Dhjete historite me misterioze ne bote

Shko poshtė

Dhjete historite me misterioze ne bote

Mesazh  Eksond prej 27.09.12 11:25

Histori tė panumėrta misterioze qė pėrshkojnė anė e mbanė botėn. Fenomene tė veēantė dhe ngjarje tė habitshme. Kėto mistere kanė shumė vite qė ekzistojnė dhe ende mbeten tė pazgjidhura. E fillojmė nga misteri i Stonehenge-it. Stonehenge ėshtė ndėrtuar nė tre seksione mbi 6.400 vjet nga banorėt neolit tė Salisbury Plain nė jug tė Anglisė, Stonehenge ka mahnitur vizitorėt pėr mijėra vjet. Kjo sipėrfaqe pėrmban 30 gurė tė drejtė me peshė 26 tonė dhe 30 gurė horizontal tė lartė. Ēdo gur peshon 6 ton dhe ėshtė gdhendur nga “bluestone” nga njė vend disa kilometra larg.

Ndėrtuesit neolit ishin nė gjendje pėr tė krijuar njė monument qė ka hutuar njerėzimit pėr mijėra vjet duke pėrdorur mjete vetėm tė pėrbėra nga guri. Edhe pas gjithė kėtyre viteve, askush nuk e di arsyen e vėrtetė tė ndėrtimit tė Stonehenge-it. Misteri tjetėr qė ka kjo vepėr gjigante ėshtė dhe konstrukti i saj dhe ajo ē’ka bie mė nė sy janė gurėt blu tė pėrdorur, tė cilėt janė me pėrmasa gjigante. Misteri tjetėr ėshtė edhe misteri qė e gjithė bota gjithnjė i kushton vėmendje. E kemi fjalėn pėr vrasjen e John F.Kennedy. Ky i fundit u qėllua njė herė nė shpinė dhe njė herė nė kokė teksa udhėtonte me gruan e tij Jacqueline nė karvanin presidencial nėpėr rrugėt e Dallas, Texas mė 22 nėntor, 1963. Lee Harvey Osėald u arrestua 45 minuta mė pas tė shtėnave kundrejt Kenned-it.

Pas disa orėsh tė marrjes nė pyetje pa ndjekur shumė procedura ai u akuzua pėr vrasje. Mė pas u vra nga Jack Ruby nė garazhin e ndėrtesės sė policisė mė 24 nėntor para qindra gazetarėve. Mė 29 nėntor, Presidenti Lyndon B. Johnson krijoi njė komision tė quajtur “Warren” pėr tė hetuar rreth vrasjes. Komisionin e drejtonte Earl Warren, Shefi i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara, dhe gjeti se Osėald ishte vrasėsi i vetėm dhe se ai e bėri vrasjen nga kati i gjashtė i njė ndėrtese qė shėrbente si depozituese librash shkollor. Arma tė cilėn kishte pėrdorur ishte njė pushkė italiane Mannlicher-Carcano. Njė tjetėr mister i madh ėshtė varri i Vlad Draculės. Konti Drakula, “Drakula i vėrtetė” ishte nė fakt njė princ i Ėallachia (tani pjesė e Rumanisė).

Njė mbrojtės i mirė kundėr turqve, ai ėshtė portretizuar si njė hero, patriot dhe njė horr i pamėshirshėm. Vlad Drakula ishte njė sundimtar i egėr i cili ka torturuar nė mes 40.000 dhe 100.000 tė armiqve tė tij, tė dy turqit dhe bashkatdhetarėt e tjerė qė pėrbėnin njė kėrcėnim pėr pushtetin e tij. Ai u vra nė betejėn kundėr turqve pranė Bukureshtit nė 1476. Turqit pas e vranė ja prenė kokėn dhe ja dėrguan sulltanit tė Perandorisė Osmane, Mehmetit II. Pjesa tjetėr e trupit tė tij ende nuk dihet se ku. Njė tjetėr mister i takon mbretit Artur. A ekziston me tė vėrtetė njė nga mbretėrit mė tė famshėm apo ėshtė vetėm njė legjendė nė mėnyrė qė tė frymėzohen trupat anglez? Pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nga njė klerik i Ėellsit i quajtur Nennius nė shekullin e nėntė.

Megjithatė, kontributi mė i plotė i ėshtė njohur historisė sė mbretėrve tė Britanisė, e cila daton nė shekullin e dymbėdhjetė. Aty pohohej se mbreti Artur ishte i patejkalueshėm nė pushtet dhe nė diplomaci, njė mbret i madh luftėtar i cili drejtoi Uellsin, Skocin, Irlandėn, Norvegjin, Danimarkėn, Gjermanin, Anglinė dhe Galin. Pėrflitet qė historia e tij tė jetė e rreme por kjo nuk shmang dashurinė qė njerėzit kanė pėr legjendėn e mbretit Artur.

10. Misteri i Stonehenge-it

Stonehenge ėshtė ndėrtuar nė tre seksione mbi 6.400 vjet nga banorėt neolit tė Salisbury Plain nė jug tė Anglisė, Stonehenge ka mahnitur vizitorėt pėr mijėra vjet. Kjo sipėrfaqe pėrmban 30 gurė tė drejtė me peshė 26 tonė dhe 30 gurė horizontal tė lartė. Ēdo gur peshon 6 ton dhe ėshtė gdhendur nga “bluestone” nga njė vend disa kilometra larg. Ndėrtuesit neolit ishin nė gjendje pėr tė krijuar njė monument qė ka hutuar njerėzimit pėr mijėra vjet duke pėrdorur mjete vetėm tė pėrbėra nga guri. Edhe pas gjithė kėtyre viteve, askush nuk e di arsyen e vėrtetė tė ndėrtimit tė Stonehenge-it. Misteri tjetėr qė ka kjo vepėr gjigante ėshtė dhe konstrukti i saj dhe ajo ē’ka bie mė nė sy janė gurėt blu tė pėrdorur, tė cilėt janė me pėrmasa gjigante.

9. Vrasja e John F.Kennedy

John F.Kennedy u qėllua njė herė nė shpinė dhe njė herė nė kokė teksa udhėtonte me gruan e tij Jacqueline nė karvanin presidencial nėpėr rrugėt e Dallas, Texas mė 22 nėntor, 1963. Lee Harvey Osėald u arrestua 45 minuta mė pas tė shtėnave kundrejt Kenned-it. Pas disa orėsh tė marrjes nė pyetje pa ndjekur shumė procedura ai u akuzua pėr vrasje. Mė pas u vra nga Jack Ruby nė garazhin e ndėrtesės sė policisė mė 24 nėntor para qindra gazetarėve. Mė 29 nėntor, Presidenti Lyndon B. Johnson krijoi njė komision tė quajtur “Ėarren” pėr tė hetuar rreth vrasjes. Komisionin e drejtonte Earl Ėarren, Shefi i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara, dhe gjeti se Osėald ishte vrasėsi i vetėm dhe se ai e bėri vrasjen nga kati i gjashtė i njė ndėrtese qė shėrbente si depozituese librash shkollor. Arma tė cilėn kishte pėrdorur ishte njė pushkė italiane Mannlicher-Carcano.

8. Kafka e kristaltė

Misteri i kafkės sė kristaltė pėrkon shumė vite mbrapa. Nė 1881, dy mercenarė amerikanė kanė gjetur dy kafkat e para tė kristalta. Trembėdhjetė kafka kristali, janė gjetur gjithsej nė tė gjithė Evropėn Qendrore dhe Jugore. Ndoshta kafka mė e famshme e gjetur ndonjėherė ėshtė kafka “Mitchel-Hedges”,e gjetur nga njė shtatėmbėdhjetė vjeēare Anna Mitchel Hedges teksa shoqėronte babain e saj Albert Frederick Mitchel Hedges nė njė ekspeditė. Mė pas u zbulua se Mitchel Hedges e kishte blerė kafkėn nė njė ankand nė Sotheby tė Londrės nė vitin 1943. Njė tjetėr kafkė e famshme ėshtė dhe ajo e Muzeut Britanik e blerė nė Meksikė.

7. Varri i Vlad Draculės

Konti Drakula, “Drakula i vėrtetė” ishte nė fakt njė princ i Ėallachia (tani pjesė e Rumanisė). Njė mbrojtės i mirė kundėr turqve, ai ėshtė portretizuar si njė hero, patriot dhe njė horr i pamėshirshėm. Vlad Drakula ishte njė sundimtar i egėr i cili ka torturuar nė mes 40.000 dhe 100.000 tė armiqve tė tij, tė dy turqit dhe bashkatdhetarėt e tjerė qė pėrbėnin njė kėrcėnim pėr pushtetin e tij. Ai u vra nė betejėn kundėr turqve pranė Bukureshtit nė 1476. Turqit pas e vranė ja prenė kokėn dhe ja dėrguan sulltanit tė Perandorisė Osmane, Mehmetit II. Pjesa tjetėr e trupit tė tij ende nuk dihet se ku ėshtė.

6. Dhoma e qelibartė

Kjo dhomė mahnitėse ėshtė ndėrtuar nė 1701 nga mbreti i parė i Prusisė, por u zhvendos shpejt nė Rusi si njė dhuratė pėr Pjetrin e Madh. Dhoma ėshtė mė shumė se 55 metra katrorė dhe pėr ta ndėrtuar u deshėn 10 vjet dhe gjashtė ton qelibar balltik. Kur ushtria e Hitlerit shkeli nė Bashkimin Sovjetik, kuratorėt u pėrpoqėn tė lėvizin dhomėn edhe njė herė, por qelibari ishte bėrė i brishtė, kėshtu qė ata e fshehėn atė prapa njė sfondi tė thjeshtė. Megjithatė, nazistėt e dinin se ku mund tė shikonin pėr punėn e famshme tė artit dhe ushtarėt e shkatėrruan dhomėn nė mėnyrė qė ta ēonin atė nė Konigsberg. Kalaja e Konigsbergut u bombardua rėndė nga Mbretėria e forcave ajrore gjatė njė lufte. Sipas disa raporteve dhoma e qelibatrė arriti ti mbijetojė luftės por nuk ėshtė parė mė kurrė qė nga ajo kohė.

5. Gjėagjėza e njeriut tė pakuptueshėm

Kur mendon pėr “Sfinks-in”, tė gjithė menjėherė mendojnė pėr Sfinks-in e Madh nė Giza, por Sfinks ishte njė simbol i fuqishėm nė Greqi dhe Siri. Nė fakt origjina e gjėagjėzės sė Sfinks-it vjen nga legjendat e vjetra greke. Sipas grekėve tė lashtė, nė qoftė se njė njeri kalon nė rrugėn e Sfinks-it do tė pyesin: "Cila ėshtė krijesa qė ecėn me katėr kėmbė nė mėngjes, dy kėmbė nė pasdite dhe tre nė mbrėmje?" Nė qoftė se ata nuk mund tė pėrgjigjen, Sfinks do ti hajė ata, megjithatė, nė qoftė se ato japin pėrgjigje tė saktė, Sfinks do tė shkatėrrojė veten. I vetmi person qė i ka mbijetuar kėsaj procedure thuhet se ėshtė heroi grek Oudipus, i cili i ėshtė pėrgjigjur “njeriu”. Por thuhet se Sfinks vazhdoi me pyetje tė tjera.

4. Rrjepėsi Jack

Njė nga rastet e vrasjeve tė pazgjidhura nė botė, ėshtė Jack Ripper, i cili ka futur frikė nė zemėr tė Viktorias nė Londėr dhe endet nė imagjinatėn tonė edhe sot. Midis muajve gusht dhe nėntor tė vitit 1888, pesė prostituta u vranė nė Ėhitechapel, njė zonė nė lindje tė Londrės. Ndonėse viktoria nė Londėr ishte njė vend i pasur, pjesa e Lindjes ishte njė zonė shumė e varfėr e qytetit. Shumica e shtėpive ishin refugjatė hebrej nga Rusia, Polonia dhe Rumania. Ėhitechapel gjithashtu kishte shkallėn mė tė lartė tė krimit nė qytet. Ēdo gjė nė lidhje me vrasjet duket tė jetė njė mister, nga identiteti i vrasėsit e deri nė letrat qė u dėrguan nė polici. Edhe numri i viktimave ėshtė ende njė mister. Pėrgjithėsisht ėshtė pranuar se numri i viktimave tė Jack Ripper ishte pesė. Disa tė tjerė thonė se ishin katėr, por nė fakt e gjitha kjo mbetet njė mister. Por nė fakt historia e Jack Ripper-it kishte njė efekt tė vėrtetė, jo vetėm nė pjesėn tjetėr tė Londrės, por edhe nė tė gjithė Perandorinė Britanike.

3. Arka e marrėveshjes

Arka e marrėveshjes ka mahnitur njerėzit qė kur u pėrmend mė parė nė Bibėl nė Eksodin 25. Perėndia udhėzoi qė tė ndėrtohej njė faltore ku tė gjithė Izraelitėt mund tė adhuronin Perėndinė, dhe brenda saj do tė jetė njė dhomė e veēantė e quajtur “i shenjti i tė shentėve” dhe pikėrisht aty do tė vendosej arka. Dhoma ishte e bėrė nga druri i akacies e mbuluar nė ar. Ajo pėrmban tri objekte tė ēmueshme, dy pllaka prej guri tė cilat pėrmbajnė “Dhjetė Urdhėrimet”,njė shufėr tė Aaron-it dhe njė tenxhere tė artė. Ėshtė pėrfolur gjithashtu se vet perėndia ka banuar midis krahėve tė kėtij vendi. Arka nuk ishte vetėm nė qendėr tė besimit tė Izraelit, por ajo gjithashtu kishte kompetenca mbinatyrore dhe ishte nė gjendje tė mundte armiqtė e tyre.

2. Mbreti Artur

A ekziston me tė vėrtetė njė nga mbretėrit mė tė famshėm apo ėshtė vetėm njė legjendė nė mėnyrė qė tė frymėzohen trupat anglez? Pėr herė tė parė ėshtė pėrmendur nga njė klerik i Wellsit i quajtur Nennius nė shekullin e nėntė. Megjithatė, kontributi mė i plotė i ėshtė njohur historisė sė mbretėrve tė Britanisė, e cila daton nė shekullin e dymbėdhjetė. Aty pohohej se mbreti Artur ishte i patejkalueshėm nė pushtet dhe nė diplomaci, njė mbret i madh luftėtar i cili drejtoi Uellsin, Skocin, Irlandėn, Norvegjin, Danimarkėn, Gjermanin, Anglinė dhe Galin. Pėrflitet qė historia e tij tė jetė e rreme por kjo nuk shmang dashurinė qė njerėzit kanė pėr legjendėn e mbretit Artur.

1. Ishulli i humbur i Atlantit

Njė nga misteret mė tė vjetėr nė botė, legjenda e Atlantit ka hutuar njerėzimin qė nga kohėt e lashta. Sipas filozofit grek Platonit, Atlanti ishte njė ishull i madh diku nė perėndim tė Gjibraltarit dhe nė shtėpinė e njė qytetėrimi tepėr tė avancuar tė njohur si Atlanteans. Platoni e pėrshkroi Atlantin si njė vend me bukuri tė mėdha, me njė kompleks pallati nė qendėr tė tri kanaleve me unazė. Ai tha se ēdo mbret qė trashėgonte pallatin do tė shtonte nė tė njė kat, duke u pėrpjekur tė kapėrcejė paraardhėsin e tij dhe duke bėrė kėshtu atė njė pallat qė ka tė ndėrthurura bukurinė dhe pasurinė. Vendasit ishin bekuar me pasuri, por nė tė njėjtėn kohė ata ishin tepėr ambicioz, vazhdimisht duke kėrkuar pushtet. Atlantis ėshtė thėnė se ka takuar fundin e saj kur u godit nga njė tėrmet gjigant dhe ka pėrfunduar nė thellėsi tė detit.
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi