Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?

Shko poshtė

Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?

Mesazh  Zattoo prej 25.09.12 20:42

Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?Edhe pse janė tė krijuar pėr tė shkatėrruar dėmtuesit, aplikimi i tyre kryesor ėshtė dhe gjithmonė do tė mbetet shkatėrrimi. Edhe pse kultivuesit kryesisht pohojnė qė dozat e vogla tė pesticideve nuk janė tė dėmshme, shkencėtarėt i hedhin poshtė kėto pretendime. Madje dhe dozat e vogla tė pesticideve mund tė rrezikojnė shėndetin nėse i konsumoni pėr njė periudhė mė tė gjatė. Nuk kemi tė gjithė mundėsinė pėr tė konsumuar ushqimin nga kopshti ynė, prandaj nuk na mbetet asgjė tjetėr pėrveē se shkuarja nė supermarketin mė tė afėrm dhe blerja e ushqimeve pėr rritjen apo kultivimin e tė cilave nuk dimė gati asgjė.

Dyqani me ushqim organik ėshtė i pashmangshėm ndonjėherė, dhe pavarėsisht asaj qė ēmimet janė nė tė larta, shikuar nga aspekti afatgjatė ėshtė mė e shpagueshme. Ushqimi i shėndetshėm nėnkupton edhe organizėm mė tė shėndetshėm, ndėrsa organizmi mė i shėndetshėm nėnkupton mė pak shkuarje te mjeku dhe blerje tė ilaēeve. Nė fund tė fundit, ushqimi kualitativ dhe i balancuar ėshtė diēka nė ēka duhet mė sė paku tė kurseni.

Shkencėtarėt kanė zbuluar qė pesticidet mund tė shkaktojnė njė varg tė problemeve shėndetėsore dhe tė rrezikojnė jetėn, ndėrsa ne ju sjellim ato qė janė provuar shkencėrisht.

Diabeti

Me vite ėshtė studiuar lidhja nė mes diabetit dhe pesticideve. Dėshmitė e fundit sugjerojnė qė pesticidet krijojnė rezistencė tė trupit ndaj insulinės. Shkencėtarėt po ashtu kanė dėshmuar qe njerėzit e trashė qė kanė nivel mė tė lartė tė komponimeve tė organoklorizuara nė trup kanė rrezik mė tė lartė pėr tė krijuar diabet tė tipit 2. Pėrveē pesticideve, tė dėmshme janė dėshmuar edhe freskuesit kimik tė ajrit prandaj shmangni tėrėsisht.

Kanceri

Mė shumės e 260 hulumtime kanė vėrtetuar qė pesticidet mund tė shkaktojnė lloje tė ndryshme tė kancerit, duke pėrfshirė limfomat, leukeminė, kancerin e trurit, gjirit, prostatės, zorrės sė trashė, mėlēisė dhe mushkėrive. Shmangni enėt plastike, ndėrsa ushqimet qė kanė mė sė shumti pesticide (mollėt, pjeshkat, sallatėn e gjelbėr, rrushin) blini nė tregjet e produkteve organike.

Autizmi

Hulumtuesit mė tė mėdhenj botėrorė tė autizmit besojnė qė autizmi krijohet me kombinimin e gjenit tek ndotėsit nė tė cilėt kanė qenė tė ekspozuar prindėrit para dhe gjatė ngjizjes sė fėmijės. Shumė pesticide i vrasin dėmtuesit ashtu qė sė pari ua shkatėrrojnė veprimin neurologjik, ndėrsa duket qė tė njėjtėn gjė ia bėjnė edhe fėmijėve tė palindur.

Trashja

Disa pesticide pengojnė baraspeshėn hormonale nė trup. Mund tė pengojnė veprimin e hormoneve dhe lirimin tyre. Shkencėtarėt kanė zbuluar mė shumė se 50 pesticide qė ndikojnė negativisht nė ekuilibrin hormonal nė trup, ndėrsa disa prej tyre shkaktojnė ērregullime metabolike dhe trashje.

Steriliteti

Mjekėt dhe shkencėtarėt pohojnė qė pesticidet mund tė shkaktojnė sterilitet te meshkujt dhe femrat, por edhe abort. Hulumtimet kanė treguar qė meshkujve u bie niveli i testosteronit kur konsumojnė ushqim, veēanėrisht molla qė janė tė rritura organikisht. Shmangni pemėt dhe perimet qė kanė nivel mė tė lartė tė pesticideve (mollėt, pjeshkėt, sallatėn e gjelbėr, rrushin, dredhėzat, kumbullat). Kėto ushqime blini nė tregjet e produkteve organike.

Tė metat e lindura

Fėmijėt tė cilėt janė ngjizur gjatė pranverės dhe verės kanė rrezik mė tė lartė nga ērregullimet e lindura. Gjatė kohės sė pranverės dhe verės ekspozimi ndaj ushqimit tė pasur me pesticide ėshtė i larti. Spina bifida dhe sindroma e Down janė disa nga tė metat e lindura qė shfaqen mė sė shpeshti te fėmijėt e ngjizur nė kohėn e pranverės dhe verės. Nė kėtė kohė sasi e madhe e pesticideve gjendet edhe nė ujė. Pini ujė tė filtruar dhe hani ushqim tė rritur organikisht nėse planifikoni ngjizjen, dhe nė veēanti nėse jeni shtatzėnė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?

Mesazh  Fjori prej 26.09.12 14:31

A ka ne shqiperi dyqane me produkte organike?Une s'kam pare.
Pra pervec hormoneve qenkan dhe pesticidet,prandaj dhe jemi ne pergjithsi "rehat",
i bie qe me leket tona blejme helmin qe na vret;me jetike se kjo nuk besoj se ka,e prape ne merremi me politike,fe,e tjera ....
Sikur t'i kushtonim ca energji kesaj ceshtjeje do ishte me mire;se njerez jane ata qe e shkaktojne dhe ne e pranojme me indiferentizmin me te madh.
Sado e veshtire qe duket,s'besoj se do jete te pakten per nje permiresim te situates.Atehere perse nuk kerkojme te kemi edhe ne nje treg organik,te kemi nje kontroll te rrepte per dozat e sperkatjes,apo c'na duhet.Na mjafton vezhgimi i ngjarjeve ne libi apo tjeterkund.
Sikur ka ardhur (dhe ishalla s'ka ikur) koha qe te ndergjegjesohemi per ate qe vertet kercenon pa shkak jeten tone.
Nje menyre duhet te kete po qe se perpiqemi vertet.Kush mund te ndikoje tani duhet ta tregoje apo te sugjeroje dicka dhe ta marre seriozisht e jo sic jemi mesuar rendom;e drejte,po po,eh c'te bejme,etj.Ne loje eshte jeta jone.Une vete jam dakord te bej c'do gje qe do kete efekt pozitiv ne kete drejtim.
avatar
Fjori

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?

Mesazh  Eksond prej 27.09.12 13:56

Kimikati i quajtura OrganoPhosphate ose OP gjendet ne pesticidet dhe insekticidet me te zakonshme dhe me helmuese qe perdoren sot. Ato japin rezultate duke sulmuar sistemin nervor te insekteve.

Tre studime mjekesore nga grupe te ndryshme shkencetaresh maten nivelet e organofosfatit ne urinen ose ne plazmen e kordonin umbilikal te grave shtazena per te vleresuar efektet e pesticideve ne inteligjencen e femijeve.

Nje prej studimeve zbuloi se femijet 7 vjecar, nenat e te cileve kishin patur nivele te larta te pesticidi OP ne urine gjate periudhes se shtatzenise, kishin nje shkalle inteligjence ose IQ, 7 pike me te ulet sesa femijet, nenat e te cileve kishin patur sasi te vogel organofosfati ne sistemin e tyre.

Rezultate e studimeve qe u botuan ne revisten Environmental Health Perspectives, treguan se nderkohe qe studimet u kryen ne menyre te pavarur nga njeri-tjetri dhe krahasimi i nje studimi me tjetrin ishte i pamundur, te tre studimet treguan nje lidhje midis ekspozimit paralindjes ndaj pesticidit organofosfat dhe shkalles se ulet te inteligjences tek femijet.
avatar
Eksond

..e Pamundura nuk ekziston..

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė i bėjnė pesticidet trupit tuaj?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi