Lista e Multimilionerve

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Lista e Multimilionerve

Mesazh  Dilan prej 26.09.12 17:00

A MUNDET DIKUSH TE ME JAPE LISTEN E SHTETEVE ME NUMURIN E MILIONERVE TE PUBLIKAR NGA world ultra wealth report 2012-2013
avatar
Dilan

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lista e Multimilionerve

Mesazh  Gabriel prej 26.09.12 23:24

Sa pret pergjigje nga antaret, kishe kerku ne google
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

231


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lista e Multimilionerve

Mesazh  Kill me prej 27.09.12 1:26

S'ka nevoje te kerkosh ne google,e thjeshte jane pushtetaret.
avatar
Kill me

242


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lista e Multimilionerve

Mesazh  Asgardian prej 27.09.12 2:33

keta jane multi-milioneret e botes:

1.Carlos Slim Helu - 69 miliard $
2.Bill Gates - 61 miliard $
3.Warren Buffet - 44 miliard $
4.Bernard Arnault - 41 miliard $
5.Amancio Ortega - 37.5 miliard $
6.Lary Ellison - 36 miliard $
7.Li-Ka Shing - 30 miliard $
8.Stefan Person - 23 miliard $
9.Mark zuckerberg - 20 miliard $
10.Alwaleed bin Talal - 17 miliard $
11.Jorge Paulo Lemann - 14 miliard $
12.Silvio Berlusconi - 12 miliard $

Edhe Diktatori i Libisė MOAMOR GADAFF ishte njeriu me i pasur ne planet duhet poseduar nje pasuri prej 150 miliard $.Por pas rrezimit te pushtetit te tij Pasuria e tij u grabit nga amerikanet dhe izraelitet keshtu qe nuk eshte futur ne liste i pari per kete aresye.!
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

96


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lista e Multimilionerve

Mesazh  Eksond prej 27.09.12 14:03

Po paraqes nje liste te njerzeve me te pasur ne bote,nen 30 vjec:

I pari eshte Mark Zuckerberg – 17 bilion dollare. Mbreti qe kryeson kete liste eshte padyshim themeluesi Mark Zuckerberg, pasuria e te cilit pritet te kape majat ne muajt qe vine kur gjigandi i internetit te kompletoje IPO-n e vet. Ai eshte vetem 27 vjec dhe eshte nje nga 35 personat me te pasur te botes dhe mesa duket do te dominoje ne keto lista edhe per dekadat qe do te vine.Yang Huiyan – 4.5 bilion dollare. Miliarderja e re i Kines qe trashegoi pasurine nga i ati Yeung Kwok Keung, po drejton pasurine e Country Garden Holdings qe ne vitin 2007. Megjithate pasuria e saj u zbeh qe atehere kur ra nga kulmi prej 16.2 bilion dollaresh.

Scott Duncan – 3.9 bilion dollare. Sipermarresi i energjise elektrike ne SHBA, Dan Duncan vdiq ne vitin 2010, pjesen me te madhe te pasurise ia transferoi djalit te tij 29 vjecar, Scott. Cmimi i aksioneve te kompanise u rrit me 24 % dhe pasurise se Scott iu shtuan 1 bilion dollare.

Dustin Moskovitz – 3.4 bilion dollare. Ndonjehere te behesh i pasur do te thote te jesh ne vendin e duhur dhe ne kohen e duhur, shoku i shkolles se Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz si duket ishte. Ai la Facebook qe ne 2008, por mban nje pjese te biznesit qe rritet dita-dites.

Eduardo Saverin – 1.9 bilion dollare. Eduardo eshte nje bilioner tjeter i ri qe zoteron pasuri ne Facebook, ai eshte i njohur si bashke-themelues i kompanise gjate viteve te formimit te saj. Ai shiti nje pjese te aksioneve te tij dhe tani jeton ne Singapore, ku vazhdon te investoje ne kompanite teknologjike.

Albert von Thurn und Taxis – 1.5 bilion dollare. Gjermani bilioner nuk eshte i huaj ne kete liste, qe ne moshen 8 vjecare ai ka qene ne liste, edhe pse e ka trasheguar pasurine qe bazohet ne pronat e patundshme shteterore, ne 2001 kur ishte vetem 18 vjec. Ai njihet si nje nga beqaret me te pelqyer te Europes, eshte i pasur, nget makina garash dhe jeton ne keshtjellen qe eshte quajtur Schloss Emmeram.

Thomas Persson – 1 bilion dollare. Qe nga emri duket vendi i tij Australia, por njerezit qe merren me mode e kane shume te degjuar kompanine e tij, H&M. Kompania qe startoi ne Suedi dhe me vone u perhap ne te gjithe Europen, mbetet nje biznes familjar.

Li Zhaohui – 867 milion dollare. Ai u rendit ne vendin e 172-te te listes kineze te se pasurve Forbes, eshte pronari i Shanxi Haixin Iron & Steel Group, qe iu trashegua pas atentatit qe i bene babait te tij ne vitin 2003.
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

16


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lista e Multimilionerve

Mesazh  Odin prej 01.10.12 11:44

10 njerėzit mė tė pasur nė ShqipėriPak ditė mė parė “Forbes” publikoi listėn e personave mė tė pasur nė botė… Kjo na shtyu qė edhe ne tė publikojmė listėn e personave mė tė pasur, por duke iu referuar bizneseve dhe shumave tė pėrafėrta tė pasurimeve tė tyre.

Nė pamundėsi pėr tė bėrė njė pėrllogaritje tė saktė dhe duke mos dashur qė tė publikojmė shifra tė cilat mund tė mos jenė edhe shumė tė afėrta kemi zgjedhur qė tė bėjmė njė listė duke u bazuar nė bizneset tė cilat menaxhojnė, tė cilat mund tė shikohen lehtėsisht nga kushdo nė QKR dhe nė tė dhėna tė tjera konfidenciale qė kemi mėsuar.

Kėtė listė e kryeson Zamir Mane, njė prej biznesmenėve mė tė suksesshėm nė Shqipėri, me njė numėr tė shumtė biznesesh nė administrim ai udhėheq pa asnjė dyshim listėn e biznesmenėve mė tė pasur nė Shqipėri.

Mė poshtė paraqitet lista me 10 emra dhe pėrkrah emri ėshtė njė sqarim i vogėl nė lidhje me aktivitetin qė ushtron individi.

1. Zamir Mane ( QTU, TEG, NEPTUN, telefoni celulare PLUS, ndėrtime etj.)

2. Bashkim Ulaj (Pronari i 22-katėshit tek TVSH-ja, firma ndėrtimi, fibra optike etj.)

3. Ramė Geci ( Pronari i 15-katėsisht, firma ndėrtimi Geci, etj.)

4. Artan Dulaku ( Qendra Tregtare Kristal, ETC, ndėrtime, koncesionari Ford, Ranger Rover, rrjeti supermarkatės Conad, Tring Digital, Vizion + etj.)

5. Vasil Naēi ( Pepsi, Birra Amstel, distrubiocion pije, detergjent, cigare etj.)

6. Vllezėrit Armando dhe Arben Duka ( Vezė, kantinė vere dhe vreshta, elektroshtėpiake, telefoni celulare “Plus” etj.)

7. Edmond Leka ( Ėestern Union, Union Bank etj.)

8. Vjollca Hoxha ( Top Channel, Lori Cafe, Digitalb etj.)

9. Vilma Nushi ( Ekskluziviteti i Marlboros dhe cigare tė tjera, si edhe Pronter & Gamble)

10. Muhamed Muēa ( Shkollat Kristal, nga kopshtet tek universitetet etj.)
avatar
Odin

602


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi