deformime (transformim tė njeriut nga njė qenije nė qenije tjeter) dhe hedhje (gjuejtje nga qielli)".

I ėshtė thėnė: Kurė do tė ndodhė kjo? Tha: "Kur tė shohėsh gratė qė u kanė hipur shalėve, kur tė shtohet muzika, kur tė dėshmohet rrejshėm, kur tė pijnė muslimanėt me enėt e banorėve tė lindjes, tė arit dhe arit dhe argjendit, dhe kur tė mjaftojnė burrat e burra dhe gratė me gra..."

Nė disa hadithe tė tjera thuhet se ata do tė shėndrrohen nė derra dhe nė majmunė, ndėrsa pėr shafitjet e tokės, nė njė hadithė tjeter ka thėnė: "O ju (qė jeni tė pranishėm), kur tė dėgjoni pėr njė ushtri qė ėshtė shafitur afėr (qytetit tė Medinės), atėherė veēmė u afrua kjameti".

Fjalen "Kur t'i shohėsh gratė se u kan hipur shalėve" disa dietarė e komentuan me ngasjen e tyre tė veturave.

Ebu hurejra transmeton hadithin se Muhamedi as tha: "Nuk do tė ndodhė kjameti para se tė shtohet pasuria dhe tė teprohet sa qė njeriu do tė
nxjerrė zeqatin e pasurisė sė tij e nuk do tė gjejė askend qė t'ja pranojė
atė.

(Nuk do tė ndoshė Kjameti ( derisa tė shėndrrohet toka e Arabisė nė
kopshte e lumenj". Shėndrrimi i shkretirės nė tokė pjellore mund tė ketė qėllimin e shėndrrimit artificial me hapjen e kanaleve pėr ujitje, apo me
ndryshimin e klimės siē do tė shohim sek kapitulli "Paralajmrimet e Kur'anit dhe Synetit tek zbulimet e reja shkencore".

2. Fryrja e hanės sė re.

Nga Ibn Mesudi transmetohet se Muhamedi as ka thėnė: "Shenjė e afrimit tė Kjametit ėshtė ryerja e hilalit (Hėnės sė re)". Muajt Islam llogariten sipas hėnės.

Hėna e re nė formė tė drapėrit tė hodhė paraqet fillimin e muajit.
Rrumbullaksimi i saj (hėna e plotė paraqet gjysmėn e muajit, derisa tė
rikthehet nga ka filluar. Pra, Muhamedi as paralajmroi se hėna e re para
kjametit do tė duket se kan kaluar dy apo tri net, ndodhta pėr shkak tė
ndonjė ērregullimi qė do tė ndodhin nė sistemin e saj.

3. Tė folurit e egėrsirave dhe e gjėrave tė ngurta.

Imami Ahmed nga Ebu Seid El-Huderij transmetojnė hadithin e Profetit tė
Allahut xh sh se tha: "... Nuk do tė vijė kjameti pėrderisa egėrsirat tė mos u flasin njerėzve, e skaji i kamxhikut tu flet njeriut dhe lidhėset e
kėpucėve tė tij. dhe derisa tė mos lajmroi kafsha e tij se ēka ka bėrė
gruaja e tij pas tij". Kjo qė paralajmroi Muhamedi as mund tė jetė diē jasht rregullit natyrorė, ashtu siē dėshmojnė pjesėt e tupit diten e ringjalljes.

Por edhe mund tė kete pėr qėllim shtimin e diturisė sa qė do tė kuptojė
kafshet etj..

4. Lumin Eufrat zbulon njė kodėr me arė dhe zbulohen minerale afėr Hixhazit
(Mekes e Medinės) sa qė vriten njerėzit pėr to.

Buhariu dhe Muslimi nga Ebu Hurejre transmetojnė hadithin: "Gati ėshtė Eufrati tė zbulojė njė thesar me ar, ai qė prezenton aty, mos tė marrė nga ai asgjė"

Nė njė hadithė tjeter thuhet: "Nuk do tė ndodhė Kjameti derisa tė
mos zbulojė eufrati njė kodfėr me arė, pėr tė cilin do tė luftojnė njerėzit,
dhe nga 100 njerėz do tė vriten 99-tė, e secili do tė thotė Ndoshta unė do
tė shpėtoi".

Kjo kodėr do tė zbulohet pasi tė shterret lumi, ose zbuluesit e mineraleve do ta zbulojnė atė thesarė, ose pasi ti ndryshohet drejtimi i rrjedhės sė lumit pėr shkaqe tė ndryshme e pastaj ai ta zhveshė kodren nga dheu nėn tė cilėn fshehet ari,. Lumi Eufrat buron nė Turqi e kalon nėpėr Irak afer Bagdadit

5. Rrethimi i Muslimanėve nė Medine

Sipas hadithit: "Gadi janė muslimanėt tė rrethohen nė Medine..."
hadihtologėt komentojnė se do tė vijė dita kur armiqt e Islamit do t'i
rrethojnė muslimanėt nė Medine. Allahu Alem.

6. Paraqitja e mbretit El-Xhehxhah

Muslimi nga Ebu Hurejre ka transmetuar hadithin, se Muhamedi alejhiselam ka thėnė: "Nuk do tė ndodhė Kjameti para se tė dalė nji person nga fisi Kahtan i cili do t'i ngasė njerėzit me shkopin e tij".

Nė njė transmetim tjeter tė Muslimit thuhet: Nuk do tė kalojnė ditėt dhe netėt pa e marrė pushtetin nji person qė quhet El-Xhehxha". Fisi Kahtan asht fis nga i cili kane prejardhjen arabėt.

Personi i pėrmendur nė hadithin e dytė mund tė mos jetė personi i pėrmendur nė hadithin e parė. , sepse nė njė transmetim tė Termidhiut thuhet se ai ėshtė nga Mevalitė (nga joarabėt).

Sidoqoftė hadihti sinjalizon se ai do tė jetė i fuqishėm, saqė do ti ngasė
njerėzit me shkopin e tij, pėrkatėsisht me fuqinė e tij. Megjithate ne nuk
kemi njohuri se a do ti ngasė njerėzit nė sherr apo nė hajėr.

7. Trazira (fitneti) e Ahlasit, e Serrasė dhe e Duhejmasė.

Transmeton Abdullah Ibn Umeri se kur dikush e pyeti Profetin e Allahut:
"ēėshtė trazira e Ahlasit"? Ai (Muhamedi as) tha: "Ajo ėshtė trazira e ikjes dhe e rrėmbimit (tė pasurisė e tė familjes).

Pastaj do tė vijė trazira e Serrasė, ardhja e saj, apo e liga e saj ėshtė nėn kėmbėt e mija. Njė njeri nga familja e ime mendon se ėshtė i imi, por ai nuk ėshtė i imi, sepse tė dashurit e mij janė tė devotshmit.

Pastaj tubohen njerėzit rreth njė njeriu sikurse kėrllokulla e brinjėve (ėshtė shprehja pėr njėgjė qė ėshtė jostabile) Pastaj do tė vijė trazira e Duhejmasė e cila nuk do tė lėjė asnjė nga ky ymet qė nuk do tė goditet, e kur tė thuhet se u ndėrpre, ajo do tė zgjatet (do tė vazhdojė mė tutje), gdhinė njeriu atėherė besimtarė e ngryset pabesimtarė, derisa tė ndahen njerėzit nė dy tabore.

Njė tabor i imanit pa nifak (dyftyrėsi), dhe tabori tjeter i nifaklut pa fije imani. Kur e gjithe kjo do tė ndodhė, prite Dexhalin atė ditė apo tė nesėrmen."

8. Ardhja e Imam Mehdiut dhe koha e paraqitjes sė tij.

Njeriu, shpeshherė takohet nė kohėra dhe rrethana para sė cilave nga
pamundėsia e gjetjes sė njė rrugėdaljeje nga ky lavėrnit, bie nė mendjen e
tij idenė e ardhjes sė njė njeriu prej qielli, ose ndonjė formė tjetėr
mbinatyrore, icili do tė rregullojė gjendjen dhe drejtėsinė njerzore nė
tokė.

Kur njeriu gjendet nė kėtė gjendje kritike apo nė ndonjė problem tė
pazgjidhshėm, atėherė kėrkon rrugėdalje me anė tė ndonjė mrekullie, tė cilin
i Gjithdijshmi do ta dėrgojė pėr tė rregulluar problemet dhe drejtėsinė nė
tokė.

Kjo ka qenė kėshtu prej kohės sė Idhujtarisė, madje edhe te
Kristijanėt, e me njė ndryshim tė vogėl ka arrijtė edhe te muslimanėt (*65).
Mnedimin e tillė e takojmė edhe nė Angli. Tek Anglezėt nė shekullin e kaluar
(XIX) hasim nė mendimin e paraqitjes sė njė njeriu, icili nė botė do tė
sjellė lumturinė.

Mbeturinat e kėsaj ideje ende i takojmė nė pjesėn veriore tė krahinės "Bretanje" dhe nė Francė. Ky mendim, edhe tek muslimanėt ėshtė bėrė gjithnjė e mė i fuqishėm.

Nė shekullin e parė tė erės Islame, u paraqiten grupe muslimanėsh me
mendimin se H. Aliut r.a, i takonte e drejta e halifatit (imametit). Pėrveē
kėsaj, disa madje deklaruan se edhe pas Aliut r.a halifati tė bie nė duar tė
pasardhėsve tė tij.

Kjo grupė, ecila ėshtė e njohur me emrin "SHii", konkludoj se Profeti i Zotit Muhamedi as, para se tė ndrrojė jetė, ka porositė qė pas tij, Sundimin (imametin) ta marrė Aliu ra, dhe krahas kėsaj kan formuluar hadithe, pėr tė argumentuar mendimin e tyre.

Edhe pse lėvizja e Shiave e pėrēarė nė shumė sekte, ata mbajnė qėndrimin e
njėjtė mbi tė drejtėn e halifatit nė familjen e Aliut. Mosmarrveshtja e
vetme e tyre qėndronte nė atė se njė palė mendonte qė halifati pas H' Aliut
tė bie nė djemt e tij prej Fatimesė (bijės sė Pejgamberit), ndėrsa para
tjetėr e kundėrshtonte kėtė mendim, duke pretenduar se e drejta halifatit
pas H. Aliut i takon birit tė Aliut me grue tjetėr, gjegjėsisht Muhamed Ibni
Hannefij.

Ata nuk mjaftojnė me kaq, por filluan qė H. Alinė, Hasanin dhe Husejnin, ti
konsiderojnė si tė shenjtė, ashtu si tė krishterėt qė konsiderojnė H' Isanė
a,s. Prej kėtu filloj tė lindė mendimi i ardhjes sė njė njeriu icili do tė
sjellė paqė e drejtėsi nė botė. Mirėpo, siē u tha mė parė kjo ide apo ky
mendim e ka fillin shumė mė parė te tė Krishterėt dhe tek idhujtarėt.

Tė krishterėt mendojnė se tek Muslimanėt do tė paraqitet Mahdiu i premtuar tė cilin ata e quajn "Mesih" me anė tė ringjalljes, ndėrsa idhujtarėt mendojnė se ai nuk do tė lajmrohet me ringjallje, por me lindje, pra do tė lindė njė njeri tė cilit do ti jepet mundėsia tė jetė Mesih apo Mahdi i premtuar.

Tek muslimanėt ekziston njė ndryshim i vogėl, ngase ato mendojnė se Mehdiu do tė lajmrohet pasi qė njė kohė tė gjatė ka ndejtur i fshehur nė sytė e tė tėgjallėve.

Njė njeri me emrin Abdullah B. Sebe, icili formalisht e ka pranuar Islamin nė Kohėn e Khalifit Omer r.a, shprehė mendimin se Mahdiu ėshtė Imami i dymbėdhjetė Shii-tė, Muhamed Ibni Hasan Askeriu, icili qenka futur nė podrumin e shtėpisė sė tij, dhe aty do tė qėndrojė deri para mbarimit tė botės, prej nga do tė dalė dhe do t'u sjellė njerzve drejtėsinė.

Tė kėtij mendimi janė grupa Shi-ite e quajtur "ISNA - ASHERIJJE (dymbėdhjetėshja).

Krahas kėtij grupi Shi-itė, ekziston edhe grupi tjetėr "SABIJJE" tė cilėt mendojnė se halifja i shtatė ėshtė fshehur dhe do tė lajmrohet sėrish si
Mahdiu i Premtuar.

Kėto besime kane shkaktue dėme nė mesin e muslimanėve,
duke u dhėnė mundėsi tė tjerėve qė tė paraqiten si Mesih apo Mehdi dhe nė
kėtė mėnyrė duke formuar lėvizje (sekte) tė shumta (tė reja) dhe kėshtu tė
mbjedhin pėrēarje nė mesin e muslimanėve.

Nė historinė Islame, i pari qė e quajti vehten "Mahdi" ishte Muhamed Ibn Hanefijje. Mbasi ja mbysin vėllaun e tij Huseinin nė Kerbela, ai u ēua tė kėrkojė tė drejtėn e Halifatit.

Disa historian thonė se kėtė nuk e ka bėrė ai, por mė vonė Muhtari (njėri prej udhėheqėsve tė njė grupi Shiah) ka shpifė pėr tė. Historiani Teberij, shkruan: "Kur Muhtari ka shkuar nė Kuffe, bashkė me emrin Mehdije ka pėrmendė edhe emrin Hanefijje..."

Mirėpo, Taberiu thotė se me kėtė fjalė ai nuk ka patur qėllim nė domethėnijen qė emri Mahdi e ka nė ditėt e sotme, por e ka pėrdorė pėr tė pėrmendė vendimet Shi-ite nė tė cilėn mendohet se Muhamedi i ka dhėnė Aliut aftėsinė me enėn e sė cilės do tė spjegojė dhe do tė komentojė hadithet e Muhamedit a,s, gjė qė H' Aliu e ka pėrcjedhė tek pasardhėsit e tij.

Ndėr mė tė njohurit pas Ibni Hanefijjes qė ėshtė quajtur Mehdi, ka qenė
Muhamed Ibni Abdullah, origjina e tė cilit lidhet me Hazreti Hasanin. Ai
ėshtė lajmrue me kėtė titull nė Hixhazė, por ushtarėt Mensurovitė shpejt e
arrestojnė dhe e vrasin.

Ka tė tillė qė mendojnė se deklarimi i tij si Mehdi, nuk ka patur kuptimin qė mė vonė i ėshtė dhėnė, por ai me kėtė ka dashė tė tregohet si personalitet icili do tė ngrisė vendet Islamike nė pikėpamje politike.

Sido qė tė ketė qenė, nė mesin e muslimanėve ka hyrė mendimi se para pėrfundimit tė botės do tė paraqitet "Mahdiu" icili do tė vendosė rendin dhe drejtėsinė nė botė.

Pas Muhamed Ibni Abdullahut, mė 1722, ėshtė paraqitė nė Veriprendim tė
Afrikės, njeriu me emrin Ibni Tumert, icili filloj ta paraqes vehten si
Mehdiu i Premtuar.

Ai nė fillim pretendoj, kinse nė ėndėrr paska mėsuar Kur'anin pėrmendėsh. Pėrveē kėsaj ai ēon jetė shumė tė thjeshtė, i leckosur dhe me kontakte shumė tė rralla me njerzit, etj.

Pas tij, mė 1780, lajmrohet Mehdiu tjetėr me emrin MENSUR. Fama e tij shpejt arrinė deri nė Afrikėn Prendimore. Pėr tė Frederiku i Madh thotė: "Ardhmėria e botės mvaret prej asaj se si do tė zhvillohet lėvizja e tij..." Dhe vėrtetė, brenda njė kohe shumė tė shkurtėr, lėvizja e tij numronte mė shumė se njėqind mijė antarė.

Bile, edhe shumė tė krishterė tė asaj kohe e pranuan Islamin, pėr t'u bėrė antarė tė kėsaj lėvizjeje.

Mė i njohuri qė u paraqit pas tij, ishte Muhamed Ahmed El Mehdi, nė Suduan
(Viti 1881). Ai ka pretenduar pėr vehten e tij se ėshtė vetė Muhamed Ibni
Hasan El Askeriu, imami i dymbėdhjetė, icili mė shumė se dhjet shekuj ka
ndejt i fshehur.

Prej veprimeve tė ēuditshme tė kėtij "Mehdiu" ėshtė ajo qė
ka patur pėr qėllim tė emitojė Profetin Muhamed a,s, ka bėrė hoxhretin,
(emigrimin), i ka zgjedhur pėr vehte katėr shokė tė cilėt do ta
zavendėsojshin mė vonė si halifė, pėr tė imituar katėr halifet e Hulefai -
Rrashidinėve.

Nė tė vėrtetė, ēka don tė thotė fjala "Mesih". Fjala mesih nė kuptimin e mėparshėm nuk ekziston nė Kur'an, pra sipas komentatorėve tė shumtė tė Kur'anit, nuk pėrmendet pėr ardhjen e ndonjė Mesihu.

Megjitate ithtarėt e kėtij sekti (siē e pamė) herė pas here nxjerrin ajete dhe ja mveshin "Mesihut tė premtuar".

Fjala "Mesih" ėshtė epitet i Isait, e do tė thotė: i pa mėkat, i bekuar (*66). "Mesih" nė gjuhėn e arabishtes, don me thanė njeri i urueshėm.

Fjala "Mesih" ėshtė mbiemėr i tė madhit Isa. Llagepi i Isait
ėshtė Mesih dhe emri i tij ėshtė Isa (*67). Christ (greqisht Christos) pėr
tė treguar njė "king" ose njė prift qė simbolizon njė shenjtėri...

Nė gjuhėn hibru dhe gjuhėn arabe, kjo fjalė zavendėsohet me fjalėn "Mesih".

Me ēka u tha mė lartė, janė mendime tė disa dietarėve tė ndryshėm, tė cilėt
hadithet qė flasin pėr ardhjen e Imam Mehdiut, i paraqesin tė shpifura mė
vonė nga sektet e ndryshme.

Megjithate, kemi edhe mendime diejarėsh tė cilėt shpegojnė se ardhja e Mediut ėshtė e vėrtetė dhe njėra nga shenjat e Kjametit.

Ata i konsiderojnė hadithet e vėrteta dhe i komentojnė me paraqitjen e njė halifi tė vėrtetė nė fund tė kohės i cili do tė jetė nga familja e Muhamedit as (ehlul Bejti).

Emri i tij dhe i babait tė tij do tė jetė i ngjajshėm me tė Muhamedit dhe babait tė Muhamedit as. Ai do ta mbulojė tokėn me drejtėsi, meqė ėshtė e mbushur me mizori.

Transmetoi Abdullah Ibn Mesudi se Muhamedi as ka thėnė: "Nuk do tė pėrfundoi kjo botė para se ti zotroi arabėt me njė njeri nga familja ime, emri i tij ėshtė i ngjajshėm me emrin tim". Kurse Ebu Davudi transmeton: "Sikur tė mbetet nga kjo dynja vetėm edhe njė ditė, do ta zgjasė Zoti atė ditė qė tė dėrgoi njė njeri nga familja ime.

Emri i tij dhe emri i babait tė tij janė tė ngjajshėm me emrin tim dhe emrin e babait tim. Ai do ta mbushė token me drejtėsi sukur ėshtė mbushur me mizori".

Ky imam dhe ky halif do tė lindet nė mesin e muslimanėve, nga familja e Muhamedit as. dhe do tė marrė pėrsipėr ēėshtjen e muslimanėve qė t'i udhėheqė ata nė rrugen e hajrit. Thotė Ibėn Kethiri nė librin e tij "Trazirat dhe luftėrat": "...Mendoi se ai do tė
paraqitet nė kohen e zbritjes sė Isaut as", apo pak para zbritjes sė tij.

Nga disa hadithe, kuptojmė definitivisht se ai do tė paraqitet nė kohen e
zbritjes sė Isaut as, apo pak para zbritjes sė tij, sepse kur Isau as do tė
zbresė, muslimanėt do tė jenė tė rreshtuar pėr faljen e namazit tė Sabahut
dhe ai imam, (qė paramendohet tė jetė Mehdiu), dėshiron ta lirojė vendin e
Imamit, por ai e urdhėron tė mos lėvizė nga vendi i tij qė pėr tė ėshtė
pėrgaditur. Zoti e din mė sė miri.

Hadithi tjetėr thotė: "Nė fund tė ymetit tim do tė vij njė halif i cili do t'i pasurojė njerėzit pa masė".

Kėto janė disa nga shenjat qė mendohet se ende nuk janė realizuar, edhe pse kuptimi i plotė i kėtyre thėnieve ėshtė mjaft i vėshtirė.

Kjo ėshtė kėshtu pėr arsye se Muhamedi as u foli shokėve tė tij me shembuj e fjalė qė ata mund t'i kuptonin. Prandja ai u detyrua ti pėrshkruaj ato ngjarje tė ardhshme nė mėnyrė alegorike apo simbolike dhe me shembuj tė ndryshėm.
avatar
Fikrro

644


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pse nuk do te jete fundi i Botes ne vitin 2012?

Mesazh  DarkMaster prej 04.07.10 14:45

Ne disa gazeta, revista dhe televizione, sidomos, ne shume sajte te internetit, eshte shfaqur mendimi se dhjetori i vitit 2012, do te jete fundi botes sone.Shkenctaret e NASA-s nuk jane dakord me keto perfundime dhe i quajne ato pa baza shkencore.Ja nje interviste e dhene prej tyre per kete problem :

- A e kercenon vertet ndonje rrezik globin tone ne fund te vitit 2012 ?
- Jo, asnje rrezik nuk e kercenon Token tone.Toka jone do te vazhdoje t'i kete te gjitha ne rregull, te pakten edhe nja kater miliarde vjet te tjera...
- Po si ka lindur parashikimi se fundi i botes do te jete ne dhjetor te vitit 2012? Ku bazohet ai ?
- Kjo histori ka filluar me hipotezen se planeti Nibir, te cilin thuhet se e kane zbuluar sumeret e lashte, do te vije me shpejtesi drejt Tokes dhe do te perplaset me te, duke shkaktuar fundin e jetes mbi gjithe planetin tone. Fillimisht, kjo katastrofe ishte parashikuar per vitin 2003, por kur ne ate vit nuk ndodhi asgje, data u shty per fundin e vitit 2012... Kjo ''peralle''.. lidhet edhe me kalendarin e majave te lashte, i cili perfundon pikerisht ne dhjetor te ketij viti...''Ja, thone ithtaret e kesaj teorie, derisa ky kalendar perfundon ne kete date, kjo do te thote se me tutje nuk do te kete me bote''. Mirepo aty nuk flitet per asnje ''fund bote''. Me sa duket, deri per ate kohe ishin llogaritur ditet e pastaj do te dilte kalendari i ri. Kalendaret tane perseriten cdo vit...
- Po a mund te ndodhe qe nje planet te vihet ne nje pozicion te atille qe te behet rrezik per Token tone?
- Deri tani nuk ka asnje rrezik, nuk duket asnje planet i tille ne ''horizontin kozmik'', por edhe sikur te kete, rreziku i tij per Token tone nuk mund te jete kurre aq i madh.N e dhjetor te cdo viti, Toka dhe Dielli vihen ne nje linje me qendren me te afert te Galaktikes sone, domethene te ''Rruges se kumrit'', por kjo ngjarje e pervitshme nuk ndikon fare ne problemin qe po diskutojme...
- Po a ka ndonje planet ne Gjithesine tone qe quhet Nibir, ose planeti X, ose Erida dhe qe mund t'i afrohet Tokes?
- Jo, ato te gjitha jane peralla, mite. Erida, C'eshte e drejta, ekziston, por eshte nje planet xhuxh, i ngjashem me plutonin, i cili nuk mund ti afrohet kurre Tokes sone me afer se kater Miliarde kilometra...
- Po rrezik per t'u perplasur me ndonje meteorit, a ka?
- Gjithmone ka ekzistuar ky rrezik.''Bresheri'' i fundit i meteoriteve mbi siperfaqen e Tokes ka ndohur 65 milione vjet me pare, kur u zhduken dinozauret, por globi si trup kozmik, nuk pesoi gje... Tani NASA ndjek me kujdes cdo levizje meteoritesh. Nuk paraqitet asnje rrezik perplasje ne vitin 2012.
- Po a mund te kete rrezik nga ndonje shperthim i Diellit?
- Jo. As nga Dielli nuk parashikohet t'i vije Tokes ndonje rrezik.
avatar
DarkMaster

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fundi i botes

Mesazh  Che' prej 05.07.10 12:45

Njė gjė ėshtė e sigurt se asnjė qenie njerzore qė ka jetuar/jeton/ose do tė jetojė nė Tokė nuk e din se kur do tė ndodhė fundi (Kijameti).Atė gjė e din vetėm Zoti.Kjo ėshtė e cekur edhe nė Kuran.Kejt tjerat janė vetėm supozime.

Che'

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi